ZIM1KZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5159 Xaturdag 21 November 1885. 42s,e Jaarg. Yerschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATUEDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV BETENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Londen, 19 Nov. De „Time9" verneemt uit Ser vische bron bijzonderheden over eene Turksch-Serviache overeenkomst, volgens welke Koning Milan, nadat de Serviërs zich van Sofia zullen hebben meester gemaakt, niet met Prins Alexander, maar met den Sultan vrede sluiten zal. Servië verkrijgt uitbreiding van grondge bied, daar de Porte niet alleen onverschillig is omtrent eene verminking van Bulgarije, maar ook aan een sterk Servië boven een sterk Bulgarije de voorkeur geeft. In een Christelijke jongelingsvereeniging te Plymouth trad onlangs een geestelijke, de heer Stuart Ross, als spreker op. Maar zijn wel eerwaarde was nog niet ver met zijn stichtelijke voordragt gevorderd, of er kwam een heer binnen, die' hem driftig toeriep „ellendelingGe hebt mijn vrouw geschaakten regelregt naar het preekgestoelte snelde. Doodsbleek nam de gestoorde spreker de vlugt. Maar hij werd door zijn jonge toehoorders spoedig ingehaald en tegengehouden. Hij verweerde zich echter en bragt verscheidenen zijner vervolgers met een zak mes steken toe. De geestelijke zit nu gevangen en zal teregt moeten staan wegens het toebrengen van verwondingen en overspel. Koustantinopel, 19 Nov. De beraadslagingen der conferentie bewegen zich in verzoenende rigting, en de mogendheden zijn besloten, den vrede te hand haven. De Sultan wacht een rapport omtrent de ge zindheid der Bulgaren in Oost-Rumelie, ten einde daarna eene beslissing te nemen. Uit Sofia wordt gemeld, dat Dingsdag een belangrijk gevecht bij Sliwnitza heeft plaats gehad. De linker vleugel der Serviërs werd door de Bulgaren vervolgd. Aan de regterzijde was rle uitslag niet zoo gunstig voor de Bulgaren. Prins Alexander rigtte zelf het kanonvuur en vuurde persoonlijk zijne troepen tot het gevecht aan. De Serviërs hadden 25,000 man, de Bulgaren 15,000 man in het vuur. Het gevolg van den slag zal zijn, dat 17 kilometer op de Serviërs herwonnen werden en de pas van Dragoman van vijanden gezuiverd, zoodat het gevaar voor Sofia is afgewend. Jlstvw. Koning Milan van Servië, die nu door zijn inval in Bulgarije algemeen de aandacht op zich vestigt, genoot zijn opleiding te Parijs, in het College Hendrik IV. „Niemand had toen", zegt Figaro, „in het kleine mannetje den toekomstigen krijgsman vermoed, die den vrede van Europa zou verstoren." Hij hoort, zoo verhaalt het blad verder, zich gaa me bij Victor Emanuel en zijn land bij Piemont vergelijken. Maar het is nog pas ruim zestig jaar geleden, dat Milan's oud-oom Milosch en zijn grootvader, die rijke varkenskoopers waren, het land van het juk der Turken bevrijdden. Servië is pas 7 jaren als geheel onafhanke lijk erkend, naauweljjks 3 jaren een koninkrijk, en het is zeer twijfelachtig of het volk reeds rijp is voor het maken van veroveringen, zooals Koning Milan's dich terlijke geest hij is een talentvol improvisator zich voorspiegelt. JiFirauftr lijft. In 1877 werd in de Rhone het lijk van een jong- mensch gevonden, die bleek vermoord te zijn. Door het merk op het linnengoed kwam men tot de ont dekking wie de vermoorde was. Het was zekere Lepin, iemand van goeden huize, die te Lyon in eene han delsbetrekking was. Hij had aldaar een losbandig leven geleid en in korten tijd, met een paar lichte kooijen en hare handlangers, eene vrij aanzienlijke erfenis opgemaakt. Omstreeks het midden der maand September werd hij door zijne moeder en vrienden gemist. Zij dachten dat hg naar België vertrokken was, waarheen hij herhaaldelijk verklaard had te willen vertrekken, om er zich voor goed in den handel te vestigen. Zijne moeder had dit plan ook goedgekeurd. Eene maand daarna vond men echter zijn lijk in de Rhone. Ondanks al de nasporingen der politie slaagde men er niet in de moordenaars te ontdekken. Thans echter zijn deze bekend geworden. Voor eenige dagen ontving het