Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5140. Zaturdaq 24 October 1885. 42s,e Jaarg. GEABONNEERDEN AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. JKanttrijfö, I Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter buiten deze stad, gelieven hunne A~ BONN 33- M! ENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cent bedragen. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1ste helft der maand Augustus 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren Van Haamstede. 1. Volriders 2. Horlogiemaker Verzonden geweest naar Amerika. 1. Gilis Goudzwaard, Brighton. 2. Tonis Jonker, Rochester. Suppletoir© beschrijving van de personele 'belasting'. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zie rikzee, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 September 11. (Prov. blad no. 123), houdende aanschrijving tot open bare afkondiging der bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet op de personele belasting van den 29 Maart 1883 (Staatsblad No. 4), zooals die zijn gewij zigd bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9 April 1869 (Staatsblad No. 59), omtrent de belasting naar tijds- gelang en de suppletoire aangifte liebben goedgevonden de ingezetenen te herinneren aan de bedoelde wetsbe palingen, luidende als volgt Art. 27. 1. Die na den 15 Mei een perceel in ge bruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars, die dan nog over is, verschuldigd. 2. Aan den belastingpligtige, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijne dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienst jaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem, binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schrifte lijk aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaan- delijksche tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingpligtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belastingpligtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingpligtige treden zijne erfgenamen in dezelfde regten en verpligtingen. De aangiften, volgens het eerste en derde lid inge diend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld. 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing jvan belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1. hierboven vermeld, geen grond geven tot. eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen, als na 15 Mei in dienst of ge bruik genomen of aangeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars, zijn verschuldigd, met dien verstande, dat geene ver wisseling van dienstboden of paarden met andere, waarvoor geene hoogere regten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven. 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grond slagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aan gelegd of gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijk gesteld, zoo mede, wat aangaat de paarden, der- zelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden in den loop des jaars. 6. Naar gelang de omstandigheden eene belas tingschuldige, in den loop des dienstjaars, met betrek king tot deszelfs voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen veranderen, zulks, dat, volgens de tarieven van art. 17 en 21, de opklimming der belasting te zijnen aanzien toepasselijk zoude worden, zal, ook wegens de dienstboden en paarden, aanvankelijk ge houden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing in betrekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandig heden, aan het einde van 7 van artikel 22 der wet vermeld. 