ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. IVo. 5101. Donderdag 26 November 1885. 42sle Jaarg. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60 A.DVERTENTIEN van 13 reprels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 nre bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte bereken De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend I. dat door ben op heden vergunning is verleend aan JACOBUS GERRIT SIMMERS, slagter, wonende in deze gemeente, en zijne regtver- krijgenden, tot bet oprigten van eene slag- terij in het pakhuis, staande in den Hem, wijk A no. 47, kadastraal bekend Sectie A no 8S0, en aan JAN SÜURLAND, arbeider, wonende in deze gemeente, en zijne regtverkrijgenden tot het oprigten van eene bewaarplaats voor petroleum op het erf achter het huis, staande in de Hoofdpoortstraat wijk C. no. 619, kadastraal bekend Sectie B. no 994 II. dat het door LEENDERT VERHEUL, arbeider, wonende in deze gemeente, gedaan verzoek tot het oprigten van eene bewaarplaats voor petroleum op het erf achter het huis, staande in de Nieuwe Krepelstraat, wijk C. no. 446, kadastraal bekend Sectie B. no. 928, door den belanghebbende is ingetrokken. Zierikzee den 23 November 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat op den 37 November e.lc., des middags te 12 uur, door de hoofdadministratiën van de korpsen Veld-Artillerie in het openbaar zal worden aanbesteed de levering van 35 Remonte-Paarden, waarvan voor het lsteregement Veld-Artillerie 9, voor het 2de en voor het 3de regement Veld-Artillerie elk 8. De hoofdadministratie van het 1ste regiment is ge vestigd te Utrecht, die van het 2de te 's Gravenhage, die van het 3dc te Breda. De aanbesteding zal voor elk korps geschieden in één perceel, zoodat gegadigden verpligt zijn voor elk perceel in zijn geheel in te schrijven. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing op de Provinciale Griffie, alsmede in de bureelen van de kwartiermeesters bij de hoofdadministatiën der ge noemde korpsen en bij het Departement van Oorlog. Zierikzee, den 23 November 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van het Patentregt dezer gemeente, over het dienstjaar 1885/86, (2de kwar taal), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 24 November 1885. J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend: dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren voor de belasting op het Personeel dezer gemeente, dienstjaar 1885/86, voljaarsregt No. 7 en negen-maandsregt No. 8, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 November 1885. J. P. N. ERMERINS. üeTtu®. Sofia, 23 Nov. De Bulgaren hebben den 22en de hoogten van Dragoman stormenderhand veroverd en vervolgens de Serviërs met gevelde bajonet vervolgd. De positie is thans geheel van den vijand gezuiverd. Yolgens eene particuliere dépêche zouden de Serviërs Widdin in brand gestoken hebben. De Bulgaren eischen wraak daarvoor. Er zijn twee oorzaken, die het spoedig sluiten van den vrede tusschen Servië en Bulgarije mogelijk maken, namelijk de nederlagen, die de Serviërs in de laatste dagen hebben geleden, en de belofte van dePorteaan vorst Alexander om tusschenbeiden te treden. Ook is het wenschelijk, dat de vrede weldra tot stand kome, daar Griekenland steeds een meer oorlogzuchtige houding begint aan te nemen en de Porte met een inval in het Turksche gebied dreigt. Aan de Turkscbe grens heeft Griekenland althans reeds een léger van 60,000 man hijeen verzameld. Inmiddels beeft ook de Turksche regering niet stil gezeten. Zij beeft er voor gezorgd, dat ook zij ongeveer 70,000 man tusschen Ueskük en Ichtib op de been beeft onder bevel van Weisser-Pacha, die den Griekschen soldaten zeker een warme ontvangst zullen bereiden. Konstantinopel, 23 Nov. Prins Alexander van Bulgarije wijst bet voorstel der Porte omtrent een wapenstilstand af, als in strijd met de eer en de waar digheid van het Bulgaarsche leger. De Vorst wil niet van een wapenstilstand weten dan alleen op Servisch grondgebied. Amsterdam, 23 Nov. Gisterenmiddag had in het