ZIEH1KZEESCHE MEI WSKODE. No. 5155. Zaturdug 7 November 1885. /^2sU- «laarg. Yerschijnt DINGSDAGr, DONDERDAG en ZATURÜAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADY E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Nieuwstijdingen. Sïmcrttla. President Cleveland heeft aldus wordt uit Phila delphia gemeld zooveel last van personen, die hem om een postje komen verzoeken, dat hij bekend heeft gemaakt na den lsten November niemand, die voor dit doel bij hem komt, meer te zullen ontvangen. TJit Ancona wordt van 31 October gemeld, dat men zich aldaar in den winter verplaatst waant. De heuvels die de stad omgeven zien blank van de sneeuw. g>uUa«kl«n*. Als een voorbeeld van de naauwkeurigheid der Pruisische rekenkamer wordt het volgende door Duit- sche bladen medegedeeld Geruimen tijd geleden gebruikte de bewaarder van een der rijksboekerijen een houten rol, (eigenlijk voor het oprollen van kaarten bestemd,) om er klosjes van te snijden, tot stutting van een boekenkast, die niet wilde blijven staan. Hij was dit reeds lang vergeten. Maar bij'het nazien van den inventaris der boekerij werd onder den grooten voorraad rollen die eene vermist, en de waarde 7 Pfenning (iets meer dan 4 cents) werd behoorlijk, na jaar en dag, den beambte in rekening gebragt. Dat is eerst „getrouwheid in het kleine". Een vreeseljjk bloedbad hebben twee onverlaten in de nabijheid van het Pruisische stadje Marsburg aangerigt. De schurken hadden zich langs den weg van Marsburg naar Bredelar in de struiken verborgen en vielen ieder aan, die hen voorbij kwam. De een was gewapend met een zoogenaamden ploertendooder, de andere met een ploegschaar, en ieder die van de markt te Marsburg huiswaarts keerde, werd van ach teren aangevallen en met die wapenen zoolang mishan deld tot hij ter aarde zonk. Mannen, vrouwen noch kinderen werden gespaard; kon men zich niet door de vlucht redden, men werd nedergehouwen en de booswichten lieten de dooden en gewonden liggen, zonder zich verder om hen te bekommeren en zonder er zelfs aan te denken hen te plunderen. Eindelijk werden de moordenaars gevangen genomen, maar niet dan nadat zij zich als wanhopigen verdedigd hadden. Vijftien zwaar verwonden moesten met wagens naar hunne woning vervoerd worden, zeventien werden te Bredelar in een hötel opgenomen en verscheidene anderen hebben, hoewel met moeite, zich alleen naar huis kunnen begeven. De hoofdprijs van de Roode Kruisloterjj ten be drage van 150,000 Mark is ten deel gevallen aan het te Deutz gevestigde loterij-gezelschap „Amanda". De gelukkige winners zijn onderofficieren, kleine ambte naren en verscheiden slagers. In het vorige jaar won ditzelfde gezelschap in de Pruisische klassen-loterij een prijs, waarvan elk der deelnemers 2000 Mark bekwam. De dochter van een rentenier in de Friedrichs- strasse te Berlijn was verleden week bij een bevriende familie te visite, waar den avond besloten werd met een dansje. De opvallend slanke taille van het jonge meisje had reeds lang den naijver van al hare vrien dinnen opgewekt. Plotseling na een polka stortte de jonge dame neder en een golf bloed kwam uit haar mond. Bewusteloos werd zij naar de ouderlijke woning vervoerd, waar de dokter, wiens hulp ingeroepen werd, den toestand zeer bedenkelijk verklaarde. Het heeft Maandag te Berlijn gesneeuwd. Sedert 38 jaar deed zich dit verschijnsel in die stad op dit tijd stip niet voor. In 1847 sneeuwde het te Berlijn voor de eerste maal op 13 November. Het „Handelsblad" van Antwerpen bevat het volgende verslag omtrent de sluiting der van Mei tot November daar gehouden internationale tentoon stelling. Den laatsten dag werd zij.nog door 70 a 80000 menschen bezocht. Terwijl zich in de hallen een ontelbaar publiek verdrong, ving de sluiting aan in de zalen van het drukperscomité. Te 12 uren ver- eenigden zich daar Belgische en buitenlandsche dag bladschrijvers. Nadat de heer Goemaere (Précurseur) een kort verslag had gegeven over het bezoek van Z. M. den Koning in de zalen der drukpers, nam de voorzitter, de heer Aug. Snieders (Handelsblad) het - woord en dankte allen, die tot het succes der onder neming hadden medegewerkt. Te 6 uren had het prachtige banket plaats, door den handel van Antwer pen den leden van het uitvoerend comité der tentoon stelling aangeboden. De Ministers, de overheden, de commissarissen der verschillende Regeringen waren genoodigd en het getal deelnemers