ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5155. Donderdag 12 November 1885. WEGEN en VOETPADEN. <42ste Jaarg, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. OPN EMING- VAN DE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belangheb benden, dat op den 23sten dezer maand en volgende t van wege de Algenieene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 9 .November 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. VAN der LEK DE CLERCQ. Algemeen Overzicht. Voor eenigen tijd kwam ons een oud stuk in handen, waarin wij een besluit van de Staten onze3 lands vonden, van het ceremonieel bij den ontvangst van vreemde gezanten. Onwillekeurig ontsnapte ons een woord van verbazing, dat men in den ouden tijd en nog wel in de hoogste vergadering des lands, zich met zulke nietigheden bezig hield en onder anderen be paalde, op welk soort van stoel de te ontvangen ge zant zitten zou, al naarmate van het aanzien des lands, door hem vertegenwoordigd. Men meene echter niet, dat onze negentiende-eeuwsche beschaving de menschen wijzer gemaakt heeft, 't Is genoeg bekend, dat de hoog geplaatste heeren, die geacht worden het volk te ver tegenwoordigen en het land te regeeren, zich dikwijls heel lang kunnen bezig houden met zaken die niets beduiden en mogen zij al geene breede geschriften geven over de beleefdheidsvormen, die in verschillende opzichten moeten in acht genomen worden, zij doen toch duidelijk zien, dat er nog wat van den ouden zuurdeessenu in hen te vinden is. En zoo is het overal in Noorden Zuid, in Constantinopel zoowel als in Noorwegen. Wij merkten dat op, bij het overigens onbeduidende bericht, dat de gezanten der Mogend heden eindelijk in de Turksche hoofdstad vergaderd waren. Men kan niet zeggen dat zij zich te veel ge haast hebben, al werden ze ook door Rumeliers en Bulgaren daartoe gedrongen. Zeker wilden zij de harts tochten wat laten bedaren, alvorens aan het werk te gaan en bovendien het reizen in den wintertijd is niet zoo uitlokkend. Donderdag was de groote dag, waarop de heeren elkander ontmoeten mochten en om nu niet te spoedig klaar te zijn, werd de eerste zitting aan de vereischte formaliteiten gewijd, waarna ze besloten een dagje rust te nemen, teneinde Zaterdag een begin aan het begin te maken. Volgens latere berichten is dit werkelijk geschied en zijn de heeren bijeen geweest, maar tot het weinige Wat men daarvan vernomen heeft, behoort in de eerste plaats, dat de heeren zich tot/ de stipst mogelijke geheimhouding verbonden heb ben, zoodat de nieuwsgierigen misschien nog lang kunnen vragen en gissen. Zooals altijd zijn er ook nu weder die meenen een tipje van den sluier opgelicht te hebben en die stoutweg durven beweren, dat al die groote Mogendheden of liever drie Keizerlijke hoofden het volkomen eens zijn en dat Engeland ditmaal eens geen spaak in het wiel steken zal. Dit laatste echter zal men eerst bij de uitkomst met zekerheid kunnen weten. Zooveel staat vast, dat Keizer Alexander weinig ingenomen schijnt met de voorgenomen vereeniging der beide landen. Althans hij heeft den Bulgaarschen Vorst van de legerlijst geschrapt, wat geen bewijs van groote vriendelijkheid is en voor de toekomst weinig beloofd. Van anderen kant wordt verzekerd, dat de Bul- gaarsche Ministerraad en nog wel in overleg met den Engelschen diplomatieken agent, zou besloten hebben, indien de conferentie, welke met de regeling van den toestand in de Balkan-gewesten belast is, tot herstel van den rroegeren toestand besluiten mocht, ernstigen tegenstand te bieden. Men ziet daarin bevestigd, wat wij al aanstonds konden vermoeden, dat John Buil ook in dezen zijn gewone tactiek volgt en dus niet te