ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5142. Donderdag 15 October 1885. 42ste Jaarg. KEURING DER RIJTUIGEN. HÉBBEN GOEDGEVONDEN TG BEPALEN Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per S maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeene Schouwing op de VLOEDPLANKEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zee- rikze1s, Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maat regelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, MAKEN BEKEND: dat de bij dat artikel bedoelde algemeene schouwing op de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Maandag tien 19 dezer maand, aan te vangen te 12 uur des middags. Zij berinneren de belanghebbenden aan het voorschrift der Verordening, dat de Vloedplanken of Kistingen als dan moeten zijn buitengebragt en geplaatst. Zierikzee, den 12 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. r. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente dat op Donderdag den 33 Oetobei* e. k-, des namiddags te 3 uur aan de Balie, eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorko ming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee den 10 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. DE LIBERALE UNIE. Men weet dat verleden jaar, onder den indruk van de verovering der meerderheid in de Tweede Kamer door de kerkelijke partijen, is gesticht de Liberale Unie. Zulk een lichaam is in ons land even onmisbaar als in België. De anti-revolutionaire partij heeft het in het Centraal-comité met zijn deputaten, de katholieken zijn van de zorg voor eene strenge partijzucht ontheven door de organisatie van het kerkgenootschap. De groote vraag is evenwel of het bestuur van eene Liberale Unie ook programma van beginselen moet geven. Dit meenen wij van niet. Het komt ons voor dat de Unie hoogstens aanwijzing kan geven, eenheid en zamenhang bevorderen, maar verder behoort zij niet te gaan. Zij kan dus adviezen geven. Maar hun hoofdtaak ligt gelooven wij elders. Het komt ons voor dat zij vooral hare krachten moet beproeven in den tijd der verkiezingen. Geld noch moeite moet zij dan sparen om den machtigen invloed der kerkelijken te bestrijden, geld voor de onkosten van vergaderin gen, drukwerken en advertenties. De kerkelijke par tyen hebben dat reeds lang ingezien en zoodra eene algemeene verkiezing aanstaande is, wordt het geheele land bewerkt. Behalve dit is er nog zooveel waar aan het bestuur eener Unie zijn krachten kan wijden. Men zie maar eens op hetgeen in België geschiedt, hoe dan wordt gelet op de zamenstelling der kiezerslijsten, iets waar hier te lande veel te weinig acht op wordt geslagen. In één woord, de Liberale Unie moet zijn het groote sterke oorlogswerktuig der liberale partij. Begeeft zij zich op het gebied der beginselen, dan zal zij allicht meer kwaad dan goed doen. Zoo hebben wij nu drie adviezen van het Bestuur der Liberale Unie over drie vragen van den dag kiesrecht, onderwijs en belastingen. Deze adviezen zijn uitstekend om in de vergade ringen van kies vereenigin gen politieke debatten uit te lokken, maar voor de rest komen wij er niet veel verder mede. In zake de belasting wordt het advies gegeven, eene progessieve inkomstenbelasting op het programma te schrijven. Dit geheel advies heeft veel weg van een toast op de liberalen. Maar nu vragen wij of niet sinds '48 telkens een inkomstenbelasting was voorgesteld en toch niet in het aanzijn trad. De Liberale Unie geve liever den weg aan op welke wijze men het goede denk beeld kan verwezenlijken. En dan gelooven wij dat het eenig antwoord kon wezen: eene Volksvertegen woordiging, anders zamengesteld dan de tegenwoordige. De vraag naar een andei kiesstelsel overheerscht inderdaad alle andere