/Mlllh/IISUM NIEUWSBODE. I¥o. 5158, Dingsdag 6 October 1885. 42sle Jaarg. Nieuwstijdingen. STwixrt&a. Stent»® rlsinfo, TBLBGRA M. Verschijnt DINGSDxAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags '10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand Julij 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren Van Zierikzee aan Antonie te Wemeldinge. Van Renesse aan J. Schut te Amsterdam. De passagiers in den sneltrein, die van de westelijke koele streken naar New-York reed, hadden geen ver moeden welk gevaar hen bedreigde. Bij het verlaten van het station bemerkte de stoker plotseling een eigen- aardigen, starenden blik bij den machinist James Smith, en toen hij vroeg of hem iets scheelde, begon deze plotseling honend te lachen en luide te roepen„Hoe komiek dat zij daar achter geen van allen weten dat ik weder eens krankzinnig ben geworden en ze nu allen sekuur in den naasten afgrond zal laten vallen De stoker wilde eerst den ongelukkige, die zijn machine begon te draaien, door zachte toespraak tot andere gedachten brengen, doch te vergeefsde trein versnelde zijn vaart op onrustbarende wijze en de afgrond naderde. De stoker nam toen een wanhopig besluit, sloeg de machinist met zijn stookijzer ter neder en deed de machine stilstaan. De zwaargewonde man werd naar een krankzinnigengesticht gebragt en de stoker wegens poging tot moord naar de gevangenis. De geredde pas sagiers hebben echter een aanzienlijke som geld voor hem bijeengezameld. De groote werkstaking in de fabrieken van Arm strong, Mitckel Co., te Elswick, heeft naar Sir Wil liam Armstrong berekent, in de achttien dagen welke zij duurde een verlies van 20,000 pd. st. 240,000) aan werkloonen opgeleverd, terwijl zij tevens oorzaak was, dat eene bestelling van 30,000 pd. st. van de hand gewezen moest worden, welke nu der nijverheid van een ander district ten goede kwam. En die schade hadden de werklieden zich kunnen besparen als zij terstond, zooals zij nu toch deden, in eene beslissing door scheidsregters hadden toegestemd. Uit Constantinopel wordt aan „Daily News" ge meld, dat nabij Smirna een jeugdig Engelschman is ontvoerd door struikroovers, die een losprijs van 9000 p. st. (108,000 gulden) eischen. In het aan zijn bloedverwanten gerigte schrijven deelt Fred zoo heet de Engelschman mede, dat de bandieten, waar onder zoowel Christenen als Muzelmannen zijn, hem zonder den minsten twijfel het hoofd zullen afslaan, als het geld niet gezonden wordt. ©Msrfeq®. In Bulgarije is een bevel uitgevaardigd, dat alle mannen van 18 tot 32 jaar als vrijwilligers zullen opgeroepen worden en zich gereed moeten houden, indien het noodig is. Vorst Alexander heeft de heeren Tekamakoff en Hodji Petroft naar Konstantinopel gezonden om den Sultan te verzekeren, dat er volkomen orde en rust in de provincie heerscht. In alle voornaamste steden zijn afdeelingen van het Roode kruis opgerigt. Van half Junij tot half September zijn in Spanje niet minder dan 247788 personen door de cholera aan getast hiervan zijn er 91,227 overleden. Uit alle streken van Zwitserland komen berigten over watersnood en sneeuwjachten. Het water is vooral overvloedig in het oostelijk gedeelte van Zwitserland, waar de Rijn tengevolge van de vele en zware regen buien spoedig de hoogte zal bereikt hebben, welke hij in 1S6S Leeft gehad. Bij Thusis is de Tambabrug weg geslagen en de Turdisbrug beschadigd. Groote schade heeft de sneeuw aan de druiven en de vruchtboomen aangerigt. Maandag sneeuwde het van 10 uur 's morg. tot 's avonds, hetgeen de ongeveer 1500 vreemdelingen, die nog aan het Vierwaldstattermeer vertoeven, wel spoedig naar huis zal jagen. De oudste lieden kunnen zich niet herinneren, dat ooit zoo vroeg in het seizoen reeds sneeuw gevallen is. 5Putt£iJcM«OTlï. Bij de verhuizing van een drogistenzaak zijn in Berlijn vijf menschen vergiftigd. De werklieden maak ten uit de drogerijen een goeden borreldaartoe ver mengden zij hun brandewijn met amandelolie, die bedwelmend werkte en ten gevolge had, dat twee arbeiders reeds na een paar uur overleden, een derde waanzinnig werd en twee andere gevaarlijk ongesteld zijn. Aan boord van het vergane Duitsche oorlogschip „Augusta," waren 9 officieren, 7 defcofficieren, 20 onder officieren, 23 matrozen 1ste kl., 167 matrozen, werklie den enz., alzoo te zamen 226 man. Bi-nssel, 2 Oct. Aan de „Indépendance" wordt uit Madrid getelegrafeerd, dat de quaestie omtrent de Carolinen geregeld is. Duitschland erkent het regt van Spanje om de eilanden Yap te bezettende Spaansche Regering kent daarentegen aan Duitschland de vrijheid van scheepvaart en handel op de Carolinen toe, alsmede het regt om steenkolen-dépots te vestigen. Hoe gevaarlijk het is kinderen in den trein voor het portier te plaatsen is in België weder gebleken. Te St. Truijen nam een vrouw met drie kinderen naast het portier in een spoorwegwaggon plaats. Het portier niet goed gesloten zijnde, ging onder het rijden eens klaps los en twee kinderen vielen uit den waggon. Met moeite werd de moeder, die hare kinderen wilde naspringen, door de mede-reizigers tegengehouden. Aan het eerste station stapte zij uit en liep terug om de lijken der kinderen op te zoeken, toen zij in de verte een werkman met de kinderen zag aankomen. Zij had den niet het geringste letsel bekomen. Amsterdam, 3 Oct. Uit goede bron kan het verblijdend berigt vermeld worden, dat eenige practische mannen, voormalige leden der ontbonden „Commissie tot tijdelijke Werkverschaffing" in den winter van 1884/85, niet willende wachten, totdat gebrek aan werk ook in dezen winter tot maatregelen dwingt, reeds nu plannen beramen om werk te verschaffen, aan hen die reeds thans daarvan verstoken zijn en met kommer en zorg beladen, niet weten hoe van den eenen dag op den anderen ie komen. Binnenkort kunnen positieve resul taten van de aangewende pogingen tegemoet worden gezien. Toen J. B. Kloppers, de hoofdman van de bende in weerzinwekkende poging tot kinderroof te Apeldoorn, gearresteerd werd, vond men bij hem een geladen revolver, een dolk en een stok met looden knop. Kloppers en mevrouw Bulkley zijn naar Zutphen over- gebragt, de gezelschapsjuffrouw S. is wederom op vrije voeten gesteld. Het rijtuig, waarmede de ontvoering zou plaats hebben, was als het ware een magazijn van onder- en boven-kinderkleedingstukken. Alles is in beslag geuomen. De juiste naam van den aanvoerder is Pierre Jean Alexander Kloppers, hij is den 14 Januarij 1844 te Am sterdam geboren en had zich eerst drie weken te Haarlem gevestigd, komende uit Antwerpen. Het Eng. jacht „Cecile", waarvan Donderdag sprake was, lag niet te IJmuiden met stoom op, maar sedert 21 Sept. aan De Ruyterkade te Amsterdam. De regtbank te Amsterdam heeft heden het bevel tot gevangenhouding van Baars den strijdlustigen barbier, die bij de wandeling van de socialisten op jl. Maandag door een pistoolschot iemand kwetste, ingetrokken en hem voorloopig op vrije voeten gesteld. Amsterdam, 3 Oct. (Laf en misdadig). Van Ommeren is blijven volharden bij zijn ontkentenis van te zijn geweest de aanplakker van het bekende biljet, hij is niettemin schuldig verklaard en veroordeeld. Een prachtige gelegenheid voor heeren sociaal-demo craten, om nu eens niet met woorden, maar door de daad het bewijs te leveren van het gebrekkige onzer staatsinstellingen, in het byzonder van die onzer reg- terlijke magt, door dan nu eens den waren schuldige aan te wijzen. Want het is laf den moed te missen, om de verantwoordelijkheid te dragen eener daad, waarvoor men meent, zich niet te hebben te schamen, en die men voor regtmatig houdt, en misdadig tevens, een onschuldige te laten veroordeelen. *s Gravenliage, 3 Oct. Het onderzoek van de Indische begrooting voor 1886 is in de afdeelingen van de Tweede Kamer ten einde gebragt. In een der sectiën zal t'a.s. Maandag, en de andere Dingsdag de overweging van de hoofdstukken der Staatsbegrooting aanvangen. Zooals men weet, is er eene vervolging ingesteld tegen den drukker van een socialistisch algemeen stem- regtlied. Naar men zegt, heeft de heer Van Raay zich thans als de vervaardiger van dat lied opgegeven. 