/lllllkZUMIII NIEUWSBODE. AANBESTEDING. No. 51419. &aturdag 51 October 1885. 42ste Jaarg# KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Eerste suppletoir kohier van den hootdely ken omslag; voor 1885. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1885, op den 23 dezer door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking kunnen de aangesla- genen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren in brengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee den 29 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Op NVoeusdag- <lexi 4 November 1885, des namiddags te 121/3 ure, zal ten Raadhuize van Zierikzee, worden AANBESTEED: Het leggen van 9000 M.3 WINTER- KRAMMAT, met het bijleveren en verwerken van 500 M.s SCHOR- GROND op de buitenbeloopen van den Oost- en Westhavendijk en het leveren van 15000 stuks MASTEN STAKEN voor de puinglooijingen dier dijken. Aanwijzing op Maandag den 2n November e. k., des voormiddags te 9 uur, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den gemeentebouwmeester, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeentebouwmeester ad 10 cent. Het geluk is de wereld niet uit en de zon gaat wel eens onverwachts schijnen, als men zich voor een don keren dag bevreesd maakt. Zoo is het in het leven van iederen mensch, maar ook inhet politieke leven. Er zijn oogenblikken waarin de onheilsprofeten slechts waarheid meenen te verkondigen en eer men er aan denkt worden hunne profetiën gelogenstraft. Gelukkig dat dit zoo is en telkens weder bevestigd wordt, want het pessimistische menschenras is nog sterk vertegen woordigd en wordt doorgaans versterkt door eene heele bende, die juist zulke zwaarmoedige gedachten niet heeft, maar die de dingen zoo zwart mogelijk voor stelt, deels omdat zij het zoo wenschen zouden, deels omdat zij de toestanden niet recht doorgronden en geen profijt genoeg doen met de lessen van den dag. Eenige dagen geleden meenden de Fransche republikeinen, dat zij aan het begin van het einde waren en de Monarchalen en Bonapartisten zagen reeds in hunne verbeelding eene stervende republiek. Het geneesmiddel om de gevaarlijke kranke weder op de been te helpen scheen niet gereed gemaakt te kunnen worden; men vreesde dat de verschillendefractiënder liberale partij niet zouden kunnen te zamen gebracht worden en hoe is thans die vreeze beschaamdEn moge een enkele van de vrienden ter zijde gezet zijn, het meerendeel kwam zegevierend uit de stembus en er zullen bijna twee honderd republikeinen meer dan conservatieven in de nieuwe Kamer zijn. Men zegt, dat ter elfder ure de verwijderden de handen ineen gelegd hebben en dat de maatregelen door de Regeering ge nomen uitmuntend hebben gewerkt. Hoe het zij, de dreigende onweerswolken zijn voorbij gedreven en het Kabinet leeft in de stille hoop, dat het met nieuwe kracht zal worden toegerust. Zeker zal het eenige ver andering ondergaan, omdat de Ministers, die niet als leden der Kamers verkozen zijn, hunne portefeuilles ter beschikking van den President hebben gesteld. Nu zal men eerlang kunnen beginnen met het gehaspel over de presidentskeuze, maar het was zeker niet zonder bedoeling, dat de heer Grevy juist in dit oogenblik verklaarde, dat hij zich weder verkiesbaar stelde, om dat daardoor althans een enkele stap gedaan werd om de verschillende fractiën tot eenige eenheid te brengen. Wij zullen nu moeten wachten tot 10 November, als de Kamer bijeenkomt, om wat nieuws te hooren, ten ware er uit verre landen weder belangrijke berichten kwamen. Uit Anam kwamen geene gunstige tijdin gen. Er schijnt eene slachting aangericht onder de aldaar wonende Christenen en men brengt dit in ver band met de zekerheid, dat de Cochin-Chinezen noch van Franschen noch van Fransche Christenen gediend willen zijn. Om zich voor het gemis van ander nieuws schadeloos te stellen, wordt er veel gesproken over eene mogelijke verbanning van de Prinsen van Orleans, waarover in de Ministerraad zou gesproken zijn. Hun gedrag tijdens de verkiezingen heeft den toorn van de republikeinen opgewekt, ofschoon deze maar be zwaarlijk