/lllllk/IISIIII NIEUWSBODE. i\o. 5157 Dingsdug 17 November 1885. 42stc Jaarg. WEGEN en VOETPADEN. HERZIENING Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, frauco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. OPNEMING VAN DE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belangheb benden, dat op den 23sten dezer maand en volgende dagen van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 9 November 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. KADASTRALE GKMBKNTE WMiM. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op artikel 19 der wet van den 25 April 1879 (Staatsblad no. 89) Brengt ter kennis van belangstellenden dat heden op de Secretarie der gemeente, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, voor een ieder ter inzage gedurende dertig dagen zijn nedergelegd: 1.° een afschrift van de schaal van schatting, 2.° een opgaaf van de als typen geschatte eigendommen waarin zijn vermeld het bedrag op de bedragen der belastbare opbrengst voor die eigendommen per hectare bepaald, de kadastrale grootte dier eigendommen, zoo mede de gedeeltenbedoeld in de twee laatste zin sneden van art. 4 der wet. Onder opmerking verder dat ieder, die bezwaar heeft tegen de schaal van schatting of tegen de belastbare opbrengst van de als typen geko zen eigendommen, de gronden daarvoor zelf of door een gemagtigde aan de Commissie van bovengemelde her ziening schriftelijk kan mededeelen in een ongezegeld bezwaarschrift, hetwelk portvrijbinnen dertig dagen tegen ontvangbewijs bij den ondergeteekende moet worden bezorgd dat bezwaarschriften en verzoekschriften, niet inge zonden op de wijze of binnen den termijnhierboven bepaald, naar de wet, buiten behandeling blijven. Te Zierikzee den 14 November 1885. De Burgemeester voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. I.B. Nieuwstijdingen. Een rijk Californiër, de Senator Stanford, schonk onlangs uitgestrekte grondenter waarde van 5 millioen dollars (ƒ12,500,000.) aan dien Staat, voor het stichten van een hoogeschool, ter nagedachtenis van zijn overleden zoon. Hij zal nu nog 15 millioen dollars (ƒ37,500,000) in geld geven, om die hoogeschool tot een brandpunt van geleerdheid en beschaving in Californië te maken, door de voornaamste geleerden van de wereld der waarts te lokken voor zoover dit door geld gedaan kan worden. De nieuwe hoogeschool wordt gesticht in de ver blijfplaats van den heer Stanfort, op 30 mijlen afstands van San Francisco. Jbevvt®. Belgrado, 14 Nov. Daar de Bulgaren de divisie- Porava op Servisch gebied zonder reden aanvielen, verklaarde Servië aan Bulgarije den oorlog. De militaire operaties zullen onmiddelijk beginnen. De Koning zond gisteren het volgend telegram aanRhangabé: De com mandant van de 1ste divisie en cle autoriteiten aan de grens berigten tegelijkertijd dat de Bulgaarsche troepen heden 13 Nov., te half 8 's morgens de stellingen, in genomen door een bataljon van het 1ste regiment infanterie, op Servisch gebied in den omtrek van Va- lassina aanvielen. De Regering beschouwt dezen onge- motiveerden aanval als een oorlogsverklaring. Ik verzoek u aan den Min. van Buitenl. Zaken van Bulgarije te berigten dat Servië, de gevolgen van dezen aanval dragende, zich beschouwt te zijn als in staat van oorlog met Bulgarije, van af Zaturdag 6 uren 's mor gens. ZNTisch, 13 Nov. Tengevolge van een ongemoti- veerden aanval der Bulgaarsche troepen en haar door dringen op Servisch gebied, is de heer Rhangabé te Sofia last gegeven, aan de Bulgaarsche regering te verklaren, dat de koninklijke regering die handelin gen met een oorlogsverklaring beantwoordt. 