Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5165. Dingsdag 1 December 1885. 4L2ste Jan POSTERIJEN. PATENTBLADEN. Nieuwstijdingen. Jbflsatvjic. Jlevvic. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend BEKENDMAKING. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee brengt ter kennisdat de '2de postritten en bodeloopen op Schouwen en Duiveland, die op Zon- en Feestdagen zijn opgeheven, op Zondag den Gden December a. s. zullen worden uitgevoerd, doch uitsluitend voor het vervoer der pakketpost. Zierikzee, 30 Nov. 1885. De Directeur, MAREEÜW, Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat de Patent bladen over het tweede kwartaal (dienstjaar 1885/86) ter Secretarie ingevuld gereed liggen, en van heden af tot en met Zaturdag* den 5 December e.k.„ aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. De onafgehaalde Patentbladen zullen daarna aan den deurwaarder der Directe belastingen worden ter hand gesteld, om door dien beambte aan de huizen der patentpligtigen te worden rondgebragt, tegen be taling van 10 cent voor elk Patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee, den 30 November 1885. J. P. N. ERMERINS. Herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Wet van 25 April 1879. Staatsblad No. 89. Als er sprake is van eene nieuwe belasting, dan worden er vele tongen en pennen in beweging gebragt voorgenomen heffing op koffij, op tabak, op andere voorwerpen heeft soms een hal ven storm in 't leven geroepenen nu er sprake is van eene herziening van eene der meest ingrijpende belastingen, nu hoort men niets of nagenoeg niets. Zou men niet eenig regt hebben, om die groote kalmte, die buitengewoon rus tige rust toe te schrijven aan onbekendheid met de beteekenis der herziening'?, 'tls daarom, dunkt mij, niet overbodig om, nu de typenschatting op de gemeente-secretariën voor ieder ter inzage ligt, een en ander omtrent deze zaak mede te deelen. Door belastbare opbrengst verstaat men de jaarlijksche zuivere pacht of huurwaarde, den huurprijs, waarvan eigenaar of pachter beiden zeker zijn, dat hij kan voldaan worden, een huurprijs, die den pachter in staat stelt in de behoeften van zijn gezin te voorzien. Men moet om de zuivere belastbare opbrengst te bepalen, twee vragen beantwoorden lo. Welke pacht zoudt gij kunnen eischen, indien gij eigenaar. 2o. Welke pacht zoudt gij kunnen betalen, zoo gij pachter waart? Om op deze vragen een zoo juist mogelijk antwoord te geven, heeft men als maatstaf genomen, de gemid delde pachtprijzen over de jaren 1877—1881. Pachten, die geheel op roofbouw steunen en uitteraard hoog zijn, pachten van landen, waar eigenaar en huurder in bijzondere betrekking tot elkander staan en die daarom doorgaans te laag zijn, blijven geheel buiten rekening. Slechts de prijzen zijn als bruikbaar aangenomen welke onder gewone omstandigheden door pachter of huurder kunnen worden toegezegd en van hen worden bedongen, zonder hen daarbij levering van vruchten, arbeid, kosten van onderhoud, betaling van grond belasting of andere bijzondere lasten op te leggen. (Art. 2:3.) Bij deze herziening zijn buiten aanmerking gebleven de hoogere mate van vruchtbaarheid, die men den grond tijdelijk weet te geven door bijzondere bemesting enz., en evenzoo de tijdelijke vermindering van opbrengst der gebrekkige bebouwinger wordt slechts gelet op de huurwaarde, welke door het land in gewone om standigheden bij een gewoon landbouwstelsel kan worden opgebragt. Daar, waar zoowel hooge als lage prijzen worden aangetroffen, wordt alleen acht geslagen op de prijzen, die tot de kennis der gemiddelde pachten kunnen bijdragenvoor alles moet gelet worden lo. Op den aard van den grond; 2o. Op bijzonderheden omtrent ligging van water afvoer 3o. Op de gemiddelde opbrengst per H.A. en de vruchtwisseling. Voor een open plaats en voor een erf, tuin of park, waarop gebouwen staan of waarbij gebouwen behooren, welke in de bebouwde kom eener gemeente gelegen zijn, wordt de hoogste