vraagstukken. De Liberale Unie adviseert voor het beginselhuurwaarde tot een ma ximum van 150 en een minimum van 50 maakt kiezer. Het behoeft geen betoog dat de beruchte plaat selijke gesteldheid, die bij ons tegenwoordig census- stelsel zulk eene rol speelt, ook bij het huurwaarde stelsel den doorslag zou geven. Reeds daarom achten wij de huurwaarde een ongeschikten grondslag. Bo venal ook omdat zij den werkman zou uitsluiten. Maar daarop heeft de Unie iets gevonden. Zij wil nevens het huurwaarde-stelsel een breed opgevat capa citeiten-stelsel omdat door een en ander ook de ge zeten werkman kiezer zij. Wij vragenwat verstaat men onder „gezeten werkman" Als dat woord „gezeten" dient om de massa der werklieden uit te sluiten, laat men het dan duidelijk en klaar zeggen. Dient het daartoe niet, dan is het geknutsel met plaatselijke gesteldheid en capaciteiten niet noodig. Men verlange dan eenvoudig in de grondwet eene bepaling dat alle mannelijke, meerderjarige ingezetenen rechtens het kiesrecht bezitten behoudens de uit sluitingen bij de wet vastgesteld. Dat is het algemeen stemrecht, ja, maar zonder bedriegelijk masker. De liberale partij ten onzent dient, gelooven wij, thans het voorbeeld te volgen van de liberale partij in Engeland. Daar is men niet teruggedeinsd voor het zoover uitbreiden van het stemrecht dat het de werk lieden omvat. Dit zou ook in ons land kunnen geschieden. Waarom het tot nog toe niet gebeurd is, valt zeer spoedig te zeggende liberale partij is verschrikt geraakt door de toepassing van het algemeen stemrecht in de Hervormde kerk, waardoor de onvrijzinnige party heer en meester speelt. Wij gelooven dat men van het een tot het ander niet mag besluiten. Men moge het betreuren of men moge er zich over verhengen, als een paal boven water staat het feit dat het grootste deel van de leden der Hervormde kerk, die zich niet laten leiden door de orthodoxen, eenvoudig van de stembus wegblijven ,pmdat zij het de moeite niet waard achten. Zou dit ook gebeuren bij de stembus voor de Staten- Generaal als de kiezerskring zoover was uitgebreid als wij meenen dat thans nuttig en noodig is? Wij ge looven van neen. Wij willen bovendien niet aannemen dat ons volk, in zijn geheel, confessioneel gestemd is. Er moge een behoudende plooi op wijsgeerig gebied zijn in het volkskarakter, kerkelijke dwang heeft ons volk nooit gediend. Wij nemen dus niet aan, zooals sommige liberalen, dat eene uitbreiding van het kiesrecht tot den ambachts man tot het onvermijdelijke resultaat moet voeren, dat de kerkelijke partijen zouden zegevieren. Evenmin achten wij de vrees gewettigd, dat de werkman als kiezer terstond socialist wordt. Wij meenen dat men onze werklieden onrecht doet door deze onderstelling. De ervaring in de landen, waar algemeen stemrecht sinds lang is toegepast, leert ook niet dat de socialisten daardoor in de meerderheid kunnen komen. Wat de zaak des te dringender maakt, is, dat thans door de meeste werklieden om stemrecht wordt gevraagd. Dit is een verschijnsel dat de aandacht niet mag ontgaan. In dezo omstandigheden had de Liberale Unie met een waarlijk vrijzinnig denkbeeld voor den dag moeten komen, maar niet met een tweeslachtig stelsel, dat voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. Over dit onderwerp is door de Unie een advies ge geven, waarover wij nader onze gedachten wenschen te zeggen, wanneer de Regeering met haar toegezegd voorstel tot wijziging van art. 194 der Grondwet, zal voor den dag gekomen zijn. Het aangevoerde zal evenwel reeds voldoende zijn om onze meening te rechtvaardigen, dat de Liberale Unie zich niet moet opwerpen als eene soort Synode. Wij gelooven niet dat de liberale partij ooit voor eene doode eenheid op het stuk van meeningen