ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5115. Donderdag 22 October 1885. 42ste Jaarg. STAD ZIERIKZEE N°. I en 2. Verschijnt DINGSDAG, DONDEBBAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franso per post f 1,60» ADVERTENTIËN" van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEABONNEERDEN buiten deze stad, gelieven hunne A~ B O 3NT ÜV E- ML ENTS Gr E T, L) E 1ST per postwissel over te maken, na aftrek' der kosten, die 5 cent bedragen. Algemeen Overzicht. Een mensch leeft bij de verandering. Die waarheid verandert niet, hoe ook tijden en omstandigheden ver wisselen. Wij mogen elkander echter daarover niet hard vallen, 't Schijnt een ingeschapen trek, die zeker ook al eene goede zijde heeft, al verleidt die soms tot uitersten, die wij zouden wenschen te vermijden. Gaan wij de geschiedenis na, dan blijkt hoe ook vaak het lot der volken beheerscht werd, door dië veranderings- zucht, die dikwijls gansch ongedacht te voorschijn riep," wat misschien bij kalm overleg niet zoo gemakkelijk zou hebben plaats gegrepen, 't Is natuurlijk, dat daar door somwijlen goed werd gesticht, terwijl in andere oogenblikken daardoor de grond gelegd werd tot eene reeks van rampen. Maar het baat weinig dat men daarop wijst; de natuur is sterker dan de leer, zooals men wel eens zegt, en de slotsom is, dat men de zaken haren loop laten moet, omdat men niet tegen den stroom kan oproeien. Onwillekeurig dachten wij aan een en ander, als wij in de vorige week in de berichten uit Frank rijk lazen, dat men wel eens van President zou willen veranderen. De tijd nadert, waarop de heer Grevy zich aan eene herkiezing zal moeten onderwerpen en dat hij niet onverschillig is voor den uitslag, kan daaruit blijken, dat hij reeds te kennen gegeven heeft, dat hij de hooge betrekking wel wil blijven bekleeden. Zooals van zelf spreekt, worden zijne deugden en ge breken thans breed uitgemeten. Vrienden en vijanden wedijveren om hun doel te bereiken en het is onmo gelijk te berekenen, naar welke zijde de evenaar zal overhellen, daar er intusschen nog zooveel gebeuren kan, dat niet zonder invloed op de keuze zal zijn. Met gespannen verwachting ziet men daarom den uitslag der verkiezingen tegemoet, waarvan wij misschien reeds heden een en ander door den telegraaf zullen vernemen. De republikeinen vleien zich, dat de over winning aan hunne party zal zijn, omdat zij ter elfder ure alle pogingen hebben aangewend om de verschil lende fractiën tot één te brengen. De Minister heeft het niet onder zich gelaten aan de prefecten voorschriften te geven en de taak van dezen zal niet gemakkelijk zijn* als zij ten minste de ministerieele bevelen stipt willen ten uitvoer brengen. Voornamelijk wordt er van wege de Regeering opgewezen, dat men de volks hartstochten in beweging heeft zoeken te brengen door valsche berichten uit Tonkin en of zij nu de volle waarheid zegt, durven wij niet verzekeren, maar zeker is, dat als wij haar gelooven mogen, de zaken daar niet zoo slecht staan. De tijd zal het leeren en wij kunnen ons nauwelijks denken, dat het Kabinet iets terughouden zou, dat in de tegenwoordige oogenblikken nadeelig zou kunnen werken, want het is zeker, dat daardoor slechts de val zou worden verhaast, waarop een Fransch Kabinet, als het een poos aan het bewind geweest is, zeker kan rekenen. Niet minder dan de Fransche verkiezingsstrijd trekt de BulgaarschRumelische quaestie de aandacht. Zij schijnt langzamerhand op de rechte baan te zullen komen, dat wil zeggen, dat er ernstig aan gedacht wordt om eene conferentie der Mogendheden uit te lokken. Eigenlijk zou men zeggen, behoeft dat niet meer nu de vertegenwoordigers te Constantinopel al eenigen tijd met elkander beraadslaagd hebben over de zaak, wat men wel met eene conferentie, zij