parket te Lyon van een gevangene te Nïmes, zekeren Jacquet, die veroordeeld is tot drie jaren opsluiting, een brief waarin hij verklaarde een dei- moordenaars van Lepin te zijn en tevens de namen opgaf van de andere moordenaars. Omstandig werd alles verhaald, met bijzonderheden die geen twijfel aan de waarheid der mededeelingen overlieten. Lepin had tegenover een der bedoelde lichtekooijen gesnoefd op zijn aanzienlijk vermogen. Deze vertelde alles aan hare handlangers en aan eene andere lichtekooi. Zij allen besloten hierop Lepin van kant te maken, en zoo werd gedaan op zekeren avond, toen Lepin in de kamer van eene der vrouwen was. Daar grepen Jacquet en de andere man hem bij de keel, bonden hem en stieten hem verscheidene malen een dolk in het ligchaam. Na verder de zakken ge ledigd te hebben, wierpen zij hem in de Rhone. De Justitie heeft thans op de aanwijzingen van Jacquet een der lichtekooijen te Lyon in verzekerde bewaring genomen. De andere lichtekooi is reeds voor twee jaren overledenterwijl de andere moordenaar en handlanger van de beide publieke vrouwen te Parijs is gearresteerd. Het schijnt tegenwoordig onder oplichters smaak te worden, om bij gelegenheid van feesten „het nuttige met het aangename te verbinden." Onlangs sloeg een bende te Parijs haar slag op een bruiloft, en thans nam een Engelschman, Henry Bailey, zijn kans waar bij het feest van het 50jarig bestaan der afdeeling „Artillerie," dat Zondag 8 dezer te Brussel werd gevierd. Hij gaf zich uit voor een Engelsch kapitein, die dienst ging nemen bij het Servische leger, en met een Regerings-opdragt te Brussel vertoefde. In die hoe danigheid nam hij deel aan al de feestelijkhedende galavoorstelling in den schouwburg, de ontvangst ten stadhuize, het feestmaal enz. Maandag, toen hij, in gezelschap van eenige officieren, met wie hij kennis gemaakt had, terugkeerde van het Noorder-station, waar hij mede uitgeleide gedaan had aan de afgevaardigden der Engelsche artillerie, deed Kapt. Bailey allerlei inkoopen bij een juwelier, een sigarenhandelaar, een wapensmid enz. Hij betaalde daar met kasbriefjes, voor een veel hooger bedrag dan het gekochte, en stak het geld, dat hij terug ontving, in den zak. Later bleek, dat de kasbriefjes valsch waren. Maar de schitterende Engelsche officier was toen spoor loos verdwenen. De toestand der uit Pruisen verdreven Polen en Galliciërs wordt allertreurigst genoemd. Twee duizend gezinnen hadden bevel ontvangen, Posen te verlaten waarvan sommigen reeds den 15 October moesten ver trekken, anderen 1 November. Enkelen kunnen tot 1 April van het volgende jaar blijven waar zij zijn. De meesten die reeds te Krakau aankwamen, zijn hand werkslieden, tuinknechts, mijnwerkers, koetsiers. Velen hebben zoolang in Pruisen verkeerd, dat zij hunne moedertaal vergeten hebben. Nu worden zij verjaagd en de Russische Regering wil hen niet herbergen, omdat zij geen papieren hebben. Eenigen hebben grondbezit gehad, dat zij nu voor een vierde van de waarde moeten verkoopen, of eene nering, die nu in 't geheel geen waarde meer heeft. Vrouwen zijn in alle toestanden op weg gedrevenkinderen zijn op den tocht geboren. Een gezin had op den dag der uitbanning zijn eenig kind verloren, en moest het on middellijk begraven. Meer dan vijftienhonderd ballingen kampeeren op het open veld, aan de Russiseh-Pruisi- sche grens. iBelgic. Niet minder dan 7000 aanvragen om eene be trekking in den Congo-staat zijn bij de Congo-regering Onder de sollicitanten telt men 60 ad- aül'iei.ïrlawt'. Amsterdam, 19 Nov. Ter eere van Heldt, die hier heden te 3.50 ure in alle stilte arriveerde en door eenige vrienden verwelkomd, werd heden het gebouw van den Werkmansbond van binnen feestelijk getooid en wordt het heden avond met een transparant ver licht met de woorden „Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond." Hem wordt morgen avond eene verrassing bereid. 