14 Nov. Officieel is nu bekend gemaakt, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken, Garaschanin, den gezant, Rhangabé te Sofia heeft opgedragen aan de Bulgaarsche regering te verklaren, dat Servië op de Bulgaarsche uitdaging met een oorlogsverklaring heeft geantwoord. De Koning is 's nachts ten 1 ure naar Pirot vertrokken om het opperbevel over het leger op zich te nemen. iPuitsthlttttlï. In het sOeaterr. landwirthsch. Wochenblatt" leest men het volgende omtrent een middel om paarden het slaan en het bijten af te leeren. Teneinde een paard het slaan af te leeren, hing men er, terwijl het op stal tusschen vaste schotten stond, met behulp van katrollen en touwen, een tamelijk vast gestopten stroozak achter, en wel zóó digt, dat deze de kogels aanraakte. Natuurlijk sloeg het paard daar naar, doch even natuurlijk kwam de stroozak terug en gaf deze aan het paard een slag. Dit spel herhaalde zich bijna een uur lang, gedurende welken tijd het paard zich onafgebroken vermoeide om zijn halstar rig terugkeerenden tegenstander weg te slaan. De zak werd nu ter hoogte van het spronggewricht opgetrokken. Opnieuw sloeg het paard, doch minder hevig dan te voren en hoogstens een dozijn malen. Daarna eindigde het reeds den strijd. Nu werd de zak tot de Achilles pees opgeheschen. Het paard liet hem geduldig hangen, ook toen hij tot de billen werd opgetrokken. Hier bleef de zak een uur hangendaarna werd hij, nu sneller, dan langzamer op en neer bewogen, zóó dat hij bet paard voortdurend aanraakte. Dit werd ge willig, zonder opnieuw te slaan, verdragen. Later werd vernomen, dat het paard na deze kuur nooit weer geslagen heeft. Een eenigszins barbaarsch, doch practisch middel N. het bijten af te leeren, werd als volgt in toepas- N^ragt. -7 Een jonge hengst beet als een wolf. Nadat alle ge bruikelijke middelen te vergeefs waren beproefd, nam men een tamelijk groot stuk vleesch, omgaf dit met een kokend heet meeldeeg, wekte het paard tot bijten op en liet het toen in het op een stompe houten vork gestoken vleesch met zijn heete omhulsel bijten. Vree- selijk verschrikt en over zijn geheele ligchaam bevend, vloog de hengst achteruit. Natuurlijk had hij zijn mond, lippen, tong en kaken erg gebrand; gedurende bijna 14 dagen moest hij met vloeibaar voedsel worden onder houden, doch onder eene zorgvuldige behandeling ge nazen de brandwonden vrij spoedig en het dier beet daarna nooit weer. Een jong Engelschman, de zoon van een Londensch bankier en als „volontair" werkzaam op een kantoor te Franktort a/M, heeft zijn patroon, die eenige aan merkingen op zijn werk maakte, in zijn woede daar over met een vrij groot kasboek op het hoofd geslagen. De man viel bewusteloos op den grond en werd eerst na een half uur weer bijgebragt. Hij zou een gereg- telijke vervolging tegen den jonkman hebben ingesteld, maar diens vader, wien men terstond berigt gezonden had, voorkwam dat door het onmiddelijk betalen van een schadeloosstelling van 250 pd. st. JFtttwfert jfe. Een der merkwaardigste hoornen van Europa, de vijgeboom in het Capucijner klooster te Roscoff, staat op het punt om in 't openbaar verkocht te worden met den aangrenzenden grond en tuin. Deze boom, die in 1621 geplant werd, beslaat een oppervlakte van 484 vk. meters en kan 200 menseli6n bevatten. Sneelt13 Nov. Alhier is gisteren in eene ver gadering van „Burgerpligt" de heer Heldt opgetreden. Hij erkende, dat wanneer men geleerde mannen zocht, er velen waren, boven hem verheven. Hij zag in zijne candidatuur slechts eene waardeering van de arbeiders beweging, aan wier hoofd hij de eer had te staan. In de Kamer werden door meesters in de regten, letteren enz. en allerlei wetenschappen, elkander formules en thema's naar 't hoofd geslingerd, en met al hunne geleerdheid vergeten zij wat voor het belang van het Nederlandsche volk noodig is of blijken zal noodig te zijn. In de Volksvertegenwoordiging ontbraken er maar al te veel, die de behoeften van het volk kenden. Spreker noemde de heeren van Houten, Borgesius, Wybenga en Gratama. Maar naast dezen behoorden mannen zitting te hebben, die pleiten voor de be langen van het arbeidersvolk. Als spreker mogt gekozen worden, zal hjj nooit vergeten, krachtens welke be- teekenis hem het mandaat werd opgedragen. De heer Heldt zette de bedoeling der beweging uiteengeen strijd tegen het kapitaal, maar zamen-, werking met het kapitaal. Zij acht uitbreiding van stemregt volstrekt noodzakelijk. Zij verlangt algemeen stemregt, met uitsluiting van militairen beneden den rang van onderofficier, gevangenen, krankzinnigen, „vaste" bedeelden. Hij sprak vóór eene inkomsten-be lasting maar tegen eene bezuiniging op de kosten van het onderwijswél op die van