ZlllllkZUSIIII NIEUWSBODE. No. 5148. Donderdag 29 October 1885. 42ste Jaarg. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. ÏPuitatMaw^. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. LOTING VOOR DEN DIENST DER BRANDWEER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de Loting voor den dienst der brandweer, die volgens de bestaande Verordening' uit de daarvoor benoembare personen moet geschieden, ter voorziening in de plaatsen, die door ontslag of op andere wijze zijn opengevallen, zal plaats hebben in het openbaar, op Maandag1 den O Novem ber e. Ir., op het Raadhuis, ter Kamer van Burge meester en Wethouders, te beginnen des voormiddags om 11 uur. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van be noembaren zijn geplaatst, uit, bij de Loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat zij regt hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door een der leden van het Dageljjksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee den 26 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. E. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat krachtens Raadsbesluit van den 27 dezer, de prijs van het GAS uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1886 is vastgesteld op tien. cent per Kub. Meter. Zierikzee den 28 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. 3s)« ©ransvaal. In de Transvaalsche „Volksstem" leest men „Van Lichtenburg hebben wij een brief ontvangen onderteekend door „Vaalpens", die ons meldt, dat het zeer droog is en dat er niets anders te zien is dan „gordjjntjeskopmeisjes", (meisjes die ponny-haar dragen), die er net als „mak duivels" uitzien. Als de „gordijn tjeskoppen" weggemaakt zijn, scheren zij de haren weer kort en dragen jongetjes-paadjes", of laten de haren regtop staan, net als stroo op een afgeoogst korenland. „Vaalpens" maakt zich boos over al die naiiperjj,_zegt dat die wordt te baat genomen om mans te krijgen, maar verzekert de schoonen heel ongelant, dat zij niet slagen zullen en helt eindelijk tot het denkbeeld over, dat al die „zonde" wel de oorzaak kan zijn, dat het land zoo zwaar door de droogte gestraft wordt". Dezer dagen is in Algerië, bij Mostaganem, een berggevaarte verschoven en in zee weggezonken. Al wat op eenigen afstand van den berg gelegen was, huisjes, tuinen, grasvelden enz., werd insgelijks ver schoven, doch zonder de zee te bereiken, terwijl alles op denzelfden afstand van elkaar gebleven is en de huisjes zelfs niet zwaar beschadigd zijn. Een paar dagen vooraf was een onderaardsch gerommel gehoord. Zaturdag is te Londen uitspraak gedaan in een proces wegens dubbel huwelijk, dat veel belangstelling opgewekt heeft. Een gehuwd Londensch vleeschhouwer, Malcolm, ge naamd, werd beschuldigd van in April 11. te Brigthon eene zekere Miss Dash getrouwd te hebben, onderden valschen naam van kapt. Macdonald. Verschillende opgeroepen getuigen vèrklaarden allen, dat Malcolm en°Macdonald dezelfde persoon moesten zijn; er waren bijzondere kenteekenen het missen van een tand b.v. welke Macdonald haden die Malcolm ook bleek te hebben, alsmede verscheidene andere bewjjzen maar Malcolm bleef hardnekkig volhoudendat men den verkeerden voor had, dat hij het slagtoffer van eene noodlottige gelijkenis, en volkomen onschuldig was. Bij de eerste behandeling van zijn zaak wist zjjn advocaat zoo mooi te pleitendat de gezworenen het niet eens konden worden over de vraag of hij al dan niet schuldig was. Bij de tweede behandeling voor het centraal crimi neel