ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Mo. 5150. Zaturdag II November 1885. 42sle Jaarg. WEGEN en VOETPADEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURÜAG. De prijs per 3 maanden is' 1,30, franco per post f 1, 0. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. O P N E M I N G VAN DE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter tennis van belangheb benden, dat op den 23sten dezer maand en volgende dagen van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 9 November 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN dek LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. ©ngcl&nïi. In het proces-Armstrong heeft de jury Stead, redacteur der „Pali Mall Gazette," vrouw Jarret, Jaques en Mourey schuldig verklaard aan aanranding der eerbaarheid. Het Hof veroordeelde Stead tot drie maanden, Jaques tot één maand gevangenisstraf, vrouw Jarret tot zes maanden celstraf en Mourey tot zes maanden dwangarbeid. De voorzitter brandmerkte Stead's gedrag als stelselmatig roekeloos, ondanks zijne goede drijfveeren. De door hem genomen proef faalde, en zij moest falen, daar hij zich afhankelijk stelde van eene totaal onbetrouwbaar gebleken vrouw, de verdorvene Rebecca Jarret. De artikelen van de „Pall Mali" noemde de voorzitter een schandvlek voor de dagbladpers; zij waren eer geschikt om jeugdige ge moederen te bezoedelen, dan dezen redding aan te brengen. De heer Stead heeft boveijdien niet enkel aan de maatschappij kwaad berokkend, maar in het bijzonder ook aan de familie Armstrong, door de schandelijke, totaal ongegronde betigtingen van die familie. De heer Stead werd ongetwijfeld geleid door goede bedoe lingen, maar dit gaf hem geen regt de wetten te overtreden. De politie te Rome moet dezer dagen ontdekt hebben dat daar een geheim genootschap bestond hetwelk kinderen van vijf tot tien jaren opkocht, om hen weder te verkoopen aan bedelaars en kunstenmakers, of om hen zelf te laten bedelen. Het genootschap had een aantal agenten, waaronder ook verscheidene vrouwen en meisjes. Deze reisden van tijd tot tijd door het land rond, om arme lieden hunne kinderen af te koopen. De ouders werden echter niet misleid, men vertelde hun vooraf, waarvoor de kinde ren gebruikt zouden worden. Hoe meer lichaamsgebreken een kind had, hoe meer het waard was. Blinde kinderen waren vooral zeer gezocht. De leden der bende zijn in hechtenis genomen. Men vond een aantal nog onverkochte kinderen bij hen, die allen naar hun ouders teruggezonden werden. JFranferijfe, „Figaro" verhaalt van een zonderling erfenis-proces, dat voor een der Russische regtbanken hangende is. Eene rijke dame, Prinses X., had stervend aan een vriendin haar hondje, Gypsy, toevertrouwd en een som van 1000 roebels bestemd om op rente gezet te worden voor het onderhoud van het diertje. Dat was alles in orde. Maar onlangs stierf Gypsy, en zijn nieuwe meesteres, die hem trouw verzorgd had meende nu regt te hebben op het kapitaal, waarom trent het testament niets bepaalde. Dit wordt haar echter betwist door den eigenaar ■van een jong van Gypsy, die voor zijn hondje aan spraak maakt op de erfenis en de zaak voor het ge- regt bragt. 't Is om een- Salomon verlegen te maken Eeiie dame met een goedklinkenden naam, die op haar kaartjes en postpapier een adelijk wapen had, huurde veertien dagen geleden te Parijs in de wijk Vivienne een prachtig qaurtier voor haar schoonbroe der, graat de P., die uit Engeland.moest komen, en een eveneens prachtig gemeubileerd appartement voor zich zelf. Zij bezocht de voornaamste modemagazijnen en maakte in den tijd van acht dagen een schuld van circa 100,000 francs. Eensklaps ontving de adelijke dame een telegram uit Nizza, meldende dat haar zuster gravin P. haar been had gebroken. Zij