ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5144. Dingsdag 20 October 1885. 42ste Jaarg. GEABONNEERDEN BEKENDMAKING. KEURING DER RIJTUIGEN. Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. buiten deze stad, gelieven hunne ABONNE- M ENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cent bedragen. De BURGEMEESTER van Zierikzee, maakt bekenddat de door hem op den lOen dezer maand uitgevaardigde Verordening tegen het houden van namen- scholingen, op heden door hem is INGE TROKKEN. Hij hoopt dat eene vernieuwing van het gedaan verbod in geen geval meer noodig zal zijnen dankt verder allen die hem met woord en daad hebben gesteundbij de maatregelendie hij tot handhaving der orde heeft genomen. Zierikzee, den 19 October 1885. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Ver ordening voor deze gemeente 0EI!I!l!\ GOEDGEVONDEN TG BEPALEN dat op Donderdag den 33 October e. k., des namiddags te 3 uur aan de Balie, eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rjj- en "Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te oudergaan, ter voorko ming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee den 10 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De Mormonen in Utah worden tegenwoordig gestreng vervolgd wegens hunne veelwijverij. Het ge- regfehoTj veroordeelde verscheidenen hunner tot geld boeten en gevangenisstraffen. De Bisschop Hiron Clawson, die hardnekkig ver klaarde getrouw te zullen blijven aan zijn „geloof" werd tot de zwaarste straf, zes maanden tuchthuis en ƒ3600 gulden boete veroordeeld. Angeli, de bouw meester der Mormoonsche kerk, bekende schuld en beloofde voortaan slechts ééne vrouw te zullen houden. Hem werd slechts eene geldboete van 90 opgelegd. Ook anderen, die evenals hij deden, kwamen met eene geldboete vrij. Het kerkelijk orgaan van de „heiligen der laatste dagen" vaart heftig uit tegen die afvalligendie hun „geloof" verzaken, om gevangenisstraf te ontgaan, en op een onlangs gehouden vergadering van de hoof den der Mormonen, werd een in uitdagenden toon tegen de Regering geschreven stuk van de hoofden der kerk, de Presidenten Cannon en Taylor, voorge lezen. De Amerikaan8che Regering gaat intusschen voort met het uitvoeren der gestrenge maatregelen tegen de veelwijverij der Mormonen. Er worden ook pogingen gedaan om den Mormoonschen zendelingen te beletten buitenslands bekeerlingen te maken. Te Philadelphia is eene bende jeugdige dieven gearresteerd, waarvan Charles Price, een twaalfjarige knaap, hoofdman was. Hij wist zich makkers voor zijn rooftochten te ver werven, door met jongens van gelijken leeftijd op straat te spelen en er vriendschap mede te sluiten, waarna hij ze, na hen door wijn ensterke dranken beschonken te hebben gemaakt, wist te verleiden om met hem te te stelen. De ontdekking volgde, doordien een elfjarg knaapje twee gouden kettingen trachtte te verkoopen, en daarbij door de politie werd betrapt, die hem een verhoor deed ondergaan. Hij gaf de plek aan, waar de jonge deugenieten gewoonlijk bijeen kwamen, en toen men die bewaakte, zag men tegen den avond de knapen, beladen met zware zakken, met moeite aanstrompelende zakken bevatten zilveren voorwerpen en kleedingstukken, ter gezamenlijke waarde van acht honderd dollars. De jongens hadden, gelijk zij ook bekenden, juist hg den koopman Alfred Box inbraak gepleegd. De detective, die naar de woning gezonden werd om een onderzoek in te stellen, constateerde met be wondering, dat inbraak en berooving van het huis „meesterlijk gelukt" was, men kon