ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5141. 42ste Jaarg. Dingsdag 15 October 1885. KEURING DER RIJTUIGEN. HEBBEN GOEDGEVONDEN TE BEPALEN Nieuwstijdingen. Sc ®ram3v»al. StoUiMtlttttir, JFtanftrtjft, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormidda'gs 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente dat op Donderdag den 22 Ootobei* e. b., des namiddags te 5 uur aan de Balie, eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Ry- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te oudergaan, ter voorko ming van de bij de Algemeene Politie-Ver ordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 October 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De Transvaalsche „Staatscourant" bevat een regerings besluit, waarbij de goudwet van 1885 zoodanig wordt gewijzigd, „dat het voortaan iederen blanke vrijstaat, zonder licentie, handel te dryven in ruw goud, tot tijd en wijle de Regering de tegenwoordige bepalingen te dier zake weder van kracht zal verklaren." Twee concessiën voor het ontginneu van edelgesteenten en edele metalen zijn onder de gewone voorwaarden toe gestaan. aan Modie's Gouddelvings- en Exploitatieinaat- schappij (beperkt), op de plaatsen ArmeideenOirschot.— De begrooting van 's lands inkomsten en uitgaven van het loopende jaar is openbaar gemaakt. De ontvangsten zijn geraamd op 245,047 pd. st. 13 s. en de uitgaven op 224,517 pd. st. 5 s. 10 d., dus een vermoedelijke bate van 20,530 pd. st. 7 s. 2 d. m Een ontzettende brand is te Londen uitgebroken. Meer dan veertig perceelen zijn geheel of gedeeltelijk vernield, daaronder circa 15 groote magazijnen. De vlammen werden het eerst ontdekt in een der maga zijnen, die met nog 9 anderen een blok vormen aan den Clerkenwellroad en de Aldersgate-street, meer bekend onder den naam van Wilderness-row. Onmid- delijk werd alarm gemaakt en rukten de spuiten aan maar de vlammen, geholpen door een feilen Zuid-Westen wind, sloegen zoo verwoed om zich heen, dat in een oogenblik de geheele buurt in brand stond en ook de huizen aan de overzijde vlam vatten. Huis aan huis werd nu door het vuur aangetast. Het moet by het woeste weder een ontzettend gezicht zijn geweest, Langen tijd schenen alle pogingen tot blussching vruch teloos. Tegelijkertijd vielen de voorgevels van vier groote magazijnen om en elk oogenblik verkeerden de mannen van de brandweer in levensgevaar. Tegen den middag was men echter het vuur meester en ofschoon de schade ontzettend is men schat haar op twee millioen pond 24,000,000) heeft men toch reden tot te vredenheid, dat voor-zoover tot heden bekend is geen menschenleven bij dit verschrikkelijk onheil ver loren ging. Een meisje van twee jaren en een oude vrouw werden door een politie-agent als 't ware aan de vlammen ontworsteld en onder de luide toejuichingen der duizenden belangstellenden, die het schouwspel aanstaarden, uit een huis gehaald, dat reeds van onder tot boven in brand stond. De oorzaak van het onheil is tot heden onbekend. jLAusiati&t Dezer dagen kwam te St. Petersburg een karavaan uit de mijn van Irkutsk aan met 5667,48 kilogram goud, ter waarde van 7 millioen roebel. Dit goud is afgeleverd aan de Keizerlijke munt, in de Peter- en Paulus-vesting. Bij het vervoer werden allerlei voorzorgen genomen. De goudstaven werden in kisten gelegd, en deze daarop in grootere, met ijzer beslagen kisten gepakt. Die kisten werden daarna op de wagens voor het vervoer, met ijzeren staven en kettingen vastgemaakt. De meest betrouwbare officieren en manschappen der Siberische kozakken worden altijd ter begeleiding van deze kara vaan uitgekozen, en de bevelhebber mag zich geen oogenblik, dag noch nacht, er van verwijderen. De reis van Irkutsk naar St. Petersburg duurde 40 dagen. Er komen jaarlijks 4 a 6 van zulke karavanen in de Russische hoofdstad aan. Eerlang wordt er weer een verwacht, met goud ter waarde van 14 millioen roebel, uit de mynen welke het bijzonder eigendom zijn van het Keizerlijk huis. Uit Weenen wordt aan de „Nordd. Allgem. Zeit." geschreven, dat