geregtshof, welke zes dagen geduurd heeft, trad Malcolm in het eerst als zijn eigen verdediger op, doch later nam hij weer een advocaat. Maar het gelukte hem en zijn verdediger niet, den twijfel aan zijn schuld tot zekerheid aan zijn onschuld te doen overslaan. De gezworenen achtten Malcolm's schuld overtuigend bewezen, eene beraadslaging van slechts 20 minuten en de regter veroordeelde hem tot 7 jaren dwangarbeid, de zwaarste straf voor het hem ten laste gelegde misdrijf. Een der voornaamste Duitsche boekbandelaars, de „Commercienrath" Otto Janke, wenschte zijne dochter een voornaam huwelijk te doen sluiten. Door tusschen- komst van een makelaar deed zich een pretendent op naar de hand van het rjjke meisje. Dit was zekere graaf Matuschka von Toppelezau, een man, die zich diep in schulden stak en aan den makelaar een commissie loon van 15,000 Mark beloofde, welke hij echter na de bruiloft niet betaalde. De oude heer heeft voor zijn schoonzoon een riddergoed gekocht en hem ook verder uit de verlegenheid willen helpen, maar myn heer de schoonzoon stelde zulke hooge eischen, dat de drie zoons van den ouden heer de bekende ge broeders Karl, Gustav en Richard Janke er tegen opkwamen en ten slotte hun vader geregtelyk onder voorloopige curateele deden stellen. Dit geschiedde op grond dat de oude heer ten gevolge eener vroegere beroerte in zijn verstandelijke vermogens gekrenkt was en in dien toestand geen ander middel bestond om hem tegen de „uitzuigery van een zwendelaar" te beschermen. Tot staving dat hier wezenljjk zwende- larij in 't spel was, werd door de drie gebroeders o.a. aangevoerd, dat graaf Matuschka tjjdens zjjn aanzoek om de hand hunner zuster, reeds getrouwd was en toen een echtscheiding heeft weten te krijgen, waar bij hij aan zijn vrouw een aanzienlijk bedrag in wissels ter hand heeft gesteld, die haar na zijn huwelijk met de dochter van den heer Janke moesten worden betaald. Na beweerd wordt, zou er tot de regeling der schulden van den schoonzoon nog 60,000 80,000 Mark noodig zijn. Intusschen kan de regtbank omtrent de curateele nog geen definitieve beslissing nemen, omdat de des kundigen het niet eens zijn omtrent de verstandelijke Ycrmogens van den ouden heer. Amsterdam, 27 Oct. De socialist Belderok, die in de vorige week teregt stond wegens verzet tegen de politie, is heden door de regtbank, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een celstraf van drie maanden. Yan de vier personen die de vorige week voor het hof te Amsterdam teregt stonden wegens geweld dadig verzet tegen de 'politie in het Vondelspark, werd er één veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, de overigen ieder tot 1 jaar celstraf. Het cassatie-beroep van B. van Ommeren te Am sterdam, ingesteld tegen zijne veroordeeling door het Geregtshof aldaar, zal den 16 November door den Hoogen Raad worden behandeld. Vrij dagavond ontstond in de Elandstraat te Am sterdam een zeer hevige brand in een winkel, waar verfwaren en petroleum werden verkocht. In korten tijd stond het geheele huis, dat door talrijke gezinnen werd bewoond, in lichte laajje. Verscheidene personen, waaronder bejaarde lieden, die reeds te bed waren, werden door buren slechts met moeite gered, of moesten zich in allerijl en bijna ongekleed door de vlugt redden. De brandweer, die krachtig optrad, had evenwel het vuur spoedig in haar magt, zoodat de brand tot het bedoelde huis beperkt bleef. Naar men vernam, was de boedel van enkele huisgezinnen niet tegen brand schade verzekerd. Dat in onzen tijd