feiten kunnen noemen, waarop hunne be schuldiging zich zou kunnen gronden. De regeering zou daarenboven in strijd met de wet handelen, indien zij tot zoodanige verbanning van Fransche burgers overging en het is niet waarschijnlijk dat zij eene wet in het leven zal willen roepen, die daartoe recht gaf, eene wet, die waarschijnlijk ook door de Kamers niet zou worden aangenomen. Eindelijk dient nog vermeld, dat de Franschen in de vorige week zich ook geërgerd hebben, dat bij gelegen heid van het huwelijk van den Deenschen Prins Wal- demar met eene dochter van den Hertog van Chattels gesproken is door den Maire van Koninklijke Hoog heden. Voorwaar eene wettige oorzaak van ergeren, die allen duidelyk doet zien, dat men op het oogenblik niets gewichtigers te behandelen had. De zaak is dan ook voorbijgegaan zonder veel anders na te laten, dan de stof voor dagblad-artikelen, die voor het oogenblik nog zeer gezocht is. Het verschil tusschen r>uitselila.n«l en Spanje over de Carolina-eilanden is nog niet opgeruimd en de Heilige Vader zit nog altijd te wachten op het sein, dat hij aan het werk moet gaan om als vredestichter op te treden. Er zijn in de vorige week brieven van de Carolina's ontvangen, die eenig licht verspreiden over de quaestie, maar heel duidelijk is zy nog niet. De Spanjaarden blijven ongezind om wat zij hun bezit meenen te zijn, los te laten en Bismarck is even on- fezind om die Spaansche rechten te laten gelden, potters beweren, dat als de Paus tusschen beiden treedt, Duitschland zeker zijn zin krijgen zal, omdat de Paus wel alles doen zal, om zijnen Duitschen tegen stander tot vriend te krijgen. Men begrijpt echter, dat dit slechts eene onderstelling is, die zeker niet uit ingenomenheid met de Pausselyke tusschenkomst voort vloeit. De Spaansche Vorst is nog altijd zwak en min of meer lijdende, maar schijnt zich toch nog altijd met staatszaken te kunnen bezig houden. Sedert lang was het bekend, dat ook in Dene- Miavlceix de socialisten en anarchisten het hoofd opstaken, maar in de vorige week is dat duidelijk bevestigd, ofschoon de toeleg niet is gelukt. Een jongmensch heeft een moordaanslag gepleegd op den Minister-President Estrup, maar hij is niet geslaagd in zijn boos plan. Dadelijk gevangen genomen, heeft hij ook terstond beleden wat hem tot de snoode daad bewogen had en men heeft er de zekerheid door ver kregen, dat de ongelukkige en waanzinnige denk beelden, die in alle landen worden voortgeplant, ook in Denemarken grond hebben gevonden, waarin zij kunnen groeien. Ofschoon de verstandhouding tusschen Kabinet en Kamers daar te lande ook veel te wenschen overlaat, hebben toch de beide huizén van den Rijks raad hun leedwezen en hunne verontwaardiging te kennen gegeven. De Engelsehen denken weder eens aan oorlog, ditmaal met Birma, maar gelukkig is het nog zoover niet en als gewoonlijk wordt er nu reeds in dien geest gesproken als of er niet anders dan lauweren te be halen zouden zijn, wanneer het zooverre komen moest. De Minister Churchill heeft er althans op zeer gerust stellenden toon over gesproken, ofschoon er reeds eenige duizende geweren gereed gemaakt worden te Woolwich om naar de Britsche bezittingen in Indië te worden verzonden, teneinde de daar aanwezige Engelschen tot eene krachtige tegenweer in staat te stellen. De conferentie over de Rumeliselx-Tuarlt- sclie quaestie zal nu bijeen zijn te Constantinopel en wij zullen wel eerlang hooren van de voorstellen en tegen-voorstellen, die door de vertegenwoordigers der Mogendheden zijn gedaan. Het zal wel meest te doen zijn om den vorm te vinden, waarin men het reeds besliste feit in overeenstemming kan brengen met be staande tractaten. De Sultan zal wel de lijdende partij zijn, maar men zal hem zijn kruis met alle hoffelijkheid en overeenkomstig de vormen, opleggen. In 1877 stierf te Frankfort a/M. een welgesteld man, die een weduwe en een dochter naliet. Onlangs stierf de weduwe en maakte voor haar dood hare dochter tot eenig erfgenaam. Bij de opening van het testament bleek, dat de beide overledenen slechts de pleegouders van het jonge meisje