Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5loi Donderdag 5 November 1885. !2s,e Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per S maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- kïkzee, maken bekend, dat de prijs van den aan de gemeente Zierikzee behoorenden SCHORGEOND uit liet Dakwater, door den Raad is be paald op twintig; cent voor den kubieken meter. Ziekikzee, den 8 November 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van deb, LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Er ligt in eiken mensch een zekere zucht om te streven naar grootheid en eer. Gelukkig mogen wij zeggen, want waar bleef de prikkel tot ontwikkeling en voorwaarts streven, indien die zucht werd uitge doofd Sommigen willen het wel niet weten, dat zij daardoor bestuurd worden, maar hun getal is klein, althans dergenen die iets daarvan meenen. Intusschen is het ook een verleidelijke en gevaarlijke karakter trek. Niet alleen omdat die vaak tot uitersten over slaat, maar omdat het spreekwoord nog maar al te dikwijls bevestigd wordt, dat hoog klimmen tot een diepen val kan leiden. Vooral zij, die zoeken te stijgen door de gunst van anderen, betreden een gevaarlijk terrein en wie zijne verheffing door volksgunst zoekt te verkrijgen, die kan er op rekenen dat hem de kroon spoedig van het hoofd kan worden gerukt, dat hij drijft op eene onwisse zee, waar ieder oogenblik on stuimige baren hem kunnen verzwelgen. Dat is de stem der geschiedenis, maar ook der dage- lijksche ervaring. Het schijnt wel dat geene ervaringen wijs en bedachtzaam maken. Wij hebben slechts op de onafzienbare rij van mannen te wijzen, die korter of langer de teugels van het bestuur in handen hadden, maar allen gevallen zijn. Men vindt ze overal en ziet hun aantal nog dagelijks schier toenemen, terwijl het ergste is, dat ze niet alleen bloot staan aan partij- wisselingen die hun den voet lichten, maar dat zij nog daarenboven gevaar loopen om met hun ministerieel leven ook hun aardsch bestaan te zien eindigen. Op dit oogenblik kunnen wij dit weder met de ervaring van een tweetal Ministers in verschillende oorden der wereld, bevestigen, want al zijn ook de tegen hen gerichte aanslagen mislukt, zij hadden het levensge vaar aan hun hoog standpunt te wijten. Merkwaardig vooral is het gebeurde met den President-Minister Estrup in Denemarken. Reeds in ons vorig overzicht moesten wij er van spreken, dat een jong heethoofd eene poging gedaan had om hem te ver moorden. Maar wat wij daarna vernamen maakt deze gebeurtenis nog belangrijker. De Minister is alles be halve een populair man. Het heeft dan ook niet ont broken aan pogingen om hem te verwijderen. De uiterste liberalen bestreden hem en het laat zich be grijpen, dat nu ook de volksmenigte, wie het hoofd op hol wordt gebracht door de zoogenaamde democraten en socialisten, medeging en den Minister zoo ras mogelijk wilde doen vallen. En nu het schot van den moor denaar heeft gemist en de aangevallene met de meest mogelijke kalmte zijn aanrander wist te ontwapenen, nu een leven, waarop men al zeer weinig prijs scheen te stellen, gelukkig gered is, nu verdringt men zich om den miskenden man en van alle kanten stroomt men toe om blijdschap over zijn behoud te toonen. Het is inderdaad welsprekend als wij lezen, dat meer dan 20000 menschen hem hunne hulde hebben gebracht. Waarlijk men mag wel van het wufte volk spreken, want wie weet hoe ras de vuisten tegen hem worden gebald door hen die hem thans de hand toestaken om hem geluk te wenschen. Nauwlijks was de ontroering over dit treurige feit eenigszins geweken toen het bericht uit Frankrijk kwam, dat op den Minister Freycinet een aanslag ge pleegd was. Schijnt het ook, dat deze aan geheel andere oorzaken, aan personeelen wrok, moet worden toege schreven, het heeft toch weinig gescheeld of de Minister zou slachtoffer geworden zijn. Men weet