dezer dagen opnieuw het bewijs ge leverd werd dat Fortuna blind is. De hoofdprijs in de laatste trekking der loterij van de stad Weenen viel op een nummer dat zich in het bezit van baron Rothschild bevindt. De millionair ontvangt daardoor het bagatel van tweehonderd duizend florijnen, welk bedrag voor een ander mensch een vermogen zou vertegenwoordigen. In het Zwitsersche kanton Waadtland ligt thans de sneeuw reeds 40 duim hoog in 't open veld en 80 duim in 't gebergte. Het vee is reeds naar de stallen. Sedert 1805 herinnert men zich zulk een vroegen winter niet. De schade aan den oogst en aan de vrucht- boomen is aanzienlijk. Te Lausanne heeft men vele bevroren zwaluwen gevonden. Te Morges by Geneve hakte een man zijn vrouw letterlijk in stukken, smeet het lyk op het bed, dat hij met petroleum drenkte, en stak er toen den brand in. Hij wilde daarop vluchten, maar werd door den rook be dwelmd, zonk neer en stikte. De brand werd door de buren gebluscht. De geheel onverwachte uitslag der verkiezingen ten voordeele van de conservatieven wordt door de bladen druk besproken. De meeste republikeinsche bladen be schouwen dezen uitslag als een ernstige beproeving voor de republiek en eene waarschuwing voor de repu blikeinen, om een eind te maken aan hunne verdeeld heden en, evenals 8 jaar geleden, zooals de 363 deden, zich aaneen te sluiten. Alleen de tucht, die hun vroeger de overwinning verschafte, zal zulks ook thans ver- jnogen bij de herstemmingen. Uiclgix. In een hotel te Laeken werd Donderdag-morgen, op verzoek van den eigenaar, een jong mensch gear resteerd, die niet in staat was om zijne rekening wegens logies en ontbijt, ten bedrage van f 1.80 te voldoen. Nadat hij daarna vijf dagen lang in een ge vangenishok te St.-Josse-ten-Noode had doorgebragt, behandeld met de beleefdheid, die de politie gewoonlijk aan schooijers en oplichters bewijst, bleek het, dat men met een zoon van zeer aanzienlijken huize te doen had, die van zijne ouders jaarlijks 10,000 francs voor levensonderhoud ontving, doch zich niettemin meest altijd in geldverlegenheid bevond. Naauwelyks was de jeugdige doordraaijer op last van den procureur-generaal ontslagen, of de militaire regter beval zijne onmiddelijke inhechtenisneming. Hij had namelijk, ook al door geldgebrek gedreven, dienst genomen bij het 3e regiment jagers, doch was, toen hem dit leventje al spoedig begon te vervelen, gede serteerd. Het veelbelovende jongmensch bevindt zich thans in de militaire gevangenis te Brugge en zal in de volgende week voor den krijgsraad van Oost-Vlaan- deren teregtstaan. Zaandam, 9 Oct. Een treurig geval heeft zich alhier voorgedaan. Reeds geruimen tijd was er sprake van, dat de directeur der gemeente-reiniging ontslagen zou worden. Dit schijnt de man zich zoo te hebben aan getrokken, dat hij zich gisterennacht door verdrinking van het leven heeft beroofd. Kort te voren brak er brand uit in de gebouwen der Stadsreiniging. Het ver moeden bestaat, dat de zelfmoordenaar daar de hand in heeft gehad. Amsterdam9 Oct. Hedenochtend was het bekende achttal, door den thans gedetineerden Kloppers aangenomen, om hem den voorgenomen dubbelen kin derroof te helpen volvoeren, weder bijeen aan het Cen traal Station te Amsterdam, op weg naar Zutphen, om door den regter-commissaris mr. Thooft als getuigen te worden gehoord. Hedenmiddag zijn ook door den gedelegeerden regter-commissaris bij de arrond.