waren geweest. Het meisje was nieuwsgierig te weten wie eigenlijk hare ouders waren en doorsnuffelde alle brieven en papieren, die in de nalatenschap gevonden werden. Op een papier, dat het jaartal 1861 droeg, stond te lezen, dat baron C. en barones R. aan het overleden echtpaar 15000 francs betaald hadden voor de opvoeding van hun kind, dat te Hamburg was geboren. Het meisje maakte alles te gelde, wat verkoopbaar was, en begaf zich met haar vermogen, 4-7000 Mark, naar Lyon, waar volgens het gevonden papier hare eigenlijke oudersin 1861 woonden. Te Lyon vernam het meisje, dat zy, die door haar gezocht werden, in 1870 naar Parys vertrokken waren, waarop ook het meisje naar Parijs ging. Na veelvuldig vragen aan de bureaux van den burgerlijken stand vernam het meisje, dat haar vader in 1871 ïn een gevecht met de Duitschers gesneuveld was, hare moeder leefde nog en woonde in een|der voornaamste straten van Parijs. Het meisje zocht nu de dame op en werd door deze, nadat geconstateerd was dat zij haar dochter was, op de hartelijkste wijze ontvangen. Sedert veertien dagen ziet men het meisje steeds als mademoiselle C. in de nabijheid barer moeder. Aan de arme bloedverwanten der voormalige pleegouders zond de moeder van het meisje eenige duizenden franc9 ten geschenke. Een treurig moord-geding is dezer dagen voor het geregtshof te Augsburg behaudeld. Het betrof een vrouw die, in overleg met haar moeder, zusters en broeder, alle schijnbaar „vrome" lieden haar man vermoord heeft. De moord werd lang vooruit beraamd, en door een gemeenschappelijk gebed voorafgegaan en besloten. Het lijk werd op den spoorweg gelegd, om door een trein verbrijzeld te worden. De moordenaar een arme man, die door de schul digen voor de misdaad was omgekocht, stierf in de gevangenis, na een berouwvolle bekentenis. Een der schoonzusters van den vermoordde, die hem, als een vrouwelijke Judas, door haar begroeting verried, is krankzinnig geworden. De vrouw en hare moeder, welke laatste het duivel achtige plan ontworpen bleek te hebben, zijn beiden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. België heeft een zijner beroemdheden door den dood verlorende beruchte in- en uitbreker Cornil is op 47jarigen leeftijd in de gevangenis te Leuven over leden. Geen muur, geen tralie en geen slot was voor hem veilig, en hoe goed ook bewaakt, herhaaldelijk wist hij uit de Belgische gevangenissen te ontvlugten, om zijn oud handwerk van volleerd inbreker weder ter hand te nemen. Vóór een drietal jaren deed hij aan een lid der commissie van toezigt, die hem in de gevangenis kwam bezoeken en hem zeide, dat de sloten zoo secuur waren, dat hij nu wel niet ontsnappen zou, het voorstel, om aan de commissie te toonen, hoe hij desniettemin ook nu zou kunnen ontkomen, indien hij het slechts wilde, wat echter niet het geval was, daar hij wel eenige rust wilde hebben. De voorstelling had plaats, en binnen weinige uren stond Cornil voordeoogen der verbaasde commissie, welke zich zelve overtuigd had, dat hij in zijn cel goed opgesloten zat. Het is zeker jammer, dat zulk een kunstenaar niet op iets anders dan juist het dievenvak zijne zinnen gezet had. Amsterdam, 28 Oct. In den afgeloopen nacht heeft hier een brand gewoed, die ontzettende gevol gen had. Ongeveer te kwart voor één werd de brandweer op geroepen voor een uitslaanden brand in No. 62, het hoekhuis van de Warmoesstraat en de Oudebrugsteeg, waarin het magazijn van garen, band en manufacturen van den heer II. D. van Bremen gevestigd was. Bij aankomst van de spuiten woedden de vlammen met groote kracht. Het geheele perceel, uit twee verdie pingen bestaande, was reeds aangetast, en in weerwil dat positie-beambten en particulieren pogingen deden de deur de éénige binnen te dringen, werd hun dit door de felheid van den gloed onmogelijk gemaakt. Toch zochten kloeke brandwachts ook toen nog in het brandende huis. Wellicht was er, indien men dadelijk geweten had, dat er nog menschen in waren, kans op hun behoud geweest. De dienstbode echter, die door de vrouw des huizes gewekt was en hieromtrent inlich ting had