omtrent den moordenaar nog zeer weinig, daar hij bepaald weigert zijnen naam te noemen, maar dat geheim zal hem wel worden ontlokt en dan zal misschien over de geheele zaak licht opgaan. In ieder geval is het reeds zeker, dat Freycinet als Minister den haat van zijn moorde naar had opgewekt en zoo kan hij de gelukkig ver ijdelde poging als een doorn op het Ministeriëele levenspad beschouwen. Men is het overigens in Frank rijk nog niet eens of de afloop der verkiezingen het Kabinet zal versterken. In den Ministerraad wordt nog steeds beraadslaagd over het aandeeldat de Prinsen van Orleans aan de verkiezingen genomen hebben; misschien wordt op dit punt niet op het bijzondere gedrukt, omdat het al aanstonds stof tot eene discussie gaf, die de aandacht van andere onderwerpen afleidt. In Engeland is natuurlijk voor het oogenblik alles met de Parlementsverkiezingen vervuld en ont breekt het evenmin aan profetiën als aan kuiperpen. Men meent sporen te ontdekken van meerdere aaneen sluiting der liberalen en dit zou zeker een belangrijken invloed uitoefenen. Met groote verbazing heeft men den Markies van Lorne, den schoonzoon der Koningin, zich onder de liberale candidaten zien scharen en een door hem uitgevaardigd verkiezings-manifest ademt gevoelens, die wel niet strooken zullen met de denk beelden van zijne Koninklijke schoonmoeder. Ook de gewezen Minister Forster, die indertijd het Kabinet van Gladstone verliet, omdat hp het met dezen niet geheel eens was, heeft zich weder candidaat voor het Parlement gesteld, na vooraf te hebben bekend ge maakt, dat hij het in alle opzichten eens is met de politieke gevoelens van den voormaligen premier, zoo als die in diens manifest dezer dagen zijn uiteengezet. In Ierland was het den laatsten tijd vrij rustig. In Pruïsseii brengen de verkiezingen voor den Landdag ook al de hoofden op hol. Men heeft daar nog een trap bij de verkiezingen in de zoogenaamde Wahlmameer, die de Landdag's leden verkiezen. Het collegie der eersten is nu zamengesteld en bestaat voor Berlijn, wat de meerderheid betreft, uit liberale leden. Men meent echter nu reeds te kunnen vaststellen, dat de verhouding tusschen de partijen nu wel voor een groot deel dezelfde zal blijven en dat dus de oude strijd slechts zal worden vernieuwd. Ten aanzien van de beslechting van het geschil met Spanje kwam, voor enkele dagen, een inderdaad verrassend bericht, dat namelijk de Paus reeds uitspraak zou gedaan heb ben in het bekende geschil en dat deze uitspraak ongunstig voor Duitschland zoude zijn. Indien dit werkelijk zoo ware, doch het is voorzichtig er niet te veel aan te hechten dan zou men kunnen denken, dat de H. Vader zijne geloovige kinderen een bewijs van goedkeuring heeft willen geven, terwijl hij de onge- loovigen als het ware strafte. De Paus zou in waarheid in zooverre een goed voorbeeld gegeven hebben, als hij, met spoed handelende, de zaak ten einde bracht. Maar de vraag is of Bismarck berusten zal in de Pause lijke beslissing, die hij zeker niet voor onfeilbaar houdt, au die, ten zijnen nadeele uitviel, Minder spoed wordt er gemaakt met de quaestie Bulg-ai'ije en JKumelië. Daarover is men nog steeds aan het onderhandelen en nu de zaak in confe rentie en door middel van nota's moet behandeld worden, is er niet zoo spoedig een eind aan te zien. 