zal te winnen zijn. Zaturdag heeft men een gedeelte van de rotsen onder water, in Hel Gate bij New-York, door dynamiet laten springen. Die ontploffing geschiedde door middel van eleetriciteit, van den kant van Long-Island. De ontploffing is volkomen gelukt. De schok werd slechts ligt gevoeld aan de oevers, maar temeer en overal te New-York en op een afstand van verscheidene mijlen. Op het oogenblik der ontploffiug werd het water sterk bewogen en eene groote waterkolom met steenen en hout 150 a 200 voet hoog opgeworpen. Schade is niet aangerigt. De oevers waren met toeschouwers bedekt. Eenige jaren geleden deed in de stad Bristol een jonkman van hoog-aristocratisch uiterlijk zijn intrede in de wereld. Hij noemde zich Prins Zacharias Bassi- lius Zachkoff Gortschakoff, officier der Keizerlijke Russische garde en adjudant van Z. M. den Czaar. Dit hoogadelijk personaatje gedroeg zich zoo bemin nelijk, dat hij weldra in de hoogste kringen werd toe gelaten en vooral de harten stal van alle jonge dames. Hij trouwde dan ook weldra de schatrijke dochter van een groot koopman uit Bristol. Op zijn huwelijksreisje werd onze „Prins" wegens bedrog gevangen genomen en, krachtens het uitleverings-verdrag, naar Engeland ge- bragt. Bij gebrek aan bewijs voor de tegen hem door een koopman uit Constantinopel gerigte aanklacht, werd bij vrijgesproken, maar de jonge vrouw had genoeg van haar heer gemaal en keerde naar de ouderlijke woning terug. Op wraak zinnende, maakte hij ten huize van zijn schoonpapa nu een vreeselijk kabaal, waarvoor hij wegens rustverstoring werd veroordeeld. Hierbij kwamen zoo onverkwikkelijke onthullingen aan den dag uit het verleden van den zoogenaamden Prins, dat deze besloot, op reis troost te zoeken voor zijn verstoord geluk. Hij ging naar Cyprus, vervolgens naar Constantinopel, en ten laatste vernam men dat hij, bij een poging om uit een Perzische gevangenis te ontvluchten, was gefusilleerd. Gelukkig de kerel was dood. Op zekeren dag las een vroegere inwoner van Bristol, thans te Philadelphia gevestigd, de heer P., in „The New-York Herald" de volgende advertentieMarried Zacharoff, Billings. At Hotel Madisou August 26 by the Rev. J. Stanley d'Orsay, Zacharias Zacharow to Jeanne Frances Billings, all of this city." De naam van den bruidegom wekte bij den heer P. zekere her inneringen op aan iemand die vroeger zijn vriend was. Bij onderzoek bleek onze „Prins" herleefd te zijn. Te New-York had hij een meisje met 150,000 dollars weten te trouwen. De heer P. meende de Amerikaansche familie te moeten waarschuwen, en de schelm werd genoodzaakt ook zijn tweede vrouw te verlaten. Deze laatste echter bleef hem trouw en vluchtte met hem naar Rotterdam. Twee dagen later volgde de heer P., vergezeld van een New-Yorker detective, de vluch telingen. Hij liet de eerste vrouw van Zacharoff naar Rotterdam 'komen als getuige. Zy kwam met haar hroeder en een Londenschen detective. Toen de boot aankwam, waren de verschillende personen reeds te Rotterdam, omdat de boot toevallig oponthoud had gehad. Toen hij aan wal stapte vond Zacharoff een beleefde uitnoodiging om by den Amerikaanschen consul, die in het complot was, te verschijnen. Daar werd het laatste bedrijf van het drama afgespeeld. Ter wille van de familie liet men den Prins loopen; hij verdween en de Amerikaansche dame werd naar huis geëxpedieerd. Joseph Goulden, een 13jarige jongen, beschuldigd van zijn vader gedood te hebben, onderging Vrijdag voor het Westminster Police-court een voorloopig ver hoor, waaruit zich omtrent de toedracht der zaak het volgende laat opmaken: De verslagene was 54 jaren oud en deed 30 jaren lang dienst bij de posterijen. Woensdagmiddag kwam hij, zooals meermalen het geval was, tegen