Oorlog en Marine. Hij verklaarde zich een beslist voorstander van het onver anderd laten van art. 194. Amsterdam, 14 Nov. Gisteren op den gewonen audiëntiedag, vervoegden zich de sociaal-democraten Sauer en Heijer, en daarna Geel, bij den Burgemeester op het Raadhuis. De eersten vroegen raad, wat er ten aanzien van de werkeloozen kon gedaan worden, daar verbetering in den toestand dringend noodig was. Evenals bij een dergelijke vraag van de bestuurders der vakvereenigin- gen, antwoordde de Burgemeester ook nu, dat hij hieraan niet veel doen konwat mogelijk was, werd reeds gedaan. Het houden van optogten, het opwekken van demonstratiën konden echter in deze niets goeds bewerken. Ook aan Geel ontried de Burgemeester later het doen van een demostratie alsn die van verleden Maandag Laatstleden Zondag vond een werkman, behoo- rende tot het poetspersoneel aan het station Wester dok te Amsterdam, in een der wagens van de Oosterspoor een belangrijke som aan bankbiljetten. Tot nog toe heeft de eigenaar daarvan zich niet aangemeld. Arnhem, 15 Nov. Jeanne Lorette is gisteren hier aangekomen. Haar vertrek was geheim gehoudende stukken waren gereed voor 's Bosch, doch bij vertrek naar den trein werden zij voor andere verwisseld. De gevange nis alhier, wordt dank zij het uitmuntende beheer van den directeur, als een model beschouwd en is daarom voor de veroordeelde bestemd geworden. Aan het station alhier door een vigelante afgehaald, op welk imperial een hoedendoos stond, had men weinig erg in het overbrengen. De gevangene gedroeg zich zeer gelaten, was eenvoudig gekleed en onderwierp zich in de gevangenis gewillig aan het voorgeschrevene. Zij zal haar cel gemeenschappelijk met anderen moeten deelen. Z. M. de Koning, begaan met het lot der werke- looze boerenarbeiders op de Veluwe, tracbt thans hierin te voorzien. Nadat eerst de arbeiders van Wiesselaan verdiensten werden geholpen met graafwerk in de bij het paleis het Loo gelegen velden, heeft Z. M. thans ook voor de arbeiders van Uddel bezigheid weten te vinden, en zijn Woensdag zeven en-twintig van hen aan werk geholpen. Hunne taak is, den bouwgrond van de bekende, maar sedert den aanvang dezes jaars gesloopte uitspanning en bouwplaats „Het Aardgat," aan den grindweg van Apeldoorn naar het Uddeler- meer gelegen, met de bijliggende velden om te spitten en voor de houtcultuur geschikt te maken. Men hoopt nu, dat voortdurend zacht winterweder de werkzaam heden moge begunstigen. Sneeuw en vorst zouden de goede bedoelingen des konings en de beurzen der werklui zeer benadeelen. Rotterdam, 14 Nov. Gisterennamiddag heeft op een hofje in de Hartmanslaan een brutale dief stal plaats gehad. Terwijl de bewoonster, vrouw Lems, een boodschap deed bij haar zoon, die op den Binnen weg een herberg houdt, heeft een onbekende de deur met een valschen sleutel geopend, is tot het binnen vertrek doorgedrongen, en heeft hier, met verbreking van de sloten aan de linnenkast, alles medegenomen wat van zijn gading was. Naar men zegt moet het ge- stolene nog al een belangrijke waarde vertegenwoordigen als duizend gulden aan bankpapier, eenige gouden en zilveren voorwerpen en eenige stukkeu linnengoed. f TeriieusBeii, 14 Nov. Donderdagavond trad alhier in het kerkgebouw der Chr. Ger. Gemeente als spreker voor „de Unie." eene school met den bijbel, de heer van Goor, predikant te Nieuwendijk bij Gorinchem, op. Naar aanleiding van Efeze 6 4, wekte hij zijn hoorders op om hunne kinderen overal daarvan verwijderd te houden waar Gods woord niet als rigtsnoer wordt genomen en beval hun, hen wijzende op den eisch in zijn tekst vervat, de bijzondere school boven de openbare aan. De gehouden collecte bragt ruim 40 op, waarvan na aftrek der kosten, eenige kinderen van onvermo- genden, op de chr. school alhier zullen worden geplaatst. Woensdagnamiddag kwam alhier binnen het Engelsche stoomschip Watlington, komende van West- Point en bestemd naar Gent. Het schip is bemand met 22 koppen, en geladen met katoen. Het was voor de le maal dat zeeschepen van zoo groot eene afmeting te Gent binnenkwam en het was daarom, dat men die gebeurtenis, beschouwende als een begin van de