't Zal onzen lezers zeker niet onwelkom zijn, iets naders te vernemen omtrent het veelbesproken lid voor de Tweede Kamer, die het Kiesdistrict Sneek heeft afgevaardigd. Wij vinden omtrent dezen man uit het volk de volgende bijzonderheden in het „Nbl. van Nederland." Heldt werd den len Sept. 1841 geboren en is dus ruim 44 jaar oud. Op 7 jarigen leeftijd had hij het ongeluk zijn vader te verliezen, en moest, wijl de weduwe met 3 kinderen achterbleef, reeds met zijn elfde jaar de school verlaten, om eenigszins in de be hoeften te helpen voorzien. Hij begon zijn loopbaan als bediende in een boek winkel, welke betrekking hij echter een paar jaar later verliet om bij het meubelmakersvak te gaan. Toen hij 19 jaar oud was, trad hij als lid toe bij het Meubelmakersondersteuningsfonds, waarbij hij spoedig in het bestuur werd opgenomen - en van af dien tijd kan men rekenen, dat Heldt zich aan de werklieden zaak of arbeidersbeweging wijdde. Ten minste als men zijn werkzaamheden nagaat, dan vindt men hem onop houdelijk terug als bestuurslid van onderscheidene vereenigingen, of lid van verschillende commissiën. Zoo was hij o. a. jaren lang Secretaris van het Meu- belmakersbond, lid van het bestuur der vereeniging Volksonderwijs, secretaris der coöperatieve voorschot- vereeniging en spaarbank, vice-president der Bouw maatschappij tot het ver-krijgen van woningen, en ook heeft hij in het bestuur gezeten van het Multapatiors- bond en van het Anti-Dienstvervangingsbond, terwijl hij in het vorige jaar nog deel uitmaakte van de com missie voor Werkverschaffing. De invloedrijkste functie echter bekleedde hij als president van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, waarvan hij reeds van af de oprigting, dus 14 jaren, voorzitter is. Toen men voor ruim 9 jaar de „Werkmansbode" oprigtte of liever het blad de „Werkman" van titel en redactie deed veranderen werd Heldt aangezocht daar redacteur van te worden, welk aanbod hij aannam, maar waarvoor hij dan ook zijn meubelmakersvak moest vaarwel zeggen. Heldt is thans ontegenzeggelijk het hoofd der Neder- landsche werklieden, en weet die partij uitstekend te leiden en voor te gaan. Zijn uiterlijk toont aan, dat hij in goede beteekenis van het woord een man uit het volk iszijne manieren en kleeding zijn steeds zeer eenvoudig maar net, en in zijn gelaat, dat om lijst is met donkerblonden baard en dito haren, kan men een paar denkende oogen aanschouwen, die spre ken van ernst en bezadigdheid. Deze eigenschappen vindt men dan ook steeds in zijne gesprekken en redevoeringen, welke hij meermalen voor een groote menigte toehoorders heeft gehouden en die steeds gunstig afsteken bij de groote woorden en holle phrasen van de zoogenaamde volksvriendende sociaal-demo craten. Heldt is een ernstig man, die zijn studie van de volkszaak gemaakt heeft, en die de positie welke hij thans inneemt, geheel te danken heeft aan eigen kracht en werkzaamheid. Daarbij, hij is een werkman Hij kent door ondervinding de gevoelens en behoeften van de werklieden, en bezit hun vertrouwen. In de vorige maand zag te Halfweg, tusschen Amsterdam en Haarlem een arbeider op een avond twee mannen onder verdachte omstandigheden uit een destijds onbewoonde villa komen. Begrijpende, dat hjj dieven voor zich had, maakte hij aanvankelijk geen gerucht, maar hield de bedoelde personen in het oog en liet inmiddels de politie waarschuwen. Daarop schoot de rijksveldwachter C. Kooy toe en had den moed, om zich regtstreeks en alleen naar de hem aangewezen personen te begeven en dezen staande te. houden. De een rukte zich los, terwijl de ander dadelijk een geladen revolver trok, die hem echter, voor dat hij ze gebruiken kon, door den rijksveldwachter uit de handen geslagen werd. Terwijl de veldwachter met deze worstelde, wilde de ander zijn kameraad te hulp komen, waarin hij echter verhinderd werd door een zekeren van Looy, die niet minder cordaat dan de veldwachter, den tweeden dief aangreep en hem met hulp van een derde overmande, voordat hij eenig gebruik had kunnen maken van den scherp geladen revolver, die ook hij bij zich droeg. Het is thans gebleken, dat de beide aangehoudenen, waarvan de een zich aanvankelijk voor een Deen uitgaf, beiden Duitschers en zeer gevaarlijke booswichten