pacht of huurwaarde aange nomen, welke in die gemeente voor andere eigendommen is bepaald. Indien er meer dan zeven opvolgende jaren noodig zijn om de opbrengst te leeren kennen, wordt het tijdvak van zeven jaren ter bepaling van die opbrengst naar gelang van omstandigheden, hoogstens tot twaalf jaren verlengd. Polderlasten blijven bij de schatting buiten rekening, doch worden later van de belastbare opbrengst afge trokken. (Art. 3.) Allereerst is dus een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de gesloten pachtovereenkomsten en uit de regel matige prijzen is een schaal ontworpen, die getoetst is aan groote, gemiddelde, kleine boerderijen en aan zoogenaamd los land. Voor elke kadastrale gemeente is een afzonderlijke schaal samengesteld. Bij de schating is de H.A. aangenomen als eenheid, onverschillig hoe groot een eigendom is De belastbare opbrengst wordt bepaald op een der volgende bedragen: 0,25 j 3,- 10,— 0,50 4,— 13,— 1,— 6, - 16,— '2,— 8,— 20, en boven 20,op een veelvoud van 5, Wordt het totaal der aangeteekende huurprijzen in overeenstemming bevonden met het globaal bedrag der voorhands geschatte belastbare opbrengst, d. w. z. heeft de ontworpen schaal den toets kunnen doorstaan, dan wordt, ten eincle in de schalen van schatting gelijk matigheid te krijgen uit elk onderdeel van een schat- tings-district één lid benoemd om met hun voorzitter een onderzoek in te stellen naar de ontworpen schalen. (Art. 47.) Elke provincie is nl. verdeeld iu schattings-districten, in Zeeland zijn er tweeMiddelburg en Goes. Elk schattings-di8trict wordt gesplitst in Onderdeelen. Zoo telt het district Goes, de Onderdeelen Schouwen, Duive land. Tholen, Noord- en Zuid-Beveland. Om over 't geheele rijk eene gelijkmatige schatting te verkrijgen heeft men eene Hoofdcommissie ingesteld van elf leden (Art. 9), die te zorgen heeft, dat over h; geheele land in dezelfde verhouding geschat wordt. Zijn nu de schalen door de Hoofdcommissie goedge keurd, dan worden deze uitgebreid tot een dertigste gedeelte van de eigendommen en daarmede is het eerste deel van "t werk, de typenschatting afgeloopen. Het doel der typenschatting is tweeërlei. Zij dient om de grondslagen van het werk aan schouwelijk voor te stellen, zoodat de grondeigenaars gemakkelijk kunnen beoordeelen, of ze juist zijn, en levert tevens de vaste punten van uitgang bij de verdere schatting. Is een stuk tuingrond in eene gemeente bijv. geschat op 120, dan worden alle open plaatsen erven enz. in de bebouwde kom op dezelfde som geschat. Is een perceel weiland op 60 getaxeerd, dan worden alle weiden in dat onderdeel, die van nagenoeg ge lijke hoedanigheid zijn, op 60 gebragt. Heeft men een perceel bouwland op 30 geschat, dan worden betere landen hooger, slechtere lager aan geslagen. Blijkens een aankondiging, voorkomende in een vorig No. liggen de resultaten der typenschatting thans ter inzage op de verschillende gemeente-secre tariën. Ieder nu, die bezwaar heeft tegen de schaal van schatting, of tegen de belastbare opbrengst van deals type gekozen eigendommen, kan de gronden daarvoor zelf of door een gemagtigde schriftelijk, op ongezegeld papier, kenbaar maken. Hij bezorgt dit bezwaarschrift portvrij Lirmeu. dertig dagen na de afkondiging bij den bur gemeester van de gemeente, waar het eigendom gelegen is, en ontvangt daarvoor een gedagteekend bewijs van ontvangst. De burgemeester zendt het bezwaarschrift onverwijld aan den voorzitter der commissie. Men lette er op, dat ieder grondeigenaar bevoegd is bezwaarschriften in te dienenal is ook zijn la. A niet als type aangenomen. Dewijl later slechts bij vergeljjking wordt geschat, is het voor een ieder van belang, dat de gekozen typen zooveel mogelijk met de waarheid overeenkomen. Met welke nauwgezetheid de schatters zich ook van hunne taak gekweten hebben, zullen er natuurlijk, even als in alle menschenwerk, onnauwkeurigheden zijn aan te wijzen. Worden deze onder de aandacht der commissie ge bragt, dan