't Zal weder de moeilijke quaestie zijn, hoe men aan billijke eischen kan voldoen om daarbij Turkije tevreden te stellen, maar men mag het wel bijna als eene be spotting van laatstgenoemde Mogendheid beschouwen, dat onder de punten van behandeling ook zijn zou, of men aan haar zou kunnen opdragen, desnoodig de be sluiten der vergadering, met de wapenen te doen aan nemen. De Sultan zou daarmede niet erg gediend zij a en er zou van de besluiten niet veel terecht komen. Van zieke menschen zijn geene krachtige handelingen te verwachten. Nieuwstijdingen. Aan een particulier schrijven uit Makassar dd. 15 Sept. 11. ontleenen wij het volgende „Dat er mannen mogten opstaan, om ons Nederland op te heffen uit zijn steeds meer zinkenden toestand. Waar Nederlanders en lamlendigheid langzamerhand woorden van ééne beteekenis worden, waar onverschillig heid en gemakzucht, vloot en leger vrijwel doen ver- loopen, waar de koloniën hoe langer hoe meer overdekt worden door tal van Duitschers, wijl jong Holland te verwijfd en te beroerd is om zelf te arbeiden, doet het den Hollander, die zijn land lief heeft, goed, wanneer de organen hem meêdeelen, dat er in het moederland nog uitzonderingen zijn. Waarlijk, wanneer gij de werkplaats der Duitschers alhier gadeslaat, en aanschouwt hoe de echt Hollandsche kantoren langzamerhand geheel in handen van onze Oostelijke naburen komen, wanneer gij telkens weer verneemt dat het lo. te veel geld kost en 2o. er te weinig liefhebbers zijn, om desnoods met het zwaard in de vuist zijn regten alhier te verdedigen, wanneer een kistje met rijksdaalders een strijd in de koloniën moet beslissen (,,Nisero"-kwestie) in plaats van de bajonet, wanneer het rijke Insulinde kwijnt, omdat zijn be heerders in het moederlaud zeer veel praten maar zeer weinig doen en gij vergelijkt daarbij de geestdrift en de krachtsontwikkeling van den Duitscher, dan zult gij mij moeten toestemmen, dat men er helaasniet langer troisch op behoeft te zijn Hollander te wezen meer dan eens moet men er zich voor schamen. Atjeh, Nisero, Djambi, Mandhor enz. roepen om wraak, doch leger en vloot zijn niet meer in staat te toonen, dat de Hollander niet met zich laat spotten en wij trachten met beloften, met mooije woorden te onderwerpen, alsof wij op die wijze niet op weg zijn ons doodvonnis hier te teekenen. Geloof me, indien een Karei van der Heijden niet andermaal opstaat, de schrik van den inlander, wegens zijn ongeëvenaarden moed en bijzondere onverschrokken heid, dat wij dan binnen vijftig jaar, of welligt vroeger, een groot deel van Sumatra, Borneo en Celebes kwijt zijn. Mogten er nogmaals in Holland mannen verrijzen en ze zijn er die straks gaan toonen, dat er nog iets van den oud-Hollandschen geest in hen woont, die voor geen magt ter wereld, zelfs niet voor die van Engeland, bevreesd, zijn en die liever, als het zijn moet, eeue eervolle neerlaag lijdén, dan een onteerde vrede sluiten." üFranferijiS. Een vreeselijk onheil heeft verleden Zondag 11. na middag plaats gehad in de steengroeven van Chance- lade, omstreeks twee uur afstands van Pérugueux. Bedoelde groeven zijn plotseling ingestort en het geluid werd ettelijke kilometers ver gehoord. Het dorp Parigots boven de groeven gelegen, en eenige verstrooid lig gende huizen werden vernield. Zeven of acht werklieden werden in de groeve begraven, van wier lot nog niets bekend is. Indien het onheil op een werkdag had plaats gehad, zou men vermoedelijk den dood van een honderdtal werklieden hebben te betreuren gehad. Onder het puin der ingestorte huizen hoorde men hartver scheurend gekerm. Men spande alle krachten in om zooveel mogelijk te redden en des nachts werd er bij lantarens voortgewerkt. Een vrouw en een man, die juist voorbij kwamen, zijn onder een stapel rotsen ver pletterd. Een kind, dat zij bij zich hadden, werd dooi de luchtdrukking verscheidene meters weggeslingerd en bleef zoo behouden. Natuurlijk waren spoedig de noodige autoriteiten en deskundigen, benevens genees- heeren op de plaats aanwezig om hulp te verleenen. Luidens een later berigt duurde de instorting voort en zonk de berg hoe langer zoo meer. Het opsporen der bedolven werklieden, voor zoover dit doenlijk was, is niet gelukt, en men vreest dat allen zijn omgekomen. Eindelijk is men te weten gekomen, wie de man is, die een aanslag op het leven van den minister De Freycinet heeft willen plegen. Hij heet Peter Mariotti, is 58 jaar oud, te Omeria, arrondissement