verliet onmid- delijk Parijs, niets achterlatende dan de voorwerpen, die haar op reis tot last zouden zijn, als mede de schulden, die zij gemaakt had. De leveranciers vernamen weldra dat er te Nizza geene gravin de P. bestond en diende bij de regtbank een aanklacht in. Men denkt dat zij zich in den omtrek van Parijs ophoudtdaar wordt zij althans ijverig gezocht. In de woning van den schilder H. te Parijs werd dezer dagen het huwelijk van den zoon des huizes gevierd, met een partij van ruim honderd genoodigden. Onder de gasten waren verscheidenen die de aandacht trokken door het genoegen, dat zij smaakten, en het genot, dat de spijzen en dranken hun schenen te ver schaffen, maar die niemand kende. De familie van den bruidegom hield hen echter voor bekenden van de bruid, en de betrekkingen van de bruid meenden, dat het vrienden van den bruidegom waren. Maar tegen den afloop van de partij misten de meesten der feestgenooten hunne geldbeurs of kostbaarheden, en het bleek nu, dat de vreemde gasten zakkenrollers geweest waren, die deze gelegenheid hadden waarge nomen om zich eens regt te goed te doen en tevens een flinken slag te slaan. De gaauwdieven waren, toen men tot de ontdekking kwam, spoorloos verdwenen. Gedurende den FranschDuitschen oorlog hadden een Pruisische „Feldwebel" en diens oppasser, een oud echtpaar waarbij zij te Nancy waren ingekwartierd, tegen 2 onverlaten beschermd. Kort daarna sneuvelde d<f oppasser, die rijke geschenken van de oude lieden had gekregen en de Feldwebel keerde, na het sluiten van den vrede, gezond en wel naar zijn vaderstad Frankfort terug. Telken jare ontving hij, met Kerst tijd een bedrag van vijftienhonderd francs van het echtpaar en in de vorige week kreeg de man, die gehuwd is en kinderen heeft, een schrijven uit Parijs, waarin hem werd gemeld, dat de oude heer was over leden en hem bij testament, twintigduizend francs had nagelaten. Tevens werd het adres van den oppasser gevraagd die met tienduizend francs was bedacht. De ontvanger schreef terug, dat de oppasser sedert lang was gestorven en kreeg nu in een tweeden brief berigt dat ingevolge de testamentaire bepalingen, de tien duizend francs nu evenzeer voor hem bestemd waren. «ufo. Amsterdam, 11 Nov. Door de politie alhier is gisterenavond in bewaring genomen de bekende socialist Johan Georg Eckhard, beschuldigd in de Dam straat een schot te'hebben gelost, welk feit door de politie benevens door 4 andere getuigen is gezien. Tevens werd aan het bureel der eerste sectie gebragt een 21-jarigen medestander van Eckhard, die in de Damstraat even voor het lossen van bedoeld schot een persoon had mishandeld. In gezelschap der beide verdachten bevond zich nog een colporteur van „Regt voor Allen", terwijl ook de be kende Van Ommeren zich als getuige a décharge aan meldt. Na opgemaakt proces-verbaal hebben allen het bureau weder verlaten. De heeren C. de Bruyn Zonen hebben nu de gemeente Amsterdam gedagvaard tegen 17 dezer, we gens de feitelijke belemmering om gas te leveren. Zij vragen veroordeeling van de gemeente tot vergoeding van kosten, schaden en interessen wegens onregtmatige daad, en wel op grond reeds in het exploit van 1 November aangevoerd, nl. dat hun in 1880 een nieuwe concessie is verleend, welke niet is opgezegd en ver schilt van die van 1846, welke reeds in 1879 was op gezegd. Ss Gravenhage, 12 Nov. In de Tweede Kamer beeft de heer Van Kerkwijk heden den overleden Minister van Staat Graaf Van Lijnden herdacht. Hij bragt hulde aan diens verdiensten, herinnerde hoe de heer Van Lijnden in veelbewogen tijden de eenige was, die in staat was om een Kabinet te vormen en belang rijke maatregelen tot stand te brengen. Mogt door de aanstaande Grondwetsherziening het schip van Staat stranden, dan zal men