etenstijd beschonken te huis en begon onmiddellijk op vrouw en kinderen te schelden. Toen het eten op tafel kwam, slingerde de dronkaard zijn zoon Joseph een bord en een mes naar het hoofd, zonder hem echter te raken, en schold hem tegelyk voor „dief" uit. De knaap ont stak daarop zoozeer in drift, dat hij het mes van den grond opnam en het naar zijn vader wierp, die daar door in het vleezige gedeelte van het regterbeen, even boven de knie, eene diepe wonde ontving. Het bloedverlies was oogonbliklcelijk zoo groot, dat de man binnen tien minuten nadat de daad gepleegd was, bezweek. JFrawfttijjfe, In een enkelen nacht te ParijsEen Parijsche wijnkooper, die een bejaarde vrouw tegen de beleedi- gingen van drie personen wilde beschermen, werd door een van dezen overhoop gestoken. Hetzelfde overkwam een slagersknecht, die rustig huiswaarts ging en door eenige boosdoeners overvallen werd. Een werkman aan de stallen trof bijna hetzelfde lot, als niet eenige politie-agenten hem uit de handen zijner aanvallers verlost hadden, die in hechtenis genomen werden. Als er onder het prachtig regeringstelsel der Republiek niets bloeit, kan dit toch niet gezegd worden van het bloedig handwerk van het Parijsch geboefte. Eindelijk werd op de glooiing der fortificatiën het lijk vaneen net gekleede vrouw gevonden, die geworgd was. In een Duitseh blad komt het volgende verhaal van een grensbeambte voor Reeds lang had ik wantrouwend de dames opge nomen, die met reusachtige tournures rondliepen, en het bleek verleden Zaturdag, dat mijn wantrouwen maar al te gegrond was. Eene jonge, mooie, zeer elegant gekleede dame, die ik 'reeds vaak wegens hare belang rijke opvulling bewonderd had, kwam langs ons kantoor en hield, naar zij meende, enkel haar japon op, maar in werkelijkheid was het slechts de zwaar geplooide stof, die de dames nog over haar japon dragen. Daar door zag ik een soort buidel hangen, die iets zwaars scheen te bevatten; ik trad op de dame toe en vroeg beleefd wat zij toch wel in dien zak had, en zij gaf mij zeer vertoornd ten antwoord: „Wat gaat u onze mode atya Ik bleef aanhouden, hetgeen de dame zeer -oos maakte, en eensklaps greep ik naar den zak, waardoor ik vederen, snavel en een kop van een vogel voelde. Thans hielp geen tegenstribbelen; de dame, die de echtgenoote van een hooggeplaatst ambtenaar bleek te zijn, moest door eene vrouw worden gevisiteerd. Het resultaat was, dat zes patrijzen voor den dag kwamen. In,het volgende etmaal werden acht-en-veertig dames onderzochtbij vijf harer werden patrijzen, bij zeven jonge duiven en bij acht verschillende levens middelen gevonden. De tournures van verscheidene dames bleken hooi of oude lappen te bevattensom migen hadden ijzeren toestellen, die veel op vogel kooien geleken. Een zuinig man, wiens woning aan een spoorweg gelegen is, zoo verhaalt een Duitseh blad, heeft het volgende middel bedacht, om kosteloos van steenkolen voor zijn huiselijk gebruik voorzien te worden. Hij heeft namenlijk zijnhond geleerd, woedend te blaffen tegen alle voorbijkomende spoortreinen. De stokers gooiden altijd het gehaate beest met stukken steenkool, en zoo krijgt de man deze brandstof zeer gemakkelijk „vrij aan huis" bezorgd. Hij krijgt zelfs zooveel steenkolen, dat hij er over denkt, een kleinen handel met zijn buren daarin te gaan drijven. 