beliep ongeveer 500. Nadat de koffie was gebruikt, ging men naar de tentoonstelling, die met duizenden cn duizenden men schen gevuld was, en buiten en binnen volop in het glansrijkste licht stond. Voor het laatst straalde het electrische lichtvoor het laatst door de groote gaan derijen, voor het laatst door de machinen-galerjj, de schoonste die men nog in eenige tentoonstelling gezien had. De machines waren in bewegingde muziek speelde; het volk circuleerde met de grootste moeite. Het was een grootsch, een prachtig oogenblik, en iedereen betreurde dat het de laatste dag, de laatste avond was. Te 12 uren lieten de machines haar sner pende afscheidskreten hooren de trompetten blaasden „lichten uit", en het volk stroomde langzaam naar buiten, een harteljjken groet aan het gebouw bren gende. Het werk was ten einde De werklieden en buitenlandsche opzigters, die zes maanden hier werden gehouden, drukten elkaar de hand, vielen elkaar om den hals, wenschten elkaar gelukhun lang verblijf was ten einde, zij gingen naar hunne familiën terug. Bij Gruber en in den „Viennois" was het laat in den nacht stampvol. Daar scheen men de tentoonstelling niet gesloten te kunnen krijgenmen opende integen deel gedurig meer en meer flesschen. Er was geen glas bier bij Gruber, geen droppel in den „Viennois" meer te krijgen. De geestdrift van het banket naar de hallen overgebragt, ging van daar naar de openbare inrigtin- gen over, en stierf er te 2 a 3 uren weg. De tentoon stelling heeft geleefd. Amsterdam, 4 Nov. Tegen gisteren morgen waren de weduwen, alsmede de vrouwen van de werk lieden, die thans zonder arbeid zijn, welker kinderen op de kostelooze scholen alhier gaan, uitgenoodigd zich aan de schoollokalen te vervoegen. Daar. werd haar medegedeeld, dat de gelegenheid bestond om voorloopig tweemalen per week hare spruiten het middagmaal te doen gebruiken in een der Volksgaarkeukens. Te Amsterdam is vanwege de sociaal-democraten een strooibiljet verspreid, waarin alle werkeloozen worden verzocht op Maandag 9 November, des morgens tien uur, present te zijn op het Waterlooplein, om ge zamenlijk naar den burgemeester te gaan, ten einde hem den nood der werklieden bekend te maken en verder iederen morgen een wandeling langs 's heeren straten te doen, om den meergegoeden te doen zien, hoe groot het aantal werkeloozen, en dus hoe hoog de nood gestegen is. Het O. M. bij de arrond.-regtbank alhier requi- reerde veroordeeling tot een maand celstraf en betaling van twee geldboeten een van 8 en een van 100, tegen den barbier "Willem Carel Baars, die op 28 Sep tember door het lossen van een pistoolschot, zekeren C. L. heeft verwond. ®ss Gravenhage, 5 Nov. Het Geregtshof alhier heeft heden vrouw D. v. d. P., uit Terneuzen, be schuldigd van diefstal met behulp van een valschen sleutel, ten nadeele van een buurvrouw, veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. Ten huize van Mevrouw de Wed. R. aan de Koningskade te 's Gravenhage, is Dingsdagmiddag tusschen 6 en 8 uur een brutale diefstal gepleegd. Waarschijnlijk zijn de daders of bedrijvers het naast deze woning gelegen perceel No. 8, sedert eenige maanden onbewoond, door middel van braak binnen geslopen. Eenmaal in dat huis, moeten zij op het achtergelegen plat dak, een geheel vormende met het huis van Mevr. R., geklommen en vervolgens door het raam het vertrek zijn binnen gedrongen, vanwaar vele gouden damessieraden medegenomen zijn. Te 4 uren had men in die kamer nog niets bijzonders bespeurd. Tot dusver zijn dader of daders niet bekend. De opsporing en aanhouding wordt verzocht door den Commissaris van Politie der 2de afdeeling te 's Hage^ V lissingen, 4 Nov. Gisterenavond is op de hoogte van den Abeele de VlissingenMiddelburgsche stoom- ytram van achter aangeloopen door een zandtrein. De reizigers kwamen met den schrik vrijde materieele schade is niet groot. De geregelde dienst werd zoo goed als niet gestoord. Tot lid van den gemeenteraad alhier is de can- didaat der Liberale Kiesvereeniging „Pligt en Regt", de heer Th. van Uje Pieterse, heden met 102 van de 134 uitgebragte stemmen gekozen. Het aantal stemge- regtigden bedraagt 463. De heer Van Uye Pieterse was 34 jaar lang lid van den Gemeenteraad en ook wet houder, maar bedankte toen hjj korten tijd geleden door den gemeenteraad tegen zijn zin tot lid van het armbestuur gekozen werd. Middelbui'g, 4 Nov. Door het dageljjksch be stuur van den polder Walcheren is, tot vervulling der vaceerende betrekking van ontvanger des polders, een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heerenno. 