het voor een mees terstuk van hoeven en inbrekers, die in het vak ver grijsd waren, houden. Charles Price had zijnen makkers nooit zjjn regten naam genoemd, ten einde in geval van ontdekking, te kunnen ontkomen; hij noemde zich steeds Harry Shall. De jonge inbrekers, die in den loop van een half jaar voor een bedrag van meer dan vijfduizend dollars hebben gestolen, behooren allen tot fatsoenlijke en welgestelde familiën. De geheele kwakerstad is in rep en roer over de zonderlinge onthulling. JFvau&rijft. Voor de politie-regtbank te Parijs stonden onlangs twee zonderlinge bedelaars teregt. Het waren een lamme en een blinde, die verschil hadden gekregen over een voordeelige „standplaats" en elkaar zoo onbarmhartig hadden toegetakeld, dat de politie alle reden had, om zoowel aan de blindheid van den eene als aan de lamheid van den andere ten sterkste te twijfelen. Inderdaad bleek het bij nader onderzoek, dat beide krachtig gebouwd en zonder eenig ligchaams- gehrek waren en dat zij bovendien eigenaars waren van verscheidene huizen te Batignolleswaar zij door hunne huurders en hoeren werden beschouwd als amb tenaren bg het een of ander ministerie. Eiken morgen ging het tweetal netjes gekleed de deur uitonderweg verwisselden zij in een speciaal tot dit doel gehuurd kamertje van kleêren, en posteerden zich daarna als bedelaars op hunne respectieve stand plaatsen. Na afloop van hunne dagtaak, keerden zij via het kleedkamertje, van Parijs naar hunne woning terug. 3t«U<e. Door eene aardschudding te Palermo stortte een huis van drie verdiepingen in de via Saute Rosalia in. Een aantal personen werden onder het puin bedolvèn. 8 lijken zijn reeds gevonden. SPuitatMsïirclÈf. Toppunt van excentriciteit. Op de Moritzplatz te Berlijn kan men eiken morgen een heer bij een he steller zien komen om zijn horloge te laten opwinden. Hij betaalt daarvoor een Mark per maand. Aanleiding daartoe was de omstandigheid dat de heer, onlangs zijn horlogesleuteltje verloren hebbende, den besteller toevallig vroeg of hij ook een sleuteltje had dat op zijn horloge paste. Toen dit 't geval bleek te zijn, abonneerde zich de zonderling voor het opwinden van zijn horloge Te Hamburg stortte een huis in vau vier ver diepingen, waaraan men nog bezig was te werken. Twee lijken werden van onder het puin te voorschijn gobragt en men denkt dat nog 6 werklieden daaronder zijn bedolven. 23cligtie. Te Selzaete werd Maandag aan een meisje van omstreeks 17 jaren door een net gekleed heer op straat gevraagd, of zij geen zin had, bij hem dienst te nemen. Hij had, zeide hij, tusschen Westdorpe en Sas van Gent eene hofstede gepacht, en zocht eene dienstbode. Na bevestigend antwoord gingen beiden naar de moeder van het meisje; na bekomen toestemming werden eenige kleederen ingepakt en vertrokken beiden. Later kreeg de moeder argwaan en stelde de maréchaussé te Sas van Gent met de zaak in kennis. Tot nog toe weet men niet, waarheen het meisje is gevoerd. De politie doet ijverig onderzoek. Amsterdam, 18 Oct. Door eenige timmerlieden zonder werk alhier, wordt Maandag eene circulaire verspreid waarin zij wijzen op de tijdsomstandigheden en het gebrek aan werk. Zij verzoeken beleefdelijk om eenigen arbeid, zoowel voor huishoudelijke behoefte als van meer bouwkundigen aard. Morgen zal voor het geregtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld worden de zaak tegen Luttik, door de regtbank wegens verzet tegen de politie en mishandeling in een Maandagopstootje tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Yan