wederherleving in den aldaar eertijds zoo bloeijenden handel, feestelijk wilde vieren. Donderdagmorgen van hier vertrokken, werd het schip met klokkenspel en kanongebulder ontvangen en begaven Burgemeester en Schepenen zich aan boordden kapitein en reeder werden een verguld zilveren herinnerings-medaille aangeboden met toepasselijke inscriptie, terwijl er een lunch in de groote kajuit werd gegeven. Een 2e schip, geladen met katoen, het zeilschip Beatrice Habenir, wordt te West'Point voor Gent bevracht, en men verwacht, dat ook weldra Bchepen met graan uit Amerika derwaarts zullen komen. Mogt die verwachting worden verwezentlijkt, dan zal naast Gent ook onze plaats hiervan zijn voordeel genieten. Yerseke, 15 Nov. Vrijdagavond werd door den Gemeenteraad de rekening van het algemeen Armbe stuur over 1884 goedgekeurd in ontvang op ƒ7851,1672 en in uitgaaf op 3498,49 /s; het goed slot bedraagt dus 4352,67. De begrooting van hetzelfde bestuur voor 1886 werd mede goedgekeurd in ontvang en uit gaaf op ƒ9560,891/». Verder werd besloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, telkens voor 4 weken onderhands te verhuren een gedeelte van het ziekenhuis. Nog werd vastgesteld eene verordening op heffing en invordering van het vergunningsregt op den klein handel in sterken drank. Het regt is bepaald op 10 voor iedere 50 huur waarde. De heer N. A. Th. van Bakergem zal den 16 Nov. zijne betrekking als onderwijzer aan school no. 2 aanvaarden. Vrijdag had de schooljeugd een ware feestdag. Nadat de kinderen van beide scholen zich te 2 ure in de dorpsschool hadden vereenigd, werd den nieuwbe- noemden burgemeester door den heer Z. Bouwens aldaar een hartelijk welkom toegeroepen. De kinderen zongen eenige toepasselijke liederen en werden vervolgens op melk, koekjes en andere ververschingen onthaald. Tot verpoozing maakten de kinderen, ruim 500 in getal, onder geleide van de onderwijzers, eene wandeling van het dorp naar Yersekendam en terug. Het feest is tot aller genoegen afgeloopen. Goes, 15 Nov. De zangvereeniging „Excelsior" heeft hare gunstige reputatie op uitstekende wijze ge handhaafd. Het eerste concert in dezen winter is uit muntend geslaagd. Vooral „das Lied von der Glocke" van Schiller had buitengewoon succes. Het publiek was zeer talrijk opgekomen, al te talrijk zelfs, zoodat wij den directeur in bedenking zouden willen geven, wat minder goedgeefsch te zijn met invitaties. Ondank is 's werelds loon. Wie onzer ondervond dat niet in zijn leven Maar zeker nooit iemand meer dan de heer N. M. Bosdijk. Jaren achtereen behartigde hij ten koste van zijn tijd en zijn geld de belangen der Goesche belastingschuldigen. Brochures, adverten- tiën zelfs moesten de ingezetenen aan het verstand brengen, dat ons gemeentebestuur zelfs geen flaauw begrip heeft van finantieel beheer. Als een wachter op Zion8 muren, als een Cerberus aan den ingang dei- onderwereld, is de heer B. altijd op zijn post. En nu zou men overal elders een zoodanig wakker strijder een zetel in den raad hebben aangeboden, maar dat zelfs heeft men hier niet gedaan. Is 't wonder, dat de heer Bosdijk er de bijl by neerlegt Velen zouden dat in ziju geval reeds eerder gedaan hebben Woliaai*tsilijk, 14 Nov. Voor de keuze van leden in het kiescollegie bij de Hervormde gemeente alhier, was ditmaal strijd, niet om beginselen, maar alleen personeel. Bij de stemming op den 2 dezer, be haalden de heeren J. van Damme, P. van de Linde en D. W. den Herder, respectievelijk met 40, 38 en 35 stemmen, de volstrekte meerderheid en werden alzoo herkozen. De 23 stemmen, welke de heer J. Noteboom verkreeg, werden niet toereikend geacht, uit hoofde men een vijftal stemmen, uitgebragt op leden van het Collegie, wier zittingtijd nog niet verstreken is, in plaats van die van onwaarde te verklaren, als geldig beschouwde, zoodat hij in herstemming gebragt werd met D. Vleugel, die 14 stemmen had bekomen. Tegen deze handeling werd door 8 stemgeregtigden geprotes teerd, doch het classicaal bestuur van Goes beslist, dat, ja wèl die 5 stemmen ongeldig waren, doch dat men niet te letten had op de uitgebragte stemmen, maar alléén op het getal ingebragte