1, J. A. v. d. Harst, adj. commies ter griffie des polders, en no. 2, H. A. Boogaert, bestuurder van de „Middelb. maats. v. stoomvaart". Door de regtbank alhier is beden, ter vervanging van jhr. mr. D. G. van Teijlingen, eene alphabetisch gestelde voordracht opgemaakt voor regter. Zij bestaat uit de heeren: jhr. mr. A. G. de Geer, substituut-officier te Almeloomr. SGratema Hz., kantonregter te Schoonhoven, en mr. A. J. J. baron van Sty rum, regter te Zierikzee. Middelburg, 5 Nov. Heden ochtend ten tien ure is de vergadering der provinciale Staten van Zeeland weder geopend. De voorgestelde wijzigingen in de provinciale begrootingen voor 1884 en 1885 zijn aangenomen. Aan den geneeskundigen raad in Zeeland is tot wederopzeggens een jaarljjksch subsidie van ƒ200 toegekend voor het parc-vaccinogène. Nadat ook nog eene wijziging in het algemeen polderreglement was aangenomenis deze najaarsvergadering reeds ten twaalf ure door den voorzitter gesloten. Yei'seke, 5 Nov. Tot uitbreiding van het berigt, omtrent de installatie van den nieuw benoemden bur gemeester, voorkomende in het vorige nummer, diene het volgende: Nadat de waarnemende burgemeester, de heer J. de Koejjer, de vergadering geopend had en het officieel berigt en beëediging des heeren Koeleman had voor gelezen, sprak hij ongeveer de volgende woorden »Namens den gemeenteraad wensch ik u van harte geluk met uwe benoeming tot burgemeester dezer ge meente. Is de taak, die heden door u wordt aanvaard, gewigtig, ik hoop, dat het uw ernstig streven zal zijn, om de belangen dezer zich zeer sterk uitbreidende gemeente te behartigen, den bloei en de welvaart te bevorderen, dat de beraadslagingen dezer vergadering onder uwe leiding steeds mogen worden gekenmerkt door kalm overleg en persoonlijke overtuiging, dat gij het vertrouwen door Z. M. onzen geëerbiedigden Koning in u gesteld, u ten volle moogt waardig maken en het u gegeven moge worden, vele jaren met vrucht in uwe bétrekking werkzaam te zijn. Met dezen wensch overhandig ik u hierbij de insigniën van den burge meester en wordt u het voorzitterschap van deze ver gadering overgedragen." De burgemeester brengt een woord van* dank aan Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, voor het bewijs van vertrouwen, dat Z. M. hem heeft geschonken door hem tot burgemeester van Yerseke te benoemen, voegt hieraan toe, dat de toespraak van den oudsten wet houder (waarn. burgemeester) een zeer diepen indruk op hem maakt, dat hij zich door den hartelijken toon, die er in doorstraalt zeer aangenaam gestemd gevoelt en geeft verder te kennen, dat hij al zijne krachten zal inspannen om den bloei en de welvaart van Yer seke te bevorderen. Hiertoe verzoekt hij den steun en de welwillende medewerking van den raad, noodigt een ieder der aanwezige heeren uit om steeds open en rondborstig voor zijn gevoelen uit te komen, doch uit tevens den wensch, dat altijd het „Eendracht maakt magt" de leuze der vergadering moge zijn. Door een drachtige zamenwerking hoopt hij, dat onder zijn be stuur Yerseke een gemeente wordt, die onder eene der voornaamste van Zeeland kan gerangschikt worden. De vergadering werd daarop gesloten. Inmiddels had den zich de notabelste ingezetenen der gemeente ver- eenigd met het doel den nieuwen burgemeester te complimenteeren en geluk te wenschen. Dit laatste geschiedde bij monde van den heer H. Vermaas, predi kant der Hervormde kerk, die de volgende rede hield: „Burgemeester ik heet u hartelijk welkom in onze gemeente, ook namens allen, die met mij te dezer plaats gekomen zijn, om u het welkom toe te roepen. Het schip der gemeente was gedurende eenigen tijd, zoo niet geheel zonder stuurman, dan toch zonder hoofd. Als zoodanig hebben wij, in deze bloeijende, met groote snelheid zich uitbreidende gemeente iemand noodig van kloek verstand en ruimen blik, die met vaste hand het roer in handen neemt. Wij hopen, ja, wij gelooven, dat in u, de gemeente de man gegeven is, die de vereisckten in zich vereenigt, om aan 't hoofd van den raad de gemeente te regeren. Het verblijdt ons daarom u, als hoofd der regering in onze gemeente, onzen welkomstgroet te brengen. Ik zeg met voordacht„als hoofd der regering." Ge zijt het met mij wel eens, dat er een groot onderscheid