Ommeren is als getuige a décharge opgeroepen. Omtrent de inhechtenisneming van den voort- vlugtigen makelaar Visser verneemt de „Amst. Crt." nader het volgendeEenige dagen geleden werd bij het departement van buitenlandsche zaken een schrijven ontvangen, waarbij, verzocht werd om inlichtingen, of de premie van ƒ500, indertijd voor de arrestatie van den vlugteling uitgeloofd, nog zou worden uitgekeerd, het antwoord werd verlangd onder zekere letters, poste rest. Parijs. Nadat in bevestigenden zin geantwoord was, volgde de aanwijzing door naar men zegt een bediende van „Le Printemps," waarna de premie werd uitgekeerd. Een schoonmaakster te Amsterdam, terugkomende van een verwijderd werkhuis, alwaar zjj eenige dagen vertoefd had, bevond dat men gedurende hare afwezig heid uit hare woning een aanzienlijk gedeelte van haar schamel bezit gestolen had. Ovei'llakkee en Goedereede, 17 Oct. Bij de hemoeijingen der kerkelijke partgen bij ver kiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Provin ciale Staten, die in ons overigens Liberaal district eene niet onaanzienlijke magt ontwikkelden en vooral ook bij den conservatieven stroom, die tegenwoordig over Europa schgnt te gaan, werd voor ons eiland het bestaan van eene Liberale Kiesvereeniging door velen gewenscht. Wel waren reeds eenige eilanders toegetreden als lid tot de Liberale Zierikzeesche Kiesvereeniging, maar de betrekkelijk groote en moegelijk af te leggen afstand tusschen de twee deelen van ons hoofdkiesdistrict, maakte zelfstandig optreden wenschelijk. Aanvankelijk scheen het bestaan der Zierikzeeesche Kiesvereeniging een hinderpaal te zijn tot het oprigten een er Plakkeesche Kiesvereeniging, omdat door sommigen daardoor scheuring of tweespalt in de Liberale partij ia ons district werd verwacht, wanneer elk met een eigen candidaat wilde optreden. Aan de oproeping van een voorloopig comité tot bijwoning eener bijeenkomst werd echter indertijd door velen voldaan, en aan het toen gekozen voorloopig bestuur werd opgedragen, om zich met de Zierikzeesche Kiesvereeniging in verbinding te stellen, en te trachten eene centrale Liberale Kies vereeniging voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee tot stand te brengen. Na vele onderhandelingen is het aan beide besturen mogen gelukken om tot overeenstemming te geraken de Zierikzeesche Kiesvereeniging heeft daar metterdaad getoond den ernstigen wil te bezitten om zamenwerking mogelgk te maken. Er zal nu zijn een centraal bestuur, dat zijn zetel heeft te Zierikzee, en een centraal-comité, waarin de Plakkeesche Kiesvereeniging door twee afgevaardigden minder zal vertegenwoordigd zijn dan de Zierikzeesche Kiesvereeniging of Kiesvereenigingen, wanneer er in Schouwen of Duiveland meer Kiesvereenigingen worden opgerigt. In de vergadering zal het stemregt bij vol- magt kunnen worden uitgeoefend. Tot aansluiting bij de Liberale Unie werd vooralsnog niet besloten. Tot leden van het definitieve bestuur werden met groote meerderheid gekozenDr. T. Breesnee, voorzitter, Joh. Zaaijer Pz., 2e voorzitter, Mr. J. O. Rozenburg, secretaris-penningmeester, D. van Meel, C. de Vries, J. van Schouwen Gz. en M. Breen, bestuursleden. De vier eerstgenoemden werden tevens benoemd tot leden van het centraal-comité. Terneuzen, 13 Oct. In de heden avond gehou den vergadering der letterlievende vereeniging „In liefde bloeiende" alhier, is gekozen tot Voorzitter de heer H. J. Vooren, tot leden van het bestuur de heeren Wijnman," Noest Sr. en van der Moer. De vergadering besloot het bestuur