7. Paarden, bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem, die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiker des rijtuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo mogt zijn gebezigd, dan ware aangegeven, mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onder werpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst- en werk- boden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de verpligting tot eene evenredige verhooging der be lasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd, waarover de belasting loopt, zal, in betrekking tot al de grondslagen, worden berekend bij vierendeelen jaars, op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gsplitst, en zullen als vierendeelen jaars worden be schouwd de tijdvakken, aanvangende met primo Mei, primo Augustus, primo November en primo February. Art. 42. De zoodanige, welke, door eenige der om standigheden voorzien bij art. 27 in den loop des jaars, komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen, alvorens, en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete, bij art. 35 en 39 der wet vastgesteld, verpligt zijn tot het indienen van behoorlijke aangiften, deswege, in voege als bij art. 30 der wet voorschrevenzullende zij daar voor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. Die aangiften kunnen, in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belasting ver schuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijg baar gesteld. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee, den 23 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Op de Pennsylvania-Spoorweglijn in Amerika ge beurde Zondag een ernstig onheil. Een trein, die uit Jersey City vertrok en vele landverhuizers vervoerde, die met de stoomschepen „Donau", „Eider" en „Hekla" uit Europa waren aangekomen en naar het westen trokken, moest tengevolge van een gemakkelijk te verhelpen ongeval stoppen, toen een sneltrein, waarvan de inachinist door de op veilig staande signalen was misleid, met groote vaart er mede in botsing kwam. De gevolgen waren verschrikkelijk; volgens de laatste berigten telde men negen dooden en ze3 zwaar ver wonden, die in het hospitaal worden verpleegd. Drie der dooden waren letterlijk onthoofd en toen men eene vrouw opnam vielen de beenen van het lichaam; zij waren als met een mes afgesneden. Drie kinderen wor den vermistde signaal wachter is in hechtenis genomen. President Cleveland, het hoofd der Yereenigde Staten, ontving dezer dagen een bezoek van een neger, Shadrock Nugent genaamd, die 125 jaren oud is, en die dus onder de regeering van al de Presidenten van het groote gemeenebest, van Washington af, heeft -geleefd. De oude neger werd zeer vriendelijk ontvangen, cn de President wenschte hem bij het heengaan toe, dat hij ook nog aan zijn opvolger een bezoek zou mogen brengen. ©wgelttnfc. Londen, 22 Oct. De „Times" bevat eene dépêche van heden uit Konstantinopel, volgens welke de Porte een rondschrijven heeft gerigt aan de Mogendheden, waarin zij verzoekt dat te Konstantinopel eene Confe rentie brjeenkome met het uitsluitende doel om de moeielijkheden betreffende Rumelië uit te maken. Een gehucht aan het kanaal van Roubaix (depar tement Nord, in Frankrijk) is dezer dagen het tooneel geweest van eene ontzettende gebeurtenis. Vrjjdag zag eene vrouw, juist toen zij uit de deur harer woning kwam, dat zekere Mottet, met een soort van houweel in de hand, den hellenden kant van 't kanaal afliep en digt bij 't water een gat begon te graven. Nieuws gierig om te weten waartoe dat dienen moest, bleef zij wachten, zag den man weggaan, maar spoedig weer terugkeeren, en wel met een kind onder den arm. De vrouw verloor nu hare tegenwoordigheid van geest en begon luid te schreeuwen. Mottet, hierdoor verschrikt, wierp het kind in 't kanaal en vluchtte het veld in. Twee mannen, op 't geschreeuw der vrouw toegeschoten, gingen te water en bragten het kind op 't drooge, dat een allerliefst meisje bleek te zijn, 't dochtertje van een werkman aldaar, ruim twee jaar oud. Het hoofdje er van vertoonde een aantal gapende wonden, en toch leefde het kind nog. Een geneesheer, die gehaald werd, constateerde op den schedel negen wonden, elk op zich zelf doodelijk. Inmiddels was ook de moordenaar na gezet en gegrepen. Désiré Mottet is iemand met een ongunstig, haast dierlijk uiterlijk; zware wenk- braauwen bedekken een paar