zullen zij onderzocht en hersteld worden, en daar van de typenschatting het verder werk afhangt, is het nu de tijd om reclames in te dienen. Men houde hierbij echter in 't oog, dat op ongegronde klachten niet zal worden toegegeven, dat meh dus geen storm moet loopen met reclames, alleen om de geschatte waarden naar beneden te krijgen. Vooral lette men er op, dat de pachtprijzen van 18771881 als grondslag zijn aangenomen en dat men dus de pachten van de laatste jaren niet tot grondslag zijner reclame mag maken. Maar dat 's onbillijk, dat 's onrechtvaardig, dat 's een gruwelroept men misschien van verscheidene zijden. Och toch niet Lezers. Veronderstel, dat volgens de pachtcontracten de op brengst van eenige landerijen gedurende die jaren 60, f 50 en f 40 bedroeg en dat deze thans verpacht worden voor f 40, 33 en f 27, dan geeft dit in de cijfers om naderhand de belasting te bepalen hoegenaamd geen verschil. Laat ik dit eens door een voorbeeld ophelderen. 500 H.A. moeten opbrengen f 600. Daaronder heeft men 100 H.A., die geschat zijn op ƒ60, 200 H.A. op 50 en 200 H.A. op f 40. De 100 H.A. a f 60, vertegenw. f 6000 belastb. opbr. 200 H.A. a f 50, 'ƒ10000 200 H.A. a 40, 8000 ƒ24000 Vier en twintig duizend gulden belastbare opbrengst moeten opbrengen ƒ600, dus honderd gulden ,2'/2 of 2'/3 pCt. De eerste grond betaalt dus ƒ1,50, de tweede ƒ1,25, de derde 1 belasting per H.A. Nemen wij nu aan, dat de schatting derzelfde per- ceelen 40, 33, 27 bedroeg, dan hadden wij 100 H.A. a 40ƒ4000 200 H.A. a 326600 200 H.A. a, 275400 16000 Zestienduizend gulden moeten opbrengen 600, dus iedere honderd gulden 33/4 of 33/4 pCt. Voor 't eerste land betaalt men nu 1,50, voor het tweede f 1,24 en voor 't derde 1,01 belasting per H.A. Men ziet, het verschil is niet noemenswaardig. Zooals ik het nu in 't klein uitgerekend heb, zoo gaat het ook in 't groot, (wij zullen er echter niet zoo goedkoop afkomen). Alles hangt intusschen af van de typenschatting is die over 1t geheele land gelijkmatig, dan komt het er volstrekt niet op aan, of 't land hoog of laag is geschatalleen daarop moet gelet worden, dat de ver houding tusschen de geschatte landerijen goed is. Daarom is 'tvan belang voor alle grondeigenaars, dat zij kennis nemen van de typen, die thans op de secretariën ter inzage liggen. iPe lïrnjwvttttl. Uit Pretoria (Transvaalsche Republiek) wordt het volgende gemeld Voor de eerste twee (in Nederland gestichte) studie beurzen is den 15den October aan de Opleidingsschool een vergelijkend examen afgenomen. Het aantal aspi ranten bedroeg 7 en de beurs werd toegekend aan éen der tweeling-broeders, die beiden gelijk stonden, zoons van den heer J. H. M. Koek, landdrost van Protches- stroom, kleinzoon van den ouden heer A. Schoeman, vroeger commandant-generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek, en de tweede beurs aan Ph. Watermeijer, kleinzoon van wijlen ds. Van der Hoff, van Potchef- stroom. Deze jongelingen zullen den 6den Januarij 1886 in Holland aankomen, om aldaar zoolang op het gymnasium te leeren, totdat ze bet examen voor de Universiteit kunnen doen, ten einde alsdan te studeeren in het vak hunner keuze. Londen28 Nov. De jongste telegrammen be vestigen niet de dépêche, welke de „Times1" uit Stamboel ontving, dat tusschen Servië en Bulgarije reeds een wapenstilstand gesloten is. Bulgarije weigert integen deel hardnekkig een wapenstilstand, ondanks Rusland"s tusschenkomst ten bate van Servië. De verslaggever van de „Daily News" beschrijft Servië's toestand als uiterst jammerlijk. De geheele stad Nisch is gevuld met gewonden, waaronder velen die zichzelf verwond den, lafaards, die hunne vingers verminkten om niet langer te behoeven te vechten. De demoralisatie in Servië is volkomen. Mtuli'xcl, 27 Nov. Alle met verlof zijnde soldaten zijn onder de wapenen geroepen. Hierdoor wordt het leger met 60,000 man versterkt. Teeken des tijds. Een der eersten, die berigt kregen van den dood van Koning Alfonso, was