het dan ook in anderen vorm gelijk kan stellen. Maar er schijnt een meer plechtig karakter aangegeven te moeten worden en wat het voornaamste is, de heeren in de Turksche hoofdstad konden niet tot eenstemmigheid geraken. Wel wisten sommige bladen, voor een paar dagen, ons te zeggen, dat de Berlijnsche overeenkomst zou gehandhaafd worden maar dat de Bulgaarsche Vorst voor een bepaald getal jaren ook over Oost-Rumelië bestuurder zijn zou, doch zoo als doorgaans met die geruchten gaat, het eene wordt niet alleen door het andere verdrongen, maar het eene luidt geheel anders dan het andere en de slotsom is, dat men het geachte publiek bezig houdt met voorstellingen van hetgeen zou kunnen zijn, maar werkelijk nog zoo niet is. Rus land en Oostenrijk, zegt men, hebben den Sultan ge raden de Mogendheden uit te noodigen en Duitschland zou ook reeds tot deelneming zich hebben bereid ver klaard. Onwillekeurig rijst daarbij de vraagwat zal het opleveren Wij durven zeggenzeker niet veel. De Porte heeft ook waarlijk niet veel te danken aan de conferentiën, die over hare belangen gehouden zijn, maar zij zal zich wel moeten onderwerpen, wanneer de machthebbenden zich vereenigen en over het lot beslissen. Gelijk wij vroeger reeds vermeldden, zijn Servië en Griekenland ook al in beweging geraakt, door den opstand in Rumelië. Ze hebben echter geen van beiden veel gewicht in de schaal te leggen en zijn meer dan anderen afhankelijk. Het Grieksche Kabinet is reeds op de vingers getikt door den Engelschen premier, die per telegraaf zijn ongenoegen kenbaar maakte aan zijn collega te Athene. Deze op zijn beurt begreep wijselijk dat hij zich niet geraakt kon toonen en antwoordde dus met allerlei verzekeringen omtrent zijne goede bedoelingen, 't Was het oude liedje. De heeren maakten een groot misbaar, maar dat weinig opleverde. De nota's evenwel zullen niet ontbreken, die houden de goede lieden bezig, verlengen de schik kingstermijnen en vermeerderen den papiervoorraad, die aan de ministeriën bewaard wordt, zoodat ze ten slotte een last zijn voor de ambtenaren, die met de bewaring worden belast. Nog altijd blijft de cholera te Palermo woeden, al is het dan ook met afnemende hevigheid. Trouwens de bevolking is reeds belangryk gedund. Thans is er eene nieuwe ramp bijgekomen. In de vorige week heeft er eene vrij belangrijke aardbeving plaats gehad, die huizen deed instorten en menschen doodde. Het schijnt wel dat het onder den grond al even hard woelt en kookt als daarboven. Zeker is het, dat het hoe langer zoo meer blijkt, dat wij boven een vulkanischen afgrond leven, daar schier uit alle oorden der wereld nu en dan van aardbevingen wordt gehoord. Hoe het in Engeland bij de aanstaande ver kiezingen zal gaan? Waar nagenoeg 800parlements leden te kiezen zijn, ligt het wel voor de hand, dat er veel zal gestreden worden. Lord Salisbury weert zich dapper door in redevoeringen zijne partij op te hemelen en vreeselijk uit te varen tegen de fouten zijner voorgangers, zooals hij het geliefd te noemen. Langzamerhand zal het vuur wel aanwakkeren waartoe ook de anti-ministeriëelen het hunne zullen bijdragen. Naar men meent bestaat er kans, dat de afgevaardigde Bradlaugh nu wat meer kans heeft om als parlementslid te worden toegelaten, daar vele conservatieven, die hem weeren wilden, nu overtuigd zijn, dat zij met hunne voortdurenden tegenstand zich geene vrienden maken. De Bans zal toch nog aan het bemiddelen kunnen in den strijd over de Carolina-eilanden. Spanje moet althans te kennen gegeven hebben dat het de tus- schenkomst van den H. Vader verlangt omdat het zich met de voorstellen van Duitschland niet kan ver eenigen. Nieuwstijdingen. jRttsiattL Op de Finlandsche grenzen had een eigenaardig voor val plaats. Bij een visitatiokantoor