zijn. Door den Officier van Justitie te Haarlem, naar aan leiding van eene op diens last in hunne woningen, te Amsterdam gedane huiszoeking, gehoord, hebben zjj reeds beleden, dat zij behoord hebben tot een uit Duitschers bestaand dievencomplot, dat Amsterdam en zijne omgeving tot veld voor zjjne operatiën gekozen had. O. a. hebben zij de hand gehad in den diefstal van eene brandkast in den nacht van 16 op 17 Jan. 1885 en meerdere diefstallen ten nadeele der jagtver- eeniging „Nimrod", diefstallen van vee in de weide enz., enz. Te dier zake is door de regtbank te Amster dam tegen hen en hunne medepligtigen regtsingang verleend. Voor het feit, te Halfweg gepleegd, werd te Haarlem eene instructie tegen hen gevoerd, waarin zij hunne schuld volmondig hebben bekend. 19 Nov. Bij den burgelijken stand alhier kwam gisteren voor de derde maal een vader aangifte doen van de geboorte van twee flinke, ge zonde kinderen van het vrouwelijk geslacht. De drie paren tweelingen zjjn allen nog in leven. Tusschen de geboorte dier kinderen hebben in dat gezin geene andere „vermeerderingen" plaats gehad. 'sGravenhage, 18 Nov. Naar wij vernemen, zijn tot dusver door verschillende, leden der Tweede Kamer niet minder dan 40 voorstellen ingezonden tot wijziging van de weldra te behandelen nieuwe indee ling der kiesdistricten. Naar men verneemt hebben de heeren gebroeders Polak Daniëls alhier te kennen gegeven, bij de invoe ring van de wet tot regeling der Staatsloterij niet meer als collecteurs dier instelling in aanmerking te willen komen, zoolang in den maatregel van uitvoering dier wet geen belangrijke wijzigingen zijn gebragt. 's Gx-avenhag-e 19 Nov. De heeren Viruly Verbrugge, De Vos van St.eenwijk, Van Kerkwijk, Van der Sleijden en De Ruiter Zjjlker hebben 46 amende menten ingezonden op de voorgestelde herziening der kiesdistricten-inc" eeling. Alle wijzigingen gaan uit van ééne gedachte, deze nl. dat de nieuwe leden, waarmede de Kamer tenge volge van de toeneming der bevolking is aan te vullen, zonder verandering der indeeling woi-den verkozen in die districten, welke thans de grootste overbevolking hebben. Voor de Haagsche Regtbank werd heden behan deld de vervolging, ingesteld tegen C. J. van Raajj, sociaal-democraat, wegens het bekende „Stemregtlied." Voor het gebouw op den Korten Vijverberg had een groote schare post gevat, vooral lieden uit de arbei dende klasse. Gisteren was tijdens de inspectie over de schutterij een strooibiljet verspreid, waarin men aan gespoord werd om de teregtzitting bij te wonen. Zij hadden bij de opening van de deuren dan ook spoedig de geheele ruimte der publieke tribune ingenomen. Te midden van die menigte, waaronder- vrouwen met zuige lingen behoorden, bevond zich ook de Heer Domela Nieuwenhuis. Van Raaij werd bij zijn binnentreden met een hoe- ra'tje begroet, zoodat de Voorzitter, Jhr. Mr. Laman Trip, dreigde de zaal te doen ontruimen. Verder bleef het rustig op de tribune. Van Raaij gaf op 25 jaar oud en letterzetter van beroep te zijn. De dagvaarding legt hem ten lastein September te 's Gravenhage een door hem geschreven „Stemregt lied," waarvan het 6e couplet luidt „Rijke Eerste Kamerheeren, Woekeraars, dieven, eerste klas, Zulke buitensporigheden Komen nu niet meer te pas. Allemaal strijders, enz. ter drukkerij „Excelsior" te hebben doen drukken en vervolgens afdrukken te hebben verspreid en in om loop gebragt of doen verspreiden en in omloop bren gen, en alzoo de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal te hebben gehoond, door hun beleedigend ten laste te leggen dat zij woekeraars en dieven zijn. Van Raaij, die erkent het lied geschreven te hebben en te hebben laten verspreiden, werd voornamelijk ondervraagd omtrent zijne bedoeling om de leden der Eerste Kamer of wel het ligchaam te hebben willen beleedigen. Zijn antwoord was, dat hjj, hoewel niet regtstreeks bedoelende te beleedigen, alleen meende de waarheid te zeggen met de woorden dieven en woeke raars, welke hij echter niet had gebezigd in de gewone beteekenis van het Wetboek van Strafregt. Hij had niet