-regtbank te 's-Hage verschillende getuigen gehoord in zake de poging tot ontvoering der kinderen van den heer Hoek te Apel doorn, meer bepaald ook over vroegere gebeurtenissen, die met het streven van mevr. Bulkley worden in ver band gebragt. In het Panopticum te Amsterdam wordeD over eenige dagen geplaatst de beelden van Montefiore, van mevr. Kleine en van Jeanne Lorette. Op 20 dezer zal de colporteur van het socialistisch orgaan „Recht voor Allen," Belderok, die by de laatste ongeregeldheden op het Rokin werd gepakt, voor de Regtbank te Amsterdam teregtstaan. Dïrkslaud, 10 Oct. De gemeenteraad heeft be sloten het getal opcenten op de personeele belasting van 80 terug te brengen op 60. De begrooting der gemeente voor 1886 is vastgesteld op een bedrag van f 27,108,GS1/» in ontvangst en uitgaaf. Terneuzen, 11 Oct. Door het bestuur van den Colgors-polder is besloten, de kleiwegen in voornoemden polder te doen begrinten. De aanbesteding van ruim 10000 M3 grint, zal eerstdaags plaats hebben. Door de uitvoering van dit plan zal weder een einde worden gemaakt aan enkele in den winter met paard en rij tuig onberijdbare wegen. Onder de zaken, die een echte Neuzenaar altijd belang inboezemen, behoort ook de overname van den Spoorweg MechelenTerneuzen door den Belgischen Staatreeds jaren door dezen gehoopt, door anderen gevreesd. Ook dezer dagen werd er in een der Belgi sche bladen weder het gerucht verspreid als zou de Minister van spoorwegen met de directie der lijn te St. Nicolaas eene conferentie hebben gehad betreffende die overname. Het schijnt echter dat bedoeld blad niet goed was ingelicht, althans naar men verzekert is er van de bedoelde conferentie niets waar of daardoor nu ook het plan der overname wordt gelogenstraft schijnt onzeker. Rotterdam ,10 Oct. Een vreeselyk ongeval had hedenmorgen in de Hoflaan te Kralingen plaats. De heer v. d. W. met zijn zoon uit Rotterdam reden door de Hoflaan, toen zij bij het uithalen voor een ander rijtuig met hun wagentje klem geraakten. De zoon sprong er af, het paard ging voorwaarts en nu geraakte ky tusschen den wagen en een boom, met het gevolg dat hij spoedig een lijk was. Vlissingen, 10 Oct. Naar men verneemt, heeft zich Vrijdag bij den burgemeester alhier eene deputatie uit het kaaiwerkvolk aangemeld, ten einde om werk te vragen. Bij geheele hoopen ziet men op verschillende plaatsen mannen staan, die sedert langen tijd zonder werk zijn. In eene Vrijdagavond te Middelburg gehouden vergadering van de afd. der Vereeniging tot Bevorde ring van Fabriek- en Handwerksny verheid in Neder land, werd aan C. Adriaanse, die gedurende 40 jaren de firma I. de Broekert en Co. eerlijk, trouw en vlijtig diende, namens het hoofdbestuur de zilveren medaille der vereeniging, benevens het daarbij behoorend diploma, uitgereikt. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten zich te wenden tot de Tweede Kamer met het verzoek, de ingetrokken subsidie voor de H. B. S. voor meisjes opnieuw op de Staatsbegrooting voor 1886 te brengen. V JLïssiugen10 Oct. Om het hare te doen ter voorkoming van ongelukken als dat van jl. Woensdag, doet de directie van den stoomtram dezen, zoolang hij in de stad rijdt, voorafgaan door eenen jongen, die een aan de locomotief bevestigden stok in de hand houdt 's avonds bovendien een rood licht en dus gedwongen is steeds op bepaalden afstand van den tram te blijven. Hierdoor kan tegelijkertijd de tram niet anders dan stapvoets rijden en is op het eerste sein gestopt. De pogingen, voor eenigen tijd door den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg aangewend tot het oprigten eener maatschappij tot onderlinge ver zekering tegen hagelschade zijn met den besten uitslag bekroond geworden. Op eene bijeenkomst, den 19den Augustus^jl. ge houden, werd eene voorloopige commissie van vijf leden benoemd, welke in de Woensdag te Oostburg gehouden vergadering een ontwerp van wet ter tafel heeft ge bragt, hetwelk na geringe wijzigingen in zijn geheel werd aangenomen; de vereeniging werd geconstitueerd en 32 leden traden onmiddelyk toe. Den 28sten dezer zal de eerste vergadering van leden worden gehouden, ten einde een vast bestuur te benoemen. Groes, 11 Oct. Eene vreemde wraak. Twee buur vrouwen hadden 't nog al eens met elkaar aan de stok, waarbij een wedstrijd gehouden werd in het uitdeuken van ruin-liefelijke, maar veel-zeggende bewoordingen. De een, die als het op schelden aankwam het van de andere verloor, bedacht daarop een zeker werkend middel om zich te wreken. Zij strooide"z.