ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5117. Dingsdag 27 October 1885. 12ste Jaarg. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Laatste Berigten. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berek end. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 27 Oc tober e. k., des namiddags te 1% uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 October 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van twee helpsters bij het onderwijs in de meisjes- handwerken. Benoeming van een brugwachter. Behan deling van het voorstel van het raadslid, den heer G. A. de Looze, tot wijziging van het Reglement van het Bestuur over het Burger-Weeshuis. Behandeling der gemeente-begrooting voor 1886. enz. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van Zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben, dat de schietproeven uit den pantserkoepel te IJmuiden zijn geëindigd. Zierikzee den 24 October 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ©«geland. Voor het crimineel geregtshof van „Old Bailey" is Vrijdag de behandeling van het geding tegen den redacteur der „Pall Mall Gazette" c.s. aangevangen. Ook hier, evenals in „Bow Street," verdedigde de heer Stead zijne eigen zaak. De advocaat-generaal zeide in zijne openingsrede, dat hij, op eigen verantwoordelijkheid, op zich geno men had de beschuldiging van het misdadig doeleinde terug te trekken, en de beschuldigden zouden dus alleen teregt staan voor de veel minder zware over treding, van een ongehuwd meisje, beneden den leeftijd van zestien jaren, van de ouders ontvoerd te hebben, zonder hunne toestemming. Volgens deze klacht, hebben de beschuldigden het regt alles in het midden te brengen, dat ter hunner verdediging strekken kan, en behoeven ook de gezworenen niet te worden opge sloten. De behandeling der zaak zal vermoedelijk geruimen tijd duren. De onkosten van de verdediging worden op 5000 pd. sfc. 60,000) geraamd. Heb publiek heeft ruim 4000 pd. st. voor het Stead-verdedigingfonds ingeschreven. De bisschop van Londen o.a. gaf 50 pd. st. De heer Stead heeft gedurende de laatste drie weken in de provinciën voordrachten gehouden, naar aanlei ding van zijne onthullingen, tengevolge waarvan in een aantal groote steden „nationale waakzaamheid- comite's" zijn opgerigt. Inderdaad breidt de beweging tot het tegengaan van onzedelijkheid zich over geheel Engeland, langzaam doch gestadig, uit. Juist brengt de laatste Australische post hetberigt, dat ook aldaar de artikelen der „Pall Mall Gazette" groot opzien teweeg bragten, en tengevolge hadden, dat men ook aldaar betere maatregelen ter bescherming van jonge meisjes heeft ingevoerd. Te Melbourne, Sydney en Adelaide is de toestand niet veel beter dan te Londen, dus schrijft men, onder dagteekening van 14 September, aan de „Pall Mall Gazette." De Bis schoppen van Melbourne en Adelaide hebben openlijk hunne warme goedkeuring te kennen gegeven met het gedrag van den heer Stead. Eene zonderlinge rede. In de te Leipzig verschij nende molenaarscourant, alsmede in andere landbouw bladen, kwamen in den laatsten tijd herhaaldelijk advertentiën voor, waarbij de zich te Berlijn bevindende molenaar Zimmer voor zijn molen te Grosz-Wardein in Hongarije een bekwamen meesterknecht zocht, die in staat was cautie testellen. Verscheidene liefhebbers rigtten zich per brief tot Zimmer en ontvingen van laatstgenoemde berigt, dat behalve vrije woning, vuur en licht, aan deze betrekking een salaris van 2400 Mark verbonden was. Aan mondelinge onderhandeling gaf Zimmer de voorkeur. De sollicitanten werden ver zocht zich zoo spoedig mogelijk van hun