bedacht, dat hij de Heeren uitmaakte voor gewone dieven, namelijk mensehen, die zich het goed van anderen toeëigenen of wegnemen. Zelf had hij de afdrukken niet verspreid, en hij wist ook niet of de verspreiding in het bijzonder op den dag der Kamer-opening was geschied. Mr. Pape eischte eenvoudig schuldigverklaring aan hoon, ten opzigte van openbare magten en uit meer dan een persoon bestaande ligchamen in een gedrukt en verspreid geschrift, en veroordeeling tot/100 boete, subs. 14 dagen gevangenisstraf. Van Raaij verklaarde ten slotte nog geen scheld woorden bedoeld te hebben, en alleen de uitdrukkingen in staathuishoudkundigen zin gebruikt te hebben. De uitspraak is bepaald op 26 November. Na afloop van de zitting, werd Van Raaij door een hoopje mannen en jongens huiswaarts gebragt. Eenigen tijd geleden deed de kapitein S. der schutterij te 's-Hage zijn compagnie bij het marcheeren naar het Malieveld halt houden, toen de stoomtram aankwam en het zijns inziens niet mogelijk was, de rails zonder gevaar te passeerenvoor deze handeling ontving hij van den bataljons-commandant een beris ping. Thans is bedoelde kapitein door den kolonel commandant, in wiens handen hij de zaak gesteld had, in het ongelijk gesteld, waarop de kapitein bij gemo tiveerd adres aan Z. M. den Koning zijn ontslag als kapitein verzocht. Dat ontslag is hem eervol verleend, met bepaling dat het hem vergund is, de uniform van kapitein der schutterij met de onderscheidingsteekenen, aan dien rang verbonden, te blijven dragen. Hoe is het mogelijk dat zulke voorregten nog ver leend worden aan iemand, die het prestige der schutterij zóózeer uit het oog verliest, dat hij zijne manschappen niet liever laat overrijden dan hen te doen wijken voor een stoomtram Wat blijft er van de weerbaarheid des lands over, wanneer zelfs schutters zich niet meer willen laten overrijden, en de middelen van verkeer niet gestremd worden wanneer zij en compagnie naar de Malibaan oprukken om daar tot heil des lands en tot genoegen van de jeugd werkzaam te zijn De Minister van Financiën heeft in zijne Memorie van Beantwoording gezegd, dat er bij den tegenwoor- digen toestand der geldmiddelen niet te denken was aan het verleenen van pensioenen aan de nagelaten betrekkingen van burgerlijke ambtenaren. Zeer teregt komt in het „Dagbl." een ambtenaar tegen de bewering op. Het pensioenfonds toch is geen geld van den Staat, maar van de ambtenaren en met het zeer aanzienlijk en jaarlijks aangroeijend overschot kan alleen aan ambtenaren of hunne nagelaten be trekkingen pensioen worden toegekend. Met den toestand van 's Land3 financiën heeft dus het pensioenfonds der ambtenaren niets te maken. Bei-jjen op Zoom. 13 Nov. Nader meldt men ons omtrent den tramweg van hier naar Ant werpen, dat de provinciale weg van hier naar de Belgische grenzen niet breed genoeg is en over de geheele lengte een strook grond onteigend zal moeten worden. In België wordt de weg gelegd door de aldaar be staande Maatschappij van tramwegen, die de benoodigde gelden nog niet bijeen moet hebben en op den steun rekent der verschillende belanghebbende gemeenten. De heeren J. C. de Bruijn en J. van Dixhoorn alhier, W. Laane te Roosendaal en C. Daverveldt te Wouw nemen het leggen der lijn van hier naar de Belgische grenzen en de exploitatie der geheele lijn op zich. Zij moeten het gedeelte der lijn van de Belgische grenzen tot Antwerpen huren van de Maatschappij van tramwegen en tot waarborg eene som van 100,000 francs storten. Yerseke, 18 Nov. Zooals wij vroeger gemeld hebben is de heer Hage bij onderhandschen verkoop eigenaar geworden van de pastorie. Naar wjj vernemen heeft de heer Laban, ouderling der Hervormde Kerk bjj het Provinciaal Kerkbestuur tegen dien verkoop geprotesteerd op grond, dat bij eene publieke veiling ook anderen in de gelegenheid zouden geweest zijn ze te koopen. En opdat de kerk bij eene publieke veiling geene schade zou lijden, wil de heer Laban zich ver binden om bjj eene eventueele mindere opbrengst, minstens een gelijke som voor de pastorie te geven als de heer