geen artikel zonder waarde blijkt te zijn, is op Texel, o.a. voor een paar jaren, ontdekt aan de vellen van rog. Voorheen smeet men die vellen als waardeloos weg, totdat men voor twee jaren tot de ontdekking kwam, hoe gretig de rogvellen in België gekocht worden. Daarom wordt dit afval sedert dien tijd zorgvuldig bewaard. Een vischhandelaar op Texel verzond dezer dagen eene flinke partij dergelijke gedroogde vellen naar België en ontving 6 francs per Kilo. Eenige dagen geleden had in Noord-Holland eene zeer eigenaardige verkooping plaats, waarbij de kooper nog geld toekreeg. Vijftig bunders land bij Breezand, in den Anna-Paulownapolder, werden in het openbaar geveild, en de kooper hield, na het betalen van de hoofdsom en alle onkosten, nog ƒ35 over van het strijkgeld, dat hij had ontvangen. Ofschoon hij een arme arbeider was, had hij in dit geval geene borgen noodig, daar alles contant betaald werd. Den volgenden dag verhuurde de man het land tot Kersttijd voor 50, en spoedig zal hij trachten de molens, welke op het land staan, en in den koop zijn begrepen, te gelde te maken. Doch daarmede zal dan ook al het mogelijke voordeel gehaald zijn van het uiterst schrale land, waaraan de vorige eigenaars tevergeefs zeer veel hebben ten koste gelegd. Hoe het echter mogelijk zal zijn, om aanstaande jaar voor dat land de ƒ500 polderlasten te betalen, is een raadsel voor velen, en waarschijnlijk ook voor den kooper. "Want dit was de oorzaak van den fabel achtig lagen koopprijs. 's Gravenhage 27 Oct. De Tweede Kamer heeft, na afhandeling van alle nog overgebleven arti kelen en amendementenhet geheele gewijzigde Wetboek van Strafvordering met algemeene stemmen aangenomen. Naar men verneemt, zal het departement van marine zich voortaan niet meer inlaten met particu liere schulden van onderofficieren en mindere schepe lingen der zeemagt, en zal er dus geene korting meer op het traktement dier personen plaats hebben. Het verzoek om gratie en verandering van straf, door Jeanne Lorette aan Z. M. den Koning' gezonden, is afgewezen. Thans is door haar een request ingediend om hare straf in den Haag te mogen ondergaan. Eene juffrouw te Scheveningen ging om eene boodschap te doen van de Havenstraat naar de Was- senaarsche straat, toen zjj door een persoon werd aan gegrepen die haar van haar gouden hoofdtooisel wilde berooven. Zij greep den man vasten op haar geschreeuw kwam iemand aanloopen die hem het hoofdtooisel afnamdoch de dader ontwrong zich uit zijne handen en vluchtte weg. De vier zalmen, die door de zalmvisschers naar de Tweede Kamer waren gezonden, om de leden bij de behandeling van de zalm-overeenkomst in de afdeelin- gen tot een practisch onderzoek in staat te stellen, zijn, na gebruik voor dat doel, verdeeld onder het dienstpersoneel der Kamer. Ieder had op die manier van den parlementairen schotel een lekker brokje bij den maaltijd. Tusscken den Staat en de gem. Vlissingen is een overeenkomst gesloten tot ruiling van gronden bij de voormalige Marinehaven aldaarhet Rijk staat 3034, de gemeente 1160 vierk. M. af, waarbij de gemeente volgens taxatie 709 voordeel zou genieten. Daarentegen echter ontvangt het Rijk den eigendom van de afkomende kejjen, geschat op 720 waarde, terwijl bovendien de gemeente den onderhoudspligt overneemt, beloopende een kapitaalswaarde van ƒ930. Ook finantiëel is dus deze ruiling, in het belang van den Staat getroffen, voor het Rijk voordeelighet heeft zich echter tevens verbonden om de bouwvallige sluis- meesters woning door eene nieuwe te vervangen, iets dat buitendien toch noodig zou zijn. De gemeente zal op het terrein een 18 M. breede straat aanleggen. Het eigendomsregt van Vlissingen op den oesterput by de Buitenhaven sedert 1827 door haar verpacht wordt bjj deze overeenkomst erkend. Yerseke, 27 Oct. De nieuw benoemde burge meester heeft gisteren in handen van den Commissaris des Konings zijn eed afgelegd. Aanstaanden Maandag wordt hjj geïnstalleerd. Zierikze©, 28 Oct. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is ingekomen eenschryven van Jhr. Mr. W. A. de Jonge, waarbij deze zijn ont slag neemt als lid van den Raad en van de plaatselijke Schoolcommissie, Benoemd worden tot helpsters bij het onderwijs in de Nuttige Handwerken voor Meisjes, mej. J. S. de Vries en mej. M. P. van de Polder, en tot brugwachter A. Schilling. Aan den heer M. de Bil wordt verleend eene grati ficatie van 162,50 voor de tijdelijke waarneming der betrekking van hoofd aan school B. Na eenige discussie wordt door den heer G. A. de Looze zijn voorstel tot wijziging van art. 8 van het Regl. van het Bestuur over het Burger-Weeshuis inge trokken, onder toezegging later een nieuw voorstel in te dienen. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een brief van het Waterschap Schouwen, waarin gewezen wordt op den slechten toestand der havendjjken, veroorzaakt door grondverlies, tengevolge van het toenemend stoomboot- verkeer. Het Bestuur zou wenschen, dat nog vóór het einde van dit jaar zou worden aangelegd een winter- krammat van 8 a, 10,000 vierk. Meter, ten einde later definitief in het gebrek te voorzien. De Raad magtigt Burgem. en Weth. over te gaan tot uitvoering van het eerstgenoemde werk, waarvan de kosten geraamd worden op ƒ2800 tevens wordt hen opgedragen nadere voorstellen te doen tot geheele voorziening, die ruim een ton gouds zal kosten. Alsnu wordt aangevangen met de behandeling der Gemeente-Begrooting. Bij deze behandeling herinnert de Commissie van onderzoek aan de adressen van eenige landbouwers, tot verplaatsing der Botermarkt. Burgem. en Weth. stellen voor, daarop afwijzend te beschikken, vooral met het oog op de op de Varremarkt wonende neringdoende burgers, die hebben aangeboden aldaar, by wijze van proef, eene soort van over dekking te maken, waardoor aan de bezwaren van adressanten zou worden tegemoet gekomen. De behandeling dezer zaak wordt aangehouden. Besloten wordt, de tweede houten binnenbrug, waar van de toestand volgens het Dagel. Best. zeer slecht is, af te breken, en in plaats daarvan eene vaste brug te maken, alléén bestemd voor voetgangers, waarvan de kosten worden geraamd op 1500. Een voorstel van den heer van Kinschot om deze brug ook geschikt voor rijtuigen te maken, wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de H.H. v. Kinschot, S. J. Ochtman en de Looze. De prijs van het gas wordt voor 1886 bepaald op 10 cts. per kub. M. De begrootingen der dd. Schutterij en van het Burgerl. Armbestuur worden voorloopig vastgesteld. De subsidie aan laatstgemeld Bestuur over 1886 wordt bepaald op 9200. De geheele begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 118693,9572? waaronder eene post voor onvoorziene uitgaven van 2023,97. In de op Maandag jl. gehouden vergadering van de Maatschappij „Tot Nut van't Algemeen" te Tholen, zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen al de eerstgeplaatsten op de voordracht van het hoofdbestuur. Door den hevigen westenwind is Zaturdagavond het tjalkschip, bevaren door schipper J. Grijs van