's Gravenliage, 2 Oct. Aan de Kamer is aan geboden een wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Kon. Mij. „De Schelde" teVlis- singen, waarbij voor 1 jaar is verlengd het door die maatschappij opgezegde erfpachts-contract; om aldus aan de Maatschappij „De Schelde" voorloopig te ver zekeren de ongestoorde voortzetting van haar bedrijf, in afwachting van gunstiger omstandigheden, die tot hervatting der onderhandelingen over een nieuw erfpachts-contract zouden kunnen leiden. Het spoor van den voortvluchtigen Van Rijssel- berghe is nog altijd niet ontdekt. De politie ontvangt nog dagelijks aanwijzingen en brieven uit alle oorden, waar men meent hem te hebben ontmoet. Bij onder zoek blijkt echter telkens dat die aanwijzingen op dwaling berusten. Het vermoeden wordt allengs ster ker dat Van R. onze grenzen heeft weten te overschrijden. De zaak van den diamanten-diefstal te Scheve- ningen is thans bij de justitie aanhangig gemaakt, zonder dat men nogtans nader tot de ontdekking van den dader of daders is. Leixleii, 3 Oct. Dezer dagen was het der politie alhier ter oore gekomen, dat een 21-jarig meisje voor ongeveer 3 weken zoude bevallen zijn, terwjjl men daarna wel de moeder, maar geen kind te zien kreeg. Een onderzoek greep plaats, waaruit bleek, dat bedoeld meisje werkelijk bevallen was. Bij het verhoor ver klaarde zij, dat zij zich zelve had geholpen, vervolgens het kindje door verstikking het leven benomen, en daarna het lijkje, in lappen en papier gepakt, verbor gen had in een kast op haar zolder. Het lijkje werd daar dan ook door de politie gevonden, en aan deskun digen werd de lijkschouwing opgedragen, en, naar wij vernemen, moet daarbij gebleken zijn, dat het kindje bij de geboorte geleefd heeft. De moeder is naar de gevangenis alhier overgebragt. Rotterdam 3 Oct. Gisteravond omstreeks 9 uur heeft het stoomschip „Scholten", kapitein G. Vis, van New-York binnen, voor de Koningshaven willende zwaaien, het aan de kade aan de Zuid-Westzijde van de Spoorweghaven liggend ijzeren Rijnschip „Morgen ster", schipper vau de Wercit, aangeloopen en wel zoo danig, dat het Rijnschip schier dwars door gesneden is. Door de waterdigte schotten werdt het zinken voor komen. Het Rijnschip was geladen met bietsuiker, die zooveel mogelijk direct in een lichter overgeladen werd. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. Dirksland, 3 Oct. De door den Raad vastge stelde begrooting voor 1886 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 27108,68'/s. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken voor 4700, Ys pers. bel. voor 3400,0172kosten van ondérwijs voor ƒ9780rekenen en aflossing van geldleeningenvoor f 1876,25. De Raad besloot tevens om het getal opcenten op de personele belasting te rekenen van 1 Mei 1886 van 80 op 60 te verminderen. Terneuzen, 3 Oct. Met ingang 1 Nov. wordt eervol ontslag uit 's rijles dienst verleend behoudens aanspraak op pensioen, aan den commies le klasse C. Bierens alhier. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat dezer dagen in den tuin van den heer O. te Axel vier appelen geplukt werden van de soort „gloria mundi", wegende te zamen 2.13 KG., zijnde door elkan der 5.5 Hectogram. Gisteren had te Hoek eene eenvoudige plechtig heid plaats. De Heer Waeyhaert, sedert eene halve eeuw onderwijzer aldaar, legde zijne betrekking als hoofd dei- openbare school neder en droeg die over aan zijn op volger, den Heer Goor. Namens zijn schoollieren ont ving hij een prachtig album en sigarenkistje, van wege het gemeentebestuur een gouden horloge met inscriptie en van het onderwijzerspersoneel een wandel stok, terwijl de heer Binsbergen, predikant alhier, hem ook een aandenken aanbood. Mogt het den heer Waeyhaert zwaar vallen zijne betrekking neder te leggen, de ontvangen geschenken zijn hem ten teeken, dat zijn onderwijs gewaardeerd is geworden en zijn persoon was beminden ze zjjn tevens zijn opvolger ten bewijze dat getrouwe pligts- betrachting ook in nederigen werkkring wordt beloond. Vrijdagmorgen meldde zich ten raadhuize van Sas van Gend een sinds 5 jaren gepensioneerd Indisch militair aan, teneinde in het bezit te geraken eener attestatie de vita, om daarop het gewone driemaande- lijksch pensioen te ontvangen. Het daarop gestelde formulier voor quitantie moet in tegenwoordigheid van den burgemeester door den betrokken persoon ge- teekend worden, en geene staaft, dat dit in zijne tegen