Hage. St,-Maartensdjj k. Heden werd alhier door de firma Bolier Seret, gevestigd te Scherpenisse, aanbesteedhet bouwen eener steenen loods en het maken van een houten steiger aan den zeedijk van den Mujjepolder. Ingeleverd werden 9 biljetten, door de heeren A. v. Damme, van St. Maartensdijk, f 1749,99 P. M. Geluk,1749,— J. J. de Jonge1720, S. Muller Jr.,1589,— D. Hartog, 1560, J. Kauffman,1558, A. Rijnberg,1555, B. Zuurland,Scherpenissee, 1490, H. M. v. Bezooijen, 1489, Tot vader en moeder in het diaconie weeshuis te Tholen, zijn benoemd de heer A. Minnigh en echt- genoote te Dordrecht. Te Oud-Vosmeer heerscht de keelziekte in vrij hevige mate. In ongeveer eene maand zijn van de p. m. 350 schoolkinderen 15 aan genoemde ziekte overleden. Zïex-ikzee 20 Nov. Door de arrondissements- regtbank zijn heden veroordeeld lo. W. B. te Zierikzee, wegens het inwerpen van een glasruit, tot 8 dagen gevangenisstraf 2o. A. van den H., arbeider te Zierikzee, wegens ge welddadigheden tegen een bedienend beambte, tot 15 dagen celstraf en 8 boete, subs. 1 dag celstraf 3o. P. A. van D., dienstbode te Dreischor, wegens diefstal, bij verstek, tot 14- dagen celstraf 4o. W. S., landbouwerszoon te Haamstede, wegens diefstal, tot 8 dagen celstraf 5o. W. C. B., visscher te Tholen, wegens openbare schennis der eerbaarheid, tot 14 dagen gevangenisstraf 6o. E. K., huisvroixw van D. W. te Zierikzee, wegens hoon, tot j 8 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf; terwijl J. Q., wagenmaker te Stavenisse, van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken. In eene Dingsdagavond te Noordwelle gehouden vergadering werd de liberale kiesvereeniging voor Re- nesse, Noordwelle en Serooskerke geconstitueerd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. Hoogenboom Bz., mr. J. A. Bolle en dr. S. P. Heringa te Renesse, K. de Graaf te Noordwelle en J. Berre- voets te Serooskerke. Omtrent de leden-niet kiezers werd bepaaM, dat zij deel kunnen nemen aan de beraadslagingen, en ook meewerken aan het stemmen over candidaten voor Prov. Staten en Tweede Kamer. Het aantal leden bedraagt ongeveer 40de kiezers uit Ellemeet en Eikerzee zullen eene af zo aderlijke kiesvereeniging vormen. Volgens de „Maasbode" zijn Zaturdag te Rotter dam drie ambtenaren van den Hollandschen spoorweg naar de cel gebragt, onder verdenking van een gedeelte te hebben ontvreemd van een partij Rijnwijn, welke door dien spoorweg is vervoerd. De gearresteerden zouden hun schuld aan den diefstal ontkennen. Het „Handelsblad" meldt, dat dr. Metzger bij wijze van uitspanning tegenwoordig een allerkunstigst snijwerk maakt in de zoogenaamde schulpen van zee schuim, gelijk men de schubben op den rug van den inktvisch of sepia noemt, die bij ons op het strand aanspoelen. Hij ciseleert landschappen in het brosse, kruimige zeeschuim, die een alleraardigst effect maken, als men de schelpen tegen het licht houdt. De door hem genezen lijders koopen deze smaakvolle artikelen als herinnering aan hem, en dus is de vraag zeer groot. De opbrengst strekt geheel ten voordeele van onvermogenden. Zoo ontving het bestuur der vacantie-kolonie te Am sterdam duizend gulden, die later met zooveel meer zullen vermeerderd worden als noodig is om vijftig kinde ren in den aanstaanden zomer naar zee te zenden. Van de overige opbrengst wordt aan 120 hulpbehoe vende huisgezinnen een aangename St. Nico! aasavond bereid. Een der bladen ontving van een gelegenheids- berigtgever het volgende berigt „GeAchte vrient, hetwelkdoenden beet de eer Uw teberichte dat Vannacht zoowat halftwee zalt zijn geweest bij Driek van Seelant zijn huis in den brant vloog en vier koeie en een vers mar die zijn pas later verbrant toen het huis allang in den brant stond. Ook uog tien kiepen den haan nie. Mar de meubels zijn allegaar gelukkig gered mar het gemelden is gelijk in puin. Jantje van van Seelant tis driejaar is omge kommen. Toen het uit was vonde ze hem onherkenbaar tot troost mar mager kan strekken hij korsmis toch nie gehaald Aan de borst. Hij is nie verassereerd en veel 8chaai. De koeie zijn een onherstelbaar verlies daar de vers nie erg wouw en het huis nie van hem is mar van onzen dokter. Die zich met hoogachting ïxoemt Uw vrient en trouwe lezer De vrouw van Drieke is van de zomer gesturven alzoo was hij weduwnaar en gans alleen thuis met Jentje en Pietje hetwelk de laatste tot mijn geluk nie is verbrand maar leventig eruitgedragen. 