sombere oogen steeds toonde hij zich norsch en boosaardig, en was, behalve onwillig, ook niet in staat om te werken, daar zjjne regterhand verlamd ismoeders vooral schuwden hem, daar hij steeds een onverzoenlijken haat jegens kin deren toonde, die zich steeds deed kennen in kwelleryen en mishandelingen en in den laatsten tijd zeer schijnt toegenomen te zijn, daar het nu ook gebleken is, dat hij eene maand geleden een ander kind wreedaardig vermoord heeft, en sinds nog een knaap zonder eenige oorzaak eene gevaarlijke wond in 't been toebragt. Men had er reeds aan gedacht, hem in een gesticht te plaatsen, maar meende er geen genoegzame reden voor te hebben. Eerst weigerde de moordenaar hardnekkig op eenige vraag te antwoorden dan door eenige onver staanbare teekenen, doch toen men hem in tegenwoor digheid van zijn slagtoffer bragt, begon hij te beven kort daarna vloeiden hem tranen over 't ruwe gelaat en hij bekende zijne misdaad. Weldra verviel hjj weer in zijn hardnekkig zwijgen. Naar huis gebragt, zag hij daar zijn vader en bekende aan deze tot in de minste bijzonderheden zijne misdaad. Het door hem vermoor de meisje was 's middags ten twee ure alleen by haar huis aan 't spelen. Mottet, haar daar ziende, liep op haar toe, en toen 't kind begon te huilen, greep hij een voetkrabber en bragt haar daarmee de doodelyke wonden op 't hoofd toe, om vervolgens met haar te handelen, zooals boven vermeld is. Het eenige wat hij niet bekennen wilde was dat hij voornemens zou ge weest zijn, om het nog levende kind in het doorhem gegraven gat aan de kanaalhelling te begraven. Den lOden November a.s. zal de nieuwe Fransche Kamer bijeenkomen. Zij zal, naar men berekent, 200 behoudende leden tellen en 384 Republikeinen of radicalen. President Grévy heeft het ontslag der niet herkozen Ministers en Onder-Secretarissen aangenomen. Br tins w ijk, 21 Oct. De Landdag heeft met algemeene stemmen de benoeming van Prins Albrecht van Pruisen (zoon van wijlen Prinses Marianne der Nederl.) tot Regent goedgekeurd. Amsterdam, 21 Oct. De gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming besloten tot den aanleg eener nieuwe petroleumhaven in de Amsterdammer polder. De kosten worden geraamd op een half mil- lioen. Jan Luttik werd door het hof te Amsterdam bij arrest van heden veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Gelijk men weet, legde de regtbank hem 4 maanden op. Zooals wij reeds gemeld hebben is de zaak van den socialist Belderok, beschuldigd van verzet tegen de politie, te Amsterdam voor de regtbank behandeld. De beschuldigde verdedigde zich zelf en zeide volgens het „Hbl." o.a. het volgende: „Het vonnis over Van Ommeren uitgesproken is eenig in de boeken der Nederlandsche regtspleging, maar voor het Paleis van Justitie hadden zich de ont erfden der Maatschappij, voor wier regten hij had gestreden, opeengehoopt, zij tooiden hem met kransen, ontplooiden de roode vlag en uit hun midden werd de stem van het volk gehoord, die de regters daar binnen deed sidderen, en die zij in hun angst de stem van God noemden." Bekl. gaf vervolgens een beschrijving van den optogt, die ongehinderd bleef, zoolang men zich op het terrein bevond van den commissaris Steenbergen, een van de weinige commissarissen die de wet kennen en die waar schijnlijk wist, wat de Minister Heemskerk den volgenden dag' zei, dat er namenl. geen enkele wet bestaat, die het dragen van de roode vlag verbiedt. Toen de optogt het terrein van den commissaris Steenbergen had ver laten, kwam hij op het terrein der moordzucht, waar bloed moest vergoten worden. Pres.Dergelijke woorden komen hier niet te pas. Ik wil u het regt van verdediging zoo breed mogelijk uitmeten, maar mag niet dulden, dat gij de gestelde magten beleedigt. Wat gy zegt, i8 anderen beleedigen. Ondanks deze aanmaning ging bekl. in denzelfden geest met zijne verdediging voort en zeide na een be schrijving hoe hij door de agenten was aangegrepen en geslagen, „als hun aanklager sta ik hier, in naam