vertrouwen is. De opgewondenheid die in G-i-ïelcenlaiicl be stond, tengevolge der.Rumelische quaestie, begint eenigs- zins te bedaren, hoewel men er aan krijgszuchtige plannen vasthoudt, voor het geval, dat de conferentie niet naar den zin der Grieken besluit. Men verhaalt, dat de oude Duitsche Keizer een eigenhandig schrijven ge richt heeft aan Koning George om hem tot bezadigd heid te vermanen. Dat kan goed gedaan hebben, maar nog meer zal men bekoeld zijn, door de nu reeds ge bleken noodzakelijkheid om eene nieuwe en groote leening te sluiten, die het opleggen van nieuwe be lastingen ten gevolge zal hebben. De Kamer heeft er in toegestemd, doch het is gemakkelijker het besluit daartoe te nemen, dan de zaak uit te voeren. Grie kenland behoort toch niet tot de rijken, waarvan het crediet hoog staat aangeschreven. Men is thans op de hoogte om de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag te kunnen beoordeelen. Het is gebleken, dat de vereenigde vrij-conservatieven en nationaal-liberalen over 270 stemmen zullen kunnen beschikken en dat zij dus ruim dertig stemmen ge wonnen hebben. De andere partijen hebben te zamen vijf-en-dertig stemmen verloren, zoodat de verandering in den stand der partijen veel grooter is, dan men te voren had gemeend. Welken invloed dit op den gang der politieke zaken hebben zal, is nog niet te bepalen, maar men zal weldra daarover beter kunnen spreken als de Landdag zijne zittingen aanvangt. De Engelsehe Ministers hebben nog steeds redevoeringen gehouden en schijnen hun leven niet zeker te zijn. In de eerste week van Januari zal het Parlement worden bijeengeroepen, maar ook al weder tot het maken van vriendelijke of ongemeende com plimenten, want nu reeds weet men dat het spoedig weder uiteen zal gaan. Alles zal afhangen van de verhouding der partijen, die eerst dan kan blijken. Mocht de meerderheid blijken liberaal te zijn, dan zou het Kabinet terstond zijn ontslag indienen is de meer derheid conservatief, dan zal het recès slechts zoolang dienen als noodig is om het programma voor de nieuwe zitting vast te stellen. En zoo de partyen eenigszins gelijk staan, dan blijft het Ministerie in functie tot dat een of ander votum het vallen doet. In Fi-an ki'ij k is nu aller aandacht gevestigd op de Presidentskeuze en het bevestigd zich, dat de heer Grévy gezind blijft die betrekking voortdurend te bekleeden, niettegenstaande hij reeds eenen hoogen ouderdom bereikt heeft. Hij telt, zegt men, 78 jaar. Er schijnt hem onlangs een ligt ongeval overkomen te zijn, waarover zeer verschillende geruchten loopen, maar hoe bedenkelijk velen er over spreken, moe thet niet veel te beteekenen hebben gehad. De President had dezer dagen een vrij langdurig onderhoud met den bekenden afgevaardigden Clemenceau, die zich dien tengevolge bereid zou verklaard hebben het tegen woordige Kabinet te steunen. In Spanje is weder eens een opstootje dat echter voor de aanleggers slecht is afgeloopen. Te Cantagerua heeft eene kleine bende een aanval op het tuighuis gedaan en een wachthebbend soldaat gedood. Maar men heeft ze allen kunnen gevangen nemen, zoodat zij, die anderen uit de gevangenis verlossen wilden, nu zelve daarin opgesloten zijn. Overigens is het daar te lande nog al rustig en spreekt men slechts over den kranken Maarschalk Serrano, wiens toestand van dien aard is, dat men voor een spoedig uiteinde vreest. Ofschoon hij een erkend partijman was, is toch de belangstelling in zijn toestand algemeen. Hoe wuft het oordeel der volksmenigte is, bleek dezer dagen weder te Straatsbm*»-. De nieuwe Stadhouder van ElzasLotharingen, de Graaf Hohen- lohe, kwam Donderdag daar aan en werd met groot gejuich met vlaggen en