de directeur van de verzekeringmaatschappü New-York", waarbij de Koning voor een aanzienlijke som was verzekerd. Omtrent de ziekte en het overlijden van Koning Alfonso vernemen de Fransche bladen nog allerlei bijzonderheden. De borstkwaal, waaraan de Koning sedert jaren leed, en waaraan het klimaat van Madrid geen goed gedaan had, was sedert eene maand verer gerd door eene ingewandsziekte, die hem voortdurend verzwakte. De plannen om hem naar een zachter streek, het kasteel San Lucar, van den hertog van Montpensier, te doen vervoeren, werden wegens zijne zwakte opge geven. Het kasteel Pardo, waar de Koning gestorven is, ligt op veertien mijlen van Madrid, niet aan den spoorweg, te midden van een reusachtig eikenboschhet is beschut tegen den wind, maar is leelijk, vochtig, slecht gebouwd en zoo goed als niet gemeubeld. De groote bijgebouwen worden sedert 1869 tot eene soort van bedelaarskolonie ingerigt. Het Pardo bevat alleen een prachtige collectie wandtapijten, uit de fabriek Santa- Barbara afkomstig. Het dorpje Pardo wordt door een 300-tal menschen bewoond, bijna allen bedienden van het paleis. Het kasteel was een oud jachtslot der Koningin van Kastillië, maar werd later door de Vorsten uit het Oostenrij ksche huis vergroot en bebouwd. Al de Ministers, behalve Canovas, hebben de laatste dagen op het paleis doorgebragt. Koningin Isabella was naar haar zieken zoon gekomen en paste hem dag en nacht op. Koningin Maria Christina moest zich meer in acht nemenover drie maanden wacht zij hare bevalling. Mogt de jonggeborene dan een zoon zijn, dan vervalt door dat feit het voorloopig Koning schap van de vijfjarige Maria-de-las-Mercedes, die thans onder het regentschap harer moeder tot Koningin is uitgeroepen. De Minister Elduayen heeft hiervan aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden kennis gegeven. De weduwe van den achtentwintigjarigen Vorst aan vaardt als regentes eene zware taak, die haar. niet te gemakkelijk zal vallen, daar zij ongeveer alle goede eigenschappen van Alfonso mist. Hij was innemend van uiterlijk, sprak vloeiend en welsprekend Spaansch, was levendig, hartelijk, onvermoeid zoolang hij kon, vertoonde zich veel, werkte veel, was vastberaden en hoorde toch de meeningen van anderen aan. Koningin Maria Christina is volstrekt niet mooi of innemend; zij is trotsch en' stijf, kwam alleen op de hoogen oogst- noodige officieele recepties, vraagt niemands meening en zegt de hare niet. Met politiek heeft zij zich nooit bemoeid ter gelegenheid harer eerste bevalling echter heeft zij een strijd veroorzaakt, waarbij het kabinet tusschenbeide moest komen, toen zij de faculteit van Madrid afwees en alleen in een Weener doctor, dien zij medegebragt had, vertrouwen stelde. Zij spreekt een weinig Spaansch met zeer vreemd accent. Tot heden onthield het volir van Madrid haar de sympathie, die het den Koning onbekrompen verleende. De dag voor de begrafenis is nog niet bepaaldhet lijk zal gebalsemd en gedurende eenige dagen te Madrid tentoongesteld worden. Sofia, 28 Nov. De Bulgaren hebben, na gisteren den geheelen dag gestreden te hebben, Pirot bezet. Alexander zal heden zijn intogt in Pirot houden. Hoe schadelijk het is kinderen met klappen tegen het hoofd te straffen ondervond dezer dagen weder een gouvernante te Berlijn. Een knaap, die aan haar zorg was toevertrouwd, gaf zij een oorveeg, die zeer sterk aangekomen moet zijn, want spoedig daarop klaagde het kind over oorppn en bij een onderzoek verklaarde de dokter dat het trommelvlies gesprongen was. De knaap is daarop tweemaal geopereerd en is thans buiten gevaar. De „handige" gouvernante is natuurlijk onmiddellijk ontslagen. J«lg w. Te broodtentoonstelling, die tegen het einde van October te Antwerpen zou gehouden worden, is uitge steld, en zal, naar de „Bakkerscourant" mededeelt, waarschijnlijk plaats hebben in Januarij of Februarij van het volgende jaar. Uit alle landen kan ingezonden wordenook de heeren, die met de