van het diepgeschokt regtsgevoel eisch ik regt tegen hen, eisch ik de teregtstelling dezer bloedhonden." Ook in het vervolg van zijn speech liet spr. zich in de meest beleedigende termen uit over de politie en de politieagenten, die hij met den algemeen verachten beul der middeleeuwen vergelijkt. Ook de agent van politie wordt door ieder veracht. Het is nog niet zooveel jaren geleden, dat de kroeghouders voor de agenten van politie een glaasje zonder voet hadden, opdat zij toch maar niet lang zouden toeven en de andere gasten hinderen. De president roept den bekl. opnieuw tot de orde. Bekl. gaat echter iu dezelfde termen voort en spreekt iets van „afschuwelijke bevelen van hooger hand"hij noemt de agenten in 't voorbijgaan nog eèns „ketting honden"; verheerlijkt de door hen vervolgde „edelste, dapperste, beste geesten des volks", die voor het volk optreden, maar door de „sluiphonden" der politie worden beloerd, zoödat men zijne gedachten bynaniet durft uiten, uit vrees voor de alomtegenwoordige politie. Pres. „Mij dunkt, met u gaat dat nog wel." De bekl. gaat in denzelfden geest voort, wordt op nieuw tot de orde geroepen en zegt te gelooven „dat het verstandiger is maar uit te scheiden. Pres. „Dat geloof ik öt»&" 1 De tooneelspeler Louis Bouwmeester huurde onlangs een jagtveld in de Haarlemmermeer vooreen koek. Donderdag is hij in een met eene nationale vlag versierd rijtuig zijne huur gaan betalen. De koek woog 25 kilogrammen en droeg het opschrift: Huurwaarde. Deze zoete koek strekt tot huurwaarde van een jagt in de Haarlemmermeer. Belderok, Woensdag door de politie te Amster dam in bewaring genomen, omdat hij de oorzaak was van een volksoploop, werd, na eenige uren op het politiebureau te hebben doorgebragt, weder ontslagen. Arnhem, 21 Oct. Aan de Rijnkade had gisteren namiddag een niet alledaagsch voorval plaats. Een aldaar liggend schipper meende met zijne in hoogst zwangeren toestand verkeerende vrouw, dat hun eerste ling, die ziek te bed lag, betooverd was. Eene kaart legster werd gehaald, die weldra met een Roomschen een Gereformeerd spel kaarten op het schip arriveerde. Volgens die kaarten werd een krans in het kussen van de kleine gevonden, en door haar eene vrouw als toovenares aangewezen, die naar de meening van den schipper, niemand anders kon zijn dan de door hem aangenomen baker. Deze werd ontboden en denkende dat hare hulp noodzakelijk was, snelde zij in allerijl toe en werd door eenige schippersgezellen ontvangen, die onder dreigementen de vrouw een bewijs lieten teekenen, dat zij de betoovering zoude do'en wijken. Geknield werd de Protestantsche baker daarop gedwon gen eenige kruizen over de kleine te makeu en mogt zij eindelijk vertrekken. Onnoodig is het te zeggen, dat een massa volk zich had verzameld en de toover- heks tegen wil en dank in alles behalve prettige stem ming vertrok. 's Graveuhage, 21 Oct. "Volgens een bij den Minister van Financiën ingekomen brief van de hoofd commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, zullen de voorzitters der districts-commissiën, vermoedelijk bij het einde dezer maand, krachtens art. 19 der wet, voor elke ge meente van hun district aan den burgemeester zenden of overhandigen - lo. een afschrift van de schaal van schatting en een opgaaf van de als typen geschatte eigendommen 2o. formulieren voor de afkondiging 3o. de noodige kennisgevingen, bedoeld in gemeld artikel 19 derde lid 4o. voor elke kadastrale gemeente een register van bezwaarschriften. De burgemeester behoort dat afschrift en die opgaaf, onder bij voeging van de kadastrale liggers en plan, op de secretarie der gemeente gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage te leggen. Ter griffie van de Tweede Kamer zijn thans ge deponeerd vier groote zalmen. Zij behooren bij het adres van de zalmvisschers aan 't Kralingsche Veer en dienen als stukken ter overtuiging, dat de zalmen, tusschen 1 September en 15 October gevangen, zijn mager, wit of geel 'en voor den handel