wimpels ontvangen. Nog maar weinige jaren geleden vloekte men den Duitscher en thans verdrong men zich om hem te begroeten. Nieuwstijdingen. JFtanftrtjfe, Het „Journal des Débats" bevat de volgende dépêche van zijn correspondent te Pesth: „Zoo juist verneem ik uit goede bron, dat Oostenrijk, op heimelijk aanstoken van Duitschland, genegen zou zijn zich bij Engeland en Frankrijk aan te sluiten, ten einde tot eene oplossing te geraken waarbij het fait accompli in Bulgarije, in welken vorm dan ook, kan worden gehandhaafd. Rusland zou dus geïsoleerd raken, want Italië zal zich ongetwijfeld voegen bij de meer derheid der mogendheden. Het motief voor deze door Duitschland ondersteunde houding van Oostenrijk zou gelegen zijn in de onmo gelijkheid om anders tot een resultaat te komen. De mogendheden toch, die op de conferentie zijn verte genwoordigd, zijn verdeeld in twee groepen, van drie tegen drie Engeland, Frankrijk en Italië zijn geneigd tot een erkenning van de unie, terwijl de drie keizer rijken aandringen op herstel van den status quo ante. Aan den anderen kant zou Turkije zoowel het denkbeeld eener onttrooning van Yorst Alexander, als van diens volledige onderwerping aan Rusland hebben verworpen, omdat in beide gevallen de invloed van Rusland op de Bulgaarsche bevolking in zijn geheelen omvang zou worden hersteld. Eenige dagen geleden werden de roerende goederen van den te Presburg overleden schouwburg-directeur Zelt in publieke veiling verkocht. In een kastje bevonden zich o.a. vijf duizend briefjes door dames geschrevenzij waren in enveloppen en pakjes gerangschikt die met gekleurde linten waren toegebonden, en een vriend van den overledene heeft deze billeta-doux gedeeltelijk vernietigd en voor een deel aan de schrijfsters teruggezonden. Yerder vond men nog vyf-en-twintig dames-hand schoenen, een groot aantal verdroogde rozen, haarlokken, linten enz. Eenige vrienden van den doode kochten kleine sou venirs en het overige gedeelte der nalatenschap ging naar alle windstreken. Iklgte. In de vaart te Brussel is een kinderbeen gevonden. Hoogstwaarschijnlijkstaat men hier voor een schrikkelijk drama. Het been heeft toebehoord aan een kind van 5 of 6 jaren. De andere ledematen heeft men nog niet gevonden. In 't begin dacht men met een ontleed kundig stuk te doen te hebben, doch het is spoedig gebleken dat dit zoo niet is. Er is dus wel degelijk quaestie van een misdaad, die nog met het diepste geheim omsluijerd is. Enklxuïzen, 9 Nov. Door wijlen mej. Snouck van Loosen is o. a. gelegateerd aan het fonds voor gewapenden dienst in de Neder landen 18,000, aan de N.- en Z.-Hollandsche Redding maatschappij 18,000, aan de maatschappij ter bevordering van welstand onder de Protestanten, voorname lijk onder landlieden20,000, aan de Maatschappij van Weldadigheid Frederiksoord20,000, aan de Protestantsche Vereeniging Unitas 6,000, aan de Ned. Gustaaf Adolf-Vereeniging 4,000, aan het Fonds voor noodlijdende kerken en personen6,000, aan het Bijbelgenootschap5,000, aan het Ned. Zendeling-genootschap. 16,000, aan het Tractaat-genootschap 6,000, aan het Blinden-Instituut te Amsterdam 4,000, aan de huiszittende armen der Ned. Herv. gemeente te Leiden30,000, aan de armen der Lutersche gemeente aldaar5,000, aan de armen der Doopsgezinde gemeente aldaar5,000, aan de armen der Remonstrantsche ge meente aldaar5,000, aan de armen der Israëlietische gemeente aldaar5,000, aan de armen der Chr. Geref. gemeente aldaar5,000, aan de armen der Waalsche gemeente aldaar5,000, aan de armen der Oud-Roomsche ge meente aldaar5,000, aan de armen der R.