is tusschen heerschen en regeren. Bij uwe regering naar de wetten van ons land en de verordeningen onzer gemeente, beloven wij allen u, bij al wat ge iu 't belang der gemeente zult ondernemen onzen steun. Bij de moejjeljjkheden uwer overkomst bieden wij u gastvrijheid en hulp aan. Uw levensweg zij hier met bloemen van voorspoed bestrooid. Het gelukke uveel tot heil dezer gemeente tot stand te brengen en wordt ge eenmaal tot kooger werkkring geroepen, moogt ge dan niet vertrekken zonder dat ge er vrienden achter laat, maar henengaan zóó dat vele vrienden het be treuren en gij niemands vijand zijt. Burgemeester we heeten u hartelijk welkom De burgemeester beantwoordde deze rede in de vol gende woorden „Ik betuig u mijn opregten dank voor de woorden, mij door den Eerw. Heer ds. Termaas, namens u allen toegesproken. Ik geloof dat ons aller streven zal zijn om de gemeente Yerseke zooveel mogelijk tot eender eerste plaatsen van Zeeland op te heffen. Vroeg ik daartoe den steun en de medewerking van den raad, niet minder, mijne heeren, doe ik een beroep op uw aller medewerking. Waar eendrachtige zamenwerking tusschen gemeentebestuur en ingezetenen bestaat, daar kunnen bloei en welvaart niet uitblijven. Steeds mijne heeren, zult u bij mij een open oor vinden voor regtmatige klagten, maar ook, waar het betreft, de bespreking van de belangen onzer gemeente." Na eenige oogenblikken van genoegeljjk zamenzjjn, sprak de heer Muller eenige woorden tot afscheid, waarna de heeren vertrokken en de plegtigheid was afgeloopen. Als een vervolg van het berigt over de magnum bonums, voorkomende in een der vorige nummers dezer Courant kan dienen, dat eeu landbouwer drie der groot ste aardappels van deze soort heeft gewogen; hij be vond dat ze respectievelijk een gewigt hadden van 7'/3 H. G. (Ons), 7 en 6 '/s H- O. of zamen 21 H. G. De burgemeester dezer gemeente zal op Vrijdag 13 Nov., de kinderen van beide openbare scholen feestelijk onthalen. Gisteren heeft de stoomboot „de Mossel" hier op de Schelde een proeftogt gedaan, welke goed gelukt is. Zij is daarna naar de Zuiderzee'vertrokken. Goes5 Nov. De zangvereeniging „Exelsior" directeur den heer P. de Jonge zal 12 dezer in de schouwburgzaal van den heer Molhoek een concert geven, waarop o. m. zal worden uitgevoerdDas Lied von des Glocke' van Schiller, en het Vlaggelied van Verhulst. Bij het examen voor Landmeter is o.a. geslaagd de heer M. Hildernisse. Goes heëft niet ten onregte den naam, dat men er veel voor kinderen over heeft. Waar organiseert men zulke prettige schoolfeesten Waar wordt meer en beter het getrouw schoolbezoek beloond En sedert eenige jaren is men begonnen met den kinderen der armen een prettig St. Nicolaasfeest te verschaffen. En met uitnemend succösToch meenden sommigen, leden der familie Nurks, dat dit laatste wel zou „doodbloejjen". Hoe zijn ze beschaamd. Op de eerste oproeping van de heeren La Motthe en Hallangius om weder dergelijk feest te organiseeren, verschenen een twintigtal dames en enkele heeren, terwijl ook mevrouw Lina Schneider haar hooggeschatte medewerking toezegde. Op 30 Nov. a.s. zal nu eene soiree worden gegeven om voor het St. Nicolaasfeest de noodige gelden te ver krijgen. En er is geen enkele reden om aanhetsuccès te twijfelen. De Goesenaars zien veel te gaarne blijde kindergezigten. Tot bestuursleden der afd. Heinkenszand van de Zeeuwsche maatsch. van landbouw zijn herkozen de heeren J. Vermet en J. J. v. d. Weel, alsook de heeren J. de Dreu en M. de Jager. Voor de weerbërigten stond de afd. ƒ10 toe, terwijl de Goesche Courant er 20 bij zou leggen. Wegens vergevorderden leeftijd is met ingang van 1 Oct., eervol ontslag, met aanspraak op pensioen, ver leend aan den postbode 'van Wxlhelminadorp naar Goes L. Platteeuw. De bodeloop is, met ingang van dien zelfden datum, opgedragen aan den brievengaarder. Tliolen. Eenigen tijd geleden rigtten de verschil lende gas verbruikers zich tot de firma Wolterbeek, van Baggen Co., eigenaren van de gasfabriek alhier, ten einde verlaging van den gasprjjs, welke tegenwoordig 17 cents per stère is, te verkrijgen. Als antwoord ont vingen de adressanten, dat genoemde firma niets liever wensclite, dan de prijs te verminderen, doch zij moest zekerheid hebben, dat het aantal gasverbruikers zou toenemen en dat het verbruik der reeds verbruikers grooter zou worden, ja zelfs dat het gaslicht algemeen gebruikt zou