-g. bleek - poeder in groote hoeveelheid uit op de wasch die op de bleek lag, waardoor natuurlijk belangrijke schade aan het linnengoed werd veroorzaakt, hetgeen des te erger was omdat het linnengoed aan anderen behoorde de vrouw is nl. wasch vrouw. Naar men verneemt is hiervan proces-verbaal - opgèj maakt. De afd. Goes van het Ned. Tooneelverbond telt 12 leden. De pogingen door de afd. in het werk gesteld om een garantie-fonds bijeen te brengen, teneinde tooneelvoorstellingen mogelijk te maken, had weinig succès. Men mag niet hoopen, dat de pogingen zullen herhaald worden. Voor de betrekking van hoofd van het bewaar school-en handwërks-onderwijs hebben zich 15 sollici tanten aangemeld. Door B, en W. zijn op de voordracht geplaatst de dames T. J. Meines te Tiel, W. Jager te Sint-Anna-Parochie en D. C. van Holk te 's-Graven- hage. Door den gemeenteraad werd gisteren met alge meene stemmen no. 1 benoemd. In diezelfde zitting werd het verzoek van het burgerlyk armbestuur om intrekking der magtiging tot tydelijke belegging van kasgeld ingewilligd. De heer J. J. Hodde, rijksambtenaar te Elle- woudsdijk, wordt met ingang van 1 November a. s. verplaatst naar Sas van Gent, terwijl de heer J. de Vlieger met dien datum van Sint Kruis naar Ellewouds- dijk wordt, overgeplaatst. Yerseke, 10 Oct. Naar wij vernemen is een concessie aangevraagd voor een tweede scheepstimmer werf in deze gemeente, ditmaal bij het einde der haven tegen den buitendijk van den Bürenpolder. Zierikzee, 12 Oct. Sedert Donderdag hebben hier des avonds eenige ongeregeldheden plaats. Op dien avond werd in een lokaal van het „Hotel de Weerd" eene Evangelie-verkondiging gehouden, waar bij eenige jongelieden zich onbetamelijkheden veroor loofden, zoodat een paar hunner uit de zaal werden, verwijderd. Dit gaf aanleiding tot geschreeuw buiten de deur van genoemd hotel, waar zich eene groote massa volks bevond, aan wien den toegang geweigerd werd. Een groot aantal „belangstellenden en nieuws gierigen" voegden zich daarbij en weldra trok eene joelende en zingende menigte door de stad, bij enkele ingezetenen en een paar schoolgebouwen de glazen in werpende. Men beschouwde het algemeen als een kwajongensboel en onwaar is een berigt in de „N. R. Ct." als zou er verband bestaan tusschen de gods dienstige rigting van een onzer geachtste ingezetenen en het inwerpen van een paar glazen bij hem. Bij de meest verschillende personen is zulks gedaan, er was blijkbaar volstrekt geen doel en alles bepaalde zich tot baldadigheid. Vandaar hebben wij er dan ook in ons vorig No. geen melding van gemaakt. Vrijdag-avond werd echter op nieuw de rust verstoord en wederom bij verschillende ingezetenen de glazen ingeworpen. Ten 11 ure werd het volk door onze politie uiteengejaagd, wier taak dien avond niet ge makkelijk was. Zaturdag-namiddag heeft de burgemeester de volgende proclamatie uitgevaardigd en daarbij de onderstaande bekendmaking gevoegd De BURGEMEESTER van Zierikzee Overwegende dat eenige kwaadwilligen nu bij her haling, des avonds de rust der ingezetenen en de open bare orde in deze gemeente hebben verstoord, door het houden van zamenscholingen en het plegen van ver schillende baldadigheden Gelet op de artt. 184, 186 en 187 der Gemeentewet VERBIEDT: alle zamenscholingen en vereenigingen van meer dan vijf personen op de openbare straten, pleinen en wegen der gemeente BEVEELT dat deze op de eerste aanmaning der dienaren van de openbare magt zullen uiteengaan, met waarschuwing, dat ongehoorzaamheid aan zoodanige aanmaning zal worden beschouwd en behandeld als oproerige handeling bjj de Strafwet met straf bedreigd. Hij verzoekt verder alle welgezinden van hunne zijde mede te werken om dergelijke handelingen zoo veel mogelijk te voorkomen, en door alle onder hun bereik zijnde middelen te beletten, en waarschuwt hen in hun eigen belang zich niet uit nieuwsgierigheid bij de zamenscholingen te begeven. Bepaald wijders dat deze onverwijld zal worden af gekondigd. Zierikzee, den 10 October 1885. De Burgemeester, J. P. N. ÈRMERINS. BEKENDMAKING, De BURGEMEESTER van Zierikzee HERINNERT allen, wie zulks aangaat dat op