-K. gemeente aldaar 5,000, aan het Herv. Diaconie weeshuis te Leiden 20,000, aan de Maatschappij van Weldadigheid te Leiden16,000, aan het algemeene Armbestuur te Enk huizen 1,000, aan de Moederlijke weldadigheid te Enk huizen 800, aan de Ned. Herv. gemeente te Enkhuizen 40,000, aan de Doopsgezinde gemeente te Enk huizen 1,000, aan de Luthersche gemeente te Enkhuizen 1,000, aan de Israël, gemeente te Enkhuizen 1,000, aan de Chr. Geref. gemeente te Enkhuizen 1,000, aan de Oud-Roomsche gemeente te Enk huizen 1,000, aan de R.-K. gemeente te Enkhuizen 1,000, aan de Naaischool en Stichting voor gods dienstonderwijs de rente van ƒ100,000 op het Grootboek, aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Enkhuizen, jaarlijks2,000. Bovendien zal het huis door de overledene alhier nagelaten, worden ingerigt tot eene woning voor wedu wen zonder kinderen en ongehuwde vrouwen uit den. fatsoenljjken stand. Amsterdam, 9 Nov. Reeds hedenmorgen te negen uren werden op het Rembrandtplein en omtrek strooibiljetten uitgereikt, waarop aangekondigd werd, dat de werkeloozen te tien uren op het Waterlooplein moesten bijeenkomen, om zich in optogt naar den Burgemeester te begeven. Op dit uur waren er ongeveer vijftien honderd per sonen bijeen, die op hun togt naar 't Stadhuis, langs de Heerengrachten, tot ongeveer drieduizend aangroei den. De commissaris van politie Gelpke begaf zich ongeveer te kwart voor tien uren op het Waterloo plein tu8schen de menigte, en maande haar aan uiteen te gaan en zich als ordelijke burgers te gedragen. Te elf uren aan het geopende hek van het Stadhuis ge komen, verzocht een vijftal, waarvan een, een door velen onderteekend adres in de hand hield, den hoofd commissaris van politie Steenkamp om als commissie bij den Burgemeester toegelaten te worden. Vanwege den Burgemeester deelde de heer Steenkamp hierop mede, dat deze absoluut weigerde hen te ontvangen. Op hunne vraag wanneer dan toelating geschieden kon, werd geantwoord, „in geen geval als demonstratie, elk persoon afzonderlijk kon bij den Burgemeester komen op de uren, daarvoor bepaald." Toen een der afgevaardigden hierna van de mogelijke gevolgen ge waagde, antwoordde de heer Steenkamp, dat zij zelf moesten weten wat zij deden, daar de verantwoorde lijkheid hiervan op hen rustte. Te half twaalf verwijderden de hoofdcommissaris en de commissaris van politie Van Raalte zich met de in specteurs en agenten, en ging de menigte gedeeltelijk uiteen. Nog bleven intusschen honderden wachten tot één uur, daar het voornemen te kennen gegeven was, dat een van de deputatie een colporteur van „Regt voor Allen" dan persoonlijk een onderhoud met den Burgemeester zou vragen. Een toespraak die vóór het Stadhuis begonnen werd, werd door de politie verboden. Te een uur kwamen drie van het vijftal namens de werkeloozen gehoor vragen bij den Burgemeester. Door de twee portiers van het Stadhuis werd gezegd, dat deze niet te spreken was, waarop zij verklaarden te half twee te zullen terugkeeren. Voor hunne komst, had de commissaris van politie Van Raalte met eenige rechercheurs aan het hek post gevat en vermaande het volk bij herhaling niet te blijven stilstaan. Toen te half twee Geel, Heijer en nog een ander zich weder deden aandienen, ontvingen zij hetzelfde antwoord. Geel berigtte dit hierop aan de menigte en zei, dat hij nu een briefje aan den Burgemeester zou schrijven om hem te spreken en het daarop ontvangen antwoord aan allen zou mededeelen. Toen ook hierop de dicht opeengepakte menschenmassa zich niet verwijderde, gaf de heer Van Raalte een sein en kwamen tien agenten achter door het Stadhuis op den O. Z. Voorburgwal en drongen de menigte op kalme wijze achteruit. De order werd gegeven geen stok of sabel te trekken. Op de brug tusschen de Oude Doelen- en Damstraat, waar