kunnen geven, bleek niet meer aanwezig te zijn. In begrijpelijken, maar betreurenswaardigen angst was zij naar hare ouderlijke woning in de Nieuwstraat gevlucht. De treurige omstandigheden moeten zich aldus hebben toegedragen. Bij half één werd de dienstbode, die met de oudste twee kinderen op den zolder sliep, door de vrouw des huizes geroepen. Toen zij beneden ging zien of er onraad was, bevond zij, dat in een opkamertje achter den winkel brand was ontstaan. Alles was af gesloten. De heer Van Bremen zelf bevond zich in een koffijhuis. Haastig zocht jufvrouw Van Bremen den sleutel van de voordeur en liet de dienstbode uit, opdat deze van buiten hulp zou kunnen halen. Het ontstelde meisje riep, op de stoep staande, dat het huis in brand stond, en intusschen keerde de moeder naar hare kinderen terug. Toen men, na bijna een uur lang met een stoomspuit, de Jan van der Heijden, een handspuit en een brand- kraau gewerkt te hebben, het vuur gebluscht had, lagen de lijken van de arme vrouw en haar drietal op de achterkamer der eerste verdieping: een kindje van zes maanden, Hendrik Dirk, op de moederborst en in hare armen, de twee andere jongens, Jan Hendrik Dirk, oud tien, en Wouter, oud acht jaar, over haar heen, als hadden zij in den doodstrijd by moeder red ding gezocht. En buiten liep de vader, radeloos van smart over de ramp, die hem op eenmaal van zijn geheele gezin beroofd had. Algemeen werd gezegd, dat nog een persoon in de vlammen omgekomen was. Hij zou, even na het ont staan van den brand, het huis zijn binnengegaan om te helpen. Het is echter gebleken, dat dit gerucht op een dwaling berustte.. Hoe hevig het vuur gewoed heeft, bewijst de toestand van het huishet is geheel uitgebrand. De vier huizen aan de Lange Niezel grenzende en tegenover het ver brande perceel gelegen, werden, evenals het andere hoekhuis van de Oudebrugsteeg, waarin een tabaks winkel wordt uitgeoefend, zwart geblakerd. Meer dan twintig groote en kleine spiegelruiten zijn er door de felle hitte ingesprongen. Gelukkig wist de brandweer het vuur te beperken, zoodat er niet meer perceelen door werden aangetast. Het belendende huis in de Oude- brugsteeg heeft nog al brand- of waterschade geleden. De Burgemeester was op de plaats van het onheil aanwezig. Hedenmorgen is door den Officier van justitie ter plaatse een onderzoek ingesteld. De lijken zijn naai de Oosterbegraafplaats overgebragt. De naam van de overledene moeder isGeertruida Louisa Cornet. Yoor de begrafenis worden maatregelen getroffen. Waar schijnlijk zal zij a.s. Vrijdag plaats hebben. Omtrent dit onheil, deelt het „Hbd." de volgende bijzonderheden mede Het huis bestaat, met inbegrip van den tot slaap- en bergplaats ingerigten zolder, uit drie verdiepingen. De middelste daarvan bevat een zit- en slaapkamer; de onderste dient tot winkel. Daaruit bereikt men met een paar treedjes opwaarts een portaaltje, waarop zich regts de huistrap bevindt en links een deur, die toe gang geeft tot een smal vertrekje met een raam aan de öudebrugsteeg. Onder dat kamertje ligt een kleine keuken. Omstreeks 12.20, terwijl de man afwezig was en de dienstbode met de beide oudste kinderen zich reeds naar den zolder ter ruste hadden begeven, is de vrouw des huizes, die insgelijks te bed lag, opgestaan om in genoemd opkamertje achter den winkel op een petro- leumtoestel voedsel te kokeu voor haar jongste kind, een knaapje van zes maanden. Terwijl zy daarmede bezig was, moet door een of ander noodlottig toeval de brand zijn ontstaan en vermoedelijk al aanstonds met vrij groote vlam, want de ongelukkige moeder ijlde terstond naar de buiten deur om die open te maken. Daarna snelde zij naar de meid, die in haar nachtgoed onmiddelyk naar be neden vloog en toen zij de inmiddels woest toegenomen vlammen zag, zonder verder beraad, op bloote voeten naar hare ouders in de Nieuwstraat vlugtte. De brave moeder dacht echter om hare kinderen. Zij haalde, blijkens de plek waar de verkoolde lijken gevonden zijn, de beide oudste knapen van den zolder maar toen zij op de slaapkamer (middenverdieping) bij haar jongste liéveling