het inwerpen van glas ruiten^ bij de Strafwet eene gevangenisstraf is bedreigd van ééne maand tot één jaar. Zierikzee, den 10 October 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. Dien avond doorkruiste de versterkte rijks- en ge- meente-politie de stad, terwijl de schutterij ten stadhuize was bijeengeroepen, ten einde zoo noodig hulp te verleenen. Alles liep echter in de beste orde af. Een paar voorloopige aanhoudingen hadden plaats. De Zondag-avond is rustig voorbij gegaan, waaraan moeder Natuur zeker niet weinig heeft bijdragen. Wij vertrouwen echter dat deze ongeregeldheden zich niet zullen herhalen, daar het inwerpen van glasruiten toch niets anders kan opleveren dan schade voor rustige burgers en straf voor de daders. De boerenknecht W. v. S. te Zonnemaire, die Woensdagavond een wagen met suikerbieten naar het veer had gebragt, kreeg bij het huiswaarts keeren een ongeluk. Zijn paarden, jong en dartel, schrikten van een voorbij rijdenden wagen, en gingen op hol. De man sprong van den wagen en kreeg een der wielen over het hoofd, tengevolge waarvan hij een ernstige wonde bekwam, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De paarden renden voort tot dat de wagen tegen een boom teregt kwam en zij werden gegrepen. Over de instructie tegen C. J. Van Raay, op Dingsdag 6 dezer door den regter commissaris Mr. Van Heusde te 's Ilage aangevangen, deelt „Regt voor Allen" een en ander mede. Het bleek, dat het bekende „Stemregtlied" is ver vaardigd door beklaagde, die het heeft doen drukken en verspreiden dat het was gemaakt met het oog op de Meeting voor Algemeen Stemregt den 20 Sept. te s Hage gehouden, om tot opwekking gezongen te worden dat met „Rijke Eerste Kamerheeren", bedoeld werden, de leden van de Eerste Kamerdat bekl. onder „dieven" verstond alle menschen, die zich iets toeëigenen, wat aan anderen toekomt, en onder „woekeraars", allen die leven van renten en pachten, die van den arbeider worden afgeperst; dat onder het woord „eerste klas" moet verstaan worden, „bij uitnemendheid", (hoogst aangeslagenen in de directe belasting en dus rijken); dat het woord „dieven" niet moest worden opgevat als zouden die personen, handelingen plegen, die onder het bereik van het Wetboek van Strafregt vallen dat de denkbeelden, door bekl. ontwikkelt, socialistische beginselen waren, en dat het geïncrimineerde vers niet met opzet was geschreven om de Kamerleden moed willig en.met opzet te beleedigen. --;^\-Te. Wlaardingen heeft een tienjarige knaap een eikel, dien hij toevallig gevonden en in den mond ge stoken had, in de luchtpijp gekregen. Niettegenstaande terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, mogt men er niet in slagen het belemmerende voorwerp te verwijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. In den morgen van den 5en dezer heeft in den Louisapolder, onder Clinge eene brutale aanranding plaats gehad. Zekere V., koopman in hoornvee, in Meerdonck (België) woonachtig, kwam door den polder ten einde eenige gekochte koeijen in ontvangst te nemen. Onverwachts werd hij door twee personen aangespro ken, die, van hem vernomen hebbende, dat hij koeijen ging afhalen, de. onderstelling maakten, dat hij dan ook geld bij zich moest hebben. Zonder lang talmen, grepen zij dan ook Y. vast, wierpen hem op den grond, rukten zijn kleeren open en beroofden hem van het geld, dat hij bestemd had om eenige koeijen te betalen. Hierna namen de roovers, vermoedelijk wildstroopers, ijlings de vlugt. De Hollandsche en Belgische politie, denzelfden dag hiermede in kennis gebragt, stelden een ijverig onderzoek in. Tot heden zijn de daders echter onbekend. Op de voordracht tot benoeming van een dijk graaf voor den Vergaertpolder komt als n°. 