's Gravenliage, 12 Oct. Gisteren is alhier in gevorderden leeftijd overleden de heer J. Esser, oud-resident van Timor en een der steunpilaren van de anti-revolutionaire partij. Hij was, meenen we, de eerste die te 's Gravenhage, na zijn terugkeer uit Indië als straatprediker optrad en op die wijze trachtte de zedelijke en godsdienstige beginselen die hij beleed, regt- streeks bij het volk ingang te doen vinden, 's Zomers en 's winters kon men hem 's avonds op de Markt of een ander druk bezocht punt zien staan, het volk toe sprekende met een ernst en eene overtuiging, die tot luisteren dwong en zijn beschaafde toon, zijn vaak uit het volksleven geputte voorbeelden en verhalen lieten toch bij menigen omstander een indruk achter. In den laatsten tijd liet hij het zendingswerk op straat aan anderen over. Overal waar hij kwam, in particu liere genootschappen of op openbare plaatsen, trachtte hij ieder van de voortreffelijkheid er van te doordrin gen. Overigens was Esser hulpvaardig en menschlievend. In de anti-revolutionaire kring was hij een geacht toongever en de anti-revolutionaire instellingen ver liezen in hem een krachtigen steun, evenzeer als het Bijbelgenootschap. Aangaande de eerstdaags te wachten voorstellen tot wijziging van het tarief van in- en uitvoerregten in Ned-Indie verneemt het „D. v. N.", dat het uitvoer- regt op koffie, dat thans bedraagt f 3 per 400 kilo, zal worden verminderd tot 1 per 100 kilo. Het uit- voerregt op suiker, thans f —,18 per picol, wordt f,09 per picol. Het regt op thee, bedragende 1 per 100 kilo, wordt geheel geschrapt uit de lijst der uitvoer regten. Het geheele ontwerp komt tot eene vermeerdering der inkomsten van één millioen. De opbrengst der ver meerdering van de invoerregten bedraagt dus een millioen meer dan de som waarmede de uitvoerregten worden verminderd. Het nieuw voor te stellen invoerregt op petroleum, 2 per hectoliter, wordt geraamd op f 800,000. Het invoerregt op tabak wordt voorgesteld tot een bedrag van 16, dat op sigaren en sigaretten tot een bedrag van f 200, beide per 100 kilogram. De volgende goederen, thans met 6 pCt. der waarde belast, zullen voortaan 10 pCt. betalenaardewerk, blikwerk, eetwaren en dranken, glas en glaswerk, goud- en zilverwerk (ook bladgoud en zilver), ijzer en staalwerk, kleederen, koperwerk, leder en lederwerk, loodwerk, papier, reukwerken, speelkaarten, uurwerken, vaat- en kuipwerk, vleesch, zinkwerk. Meel, thans naar een anderen maatstaf dan de waarde belast, wordt met 10 pCt. der waarde getroffen, even als de muziekinstrumenten, die thans zijn vrijgesteld. Het invoerregt op bier wordt verdubbeld, evenals dat op thee. Bier wordt belast per hectoliter, en van de thee, die thans naar de waarde is belast, wordt volgens het ont werp per kilogram het regt, f 0,20, geheven. Oudenbosch, 13 Oct. J.l. Zaturdag namiddag begaven zich 16 jongens van 613 jaar oud, allen uit deze gemeente, naar de een half uur van hier ge legene buurtschap Bosschehoofd, gemeente Hoeven, alwaar in 1883 eene nette openbare school werd ge bouwd met annexe onderwijzerswoning. Door vertrek van den onderwijzer staan school en schoolhuis tijdelijk ledig en onbewaakt, 't Naastbij zijnde bewoonde huis is er ongeveer 300 Meter van verwijderd. Toen de baldadige jeugd daar gekomen was ving de verwoesting aan. Acht en vijftig glasruiten werden verbrijzeld. Na dit bombardement klom men door de ramen naar binnen. De boekenkasten werden open gebroken, boeken, platen, leijen, kaarten door de lo calen geworpen, verscheurd, vertrapt en met inkt bemorst. De aangerichte schade wordt op 200 ge schat. Duizend stuks boeken, platen en kaarten zyn bedorven. Van 't gebeurde is proces-verbaal opgemaakt en met belangstelling wordt de regterlijke uitspraak verwacht. Ter Neuzen, 13 Oct. De as der nieuwe kraan op de Spoorkade is gebroken en gevallen op de Ned. stoomboot „Mars," aldaar in lading. Aan stuurboord werd belangrijke schade aangericht. Een arbeider viel in het water en werd gered, doch hij is gevaarlijk gewond. Men schrijft uit Hoofdplaat Een nieuwe eedskwestieDe heer J. F. Boone, die tot het R. C. kerkgenootschap behoort en als goed katholiek