kwam, was de winkel in een vuurzee herschapen en geen ontkomen meer mogelijk. De rook moet hen daarenboven spoedig bewusteloos hebben gemaakt. Geen raam was immers geopend en geen kreet werd gehoord. De winkel was gevuld met manufacturen, ligt ont vlambare stoffen derhalve, die nog feller doorbranden, toen de hitte een aantal flesschen en fleschjes reuk water deed springen. Vandaar dat politie en brandweer, die weinige min. nadat het vuur zich geopenbaard had, op de plaats des onheils waren, een ontoegankelijk huis vonden en daarenboven door de openstaande straatdeur in den waan werden gebragt dat de bewoners ontvlugt waren. Op het tijdstip dat de brand uitbrak, de deur open geworpen werd en de dienstbode, door den schrik bevangen, half zinneloos wegliep, schynen er geen ooggetuigen geweest te zijn. Dit laat zich verklaren door de omstandigheid, dat het ontstuimige weer ge durende den loop van den avond de straten had schoon geveegd. Onder hen die zich dezer dagen bij de politie te Amsterdam hebben aangemeld, om naar een der bede laarsgestichten te worden opgezonden, bevindt zich een gewezen onderwijzer bij het M. U. L. O. Aan den drank geheel verslaafd, had de ongelukkige zich na herhaalde veroordeelingen wegens openbare dronkenschap bij regterlijk vonnis naar eene rijks-werkinrigting ver wezen gezien. 's Gtravoixlxag;©, 28 Oct. Naar wij vernemen is Van Rijsselberghe, die hier uit de gevangenis wist te ontkomen, te Londen gepakt. Zijn uitlevering wordt aangevraagd. Accijns op het gedistilleerd. De Minister van Financiën heeft een Nota ingezonden ter beantwoording van het Kamerverslag omtrent het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De Minister bestrijdt de meening dat gedistilleerd zoo niet uitsluitend, dan toch grootendeels door de mingegoeden wordt gebruikt. Hetgeen in besloten vereenigingen en openbare plaatsen of inrigtingen voorvalt bewijst dat ook de meergegoeden nog steeds tot de opbrengst van den gedistilleerd-accijns het hunne bijdragen. Hij blijft van meening dat de accijns zonder bezwaar op den duur een belasting van 60 per Hectoliter kan dragen, onverschillig in welke rigting andere maatregelen tot versterking van 's Rijks middelen bij betere verdeeling van lasten genomen worden. Terugbrenging van den accijns tot ƒ57 zou bovendien niet in het belang van de mingegoeden zijnöf het verschil zou slechts ten bate komeu der tappers 5We vermindering in prijs kan den heilzamen invloed der Drankwet tegenwerken de verschillende aanhangige ontwerpen strekkende om in het bijzonder de meergegoeden hooger te belasten zijn geen „kleine middelen", daar zij 2 millioen 's jaars aan den Staat beloven, terwijl 's Rijksmiddelen met meer dan 2 millioen zijn versterkt door de nieuwe regeling van den suikeraccijns en de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Nog andere wetsont werpen tot versterking van de middelen zijn bij den Raad van State in overweging: bijzonderheden daar omtrent deelt de Minister nog niet mede. Verhooging van den wijnaccijns wordt belet door het Fransche handelstractaat. Het invoerregt op buitenlandsch ge distilleerd boven den accijns, vertegenwoordigt enkel de lasten welke de binnenlandsche fabrikant door de heffing van den accijns heeft te dragen. Als zoodanig is dat invoerregt alleszins voldoende, terwijl een eenigs- zins aanmerkelijke verhooging er van de thans reeds vrij aanzienlijke namaak van de voornaamste soorten van buitenlandsch gedistilleerd zou bevorderen. Ver hooging van den gedistilleerd-accijns tot 65 met afschaffing van den wijnaccijns zou de opbrengst moeijelijk doen verzekeren zonder het doel, verdringing van het gedistilleerd door den wijn, vooreerst te doen bereiken. 's Gravenliage, 29 Oct. Door Z. M. is lo. aan den heer jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Buitenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen2o. tot Minister van Buitenlandsche Zaken benoemd jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeeklaatstelijk Comm. des KoningB in Zeeland, een en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. Door Z. M. is, met ingang van 22 Nov. e.k., tot Burgemeester der gemeente Zonnemaire benoemd K. Hocke Hoogenboom, secretaris dier gemeente. Middelburg, 29 Oct. Benoemd tot 2en ass.