St. Maartensdijk, die met eene lading suikerbieten van daar op reis was naar Bergen op Zoom aan den Zee dijk van den polder Schakerloo onder Tholen omhoog gevaren, doch heden namiddag met hoog water weder vlot gekomen. Zoowel aan de zeewering als aan het schip is geene schade ontstaan. Minder gelukkig was de beurtschipper Polderman, varende van Tholen op Middelburg, die mede dien avond voor Schakerloo was en wiens vaartuig in de geul tusschen den dijk en de voorliggende plaat is gezonken. Schipper en knecht konden zich echter nog in tijds redden. Heden werd reeds een onderzoek ingesteld, doch vruchteloos, zoodat zeer waarschijnlijk schip en lading, die bestaat uit steenkolen en vrachtgoederen, verloren zullen zijn. Dat de windvlaag op dat oogenblik zeer hevig was blijkt nl. Op eenigen afstand was schipper J. West dorp, het zeil van 2 riften voorzien en zonder fok, die door de windvlaag nog zoover overwoei dat het water over de boeijen liep en deze was met zjjn schip, zooals de schippers het noemen, reeds boven den wind. Zondagavond heeft in eene herberg te Vlissingen eene vechtpartij plaats gehad, die met eene poging tot moord is geëindigd. Een botteliersmaat van het wacht schip „Hydra" ontving twee wonden aan de borst, die hem door een metselaarsknecht werden toegebragt. De gewonde werd dadelijk naar het hospitaal vervoerd. Hij verkeert niet in levensgevaar, ofschoon hij door veel bloedverlies is verzwakt. De dader is in hechtenis genomen. Onder Wissekerke, aan den Vlietepolder, is een lijk in burgerkleeding aangespoeld, hetwelk in ver gevorderde staat van ontbinding verkeerde. Het vinden op het lijk van eenige kleine muntstukken doet ver moeden, dat het een Fransche drenkeling is. Uit Nieuw-Amsterdam schrijft men: Alhier loopt het gerucht, dat te Erica een jongen van negen jaar door eene vrouw is vergiftigd en daaraan overleden. Dit moet aan het licht zyn gekomen even voor dat die jongen zou worden begraven. De drijfveer tot deze daad wordt gezocht in wraak tegen de ouders van het slagtoffer. Een landbouwer in Gelderland bood het Gouver nement een zestigtal paarden te koop aan. Onder zulk een hoop zou men allicht meenen dat er eenigen zouden zijn, die aan de gestelde eischen voldeden. Dat dacht onze boer ook, maar by had het net zoo goed mis als wij, lezer. Slechts twee werden goedgekeurd en de an dere onverbiddelijk van de hand gewezen. De man kon daar geen hoogte van krjjgen, en te regt het Geldersche paardenras staat immers alge meen bekend om zijn uitmuntende eigenschappen en wordt daarom ook door het buitenland zeer gezocht. Maar eenige dagen later bezochten hem een paar fransche kooplieden. Deze schenen een beter oog ie hebben op de paarden dan de remonte commissie van ons Gouvernement, want vóór den boer te verlaten kochten ze hem al zyn paarden af. „Jawel, voor een spotprijsroept men ons toe. Volstrekt niet, de boer maakte zelfs per stuk meer voor zyn paarden, dan voor de twee, welke hij aan ons Gouvernement verkocht had. Dat de man in zijn nopjes was, begrijpen we, maar dat een Nederlandsch paard in Frankrijk wèl, doch in Nederland zelf niet deugdelijk en geschikt voor den krijgsdienst wordt geacht, vatten wij niet. In het buiten land geeft men evenmin als bij ons geld voor een on bruikbaar paard. Hoe is het dan mogelijk, dat zulke in het oog loopende tegenstrijdigheden kunnen plaats hebben. Door de stoomboot „De Onderneming", kapitein P. Koning, varende van Rotterdam op Middelharnis, is Maandag bjj het uitloopen van de rivier het Spui een scheepje