de opeenhooping het digtst was, hield de politie een man aan die zich verzette. Hij rukte zich echter los en zette het op een loopen, waarop de menigte hem in draf volgde de Nes in. Hier ontsnapte hij zijne arrestatie was belet. Voortdurend liepen verkoopers van „Regt voor Allen" rondhonderden exemplaren werden verkocht. De politie bleef aanhoudend tot„voortloopen" aanmanen. Te drie uur ongeveer werd bekend, dat de deputatie van drie vertegenwoordigers der werkeloozen tegen morgen ochtend gehoor bij den Burgemeester gevraagd had. Hierop werd het antwoord gewacht. Amsterdam, 10 Nov. De Regtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van den barbier Willem Carel Baars, die teregtstond wegens het lossen van een pistoolschot op 28 Sept. jl. Hij werd ver oordeeld tot eene maand celstraf en tot betaling van twee geldboeten, een van 8 en een van 100. Wel wandelden heden een paar honderd werke loozen langs Amstels wegen naar het stadhuis, doch hadden weinig bekijks. Het onderhoud met den bur gemeester leverde niets op. Meer dan 100 gezinnen te Amsterdam ontvangen geregeld sedert den 2 November dagelijks een brood voor rekening van eene liefdadige dame. Te Haarlem is in de vorige week een 17-jarig meisje plotseling overleden, volgens gerucht tengevolge van verregaande mishandeling door haar stiefmoeder. De Justitie heeft een onderzoek doen instellen, waaruit de juistheid van dit gerucht is gebleken. De vrouw, die alles volmondig heeft erkend, is Zaturdagavond in hechtenis genomen en met een zuigeling van 9 maan den naar het huis van arrest overgebragt. Vrijdag zou te Sloterdijk een paartje in het huwelijk treden. Alles was voor de plegtigheid in ge reedheid gebragtdoch op het laatste oogenblik kregen bruidegom en bruid verschil van meening over de quaestieof de rijtuigen met een of twee paarden moesten bespannen zijn. Het verschil van wensch werd een twist en de twist was oorzaak, dat de huwelijks voltrekking niet plaats vond. Hoe gevaarlijk het is om iemand te doen schrikken is reeds herhaaldelijk, doch nog niet genoeg aangetoond. Weder een voorbeeld. Terwijl dezer dagen eenige meisjes te Halfweg naar huis terugkeerden, werden zij aan 't schrikken gebragt door een paar jongens, die uit een haag te voorschijn kwamen. Een dezer meisjes, 14 jaar oud, de dochter van een werkman, kreeg het hiervan geweldig op de zenuwen, bleef sprakeloos en is Donderdag aan de gevolgen overleden. Rotterdam, 10 Nov. Zaturdagavond bevonden zich gedurende geruimen tijd twee personen in een tapperij aan den Binnenweg, die wegens hun onbe hoorlijk gedrag door drie politieagenten'op verzoek van den tapper werden verwijderd. Een hunner ging op de eerste aanmaning aanstonds heen, doch de tweede talmde en moest de tapperij uit worden gezet. Laatstbedoelde, op straat gekomen, was toen nog weigerachtig zijn weg te vervolgen en begon zich te verzetten, zoodat de agenten genoodzaakt waren hem aan te pakken en daar men tevens ontwaarde dat hij beschonken was, hem naar het bureau in de Pauwen- steeg te brengen. Dat ging niet zoo gemakkelijk want de man liet zich op straat vallen en begon te schoppen en te slaan, terwijl een der agenten door hem bij de keel werd gegrepen, zoodat de ademhaling bemoeijelijkt werd. Het publiek, op Zaturdagavond in den regel toch zeer talrijk, verzamelde zich in groote menigte en be gon op te dringen, zoodat de agenten genoodzaakt waren, om, wilden zij vrij blijven, hun hartsvanger te trekken en de agent die bij de keel werd gegrepen gaf de man die hem greep, met zijn hartsvanger een sabel houw over het gezigt, waardoor hij vrij kwam. Nu ging men met den gearresteerde door naar het bureau in de Pauwensteeg en