woordigheid is geschied. De gepasporteerde, die steeds zich genoemd en ge- teekend had A. B., vergiste zich en onderteekende het stuk met zijn waren naam. Het schijnt, dat de burge meester in deze daad termen heeft gevonden om den ge pensioneerde te doen arresteeren. Hij is althans onder politietoezicht naar Terneuzen gebragt. De justitie zal later oordeelen, welke redenen den gepensioneerde be wogen, zich indertijd onder een valschen naam te en- gageeren. Vlïssingen, 2 Oct. In de gisterennamiddag ge houden zitting van den Gemeenteraad alhier, is besloten tot verbetering van het toezicht op de inning der plaatselijke belastingen, door aan het daarmede belaste personeel uitbreiding te geven. In verband daarmede zijn benoemd, met ingang van 1 Nov. a.s., tot tijdelijk controleur der plaatselijke belastingen de heer J. C. Fanoy, inspecteur van politie, tevens rijkscommissaris van politie en tot tijdelijk hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen de heer J. H. Dommisse. Wijders zal aan ieder der agenten van de gemeente een aanstelling uitgereikt worden als geagreëerde, onbezoldigde commiezen der plaatselijke belastingen. Met ingang van 1 November a.s. wordt de heer F. Forbes Wels, gemeente-secretaris, tot dusver tijdelijk belast met de betrekking van controleur der plaatse lijke belastingen, eervol van laatstgemelde functie ontheven. De directeur van de tram MiddelburgVlissingen de heer O. Beumer is met 1 October eervol ontslagen en in diens plaats benoemd de heer J. Yan der Ca- pellen, als ingenieur bij ieze maatschappij werkzaam gedurende de laatste vernieuwing van den weg. Dit ontslag moet in verband staan met noodzakelijk ge bleken bezuinigingen. Goes, 3 Oct. Gisteren is door den raad de ge meenterekening over 1884 voorloopig vastgesteld en goedgekeurd. Het totaal der ontvangsten is ƒ108494,98 '/2, dat der uitgaven ƒ97,107,4472 en dus het goed slot van ƒ11387,54, waarvan evenwel reeds een gedeelte voor den dienst van 1885 is aangewend. De rekening van het burgerl. armbestuur werd in ontvang op f 55203,457-2, in uitgaaf op ƒ42443,37, dus met een batig saldo van 12760 vastgesteld. De rekening van het gasthuisbestuur houd een goed slot van ƒ1890 over de begrooting voor 1886 tot een bedrag van ƒ13371 behoeft om te sluiten een subsidie uit de gemeentekas van ruim ƒ350,terwijl de begrooting van 1885 een subsidie van ruim ƒ2500 vereisckte. Gedeputeerde Staten hadden bezwaar gemaakt tegen de goedkeuring der verordening op het lager onderwijs, omdat daarin de bepaling voorkomt, dat onder zekere voorwaarden in de 4e en 5e klasse der meisjesschool voor voortgezet onderwijs toehoorderessen voor enkele vakken kunnen worden toegelaten. Het gedeputeerd college achtte deze bepaling in strijd met de wet op het lager onderwijs. B. en W. stellen voor om aan het verlangen van dat college toe te geven ofschoon zij het gevoelen van Ged. Staten niet deelen. De wensche- lijkheid n.l. om de andere bepalingen der verordening te kunnen vaststellen bewoog B. en W. om voorloopig toe te geven. Met de wet in de hand mogen heeren Gedeputeerden gelijk hebben, toch was de bepaling in onze verordening verre van verwerpelijk. Nu toch wordt de school gesloten voor meisjes, die anders nog gedeeltelijk van het onderwijs zouden geprofiteerd hebben. Nog werd eene verandering gebragt in de verorde ning op de begrafenisregten. Tot dusverre kon men een graf koopen van 1.50 M. breedte en 2 M. lengte om twee lijken boven elkander te plaatsen, of tot de dubbele breedte om vier lijken bij elkander te begraven. Deze ruimten voldoen niet voor doodkisten, vervaardigd met inachtneming van art. 22 der wet van 10 April 1869. Voorts werd het begrafenisregt voor den minderen stand verlaagd en de lijkkoets buiten gebruik gesteld omdat daarvan toch geen gebruik wordt gemaakt. Er wordt n.l. meer gebruik gemaakt van de rouwkoets van particulieren. Yerseke, 3 Oct. Uitslag van de door het kerkbestuur der Herv. Gem. gehouden aanbesteding van het afbreken van den toren, het restaureeren van de kap der kerk en het aanbrengen van een plafond en verdere daaraan verbonden werken. J. G. Essenberg te Yerseke, 3651J. van Dalsen te Scherpenisse, 