- leeraar in het regtlijnig teekenen aan de burgeravond school alhier, H. j. Ganderheiden, directeur aan de ambachtschool. Onder groote belangstelling werd het stoffelijk overschot van pastoor Groen hedenmorgen alhier naar het station gebragt, om verder in het familiegraf te Overschie te worden bijgezet. Een plegtige lijkmis werd in de R. K. kerk gevierd, waarin voorging de Heer J. A .Eversteyn, deken te Goes. Onder het overtalrijke gehoor bemerkte men ook den Burgemeester, die ook het lijk op den verderen togt naar het station volgde. In een met rouwfloers be- kleeden spoorwagen werd het overschot met den trein van 2.14 u. naar Overschie vervoerd. Door den Gemeenteraad alhier is besloten aan het park vaccinogène een jaarlijksche bijdrage te ver- leenen van ƒ200. Indertijd is melding gemaakt van een adres van eenige belanghebbenden, die in plaats van het tegen woordige pontveer aan de Koepoort alhier een voet brug verlangden. De onderhandelingen, die in deze tusschen het gemeentebestuur en adressanten werden gevoerd, hebben tot geen resultaat geleid, zoodat in afwachting van nadere voorstellen .het bedoelde veer blijft bestaan. Arerseke, 29 Oct. Als een bewijs dat de magnum bonums groote aardappelen zijn, kan dienen, dat in deze gemeente een arbeidersgezin, bestaande uit drie gezonde volwassen personen, hun middagmaal gedaan hebben met nog geen vier stuks. Van dezelfde soort heeft een ander van 100 Blooische roeden 60 H.L. ge trokken. Naar aanleiding van het besluit van den Gemeen teraad om van het Kerkbestuur behalve de groote klok, die alleen des Zondags en bij brand geluid wordt, ook nog de kleine klok op te eischen, heeft het Kerk bestuur, in plaats van dien eisch in te willigen, de beide klokken in bewaring genomen, tot er uitgemaakt zal worden, wie er regt op heeft. Dingsdag hebben de vaartuigen van de Zeeuw en Bruggeman door een' hevigen rukwind hunne masten verloren. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Het zaaijen van winterkoren wordt door den aan houdenden regen zeer bemoeyelijkt. Gewoonlijk is met 1 November alles achter den rug, doch nu moet nog veel gezaaid worden. De boeren kunnen niet meer wachten, zoodat het zaad dit jaar in zeer vochtigen grond komt. De drukte, door het vervoer der suiker bieten, begint weêrdoor de groote droogte van dezen zomer zijn ze klein gebleven, en als het waar is, dat in het najaar veel regen weinig suikerdeelen aanbrengt, zullen dit jaar de bieten, niet veel suiker bevatten. Ze worden in Oostelijk Zuid-Beveland geleverd voor 9 tot 13 per 1000 K.G. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het Kerkbestuur der Herv. gemeente de pastorie verkocht aan den heer I. Hage alhier. Een nieuwe zal gebouwd worden op een stuk land van den heer W. van Oeveren Sr, in het zoogenaamde „Molenhoekje". Goes, 29 Oct. Onder dagteekening van 15 October 1885 ontving C. K. alhier van wege het Departement van Koloniën berigt, dat haar zoon A. K. 21 Junij 1877 te Weltevreden als fuselier is overleden. Acht jaar na diens dood dus ontving de moeder berigt van het over lijden van haren eenigen zoon. En dan uit Weltevre den was het uit de binnenlanden van Borneo of Celebes, men zou eenige verscbooning kunnen vinden. Bovendien was de overledene niet iemand, die pas als koloniaal optrad. Twee en twintig jaren had hij tusschen de keerkringen doorgebragt en zijne borst was rijkelijk versierd met allerlei eeremetaal. Zoul de Nederlandsche Regering niet wat meer référentie kunnen betqonen jegens de betrekkingen van hen, die in den dienst van het vaderland zijn omgekomen Johannis Pistorius, beter bekend als Jan de Bakker of Jan van Woerden, was het onderwerp der rede, waarmede ds A. van Veenlo, predikant te Klundert, optrad voor de Christel. Jongel. Vereeniging „Ken den Heer in al Uwe wegen." Het leven en het lyden, het werken en strijden, de deugden en tekortkomingen van dezen eersten bloedgetuige voor de