kwam een pakje aan, dat van uit Helsingfors naar Petersburg gezonden werdmen gaf eene waarde van drie roebels aan zonder den inhoud te vermelden. Het pakket werd geopend en men vond er zes pakjes zweedsche lucifers in. Daar het verboden is licht ontvlambare stoffen per post te verzenden, werd dit pak aangehouden. Het visitatie kantoor wendde zich schriftelijk tot den chef der douane, om te vernemen wanneer de verkoop der aangehaalde goederen zou plaats hebben en tevens vroeg het.daarin om een vierde der waarde voor den beambte, aau wiens slimheid men het te danken had, dat de verboden goederen gevonden waren. Vóór nog de dag der openbare verkooping bepaald was, schreef de amb tenaar van het douanenkantoor naar de Kamer van Koophandel te St. Peterburg, met het verzoek de waarde der goéderen te bepalen. In antwoord hierop werden door den Kamer van Koophandel twee groot handelaren in lucifers naar het visitatiekantoor gezonden, waar zij na lange beraadslaging de waarde der lucifers be paalden op l'/j kopek, (17'/s Cts.) want ze waren van de tweede kwaliteit, en lucifers van eerste kwaliteit zijn 2 kopek waard. De groothandelaren verlangden nu vergoeding van reiskosten en betaling hunner moeite. Men vroeg hun, hoeveel percent der opbrengst zij wenschten. De kooplieden eischten tien roebels. Men eindigde toen met de waren aan den meestbiedende te verkoopen, ter vergoeding van gemaakte onkosten en ter belooning van den ijverigen, slimmen ambtenaar. JFranferijt. Parijs, 19 Oct. Rekening houdende met het dep. Seine, Corsika en de koloniën, waarvan men de resultaten te voren kent, zal de nieuwe Kamer 200 conservatieven en 384 republikeinen, of radicalen tellen. De Nouveautés-Firma „Au Bon Marché" te Parijs, die onze lezeressen zeker bij naam kennen, zoo zij ze niet tot hare cliënten tellen, heeft een personeel van 3000 bedienden, waarvan een zeker gedeelte in het gebouw wordt gehuisvest en die allen dagelijks twee maal hun maaltijd bekomen. En zij worden er zeer goed gevoed, want het Huis, dat zeer goed voor zijne bedienden zorgt, voor wie het een caisse de retraite met een kapitaal van 1000000 en eene caisse de pré- voyance met een kapitaal van 900000 fr. heeft inge steld, wil, dat niemand reden tot klagen hebbe. Het dagelijksche verbruik der voornaamste eetwaren be reikt kolossale cijferswijn 3000 liters (1 liter per hoofd) brood 1500 kilogram, vleesch1200 kilogram. Het xs een gebruik in den „Bon Marché" den dag, waarop de opening van het seizoen plaats heeft en waarop bijgevolg de verkoop drukker is, het personeel een extra menu te geven. En onlangs waren in dat menu, vóór het déjeuner, poulets au cresson begrepen. Op dien dag waren 400 kippen noodig, om den goeden eetlust te voldoen van al die jonge bedienden, die, overigens goed hunne taak vervuld hadden, want het cijfer van den verkoop bij het einde van den dag be droeg anderhalf millioen Men kan dus nagaan, wat een menigte koopers en koopsters, die deze som in détail „Au Bon Marché" uitgegeven hebben. Daarbij moeten nog gevoegd worden de menigte bezoekers, want het gebouw en de installaties van den „Bon Marché" zijn een curiositeit, die elke vreemdeling, of hij koopt of niet, komt bezoeken. Een proces, zooals misschien nog nooit is voor gekomen, zal eerlang voor de regtbank te Gotha be- behandeld worden. Het betreft namelijk een regtsver- volgingdoor een eerbaren bedaagden rentenier ingesteld tegen een buffetjuffertje, dat hem, in joligheid onverhoeds een kus gegeven heeft. De man zelf moet niet zoo boos geweest zijn om de grap, maar het is op aandringen van zijne jaloersche vrouw, dat hij de aanklacht heeft ingediend. Zaturdag en Zondag heeft er in Beieren een hevige storm gewoed, die in Tegernsee, Kreuth, Oberammergau, Graswang, Grainau, Partenkirchen