3290P. Donkers te Kapelle, 2999 A. Fondraine te Goes, 2997 en L. Laban te Yerseke, 2985. Het werk is nog niet gegund. Het telegraafkantoor alhier behandelde in Sept. 848 telegrammen en van 1 Jan.30 Sept. dezes jaars 6971. In hetzelfde tijdvak van het vorige jaar bedroeg dit getal 4617, zoodat er eene vermeerdering is van ruim 50 Yerseke. Indien wij goed zijn ingeligt, dan worden door belanghebbenden stappen gedaan om invloed uit te oefenen op de keuze van een burgemeester. Be langstellende gemeentenaren hopen intusschen dat die gelukkig moge zijn, en'datzij weldra een flink persoon, populair en tevens streng en loopende aan zijn eigen leiband, mogen welkom heeten. Verleden Zaturdag is hier eene blauwe postduif opgevangen door den heer Johs. van Oeveren. Op den rechtervleugel was zij gestempeld met „naam ARK Van Nof Ter Neuzen" en op den linkervleugel met vijftien vierkantjes en eenige andere figuren. Wol faai-tsdij 1<, 3 Oct. Hoezeer de bouw van eene dokterswoning krachtdadig wordt voortgezet, zou het toch bezwaarlijk zijn, deze in het wintersaizoen te doen betrekken. Intusschen is het vooruitzicht ge opend, dat de benoemde gemeente-geneesheer, de heer D. C. la Porte, vau Irnsum, toch eerlang in functie zal kunnen treden, naardien men geslaagd is eene woning voor hem tijdelijk in huur te bekomen. St. Maartensdijk. Naar aanleiding van het bericht uit deze plaats voorkomende in het nummer van den „N.Bode" van Zaturdag j.l. betreffende'het aan leggen van een oesterput door den heer C. Hage alhier, kunnen wij u melden, dat de gevraagde concessie nog niet verkregen is, en tevens, dat het nog volstrekt niet vast staat of aan het plan tot uitvoering van dit werk dit jaar nog gevolg zal worden gegeven. Mogt het besluit van Gedep. Staten, waarhij vergunning verleend wordt nog eenigen tijd uitblijven, dan kunnen wij wel de verzekering geven, dat de uitvoering dit jaar, met het oog op den reeds vergevorderden tijd van 'tjaar, zal achterwege blijven. Sclierpenisse, 3 Oct. Door den gemeenteraad alhier is benoemd tot bewaarschoolhouderes Mej. C. A. van der Graaff-van Ettinger, en zulks in de plaats van Mej. Francena, die als zoodanig haar ontslag heeft gevraagd. Brouwershaven3 Oct. Gisteren-avond had alhier de geannonceerde Soiree Musicale et Dé- clamatoire" ten voordeele der armen plaats. Niet tegenstaande het ongunstige weder, was de opkomst bevredigend. De uitvoering der muziek was schoon, het tooneelstukje »de Wijnproef', voldeed zeer goed en de voordrachten liepen flink van stapel. Na afloop werd een warm woord van dank gespro ken tot de ontwerpers der Soirée in 't bijzonder, en tot hen, die dien avond hunne krachten ten beste ge geven hadden in 't algemeen. Het bal, dat na afloop gegeven werd, was zeer ge animeerd, zoodat men laat in den nacht eerst scheidde. Ziei'ikzec, 3 Oct. Vrijdagavond werd alhier „op algemeen verzoek" eene buitengewone voorstelling gegeven door den oolc hier bekenden anti-spiritist en gedachtenlezer Ernesté Joung. Jammer dat men slechts in geringe getale was opgekomen. De werkzaamheden die Joung verrichtte, waren een drukker bezoek over waard geweest. Het zoeken eener speld en het raden van een nummer van een bankbiljet trokken vooral de aandacht en ieder zal over de uitvoering dier beide nummers wel voldaan zijn geweest. Ook de andere nummers van het programma werden naar wensch uit gevoerd. De fabriek de naamlooze vennootschap „Zeven- bergsche Suikerfabriek" is verkocht aan den heer C. N. Tieleman te Zevenbergen voor ƒ83,620. Hierbij komen nog 7000 voor overneming en de gewone onkosten. Onder de gesignaleerden in het laatst verschenen „Politieblad" komt voor Jonkheer B. M. F. Junius van Hemert, door de regtbank te Utrecht wegens rebellie tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Te Loenen op de Vel uwe heeft een knaap, bij het schoonmaken van een geweer, zijne grootmoeder bij ongeluk doodgeschoten. Bij een onweder te Veendam werd eene jonge dochter, die aan de deur stond, door de felle stralen zoo getroffen dat ze zoo goed als blind naar Groningen is gebragt en onder geneeskundige behandeling gesteld. Van de dievenbende, die de vorige week de om streken van Breda