stembiljetten, zoodat de herstemming op 13 dezer moest doorgaan. Eene bijzondere belangstelling openbaarde zich nu hierbij, daar het gansch ongewone getal van 67 stem briefjes werd ingeleverd, waarvan 2 van onwaarde. Op glansrijke wijze werd nu de heer J. Noteboom mede, met 42 stemmen, herkozen, terwijl D. Vleugel er 23 bekwam Eene vacature, in het collegie ontstaan, moest bij deze gelegenheid alsmede worden aangevuld, waar toegekozen is de heer N. Valkier Nz., die bij de eerste stemming 21, en nu bij de herstemming met D. Vleugel, 56 stemmen erlangde. Dreïsclior, 14 Nov. Heden vereenigden zich een 20tal kiezers en belangstellenden, ten einde de oprigting eener liberale kiesvereeniging te bespreken. Ruim 20 personen verklaarden zich bereid tot de ver- eeniging toe te treden. Bij acclamatie werd tot voor zitter gekozen de heer P. Goemans, die het initiatief tot oprigting had genomen. Bij volgende stemmingen werden gekozen J. M. Klompe als vice-voorzitter, de heer J. M. Snouck als secretaris-penningmeester en de heeren J. M. Goemans en A. der Wljluwen als be stuursleden. Hoewel de wenschelijkheid eener zamenwerking met Zonnemaire niet kon ontkend worden, werd bij stem ming uitgemaakt tot eene vereeniging daarmede niet over te gaan. Moge in vele gemeenten gehoor gegeven worden aan de uitnoodigingen, door de liberale kies vereeniging te Zierikzee gedaan Alleen door eendrag- tige zamenwerking kan het groote doel bereikt worden. Nieuwerkerk, 14 Nov. Heden had alhier een droevig ongeluk plaats. De landbouwerszoon W. T. reed met eene driewielskar tegen een telegraafpaal aan, zoodat hij er voorover uitviel. Bewusteloos en hevig bloedend werd hij huiswaarts gebragt. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Zierikzee, 16 Nov. Naar wij vernemen, heeft J. S., boerenknecht te Dreischor, hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Regtbank alhier, waar bij hij (in zake het bekende rijtuigongeluk) is veroordeeld tot 3 maanden celstraf en geldboete. Indien in de avonden van 26 tot 28 November de lucht onbewolkt is, zal men waarschijnlijk een prach- tigen sterrenregen kunnen waarnemen. Omstreeks dien tijd gaat nl. de aarde elk jaar door de baan der komeet van Bieladit jaar ontmoet zij vermoedelijk, even als in 1872 dan een gedeelte der komeet zelve, waardoor stukjes van dit kemelligchaam als sterren op dejaarde kunnen vallen. Dit jaar nadert de aaarde de kern der komeet nog digter dan in 1872. Intusschen kent men noch den loop der komeet, noch de eigenaardigheden van haar zamenstelling voldoende, om met volkomen zekerheid te kunnen aankondigen wanneer precies I het verschijnsel zich zal vertoonen en in welken om vang. Daar de maan in het laatst dezer maand laat in den avond opgaat, zal men in den vooravond het ver schijnsel het best kunnen waarnemen. Uit Londen wordt berigt, dat Yan Rijsselberghe veroordeeld is om binnen vijftien dagen uitgeleverd te worden. De welbekende wielrijder, de heer E. Kiderlin te Delfshaven heeft een weddenschap aangegaan, om den 21sten dezer maand, des avonds te 9 uren per rijwiel te vertrekken van Delft naar Leeuwarden, waar hij den volgenden avond te 5 ure zal moeten zijn aange komen KERKNIEUWS. Door het kiescollege der Herv. Gem. te Zierikzee is jl. Vrijdagavond uit het vroeger gemelde zestal van predikanten het volgende drietal geformeeerdDr. Roessingh te Hemmen, Dr. Herderschee te Borculo en Dr. v. d. Meulen te Veendain en daaruit onmiddelijk beroepen Dr. P. H. Roessingh te Hemmen (Drenthe). Aanstaanden Donderdagavond te 6 uur zal de heer Goor, predikant bij de Chr. Geref. gem. te Almkerk (N.