en Garmisch groote verwoestingen heeft aangerigt. De prachtige wouden langs de berghellingen zijn vernield. Van verscheidene villa's en kerken zijn tot zelfs de zwaarste dakwerken weggeslagen. In laatst genoemde plaats zijn de boomen der „Strassenallee" geheel ontworteld. De bewoners van eenige dorpen zijn uit hunne huizen gevlucht. De post- en telegraafdiensten staan er stil, doordien de telegraaflijnen vernield en de rij wegen onbruikbaar geworden zijn. De storm heeft veertien uren geduurd. Voor zoover bekend is, zijn er geen menschen omge komen. Amsterdam, 19 Oct. Het geregtshof alhier behandelde heden de zaak van Jan Luttik, colporteur van het blad „Regt voor allen," appellant van een vonnis der arrondissements-regtbank alhier, waarby hij veroordeeld werd tot 4 maanden celstraf. De toedracht der feiten is bekend. Volgens het oor spronkelijk proces-verbaal bevond bekl. zich den 24en Augustus, 's morgens om 10 uur, op het Amstelveld en werd door een daar dienstdoenden agent van politie verzocht zich te verwijderen, daar hij door den ver koop van zijn blad opschudding veroorzaakte. Bekl. gaf hieraan gehoor en posteerde zich op den hoek van de Kerkstraat, waar hij bleef verkoopen. Op eene her haalde aanmaning om zich te verwijderen, riep hij „ik ga niet weg, ik heb 't regt gekregen om de bla den te verkoopen." Dit roepende gaf hij den agent een slag in den nek. Daarop greep een inspecteur bekl. aan en ontstond er eene worsteling, waarin een andere agent van bekl. ook eert slag ontving. Een ander po litiedienaar, die bij ongeluk op den grond viel, werd door onbekende burgers mishandeld en de straatstee- nen vlogen den agenten om de ooren, die terugtrok ken over het Thorbeckeplein, waar assistentie uit het hulpbureau aan de Halvemaansteeg een einde maakte aan het steenen gooien. Gedurende den strijd hadden de agenten van den sabel gebruik gemaakt. Ook heden ter teregtzitting ontkent bekl. alles en beweert dat hij slechts de sabelhouwen met zijn vuist Het O. M., waargenomen door Mr. Jolles, vroeg voor lezing van eenige extract-arresten, waaruit bleek, dat bekl. veroordeeld is wegens diefstal van vee in de weide tot 1 jaar celdaarna wegens enkelen diefstal en diefstal in een bewoond huis met inklimming tot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf, daarna tot 1 jaar cel wegens diefstal, terwijl van eenige kleinere veroordeelingen te Haarlem maar geen gewag werd gemaakt. De veroordeelde antwoordde daarop, dat men derge lijke jeugdige afdwalingen moest vergeten, nu hij 30 jaren oppassend was geweest. Hij verheerlijkte het socialisme, dat steeds groeit ook ondanks, of juist ten gevolge van onregtvaardige vonnissen als dit; want hij was geheel onschuldig. Wacht maar, spoedig komt de tijd dat het socialisme de „bierkade" sloopen zal! aldus besloot hij zijn speech, die levendig applaus op de tribune uitlokte. Het Openbaar Ministerie dat be vestiging van het vonnis had geëischt, zag af van repliek. De uitspraak is op overmorgen bepaald. Mor gen komt er weer een socialistenzaak voor de regt bank, tengevolge van het jongste opstootje, waarby verzet tegen de politie gepleegd is door den venter van „Regt voor Allen" Belderok. 20 Oct. Tegen den sociaal-democraat Belderok is heden door de Regtbank te Amsterdam een jaar cel straf geëischt wegens verzet tegen en mishandeling van de politie bij het opstootje van 5 October op het Rokin. De brutaliteit van dezen jongen man tegen de regters was verregaand. Als getuigen werden gehoord vijf agenten charge en elf socialisten a décharge. Over acht dagen volgt de uitspraak. Eene groote menigte wachtte buiten den beschuldigde af en trok daarna zingende door de stad naar het Volkspark. Op den Zeedijk werd Belderok weder gearresteerd. Er had den nog verschillende