beoordeeling be last zijn, zullen uit verschillende volken gekozen worden, en wel door de besturen der verschillende bakkersvereenigiDgenalleen de voorzitter wordt door het comité benoemd. De tentoonstelling zal waarschijn lijk drie dagen durener zullen gouden, zilveren en bronzen medailles te behalen zijn, die op den dag der sluiting worden uitgereikt. Op den dag der opening zal de heer Waller, van de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft, een voordragt over gist houden. Hoe slecht het tegenwoordig met de zeilscheep- vaart naar Antwerpen is, valt daaruit op te maken, dat in de buitenhaven te Ylissingen dagelijks geregeld 10 tot 12 sleepbooten liggen welke zelden hare lig plaats verlaten. Vroeger waren soms de sleeploonen door de sterke concurentie nogal laag, maar sedert eenige maanden hebben de eigenaars een contract ge sloten, volgens hetwelk de sleepbooten om beurt varen en de sleeploonen verhoogd zijn. Men hoopt op deze wijze meer geld te verdienen, daar de booten dan niet zoolang in zee blijven en dus kolen en machinebehoef ten sparen. Awisterdam, 28 Nov. De heer Kater komt op tegen de verkiezing van den heer Heldt als vertegen woordiger der werklieden. Hij herinnert dat het Patrimo nium veel meer leden telt dan de andere werklieden verbonden te zamen. «Vrage dus, zegt Kater: Wat is er van dezen nieu wen HoogEdelGestrengen Heer? «AntwoordDat hij als «vertegenwoordiger dér werklieden" hoogstens uit naam van een vierhonderd ste deel der werklieden in Nederland spreken mag." 't Is weer echt Hollandschuaauwelijks is aan den zoo vaak geuiten wensch gevolg gegeven en een >man uit het volk" tot vertegenwoordiger gekozen, of nu gaan uit het volk zelf stemmen op om hem te be strijden. Laten nu Kater c. s. liever eerst eens aanzien, hoe en wat Heldt doet en niet dadelijk diens invloed gaan ondermijnen. Als de proef met Heldt bevalt, krijgt misschien met den tijd Kater ook zijn beurtmaar als de werklieden die gekozen woeden onmiddellijk door werklieden wor den aangevallen, dan kan dit niet strekken om de kiezers tot het afvaardigen van werklieden aan te moedigen. HistorischEen aannemer te Amsterdam, die een werk onderhanden heeft waarbij haast wa9, liet vóór eenige dagen een paar werklieden bij zich komen, omdat zp zonder reden een geheelen dag waren weg gebleven. Op zijn vraag, waarom zij waren weggebleven, kreeg hp tot antwoordWij hadden beloofd mee te doen in den optogt der werkeloozen. 's Graveuhage, 28 Nov. Als een hoogst zeldzaam geval wordt gemeld, dat in de afgeloopen week hier ter stede het huwelijk van een Nederlandsch echtpaar kerkelijk gewijd is door den vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel bij het Nederlandsche Hof, den internuntius mgr. Spolverini. De inzegening vond plaats aan de nunciatuur. TilLu.r'iï, 28 Nov. Woensdagmiddag was het hötel Brox alhier in rep en roer door de ontdekking, dat een der gasten zelfmoord gepleegd had. Dingsdagavond kwam aan genoemd hötel per omnibus van den trein van den Staatsspoorweg van circa 6 uur een jongman aan van naar schatting bijna dertig jaren. Hij had bij zich een geel lederen reiskoffer. Naar het weinige, dat hij sprak, veronderstelde men dat hij een Duitscher was. Het vreemdelingenboek schijnt hem niet te zijn voorgelegd. Na een eenvoudig souper, waarbij hij eene flesch wijn dronk, ging hij naar zijn kamer, waar, op zpn verzoek, de kagchel was aangemaakt. Hij bestelde vervolgens nog een warmen rijnwijn met kaneel. Men hoorde verder niets meer van hem. Toen de vreemdeling, die men hier nooit gezien had, na herhaald kloppen, ten twaalf uur nog niet te voorschijn was gekomen, begon men een ongeluk te vermoeden en deed de hotelhouder de kamerdeur openen. De jonge man lag dood op zijn bed. De gordijnen van het ledikant waren opengeslagen, zoodat de blik dadelijk op den doode moest vallen. Het gelaat van den onge lukkige, die een blond en knap uiterlijk had, was zeer kalm, terwijl de beide armen naast het ligchaam