lokaal „Het Werkmansbond" alhier een zeer druk bezochte vergadering plaats van de metselaars- en opperlieden-vereeniging „Vrijheid en Regt." Na een openingswoord van den voorzitter Van Wijk, werd door de socialisten Hei]er en Van Raay (van hier) het woord gevoerd. De eerste verdedigde op grond van den bijbel en met een beroep op Christus, de eischen der socia listen de tweede brodeerde op het bekende gezegde „werken is zalig." Deze redevoeringen gaven den voorzitter der zangvereeniging van 't Werklieden- verhond, Nolting, aanleiding om te vragen, of men hier gekomen was om propaganda te maken voor de sociaal-democratie, of om de belangen eener vakver- eeniging te bespreken. „Beide," luidde 't antwoord, „want „Vrijheid en Regt" is een onderdeel van het Sociaal-Democratisch Bond." Onder oorverdoovend ru moer en telkens in de rede gevallen en uitgescholden, bleef Nolting bedaard praten. Z. i. ware het beter, dat de personen, die zoo heftig het gesprokene applau- disseeren, eerst er over nadachten en dan over acht dagen terugkwamen, om hun oordeel kenbaar te maken. „Maar dit zeg ik u," vervolgde hij, „dat ik van mijn kant zal trachten, dat vereenigingen als deze in dit gebouw niet meer aan het woord zullen komen." Hij verklaarde overigens vóór algemeen stemregt te zijn, maar dat het Werkliedenverbond niet met de sociaal democraten in deze kan zamenwerken. Dat is bewezen door de Haagsche demonstratie voor algemeen stemregt. Afgesproken was dat alles ordelijk in 't werk zou gaan en nog was men het Gebouw voor K. en W. niet in, of de sociaal-democraten begonnen de Marseillaise te zingen. Men had eerlijk moeten zijn en zich houden aan het afgesproken woord. Er is hier niet gesproken over de belangen van metselaars en opperlieden. (Ver scheidene stemmen JawelAnderen Wat voor „opstokerij" zit er in de Marseillaise De zaal niet meer beschikbaar te stellen is lafheid enz. (Applaus.) Er is wèl gesproken over de belangen van de metse laars en opperliedenalle arbeiders hebben precies dezelfde belangen. De Marseillaise is niet in het Gebouw van K. en W. gezongen en de orde is niet verstoord.) Na het eindigen van zijne rede wegens herhaalde in terrupties bleef Nolting in de zaal De voorzitter verzocht bij het uitgaan der zaal de Marseillaise aan te heffen. (Stemmen neen neen andere jajaHeijer protesteerde tegen het aan heffen der Marseillaise zingen was in dit gebouw ver boden. De vergadering ging hierop rustig uiteen. Naar men verneemt, zijn de verdachten wegens den diefstal van 180 horloges op den Haarlemmerdijk te Amsterdam wegens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. Amsterdam, 24 Nov. Gisteren middag te twee uren vervoegden zich ten Stadhuize, om den Burge meester te spreken, de hh. J. A. Fortuyn, P. F. Koning en C. H. Frans, als gecommitteerden van de 11. Dingsdag in de Dijkstraat gehouden vergadering van afgevaar digden van een twaalftal vakvereenigingen. De Burgemeester was op dat oogenblik niet aanwe zig. Zij wachtten dus in de anti-chambre, waar ver- scheidenen hun reeds vóór waren, zijne komst af. Toen tegen halfdrie de Burgemeester verscheen, en de hem afwachtenden gehoor had verleend, liet hij de drie bovengenoemden door den bode zeggendat zij hem schriftelijk zouden opgeven wat zij begeerden. Dat schriftelijk antwoord luidde: „Het overhandigen van een aan den Raad gerigt adres en daarbij den steun van den Burgemeester vragen." De Burgemeester liet daarop antwoorden, dat hij iemand als Fortuyn, die toonde de belangen van den werkman zoozeer te benadeelen en te verwaarloozen, niet kon ontvangen, en als het adres dezelfde argu menten bevatte als in de bedoelde vergadering van 11. Dingsdag waren gebezigd, en zijne medeafgevaardigden Koning en Frans verklaarden daarmede eens te zijn, dezen ook niet. Daar doze den bode zoodanige ver klaring gaven, ontvingen zij geen gehoor, en vertrok het drietal, het adres, dat de Burgemeester hun had laten verzoeken achter te laten weder medenemende. Dat adres whs, behoudens eenige meerdere toelichting der verschillende punten, een weerklank