een crediet toe te staan ten einde een spreker uit den vreemde in November a.s. te doen optreden. (Herplaatst wegens misstelling.) "VHssing^en18 Oct. In eene gisteren avond alhier gehouden vergadering, waarin een socialist uit Middelburg eene lezing hield over algemeen stemregt en socialisme, beval de spreker zijnen hoorders aan tot den bond voor algemeen stemregt waarvan dezer dagen alhier eene afdeeling werd gesticht als ge woon-, geheim- of begunstigend lid toe te treden. Van deze uitnoodiging werd, staande de meeting door slechts één enkel toehoorder gebruik gemaakt. De „Walchersche botanische en tuinbouwver- eeniging" is op de Antwerpsche ooft-tentoonstelling, voor de door haar gezonden verzameling appelen en peren, bekroond met de zilveren medaille. Yerseke. Wandelende uurwerken, dagelijks ge smeerd en correct loopende. We meenen onze medeburgers en burgeressen geen ondienst te bewijzen, door hunne aandacht er op te vestigen, dat eiken werkdag de postbode door het dorp gaat op weg naar 't station, 's morgens te 6 uur, 's morgens om kwart voor elf en 's avonds te half zes. 's Middags is het dan „net tied om de petaoten op te zette." Vroeger met de open haarden zou men gezegd hebben „om ze over t' ange." Die uurwerken zijn secuur. De sterrewacht te Leiden regelt hun loop door het dagelijksche telegrafische tijdsein. Een enkele maal slechts bijv. op of na de Yerseksche kermis, kan het voor komen, dat zoo'n uurwerk wat hard loopt, als het wat veel gesmeerd is en den tijd moet inhalen. Alhier is een leiperenboom, die, hoewel hij vier zomers gestaan heeft, nu voor het eerst vruchten heeft gegeven.' Dat hem deze rust geen kwaad gedaan heeft, kan uit het volgende blijken. Van dien boom zijn 31 peren geplukt, welke zamen ruim 11 K.G. wegen. Zes er van wegen ieder 5 H.G. (ons) of eenige grammen meer of minder, vier ieder ruim 4 H.G., negen ieder ongeveer 3l/o H.G. en twee ieder 3 H.G. Hij is gekweekt bij den boomkweeker J. van de Berge te-Tholen. üoes, 18 Oct. Is het jaar 1885 voor de boeren niet geheel en al gunstig geweest, voor de hoveniers kan het bepaald slecht genoemd worden. De aan houdende droogte is oorzaak geweest, dat men niet op den tijd kon zaaijen en uitplanten. De opbrengst der tuingronden is dan ook heneden het middelmatige gebleven, en wat de zaak voor de hoveniers nog ver ergert, is, dat zij hunne artikelen tot gewonen prijs moesten verkoopen, omdat Zwijndrecht en het Westland ruimschoots het ontbrekende aanvulden. Niet geheel ongelijk had daarom een tuinier, toen hij be weerde, dat als de landbouwers door invoerregten moeten beschermd worden tegen de groote concurrentie, zijne vakgenooten daaraan evenzeer behoefte hebben. Wat Amerika doet met graan, doen de bovengenoemde plaatsen met hunne groenten. De tuinier wilde daarom den uitvoer uit het West- land enz. naar deze en andere streken bemoegelijken. Dat dit niet gemakkelijk gaan zou, scheen hij niet te begrijpengelijke monniken gelijke kappen, be weerde hij. Daarom zou het zeker maar het beste zijn om niet te beginnen met het beschermen van eenigen tak van bestaan, want waar zou het einde wezen Het Bestuur der Vereeniging voor Weezeuverpleging op de beide Bevelanden, mag met voldoening op het door haar verrigte terugzien. Zeker is het een vrucht van haar pogen, dat de belangstelling in het lot der weezen meer en meer in alle standen der maatschappij is doorgedrongen, en worden nu nog niet alle platte- landsweezen aan de zorgen van het bestuur toevertrouwd, menige ouderlooze wordt naar Neerbosch