rustten. Men zou gezegd hebben, dat hij sliep, wanneer niet het ter hoogte van de borst met bloed doortrokken fijn baptisten hemd- en de in de rechterhand geklemde revolver de waarheid dadelijk hadden verkondigd. Op het nachttafeltje stond een ledig eau-de-cologne-fleschje. Op de tafel lag een schrijf-necessaire, overvloedig voorzien van het noodige, doch al het beschrevene, dat de jongman bij zich had gehad, was, blijkens de in de kagchel gevondene asch, verbrand. Zoowel het ondergoed van den jongman, als zijn gouden remontoir en andere zaken getuigen van welgesteldheid, terwijl de gouden effen ring aan een der vingers hem voor gehuwd doet aanzien. Na het visum repertum is het lijk naar het R. K. gasthuis alhier overgebragt en hedenmorgen door den Hof-fotograaf A. van Beurden alhier gefotografeerd. Daar alle kenteekenen, tot zelfs de van de koffer afgescheurde reis-etiketten vernietigd zijn, verkeert men in volslagen onzekerheid omtrent de herkomst van den persoon des zelfmoordenaars. Het spreekt van zelf, dat het publiek daaromtrent zich in allerlei gissingen verdiept. Van andere zijde meldt men ons, dat zijn ondergoed gemerkt is met de letters C. E. jVEiilcleltmrgf, 29 No. Meenden wij Zaturdag- avond bij 't binnentreden van ,,'t Schuttershof" nog de toonen te hooren ruischen der kinder-cantate, die spraken van vrede en liefde, spoedig werden ze over stemt door de ernstige waarschuwing van den heer Domela Nieuwenhuis „Algemeen Stemregt of Revolutie Deze rede te volgen achten wij overbodig, zij werd elders meermalen uitgesproken en de dagbladen bragten ze reeds ter algemeene kennis. Het hoofd onzer sociaal-democraten, hoewel hij gisteren niet als zoo danig poseerde, is ongetwijfeld een sympathetische verschijning, wien men het aanziet, dat hij liever zou opwekken tot betrachting van wat liefelijk is en wel luidt dan te moeten wijzen op eene revolutie, met al haar jammer en ellende als noodzakelijk gevolg van blijvend verzet tegen de wenschenen regten des volks. Waar hij die wenschen formuleert en de regten ver dedigt, is de heer Nieuwenhuis, we twijfelen er niet aan, te goeder trouw, en zeker behoort hij niet tot hen, die in troebel water trachten te visschen. Toch bleef zijn auditorium, dat we op een 600tal personen schatten, koel, en van discussie aan het slot was geen sprake. Dit vond waarschijnlijk zijn grond hierin, dat men den ernstigen kampioen liever omringd en ingeleid had gezien door wakkere en flinke werklieden, dan door hen, die zich nu tot die taak geroepen achtten. Goes, 28 Nov. Onze gemeente is tegenwoordig in het bezit van 24 slagers, niet meegerekend dezulken, die soms wel eens wat verdachts slagten. 24 slagers op 6000 zielen en zieltjes of 1 slager op 250 ingezetenen. Men zou zeggen dat er dan in Goes nogal vleesch ge geten wordt, of dat de slagers slechte zaken maken, hetgeen men zoo op het oog niet zeggen zou. Het getal leden der coöperatieve voorschot-ver- eeniging en spaarbank alhier vermeerderde en vermin derde met 4, zoodat het totaal onveranderd bleef. Het bedrag van de aandeelen der leden beliep 10797,52, dat der spaargelden 29168. Vijftig voorschotten werden verstrekt, afwisselende tusschen f 10 en j 5000, tot een gezamenlijk bedrag van 38365. Onverzwakt gaat deze instelling voort met ten nutte werkzaam te zijn van industriëelen en neringdoenden. De rekening van het bestuur der ambachts-school over 188VsS bedraagt in ontvangst 3068,37Vs in uit gaaf 2132,64alzoo met een goed slot van 935,73. Aan arbeidsloon der leerlingen werd ontvangen 662. De gunstige finantiëele toestand heeft verscheidene redenen. Vooreerst hebben 40 leden hunne contributiën met S7 verhoogd, voorts klom het aantal leden van 104 tot 126, en eindelijk ziju er ook eenige personen, die zonder lid der vereeniging te zijn, toch eene bij drage willen leveren. Ten behoeve van het onderwijs in het smeden werd het subsidie der gemeente met 200, dat van het burgerlijk armbestuur met 100 en dat der provincie met ƒ300 per jaar verhoogd. 