cautie voorzien bij hem te vervoegen, teneinde het contract te sluiten. Uit de verst verwijderde streken van het rijk kwamen de liefhebbers voor dit voordeelige baantje opdagen. De onderhandelingen leidden echter tot geen resultaat, daar Zimmer voor de cautie, die van 600 tot 6000 Mark bedroeg, geen zekerheid wilde stellen. Intusschen was de politie op de handelwijze van Zimmer opmerk zaam gemaakt en was te weten gekomen, dat Zimmer geen molen bezat, of ooit bezeten had, maar vroeger molenaarsknecht was geweest, en in den laatsten tijd als colporteur en portier zijn kost had verdiend. Op de vraag der politie waarom hjj dergelijke advertenties had geplaatst, antwoordde Zimmer, dat hij zich wilde overtuigen, of er nog ligtgeloovige menschen waren, die op dergelijke annoncen acht sloegen. De politie stelde zich met deze uitvlugt niet tevreden en nam hem in hechtenis. In het postkantoor te Berlyn is van den post beambte, die met den verkoop van postzegels belast was, eene som van 2900 Mark gestolen. Daar men de mogelijkheid uitgesloten acht dat iemand uit het pu bliek den diefstal gepleegd kan hebben, heeft men ver moeden tegen een kellner van een in het postkantoor gevestigde cantinehouder opgevat. Deze is dan ook 24 uren in arrest geweest, doch geene bewijzen werden gevonden, waaruit besloten kon worden, dat hij niet de dader was, zoodat hij weder op vrije voeten is gesteld. In het tuchthuis te Stuttgart werd dezer dagen een booze moordaanslag beproefd. De wegens manslag tot langdurige tuchthuisstraf veroordeelde Hetzel had een onderhoud aangevraagd bij den directeur, dit werd hem toegestaan en hij werd door twee oppassers ver gezeld, voor den directeur gebragt. Hjj verzocht toen dezen zijn voorspraak te willen zijn, om zijn invrijheid stelling te verkrijgen; de directeur wees dit verzoek af en Hetzel haalde daarop een ijzeren muurhaak, waar schijnlijk uit een der wanden van zijn cel losgerukt, te voorschijn, wierp zich op den directeur en trachtte hem, gelijk hij later erkende doodelijk te treffen. Gelukkig werd hij door de oppassers gegrepen en met veel moeite tot bedaren en in zijne cel teruggebragt. Te Roszwein in Saksen is men een vreeseljjke misdaad op 't spoor gekomen. De 14-jarige dochter van ■een schoenmaker was overleden en toen de vrouw kwam om het lijk af te leggen vond zij het werk reeds verrigt. Ingevolge haar pligt onderzocht zij toch het lijk en kwam tot de ontdekking, dat het meisje kort te voren was bevallen. Zij gaf van hare ontdek king kennis aan de politie en bij eene geregtolijke schouwing werd onder het lijk van het meisje een lijkje van een pasgeboren kind ontdekt. De vader, moeder en broeder van de overledene werden gearres teerd vooral op den vader rust een zwaar vermoeden. De dood wordt aan vergiftiging toegeschreven. Het meisje van den zoon des huizes is ook gearresteerd en heeft getracht zich in de gevangenis van het leven te berooven. Op de tentoonstelling te Antwerpen zijn, volgens de Belgische bladen, in het geheel 57S zakkenrollers op gepakt, en wel254 Belgen211 Duitschers, 63 Ne derlanders, 35 Engelschen en 14 Franschen. De Nederlanders zijn hier dus juist in het gulden midden. De „Belgique Militaire" bevat eenige vermeldings- waardige bijzonderheden over eene vrouwdie als soldaat, korporaal, sergeant en tweede luitenant onder het eerste Keizerrijk gediend heeft en vele veldslagen onder Napoléon I heeft bijgewoond. Zij deed 17 jaren militairen dienst en onderscheidde zich in 12 veldsla gen herhaalde malen werd zij gewond. Napoleon schonk haar 700 francs pensioen en het kruis van het Legioen van Eer. Zij heette Maria Johanna