bekend staat, bad zijne betrekking als raads lid, waartoe hij herbenoemd was, wegens zieke niet eerder kunnen aanvaarden en zou in de vergadering van Donderdag worden beëedigd. Op eene desbetreffende vraag van den voorzitter verklaarde hij, dat hij de bij art. 39, gemeentewet, bedoelde verklaring en beloften wenschte af te leggen, hetwelk geschiedde, waarna hij op uitnoodiging van den voorzitter plaats nam. Op slechts een der daarna genomen besluiten (eeu van ondergeschikt belang) is zijne stem van invloed ge weest. De burgemeester heeft binnen 24 uren later aan den raad verklaard, verpligt te zijn op hooger bevel, te weigeren uitvoering te geven aan dat besluit, naar dien dat lid. volgens de regering, zijne betrekking wettig niet had mogen aanvaarden dan na aflegging der voorgeschreven eeden. Vlissingen, 12 Oct. Naar van vertrouwbare zijde, wordt verzekerd zal morgen, Dingsdag, te Ant werpen de aanbesteding plaats hebben van den bouw van het badhotel, voor rekening der Maatschappij tot exploitatie van gronden, te plaatsen op het duin ten Westen onzer stad, naast de bestaande stedelijke bad- inrigting. Zooals men weet, is genoemde maatschappij op grond van een door haar met ons gemeentebestuur gesloten contract, verpligt dit badhotel te doen bouwen en werd dit dan ook reeds eenmaal door haar aanbesteed. Omstandigheden zijn echter oorzaak geweest dat de zaak geruimen tijd werd vertraagd en in het oorspon- kelijke contract alsook in het bouwplan verschillende wijzigingen werden gemaakt. Zijn wij goed ingelicht, dan is de aanbesteding op mor gen nu definitief vastgesteld en bestaat het voornemen zoo spoedig mogelijk met bouwen te beginnen, ten einde, kan het zijn, het volgend badseizoen daarmede gereed te zijn. In den tegenwoordig zoo slappen tijd zal de uitvoering van dit werk menigeen, die zonder verdienste is, goed te stade kunnen komen. Ylissingen, 13 Oct. Heden heeft te Antwerpen plaats gehad de aanbesteding van het alhier te bouwen badhotel. Aannemer werd de heer W. Lock te Steen bergen voor 116,200 Yerseke, 12 Oct. Verleden week is een begin gemaakt met de werkzaamheden aan de Hervormde Kerk. De prison, gewoonlijk de verblijfplaats van hen, die te veel aan Bacchus geofferd hebben, is reeds afgebroken. Met eene zekere beklemdheid wachtte men het oogen blik af, dat de klok aan de beurt zou komen. Vrijdag was haar doodsuur bepaald. Omstreeks half tien waren hare laatste oogenblikkennog eenmaal liet zij twee en twintig heldere slagen hooren en gaf toen den geest. De klokkenist, onbekend met het vonnis dat over baar voltrokken was, wilde volgens gewoonte te twaalf uur luiden, doch het vriendelijk getik klonk hem niet meer tegen, onverrigter zake moest hij terugKeeren. Als door een gevoel van droefgeestigheid voortgedreven, klom hij des avonds voor het laatst den hem welbe kenden trap op en aanschouwde met smart de plaats waar de vriend van hem en van zijne voorgangers 61 jaar verblijf had gehouden. Toen begaf hij zich boven op den toren om nog eenmaal van uit de hoogte de breede Schelde om de schoone landouwen van Zuid- Beveland te zien. Het viel hem moeijelijk van de plaats te scheiden, die hen door een zoo dikwerf herhaald bezoek dierbaar was geworden. Yerseke is waarschijnlijk nu wel de eenigste gemeen te, die geen uurwerk bezit. Vooral voor de arbeiders en ambachtslieden, die gewoon zijn op het klokgelui hun werk te staken, is het zeer lastig. Ook bij mogelijk geval van brand zal het zeerjmoeijelijk zijn om de nicn- schen bijeen te roepen. En dan des Zondags? Hoe plegtig en statig klonken vroeger de klokketonen in het stille morgenuur ons in de oorenNu heeft dit alles plaats gemaakt voor eëne diepe stilte. Op het request van eenige ingezetenen van Yerseke