onveilig maakte, hoort men niets meer. Waarschijnlijk is het, dat ze de grenzen is over getrokken, om elders haar bedrijf uit te oefenen. Twee der gearresteerden heeft men wegens onvoldoende be wijzen reeds ontslagen, en de derde zal enkel behoeven teregt te staan wegens verwonding der maréchaussees, die hem in arrest namen. Beide ijverige politiedienaren worden nog steeds in het militaire hospitaal verpleegd, daar de een een belangrijke verwonding aan het hoofd heeft bekomen en den ander bijna een zijner schouder bladen is verbrijzeld. Zierikzee, 5 Oct. Bij de heden gehouden aan besteding der levering van steenkolen voor enkele Gemeente-inrigtingen, is deze gegund aan den heer M. F. C. de Kater alhie-, voor 55 cts. de H.L. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks-Kustverlichting te Wester-Schouwen, gedurende September 1885. In 19 dagen waarop regen viel, werdt 81,7 m.M. water verzameld, 817 ML per H.A. De Bannen ontvingen dus 1519620 M3. De waterstand verhoogde dientengevolge met 0,165 M. Naar wij vernemen, hebben de burgemesters aan schrijving ontvangen, om in het vervolg, bij het ver- leenen van vergunningen tot het houden van optochten, de voorwaarde te stellen, dat geen roode vlag, „of ander symbool van staatkundige beteekenis", in het openbaar mag worden rondgedragen. In het volgend jaar zullen wij een zeldzaam late Paschen hebben. Zooals bekend is, wordt ons Christe lijk Paschen gevierd op den Zondag na de eerste volle maan na het begin der Lente. Die Zondag kan het allereerst vallen op 21 Maart en het laatst op 25 April. Sinds het begin onzer Christelijke jaartelling is het reeds eene enkele maal voorgekomen, dat Paschen op 21 Maart werd gevierd, doch nog nooit had dit op 25 April plaats. Aanstaande jaar zal zulks voor het eerst geschieden. De Lente vangt nl. aan op Zaturdag 21 Maart, juist nadat het eenige minuten te voren volle maan iswas de maan even later vol, we hadden een zeldzaam vroege Paasch, maar nu moeten wij nog 5 weken daarop wachten, want de volgende volle maan treft ook weer zoo ongelukkig, dat zij op Zaturdag 17 April weer kort na middernacht, dus werkelijk reeds op Zondag 18 April valt. Daarom is in 1886 Paschen eerst eene week later, en dus op 25 April. Te Rozendaal hebben thans de slagers bij aan zegging laten bekend maken, dat het rundvleesch 20 cent per kilo is afgeslagen. Zij zijn daartoe overgegaan uit vrees voor de plannen tot oprigting eener onder linge vleeschhouwerij. De „N. R. Ct." deelt het volgende schier onge looflijke bericht mede De milicien H. Paskam, van het regiment grenadiers en jagers, voor de herhalingsoefeningen opgeroepen, zou, nadat hij twee dagen in den Haag was geweest, van den Minister van Oorlog verlof hebben ontvangen voor den tijd dat hij onder de wapenen moest zijn. Dit verlof werd door den Minister verleend op verzoek van graaf Bentinck, en de milicien zelf wist geen an dere reden op te geven als grond waarom hem die gnnst werd verleend, dan dat zijn heer (graaf B.) hem liever niet een maand als huisknecht wilde missen. Het is voor den Minister te hopen, dat er eene andere reden voor het verlof zal hebben bestaan, dan zijn bereidwilligheid om graaf Bentinck genoegen te geven. „De Tijd" bevat het volgende verhaal: In Gouthoeven's „Oude Chronijcke ende Historiën van Holland enz.", 's Gravenhage 1636, deel I bladz. 368, vinden wij het volgende vermeld, dat ook door onzen dichter Mr. A. Bogaerts, „Gezamenlijke Dicht werken", Haarlem 1871, deel I bladz. 219, is bezongen. In het jaar 1316 heerschte te Leiden een groote hongersnood bij die gelegenheid verzocht eene weduwe, die zelve haar brood en granen aan haar minder be deelde natuurgenooten had uitgedeeld, aan hare zuster een bete broodsdeze zuster had nog in huis een in tweeën gesneden brood en weigerde daarvan iets af te geven met de woorden„Als ik nog brood in huis heb, mag het wel in steen veranderen". En werkelijk veranderde het brood in steen. Een dezer in steenen veranderde brooden werd in een kastje, dat aan een der pilaren aan de noordzijde van de St. Pieterskerk te Leiden was opgehangen, bewaardtijdens de Re formatie is dit kastje met den daarin geborgen steen verloren