ondervinden welk groot verlies door den dood van Van Lijnden voor V orst en Vader land is geleden. De debatten over de Indische begrooting werden daarna voortgezet: De Minister van Koloniën verde digde den Gouverneur Generaal Van Rees tegen het verwijt, dat deze ontrouw zou geworden zijn aan zijne beginselen. Hp verzekerde, dat volkomen homogeniteit met den heer Van Rees bestond. Hoogere raming van de koffieprijzen ware roekeloos zijnerzijds. Het onder zoek van de exploitatie van de Ombiliënvelden is nog niet afgeloopen. De Blokkade op Atjeh heeft wel degelijk succes gehad. Van meer dan ééne zijde wordt er bij dé regering aangedrongen, dat eene geheele zamensmelting van den dienst der posterijen met die der telegraphie allengs zou worden voorbereid, tea einde bezuiniging met ver betering van het lot der ambtenaren te doen gepaard gaan. De inkrimping van den postdienst, ter wille dei- Zondagsrust van het personeel tot stand gebragt, vond bij verscheidene leden in de atdeelingen der Tweede Kamer afkeuring. Welke gevolgen eene graanbelasting voor ons land zou hebben, wordt in de „Economist" door den heer Mees aangewezen. De invoer van graan bedraagt 160,000 lastde inlandsehe productie 250,000 last. Heft men een invoerregt van ƒ30 per last, dan zal de geheele bevolking daaraan betalen ongeveer 12 millioen gulden, want de landbouwers zullen hun graan ver hoogen met 30 per last, het bedrag van het invoer regt. Hierbij wordt aangenomen dat de buitenlandsche graanhandelaars hun product met het geheele bedrag zullen verhoogen. Nemen zij dit voor hun eigene reke ning, dan zal de inlandsehe landbouwer geenerlei voordeel bij de heffing van een invoerregt hebben. De schatkist profiteert in elk geval 41/3 millioen, maar deze worden opgebragt, evenals de hoogere prijzen van het inlandsehe graan betaald, door de „brood-etende" Nederlanders. Bx*ecla, 11 Nov. De korporaal-kleermaker J. J. E., oud 34 jaren, behoorende tot het te Geertruiden- berg in garnizoen liggend gedeelte van het 6de regi ment infanterie, was al sedert geruimen tijd, voor het meerendeel wegens kleermakersartikelen, eene niet onbelangrijke som verschuldigd aan den heer A. M. M passementwerker in de Lange Brugstraat alhier. Aan gezien E., ofschoon er onderscheidene malen toe aan gemaand, zijne schuld niet afdeed, gaf de heer M. deze zaak in handen van de Algemeene Schuldinvordering- Maatschappij te Amsterdam. Nadat E. van die Maat schappij eene aanschrijving had ontvangen, kwam hij Zondag namiddag naar Breda, om met den heer M. te spreken. Tot eene voorloopige regeling der schuld willende overgaan, vertoonde E. een quitantie, waaruit moest blijken, dat door hem in February 11. 65 in mindering was betaald, 'tgeen nogtans volgens den heer M. niet meer dan ƒ35 had bedragen. Bij het hierover ontstaand geschil riep E., ter beslissing daar van, twee toevallig voorbijkomende mavéchaussées binnen. In deze evenwel had hij slechte verdedigers gevonden, dewijl zij tot de overtuiging kwamen, dat er met die quitantie werkelijk fraude was gepleegd, waarom zij haar in beslag nameu. Toen E. die quitantie later aan het bureau der rijkspolitie kwam terugvragen, dewijl hij ze, zoo hy voorgaf], bij zijne afrekening met den heer M. noodig had, meende de wachtmeester der maréchaussée daaraan niet te moeten voldoen, omdat ook hij zich overtuigd hield, dat er bedrog had plaats gehad, waarom hij E. daarover zeer ernstig onderhield. Dit had tot gevolg dat laatstgenoemde tot bekentenis gebragt en als beschuldigd van valschheid in geschrifte werd gearresteerd. Een beschonken persoon veroorzaakte aan de reizigers op de stoomtram Breda—Oosterhout veel last hij werd daarom door den conducteur uit de tram ver wijderd, maar wilde er weder opspringen, toen hij viel en de wagens over hem heen reden. Hij was oogen- blikkelijk dood. f Ter-neuzen, 9 Nov. 