bijna zonder voor de voortteling daarentegen van de hoogste waarde. Hoek, 21 Oct. Door het bedanken van den heer L. de Jonge, als laatst verkozen lid van den gemeen teraad alhier, kwam de stembus nu voor de zevende maal sedert 21 July ter tafel. Bij de opening op heden bleek dat ingeleverd waren 37 geldige stembriefjes en de heer J. Riemens Mz. daarvan 20 stemmen had be komen en alzoo is gekozen. Op de heeren J. Koster waren 9 en P. Dieleman Wz., en J. C. de Jonge ieder 4 stemmen uitgebragt. Het getal kiezers bedraagt 89. Bij de vorige stemming waren 44 en laatstvorige 51 stemmen ingeleverd. Op 31 October a. s., zal de eerste luitenant J. M. J. Jonker van het 2de bat. 3de regiment infanterie met een detachement naar Ter Neuzen vertrekken, ten einde een detachement van het 4de bat. aldaar af te lossen. Yerseke, 21 Oct. In de heden namiddag ge houden raadsvergadering werd de begrooting voor 1886 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 18727,55, alleeu voor onderwijs 6008. De hoofdelijke omslag over 1886 bedraagt ƒ4400. Voorts werd er ƒ50 beschikbaar ge steld voor het uitreiken van gratificatiën aan de veldwachters voor het verrigten van buitengewone diensten by gelegenheid der kermis. Verder schonk de raad adhésie aan de aanvrage om concessie van de heeren B. D. Filet te Yerseke en A. Hartog Az. te Rotterdam tot het leggen van spoorstaven voor den aanleg van een stoomtramweg van Yersekendam naar 't station Kruininge. Het plan is den tram te laten rijden van den Yer sekendam over den dijk langs den Burenpolder en verder onder aan den dijk van den Molenpolder. Het gedeelte van den dijk, dat begrind is, zal alsdan bestraat worden. De Zondagschoolvereeniging „Ebenhaëzer" heeft in hare vergdadering van heden besloten, ten le aan vrage te doen om een artikel van de statuten zoodanig te wijzigen, dat het ook toepasselijk is op bewaar scholen en ten 2e de kerk te verzoeken een stuk grond in erfpacht af te staan tot het bouwen eener be waarschool. Met ingang van 10 November a. s. zijn overgeplaatst de telegrafist 2de kl. C. Gaanderse van Yerseke naar Rotterdam en de telegrafiste 2de kl. mej. F' Gauw van Rotterdam naar Yerseke. Tot gemeente-secretaris van Ellewoutsdijk is be noemd de heer E. A. v. d. Bent, burgemeester dier gemeente. Ouwerkerk, 21 Oct. Heden had alhier eene verloting plaats ten behoeve der bewaarschool. Dit feit, op zich zelf andera niet meldenswaard, hadevenwel dit eigenaardig karakter, dat verreweg de meeste van de daarvoor dienende prijzen bestonden in fijne en nuttige handwerken, bewerkt door kinderen van 8 tot 13 jaar. In trouwe moest elk beschouwer de kunstvaardigheid bewonderen, waarmede die kleinen een en ander hadden gewrocht en bragt men onwillekeurig hulde aan de stale volharding en het taaye geduld onzer bekwame onderwijzeres, mej. M. C. Krift, noodig voor het ver krijgen van zulk resultaat, zoodat elk regtgeaard ouderhart zich moet verheugen, zijne kinderen aan hare leiding te zien toevertrouwd. Ook de handwerken en voorwerpen van vele anderen als bewijs van instemming met dezen maatregel inge komen, waren keurig net en gevoelt het bestuur der vereeniging zich dan ook gedrongen, aan die allen bij deze zjjn opregten dank te betuigen voor de verleende medewerking. Zierikzee, 23 Oct. Door de arrondissements- regtbank zijn heden veroordeeld lo. J. K., arbeider te Zierikzee, bij verstek, wegens beleediging van bedienende beambten, tot 2 boeten elk van 12, subs. 6 dagen gevangenisstraf voor elke boete 2o. F. B., timmermansknecht te Zierikzee, wegens het moedwillig aan iemand toebrengen van stooten en kwetsuren, tot 1 maand celstraf en 8 boete subs. 1 dag cel; 3o. A. van Z., arbeider te St.