Schellinck, werd in 1757 te Gent geboren en stierf te Weenenin 1840. Voor de tweede maal binnen enkele weken heeft te Brussel iemand zich in een koffiehuis van het leven willen berooven. Vrijdagmiddag tegen vijf uur kwam een heer van 30- a 35-jarigen leeftijd in een café en vroeg een glas port en schrijfgereedschap. Op het blad papier, dat hem gegeven werd, schreef hij»Ik vraag vergiffenis en schenk iedereen vergiffenis." Hierop volgde zijne handteekening. Na nog een glas port be steld te hebben, hoorden de overige bezoekers eens klaps een schot en zag men dat de onbekende een revolverschot in den mond had gelost. Een genees kundige gelastte de overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis. Op dat oogenblik was de zelf moordenaar nog zoo goed bij kennis, dat hij, voor dat hij in het rijtuig stapte, nog in staat was zijne con sumptie te betalen. Eene ongelukkige liefde schijnt de ongelukkige tot deze daad gebragt te hebben. Zvitplieix, 23 Oct. De Regtbank alhier heeft heden in Raadkamer geweigerd tegen Mevrouw Bulkley regtsingang te verleenen met bevel van gevangenhouding en verklaard dat er geen termen zijn om voort te procedeeren. De Officier van Justitie Mr. De Jonge komt hiervan in verzet bij het Hof te Arnhem. Han gende dit verzet, waarop de Proc.-Gen. binnen 3 dagen requisitoir moet nemen, en het Hof daarna biunen 3 dagen uitspraak moet doen, blijft Mevrouw B. in hechtenis. Was het nieuwe Wetboek van Strafvordering reeds in werking getreden, dan had men haar onmiddellijk op vrije voeten moeten stellen. Zwolle, 24 Oct. Omtrent een moord te Zuidwolde, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. „G. Oosterveen en zijn broeder M. Oost er veen brag ten Zaturdagavond een geweer naar H. den Oever, landbouwer, wonende nabij het Druchtener jagtveld, om Zondagmorgen niet verpligt te zijn met het geweer te loopen. Den volgenden Zondagmorgen begaven zij zich op weg naar hunne ouders, onderweg stroopende. Op eens stond De Weerd, onb. rijksveldwachter te Veeningen, voor hen. G. Oosterveen loste een schot op De Weerd, hetwelk maar al te goed raakte De Weerd sprong drie treden vooruit, uitroepende Gerrit, Gerrit, Gerrit", maar het schot had hem in de borst getroffen en spoedig zakte hij ineen. G. Oosterveen trok ver volgens het mes en sneed hem het hoofd bijna geheel van de romp. Zij legden het lijk daarna koelbloedig achter een hoop turf, gingen door naar hunne ouders, vertoefden daar eenige oogenblikken en keerden ver volgens naar hunne huizen terug. Den geheelen dag was hjj (Gerrit) zeer kalm, en 's avonds ging hij nog naar zijn meisje, tegen wien hij zeide „Wat heb ik van daag een dikken haas geschoten". Zijn meisje (dienende bij G. Lubberinkmolenaar op den Bloemberg gem. Zuidwolde) antwoordde„O Ger rit, past toch op dat De Weerd je niet krijgt". -- O neen, zeide Gerrit daarop, „die bliksem krijgt mij niet weer". Des avonds was Gerrit Oosterveen zeer opge wonden, zwaaide met blanke messen in het rond en tergde een ieder ten strijde tegen hem uit. Des Maan dags moest hij zich voor het kantongeregt te Hooge- veen verantwoorden wegens jagtwetovertreding, waar hij, door zijn brutale antwoorden, de aandacht trok van den kantonregter, die zware vermoedens op hem kreeg. Denzelfden avond werd hij door 2 veldwachters uit Hoogeveen gearresteerd en sedert in bewaring ge houden. Gisteren, Woensdag, is het lijk in tegenwoor digheid van G. en M. Oosterveen geregtelijk geschouwd. Daarbij verklaarde Mannes Oosterveen clat zyn broeder Gerrit de daad had bedreven. Eindelijk verklaarde ook Gerrit dat hij den moord had begaan. Hij vertelde haarfijn en met de meeste