gered, diep geladen met aardappelen, dat de noodvlag in top had, en door den storm uit het Zuidwesten tegen het lager op het Haringvliet was ge slagen. De kapitein heeft zijne boot vier malen doen opdraaijen eer de schipper er in kon slagen, na eerst een bolder over boord te hebben gehaald, het opge gooide touw aan den mast te kunnen vastmaken. Het scheepje is, met het anker en ketting gedeeltelijk voor den boeg, behouden te Middelharnis binnengesleept. Uit Zaandijk wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: Uit vertrouwbare bron werd mij medegedeeld, dat de heer A. H., te Koog aan de Zaan, dezer dagen ont vangen heeft een gedrukten brief (ook het adres was gedrukt) met het postmerk Amsterdam. Daarin wordt hem verweten slechte behandeling van zjjn werkvolk, en wordt hy gedreigd met het vermoorden van zijn kinderen en zijne vrouw, waarna hij ook zelf gedood zou worden. De brief is onderteekend„Het geheim internationaal comité". De zaak is in handen der justitie. Het „Hbld." deelt mee dat, wanneer de Tweede Kamer de door de Regering gevraagde 25,000 ten behoeve der expeditie naar Nieuw Guinea, welke door het Aardrijkskundig Genootschap wordt voorbereid, toestaat, de heer G. von Rosenthal, bankier te Amster dam, ƒ10,000 ter beschikking van het comité heeft gesteld, terwjjl ook uit de kas van het Aardrjjkskundig Genootschap een subsidie zal verleend worden. De commissie zal dan ƒ48,000 ter harer beschikking heb ben. Daarvoor zal een stoomjacht worden aangekocht, vermoedelijk dat, waarmede Jules Verne zijne tochten deed en dat waarschijnlijk in July 1886 zal vertrekken. Reeds zijn de noodige zeeofficieren en natuuronder zoekers voor de expeditie gekozen. Bij onderzoek is gebleken dat het ongeluk te Helmond hieraan moet worden toegeschreven dat er bij de herstelling van den regulateur, waaraan men reeds eenige dagen bezig was, plotseling een aanzien lijke hoeveelheid gaB is ontsnapt, waarop onmiddeljjk de ontploffing volgde. Benoemd tot hoofd der school te Sommelsdijk, de heer J. Mast, te 's-Gravesande. Jhr. Mr. W. A. De Jonge$» laatstelijk Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongeregten in het Arrondissement Zierikzee, heeft in de Maandag ge houden zitting van het Geregtshof te 's Graven hage den eed afgelegd als Substituut-Officier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank te Dordrecht. TELEGRAM. 's Grra-veuTiag-e, 28 October. De Tweede Kamer heeft de novelle Strafwetboek aangenomen. Aangenomen zijn wijzigingen, waardoor lo. het toedienen van sterken drank aan kinderen overal strafbaar zal zijn2o. de strafbaarheid van overspel afhankelijk gemaakt wordt van de indiening van een eisch tot echtscheiding of scheiding van tafel en bed, na klachten; 3o. stroopery ook met boete strafbaar wordt. Het voorstel der Regering om land- looperij strafbaar te stellen is aangenomen met 37 tegen 29 stemmen. Benoemd tot Ambtenaar bij het Openbaar Mi nisterie bij het kantongeregt te Zierikzee Mr. C. A. Roozenburg, griffier bjj het kantongeregt te Sommels- djjk. KERKNIEUWS. Aangenomen de toezegging naar de Chr. Ger. gem. te Goes door den heer G. van Halzema, candidaat te Uithuizen. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke (cl. Mid delburg) door den heer C. L. F. van Schelven Az., cand. te Beverwijknaar Driewegen door ds. B. M. Mantz, pred. te Breskensnaar Schore en Vlake door den heer J. C. de Hoog, candidaat te Zeist. Gemengde Berigten. Een reusachtige raadsheer zeide eens tot een heel klein advocaatje, dat hij hem wel in zijn zak kon steken. „Best mogelijkantwoordde 't manneke„en als ge 't doet, zult gy meer regtsgeleerdheid in uw zak hebben dan ge ooit in uw hoofd had." Onder den druk der tijden lijdt ook al de badplaats Ostende, waarvoor eene leening van U/a millioen francs was uitgeschreven, doch waarop door niemand ingeteekend werd. 