-Br.) op verzoek van het locaal comité der Unie alhier in de Hervormde kerk te Yerseke om te spreken over de belangen van het Christelijk Onderwijs. De beroepen predikant te Eikerzee, Ds. G. van der Hoeven, zal op 6 Dec. a. s. zijne intrede doen, na be vestigd te zijn door Dr. Heringa van Renesse. De Cand. J van der Spek, heeft bedankt voor het beroep naar Sirjansland en dat naar St. Anthonie-polder aangenomen. Raagsche Brieven. Den Haag, 15 November. En zoo ging reeds de derde Minister heen uit het Ministerie, dat aan het tegenwoordige voorafging en dat zoo groote zaken wilde tot stand brengen Eerst Klerck, toen Modderman, nu van Lynden De keer Vissering, die om gezondheidsredenen zijn portefeuile nederlegde, overleeft hen allenHet was eene goede, edelmoedige, dankbare gedachte van den heer Van Kerkwijk den heer Van Lynden te herdenken in de zelfde zaal, waar hy zoo dikwijls lauweren behaalde, en zeker was deze overledene geen alledaagsch staats man, hij deed aan de Engelsche Ministers denken, scherp van geest, breed van opvatting, en vol fijnen geest. Van het triviale had hij een gruwel. Tot zelfs in zijn stijl, in zijn spreekwijze, kwam het „noblesse oblige" uit. Vooral was dit juist, wat de heer Van Kerkwijk sprak, dat er geen voorbeeld is dat aan een Minister zulk vertrouwen is gegeven als aan hem, toen men hem de macht gaf alle rechtscollegiën te ontslaan en wederom zaam te stellen. Intusschen was dit minder juist, dat de heer Van Lynden eene rechterlijke orga nisatie tot stand bracht. Dit heeft hij niet beproefd alleen de rechterlijke indeeling. Ook is het mij niet zeer duidelijk, op welke maatregelen de heer Van Kerkwyk zinspeelde, die den heer Van Lynden zouden be let hebben, al wist hij dat zij door eene tijdelijke meerder heid zouden zijn aangenomen, „maar naderhand door het volk betreurd." Dat kan toch wel de rentebelas ting van den eigen ambtgenoot van den heer Van Lynden, den Minister Vissering, zijn geweest? Na de groote diensten te hebben herinnerd, welke de heer van Lynden aan den Koning heeft bewezen (men zal zich herinneren, dat hij ook de bijzondere raadsman van Prinses Hendrik na den dood van haren gemaal is geweest) stelde de heer Van Kerkwijk de vraag"En wat nu Weldra zullen wij geroepen worden de grondwet te herzien. Wat staat ons dan te wachten? Zullen er stormen opsteken, zal het schip van staat wellicht stranden? In het slot van zijne rede kwam „schip van staat" telkens bovendrijven. Ongelukkig schipwat zal er van komen. Wij hebben niets dan schipbreuken in den laatsten tijd economische, sociale, politieke. Bijkans geen vorstenhuis meer; een van de kandidaat-regenten nu wederom verdwenenonze uitstekende staatslieden achtereenvolgens heengegaan. Bij zijne optreding twee jaren geleden lag de kracht van den Minister Heemskerk in de zwakheid der tegen- party zal in de volgende jaren zijne kracht gelegen zijn in de armoede van staatslieden En toch zijn de beraadslagingen over de Indische begrooting, die nu reeds eene geheele week hebben geduurd, voortgezet. Welke zaken ook bij de behande ling van die begrooting ter sprake komen (en zij zijn vele) nog belaugrijker dan alle zaken zijn de personen, dat is de persoon van den Gouverneur-Generaal en de persoon van den Minister van Koloniën. De eerste persoon werd door den heer Van Gennep in debat gebrachtde tweede persoon bracht zich zei ven in debat. Nu de heeren Van de Putte, Van Rees en Van der Hoeven de Tweede Kamer hebben verlaten en de conservatieve koloniale specialiteit Wintgens van het parlementair tooneel is afgetreden, waren het de heeren "Van Gennep, W. K. van Dedern en Keuehenius, die de eer der dis cussie moesten ophouden. Van deze drie specialiteiten was ditmaal de geestigste, de moedigste de afge vaardigde uit Rotterdam, de heer Van Gennep. Wie is de heer Van Rees vroeg de spreker uit Rotterdam, en hij bedoelde te vragen: wie is hij thans 1 Wie hij geweest iswas voor niemand een geheim. „De persoon van den heer Van Rees vertegenwoordigde op koloniaal gebied een beginsel. De verbazing zelf, dat hij door het Kabinet-Heemskerk werd benoemd, bewijst dat in hem gezien werd eene incarnatie van de vrijzinnige koloniale richting. En niet slechts eene van de gewone soort, maar de bekwaamste, de meest beproefde, de meest geëerde, de, meest gezaghebbende incarnatie, waardig om, als tegenhanger van een Van den Bosch, onder de beeltenissen van de Landvoogden van Indië, die het paleis van Weltevreden versieren, te worden opgenomen." De heer Van Rees is een ander man ge worden sprak de heer Van Gennep voert zijn programma van 1863 niet uit. Het werd tegengesproken door den heer Sprenger van Eyk, maar deze kon met al zijn spreken den indruk niet uitwisschen, dat de