-Maartensdijk, wegens diefstal, tot 45 dagen celstraf; 4o. L. F. B., molenmaker te Steenbergen, bij verstek, wegens feitelijken en gewelddadigen wederstand te~en en beleediging van een bedienend beambte, tot 3 dagen celstraf en 12 boete, subs. 3 dagen cel. 5o. J. J. de K., huisvrouw van L. van der K. te Oud-Vosmeer, bij verstek, wegens overtreding der drankwet, tot 5 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf. v. Nader vernemen wy dat het O. M. heeft berust in de uitspraak van de aanvaring van de „Oude Maas II" door de „Zeemeeuw." De agenda van werkzaamheden voor de aan staande najaarsvergadering der Prov. Staten van Zee land bevat o. m. de volgende voorstellenHet verleenen eener subsidie van ƒ200 'sjaars, tot wederopzegging toe, aan den geneeskundigen raad van Zeelandvoor de instandhouding van een pare vaccinogène te Mid delburg; wijziging van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen wijzigingen van de begroo ting der enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1884, en wijziging dierzelfde begroo ting voor 1885. Men deelt aan het »D. v. N." mede, dat door een persoon, wien vroeger reeds is te laste gelegddat hy bij advertenties onder valsche voorgevens meisjes in zijne strikken trachtte te lokken, nu weder bij adver tentie in de bladen een „huishoudster" is gezocht. Daar zijne pogingen in Nederland evenwel mislukten, heeft hij in meer dan 20 Duitsche bladen tegen een loon van 475 mark een frisches Madchen gevraagd. Meer dan 200 meisjes maakten aanspraak op dien titel en schreven op de advertentie, die alleen in kleine Duitsche bladen werd geplaatst, omdat de groote bladen ook in Amsterdam worden gelezen, en de politie mis schien aanleiding zou vinden zich met de liefhebberijen van dezen pacha in te laten. Toch lekte de zaak uit, en Maandagavond werd de geheele stapel brieven met en zouder portretteniu tegenwoordigheid van den steller der advertentiein beslag genomen ten huize van den boekhandelaar alhieraan wien de brieven moesten geadresseerd worden. Voor den bekenden harddraver »Corsir," van den heer J. H. Everts, te Zalt-Bominel, is uit Parijs een bod gedaan van 37,000 francs, hetwelk echter door den eigenaar is geweigerd. Naar de „Amst." met zekerheid verneemt, is dr. A. Isebree Moens, geneesheer te Goes, het ambt van hoogleeraar te Leiden aangeboden, als opvolger van wijlen prof. Heynsius. Of dr. Moens genegen zal be vonden worden, zijnen tegenwoordigen werkkring met den hem aangebodene te verwisselen, schijnt aan twijfel onderhevig. Naar uit Westdorpe aan „De Tijd" gemeld wordt, is het ontvoerde meisje uit Selzaete gevonden. Van den ontvoerder is vooralsnog niets bekend. Te Vucht is Maandagavond een oproer uitge broken onder het werkvolk van het in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht. De aanleiding was, dat er de vorige week een honderd Belgische stukadoors zijn gekomen, om de Hollandsche (waaronder vele Vuch- tenaars) te vervangen. De aannemer van het plafond- werk is een Belg, die aan zijne landgenooten de voorkeur schijnt te geven en de Hollanders bedankte, wat met het oog op de algemeene kwijning reden genoeg was om de Belgen niet al te vriendelijk te ontvangen. De vorige week werd er al veel gemompeld, maar deze week ging toch rustig voorbijtotdat Maandag de ontevredenheid losbrak, nadat er Zondag ook al vechtpartijen hadden plaats gehad. De Belgen werden bij het verlaten van het terrein door de over- magt achtervolgd, zoodat zij in de vlucht hun heil moesten zoeken. Hun baas loste tweemaal een schot met los kruit op de menigte, waardoor de gemoederen nog meer in gisting kwamen. Ia de huizen, waar de Belgen hun intrek hadden genomen, werden ruiten ingegooid, en door de komst van eeu paar maréehaus- sées uit den Bosch werden ergere dingen voorkomen. De bewoners moesten zich op de zolders bergen, wilden zij geen kans loopen, door de keien, die naar binnen gegooid werden, geraakt te worden. Woensdagmorgen moeten zij den baas der Belgen en zijne vrouw in het water gegooid hebben, welk lot ook een ander onderging; de laatste werd bovendien nog kreupel geslagen. Op het terrein zijn nu maréehaussées- om de orde te be waren, en tegen één der arbeiders is reeds door hem proces-verbaal opgemaakt. De meeste Belgen hebben gisterenmorgen, bevreesd