't Is tegenwoordig ook veel te vochtig om met succes geld voor eene badplaats te vragen. Er wordt toch het geheele land door wat gesold met het ge meentebestuur van Stavenisse, dat indertijd drie onge huwde onderwijzers wilde noodzaken ééne vroedvrouw te onderhouden. „Jongmenschzeide een oude professor tot een student, die het gewaagd had eene zjjner dochters te kussen„wen u die gewoonte niet aan. Gy zoudt spoedig ervaren dat kussen gelijk staat met soep te eten met een vork." „Hoe dat, mijnheer vroeg de student. „Omdat" antwoordde de professor, „gy er nooit genoeg van kunt krjjgen." Een spek slagersjongen kreeg dezer dagen een deksel op zyn wezenloos gezigt. t Is alweer het spreekwoord beves tigd van 't onderste uit de kan. Eerstdaags zal te Baar veld bjj Mina's lieveling ten tooneele worden ge voerd een blijspel in 6 bedrjjven. lste bedrjjf de liefde van een oude vrjjer; 2de bedrjjf, oude liefde roest niet; 3de bedrjjf, een aanspraak op straat; 4de bedrjjf, de vlugt naar de herberg; 5de bedrjjf, de verschuldigde dertig gulden; 6de bedrjjf, de wraak der twee weezen. Na afloop ervan muziek en dans. Een arlequin aldaar wordt aangeraden zjjn mond in toom te houden en geen praatjes uit te strooijen van jongens en meisjes, waarvan niets te zeggen valt, want hjj staat iïr fatsoen en karakter ver bjj hen achter. „Wel, wel" zegt iemand te C., „ik had gedacht dat de heeren het zouden geloofd hebben, dat ik den op- zigter bekeurd heb, maar dat is mij bitter tegenge vallen zjj konden het bjjna wel begrijpen dat het maar lasteren was, maar men zal wel gelooven, dat ik een wrok op hem heb, omdat hjj my het vorige jaar heeft bekeurd Maar, Gerardhoudt uw mond wat digt, Dat was toch eerder uwen pligt, Want ieder die uw kent en ziet, Zegtik geloof die prater niet. Ingezonden Stulcken. EEN VRAAG. Waarom i3 de Schuttersraad te Zierikzee nog niet voltallig gemaakt? Volgens art. 14 van het besluit van 25 Mei 1829 Staatsbl. No. 38 moest dit reeds lang gedaan zijn. H. VERSCHEIDENHEID. Naar aanleiding van een artikel in „Recht voor Allen", waarbjj zelfs de dienstboden worden opgewekt om zich te verzetten tegen de orde van zaken, geeft „Uilenspiegel" het volgende: KRACHTIG MAAGDENLEED. Proeve van een verbeterd nieuw Nederlandsch Volks lied ten behoeve van „blanke slavinnen". (Vrjj bewerkt naar het proza van F. Dohela Nieuwenhuijs.) Wjj zjjn niet vrjj, wjj zjjn niet Blij, Op Neêrlands duffen grond Hier zucht de meid in slavernjj En kent geen tingeltangerjj, Maar draagt den smaad der dwingelandjj, Waar vrjjheid eeuwen stond Hoe heerljjk is 't café-chantant, „Der zeden bakermat"; Hoe haak ik naar 't beloofde land, Waar ik naast huisknecht of sergeant, Gedost in zjj, fluweel en kant, Zoo gaarne nederzat. En 't bal dat 's óók iets dat ons smaakt, Maar recht heb ik tot klacht Want als de meid aan 't vrjjen raakt, De vedel klinkt, de dansvloer kraakt, Dan wordt haar 't snood beding gemaakt „Blijf niet den heelen nacht Wij zjjn niet vrjj, wij zjjn niet bljj, En dienen is ons kruis; Wat ook 't verschil in dienen zij, Mevrouw laat ons te weinig vrjj Vereend als zusters eischen wij Den sleutelbos van 'thuis!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1