31 leerlingen telt de school, terwijl aan 4 hunner aan het einde van den cursus een diploma werd uitgereikt. De heeren J. J. Ramondt en W. de Beste werden als bestuursleden herkozen. In den gemeenteraad werd door den Voorzitter medegedeeld, dat eene uitbreiding was gegeven aan de straatverlichting. Het aanbouwen van nieuwe buurten maakte die uitbreiding noodzakelijk. Het burgerlijk arihböstuur is weder zoo edelmoedig 700 per jaar bij te dragen in de verpleegkosten van arme krankzinnigen. De boomen, die ter slagting waren aangewezen, hebben bij verkoop 825 opgebragt. Vrijdag 27 Nov. 1S85 was het 55 jaren geleden dat 85 man der Goesche schutterij op de Groote markt ge schaard stonden om onder lcommando van C. P. Soutendam, broeder van den tegenwoordigen majoor, ter verdedi ging van het vaderland op te rukken. Enkelen hunner hadden te St. Omer gevangen gezeten, anderen hadden aan de verdediging der Citadel van Antwerpen deel genomen, nog anderen aan den zegevierenden togt van het Nederlandsche leger tot voor Brussel deelgenomen. Ter eere van het 11-tal overgeblevenen dezer schutters, hield de d.d. schutterij Vrijdag eene paradehet vaandel van het metalen kruis wapperde vrolijk uit. Deze oud-strijders stelden zich vervolgens aan het hoofd der compagnie en gezamenlijk deed men een wandeling door de stad. Het elftal metalen-kruisridders werd 's avonds regt hartelijk en gul door den grijzen kommandant-majoor Soutendam onthaald. Een paar oud-strijders hebben aan de parade geen deel genomen. Tot Ontvanger-Griffier van het Waterschap Krui- ningen, is benoemd de heer H. C. J. Dominicus, te Kruiningen. Wolfuax'tsclijk. In de vergadering van Nota belen is, na twee vrije stemmingen, ten slotte, bij herstemming tusschen J. Noteboom en N. Valkier Nz., laatstgenoemde tot Kerkvoogd gekozen, ter vervanging van D. W. den Herder, die niet herkiesbaar was. De stemmingen op kerkelijk gebied zijn ditmaal bijzonder druk. Nadat de stemgeregtigden nu reeds viermaal zijn opgeroepen, eeist tot de keuze van 2 Notabelen en daarna voor 4 leden -van' 't kiescollege, waartoe telkens herstemming vereischt werdis door enkelen het bezwaar geopperd, dat een der ge- kozeue Notabelen niet juist binnen de gestelde dagen zijne benoeming heeft aangenomen, en dus geacht moet worden, daarvoor bedankt te hebben, zoodat bij ver nieuwde stemming nu blijken moet, of de keuze al of niet op den bereids benoemde vallen zal, en of daartoe ook niet weêr eene herstemming zal vereischt teneinde de volstrekte meerderheid te behalei Stavenisse, 28 Nov. Het onderzoek, helmduiker, naar den toestand van den onder oever aan den polder Oud-Kempenhofstede afgeloopen. Naar men verneemt, zijn de hiei kregen resultaten nog al gunstiger is geble het oostelijk deel der in 1881 gezonken zink; niet, zooals men eerst dacht, weggevallen, maai meêgezakt is. Er wordt reeds een plan opgemai de vereischte werken, ter voorziening van gem oever, op de plaats, waar den 2 November 11. de oeverafschuiving plaats had. Brouwershaven. Woensdagavond we een afdeeling gevestigd der centrale liberale k eeniging te Zierikzeedeze afdeeling telt 35 over de gemeenten Brouwershaven, Zonnema Duivendijke. Nadat een reglement was vaste werden tot bestuursleden gekozen de heeren der Bent, J. M. Locker de Bruijne, G. A. Seven te Brouwershaven, J. A. Bolle te Zonnemaire Gast te Duivendijke. Zierikzee, 30 Nov. In de zittingen der T Kamer van de State n-Generaal van 11. Donderd Vrijdag, was in beraadslaging een wetsontwei herziening der kiesdistricten voor de leden der T Kamer. Dit wetsontwerp was door den Minister Heem over het algemeen vrij onpartijdig opgemaakt groote meerderheid der liberale leden hadden verk er voor te zullen stemmen, evenzeer als een goed der clericalen, zoodat het wetsontwerp zou zijn genomen. Plotseling wijzigde de Minister Heemskerk het werp, nam Schiedam van Rotterdam af en vormd nieuw district Schiedam. De heer van der Feltz k