worden, alvorens den prijs verlaagd zou worden. Dezer dagen had daarop eene bij eenkomst plaats van de voornaamste gasverbruikers, in welke besloten werd een adres te rigten tot ge noemde firma met verzoek den gasprijs met primo December op 12 cents pér stère te brengen en zoo er niet aan hun verzoek wordt voldaan, het verbruik van gas zoo niet geheel dan toch voor een groot deel te staken. In de maand October zijn op het Rijkstelegraaf kantoor alhier 789 telegrammen behandeld, zijnde 147 verzonden, 209 ontvangen, 13 dienstberigten, en 420 opgenomen en verder geseind. Op het telegraafkantoor te Oud-Vosmeer 146, als 67 verzonden en 79 ontvangen. St. Annaland. Door den Minister van Finan ciën is J. M. van der Male, in deze gemeente woonachtig, benoemd tot Commies der 4de klasse bij de Admini stratie der Directe Belastingen enz., met in dienst stelling op 10 dezer, tijdelijk te Sas van Gent. De Heer C. Bouman, Rijksambtenaar te Huissen, en geb. te Colijnsplaat, is bevorderd van de 4e tot de 3e klasse. Ziorikzee, 6 Nov. Onze lezers zullen zich her inneren, dat in den vroegen morgen van den 6 Julij 11. in onze gemeente de mare werd verspreid, dat den vorigen avond (Zondag 5 Julij) een treffend ongeluk had plaats gevonden onder het gehucht Looperscapelle, gemeente Duivendijke. Dertien personen, gezeten in een tentwagen, bespannen met 2 paarden, toebehoorende aan den stalhouder C. D. alhier en bestuurd door diens knecht J. den H-, waren dien Zondag des namiddags ten 12 ure zoogenaamd uit „spelenrjjden" gegaan en op hunne terugkomst naar deze gemeente, des avonds daar ter plaatse in het water geraakt, met dat ongelukkig gevolg, dat de weduwe de B. onmiddelijk dood was, de weduwe van TI. een dag daarna overleed en een meisje van 5 jaar, het éénige kind van J. de B., een paar dagen later, vermoedelijk ook aan de gevolgen daarvan, bezweek. De voerman van dien wagen en meer andere personen bekwamen kwetsuren, en wel zoo, dat enkelen hunner langen tijd het ziekbed moesten houden en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De tentwagen was bovendien verbrijzeld, terwijl de paarden geen letsel bekwamen. De eerste geneeskundige hulp werd verleend dooi den heer Bjjbau uit Brouwershaven, terwijl door de politie en andere personen alles in het werk werd gesteld om in de eerste behoeften van de ongelukkigen te voorzien. De persoon, door wien waarschijnlijk het ongeluk was veroorzaakt, was doorgereden, zonder om te zien naar de ongelukkigen, die in de vaart lagen te worstelen. Door de Justitie werd onmiddelijk daar ter plaatse een onderzoek in loco ingesteld, verschillende getuigen aldaar door den Regter-Commissaris gehoord, waardoor het vermoeden rees, dat zekere S., arbeider te Dreisckor, de persoon was, aan wien het ongeluk was te wijten. De lijken werden daarop overgebragt naar deze ge meente en de HH. doctoren de Brujjne en van der Starp met de lijkschouwing belast. Een tal van getuigen, benevens de verdachte S., werden door den Regter-Commissaris in de instructie gehoord, terwijl door de Justitie nogmaals een onder zoek werd ingesteld op de plaats des onheils, waar tevens verschillende getuigen met den verdachte werden geconfronteerd. Een en ander had ten gevolge, dat op Vrijdag 30 October jl. de beklaagde J. S., arbeider te Dreischor, zich ter correctionele teregtzitting te verantwoorden had, ter zake: dat hjj, als bestuurder van een met twee paarden bespannen boerenwagen met verscheidene passagiers rijdende op den grindweg van Brijdorpe, gemeente Duivendjjke, naar Nieuwerkerk-Schut, nabij den Groenen weg even buiten Brijdorpe, gevolgd wordende door een tentwagen met dertien passagiers uit Zierikzee, mede be spannen met twee paarden, door J. den H. gemend, en teregt begrepen hebbende, dat deze hem wilde voorbij rjjden, eerst zoodanig regts heeft uitgehaald, dat de tentwagen ruim en gemakkelijk kon voorbij gaan, doch spoedig daarna, toen hij wist, immers weten kon en moest, dat den H., die van de gelegenheid tot voorbij rjjden een behoorljjk gebruik maakte, met zjjn gerij naast het zjjne was gekomen, plotseling, geheel noo- deloos en onverwacht, met verregaande roekeloosheid en onvoorzichtigheid, zjjn tweespan wederom links op den weg heeft getrokken, althans door op dat oogen blik, zonder de poging tot voorbjjrjjden van den H. voldoende in aanmerking te nemen, zjjn paarden hoogst onvoorzigtig en achteloos te