voor kloppartijen, hunne biezen gepakt, en zijn naar hun land teruggekeerd. Als een voorbeeld van een rijkbeladen pere boom wordt uit Heenvliet gemeldt, dat aldaar aan één tak, hoogstens een Meter lang en op zijn dikst een c.M. over kruis, meer dan 100 voldragen kleiperen geteld werden. Aan het einde van dien tak bevond zich een tros gelijk druiven, ten getale van 25 stuks. Verder vindt men aan dien boom nog vijf of zes takjes, waaraan gemiddeld van 30 tot 60 volslagen peren hangen. De Hollandsche Gasfabriek te Amsterdam begint water in haar wijn te doen. Nu zij bemerkt dat al haar dreigementen tot niets leiden zullen zullen, heeft zij besloten aan hare contractanten toe te staan, hunne leiders aan de meters der Imperial te verbindenen »hen vrij te laten die maatregelen te nemen, welke hun het gebruik van gas op primo November waar borgen, voor zoover de Hollandsche Gasfabriek in weer wil van haar verzet, krachtens tegen haar gepleegd geweld, gedrongen zou zijn de gasleverantie te staken, zoodat verbinding aan den meter der Imperial Conti nental Gas-Associationtot dat doelgeen regtsvor- dering van de Hollandsche Gasfabriek zal uitlokken." De directie zal het regt van voortbestaan der fabriek tegenover het Gemeentebestuur doen gelden met alle haar ten dienste staande middelen „in weerwil van de ongemotiveerde verzekering, dat bij toepassing van art. 180 der gemeeutewet geen geregtelijke tusschen- komst wordt geduld." KERKNIEUWS. Beroepen te Spaarnwoude en Spaarndam, Ds. L. A. F. Creutzberg te Oosterland. Bedankt voor het beroep naar Baarland (cl. Goes) door den heer J. Willemse Hz., cand. te Oost-Souburg Het classicaal bestuur der Chr. Geref. Kerk heeftin zijne vergadering van 21 Oct. te Zierikzee geëxamineerd en tot de H. Bediening toegelaten de candidatenG. H. Toebes en J. W. Gunst, respectievelijk beroepen te Haamstede en Brouwershaven. wordt naar 'plaatsruimte berekend. gggi De Hervormde gemeente te Arnemuiden is reeds sedert 25 October 1874 vacant. Alle beroepen, ge durende die jaren uitgebragtwaren vruchteloos. Te Tholen zijn tot leden van het kiescollege gekozen A. W. van Nieuwenhuijzen, A. Quist, J. A. van Vlierden, M. Stols, Johs. Poulusae Sr., P. Kuiper Az. en L. Poulusse. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag S3 October 1885. 's Morgens 10 ure, ds J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 31. Gemengde Bex*igten. Een Yankee liet onlangs in New-Bedford bekend maken, dat hij de concertzaal gehuurd had en op een bepaalden achtermiddag een voertuig zou vertoonen, dat evenmin door paarden als door stoom bewogen wordt en slechts één rad heeft. De Yankee had goeden aftrek van zijn entreebiljetten. Toen op den bepaalden achtermiddag de zaal geheel gevuld was, werd door hem een voorwerp, met een zwart kleed bedekt, in de zaal gebragt, waarna hij met een sierlijke buiging verdween, om niet terug te komen. Na eenig wachten verstoutte zich een van de ongeduldigsten onder het publiek om het kleed op te ligten, en men zag toen een ouden kruiwagen. De kantonpolitie vau Luzern (in Zwitserland) schijnt nog al van een grap te houden. Althans zij deed onlangs in het blad „Vaberland" de volgende aankondiging 't Politiehoofd doet hierbij kond, Dat zjjn kantoor te dezer stond Voorzien is van een verrespreker. Zoo kan men alles melden, wat Er voor mogt komen in de stad, Om hulp te krijgen, snel en zeker, Bij inbraak, roof van goed en geld Of andere daden van geweld. Slechts waar twee booze vrouwen kijven. Daar late men ons buiten blijven. Met veel genoegen doen wij wel Een vangst in banken of hotel Doch waarvoor ook, ten allen tijd, Zijn wij tot iederen dienst bereid. De Kantonspolitie. Wij zien onze politie zoo iets al doen. Te Z. is men verheugt, dat het eindelijk is uitgekomen welke rol de 36jarige waschvrouw heeft gespeeld. Zij zal. nu voortaan haar venijnig mondje wel digt houden en niet zooveelmeer praten van buren, jongens en meisjes, want nu kan zij haar tijd besteden aan de