't Is zoowat een week geleden, dat zich aan een der groote kantoren te Amsterdam een man vervoegde, die lucifers ten verkoop aanbood. Hij had deze negotie ter hand genomen, wijl njj reeds 25 weken zonder vast werk was, en nu op deze wijze een schamel stuk brood hoopte te verdienen. Hem werd gezegd, dat hij de volgende week kon terugkomen, terwijl in dieu tijd naar zijn gedrag onderzoek zou worden gedaan. Dit onderzoek viel gunstig uit, en door de patroons en bedienden werd een som bijeengebragt, die de man bij zijn terugkomst zou ontvangen. Op den bepaalden tijd was hij dan ook op 't appèl, doch toen de bediende hem het geld wilde overhandigen, weigerde hij het met de verklaring, dat hij in dien tusschentijd reeds werk had gevonden, tevens verzoekende dat de bjjeengebragte som mogt worden gegeven aan de Commissie voor Werkverschaffing te Amsterdam. De zaak tegen den socialist Belderok, die wegens verzet tegen de politie tot drie maanden celstraf ver oordeeld werd, zal 30 November voor het geregtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld worden. Onlangs werd na de collecte in het kerkezakje te Gouda een pakje gevonden, bestemd voor de Vrije Universiteit. De diakenen, zich niet beschouwende als brievenbestellers die alles aan zjjn adres moeten be zorgen wat in het zakje gevonden wordt, meldden op het predikbeurten-briefje, dat de gever het pakje kon terug krijgen of dat het anders aan den armen zoxi worden gegeven. Dit gaf dr. A. Kuijper aanleiding om de diakenen in „De Heraut" van oneerlijkheid te be schuldigen. Deze beschuldiging stak eenige leden der Ned. Herv. gemeente te Gouda in de oogen, waarom deze nu bij een ingezonden stuk in de „Goudsche Courant" tegen die beschuldiging opkomen. TELEGRAM. Weenen, 20 November. Een telegram uit Sofia meldtGisteren ochtend ten 7 ure is de veldslag bjj Hionitza hervat. De Bulgaren tastten de Serviërs aan, die op drie hoogten waren op gesteld. Na een bloedig gevecht, moesten zjj deze ontruimen, terwjjl ook in de vlakte hevig werd ge vochten. Hoewel de Serviërs dapper streden, moesten zij tegen den middag terugtrekken; aan beide zjjden waren groote verliezen en 500 gevangenen. KERKNIEUWS. Bedankt voor Schoondjjke dr. L. A. van Langeraad te Nieuwveen. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlebikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag S3 ISTovemlbei* 1885. 's Morgens 10 ure, LEESKERK. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 35. Donderdag: 36 November 1885. 'sAvonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Bex-igtexx. In de Mejjersehe Courant leest men de volgende adv. Elk mensch heeft genoeg aan zjjn eigen verkeerd heden, en ik hoorde eens een Predikant zeggen »er bestaat geen nieuws onder de zon." Maar nu aan Za turdag 7 Nov. 1885, overleed aan de Moerdijk Wou- trina Magdalena Visser, echtgenoot van Dirk Dubbelman, dochter van Mees Visser en Marigie Rombout. De overledene heeft ziek geweest, is overleden en begraven zonder dat ik als vader uit dat huisgezin daarvan tjjding heb ontvangen. Zou dit nu ook geen nieuws onder de zon zjjn Mees Visser Wz. Raamsdonk, 16 November 1885. Uit de Langstraat wordt gemeld, dat er in de schoen- en laarzenfabricage aldaar zeer veel werk is en het volk zelfs meer verdient dan 10 a 15 jaar ge leden. Dat is overal niet zoo Onder de 108 solli citanten naar de betrekking van directeur van den reinigingsdienst in de gemeente Zaandam, is er één, wiens aanbevelingsbrief o. a. inhoud, dat hjj niet onervaren i9 in de dichtkundeIn Zwitserland ligt de sneeuw op sommige plaatsen reeds vier voet hoog. Op eene vergadering van zendelingen, geesteljjken en jj veraars voor den godsdienst in Engeland verscheen een persoon, die thans zelf het