arrestatiën plaats. Die waagt, die wintmisschien althans De Haarlemmers, wier glasruiten bij de jongste op stootjes verbrijzeld werden, beproeven hunne glazen makersrekeningen aan het gemeentebestumr te endos- seeren. Zjj beweren, dat zij belasting betalen om hun persoon en hunne bezittingen beschermd te hebben. Schiet die bescherming nu te kort, dan is de daarvoor aangestelde beschermer aansprakelijk. Deze zeer ge waagde stelling wordt door de commissie voor de strafverordeningen bestredenzij stelt dan ook voor het endossement niet te accepteeren. *s Gi-avenliage, 19 Oct. Donderdag, en zoo noodig Vrijdag, zal de Tweede Kamer in de afdeelin- gen onderzoeken, behalve de zalmovereenkomst en de wijziging van het Indisch tarief, de begrooting van Suriname voor 1886de wijziging van hoofdstuk VII A en B 1884 en VII B 1885, en den verkoop van duingrond onder Klundert. Leiden, 20 Oct. Een winkelier in paardenvleesch alhier had aangekondigd, dat hij Maandag tusschen 12 en 3 ure aan ieder een half kilo paardenvleesch gratis zoude verstrekken. Het was fce verwachten dat de op komenden talrijk zouden zijn, en daarom hield de politie in den omtrek toezicht. Reeds spoedig werd de orde gestoord, doordien iedereen zich het eerst meester wilde maken van het beloofde, waarbij zelfs een der agenten een hevigen stomp tegen de borst bekwam. Daarop verschenen twee inspecteurs van politie, die de woning door agenten deden afzetten, en poogden telkens 5 per sonen tegelijk naar binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet hielp en allen tegelijk naar binnen wilden, werd de winkel gesloten. Het publiek bleef echter staan, zoodat de passage gestremd bleef, waarop de commissaris van politie, intusschen ter plaatsever- schenen, het publiek bekend maakte, dat er geen vleesch meer verstrekt werd, onder aanmaning tevens dat ieder zijns weegs zou gaan, terwijl de politie-agenten werden heengezonden. Toen was, behalve dat enkele nieuwsgierigen nog bleven staan, de circulatie weder vrij. Wageningeu, 20 Oct. Tot directeur der land bouwschool alhier is benoemd de heer L. Broekema, leeraar in de landbouwkunde aan die school. Eindhoven, 19 Oct. De plotselinge val van de kas siers firma v. Lierop Z. alhier, is, naar men verneemt, veroorzaakt door een gefailleerden of voortvlugtigen aannemer van 's rijks werken, die sedert 8 a 10 jaren, bij genoemde firma een onbeperkt vertrouwen genoot, en daarvan een schromelijk misbruik heeft gemaakt. Men begroot het tekort op 6 ton, doch hiervan is niets met zekerheid bekend. Vele burgers, zoo wel_gegoeden als van de kleinere neringdoenden, zullen bij deze catastrophe schade lijden. Hoe dergelijke voorvallen in eene stad als Eindhoven het vertrouwen schokken, was merkbaar aan deEind- hovensche Bankvereeniging, waar heden reeds vele deposito's werden opgevraagd. Door het omvallen van een petroleumlamp is eene dame te Roermond in brand geraakt en dientengevolge overleden. Rotterdam20 Oct. Dat een ongeluk in een klein hoekje ligt, is hedenmorgen weder op treurige wijze gebleken. Een voerman stond op de Leuvenhaven op zijn wagen te laden. Een persoon, die voorbij kwam, streelde het paard, zonder eenigerlei bedoeling. Het paard bleef dan ook rustig staan. Maar de voerman, die iemand bij zijn paard bemerkte, wilde zich om wenden, om te zien of er ook wat gebeurde. Daarbij viel hy van den wagen. Bewusteloos werd hij opge nomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar een onderzoek aan 't licht bragt, dat de ongelukkige den nek gebroken had. Hij overleed kort daarna. Yerseke, 20 Oct. Reeds lang bestond alhier be hoefte aan een flink hotel. Menig reiziger, die den geheelen dag hier vertoefd had, moest soms des avonds met den laatsten trein naar Goes of Middelburg, omdat er hier