Gorti (Corsica) geboren en woonde in de rue Vaugirard 814, in de nabijheid van de poort van Versailles. Het was de concierge van het huis opgevallen, dat een der bewo ners sedert Donderdag niet thuis gekomen was, en daal de persoonsbeschrijving van den man, die op de Frey cinet geschoten had, met die van den huurder over eenkwam, gaf zij den eigenaar van het huis er kennis van, die zich onmiddelijk naar den commissaris van politie Zariges begaf om hem van de zaak in kennis te stellen. Deze snelde naar de rue Vaugirard, legde beslag op Mariotti's papieren en zond ze den regter van instructie toe. Toen deze de concierge een portret van den onbekende voorlegde, herkende zij onmiddelijk den huurder Mariotti. De afgevaardigde Laguerre, dien Mariotti tot zijn verdediger benoemd heeft, is Zaturdag te Parijs teruggekomen, om met zijn cliënt te onder handelen. Het verzoek om met Laguerre zonder getuigen te mogen spreken, werd van de hand gewezen. Toen Mariotti op nieuw voor den regter was gebragt en deze hem zeide, dat hij wist wie hij was, zeide hij dat hij dan niets meer geheim behoefde te houden. Uit zijne verklaringen is gebleken, dat hij in 1880 werk zaam is geweest bij het Panama-kanaal; dat zijne doch ter door een der ambtenaren der Panama-maatschappij was mishandeld en aan de gevolgen daarvan is ge storven. In zijn vertwijfeling was hij naai' Frankrjjk teruggekeerd, doch had te vergeefs de hulp der regter- lijke magt ingeroepen. Ten einde raad, en tot eiken prijs de aandacht willende trekken, had hij het revolver schot gelost, zonder echter den minister te hebben willen dooden. De waarheid dezer verklaring, voor zoover zij be trekking heeft op de dochter, is door de Panama kanaalmaatschappij bevestigd. Het gerucht loopt, dat de heer De Freycinet verzocht heeft Mariotti in vrij heid te stellen. Te Berlijn is weder een jong meisje het slagtoffer van een te naauwsluitend corset geworden. Zij zakte op een bal plotseling ineen, werd bewusteloos naar huis gebragt en verkeerde in een zeer bedenkelijken toestand. aUciiCtliMiA. Amsterdam, 1 Nov. Een regtsgeding op Zon dag en wel van 5 tot 10 uur des avonds, ziehier iets ongekend in de geschiedenis der Amsterdamsche balie. Het betrof namelijk een verzoek op kort geding van mr. W. K. van der Bregge, in deze optredende voor de firma De Bruijn, alias de Hollandsche Gasfabriek, ten einde het te 4,30 aangevangene sloopingswerk van het buizennet van deze fabriek, waardoor de exploitatie onmogelijk werd, te doen staken, en wel op grond dat behalve een concessie in 1846 verleend en die in 1879 was ingetrokken, in 1880 een nieuwe concessie aan zijn cliënt was verleend, die niet geregtelijk was op gezegd. Voor het gemeentebestuur pleitte de stads-advocaat mr. P. A. Brugmans onbevoegdheid der regtbank om uitspraak te doen in deze quaestie van administratief regt, en te 10 uur des avonds uitspraak doende, ver- eenigde zich de regtbank met deze conclussie en ver oordeelde de eischeres in de kosten van 't geding ad ƒ75. In de stad sprak niemand anders dan over gas en of niet half Amsterdam tusschen half vijf en vijf uur in de lucht zou vliegen. Daartoe hadden de waarschu wingen en vermaningen van het hoofd der gemeente dan ook wel eenige aanleiding gegeven, en werden de gemoederen heden zelfs nog meer verontrust, toen de drijvende stoombarkas de Jan van der Heijde met stoom op in de Lijnbaansgracht over de fabriek verscheen en de voorbijgangers van kazernes der brandwacht de ongeduldige vurige rossen aan de poort konden hooren trappelen. Al het materiëel, geheel het personeel stond gereed om op 'teerste sein uit te vliegen, want zoo hard rijdt onze brandweer. Geen ding was echter minder noodig. Alles liep af zonder brand, zonder ontploffing, zonder opmerkelijke reuk van gas af gasdampen, dank zij de welwillende of kinderachtige houding van de directie der Hollandsche Gasfabriek, die