Evangelie predikt, doch vroeger een menschen eter was. Hjj verhaalde dat hjj meermalen „gebraden zendeling met rijst" had gegeten. Op de vraag hoe een zendeling hem smaakte, ant woordde hjj„Net als gebakken paling Een 16- jarig meisje te Amsterdam heeft zich door een jong- mensch laten schaken, tevens 4000 gulden reisgeld van haar vader medenemende. Te Zonnedorp zal op St. Nicolaas-avond ten tooneele worden gevoerdeen tooneelspel in vier bedrijven, 1ste bedrjjf, het onbe schaamd jongmensch2de bedrijf, een vuurspuwende berg, of het portret verbrand; 3de bedrjjf, een togt door de Alpen, of waar is de uitkomst 4de bedrjjf, graaf geen put voor een ander, want gij valt er zelf in. Kaartjes zjjn te bekomen bij den welbekenden Piet. Pietje Trotsch en Mina Grim te IJ. mogen er wel aan denken dat zjj de jongens van hun stand niet te veel verachten. Al zegt Pietje nu ook, dat er geen lid aan haar mismaakt is, moet zjj er toch aan denken, dat men van fijne meisjes geen dikke boterhammen kan snjjden en ofschoon ze nu een welgestelde burger jongen verwacht, zooals die slager b. v., moet zjj zich toch houden bjj den geriugen burgerstand, anders loopt zij veel gevaar in hetzelfde schuitje te varen, zooals dien bakker bjj hare zuster en hare zuster bjj dien maréckau8sée. Hoe schoon en lief z' ook mogen zjjn, Yan binnen zjjn zjj vol venjjn. Twee dames te N. V. hebben zich schoon willen wasschen door een klein stukje en een ander uitgemaakt voor een ploertigen boer, maar Hjj heeft met de Bergsche kermis de dames verrast En wel met een heer die haar volstrekt niet past Hjj zegt van dien heer en van de vorige geen kwaad, Maar waarom in 't donker vertrokken en zoo laat Hjj weet niet of boeren, lomp en zonder fatsoen Ook zulke nackt'ljjke toeren durven doen, Maar wat is eene dame, die 's nachts met een heer uitrijd? En die ingezonden verwijting is dat fatsoen Moet men heer of dame zjjn om dit te doen De knappe kinderen van D. D. te Sch. moeten eerst hun eigen zaak overzien, vóór zij wat van anderen te zeggen hebben, want dan hebben zjj meer dan genoeg. Burgerljjke Stand van Zierikzee. gebo bee: 24 Oct. Een zoon van A. Goudswaard en W. van Oriezande. 4 Nov. Een zoon van C. Kloote en C. Klink. Eene dochter van J. J. Ribbens en J. C. Pieter. 7 dito. Een zoon van L. J. Leeuwe en N. van der Yelde. 11 dito. Eene dochter van P. Cou- mou en A. van der Kouwe. Een zoon van A. van As en C. Brouwer. gehuwd: 28 Oct. A. Verhoek, 26 j., Weduwn. en A. H. Ros kam, 24 j., jd. 4 Nov. J. H. Loewer, 28 j., jm. en H. B. P. Vorstheuvel La Brand, 28 j., jd. D. Ver steeg, 25 j., jm. en J. Leegemate, 28 j., jd. H. van Krieken, 26 j., jm. en J. van Loo, 26 j., jd. A. Gillisse, 31 j., Weduwn. en S. van Diest, 23 j., Weduwe. 11 dito. J. C. van Bezoojjen, 28 j., jm. en A. M. Specht, 27 j. jd. J. J. Wiltenburg, 23 j., jm. en J. van Leeuwen, 21 j., jd. ov ebl eden: 24 Oct. B. Hejjboer, 35 j., man van C. Koopman. 25 dito. C. van der Kreke, 4 j., d. 26 dito. R. J. Geers, 4 m., d. 1 Nov. P. T. J. Goedbloed, bijna 3 j., d. 2 dito. A. Anker, ruim 55 j., man van A. Versteeg. 7 dito. M. Bouman, bjjna 62 j„ vrouw van C. Doeleman. 9 dito. E. Brouwer, 85 j., ongeil, d. 11 dito. A. P. Aalbregtse, 3 m., d. Prjjzen der Boter en Ejjercn. Ziebikzee, 19 November 1885. Boter hoogste koers /0,69 en laagste koers 0,60 per 5 Hectogram. Kip-Ejjeren hoogste koers f 1,75 en laagste koers 1.50. Yerseke, 20 November. Oesterbeurs. Jarig Zaaigoed ƒ7.50 gedaan. Mosselzaad aangeboden en ad 1.50 verhandeld. STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. NOVEMBER 1885. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE Zaturd. 21 's morg. 8,—u. Zaturd. 21 'smidd. 12,—u. Zondag 22 8, Maand. 23 6,— Maand. 23 's midd. 1,30 Dingsd. 24 r 1, Woens. 25 1, Dond. 26 1, Yrjjdag 27 1,— 1,3" Maand. 23 'smorg. 10,a Dingsd. 24 Woens. 25 Dond. 26 Yrjjdag 27 7,— 7,30 6,30 6,30 Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woeiistlug-s van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en dea V i'i jda^-iiamunia^s van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1