Hervorming kier te lande, die 15 Sept. 1525 te 's Gravenhage levend werd verbrand, werden op gevoelvolle wijze voorgesteld. Niettegenstaande ds. van Veenlo, volgens zijne eigene woorden, „slechts een eenvoudig predikant is uit den Noordkoek van Noord-Brabant, dat toch al in geen besten reuk staat," hopen we dat het niet de laatste maal zal zijn, dat genoemde Spreker zich in Goes laat hooren. Hij kan van een dankbaar gehoor zeker zijn. De liberalen te Goes zijn niet voor huurwaarde als grondslag en maatstaf voor kiesbevoegdheid. Bij eene huurwaarde van 50 tok ƒ75 zou men in onze gemeente althans vele bedeelden tot kiezers maken, terwijl tegelijkertijd menigeen, wien men gaarne het kiesregt zou verleenen, daarvan uitgesloten zou zijn. Men wilde liever een zeker bedrag in 's Rijks directe belastingen met uitzondering van het patent, terwijl men ook gaarne aan zekere capaciteiten het kiesregt zou toekennen. Het advies der Liberale Unie omtrent de belastingen werd eenparig goedgekeurd. Doch omtrent eene even- tueele wijziging van art. 194 der Grondwet was men eene andere meening toegedaan. Men wenschte het artikel onveranderd te behouden. Vanwege ons Nutsdepartement zal in den loop van dezen winter de heer Kerdjjk van Amsterdam hier optreden en spreken over de sociaal-democratische beweging in Nederland. Wolfaartsdijk, 29 Oct. Voor de periodieke aftreding van 2 notabelen bij de Herv. Gemeente alhier, zijn de heeren J. M. Parkan en P. Goetkeer beiden, bij de plaats gehad hebbende stemming, herkozen. NVisselcovlc©, 28 Oct. Bij den stormvloed van gisteren golfde het zeewater zoodanig over den rug van het binnenbeloop van den gedeeltelijk weggeslagen zeedijk van den Sophia-polder, dat daarmee de slooten en de dijksputten in de kuip omtrent gelijk met het maaiveld gevuld zijn. Ziox'iliseee, 29 Oct. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton- geregten in dit arrondissement, ter standplaats Zie- rikzee, Mr. J. C. Roosenburg, thans griffier by het kantongeregt te Sommelsdijk Reeds in een gedeelte der oplage van ons vorig No.vermeld.) Benoemd tot Rijks-Ambtenaar H. J. de Ruyter, woonachtig te St. Philipsland, geboren te Brielle, stand plaats Grave. Ingetrokken de verplaatsing van den commies der 3e klasse H. F. Hulsenboom van IJzendijke naar Hil varenbeek. In het Twentsch Zondagsblad van 25 dezer lezen wij het volgende omtrent een vroegeren landgenoot Vv ierden, 20 Oct. Door dr. de Vlieger, arts te Almeloo, is alhier een belangrijke operatie gedaan op den persoon H. Koers. Nadat dezen eerst de slagader die het bloed naar de tong voert, is afgebonden en de daarboven liggende klier was losgemaakt, is hem een groot stuk van de tong weggenomen omdat hij daaraan een gevaarlijke ontsteking had. Na afloop dermoeye- lijke operatie, die uren duurde en waarbij 3 personen assisteerden, is het overgebleven stuk tong aan de wang vastgenaaid en is de patient met behulp van een buis die tot in zijn maag wordt ingebragt, eenig voedsel ingegoten. Zóó wordt hij dagelijks gevoerd om het slikken te vermijden. Het gaat volgens de jongste berigten met den patient dagelijks beter. Zioi'ilc^ee, 30 Oct. Het Departement van Ny- verheid hield op 26 dezer zijne eerste Wintervergadering. Onder de verschillende ingekomen stukken van wege het Hoofdbestuur kwam voor eene aanvraag om mede werking van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, om pogingen aan te wenden tot verlevendiging der Oud-Nederlandsche Houtsnijkunst, die ook in Zeeland eertijds beoefenaars moet gehad hebben. Het Departement besloot dat streven te ondersteunen. De heer Mr. J. P. N. Ermerins hield eene zeer belang rijke voordragt over de eertijds hier gebloeid hebbende moer- en zeinering (zoutziederij). Deze voordragt, ge tuigende van eene ernstige studie dezer zaak en toe gelicht door afschriften van authentieke documenten, kaarten en dergelijke, bevatte tal van bijzonderheden, die van te meer belang zijn voor dit Departement, omdat de voormalige bloei van Zierikzee in zoo naauw verband stond met deze nijverheid en omdat thans nog deze industrie hier met gunstig