werden de agenten nabij de Binnenwegsche brug gekomen door de menigte met steenen van grooten omvang geworpen, waarbij twee der agenten werden geraakt echter zonder ernstige Inmiddels kwam men met den gearresteerde aan het bureau en liep het standje daarmede af. De persoon die gewillig de tapperij verliet, werd onder de menigte op den Binnenweg ook nog opgemerkt en droeg er niet weinig toe by, dat het verzet nog erger werd, terwyl zijn gedrag in de tappery het gemeenste was. Proces-verbaal is tegen beide personen opgemaakt, zoodat zij zich bij de Justitie te verantwoorden zullen hebben. De gearresteerde later weer losgelaten, is vader van zeven kinderen en de tweede is zelf een tapper. Dingsdag morgen sprong ten huize van J. J. IC. te Delftshaven, tijdens de huisgenooten kalm aan de koffijtafel zaten, een brandend petroleumtoestel plot seling uit elkander, zoodat de vlammende vloeistof zich over tafel en vloer verspreidde. Door de tegen woordigheid van geest van de vrouw des huizes werd verder onheil voorkomen, doordat zij terstond gereed was de brandende petroleum met zout te blusschen. Bergen op Zoom, 10 Nov. De kapitein der infanterie W. S. Trouillart Hansen was in den vroegen morgen met zijn regiments-commandant, den kolohêl Dommers, uitgereden op zijn volbloed Engelsch paard, ten einde terreinopnemingen te doen voor aanstaande manoeuvresterugkeerende, is het paard aan het hollen geraakt, met het noodlottig gevolg, dat de ruiter werd afgeworpen en een eind weegs is voortgesleept, han gende in den stijgbeugel. Toen hij van den beugel los kwam, schijnt de kapitein met het achterhoofd tegen een steen te zijn geslagen althans men vond hem, aan het'achterhoofd gewond, bewusteloos op den weg. Met den meesten spoed was de derigeerende offic. van gezondheid, Krol, ter plaatse, liet den gewonde per brancard naar zijne woning ver voeren, alwaar hij intusschen nog denzelfdeu avond bezweek. De kapitein Trouillart Hansen was een sieraad van het leger, waarin hij zeker nog belangrijke diensten zou bewezen hebben. Terneuzen, 10 Nov. Door den gemeenteraad is gisteren op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan den heer N. M. F. van Bakergem, als onderwijzer met akte voor Fransch, aan school B, en diensvolgens besloten tot oproeping van een onderwijzer zonder taaiakte, tegen 550. Mede werd besloten voort te gaan met de werking der rioleering, door het leggen van een riool aan de Noordelijke zijde der Tholenstraat en tevens pogingen aan te wenden, om, in overleg met de betrokken be langhebbenden en het rijk, eene verbetering te ver krijgen van den toegangsweg tot het spoorwegstation. Goes, 10, Nov. Wordt er hier van gemeenteraads- en andere politieke verkiezingen nog al werk gemaakt, van de kerkelijke vernam men tot dusverre niet veel. De zaken marcheerden daar zoo gemakkelijk, als men maar wenschen kon. Maar ziet, die zoete harmonie is plotseling verstoord. Ook op kerkelijk gebied (d. w. z. in de Nederl. Herv. kerk) is scheuring ontstaan en betwisten twee partijen, de Evangelische en de Gerefor meerde, elkaar de zege. Iedere partij heeft haar kies- vereenigingen bij verkiezingen van ouderlingen, diakenen, leden van kiescolleges spoedig ook van stoven verhuursters e. d. g. zendt iedere partij haar strooibiljet. Mag men de Evangelischen gelooven, dan zal, wanneer de Gereformeerde cahdidaat wordt ge kozen, de gemeente gaandeweg de prooi worden van sterke doode regtzinnigheid en de toekomst der Her vormde kerk in onze stad „hoe langer hoe somberder worden." Nu dit laatste kan moexjelijk wij kunnen ons niet voorstellen, dat het nog somberder worden kan. Natuurlijk heeft elk der beide kiesvereenigingen tot devies: „Ad