in de berbergen geen plaats was om te logeeren. Binnenkort zal er nu in die behoefte voorzien worden. De herberg van J. Harthoorn wordt geheel afgebroken en spoedig zal er op dezelfde plaats een net en flink koffiehuis verrijzen. Naar wij vernemen heeft ook de heer A. van der Houwen, aannemer van eenige ge meentewerken alhier, plan een groot hótel te bouwen in de Langeviele. Behalve het groot aantal kamers en kamertjes zal het twee groote zalen bevatten. Een daarvan, de benedenzaal is 95 M2. groot. Teoordeelen naar de teekening, zal het weder een sieraad onzer gemeente zijn. Zierikzee, 21 Öct Naar wij vernemen heeft de heer H. W. Ie Sage ten Broek, op zijn verzoek eervol ontslag als ambtenaar bij de Staatsspoorwegen bekomen. Benoemd tot onderwijzeres te Serooskerke (Schou wen) Mej. I. S. Franken van Zierikziete Groede Mej. N. J. Coomans van Colijnsplaat. De „St. Ct." bevat de opgave bedoeld in art. 12 der wet van 28 Junij 1881. Daaruit blijkt dat in 1884 in Zeeland verleend zijn 57 vergunningen, terwijl er drie werden ingetrokken. In 't geheel waren in deze provincie 1488 inrigtingen, waar krachtens vergunning sterken drank in 't klein wordt verkocht, en daarvoor wordt f 30,760,50 betaalt. Te Middelburg waren 125, te Vlissingen 75, te Hon- tenisse 60, te Zierikzee 58, te Terneuzen 53, te IJzendyke 51, te Hulst 48 en te Goes 47 drankgelegenheden. De sergeant Dykstra, die dezer dagen met gunstig gevolg het examen voor 2en luit. heeft afgelegd, zal de eerste officier zijn, die zijne militaire loopbaan aan de Pupillenschool te Nieuwersluis begonnen is. Hij i behoorde tot het eerste 50tal pupillen, waarmede in het jaar 1877 de inrigting werd geopend. Terwijl Maandagochtend te Steendijk onder Assen twee zusters, eene van ongeveer 28 jaar en de andere 22 jaar oud, het huiswerk verrigten, kregen zij twist door eenige onbeduidende plagerijen van de jongste, maar welke de oudste zuster zich zoo aantrok, dat zij met een mes gewapend op hare zuster toeliep en deze eene snede toebragt van het voorhoofd tot aan de kin. Te Zaandam hebben zich nu reeds een vijftigtal sollicitanten aangeboden voor de vacante betrekking van directeur der gemeentereiniging, terwijl nog niet eens sollicitanten zijn opgeroepen en eerst in een volgende raadszitting het traktement van dien ambte naar zal worden bepaald. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben weder 3 Nederlanderst. w. de heeren Figée (Haarlem) Boutersen (Amsterdam) en Voordendag (Dordrecht) een zeer groot baggerwerk aangenomen van het Fransche Gouvernement in de Girond Maritime en Gironde Superieure bij Bordeaux. Vrijdag a.s. zal de Regtbank te "Winschoten uit spraak doen in de zaak tegen Berend Abrahams de Jonge, vroeger zeekapitein, wonende te Veendam, be schuldigd van op 17 Mei 1884 opzettelijk poging te hebben in het werk gesteld, om in den Zuid-Atlanti- schen Oceaan in volle zee het door hem als kapitein bevaren schooner-brikschip „Albertha" onbruikbaar te maken, door onder zijn op gemeld schip aanwezige slaapkooi in een der scheepswanden een gat te willen boren, welk voornemen echter door het binnentreden van den stuurman van het Engelsche schoonerschip „Sunbeam" is verydeld. Het Openb. Min. eischte ver oordeeling tot een jaar celstraf. Uit Andijk wordt Zondag gemeld Twee jongelieden, een jongen van ruim 20 jaren, zoon van den landbouwer D. T. alhier, en de dienst maagd gingen als gewoonlijk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het land, om de eerste bezig heden koeien melken te verrigten. Toen zij ter bestemder tijd niet waren teruggekeerd, stelde men een onderzoek in, met de treurige uitkomst dat men beiden uit het water levenloos ophaalde. Kenbaar was eerstgenoemde door een mistred te water geraakt en had de dienstmaagd hulp