koelbloedigheid hoe hij De Weerd had vermoord". „Gerrit heeft bij de lijkschouwing, waarbij ook zijn meisje tegenwoordig was, tot haar gezegd„Pas op, begint met geen ander". Hij zal echter later, naar allen schijn wel begrijpen, dat zijn uitverkorene moeijelijk op hem kan wachten, als hij voor een reeks van jaren achter slot gaat. Amsterdam23 Oct. Van hieruit worden ge drukte brieven, in gedrukte couverts, verzonden met bedreigingen en onderteekend door een zich noemend geheim revolutionair comité. De justitie doet onderzoek. In afwjjking van de meening, dat ieder, die een bedrijf uitoefent, zoodra hij het aanvaardt daarvoor ook de vereischte bekwaamheid of kennis bezit, hebben de Amsterdamsche barbiers thans een soort van leer lingstelsel ingevoerd. Jongelieden die dat vak kiezen, kunnen nu bij hen eene geregelde opleiding genieten. Voor de aanneming van leerlingen stellen zij eenige voorwaarden en zij verbinden zich dan om twee jaren als leerling en dan een jaar als jongste bediende bij hun patroon werkzaam te zijn. Na afloop der drie jaren verkrijgen zij bij gunstigen uitslag van een examen, een diploma, hetwelk door volgende patroons moet worden bjjgehouden. Een jongmensch met eene roode muts versierd kwam Vr|jdag op de Brouwersgracht te Amsterdam in botsing met eenige handwerksgezellen. Een hunner nam hem zijn kleurig hoofddeksel af en wierp het tegen den grond. Daarover in drift geraakt, haalde het jonge mensch een zakpistool voor den dag, loste een schot en joeg een der gezellen een kleinen looden kogel in de regterhand, welk projectiel in het gasthuis uit de wonde gehaald werd. De dader is naar het politie bureau gebragt. Ylaardiugen24 Oct. Het ruwe weder van de vorige week heeft sommen gelds aan deharingree- derjjen gekost, immers deze week kwamen alhier en te Maassluis 60 loggers binnen, alle met verlies van netten en vischtnig, hetzjj geheel of gedeeltelijk. Enkele verloren de geheele haring vleet met toebehooren. Zulk een verlies kan men veilig op eene schade van ƒ4 5000 schatten. In het geheel kan men de schade, door verlies van netten aan de haringvloot berokkend, gerust op omstreeks 100,000 taxeeren. Helmond, 24 Oct. Gisterenavond, even over half zeven, werd er in een gedeelte onzer stad een zware, doffe slag gehoord, en weldra meldde de alarmklok dat er een ongeluk had plaats gehad, waarbjj de alge- meene hulp werd noodig_geacht. Die slag vondt zyn oor sprong in eene ontploffing in de gasfabriek, en brak er onmiddelyk daarop een zware brand in die fabriek uit. Na onderzoek is gebleken, dat er bij de herstelling van den regulateur, waaraan men reeds eenige dagen bezig was, plotseling eene aanzienlijke hoeveelheid gas is" ontsnapt, waarop onmiddelyk de ontploffing volgde. De yverige en bekwame directeur der gasfabriek, de heer T. H. Goossenswerd afgrijselijk verminkt, zoodat de dood onmiddelijk volgde. De stoker Van Lieshout had daarentegen een langen doodstrijdde toeschouwers moesten hem levend zien verbranden, zonder hulp te kunnen bieden. Een tweede werkman, de fitter Pey, heeft ontzettende brandwonden bekomenhij is in het gasthuis opgenomen en zal hoogstwaarschijnlijk b|j het ontvangen van dit berigt reeds overleden zyn. De brand in de fabriek bleek niet zulk een omvang te hebben als het zich liet aanzien en was door de inmiddels aangerukte brandspuiten spoedig gebluscht. De directeur Goossens was een algemeen geacht en gezien ambtenaar, een voorbeeld van ware pligts- betrachting. Van Lieshout en Pey waren hoofden en kostwinners van groote huisgezinnen. Geheel Helmond is onder den indruk van het ont zettend ongeluk. De fabriek was aan de