't Was van daag een buitengewoon rumoerige raadsvergadering. Verschil op alle gebied. De in eene vorige vergadering aangehouden beslissing omtrent de rioleering der Tholenstraat waarover toen de stemmen staakten, werd nu gunstig voor de bewoners dier straat beslist. Vervolgens vroeg de te Yerseke benoemde onderwijzer N. M. T. van Bakergem eervol ontslag uit zijne betrekking. Op voorstel van de plaatselijke schoolcommissie werd hem dit verleend, met welk voorstel de raad zich met alge meene stemmen' vereenigde. De schoolcommissie had bij haar rapport om eervol ontslag een voorstel gedaan ter vervanging van dien onderwijzer, waarover eene langdurige beraadslaging zich ontspon. De schoolcom missie stelde voor om in plaats van een onderwijzer met acte voor de Fransche taal, twee onderwijzers zonder die acte te benoemen, omdat, nu de schoolgel den op school A en B gelijk waren gemaakt, de com missie meende, dat het onderwijs in de Fransche taal op de dagschool van school A kon worden afgeschaft. Burgemeester eu Wethouders konden zich daarmede niet vereenigen het mogt zeer billijk klinken dat waar gelijk schoolgeld werd betaald, men ook gelijk onder wijs kreeg, het plan voor school B bevatte nu eenmaal Fransch ook op de dagschool en wijziging daarin zou zelfs de goedkeuring van den districtsschoolopziener behoeven. Zij stelden voor om de zaak te laten zooals zij was, en een ouderwijzer met acte Fransch te be noemen op een aanvankelijk tractement van ƒ600. De raad verwierp echter dit voorstel met 2 tegen 8 stem men. Thans stelde de heer Moes voor één onderwijzer te benoemen, zonder acte Fransch, terwijl de heer Schuijlenburgtevens lid der schoolcommissie, het voorstel dier commissie verdedigde. De uitslag was dat het voorstel Moes werd aangenomen. Thans moest de wedde worden bepaald. De heer v. d. Hooft, de leer van vraag en aanbod toepassende, wilde een onder wijzer benoemd zien op f 500doch vond in den vooi-zitter een zoo flinkeu verdediger van de waar digheid van den onderwijzersstand en de belangen dei- school, dat wel is waar des onderwijzers tractement wordt verminderd doch toch nog blijft ƒ550, echter zonder uitzicht op opklimming. Een voorstel van den heer Joz. de Feijter om het traktement te brengen op ƒ600, eveneens zonder uitzigt op verhooging, werd verworpen. Thans deelde de voorzitter mede, dat de schoolcom missie verzocht terug te komen op het raadsbesluit waarbij het schoolgeld van school A opgevoerd wordt tot dat van school B. Het dagelijksch bestuur evenals de raad vinden daartoe echter geen termen. De heer Schuijlenburg releveert de zaak. Reeds ten vorigen jare werd door de schoolcommissie voorgesteld het schoolgeld te veriagen. In eene conferentie met het dagelijksch bestuur werd besloten daartoe over te gaan. Is het wonder dat de schoolcommissie verwonderd is Hij vraagt voorlezing van de missieve van de commissie. De voorzitter voldoet aan dit verzoek en zet de zaak van zijn standpunt uiteen. Voorstellen tot verla gingen waren nooit ingekomende secretaris der commissie had eenige dagen na de conferentie verzocht de zaak te laten rusten en zoo was zij op sleeptouw gebleven. De heer Schuijlenburg wijst er op dat secre taris en commissie niet één is en verzocht dat voortaan de gedachtenwisseling tusschen dagelijksch bestuur en schoolcommissie schriftelijk zal geschieden. Nadat de heer Fercken, de in de vorige vergadering door den Burgemeester voldoende geachten stationsweg, levensgevaarlijk had genoemd, dringt hij er op aan bij de betrokken autoriteiten aan te dringen op be strating, terwijl hij voorstelde dat de gemeente daartoe '/a in de kosten zal bijdragen. Hiertoe werd besloten. 