gezonden, waar hij evenzeer ouderlijke zorg ondervindt. Toch zijn er nog altijd eenige burgemeesters, die aan het bestuur mededeeling onthouden omtrent kinderen, wier aanneming wenschelijk is. De vereeniging telt 216 leden, waaronder 19 corpo- ratiënbovendien waren er 56 begunstigers. De geldelijke toestand was bevredigend. De inkomsten beliepen 4555, de uitgaven ƒ4230 (waaronder ƒ3030 voor aankoop van pandbrieven der Amsterdamsche en Utrechtsche hypotheekbank). Acht kinderen worden thans van wege de vereeniging verpleegd, over welker gedrag, gezondheidstoestand enz. het bestuur alleszins tevreden is. De uitgaven voor 1886 worden geraamd op 1790, bovendien 310 voor onvoorziene uitgaven. Is tot dusverre het verslag hoogst aangenaam te noemen, het ontslag als bestuursleden door de heeren Geill en de Marees van Swinderen, die meer dan eenig ander zich over de arme weezen hebben ontfermd, is voor de vereeniging een zware slag. Onder den indruk van het genomen ontslag zou men geneigd zijn te zeggendie heeren zijn niet te vervangen. Wij willen hopen, dat het bestuur er in slagen zal personen te vinden, die waardig zijn opvolgers te heeten van dr. Geill en jhr. de Marees van Swinderen. Aan beide aftredende heeren werd het eere-lidmaat- schap der vereeniging opgedragen dr. Geill, in zekeren zin de vader dezer nuttige vereeniging, zelfs het eere-voorzitterschap. Wij hopen dat beide heeren nog lang genoegen van hun pleegkind zullen beleven. De heer G. J. van den Bosch werd tot bestuurslid gekozen, terwijl mevr. v. d. Mandere—de Kanter en de heer Welleman werden herkozen. Door de eigenaren van den Wilhelminapolder is de afstand van de zoogenoemde Schengeweide aan de Goesche Schietvereeniging tot schietterrein geweigerd. Voor de met 1 Jan. te Baarland vaceerende be trekking van hoofd der openbare lagere school hebben zich de navolgende zes sollicitanten aangemeld, nl. de heeren H. Bongaards te Delft, D. Dammes te Hendrik- Ido-Ambacht, P. Legs te Hoedekenskerke, H. Minder hout te 'sHeer Arendskerke, N. Minderhout te Dordrecht en H. W. Poldermans te Haamstede. Het vergelijkend examen zal plaats hebben op Zatur- dag 17 October a.s. Zierikzee, 19 Oct. 'Z. M. heeft benoemd: tot heemraad van het waterscb. Schouwen, J. Schalkwijk;tot voorzitter van het bestuur van het waterscb. Walcheren, D. A. Dronkerstot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap Ooster Zwake, J. Woutersen; tot dijk graaf van den Anna Jacobapolder, J. W. Del Campo genaamd Camp; tot dijkgraaf van den Willempolder, J. W. Del Campo genaamd Camptot plaatsvervan gend dijkgraaf van den Karelpolder, J. Zandeein het bestuur van den Herdijkte Zwarte polder, tot dijkgr. B. J. Doens, en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. Cysouwtot gezworen van den Oud-Kempenshofstedepolder, H. van *t Hofin het bestuur van den Nieuw Westenrgkpolder, tot dijkgraaf V. Cortvriendt, en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. A. van Haelst; in het bestuur van den Eerste Bathpolder, tot dijkgraaf C. van Liere, en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. Zandee; in het bestuur van den Tweede Bathpolder, tot dijkgraaf J. Zandee, en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. van Liere; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den Calamiteusen Nieuw Neuzenpolder, M. de Regttot gezworen van het waterschap Oud Wolfaartsdijk, Koert. Benoemd tot hoofd der school te West-Kapelle de heer J. J. van Elsftcker, onderwijzer aldaar, vroeger te Oosterland. Het O. M. bg de regtbank te Rotterdam