heer van Rees een ander man was geworden. Ja, zijde lings werd dit door hem erkend, toen hij de onvoor zichtigheid had zich dus uit te laten„De heer Van Rees wist door zijne persoonlijkheid, door zijne kennis en groote ervaring indruk te maken. Eene meening door hem voorgestaan, had kans op succès en dan was het zoo aanlokkelijk voor hen die in het algemeen in dezelfde richting zich willen bewegen, maar toch veel verder gaan wildenof niet zoo verstandig en met zooveel staatsmansbeieid onderscheiden, met hem onder ééne vlag te zeilen. Dit ging jaren lang goed, en toen nu de staatsman Van Rees geroepen werd om zijne beginselen toe te passen, kwam het verschil voor den dag, en bleek dat zij, die onder zijne vlag hadden medegevaren, niet hetzelfde wenschten wat hij wenschte. Sommigen namen het plan kwalijk, maar zij hebben het zich zeiven en niet den heer Van Rees te wijten." Scherp, maar niet on verdiend was het antwoord van den heer Van Gennep op die laatste van de zijde van den Minister zeer on handige, tirade„Ik betwijfel of de Gouv. Gen. die woorden van den Minister zal onderschrijven, te minder, omdat die sommigen zonder eerzucht en dus volkomen te goeder trouw waren, terwijl van den anderen kant het rechtmatig verlangen van den heer Van Rees om aan het hoofd der Indische Regeering te staan, ten einde naar men meende, de gemeenschappelijke begin selen iu uitvoering te kunnen brengen, niet kan worden ontkend. Bovendien, wat willen die koloniale Fausten tegenover dien, volgens den Minister, kolonialen Mephistoles? Wat anders dan dat gewerkt worde in de richting van artt. 56 en 57 van het Regeerings- reglement?" En wat antwoordde nu wederom de Mi nister? Dat die artikelen 56 en 57, de oplossing der Gouvernements-koffiecultuur in eene volkscultuur en de beperking der heerendiensten bedoelende, moesten worden toegepast, al naar mate de gelegenheid dit medebracht, al naar gelang van de omstandigheden en gebruik makende van den geldelijken toestand. Al schryft de wet vermindering van heerendiensten voor, feitelijk mochten en moesten zij vermeerderen. Ziedaar de liberale koloniale politiek van mannen als Van Rees en Sprenger Van Eyk! Voorheen pleegde men te zeggen: de conservatieve koloniale Ministers worden liberaal als zij aan het roer komen. Sedert de optreding van het derde Ministerie Heemskerk zou men kunnen zeggende liberale koloniale bewindslieden worden conservatief als zij de teugels van Nederland of Indië aanvaarden De heeren Modderman en van Lynden uit de rij der stervelingen en dus uit die der staatslieden weggevaagd de heeren Van Rees en Sprenger Van Eyk, in wie ook eenige staatmanskunst lag, bezig hunne beginselen te verloochenen: blijf dus alleen de heer Heemskerk over. En zie hoe onze premier bezig is zijn kruit te verschieten Men was er op voorbereid, „dat het voorstel tot wijziging van art. 194 in aantocht was. En wat stelt nu de heer Heemskerk voor „Niet de godsdienstige begrippen van allen die op de school zouden kunnen komen, behoeven te worden ontzien doch de schoolgaande leerlingen en hunne ouders hebben recht te vorderen, dat de onderwijzer over godsdiens tige zaken niet krenkend voor hunne gevoelens zal spreken tot zijne jeugdige toehoorders, die hij weet dat tot een ander kerkgenootschap behooren of in het algemeen voor het godsdienstig gevoel kwetsende woor den zal bezigen." Derhalve, indien de onderwijzer maar niet krenkt en kwetst, mag hij op de school godsdienstige zaken mededeelen. De neutrale school wordt eene confessioneele, zoolang op die school geen kinderen gaan, wier gevoelens door dit godsdienst onderwijs worden gekwetst. Ook het „overal" van art. 194 laat de Regeering vallen. Het zal nu heeten„In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de be hoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin (namenlijk in die behoefte) niet op andere wijze voorzien is, van overheidswege gegeven in openbare scholen." En wanneer is in die behoefte, op andere wijze voor zien „Of en in hoever dit het geval is (zegt de toe lichting) zal dan volgens de bepalingen der wet, de Regeering, door het schooltoezicht voorgelicht be slissen." Wat zal het