en omliggende gemeenten, waarin verzocht werd om den sneltrein, die te 7.20 van Roozendaal naar Vlissin- gen vertrekt, te Kruiningen te doen stoppen, is door de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen afwijzend beschikt op grond dat bedoelde trein speciaal bestemd is voor het internationaal ver voer van Zuid-Duitschland naar Engeland via Vlissin- gen, en dat, indien men dit verzoek voor Kruiningen toestond, men het aan Vlake en 's Heer Arendskerke met meer en aan KapelleBiezelinge en Arnemuiden met een gelijk verkeer niet zou kunnen weigeren. Verleden Donderdag liep een jong mensch van ongeveer 24 jaar te Hansweerd te bedelen. Toen hem aan de meeste huizen eene aalmoes geweigerd werd, had hij de brutaliteit de bewoners te dreigen. Naar wij vernemen is hij door de politie des avonds on schadelijk gemaakt. Goes, 13 Oct. De Zeeuwsche pastoraal-conferen- tie's zullen in den loop dezer maand alhier gehouden worden. Als sprekers zullen optreden ds. J. de Koning te Krabbendijke „over de meest vruchtbare wijze van cathechiseeren" ds. Lampen van Kruiningen „over het onderscheid tusschen dadelijke en lijdelijke regtvaar- diging"ds. A. Littooy van Middelburg „over het methodisme"ds. Steketee van Veere over de vraag „welke is de beste preekmethode", en ds. B. Veenstra van Vlissingen „over het verband tusschen de souve- reiniteit Gods en verantwoordelijkheid des menschen." De gedrukte toestand van den landbouw heeft, wat natuurlijk niet anders kan, ook nadeelige gevol gen voor onze gemeentekas. Bij de verpachting van eenige gemeente-eigendommen op Zaturdag jl. gehou den, werd slechts tot een gezamenlijk bedrag van ƒ125 ingeschreven of ƒ67 per jaar minder dan de afgeloopen pacht. Stoere, maar ruwe klanten zijn het die „polder- schen," dat zijn de volwassen jongelingen uit den nabijgelegen Wilhelminapolder. Werken kunnen ze voor twee, maar ongelukkig is matigheid in drank niet een hunner deugden, terwijl zij hunne stevige knuisten, vooral op Zaturdag- en Zondagavonden, wel eens tot wat anders gebruiken dan tot den dagelijk- 8chen arbeid. Wanneer men nu weet, dat er tusschen hen en hunne Goesche standgenooten een instinctma tige afkeer bestaat, dan begrijpt men dat de politie dikwijls de grootste bezadigdheid moet gebruiken om vechtpartijen te voorkomen. Uit het driemaandelijksche verslag der werklie- den-vereeniging „Eigen hulp" blijkt, dat het aantal gewone leden 46 en dat der buitengewone 31 bedroeg. Ontvangen werd in dat kwartaal ƒ56,73 en aan zie kengelden uitgegeven 123, zoodat de kas verminderde met ruim 66, en deze terugging tot een bedrag van 445. Dat de werklieden het nut dezer vereeniging leeren iuzien, zou men mogen afleiden uit de omstan digheid, dat 14 gewone leden toetraden. En dat nut voor den zieken werkman is niet geringaan een hunner werd o.a. gedurende zijne ziekte 42 uitge keerd, terwijl anders misschien de bank van leening hulp had moeten verschaffen. Toch schijnt het, dat sommige leden misbruik maken van de kas. Dit zou men daaruit mogen afleiden, dat het bestuur besloot om aan ziek zijnde leden geen gepatenteerde werkzaamheden meer toe te laten. Brouwei'Shaven, 13 Oct. De netto opbrengst der alhier op 2 October 11. gehouden Soirée ten voor- deele der armen, bedraagt 50,31. Ziei'iltseee14 Oct. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is benoemd tot afslager en keurmeester aan de Vischmarkt A. de Klerk. Een verzoek van den Sasmeester tot nadere regeling zijner toelage voor huishuur, die thans 14 per jaar bedraagt, is gesteld in handen van Burg. en Weth. Het suppl.-kohier van den Hoofdei. Omslag wordt vastgesteld op l70,161/2. Alsnu komt in behandeling het verslag van de raads-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1