besturen, veroor zaakt heeft, dat dezen op voormelde wijze eensklaps links gingen, tengevolge waarvan hunne koppen vóór of vlak nabjj die der paarden van den tentwagen zijn gekomen, laatstgenoemden, aan welken alzoo plotseling de pas werd afgesneden en die onverwacht den boeren wagen vlak langs zich heen hoorden snorren, beiden of een van beiden onverhoeds sterk links hebben op gedrongen en niet meer konden worden ingehouden, de bespanning onklaar is geworden, en de tentwagen, met allen die zich daarin bevonden, in den ten deele met water gevulden watergang ter linkerzjjde van den weg is omgeslagen, terwjjl eene der passagiers, te weten C. v. d. B., weduwe van J. de B., door den val een der halswervelen heeft gebroken en terstond daaraan is overleden, en eene andere, J. J. van B., weduwe van J. van H., ondanks spoedig aangebragte hulp eenige oogenblikken in het water heeft gelegen en aan de gevolgen daarvan den volgenden dag is overleden. Dertig getuigen, waaronder genoemde deskundigen, waren gedagvaard, die allen bjj hunne in de instructie afgelegde verklaringen bleven volharden. De beklaagde bekende wel daar ter plaatse den tentwagen te zijn voorbjj gereden, doch ontkende per tinent de oorzaak van het ongeluk te zjjn geweest. Na afloop van het verhoor kwam de Substituut- Officier van Justitie, Mr. vanHoytema, aan het woord. Na eene uitvoerige bespreking der zaak, achtte ZEA. de feiten aan den beklaagde te laste gelegd, volkomen wettig en overtuigend bewezen en requireerd6 diens veroordeeling tot eene gevangenisstraf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan. De Regtbank bepaalde daarop de uitspraak op heden en veroordeelde den beklaagde tot eene gevangenis straf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan en tot 2 geldboeten van 25, bjj niet beta ling te vervangen door gevangenisstraf van dri6 dagen voor elke boete, mede in eenzame opsluiting te onder gaan en in de kosten van het regtsgeding, des noods te verhalen bjj ljjfsdwang. Zierikzee, 6 Nov. Door de Regering werd in dit voorjaar een wetsontwerp ingediend bjj deStaten- Generaal, tot wjjziging van de kies-districten voor de leden der Tweede Kamer. Bjj dat wetsontwerp werd voorgesteld, om de gemeenten Oosterland enBruinisse af te nemen van het district Zierikzee en te voegen bjj het district Goes. De eenige reden voor deze handel- wjjze was, dat het district Zierikzee, hetwelk volgens de Grondwet 45000 zielen moest hebben, op 1 Januarjj 1884 telde 47471 zielen, dus 2471 zielen te veel. Het district Goes, een dubbel district, dat 90,000 zielen moest bevatten, had te weinig inwoners. De Gemeenteraad van Oosterland heeft zich daarop tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend, en de Regering heeft het wetsontwerp gewijzigd, en voorgesteld om de gemeente Oosterland bij het district Zierikzee te laten. De Regering stelt voor, om de ge meente Bruinisse bjj Goes in t,e deelen. Tegen dit wetsontwerp zjjn bjj de Staten-Generaal geen bezwaren ingebragt, zoodat men te Bruinisse de indeeling dier gemeente bjj het kiesdistrict Goes schijnt goed te keuren. Het wetsontwerp is bij de Tweede Kamer aan de orde gesteld, zoodat een spoedige behandeling is te verwachten, als de Kamer in de volgende week weer bijeenkomt. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Sommelsdjjk, door ds. H. II. Barger te Leusden. Bruinisse, 5 Nov. Bjj de heden gehouden ver kiezing voor 4 gemagtigden in het Kiescollege der Herv. Gemeente zjjn herkozen de heeren H. J. P. Beaufort met 29, Mams. Krjjger met 28, J. Goudzwaard Jr. met 27 en D. Hoogerwerf met 21 van de 30 uitgebragte stemmen. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag- 8 November 1885. 's Morgens 10 ure, ds J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 33. Haagsche lirieven, Den Haag, 5 November. Al wederom een lid van het Ministerie Heemskerk gevlogenEerst de heer van Bloemen Waanders, toen do heer Geerling, daarna de heer Grobeé, nu wederom de heer Van der Does de Willebois. Waarom gaat de heer Van der Does plotseling heen Mysterie. Heb heet, dat zjjn gezondheidstoestand zwaar is geschokt door het overljjden van een zjjner zonen, doch het zou tot de groote zeldzaamheden belmoren, dat om die men- schelijke reden een staatsman (nu Minister van Staat) vau zjjne portefeuille afscheid nam. Kwade tongen be weren, dat de heer Van der Does, nu hjj zich den lauwer van een tractaat met