Amsterdamsche Beurs verze kerd voor ƒ24,000. Goes 24 Oct. Door het bedanken van Dr. A. W. van Campen als voorzitter en van eenige andere bestuursleden, was de keuze van een nieuw bestuur van het Departement Goes der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen noodzakelijk geworden. Het nieuwe bestuur is thans zamengesteld uit de hh. W. J. van Gorkom, voorz.J. P. S. Jonquière, vice-voorz. Z. D. van der Bilt La Motthe, penningm.L. M. van Campen, Bibliothecaris en M. C. J. de Visser, Secretaris. Wjj hopen, dat de wensch van den afgetreden Voorzitter in vervulling komedat n. 1. nieuw bloed in het be stuur nieuw leven in het departement zal brengen. De kantonregter veroordeelde Vrijdag niet minder dan 43 personen wegens eerste of herhaalde overtre ding der drankwet. De bekende A. de P. is natuurlyk weer een der overtreders. De goederenklerken bij de Staatsspoorwegen J. J. Voerman, van Goes en J. F. Mathot, van Rotterdam zullen onderling van standplaats verwisselen. Het groote feit van den dag is dat Dr. A. Isebree Moens besloten heeft practiseerend geneesheer te Goes te bljj ven en te bedanken voor eene eventueele benoe ming als professor in de physeologie ter vervanging van wijlen prof. Heinsius. Hoe streelend het ook voor ons gevoel is, dat nu reeds voor de tweede maal een onzer geneesheeren hoogleeraar zou geworden zyn, wij verheugen ons er over, dat Dr. Moens er de voorkeur aan heeft gegeven Goesenaar te blijven. En ook de vele patiënten uit het land zullen hem voor dit besluit dankbaar zijn. Overigens schynt men met het wereldkundig maken dezer aanstaande benoeming niet zeer kiesch gehan deld te hebben en met zekerheid eene zaak te hebben voorgesteld, waarover nog geen besluit genomen was. Dezer dagen genoten tal van vrouwen de eer van het bezoek van een paar „dames", naar hun zeg gen afkomstig uit Antwerpen. Zij boden ragfijne zakdoeken voor spotprjjzen te koop aan, maar dan moest ook een heel stuk linnen genomen worden, waarop zij dan natuurlijk een drievoudige winst zouden hebben. Érg royal waren de Antwerpschenzy boden aan hun volstrekt onbekende personen een jaar crediet. En waarom zij zoo goedkoop verkochten Och dood eenvoudig; volgens hun zeggen moesten zy bij weder invoer van hunne waren in Belgie zooveel inkomende regten betalen, dat ze maar liever met verlies ver kochten. Naar wij vernemen hebben de Goesche vrouwen weinig edelmoedigheid betoond en de beide gracieuse verkoopsters hunne invoerregten laten betalen. Een paar „Goesenaressen" moeten zelfs zoo weinig mede lijdend geweest z|jn van te betoogen dat goedkoop duurkoop is. Hoe is 't mogelijk De secretaris der gemeente heeft tegenwoordig een weinig dankbare taak. Reeds verscheidene malen werden aanmerkingen gemaakt op zjjne notulen. Zouden soms de heeren Sprekers in eene volgende vergadering vergeten zyn, wat zij in een voorgaande gezegd hebben In de zitting van Vrjjdag werd het verzoek dei- heer en Van Riet en Salberg om grond in erfpacht toegestaan. Laatstgenoemde zal aan de van Spiegelstraat een villa bouwen, waardoor het voorkomen onzer stad aan de zjjde van het spoor niet weinig zal worden verfraaid. Bij de algemeene beschouwing over de gemeente- begrooting werd alleen het onderwys a faire genomen, en werd het verzoek gedaan om de uitgaven te ver minderen, waar tegen de voorzitter aanvoerde, dat de degelijkheid van het onderwys onder eene besnoeying der uitgaven niet mag ljjden. Niettegenstaande eerst sedert etteljjke weken de verordening op de school geldheffing is vastgesteld, werd weder verhooging van schoolgeld geëischt. Eene verordening is natuurlyk geen wet van Perzen en