van het in de verg. van 11. Dingsdag behandelde. Aan het slot wordt bovendien nog aangedrongen op het stichten van eene arbeidsbeurs, in den trant als er thans eene koopmansbeurs bestaat, en dat de Raad het initiatief neme tot het vormen van eene Kamer van den arbeid uit en door de werklieden-vereenigingen gekozen, op gelijke wijze als dit bij de Kamer van koophandel geschiedt. Rottex'dam, 23 Nov. Naar ons is medegedeeld is dezer dagen de bekende chevalier d'industrie Schoe- macher, wonende aan den Nieuwen Vogelzang no. 41 alhier, op zeer aardige wijze in de val geloopen. Hij had namelijk eenige weken geleden aan een kaashan delaar te Oosthuizen (Noord Holland) een partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij een tweede bestelling met de bepaling, dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden betaald (onder rembours). Deze conditie liep geregeld af, maar weldra volgde daarop eene derde bestelling, nu van zeshonderd stuks kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede bestelling ad 134, zoude worden betaald, wanneer de 600 stuks kazen zouden zijn gearriveerd (tegen rembours). Door die spoedige orders kreeg de koopman argwaan en informeerde bij bij onze politie naar genoemden Schoemacher. Het daarop volgende antwoord laat zich gemakkelijk raden en alsnu kwam de koopman, die niet gaarne zijn/134 wilde missen op de lumineuse gedachte eene partij koolrapen, behoorlijk ingepakt (au fromage) aan den kaasliefhebber toe te zenden, met het gevolg dat deze, de bezending gearriveerd ziende, in de meening dat hij kazen ontving, de tweede bestelling betaalde en op een door den afzender weinig kostbare wijze tot groenten- boer werd geïnstalleerd. "Wolfaartsdijk, 24 Nov. In de gisterenavond gehouden gewone vergadering van de Landbouwver- eeniging alhier, zijn de aftredende bestuursledenG.de Jager en C. Zuijdweg als zoodanig herkozen. Na ver loting van een viertal prijzen onder de presente leden, leverde de voorzitter een antwoord op de vraag, hoe het best te handelen bij het aanfokken van veulens de secretaris leverde een tweetal mededeelingen op landbouwkundig gebied en de penningmeester een zaakrijk verslag van de Algemeene Vergadering en Tentoonstelling der Zeeuwscbe Maatschappij, in Junij te Tholen gehouden, waartoe hy van wege de Ver- eeniging was afgevaardigd geweest. Op voorstel van een der leden werd eene commissie van 3 personen be noemd, ten einde de type-schatting, welke is geschied naar de Wet van 25 April 1879 (Staatsblad no. 89), van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, behoorlijk na te gaan, en dan met de grond eigenaars nader te overleggenhoe zich tegenover die schatting te gedragen. Nadat een en ander aldus was afgehandeld, werd de bijeenkomst op aangename wijze besloten met eene bijdrage van den secretaris, waartoe hem evenwel niet langer dan een kwartier uurs tyd werd toegestaan, en waaraan door hem voldaan werd, met op eigenaardige wijze de onderscheidene beteeke- nissen van het woord kwartier in het licht te stellen. Ooltgensplaat, 23 Nov. Binnenkort komt hier waarschijnlijk de wereldberoemde letterkundige, goochelaar, gedacbtenlezer, anti-spiritist, enz. (de man is alles tegelijk) de Persiaan Stot-Taï, in het logement „De Vlashandel" van den heer L. Hobbel alhier eene voorstelling geven. Wij hopen nu maar, dat de deel neming flink zal zijn. Ook hier moet, evenals in bijna alle anderé ge meenten, het goede voornemen bestaan om de kinderen van de bewaarschool een prettig St. Nicolaasfeest te bereiden. Reeds verheugen zich de ouders met hun lievelingen in de blijde kindergezichten, welke zij alsdan zien zullen. Vlissingen, 23 Nov. Zekere B., vroeger bank werker aan de fabriek der Maatschappij „de Schelde" alhier doch als zoodanig dezer dagen, wegens gebrek aan werk, ontslagen, was als penningmeester belast met het bewaren en beheeren der gelden van een ondersteuningsfonds van de werklieden dier fabriek. Daar hij nu, bij het verlaten der fabriek ophield lid van dat fonds te zijn, moest hij rekening en verant woording