Frankrjjk om 't hoofd mocht vlechten, zjjn roem niet doov nederlagen wil verduisteren. Eene overeenkomst tot bescherming der visscherjj laat zich wachten de kustvaart op Duitsch- land blijft den Nederlandschen schepen ontzegd; de letterkundige conventie met Duitschland vindt geduch- ten tegenstand; tegen het zalmtractaat (verbod om Zondags te visschen) verheffen zich allerwege stemmen. Mochten deze tractaten verworpen worden, het Mini sterie Heemskerk zal er niet onder ljjden, want de heer Van der Does is heengegaan, en de nieuwe Mi nister verdedigt niet eigen wet, maar de nalatenschap van zjjn voorganger. Zulk eene edelmoedigheid wordt nooit met den dood gestraft. Wie die nieuwe Minister is, jhr. Van Karnebeek; behoeft zeker in een Zeeuwscli blad niet te worden aangewezen. De 'Zeeuwen weten wie jhr. Van Karnebeek is, waarom hij ophield Commissaris des Konings te zijn en zij weten ook, dat, nadat hjj als Commissaris had gedefungeerd, hjj als kandidaat der liberale partjj bjj de ontbindingsverkiezinged van het vorige jaar vele, zeer vele stemmen verkreeg. Aan werkkracht en lust om te werken heelt het den heer Van Karnebeek nooit ontbroken. Nadat hjj vijftien jaren lang onze diplomaat is geweest te Washington, daarna te Stokholm, zal hjj natuurljjk een warm hart hebben voor de diplomatie. Een diplomaat is van nature de courtoisie zelve voor alle diplomaten. Maar een Nederlandsch Minister van Buitenlandsche Zaken heeft nog andere belangen te behartigen dan die van de diplomatie. De beste Mi nister van Buitenlandsche Zaken is altijd degene ge weest, die zorgt voor de belangen van handel en njj- verheid. Om slechts eene zaak te noemen, is er iets meer urgént, meer dat dadeljjk regeling vereischt, dan de door bjjna eiken Minister van Buitenlandsche Zaken beloofde internationale regeling der bescherming onzer visscnersvloot. Geen week gaat voorbjj, of een huis waarts komend visscher heeft te verhalen van daden van ruw geweld, van moedwillig overzeilen zjjner uit gevierde ljjnen en netten, van diefstal en beleedigingen van de zjjde van Engelsche of Belgische visschers. Menige vangst wordt daardoor ver jjdeld en de visschers genoodzaakt onverrichter zake terug te keeren. Op dit gebied vooral kan de heer Van Karnebeek lauweren plukken. Het is te hopen dat bjj de aanstaande be handeling der Staatsbegrooting, deze zaak ernstig ter sprake moge komen. Of het bjj Buitenlandsche Zaken of bjj Waterstaat geschiedt, is niet onverschillig, want de Minister van Buitenlandsche Zaken is niet zoozeer met arbeid overladen, dat hjj niet aan deze zaak zjjne bjjzondere zorg zou kunnen wjjden. De Nederlandsche Staatsbegrooting wanneer zal zjj behandeld worden De Kamer is thans op recès gescheiden, nadat zjj drie weken achtereen met lust en moed heeft gearbeid èn Wetboek van Strafvordering èn Novelle heeft aangenomen. De invoeringswet zou misschien ook aan de orde zjjn gesteld, ware het niet, dat de heer Beelaerts van Blokland het zóó druk Heeft met de vertegenwoordiging van de Transvaal bjj alle Europeesche Mogendheden dat hjj, ofschoon President der Commissie van Rapporteurs, het verslag over die wet nog niet heeft kunnen vaststellen. De beraadslagingen over het Wetboek van Straf vordering, die elf dagen duurden, waren een toon beeld van beknoptheid en degeljjkheid. Indien er ééne aanmerking op te maken ware geweest, dan zou het deze hebben moeten zjjn, dat de strekking dier beraad slagingen wat al te procureur-generaal-achtig was. De magistraten hadden het hoogste woord in de Commissiezjj hadden het hoogste woord in de kamer. In de Commissie zat slechts één advocaat, de heer Hube, maar juist een advocaat, die als lid der Kamer tot de rechterzjjde behoort. Nu de heer van Blom, midden in de beraadslagingen, naar den HoogenRaad verhuisde, drukte al de zwaarte der taak van de Com missie op de heeren Kist (den Amsterdamschen procu reur-generaal) en de Ranitz (den Arnhemschen officier van justitie), beiden zeer humane mannen, maar bjj wie toch krachtens hun ambt, het staatsbelang op den voorgrond stond. Hadden niet bij de openbare beraad slagingen de heeren Van der Kaajj, Van Gennep, Ver niers van der Loeff, telkens een lans voor den beklaagde gebroken, het ontwerp zou vermoedeljjk nog veel onvrjjzinniger zjjn uitgevallen. Het kwam er bjj deze beraadslagingen alleen op aan in het Wetboek van Strafvordering die wjjzigingen te maken, welke noodig waren