majorem Dei gloriam". De heer J. C. Dominicus v. d. Bussche werd 30 Nov. 1855 bij koninklijk besluit tot commissaris van politie in onze gemeente aangesteld. Op dien datum van dit jaar zal genoemde heer dus gedurende dertig jaren deze betrekking hebben waargenomen. On getwijfeld zal die dag voor de waardigen ambtenaar niet onopgemerkt voorbijgaan. De pessimisten, die beweerden dat de November- toondagen „niets" zouden zijn, omdat in September en October zooveel vee verkocht was, hebben 't niet ge raden deze beste toondag heeft die van vele voor gaande jaren verre overtroffen. Het ruime plein der Beestenmarkt, bevatte geen ruimte genoeg voor de aangevoerde koeijen, zoodat de dieren in dubbele.rijen moesten staan. Ook de handel was niet onbeteekenend en de drukte in de stad zeer groot. Velen schatten den besten toon dag boven den druksten kermisdag. En daar is wel eenige reden voor, omdat alle boerenknechts en meiden in de eerste dagen van November ruim van geld voor zien zijn. Ook de tweebeenige koeijen waren in voldoende hoe veelheid aanwezig, o a. een koopman in Goldbergsche kettingen, waardoor in enkele oogenblikken lever- en klierziekten, tand- en buikpijn werden genezen. En dat kost geen rijksdaalder. Daarvoor is professor Goldberg een te groot menschenvriendmen wordt eigenaar van zulk een wonderdoende ketting voor den ongehoord lagen prijs van een kwartje waarbij dan zeker voor den verkooper 24 '/2 cent winst. Met ingang van 16 Nov. a.s. wordt de dienst der posterijen te Wemeldinge met de telegraphie vereenigd en treed van af dien datum als directeur-brievengaarder op de heer H. J. K. Buwalda, telegrafist 2de kl. aldaar. De brievengaarder H. C. Sauer wordt alsdan op wacht geld gesteld. Tlioleii. Wegens het heerschen der besmettelijke keelziekte, is de openbare school te Oud Vosmeer ge sloten. Zierikzee, 11 Nov. De gisteren alhier geveilde schuldvordering, groot 90,000, rentende 4 pCt. en bij voldoening der verpligtingen niet opeischbaar vóór 1 April 1898, is gekocht door den heer A. v. d. Have, burgemeester van Ooster- en Sirjansland, voor ƒ66,101. De kosten zijn 3 pCt. In de op gisteren gehouden civiele teregtzitting der Arrondissements-Regtbank, is de heer Mr. J. C. Roosenburg, beëedigd als Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongeregten in het Arrondisse ment Zierikzee. De heeren H. J. E. Gerlach te Middelburg, J. M. Kakebeeke en van den Bosch te Goes, B. G. van dei- Have te Ouwerkerk en J. H. Snijders te Middelburg ontvingen dezer dagen, namens het Hoofdbestuur der „Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw," elk een zilveren medaille, als blijk van waardeering voor het geen door hen is gedaan, met betrekking tot de ver leden jaar te Amsterdam gehouden Internationale Landbouw-Tentoonstelling, in welks Uitvoerend Comité eerstgenoemde de Provincie Zeeland vertegenwoordigde, terwijl laatstgenoemde de zorgen op zich had genomen van de Zeeuwsche vee-inzending. De andere heeren maakten deel uit van de commissie van vertegenwoor diging. De medaille, op den stempel der Maatschappij geslagen, draagt op de eene zijde de attributen van Landbouw en Veeteelt, terwijl op de andere zijde het woord „Hulde" vermeld is, met aanduiding van naam en qualiteit van hem die ze ontving. Te Zwolle en te Heerenveen zijn valsche kwartjes en te Haarlem is een valsche gulden in betaling ge geven. Te Rotterdam is een valsch tientje ontdekt. Het was niet van metaal, maar overigens goed nagemaakt. Gelukkig is op tientjes gemakkelijker toezigt te houden dan op kwartjes. Den 6en November overleed te Haarlem, op 44- jarigen leeftijd, Jan van der Have, in 1841 te Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1