doen, doch het bleek toen dat al de aan hem toevertrouwde gelden verdwenen en de betrekkelijke boeken en bescheiden verbrand waren. De man stond, zoowel bij zijne kameraden als bij de directie der fabriek, als oppassend en solide te boek, doch het schijnt dat zijn huisgezin op te royalen voet leefde. De zaak is in handen der politie. Te Middelburg hebben zich, op een daartoe door een werkliedenvereeniging aldaar gedane oproeping, 227 personen aangemeld, als zijnde zonder werk. Door wijlen mevr. J. Vogel, wed. van den heer J. de Ridder, te Middelburg, is aan de weesinrigting te Neerbosch gelegateerd l/l3 gedeelte in de overige één derde part barer zuivere nalatenschap, na aftrek van schulden, lasten en de uitkeeringen, der als vaste som bepaalde legaten. Door Z. M. is benoemd tot regter in de arrond. regtbank te Middelburg, Mr. S. Gratema Hz., thans kantonregter te Schoonhoven. Haamstede, 23 Nov. In eene gisteren avond alhier gehouden vergadering van de Liberale Kiesver- eeniging voor Haamstede en Burgh, werd het reglement voor die vereeniging vastgesteld en tot leden van het bestuur gekozen de heerenC. A. van de Watering, A. Dartig, H. C. Bolle, C. M. Bolle Lz., en N. E. Soetermeer. Zierikzee 9 25 Nov. De eerste Nuts-lezing in dit saisoen alhier, werd gisteren gebonden door den heer H. J. G. Fiirstner van Maastricht. In eene boeijende voordragt, leidde spreker zijn talrijk gehoor rond eene kermis, bezocht met hen den Schouwburg, het Paarden spel, eene Schiet-tent enz., om eindelijk het publiek zich te doen wegen. Tal van fijne opmerkingen werden daarbij gegeven en tal van maatschappelijke toestanden werden daarbij op sarcastische wijze ter sprake ge- bragt, die het publiek aan de lippen van den spreker deden hangen. Na de pauze gaf de Spreker een gedicht van Tollens en een paar losse voordragten ten beste, die ruim schoots stof tot lagchen gaven. Was de spreker voor de meeste hoorders onbekend, wij gelooven dat allen zullen instemmen met den wensch, dat het niet de laatste keer moge zijn, dat de heer Fürstner zich hier doet hooren. Bij de door het Bestuur van den Vierbannen- polder op 23 Nov. jl. gehouden openbare aanbesteding, van het leveren en verwerken van 1275 scheepston stortsteen, tot verdediging van den onderzeeschen oever aan den Zuidbout van den polder, is bij inschrijvingen opbod aannemer geworden, de heer Pieter Abraham van de Velde, te Terneuzen, voor 2600. Door Z. M. is aan Jhr. Mr. W. A. de Jonge, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest en bewaring te Zierikzee, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het gemeld college van regenten Mr. D. N. van Hoytema, suhst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zierikzee. De telegrafiste mej. F. Gouw is van Rotterdam naar Yerseke verplaatst ter vervanging van den heer C. Gaanderse, telegrafist 2de kl., die zooals vroeger reeds werd gemeld, van daar naar Rotterdam ver plaatst is. Z. M. heeft bij besluit van 12 Nov. (Staatsblad no. 192) bepaald, dat zullen worden uitgegeven één millioen muntbiljetten van tien gulden en honderd duizend muntbiljetten van vijftig gulden. Benoemd tot Ontvanger van 's Rijks belastingen te Hulst de heer C. A. A. Bakker, thans te Akkrum. De Heer K. A. Minnigh en echtgenoote uit Dord recht, onlangs benoemd tot vader en moeder in het Diaconie gesticht der Ned. Herv. Gem. te Tholen, hebben voor die benoeming bedankt. De vóór geruimen tyd verongelukte vrachtrijder J. S. te Heinkenszand, die bij het laden van hoornen een stam op het lijf kreeg, is dezer dagen aan de ge volgen overleden. De heer E. Kiderlen, de bekende wielrijder, die Zaturdag te 9 uren per velocipede van Delfshaven vertrok, is Zondag te 6 u. 35 m., dus 1 u. 25 m. binnen den bepaalden tijd, te Leeuwarden aangekomen. Hy heeft alzoo zijne weddenschap gewonnen. Het bestuur van het Nederl. Schaatsenrijdersbond heeft, overeenkomstig het op de algemeene vergadering genomen besluit, naar Hamburg geschreven, om te verzoeken den afstand van de internationale hardrijderij, die het vorige jaar 3700 meter