sedert van nacht geen gas had geproduceerd, en wier gasketels dan ook nagenoeg ledig waren en waarvan en hieruit zou de welwil lende houding kunnen blijken de veiligheidskleppen alle waren gesloten, zoodat geen gas in 't buizennet werd ingelaten. Ziehier in 'tkort de toedracht der zaak. Te half vijf gaf de burgemeester in tegenwoordigheid van het ge heele dagelij ksch bestuur, vele raadsleden en ambte naren van publieke werken, bevel met het afsnijden der pijpen in de straat aan te vangen, waarvoor alle toebereidselen te 3 uur waren aangevangen. Men boorde n.l. twee goten van een decimeter op twee meter afstand in iedere hoofdbuis en deed daar onmiddelijk een opgerolde luchtdigte zak in, die alsdan met lucht werd gevuld om toevoer van gas te belemmeren, zoo wel van gas uit de fabriek als uit het net in de stad. Toen dit werk verrigt was, werden de pijpen door gehakt of doorgezaagd, wat niet veel inspanning scheen te vorderen, zoodat te 9 uur uit alle hoofdleidingen twee meter ongeveer was weggenomen en de openingen eerst met houten bossen en daarna met stalen hoeden werden digt gemaakt. Te kwart voor vijf uur kwamen twee heeren uit de fabriek met hun advocaat, mr. v. d. Breggen, die den burgemeester vroeg of het werk op zijn last geschiedde, en die daarop bevestigend antwoordde, waarop het boven vermelde regtsgeding op korte termijn volgde nadat n.l. per deurwaarders exploit staking van het werk was beteekend. Duizenden nieuwsgierigen, door stevige staketsels op eerbiedigen afstand gehouden, waren van verredeniet altijd stomme getuigen van het sloopingswerk, want gedurig zong een zanglustig deel„weg met dien En- gelschman" en „leve Willem IH", (door welken En- gelschman hier zeker bedoeld wordt de werklieden der Engelsche firma John Aird, de bekende aanleggers van gasleidingen in heel de wereld.) Overigens bleef het vrij rustig. In een noordelijke gemeente van Noord Holland zou dezer dagen des ontvangers-kas' vanwege Gedepu teerde Staten worden opgenomen. De ambtenaar was natuurlijk dadelijk bereid en toonde zijn beheer. Alles kwam uit, er waren zelfs 35 centen te veel in kas. Dat trok echter de aandacht der autori teiten, dat de schikking der geldswaarden anders was dan bij andere ontvangers: kleingeld en grootgeld, centen en bankbiljetten, alles lag in bevallige wanorde door elkander. Waarom „Ja, ziet u", zeide de inder daad zeer gefortuneerde gemeente-ambtenaar tot ver klaring van 't geval, „dat kan hier zoo precies niet altijd gaankom ik kl,ein geld in mijn zak te kort, dan neem ik het uit de kas, en komt de kas klein geld te kort, dan geef ik het weder uit mijn zak. Maar", voegde hij er bij„in het voorjaar, heeren, dan is de kas beelemaal niet precies, want dan ga ik mijn koeijen koopenen die koeijen loopen dan secuurder in het land, dan de bankjes hier zouden liggen. Moet ik storten, och, dan heb ik wel weer geldEen heele geruststelling voor Gedeputeerden 's GravenSiage, 2 Nov. Door Z. M. is Jbr. Mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, eervol ontslagen Min. van Buitenl. Zaken, benoemd tot Minister van Staat. Door Z. M. is op hun verzoek, eervol ontslag verleendaan Jhr. Mr. D. G. van TeyliDgen te Middel burg, als schoolopziener in het arrond. Middelburg en aan Mr. A. J. Roijaards, te Utrecht, als schoolopziener in het arrond. IJselstein. Naar wij vernemen, is de Regering voornemens de volgende wijzigingen in art. 194 der Grondwet bij de Tweede Kamer in te diepen. In de eerste plaats zal het woord „overal" in de derde zinsnede geschrapt worden. In de tweede plaats zal de verpligting om het openbaar onderwijs te regelen, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen dus beperkt worden, dat alleen eerbiediging van de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen wordt voorgeschreven. In de derde plaats zal een bepaling worden opgenomen, om schoolgeldheffing