'Dit berigt is te laat ontvangen om in ons vorig No. op te nemen.) Middelburg, 12 Nov. Tot ontvanger van den polder Walcheren is benoemd de heer J. H. van der Harst, adj. Commies ter Griffie van den polder. De heer J. P. van Visvliet heeft tegen 1 February a.s. zijn ontslag gevraagd als Griffier des polders. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, met wijziging in zoover van hun besluit van 9 October, nader bepaald, dat de gemeente Ellemeet standplaats zal zijn van den Provincialen veearts der 3de klasse A. H. Geluk. De Middelbiu-gsche Regtbank verschafte Dingsdag het Geregtshof te 's Gravenhage druk werk. Niet minder dan drie door haar veroordeelden kwamen in hooger beroep. Vooreerst de boerenknecht P. de B., die wegens diefstal tot drie maanden cel veroordeeld werddan de werkman E. d. R., uit Stoppeldijk, die wegens het toebrengen van verwondingen een celstraf van 183 dagen en 8 boete kreeg en eindelijk K. S. en C. J. J. te Kortgene, die wegens dezelfde zaak ge dagvaard waren, maar wier dagvaarding wegens ge breken in deu vorm nietig was verklaard en die nu in hooger beroep waren gegaan, omdat zij liever eene veroordeeling of een vrijspraak, dan een dergelijk ont slag van regtsvervolging wegens gebreken in den vorm hunner dagvaarding verlangden. In alle drie dezer zaken concludeerde het Openbaar Ministerie tot be krachtiging van de beslissing der Middelburgsche Regt bank. Yerseke, 12 Nov. De Christelijke school nadert hare voltooijing. Naar wij echter vernemen, zal zij tot 1 February iu gebruik genomen worden door het bestuur der Christelijk Gereformeerde gemeente, voor het houden van godsdienstoefeningen, daar de kerk van genoemde gemeente geheel afgebroken is. Wat de concurrentie doet Pas bestaat de wagendienst van hier op 't station Kruiningen 25 cent per persoon of de andere rijtuig verhuurders blijven ook trouw op de aankomst van den trein wachten (wat zij vroeger volstrekt niet deden) en bieden nu hunne rijtuigen aan voor 20 cent. Wie weet hoe spoedig de tijd aanbreekt, dat men geld toe krijgt. De Maatschappij „Nederland" is sedert Woensdag avond in het bezit van eene stoomboot, genaamd „Maatje". Zij werkt met 4 paardekracht en heeft een diepgang van 80 c.M. Met zes korren te gelijk kan zij de oesters van de perceelen opvisschen, en door de be weging in het water, veroorzaakt door liet ronddraayen der raderen, komen de oesters geheel ontdaan van het gewone slijk naar boven. De stoomboot is zoodanig ingerigt, dat zij zelve ook de oesters bergt, waardoor de bakken, die andere booten noodig hebben, achter wege kunnen blijven. Tliolen. Woensdag is het gelukt om het schip van den beurtschipper J. Polderman, dat met den laatsten hevigen wind gezonken was, teligten. Zooals te begrijpen is, is het grootste gedeelte van de lading bedorven. Het schip zelf heeft veel geleden. Het anker was door de boeg heengegaan, het roer is verloren, de luiken, welke er nog op waren, zijn evenals de gaffel verbrijzeldterwijl de top van den mast gebroken is. De roeiboot waarmede hij zich met zijn knecht gered heeft, is later tegen den dijk geheel verbrijzeld. Sint; Maarteiisdjj Ie- Woensdag 11. werd alhier de gewone najaars-veemarkt gehouden. Aange voerd waren 95 stuks hoornvee en 100 biggen. Al hoewel er geen hooge prijzen besteed werden, was de handel toch nog al levendig, uithoofde er velen zijn die wegens den lagen prijs van het vee den verkoop van hetzelve al uitgesteld hebben, doch ein delijk genoodzaakt zijn hunne overtollige waar van de hand te doen. 3jarige vaarzen en ossen werden verkocht voor 150 tot ƒ190. Voor biggen werd van 6 tot 9 gulden besteed, hierin was de handel zeer levendig. Zïoi'ilsasee12 Nov. Maandag jl. werd alhier door de Liberale Kiesvereeniging eene druk bezochte vergadering gehouden ter behandeling van de drie adviezen der Liberale Unie, in zake kiesregt, belas- ting-berziening en de onderwijs-kwestie. De heer Mr. J. Moolenburgh, lid van de 1ste Kamer der Staten-Generaal en afgevaardigde van de Liberale Unie, leidde op heldere wijze deze onderwerpen in, die eene zeer geanimeerde discussie tengevolge hadden. Bij liet advies in zake kiesregt werden door den inleider gesteld de navolgende vragen lo. Is algemeen stemregt onder de tegenwoordige omstandigheden wenschelijk Dit werd met 31 tegen 6 stemmen ontkennend be antwoord. 