bedroeg, tot op 1600 meter te verminderen, en heeft daarop antwoord ont vangen, dat te Hamburg eene vergadering is belegd, waarop eenstemmig en met ingenomenheid is besloten, het Nederl. Schaatsenrijdersbond tegemoet te komen, en de internationale hardrijderij om het Championship op den gewenschten afstand te bepalen. Daarentegen is uitgeloofd eene medaille met een kunstvol geteekend getuigschrift. Onze hardrijders, zegt de „Ned. Sport," zullen die tegemoetkoming zeker wel naar waarde weten te schatten, door zich behoorlijk voor dien wedstryd te oefenen, en zoodoende door een schitterende overwinning de eer van Nederland op te houden. Zeer groot is het aantal personen en kinderen, dat Zaturdag en Zondag allerwege door het ijs zijn ge zakt. Gelukkig kwamen de meesten er met een nat pak af. Op de vijvers van het Park te Rotterdam verdronken echter twee knaapjes, waarvan de een zijn makker, die door het ys was gezakt, wilde helpen. Natuurlijk waren er weer geen reddingsmiddelen voor handen en zagen eenige menschen de kinderen, die zy niet bereiken konden, voor hun oogen verdrinken. Achter Kralingen viel een jongen op het ijs en brak een been. De Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft een roep- en smeekstem tot het Neder- landsche volk gerigt. In dit geschrift leest men o. a. „Met onze volksvertegenwoordiging overtuigd, dat de strjjd tegen den sterken drank van het volk moet uitgaan, staan wij, ter regter noch ter linkerzijde afwijkende, op onzen posthelpt ons dien te behouden, en, spijt menigerlei tegenspraak, handhaven Wij smoren thans de alleszins regtmatige klagt over gemis aan medewerking, en den jammertoon over voortdurende, bijkans opzettelijke verblinding bij hoo- gere en lagere standen. Wij verheffen onze roep- en smeekstemKom over en helpt ons I tot iederen land genoot, van welke staatkundige of kerkelijke rigting hij moge wezen. Die niet ziende blind, en hoorende doof is, bespeurt de ware volksellende, verneemt de klaagstem van aan den bedelstaf gebragfce vrouwen en kinderen, van in kerker en gasthuis boetende mannen, van slaven en slavinnen, in één woord, van schadelijk vocht, afkomstig uit te Schiedam en elders werkende branderijen. iMogten vele duizenden, onder de oud-Hollandsche leuze„Eendragt maakt magt", zich ware volks vrienden betoonen, die, dankbaar voor, doch niet voldaan met onze drankwet, evenals wij aanhouden in moedige volharding Maandag vergaderden te Cortgene de leden der afdeeling Noord-Beveland van de „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland." 18 leden waren tegenwoordig, terwijl de heer J. H. Bybau de vergadering presideerde. Evenals ten vorigen jare werd besloten de landbou wers in de gelegenheid te stellen voor gezamenlijke rekening kunstmeststoffen aan te koopende heer G. J. v. d. Linde zal zich weder belasten met de werk zaamheden, daaraan verbonden. Naar aanleiding van het verslag over de algemeene vergadering door den heer mr. L. A. Bybau uitgebragt, had eene bespreking plaats over de wenschelijkheid eener heffing van een inkomend regt op granen. Er werd beweerd dat voor landbouwende streken als Noord-Beveland zulk een heffing voordeelig was, maar de meerderheid sloot zich toch aan bij het door de algemeene vergadering genomen besluit. De heer P. H. van Lis bragt daarop ter sprake de typeschatting en voornamelijk de belastbare opbrengst van waterleidingen en zijkanten van wegen. By de daarover gevoerde bespreking bleek, dat de moeijelijkheid dier schatting niet zoo zeer ligt in de type zelf als in de grenzen daarvan. Tevens werd nog meegedeeld, dat de schatting op Noord-Beveland hooger is dan die in Walcheren en Zuid-Beveland. Ten slotte werden als bestuursleden herkozen de heerenJ. H. Bybau, J. W. Vader, G. J. v. d. Linde, mr. L. A. Bybau en P. de Keijzer, terwijl in de plaats van den heer P. van Weel, die naar elders is vertrok ken, de heer J. Heyboer te Cats, gekozen werd. Er komt weer een treurig berigt van een moord Zekere H. Drewes, een gebrekkige man van middel haren leeftyd te Oude Pekela, die buiten de kom der