verpligtend te stellen. Op grond dat er in 's lands kas somtijds een aantal millioenen ongebruikt en renteloos liggen, heeft de Minister van Financiën aan de Tweede Kamer voor gesteld die sommen productief te maken, door het tel leen verstrekken van gelden, tegen zakelijke zekerheid, uitgezonderd koopman swaren en roerende goederen alsook verhandelbare fondsen. Tot 1 April 1889 ver wacht de regering van dat middel eene versterking van inkomsten met enkele tonnen gouds. Op het verzoek van Jeanne Lorette, om haar straftijd in de gevangenis te 's-Hage te mogen onder gaan, is thans mede afwijzend beschikt. Zij zal naar de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes, te Montfoort, worden overgebragt, en dus niet naai den Bosch gaan. Eene jonge dame, die met hare moeder pas sedert een half jaar weduwe te Voorburg was komen wonen, kreeg tijdens het verhuizen eene kleine wonde aan de hand. In het eerst werd daarop geen acht ge slagen, doch het duurde niet lang, of de hand zwol zoodanig op dat de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen. Het geval bleek ernstig en de am putatie van den arm noodig te zijn. Het redmiddel was vergeefsch. Eenige uren daarna overleed de lijderes. Vlissingen, 1 Nov. Heden werd de nieuw ge bouwde sociëteit „De Unie", van het Belgische loods- personeel, van de aannemers de heeren J. M. Ditmars en Zoon te Middelburg door het bestuur der voor melde inrigtiug overgenomen, en tot blijk van de aanvaarding de Belgische driekleur van den toren, die op het gebouw tot uitkijk voor de loodsen is op- gerigt, ontplooid. Dit is thans het derde gebouw op den Noordzee- boulevard, vroeger Westdijk geheeten, en strekt we derom tot verfraaijing van onze stad. Het heeft een societeitslokaal, hetwelk gelijkvloers met den boulevard ligt en 225 M2. oppervlakte heeft. Bovendien zijn be halve woning voor den kastelein, directiekamer, kelders voor bergplaatsen, enz., ook twee ruime wachtzalen voor de loodsen en roeijers ingerigt. De straks genoemde toren, die 20 M. hoog uit de straat is, biedt een prachtig vergezicht over de zee, de duinen en de stad Ylissingen aan. Met 1 Januarij wordt het geheele gebouw, de wachtzalen echter worden dadelijk in gebruik gesteld. De heer O. Beumer, gewezen directeur van den stoomtramweg YlissingenMiddelburg te Ylissingen, is met ingang op 1 Januarij a.s. benoemd tot directeur der tram te Antwerpen, die door dezelfde maatschappij uit Brussel geëxploiteerd wordt. De Maatschappij „de Schelde" te Ylissingen zag zich genoodzaakt Zaturdagavond weder een 25tal werk lieden wegen8 voortdurend gebrek aan werk te ontslaan. Hoe treurig dit feit moge zijn, het laat zich echter aanzien, dat er binnenkort eenige verandering in dien toestand komen zal. Aan genoemde Maatschappij toch is toezeggging gedaan, dat aan haar de vervaardiging zal opgedragen worden van een tweede ijzeren ponton, met bijbehoox-ende werken, voor de aanlegplaats der stoomschepen van de Maatschappij „Zeeland," in ver band met den in te voeren dagdienst op Queensboro. Spoedig zal tot het sluiten van het desbetreffend con tract worden overgegaan. Door de uitvoering van dit belangrijk werk, wordt aan de Maatschappij weder voor geruimen tijd het uitzigt op geregelden arbeid verzekerd. Ycrseke, 3 Nov. Onze nieuw benoemde burge meester, de heer D. Koeleman van Enkhuizen, is giste ren geïnstalleerd. Te kwart voor 12 werd hij door het dagelijksch bestuur aan 't station Kruiningen afgehaald. Nadat de waarnemende burgemeester, de heer J. de Koeijer, in de Raadsvergadering, die tegen half twee ure was uitgeschreven, het officieel berigt van de be noeming en beëediging des heeren Koeleman had voor gelezen, reikte hij hem de insignes over, onder het uitspreken eener rede, waarin hij zijne vreugde over diens benoeming te kennen gaf en den wensch uitte, dat hij lang ten zegen van de gemeente Yerseke mogt werkzaam