luijermand. Men is nieuwsgierig of de nieuwe wereldburger ook bolle wangetjes zal hebben. Twee dames te N. V. is het met de kermis bitter tegengevallenzij dachten uit te gaan met een boerenzoon; maar nu hebben zij zich moeten behelpen met een bakKer en een kleermaker. >Wel, wel" zegt den blaauwen uit Westkerke, „wat heb ik toch moeten loopen om een meisje te krijgen met de kermismaar eindelijk is het toch gelukt. Te Yrdorp wordt eene herberg vergroot, waarop ieder een hypotheek kan krijgen; ten eerste kan er hypo theek genomen worden op de vrouw, ten tweede op Pietjeten derde op de buffetdame en desgevorderd kunnen er nog drie uit 'den achterweg komen, waarop ook hypotheek kan genomen worden. Een doorge schoten kleermakerszoon te Scherpen, is het met de kermis bitter tegengeloopen; hij had gedacht uit te gaan, maar dat is mislukt. Betje van de Damspui aldaar meende op Maandag ook nog kazenbout te vangen, maar zij moest blijven zitten. Dus, Betje! met uw groote oogen, Gij wordt toch dikwijls erg bedrogen. VERSCHEIDENHEID. Sen woord tot de -werklieden. Het Kamerlid de Bruyn Kops "rigt in de Economist een woord tot de werklieden, naar aanleiding van de betooging op 20 September. Na 't verschil tusschen de Sociaal-democrateu, de met geweld dreigende, en de volgelingen van Heldt en Postma, de langs wettelijken weg wandelende werkliedente hebben besproken, voor welke laatste rigting de schr. roept: „ruim baan komt de hr. Kops voornamelijk op tegen de onware beschuldiging der Sociaal-democr., dat de wetgeving is gerigt tegen het eigenlijk volk. „Blader vrij de staatsbladen sinds 1846 door, wat vindt gij van belas tingwetten Afschaffing van belasting op 't brood, op 't vleesch, van de graanregtentariefsverlaging met 't beginsel om al wat levensbehoefte is of louter grondstof geheel vrij te makenverruiming der scheep vaartbeweging, afschaffing turf-en steenkolenbe! asking, afschaffing gemeente-accijnsen en wederom doorgaande tariefsverlagingen. Belastingen op koffie en tabak werden bestreden om den druk dien zij den werkmansstand zouden opleggen. Bij successieregt in de regte lijn en opcenten op het personeel heeft men de kleine vermogens en inkomsten niet getroffen. De voortdurende verhooging van den accijns op gedistilleerd ging gepaard met onthefficj der levensbehoeften, der granen en der grondstoffen voor de nijverheid. De werkmansstand kan zich van dien accijns zelf ontheffen n.l. door afstand te doen van de jenever. Dan ware de Sociale kwestie na een paar jaren opgelost De resultaten van al die ontheffingen zijn niet uit gebleven. In 1850 bij een dagloon van één gld., het kilo tarwebrood 30 a 40 ct., de steenkolen J 1.50 per mud thans dat brood 14 cents en een mud steenkolen 65 cents. Is er zegen uitgebleven door de wet op den kinder arbeid, onderwijswet, drankwet, de instellingen van 't Nut, van de maats, voor den werk. stand, de uijver- heids-vereenigingen, arbeiders-woningen, het pensioen fonds, de wet op de Coöperatie, de postspaarbank Een tijdelijke werknood na overdreven bouwwoede, den ruimen aanleg van publieke werken mogen nu terugslag geven, treurig is zulks en aller aandacht waard, maar billijke redenen tot economische grieven jegens den staat, heeft de Nederlandsche werkman niet. Elk burger, elk gezeten werkman, als hij op school goed rekenen heeft geleerd, zal hij onbevangen gebruik van zijn gezond verstand moeten erkennen dat de bewering„de dadeu der Nederl. wetgeving zijn uit eigen belang tegen den arbeidersstand gerigt", de grofste en meest tastbare onwaarheid is die ooit aan een misleide bevolking werd voorgespiegeld. Pryzen der Boter eu Ejjeren. Zierikzee, 22 October 1885. Boter hoogste koers 0,727s en laagste koers 0,62V3 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers ƒ1,621/. en laagste koers 1.25. Yerselie, 23 Oct. Oesterbeurs. Voor consumable gevraagd, doch niet aangeboden. Zaaigoed en pannen ruim aangeboden, doch zonder handel. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1