hiertegen op, en stelde voor, het wetsontwerp te ma zooals het door den Minister was voorgesteld, wijziging door den Minister gemaakt, had al den sc dat het te doen was, om een district Schiedai vormen, waar men vooruit kon zien, dat een cleri zou gekozen gorden, en dus niets anders dan poging om de clericalen voor het Ministerie te win Het vormen van een nieuw district Schiedam was re maanden geleden besproken, en toen door den Minis op goede gronden geweigerd. Vrees voor de verwerp der wet en een believen van de elericalen schenen r te ontkennen. Nadat al de amendementen waren afgestemd, stemt al de liberalen en de hr. Oorver Hooft tegen het wetso werp, dat met 44 st. tegen 42 werd afgestemd. De Twe Kamer was voltallig, hetgeen in jaren niet was geschi Bij deze gelegenheid werd ook besproken het vot stel van den Minister, om Bruinisse af te nemen v; het district Zierikzee, en te voegen bij het distri Goes. De heer van Kerkwijk herinnerde aan het ad van den gemeenteraad van Bruinisse, waarin die ra; er op wees, dat men slechts een blik op de kaart hee te werpen, om te zien, dat Bruinisse bij Zierikeee b hoort, die plaats in voortdurende relatie is met Zi rikzee, en de kiezers daardoor onderling hunne belangt kunnen bespreken, hetwelk niet het geval is met Goe De heer van Kerkwijk wees er op, dat Bruinisse va den aanvang der kieswet af, dus bijna 40 jaar, een de> van het district Zierikzee heeft uitgemaakt. Schouwe en Duiveland vormen te zamen één district voor d Provinciale Staten. Het district Zierikzee zou door e Bruinisse bij te laten, wel eenige ingezetenen te vee hebben, maar dat is met andere districten ook he geval; Zutphen heeft b. v. 2800 zielen meer, dan he wettig getal. Door de afstemming van het wetsontwerp, blijf Bruinisse bij het district Zierikzee, en wordt niet bij Goes gevoegd. De arr. regtbank te Zutphen heeft afwijzend beschikt op het requisitoir van den Officier van Justitie bij die regtbank, om de beklaagden mevr. de wed. Bulkley, den heer Kloppers en mej. Schlingemann, ter zake van de bekende kinderontvoering te Apeldoorn, te verwijzen naar de correetioneele teregtzitting dezer regtbank, en verstaan dat er uit de instructie geene voldoende bezwaren tegen beklaagden ziju geresulteerd en bevolen dat de beide eerste beklaagden, die zich aldaar in hechtenis bevinden, onmiddellijk zullen worden in vrijheid gesteld. KERKNIEUWS. Ds. Scholten, precl. te Stavenisse, heeft het beroep naar Hontenisse aangenomen. Dr. L. A. van Langeraad, pred. te Nieuwveen, heeft bedankt voor het beroep naar Sehoondijke. VERSCHEIDEMHEID. Zoo moet men, en zoo doet meu. De waarheid spreken, rond en vrij, Nooit liegen, tegen wien 'took zij, Zoo moet men. Steeds liegen, als 't maar voordeel geeft, En iemand er profijt van heeft, Zoo doet men. Verdraagzaam leven, 1t hart vol min, Als kinderen van één gezin, Zoo moet men. Maar wie een and1re leer belijdt, Te haten, 't hoogst gebod ten spijt, Zoo doet men. Elkaar te helpen, overal, Te redden bij een ongeval, Zoo moet men. Maar zeggen, vraagt 'm ons geld ter leen, «Ik heb niet, ga naar buurman heen Zoo doet men. Het kwaad bemant'len, 't goede meer, Verbreiden tot des naasten eer, Zoo moet men. Maar kwaad te spreken, wreed en snood Terwijl nog alles wordt vergroot, Zoo doet men. Steeds matig leven, nooit te veel Gebruiken, is het beste deel, Zoo moet men, Maar drinken meer dan pas wel geeft Zoo zelfs, dat men soms haarpijn heeft, Zoo doet men. Streng toezien op zijn eigen daan, Geen eigen schuld op anderen laan, Zoo moet men. Maar splinters zien bij andre liên, Den balk in "t eigen oog nooit zien, Zoo doet men. Het eigen ik wat achteraan. En andken veel meer voor te 9taan, Zoo moet men. Maar ik alom en overal, Ik alles and'ren niemendal Zoo doet men. Verban dan al wat slecht is vrij, Houdt "t goede onzer maatschappij In waarde. Als 'tgeen men moest, meer werd gedaan, Zou 't alle menschen beter gaan Op aarde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1