gevolg wordt gedreven, zij het dan ook geene zoutbereiding meer uit darink (derrie) zooals in de middeleeuwen. In de pauze werd een Repetitie-geweer van den heer D. J. Ph. Jacobi geëxposeerd. Met dit wapen kan op 1000 M. afstand worden geschoten het kan gelijktijdig worden geladen met 10 schoten, die elkander na het afschieten onmiddelijk opvolgen. De afd.' Walcheren der Zeeuwsche maatschappij van Landbouw heeft zich met een adres tot het hoofd bestuur dier maatschappij gewend, met het dringend vërzoek tot den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres te willen rigten, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van het heffen van een matig invoerregt op vreemde tarwe en meel van tarwe. Toen Zaturdag een stoomboot met landverhuizers van Rotterdam vertrokken was, kreeg men berigt dat onder hen een Duitscher zich bevond, die in zijn land heel wat te verantwoorden had. Men liet de telegraaf werken en haalde aan den Hoek van Holland den Duitscher van het schip af. De vlugheid der Rotter- damsche politie beviel hem weinig. Gedurende het onweder, dat Dingsdag gedurende een korten tyd boven Tilburg woedde, waren verschil lende personen in de gelegenheid een natuurverschijnsel te bewonderen. Een meteoroliet schoot met verbazende snelheid uit het zuidwesten en spatte met een hevigen knal tegen het leijen dak van den stadstoren, boven de wijzerplaat, uiteen. De luchtsteen had eene doorsnede van ongeveer een decimeter en gaf een hel licht af. Ook sloeg de bliksem op het klooster der paters Kapucijners aldaar en verbrijzelde een steenen kruis op den voorgevel der kerk en kwam in het klooster teregt. Eene der zalen werd met rook gevuld, en zonder verdere ongelukken te veroorzaken baande de bliksem zich een weg door den muur. Te Middelharnis is een man van 72 jaar in het water geraakt en verdronken. Parys, 30 October. Gisteren lostte een persoon twee pistoolschoten op het rijtuig van den Minister de Freycinet, op het oogenblik dat deze van den Ministerraad terugkeerde. Niemand werd getroffen. De dader is gevat en heeft verklaard den Minister alleen van zijne photographie te kennende Minister heeft zijn eer en fortuin ver woest, alleen aan zyn advocaat zal hij alles bekennen. Zijn naam is nog onbekend. 's Gravenhage, 30 October. De Tweede Kamer heeft heden na langdurig debat met 44 tegen 22 stemmen aangenomen de overeenkomst met de Holl. Spoorw. Maatsch., om haar te gunnen de exploitatie van de lijn Amersfoort—Nijmegen. Vervolgens is aangenomen het wetsontwerp tot ver legging van den Maasmond. Daarna is de Kamer gescheiden op recès tot 10 Nov$ a.s. Alsdan zijn o.a. aan de orde het Kiestabel-voorstel- Lohman en de Indische Begrooting. Yerseke, 30 October. Oesterbours. Twijfelaars a ƒ35, en Zaaigoed a 9 vekocht. KERKNIEUWS. Te Eikerzee bestaat geen consistoriekamer, wat reeds vaak tot groote moeijelijkkeden aanleiding gaf. Ook thans, nu de kerk nieuw geverfd is, kwam dit punt weer ter sprakemen bejammerde het, dat hierin catechisatie zou moeten worden gehouden. In eene ver gadering van kerkvoogden en notabelen, de vorige week gehouden, bood de president-kerkvoogd, de heer Schalkwijk, die reeds vele jaren deze waardigheid be kleedt, het college aan, om voor zijne rekening eene consistoriekamer te laten bouwen, waarvan hij bereids een plan en eene begrooting had doen opmaken. Met dankbaarheid werd dit schoone aanbod aangenomen; terwijl de overige leden der vergadering besloten, insgelijks op hunne kosten, de nieuwe inrigting van een ameublement te voorzien. De heer Groen, sinds vele jaren priester te Middelburg, en aldaar zeer geacht, is Maandag overleden. Bedankt voor Ginneken door ds. D. Be6ckman, te Breda. Beroepen te Sir-Jansland de cand. J. v. d. Spek te Maassluis. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af dueling Sint-Domusstraat. ZouLtlagr 1 November 1885. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 33$ Woensdag 4 November 1885. DANKDAG. '8 Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED. COLLECTE VOOR I1ET WEESKIND.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1