1 voor de heer A. Buy'ck en als plaatsvervanger van den dijkgraaf de heer L. Yerhelst, beiden te Westdorpe. Mogten de pogingen slagen, dan zal in den on voldoenden toestand van de haven van Oud-Beierland spoedig verbetering komen. Eene commissie, bestaande uit de heeren Hoogenboom, Schipper en De Vlieger, is door den raad benoemd om met de eigenaren der aan de haven gelegen gronden te onderhandelen over den verkoop van een gedeelte daarvan, dat dan weg- gegraven zal worden. Door ingezetenen uit Bergen op Zoom is een adres aan den Minister van Binnenlandsche zaken gezonden, om de toelating te verzoeken van meisjes tot de lessen der R. H. B. S. De afwijzende beschikking van den Minister op een vroeger ingediend soortgelijk adres was voornamelijk gegrond op gebrek aan localiteit, een bezwaar dat bij het nieuwe gebouw niet gelden kan. Van den voortvlugtigen gevangene Van Rijssel- berghe .is thans een portret verspreid onder de ambte naren der politie hier te lande. Tusschen infanteristen en artilleristen te Breda is het in de laatste dagen des avonds nog al eens tot hevige kloppartijen en verwondingen gekomen. Er loopen nu eiken avond gewapende patrouilles door de stad en zamenscholingen van meer dan drie militairen zijn bij dagorder verboden. KERKNIEUWS. Beroepen te Ernst ds. P. E. H. Bodel Bienfait, emer. pred. te Zierikzee. Dr. C. C. Schot, pred. te Tholen, heeft bedankt voor het beroep naar Zoutelande. Bedankt voor Wilhelmiuadorp door A. P. De Groot, te Ophemertvoor Ovezand en Driewegen door B. M. Mantz, te Breskens. Gemengde Berigten. 'tGaat vooruit! Te Kopenhagen zijn de Voorzitter en twee leden der Tweede Kamer tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het plegen van ge welddadigheid tegen de politie. De Groninger glazenbrekers zijn veroordeeld tot 9 en 6 maanden celstraf. In het gasthuis te Arnhem heeft eene jonge dochter van 93 jaar nog een tand gekregen. Dat zal wel de laatste zijnDoor de politie te Amsterdam zijn in 6 maanden 519 honden afgemaakt, die geen 't huis hadden. Een doctor in de pbilosophie bewijst het weldadige van het sterk rijgen door te zeggen „Het neemt alle dwaze vrouwen van de aarde weg en laat alleen de verstandige overblijven, opdat die goede huismoeders zouden worden". Allons damesTe Amsterdam verscheen onlangs een boekje, getiteld„De pantoffelregeringaanwijzing voor vrouwen en meisjes om zich de heerschappij van den pantoffel te verzekeren en den huiselijken scepter te voeren". TeWolferts- dorp lagen den vorigen Dingsdag aan den zeedijk van den Waterlandschen polder eenige onbezoldigde en rijks veldwachters, vermoedelijk wachtende op de stroopers, die onlangs daar alles hebben afgestroopt. Men lean hier weer het spreekwoord bezigen „Als het kalf verdronken is, gaat men den put dempen". Te Kloetendorp zal in den schouwburg van Kruimelaar worden opgevoerd, een geheel nieuw blijspel, getiteld „De jonge reus Raymond," in drie bedrijven; 1ste bedrijf, klein maar dapper; 2de bedrijf, een adres met te veel letters3de bedrijf, een meisje van achter den molen. Iemand te Z. wordt aangeraden geen jongens te slaan, die 5 jaar ouder dan hij zijn, daar er toch altijd op hem wordt gelet. Een beweeglijke tim merman te Melis., die thans alles doet, moest zooveel praats niet hebben van menschen, waarvan hij moet eten. Het was beter dat hij aan het wel te regt gezegde spreekwoord dachtdie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus. En met vreemde zaken zich te bemoeyen Is zeer gevaarlijk, beste vrind Je kunt zoo ligt de boel verknoeijen, Uit onkunde of door schijn verblind! Als man en vrouw te zamen kijven, Ik meen dat zoo iets wel geschiedt, Tracht dan vooral neutraal te blijven Zeg dan bepaald, dat raakt mij niet. Maar zoo gy de onschuld ziet belagen, Door overmagt van rang of goud, Gaat bij geen ander bijstand vragen, Daar 't onregt zich genoeg aanschouwt. Of, zoo gij in armoe moet verkwijnen Bij korte dagen, gaauw en snel, Laat wraak en hoogmoed dau verdwijnen En roept met vuurDat raakt mij wel. Stoomboot „ZEELAND." JD» JÊRZ IW K rmr Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. OCTOBER, 1885. Van ZIERIKZEE 13 'smorg. 8.u. Dond. 15 8.— Zaturd. 17 8.— Van ROTTERDAM: Woens. 14 'smorg. 10.30 u. Vrijd. 16 10.30» Maand. 19 10.— De Directeur, A- van GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1