verleend, om echter zelve mede het slachtoffer te worden. TE L E GR A MME N7 Yerseke, 21 October. Benoemd tot burgemeester van Yerseke, de keer D. Koeleman van Enkhuizen. Benoemd tot onderwijzer aan school 2, N. M. Th. van van Ter Neuzen. KERKNIEUWS. naar Sirjansland de Cand. W. van Esve ld te Nijkerk. Gemengde Ber-igten. Het volgende briefje, dat dienen moest om de rijks ambtenaar in kennis te stellen met eene verandering van rijpaard, ontving de veldwachter van Zevenhuizen in den loop der vorige week „Zevenhuizen 6 oCtober wees zoo goet geef mijn Paart is aan ik ben verandert van haar het is nu zwart zoo teeken ik mij u vrientDe Gemeenteraad van Arnhem heeft den prijs van het gas voor 1885 bepaald op 7 Cts. per kub. Meter. Te Zierikzee kost het nog altijd 10 Cts.nu, dat is veel gemakkelijker rekening. Op de Woensdag te 's Hage gehouden kaasmarkt bragt de zoetemelksche kaas op 15 a 20 Cts. en de komyne kaas 10 a 15 Cts. per half Kilo. In Uilenspiegel komt de volgende woordspeling voor Wat is een Brievengaarder? Een brievengaarder is een man, die meer dan brieven gaaren kan; Want is niet elke brievengaarder voor 't hoofdkantoor een grievenbaarder Te Berlijn zijn met 1 October (de gewone kalfjaar- lijksche huur-ingang) meer dan 4500 dienstmeisjes van huur veranderd. Een kleermaker te Br. is nu al bang voor een koude winter, omdat hij zijne dochter als bijslaap zal verliezen. Stoffel aldaar moest zich zoo gek niet aanstellen tegenover een meisje uit een kruidenierswinkel, want dat zou wel eens verkeerd kunnen uitloopen, daar het reeds al menigmaal is ge bleken dat hij met haar den spot drijft. Te Ba. zal eerstdaags eene groote volksvoorstelling gegeven worden in de vingerhoedstraat1ste bedrijf, Dora's huwelijk 2de bedrijf, de lotgevallen van een ouden zeeman3de bedrijf, de trompetter bij Waterloo 4de bedrijf, de inneming van den Kraton 5de bedrijf, de Amsterdam- sche schoenpoetser; 6de bebrijf, de twee bulten. Na afloop muziek voor den dans. Bewijzen van toegang zijn i 25 Cts. te bekomen bij Kees in den poppenwinkel. Te C. zeggen de heeren„moet nu een strooper en nog wel een opzichter gevangen worden door eeu boerenknecht? Dat verdient eervolle vermelding en belooning, want nu is de voorspelling vervuld die kaatst moot den bal verwachten." De slagterszoon te Rilveld moest de kanteniersdochter maar uit zijne gedachten zetten, want zij wordt toch telkens door hare moeder teruggehaald. Maar hij wordt aangeraden Vervul eerst uwe burgerpligten, Dan moogt gij vry daar staan, Men zal u dan geen leed verrigten, Al was 't ook in de lichte maan, Haar moeder zal haar dan niet halen En gij kunt vrij het meisje halen. Te 's Graven, zegt de hondenslagerszoon „wat zijn de prijzen van het vee toch verminderdik had ge rekend mijn cylinder en mijn sigarenpijp van mijne konijnen te betalen, maar dat valt tegen en het gekste is, ik wacht alle dag de leverancier om zijn geleverde waar of zijn geld." Te Kloetendorp zegt Johannesje „wel, wel, ik had gehoopt met de kermis met K. uit te gaan, maar dat is tegengevallen ik zal er nu maar niet meer op rekenen, want haar oude vrijer, die ik er eerst afgepraat had is ook weer teruggekomen." STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. OCTOBER 1885. Van ZIERIKZEE: i Van ROTTERDAM Vrijdag 23 'smorg. 9,—u.Dond. 22 'smorg. Zaterd. 24 7,Zaturd. 24 Zondag 25 Maand. 26 Dingsd. 27 Woensd. 28 9,— Zondag 25 Maand. 26 Dingsd. 27 Woens. 28 11,— 11,-» 10,-» 11,— 11,— 11,— OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. OCTOBER, 1885. Zaturdag Maandag Zaturdag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 22 voorin. 8. voorm. 9.— voorm. 8.— 24 8.— 9.— 8.— 26 8. - 9.— 8.— - 27 8.— 9.— 8.— 29 8.— 9.— 8.— 31 8.— 9.— 8.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1