2o. Moet in de Grondwet eene bepaling omtrent het kiesregt worden opgenomen? Met algemeene stemmen werd deze vraag in toe stemmenden zin beantwoord. 3o. Wenscht de vergadering als hoofdprincipe in de Grondwet opgenomen te zien de huurwaarde? Eveneens toestemmend beantwoord met 35 stemmen tegen vier. De heer Heijse zette hierbij in eene rede uiteen dat zijns inziens het toekennen van kiesregt naar de huurwaarde, even gebrekkig is als om den census tot maatstaf te nemen. Bij beiden wordt het kiesregt ge geven naar eene willekeurig gestelde som. Toch moet het kiesregt niet afhankelijk worden gemaakt van eene som gelds, die men op de eene of andere wijze geacht wordt te bezitten. Is 'het niet mogelijk, een capaciteiten-stelsel in te voeren, niet zooals de Unie dat wil, eerst de huurwaarde en dan in de tweede plaats daarnaast de capaciteiten, maar een kiesregt uitsluitend toegekend aan capaciteiten, hoe ruim men die grens dan ook wille stellen, dan zou hij nog liever de proef willen nemen met het algemeen Stemregt, dan met het door de Unie voorgestelde systeem. 4o. Moet het maximum en minimum der huur waarde in de Grondwet worden opgenomen en zoo ja, welk cijfer Naar aanleiding van deze vraag werd met 29 tegen 9 stemmen beslist, dat er geen minimum of maximum in de Grondwet zal worden aangegeven en dit benevens het cijfer zal worden geregeld door den gewonen wet gever. 5o. Wenscht de vergadering capaciteit als tweede voorwaarde in de Grondwet te zien opgenomen? Bij acclamatie aangenomen. 6o. Is het wenschelijk bij de huurwaarde te vorderen betaling van de rijksbelasting Ook dit werd bevestigend beantwoord met 35 tegen 3 stemmen. Bij de onderwijs-kwestie werd na een langdurig debat slechts de volgende vraag door den inleider gesteld Kan de vergadering zich vereenigen met eene wij ziging van het tegenwoordig Grondwetsartikel 194, mits worde behouden het principe dat van overheids wege overal openbaar onderwijs zal worden verstrekt Dit werd in toestemmenden zin beantwoord door 33 leden, terwijl zich vier leden buiten stemming hielden. Eindelijk werden bij de belasting-hervorming de na volgende punten ter sprake gebragt lo. Verlangt men hervorming in ons belasting stelsel door het invoeren eener belasting op het inkomen Met algemeene stemmen werd dit toestemmend be antwoord. 2o. Verlangt men die inkomsten-belasting te heften met eene progressieve percentage Twintig leden verklaarden zich hiervoor, veertien tegen, terwijl zich twee van stemming onthielden. Ten slotte werden nog de beide volgende principes zonder nadere discussie bij acclamatie goedgekeurd^ 3o. Geene verhoogiDg van belasting is wenschelijk, zonder die hervormingen 4o. Verhooging geschiede alleen dan, maar dan ook aanstonds, wanneer hij onvermijdelijk is. Met een woord van dank aan de verschillende sprekers en in het by zonder aan den heer Moolenburgh voor de bekwame en aangename wijze waarop de onderwerpen door hem waren toegelicht, werd daarna de vergadering op een vergevorderd uur door den Voorzitter, de heer C. v. d. Vliet Dz., gesloten. De centrale vergadering van liberale kiesver- eeuigingen te Sneek, zegt in haar aanbeveling tot de kiezers Overtuigd dat de Tweede Kamer behoort te zijn een