geraakt. De straat, waar dit geval voorviel wordt nog ten huldigen dage de Mirakelsteeg genoemd. Deze steen is dezer dagen teruggevonden door den heer dr. Frenay, te Leiden, en is eiken dag van 9—12 uren voormiddags voor iedereen te bezichtigen. De steen heeft den vorm van een half brood. Bij den steen zijn ook gevonden processtukken, op het geval be trekking hebbende, onderteekend door den pastoor der St. Pieterskerk en de burgemeesters van Leiden. In de beschrijving van de provincie Zeeland, door J. de Kanter Philz. en J. Ab. Utrecht Dresselhuis in 1824 te Middelburg verschenen, wordt melding gemaakt, dat in het gasthuis op het Langen Delft aldaar zich de andere helft van het te Leiden in steen veranderde brood, blijkens een daarbij behoorend oud schilderijtje, bevindt. Benoemd als lid der Commissie tot het examineeren van onderwijzers in Noord-Brabant de heer A. Doeleman, onderwijzer te Hooge Zwaluwe. De commies der 3de klasse J. J. Vijverberg, die met ingang van 1 November a.s. wordt verplaatst van Brouwershaven naar Zierikzee, is aangewezen voor het toezigt in de beetwortelsuikerfabriek van Janssens te Roosendaal, alwaar de werkzaamheden den 5 October zijn aangevangen. In de herberg van A. te Osch was Dingsdag een buitengewone menigte verzameld, die daar getuige was van een weddenschap. Een gastronoom had namelijk aangenomen om binnen twee uren naar binnen te werkenéén ossekop met tong, de daaruit gekookte bouillon (20 borden), twintig boterhammen en een groote hoeveelheid jenever om alles door te spoelen. Een en ander werd door den veelvraat verzwolgen, op 4 pond vleesch na, waarvan de tegenpartij hem vrijstelde. De toestand van den gulzigaard is, als ge woonlijk zeer goed. Een korporaal der infauterie uit Deventer moest dezer dagen een zieke naar 't militair hospitaal te Kampen brengen. Om de langdurigheid van de reis wat te verkorten had men een „versterking" mee ge nomen, die de heeren zoo verzwakte, dat afhaling door eene patrouille van 't station Kampen noodzakelijk werd, welke den zieke, die ook al onder den indruk van „Vergunning" leefde, in 't hospitaal en den korporaal in de arrestantenkamer bragt om den roes uit te slapen. Den volgenden dag werd de korporaal onder geleide naar Deventer gebragt, in plaats van geleider te zijn. ,,'t Kan verkeeren" zei Breeroö. Ook te Deventer hebben verschillende slagers den prijs van het vleesch met 10 cent per kilo verlaagd. Ook te 's Bosch is thans het rundvleesch lOcent per kilo in prijs verminderd. De glazenbrekers Reinard Garrelds en Gerrit Jans te Groningen, zijn overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot eene gevangenis straf, respectievelijk van 9 maanden en 183 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en tot betaling van eenige geldboeten. Het wildstroopen heeft te Oosterwolde (Friesland) een offer gekost. Een strooper meende 's nachts, bij maanlicht, op 30 pas afstands eenige beweging van wild te zien. Hij gaf vuur en trof ongelukkig een ander, die, met gelijk doel uitgegaan, in een greppel op den uitkijk lag. De dader, van zijn broeder ver gezeld, bragt terstond den getroffene naar den naasten gmeesheer, doch na enkele uren overleed de ongelukkige, ij laat vrouw en kinderen na. Een ingezeten van Drogeham ontving dezer dagen van een onbekende een vreemd geschenk te huis, en wel een pasgeboreu kind van het vrouwelijk geslacht, vergezeld van een brief met banknoten. Naar men zegt zal eerlang over den spoordijk, die Zeeland met N.-Brabant verbindt, een steenweg worden gelegd. Amsterdam, 5 Oct. De begrafenis van Mevr. Kleine, de gevierde tooneel- kuustenares, geschiedde met buitengewone plegtigheid. Voor de Schouwburgen brandden omfloerste lantarens. Halfstoks-vlaggen waaiden op onderscheidene plaatsen. Achter den lijkwagen volgde eene ontzaglijk hooge catafalk, bedekt met kransen en bloemen. Eene digte menigte, ook gelokt door het militaire treurmuziek, geleidde den stoet, zoodat op het Kerkhof bijna niets was te verstaan van de redevoeringen. KERKNIEUWS. Beroepen te Aagtekerke (cl. Middelburg) de heer O. L. F. van Schelven Az., cand. te Beverwijk. Bij de Herv. Gem. te Baarland is eene 20ste poging aangewend ter vervulling van de vacature, den 2 Mei 1880 aldaar ontstaan, door het beroepen van den cand. J. Willemse Hz., te Oost-Souburg, op wien men te 'sHeerenhoek mede een beroep heeft uitgebragt. De vacature bij de Chr. Geref. Gem. te Wolfaarts- dijfe, ontstaan door het overlijden van ds. H. H. Middel op den 28 Dec. 1882, is, nadat 6 vergeefsche beroepen zijn gedaan, den 4 dezer vervuld door de bevestiging en intrede van ds. H. Elffers, laatst pred. te Hillegom, sinds 1876, en bevorens te Herwijnen 1873. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is ver plaatst als kapelaan van Zierikzee naar Volendam, de WelEerw. Heer L. J. J. Hageraarts. Ingezonden Stukken. Met belangstelling is door my kennis genomen van het medegedeelde kerknieuws uit Nieuwerkerk, in den N.lode van 26 Sept. 1.1. Naardien het mij eenig en alleen te doen is om geschiedkundige waarheid, en ik geenszins gedreven word door vitzucht, vermeen ik alzoo enkele aanmerkingen te mogen maken op hetgeen uit de 16de en 17de eeuw is opgegeven. Dat Ouwerkerk en Nieuwerkerk aanvankelijk gecombineerd waren, stem ik volkomen toe doch dat zulks geduurd heeft tot 1650, meen ik met regt te mogen betwijfelen, naardien beide gemeenten sinds 1591 reeds elk haar eigene predikanten hebben gehad. Bij ervaring wetende, dat het schrift in dien tijd, door den bijzonderen lettervorm, voor een ongeoefende bezwaarlijk goed te ontcijferen valt, zal het daaraan dan ook wel toe te schrijven zijn, dat sommige opgaven verbetering be hoeven. Het blijkt althans, dat Adriaan Sebastiaansen reeds in 1584 bij de gecombineerde gemeeuten in dienst moet zijn getreden, wijl in ,,'t Register der Rentmeesters van 't Extra ordinaire" over dit jaar bereids zijne bezoldiging als zoodanig wordt verant woord. Bij de scheiding in 1591 bleef hij alléén Nieuwerkerk bedienen tot dat hij hier overleed in 1600 (of 1603 Elias de Monier, in 1603 van Noord- gouwe— Kerkwerve beroepenwas toen hier zijn opvolger, die, bij zijn vertrek in 1609 naar Brouwers haven, vervangen werd door Tobias Damman, in dat jaar van OvezandeDriewegen herwaarts beroepen, en 1618 naar Brielle vertrokken is. Wilhelmus Brandt, Henricusz., stond hier van 1619 tot 1625, wanneer hij opgevolgd werd door Cornelis Hayman, van Noord- gouwe—Kerkwerve beroepen en in 1629 naar Zierikzee vertrokken. De vernoemde N. A. van der Deliën is mij als predikant nog nergens voorgekomen. In 1630 werd Petrus Bosschaert, van Kerkwerve beroepen, hier pre dikant, die in 1637 door een ligchaamskwaal zijn dienst moest nederleggen Samuël Solinus, die in 1638 hier in dienst trad, overleed nog in datzelfde jaar. Zijn opvolger, Johannes Beutacq, in 't begin van 1640 hier bevestigd door H. Warendorp, predikant ie Bruinisse, werd in 1652 gedeparteerd, en in 1653 hier vervangen door Theodorus Teelinck, beroepen van Renesse Noord- welle, die in 1660 te dezer plaats overleed. In Mei 1662 werd nu beroepen de propenent Aegidius Nicolai, die, tijdens hij hier stond, door de classis gedeputeerd werd om de orde te herstellen in de Vlaamsche kruiskerk van Maria-Hoorebeeke, c.a., van welke taak hij zich loffelijk gekweten heeft. Hij overleed hier in 1689 a 1690. Jacobus de Visscher, in 1710 overleden, werd opgevolgd door Melchior Leydecker, die in 1711 hier bevestigd is, doch zeker niet op 10 October, als zijnde toen Zaturdag Aangezien het blijkt, dat de gemeente Nieuwerkerk hare kerkelijke actaboeken volledig bezit, welk voorrecht aan weinig gemeenten te beurt valt, zou het zeer wenschelijk te achten zijn, dat die zorgvuldig mochten onderzocht kunnen worden, ten einde een alleszins naauwkeurig overzicht van die kerkelijke gemeente te erlangen. W OLFAAETSDIJK. J. VA If DEE BAAN. UITLO TINOEN. W eener Loten 1854. Trekking 1 October. Fl. 40000 Serie 3039 No. 9 Fl. 2000 Serie 2982 No. 31 Met fl. 2000 Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. 1475 21 3304 47 1480 28 2233 18 2982 81 Met fl. 1000 1480 41 1797 6 3193 27 2822 28 2082 15 "Weener Loten 1874. Fl. 200000, serie 776 No. 97. 20000, 1825 26. 5000, 2860 31. Voorts kwamen nog uit de serieën 463 790 1345 1498 1504 1686 1828 1834 2160 2651

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1