tot de invoering van het nieuwe Strafwetboek. Dat nieuwe Strafwetboek had op de strafvordering dieper invloed als men oppervlakkig zou meenen. Nu al de strafzaken voortaan door de arrondis8ements-rechtbank zullen worden berecht (met beroep op de hoven) verviel de dubbele waarborg, welke de beklaagde vond èn in de verwjjzing der straf zaak door de rechtbank naar den procureur-generaal èn in de verwjjzing door de raadkamer van het hof naar de openbare terechtzitting. Welke andere waar borgen zouden den beklaagde daarvoor in de plaats worden gegeven? Vooral aan de leden der liberale partjj heeft men het te danken, dat de Kamer te dien opzichte bijzonder mild is geweest. Niet alleen de memorie van reggestie is behouden, waarvan in som mige gevallen door een verdediger met vrucht gebruik is gemaakt, maar aan den beklaagde is tevens toege kend een middel van verzet tegen de beschikking dei- rechtbank, waarbjj rechtsingang is verleend, een middel, dat de beklaagde evenwel mist, indien hjj nauweljjks is gedagvaard, maar dan kan hij instructie vragen. Wat eene bepaalde vlek is in het nieuwe ontwerp is, dat den beklaagde alleen dan een verdediger wordt toegevoegd, wanneer de preventieve hechtenis op hem is toegepast. En die bepaling komt voor in een wetboek, dat de preventieve hechtenis poogt in te krimpen. In de Novelle is door den invloed der Kamer eene gewichtige verandering gebracht. De talrijke vervol gingen ter zake van overspel, die van het nieuwe Wet boek van Strafrecht worden gevreesd, zullen vermoedelijk uitbljjven. De Kamer heeft beslist, dat men niet ont vankelijk is tot het instellen eener strafvervolging, alvorens men eerst een burgerljjke rechtsvordering tot echtscheiding of scheiding van tafel en bed heeft.inge- steld. Voorheen vond de strafvervolging haren grond in het bekomen van een strafvonnis, dat men slechts in het burgerljjk geding behoefde over te leggen om echtscheiding te verkrjjgen. Men klaagde den echt genoot bjj den Officier van Justitie aan, om spoedig van den huweljjksband ontslagen te worden. Thans moet men zóó diep gekrenkt zijn, dat men niet alleen van den band met den overspeligen echtgenoot wenscht ontslagen te worden, maar hem als straf voor zjjn vergrijp ook eenige jaren in de gevangenis wil laten doorbreugen. Het misdrjjf van overspel is daardoor in de toekomst verwaterd. Dit gewichtige besluit is genomen met 36 tegen 25 stemmen; onder die 25 natuurljjk de tien katholieken, die in de zitting van 28 October tegenwoordig waren. Behalve deze voorbereidingswetten tot invoering van het nieuwe Strafwetboek heeft de Kamer iu den korten tjjd, dat zjj bjjeen was, nog eeu auder klein wetje, dat maar dertig millioeu aan den Staat zal kosten, zonder discussie aangenomen. Het is tot de verbetering van de gezindheid onzer Tweede Kamer opmerkeljjk te vergeljj ken wat in de zitting van den 6en en den 30en October gebeurde. Den zesden vroeg de heer van der Schrieck den Voorzitter bij de door hem aan de orde gestelde wetsontwerpen ook te voegen dat tot verlegging van den Maasmond. De heer Rutgers be streed de urgentie en gispte „het al te jjverig voorstel van den geachten afgevaardigde uit den Bosch." De heer Seret was het met den heer Rutgers geheel eens en achtte het niet weuscheljjk „dat aan de aan de orde gestelde wetsontwerpen nog het wets ontwerp tot verlegging van den Maasmpnd, dat van zeer ingrijpenden aard en van groot gewicht is, werde toegevoegd." Met 40 tegen 33 stemmen besliste de Kamer dat dit wetsontwerp aan de orde zou komen. Een moeiljjk onderwerp, een ljjvi<* Kamerverslag, eene breede Memorie van Beantwoordingeene discussie, die de President minstens op twee dagen bepaalde en eene avondzitting. Maar toen den voorlaatsten October de President het wetsontwerp aan de orde stelde de Kamer smachtte naar het recès, en wat kan eene Kamer terughouden, die wil heengaan? werd het ontwerp „waarover geen beraadslaging werd gevoerd", met 4S tegen 18 stemmen aangenomen. Tot veront schuldiging mag echter deze omstandigheid strekken, dat het wetsontwerp een uitvloeisel was van eene rivierverbetering, die de Kamer, twee jaren geleden, na uitvoerige beraadslagingen, iu beginsel had toege staan. Toch behoeft men niet te vreezen, dat het in de groote najaarszitting, die den lOden November wederom zal aanvangen, aan beraadslagingen zal ont breken 1 V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1