Medenmaar men maakt ze toch niet om ze binnen eene maand te herzien. De heer Lambrechtsen noemde het een lasterljjk beweren, als men het liet voorkomen alsof de gegoeden (door het schoolgeld) zouden profiteren van de mingegoeden. De gegoeden betalen toch ook het leeuwenaandeel in den hoofdelyken omslag, zelfs al hebben zy geen kin deren op de scholen. Na dit kruisvuur werd de begrooting voorloopig vastgesteld op 100235,271/" met een post voor on voorzien van 1167,61. De hoofdei, omslag is uitge trokken tot een geljjk bedrag als 't vorige jaar, n. 1. 26500. De jaarwedde van den gemeente-architect werd met 200 verhoogdeene verhooging die meer dan verdiend is, want de heer D. de Koning is een ambtenaar uit duizenden. St. Maartensdijk. In eene 11. Vrijdag ge houden vergadering van het bestuur der Ned. Herv. Kerk alhier is door dat college besloten, met het oog op den gedrukten toestand voor den landbouwer, de pachters van kerkeljjke landeryen in hunne op te brengen pachtsom te gemoet te komen door eene per centsgewijze vermindering hunner pacht voor den tijd van 6 jaren, d. i. tot de loopende pachttyd verstreken is. De vermindering is geregeld als volgt Pachters, wier pacht van 26-30 guld. p. gem. bedr., 10 '10-50 15 °/0. 50-60 20 °/0. 60-72 25%. Gemiddeld bedraagt deze vermindering 20 van de totale opbrengst. Letten wy hierbjj op het vele, dat in de laatste jaren ter verbetering en versiering van de kerk zelve tot stand kwam, dan kunnen w|j niet anders dan een woord van hulde brengen aan bovengenoemd bestuur omtrent de wijze, waarop z|j over onze kerkmiddelen beschikt en de maatregelen, die z|j weet te treffen om die gelden zooveel mogelijk ten algemeenen nutte te besteden. De prijs van het rundvleesch is alhier met 10 ct. per kilo verlaagd en alzoo gebragt van 80 op 70 ct. de kilo, terwijl nog door enkele veehouders, die, door de slapte die in den handel heerscht, genood zaakt zyn hun overtollig vee voor eigen rekening te laten slagten, het vleesch aangeboden wordt voor 60 ct. per kilo. Tot geagreëerd klerk op 't kantoor van den ont vanger der 's rjjks directe belastingen te Stavenisse is benoemd de heer P. J. der Weduwen, geboortig van Dreischor. Yerseke, 25 Oct. De nieuw benoemde Burge meester, de heer D. Koeleman, raadslid te Enkhuizen, heeft Zaturdag onze gemeente een bezoek gebragt. Deze week zal de heer W. van Oeveren Jz.lid van de Zondagschool-Yereeniging „Ebenhaëzer" eene lyst doen circuleeren, ten einde giften in te zamelen voor de te stichten bewaarschool. Men zal in de ge legenheid gesteld worden eene gift in eens te geven of per jaar. Het is te hopen, dat de pogingen van de Vereeniging niet zullen mislukken, want zeker is het dat in deze gemeente, die by na 3500 zielen telt, groote behoefte bestaat aan een flinke bewaarschool. Moeders, die op tij naar de zee gaan, behoeven hare kleinste kinderen dan niet meer aan de zorg van oudere broertjes of zusjesdie zelf ook nog kinderen zyn, toe te vertrouwen. Hierdoor zal zeker ook het schoolverzuim op de beide lagere scholen afnemen. W|j vertrouwen dan ookdat de burgersdie ruim met aardsche goederen bedeeld z|jn, bljjk van instemming zullen geven, door een flinke gave af te zonderen voor het schoone doel. In den toren, die nu geheel.'afgebroken is, hingen twee bellen. De groote bel, die noodig was voor het uurwerk en die 's Zondags gebruikt werd om de kerk in te luiden, behoort aan £de gemeente en de kleine bel, die in de week geluid werd, heeft de kerk in bezit genomen. Naar wy vernemen, worden nu door het ge meentebestuur pogingen aangewend, om ook de kleine bel in bezit te krygen. Zierikzee, 25 Oct. Heden