gemeente geheel alleen woonde, is Zondag in zijn woning vermoord gevonden. Daar de man niet onbemiddeld was, is waarschijnlijk het doel van den moord geweest hem te bestelen. De burgemeester werd onder de gods dienstoefening uit de kerk gehaald, om van de misdaad kennis te nemen. De politie heeft terstond een ijverig onderzoek aangevangen. Er is echter verder nog niets bekend. ®s Grrareeiihag-e, 25 November. Tweede Kamer. Aangenomen met 74 tegen 4 stemmen het ontwerp tot aanleg voor staatsrekening der bui tenhaven te Lemmer, na aanneming alleen van het amendement Van der Sleijden om het onderhoud dei- vroegere buitenhaven door de provincie te doen dragen. Ook werd aangenomen het ontwerp tot vereeniging van Rotterdam en Delfshaven. Het algemeen debat over de kiestabel is aangevangen, de heer Vermeulen drong aan op onveranderde aanneming van het ontwerp, de heer Van Baar is tegen het ontwerp dat de be staande onregtvaardige kiestabel bestendigt, de heer Sehaepman deelt dit gevoelen, ook de heer Corver Hooft is er tegen met het oog op de politieke verhoudingen, ook mr. Godin de Beaufort bestreed het ontwerp. Morgen voortzetting. Mafirici, 25 November. De Koning lijdt aan diphteritis, de toestand is ver ergerd, de Ministerraad is voortdurend bijeen. St. Petersburg, 25 November. Alle bladen waarschuwen den Vorst van Bulgarije den oorlog niet voort te zetten. W eenen, 25 November. Men verwacht hier een Europeesch congres om de ServischBulgaarsche verhoudingen te regelen. Londen, 25 November. Volgens een depêche aan de „Times" besloot de Koning van Servië tot troonafstand. De koninklijke iamilie gaat naar Frankrijk, met het oog daarop zou Oostenrijk weldra Servië bezetten. KERKNIEUWS. Tot Notabelen by de Herv. Gem. te Tholen werden Dingsdag gekozen de HH. Ds. C. C. Schot, Cz., A. W. van Nieuwenhuijzen en D. van de Meeberg. Bij de op 23 dezer plaats gehad hebbende stemming voor vijf Notabelen bij de Herv. gem. te Zierikzee, zijn uitgebragt 143 st. waarvan 2 van onwaarde, alzoo 141 geld. st. Hiervan verkregen de HH. S. Ochtman Jz. 138, A. Buijze Mz. 135, Jhr. Mr. A. R, P. van Kinschot 135, Mr. H. van Manen 135 en Mr. J. P. Cau 134 st., die alzoo zijn benoemd. De „Goesche Ct." verneemt langs officieusen weg; dat het classicaal bestuur, in zake de aanklagt tegen ds. Huet aldaar, het spiritisme heeft geoordeeld te zyn tegen Gods woord en ds. Huet dringend heeft uitge- noodigd zich van spiritistische handelingen te ont houden. Gemengde Berigten. Gisteren is te Warschau weder een groot proces be gonnen, dat minstens twintig dagen zal durenonder de beschuldigden twintig in getal, bevinden zich vele voorname personen, beticht van hoogverraad ten op- zigte van den Keizer van Rusland. Te Parijs is dezer dagen een papegaai overleden die meer dan 100 jaar oud was. Göthe zat eens te Jena in een Wein- stube de couranten te lezen en een glas wyn te drinken. In elk glas, dat onze dichter voor zich inschonk, mengde hij een scheut frisch water. Dit trok de aan dacht van een troepje min of meer aangeschoten studenten, die aan een tafeltje tegenover hem gezeten, de wijn onvermengd en overvloedig naar binnen stuurden en door hunne flaauwe aardigheden den hun onbekenden dichter niet weinig ergerden. Hy zweeg echter; ein delijk staat een der half beschonken jongelui op, plaatst zich voor hem en zegt met een dikke tong„Waarom vervalschje zoo dien godendrank? Begrijp je dan niet, stumpert, dat je Bachus en al zyn dienaars daarmede in 't aangezicht slaat Vlug en vaardig luidde het antwoord van den onsterfelyken dichter als volgt: Water op zichzelf maakt stom Van de visschen kan men 't leeren Eu de wijn alleen maakt dom Dat bewijzen ginds de heeren. Wijl ik 't een nog 't aar wil zyn, Meng ik water door den wijn. Men zegt dat er in Noord-Braband minstens 200 plaatsen zijn, waar zonder vergunning sterken drank wordt verkocht. 't Kan niet eeuwig durenTe Nijmegen is een in aanbouw zijnd huis van drie ver diepingen, 18 meter hoog, wegens te zwakken bouw ingestort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1