zal in hooger beroep komen tegen de uitspraak van die regt bank, in de zaak der aanvaring van de „Oude Maas" door de „Zeemeeuw". Men meldt, dat de lichtschepen in 'tGoereesche zeegat door gasboeien zullen worden vervangen. Een weg wachtster te Vucht vond een verzegeld pakje, als postpakket voor Arnhem bestemd, en stelde het aan den stationschef ter hand, zoodat het aan den eigenaar kon worden afgegeven. Als loon voor deze daad van eerlijkheid werd haar door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen toegekend „eene eervolle vermelding". Dit is ongetwijfeld eene onderscheiding die op prijs mag worden gesteldmaar als men de vrouw een gulden of een paar kwartjes had gegeven, zou dit, volgens de „A. C.", toch wel zoo menschkundig zijn geweest. Het halsdoekje of boezelaar of het paar schoenen, die ze er voor kocht, zou het besef van pligts- betrachting veel meer bij haar ve rsterken dan eene on tastbare vermelding, die de toekomende week door iedereen vergeten is, behalve door de vrouw. Eene Maatschappij houdt er geen geheugen op na. De verificateurs der in- en uitgaande regten te Zevenaar hebben eene aanhaling gedaan, die menigen smokkelaar den angst om het hart zal doen slaan. Een reiziger, komende uit Duitsckland en gaande naar Amsterdam, had voor ruim 1000 aan verschillende gouden voorwerpen tusschen zijn kleederen verborgen tot zelfs zijne bottines deden als bergplaats dienstdoch al* zijne moeite was vergeefshet scherpe oog der grens beambten zag alles en hij werd om zoo te zeggen geheel uitgeschud. Te Vianen is Woensdagnacht in eene schuit een kast opengebroken en ongeveer duizend gulden daaruit ontvreemd. Eene goede gewoonte bestaat te Dongeren, nl. om arme menschen die zelve geen aardappelen verhouwen eene hoeveelheid-voor den winter t'huis te bezorgen. Zoo trokken Zaturdag jl. een 28tal meisjes naar den eenigen Israëliet in dat gehucht om hem en zijne vrouw een partijtje aardappelen te bezorgen. Het voornemen bestaat, dat a.s. Zaturdag al de jongens van het ge hucht denzelfden persoon zullen bezoeken met eene hoeveelheid brandstof, zoodat dit echtpaar den nade renden winter voor honger en koude is gevrijwaard. Een vreeselijk huiselijk drama is onder Ooster- bierum afgespeeld. De zoon van een landbouwer, lief hebber van vogelschieten, was heimelijk met een geladen tweeloops geweer uitgegaan. Zijn vader riep hem terug, nam het wapen af en, om een eind aan het schieten te maken, wilde hij driftig het geweer vernietigen. Met den loop in de handen, sloeg hij met de kolf tegen de schuurdeuren; de hanen vlogen over, en beide schoten troffen den ouden man. Binnen een uur was hij een lijk. Door het omvallen eener petroleumlamp vatten Vrijdag avond de kleederen der echtgenoote van den heer A. K. te Roermond vuur. Onmiddellijk stond zij in volle vlam. Zij liep onder het roepen om hulp de straat op, en werd door een voorbijgaanden conducteur der spoorwegen, die inmiddels zijn jas had uitge trokken en haar die had omgeworpen, voor verder onheil gespaard. Niettegenstaande de vlugge hulp, heeft zij ernstige brandwonden bekomen. Tegen een drietal jongens van 11 tot 13 jaar te Dordrecht is procesverbaal opgemaakt wegens het stuk werpen van een paar glasruiten in eenige straatlantaarns. Bij Ministerieêle Resolutie van den 15 October jl. no. 28 (Pers.) is ingetrokken de verplaatsing van den Commies der 3de klasse A. Bosselaar, van Cortgene naar Sas van Gent. Een paar te 's Hage, dat Vrijdagmorgen zou gaan aanteekenen, werd daarin verhinderd, doordien de aanst. bruidegom