hield de Schietver- eeniging „Onderling Genoegen," op de schietbaan in de Sociëteit „Ons Genoegen," tot sluiting van het zomer-seizoen, haren tweeden wedstjjd. De pryzen werden behaald door de navolgende H.H. Personele baan, 15 pas. Ie. prijs. W. van Westen, met 55 punten 2e. 3e. 54 4e. 5e. A. Anker Azn., met 53 6e. A. D. van de Stolpe, met 53 7e. J. Hogerheide, met 53 8e. F. W. de Groot, met 41 zijnde het minst aantal punten met vyf treffers. Vrjje baan, mede op 15 pas, met 5 schoten: le. pr|js. J. A. Frank, met57 punten 2e. 57 3e. J. P. Kooman, met 56 4e. J. Hogerheide, met 56 5e. A. Adriaanse, met 55 6e. A. Anker Azn., met 55 7e. W. van Westen, met 55 8e. B. S. van Kloeten, met 41 zijnde het minst aantal punten met vyf treffers. Des avonds werden de prijzen door den Voorzitter, na een hartelyke toespraak, aan de overwinnaars uit gereikt. Wij meenen belanghebbenden er op te moeten wjjzen, dat sedert de beperking der postdienst op Zon en algemeen erkende Christelyke Feestdagen, destukken die op die dagen van hier met de namiddagpost op Bergen op Zoom worden verzonden en voor Bergen op Zoom of verder gelégen plaatsen bestemd, aldaar dien zelfden avond niet meer worden besteld, noch door gezonden. Zierikzee, 26 Oct. Naar wy vernemen, zal op 30 Oct. a.s. voor de Regtbank alhier behandeld worden de zaak van het bekende rijtuigongeluk te Loopers- Kapelle. Als beklaagde zal teregtstaan J. S., arbeider te Dreischor. In deze zaak zyn gedagvaard 31 getuigen, waar onder 2 deskundigen, de H.H. Doctoren de Brujjne en van der Starp. Tot 1ste onderwyzer te Kruiningen op eene jaar wedde van ƒ800 is benoemd de heer J. N. Elenbaas, onderwyzer te Heinkenszand. Met hem stonden op de voordragt de HH. A. Minderhoud te 's Heer Arends- kerke, en B. Polderman (nu overleden) te Papendrecht. Te Brummen zyn door de Rijkscommissie 7 paarden voor het leger aangekocht voor ƒ4390. In hare vergadering van 22 October besloot de Raad der gemeente Vianen het gevraagde ontslag van mej C. A. Duys, als hoofd der bjjz. gesubsidieerde school voor meisjes, eervol met ingang van 1 December a.s. te verleenen. In aansluiting daaraan werd ter tafel gebragt een verzoek van mej. E. B. E. Rappard te Zierikzee, om als hoofd van die school te worden benoemd, waar omtrent prae-advies door het Dag. Best. in de eerste gemeenteraadszitting zal worden gegeven. De afdeeling „Oosteljjk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen. heeft besloten, na kennis genomen te hebben van de circulaire der Hoofdbesturen van 7 Oct. jl.. nogmaals bjj genoemd bestuur aan te dringen op meer licht in de schoolquaestie te Schildwolde. Tot onderwyzer aan de openb. lagere school te Koudekerke is benoemd de heer F. de Dreu te Stave nisse. Te Rotterdam is een paartje ondertrouwd, dat 25 jaar geëngageerd geweest is. Als dat liuwelyk niet gelukig is kan het er niet aan geweten worden, dat men eikaars karakter niet kende. Benoemd tot Hoofdonderwijzer te Baarland, de heer Leys van Hoedeken skerke. Londen, 26 October. De ontbinding van het bestaande Parlement is be- paald op 18 November. KERKNIEUWS. Beroepen n/Sommelsdjjk Ds. H. H. Barger, te Leusden. De cand. W. van Esveld te Njjkerk heeft bedankt voor het beroep naar Sirjansland. Door het kiescollege der Herv. gemeente te Zierikzee is, tengevolge van het bedanken van den heer Van Wjjk te Delden, het volgend zestal opgemaakt, be staande uit de heeren dr. Roessing te Emmen, Colen brander te Herwen, dr. Herderschee te Borkulo, dr. Van der Meulen te Veendam, L. Slotenmaker te Kedichem en A. C. Duker, emeritus pred. te Haarlem

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1