gevolg !zijn van die zooge naamde verbetering Dat het aan de tijdelijke meerderheid zal overgelaten zijn te bepalen, wan neer en waar de openbare school kan worden ge mist. En zoo zal het dan, even als in België, kunnen gebeuren dat de openbare scholen bij honderden worden opgeruimd, omdat de Regeering „door het schooltoe zicht voorgelicht", beslist, dat er op andere wijze in de behoefte is voorzien. Nu de heer Heemskerk zulk een voorstel doet, uitermate geschikt om het volksonderwijs onder den voet te halen en de minder heden te verdrukken, speelt hij een slechte kaart uit. Enmisschien toch ook (zoo als ik sommigen hoorde beweren) een goede, want door telkens een ander plan voor te dragen, houdt hij èn de grondwetsherziening èn zich zei ven staande. Wat is de grondwetsherziening, nu de heer Heemskerk nooit anders dan een bliksem afleider is geweest? Geen wonder dat bijkans alle li berale kiesvereenigin gen in den lande zich hand aan hand tegen deze wijziging van art. 194 der Grondwet verzetten, eu de uitbreiding van het kiesrecht niet tot dien prijs willen koopenV. Gemengde Berigten. Te Zierikzee kan weder een katten-proces gewacht worden. Een koopman verkocht aldaar een kat voor een konijnhij zou er een koopje aan geven en leverde poesje voor 40 Cts. Het bedrog werd echter ontdekt, het beestje in beslag genomen en de eerlijke koopman zal wegens „vergissing" worden vervolgd. Zeldzaam! Op aanstaanden Vrijdag zullen ter zitting der Regtbank „zure Krieken" worden geveild. De braafste man der wereld, Hubertus, zal als afslager optreden. Dezer dagen kwam de bode van een begrafenis-fonds by iemand om de contributie. „Hoor eens," zeide de man tegen den bode, hier hebt ge uw geld, maar ik schei er meê uitik en mijn vrouw zijn nu al vijf jaar in de beurs en wij hebben er nog nooit een cent uit ge trokken." Een onderwijzer had zijne leerlingen aan het verstand gebragt dat men ongelijknamige groot heden niet bij elkander kan optellen en dat bijvoor beeld twee paarden en twee koeyen te zamen geen vier paarden of vier koeyen kunnen uitmaken. „Maar meester," riep de jeugdige spruit van een melkboer, „van twee kan melk en twee kan water maakt mijn vader toch vier kan melk." De meester zweeg. Te Londen is een goed georganiseerde dievenbende ge snapt. De hoofden er van zijn mannen met kapitaal en ware kunstenaars in het vakde uitvoerders der operatiën staan onder hunne bevelen en krijgen eene vaste bezoldiging. Gestolen goederen worden niet ter stond aan de markt gebragt, eerst moet de zaak zijn doodgebloed en niemand meer denken aan de jaren te voren zooveel besproken diefstal. Een vader, die zijn zoon een gevoelige tuchtiging had toegediend, zeide daarop tot hem „ik hoop dat dit voor u een les mag zijn." „Ja," zeide de veelbelovende knaap, „ik gevoel het duidelijk, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen." Te Yerseke zal eerstdaags worden opgevoerd een blijspel in 4 bedrijven1ste bedrijf de man met de pruim; 2de bedrijf, de vronw, wandelende met hare nachtmuts3de bedrijf, Kaatje, op bezoek achter de schuur4de bedrijf, de gekke knecht op den wagen. Kaarten zijn te bekomen in het koffijhuis. Een boerenzoon in den Nassaupolder, wordt aangeraden om geen brieven meer te schrijven aan Frinslandsche meisjes, "Want, hoe ook bekeken, 'tls een ventje vol gebreken, En 'tis ons allen wel bekend, Met veel beweging, maar weinig geld. „Wel wel" zegt een meisje te Scherpenisse, „wat ben ik toch blij, dat mijn oude vrijer weer gearriveerd is, maar 't is jammer dat hij niets van mij wil weten." Te Wolfsdorp is Keesje met zijn bril reeds koopman in uijen en aardappelen geworden. Is het om dat vak te leeren tegen dat de duitjes op zijn, of is het om de man, die er zijn brood mede verdient, te bena deelen, omdat hij dezen zomer niet wilde kiezen naar den wensch van hem Stoomboot „ZEELAND." ■J» JE JEQ S TT Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. NOVEMBER 1885. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dingsd. 17 'smorg. 8.u. Woens. 18 'smorg. 10.u. Dond. 19 8.Vrijd. 20 10. Zaturd. 21 8.|Maand. 23 10. De Directeur, A. van GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1