zoo dronken was, dat hij naar het bureau van politie moest worden overgebragt. Zooals men weet, vertellen de Duitschers zoo nu en dan, dat ons Oost-Indisch leger drijft op de Ger manen. Hoe waar dat is blijke weer uit het feit, dat van de 90 man, in September aangenomen, 72 Nederlanders waren en 14 Duitschers. In de omstreken van Breda, vooral te Prinsen- hage, komen verscheidene gevallen van pokken voor. Onlangs werd gemeld, dat eene fatsoenlgke burger dochter uit Leiden onder verdenking van kindermoord gevankelijk naar Den Haag was overgebragt. Uit de treurige bijzonderheden van deze zaak blijkt, dat het ongelukkige meisje in December jl. te Amster dam, waar zij in een winkel werkzaam was, door een heer min of meer beschonken was gemaakt. Zonder er vroeger iets van te vermoeden, werd zij in Julij de gevolgen gewaar, en nu was de afloop, dat zij, uit schaamte voor haar ouders en niet wetende wat te doen, het misdrijf pleegde. De Haagsche briefschrijver van de „Arnh. Ct." weet te vertellen, dat in de speelzaal van het Zeebad- Scheveningen, in de laatste dagen van het badseizoen, een deftig Haagsch huisvader meer dan een ton gouds moet hebben verloren. MARKTBERIGTEN. Rotterdam, 19 October. Tarwe. Ondanks matigen aanvoer, was puike 10 Cts. lager, beste 6.80 7.40, mindere 6.a ƒ6.80. Rogge flaauw, beste f 5.50 5.80, min dere 5.70 a 5.40.Gerst goed gevraagd, prij zen onveranderd. Biuiine Boonen weinig aangevoerd, 25 Cts. hooger, beste 10.— a 10.75, mindere 8.50 a 9.75. Erwten onveranderd. "Vlas. Aangevoerd 6300 steen, greotendeels onver kocht geblevenprijzen flaauw. Meekrap. Er was weinig aanbod; Onberoofde was iets hooger. XJgen. Aanvoer 25000 Hectol. PrijsPlakkeesche f 0,90 a 1,Zeeuwsche 0,60 a 0,90. Ingezonden Stukken. den Weled. heer J. van der Baan, Wolfaartsdijk WelEd. heer! Ook ik heb met belangstelling kennis genomen van uw ingezonden stuk in de N.Bode van 11. Dingsdag, met betrekking tot een door mij geplaatst berigt omtrent het aantal onzer vroegere predikanten en hunne dienstjaren. Geenszins wjjt ik uw schrijven aan ongepaste bedil- of vitzuchtintegendeel, aangezien het ook mij om de zuivere geschiedkundige waarheid is te doen, hen ik u zeer dankbaaar voor de rectificatie van bewust lijstje, want juist deze verbetering is de vrucht geweest, welke ik beoogd heb met het inzenden er van. Zeer teregt is uwe eerste opmerking, dat het schrift uit de tijden der eerste hervorming vooral voor een leek moegelijk te ontcijferen valt, ja zelfs soms geheel onleesbaar ishet inzenden nu van gezegd berigt, bedoelde niet alleen om de aandacht van onze gemeente op deze gebeurtenis te vestigen, maar vooral om van de eene oi andere zijde vollediger inlichtingen uit te lokken dit laatste is mij nu door uwe welwil lende tusschenkomst tamelijk wel gelukt. Wat uwe aanmerking betreft omtrent den tijd der opheffing van de combinatie met de gemeente Ouwer- kerk, zal wel uwe meening juist zijn. Indertijd heb ik van het een en ander een af schrift opgemaakt, waarin ik het jaar dier op heffing op 1591 heb aangeteekend, omdat ik n& dien tijd nergens meer gewag vond gemaakt van gehoudene vergaderingen te Ouwerkerk toch iees er door het moegelijke schrift twijfel bij mij op, of dit mijn vermoeden wel juist waswant, zooals algemeen bekend is, zijn maar zeer 6nkele gecombineerde gemeenten in de 16de eeuw zelfstandig geworden, maar de meesten in 't begin of midden der 17de eeuw om nu dien aan gaande zekerheid te erlangen, vroeg ik aan den ker-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1