vertegenwoordiging der geheele natie »dat daarom de mindergegoede burgera van den staat niet langer mogen .worden buitengesloten heeft met overgroote meerderheid tot haren candi- daat benoemd den heer B. H. Heldt, en noodigt alle kiezers dringend uit, 17 dezer trouw ter stembus op te komen, teneinde door een imposante meerderheid de groote beteekenis dezer verkiezing nog te verhoogen. Wat de liefde al niet doet! Een jongmensch wilde trouwen, maar hij had geen geld om eeu huishouden op te rigten. Het gelukt hem echter, dat te jeenen, mits hij 't over drie weken terug zal geven. Hij neemt dit aan. Maar die weken vooral nu 't wittebroods weken geworden waren vliegen om, en daar komt de schuldeischer manen. Wat nu te doen De jonge man weet echter alweer raad. Hij herrinnert zich het versje van den pruimeboom, zoo vol beladen en, in buurmans weide tal van ltoeyen ziende, verzint hij 'tplan, een uit die velen eerst in een andere weide te drijven, om, als de eigenaar het niet blijkt te bemer ken, het dier stilletjes te verkoopen. Maar 't dier wordt uit die andere weide terug gedreven en komt weer hij den eigenaar terugde toeleg is dus mislukt. Er zijn echter nog meerdere weiden en ook nog meerdere koeijen. Eene week later steelt de jonge man een andere koe en gaat er mee naar de markt. Onderweg men moet maar ongelukkig zijn komt hij echter den zoon van den eigenaar tegen, die de onhebbelijkheid heeft om de koeijen zijns vaders op 't gezigt te kennen. Een lastige eigenschap, vooral tegenover iemand, die de waarde van een koe voor zijn huisgezin noodig heeft. Onze jonge man slaagde er niet in eene andere koe te hekomen, daar hij gearresteerd werd en aangezien de schuldeischer inmiddels zijn geld terug zag te bekomen door 't huisboedeltje van het echtpaar te_ verkoopen, bood het geregtshof te Leeuwarden den jongen man voor den tijd van twee jaren logies aan in de cel. De kastelein van de „Keizerskroon" te Oud-Beier land heeft een logeergast gehad, die zich schuldig maakte aan diefstal van zijn 18-jarige dochter. Papa is de jongejuffrouw te Antwerpen gaan zoeken. Ziei'ïliseee, 13 Nov. Ter correctioneele teregt- zitting der Arröndissements-Regtbank van 6 Nov. 11. stonden teregt lo. M. C. G. eu J. C., schaapherders te Scherpenisse, beklaagd van bij gelegenheid der kermis te Scherpe nisse, in den nacht van 25 op 26 Mei 1885, aan ver schillende personen slagen en stooten te hebben toe- gebragt. Beklaagden werden reeds voor die feiten ter zitting van 25 September 11. gedagvaard, doch niet verschenen en bij verstek, dd. 2 October 11. veroordeeld ieder tot 1 maand celstraf en de geeïschte geldboeten, met ge deelte vrijspraak van het meerder te laste gelegde. Tegen dat vonnis waren beklaagden gekomen iu verzet, zoodat de zaak opnieuw aan het oordeel der Regtbank werd onderworpen. Nadat het verhoor der getuigen en beklaagden was afgeloopen, werd het woord gegeven aan den Ambte naar van het Openbaar Ministerie Mr. van Hoytema, die ook nu, even als bij de vorige behandeling der zaak, de feiten wettig en overtuigend bewezen achtte. ZEA. requireerde dat beklaagden zonden worden ver oordeeld ieder tot 45 dagen celstraf, No. 1 bovendien tot 2 geldboeten van 8, No. 2 tot 1 boete vau 8, subs. 1 dag cel voor elke boete. De verdediger van beklaagden, Jhr. Mr. J. W. D. Scbuurbeque Boeye, trachtte aan te toonen, dat de feiten niet waren bewezen. Pleiter concludeerde, dat de Regtbank thans beklaagden niet ten deele, maar geheel zou vrijspreken en subsidiair in elk geval, tot oplegging eener veel mindere straf dan de geëischte. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden. De Regtbank veroordeelde beklaagden ieder tot 1 maand celstraf, benevens de geëischte geldboeten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1