zijn. De heer Koeleman antwoordde op deze rede in welsprekende woorden, dat hij zich met alle krachten zou wijden aan de belangen van Yerseke en tevens er naar streven zou, in alle opzichten een goed burgemeester te zijn. Inmiddels hadden zich de voor naamste ingezetenen der gemeente vereenigd met het doel, den nieuwen bui-gemeester te complimenteeren en te feliciteeren. Dit laatste geschiedde bij monde van den heer H. Yermaas, die onder meer den wensch te kennen gaf, dat deze Burgemeester er naar streven zou, om te regeren en niet te heerschen. Na eenige oogenblikken van genoegeljjk zamenzijn, sprak de heer Müller nog eenige woorden tot afscheid, waarna de heeren ver trokken en de plegtigheid was afgeloopen. Naar wij vernemen zal de burgemeester op het laatst dezer week de schooljeugd in een der openbare scholen een feestje bezorgen. Door den raad van Hoedekenskerke is Maandag aan den heer Leijs tegen 1 Jan. eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de openbare school; de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer is, onder goedkeuring van Gedep. Staten, vastgesteld op 475 de heer Leijs genoot ƒ650 en 10 voor jaarwedde als onderwijzer aan de herhalingschool, en rnetal- gemeene stemmen herkozen als lid en voorzitter van het burgerl. armbestuur de heer J. van Dijke, land bouwer. Oosterland, 4 Nov. In den vroegen morgen van heden verbrandden twee stapels gerst, staande in het vrije veld onder deze gemeente en behoorende aan den heer Jac. Zoeter. Vóór de brandweer op de plaats des onheils aanwezig kon zijn, was het grootste ge deelte verbrand en moest ook het overige aan het vuur worden prijs gegeven. Het verbrandde is laag geassureerd, terwijl de oor zaak onbekend is. Zierikzee, 4 Nov. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteed Het leggen van 9000 M.- Winter- Krammat, met het bijleveren en verwerken van 500 M.3 Schorgrond op de buitenbeloopen van den Oost en Westhavendijlc en het leveren van 15000 stuks Masten Staken voor de puinbeglooijingen dier dijken. Minste inschrijver was de heer H. C. van den Ende te Zierikzee voor 2724. Met ingang van 1 Januarij a. s. is eervol ont slagen de heer F. G. J. Smits, als Kommies-Ontvanger te Overslag. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rijks-kustverlichting te Wester Schouwen, gedu rende October 1885. Gedurende 25 dagen viel er regen, tengevolge waar van 130 mlm. werd verzameld, zoodat elke Heet. 130 M.3 ontving, en de Bannen 2418000 M.3 kregen. Yan den 23 September tot den 15 October, viel er eiken dag regen, en uitgenomen 16, 17, 23, en 26 Oct. werd daarna ook iederen dag in meer of mindere mate water afgetapt. Tengevolge daarvan rees de waterstand alhier 0,81 Meter. In het kiesdistrict Sneek wordt als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanbevolen de heer B. H. Heldt, Yoorzitter van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, die deze candidatuur heeft aangenomen. Naar wij vernemen zal het den koffiehuishouders op N.-Beveland misschien moeijelijk gemaakt worden op het punt van den verkoop van sigaren aan hunne bezoekers. Ten minste verzekert men ons, dat hun door den rijks ontvanger kennis gegeven is, dat zij zich van een patent moeten voorzien om met dien verkoop te mogen voortgaan. Met belangstelling zien wij bevestiging of tegenspraak van deze zaak tegemoet. Aan de uitnoodiging van den heer Mr. .T. A. Bolle te Renesse om in die streek eene afdeeling dei- Centrale Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee op te rigten, waartoe Maandag eene bijeenkomst zou worden gehouden, werd door verschillende personen uit die en omliggende gemeenten gehoor gegeven. Door 21 personen werd daartoe eene voorloopige verbintenis aangegaan en een voorloopig bestuur, bestaande uit de H.H. Mr. J. A. Bolle, J. Hoogenboom Bz, en K. de Graaff, gekozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1