ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5157. Zaturdag 5 October 1885. 42sle Jaarg. AANBESTEDING A D V fi RTENTI Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 3 Nvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. van het leveren van STEENKOLEN ten behoeve van enkele gemeente- inrigtingen, op Maandag- den 5 October k., 's namid dags 1 uur, ten Raadhuize. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. Nieuwstijdingen. De oesterhandel der stad New-York heeft zich tot een reusachtig bedrijf ontwikkeld, waarmede 50,000 menschen zich bezighouden. Men raamt dat New-York alleen in dit seizoen oesters ter waarde van 25 mil- lioen dollar zal verzenden. Toen in 1880 eene onder nemende firma hare eerste oesterbank tegenover Strafort Point aanlegde, verklaarde men het éëne dolzinnige onderneming, op meer dan 40 voet diepte oesters te willen telen. Maar het duurde niet lang, of anderen volgden het gegeven voorbeeld, en thans zijn van Stafort Point noordwaarts meer dan 10,000 acres in de diepte der zee met oesters bezet. Het in den oester industrie der stad New-York stekend kapitaal wordt op 10 a 11 millioen dollars berekend. ©ricfeiewlawb Geene gebeurtenis, zegt de Atheensche correspondent van de „Daily News," heeft in de laatste jaren de Grieken zoo diep gegriefd als de staatsgreep van Vorst Alexander. Van alle kanten komen uit de provinciën telegrammen, die de Regering aansporen om thans krachtig op te treden. Er is reeds last gegeven om de troepen naar de grenzen te zenden en de reserve op te roepen. Algemeen is men van oordeel dat, als de mogendheden, door den staatsgreep goed te keuren, het Berlijnsche tractaat eenvoudig als niet meer be staande en geldende aanmerken, ook Griekenland zich aan de bepalingen van dat tractaat niet behoeft te houden en zal pogen, zijn gezag uit te breiden. Eene nofca in dezen geest zal gewis door de Regering aan de mogendheden gezonden worden. Een sluw-overlegde dievenspeculatie werd door de Weener politie ontdekt. Eenige jonge vage bonden laten nl. in drukke wijken ringen met steenen bezet, welke zeer kostbaar schenen, maar hoegenaamd geen waarde hadden, op straat vallen, en rapen die dan haastig en als ter sluiks op, maar zóó, dat het de aandacht van een der voorbijgangers trekt. Als deze dan, zooals hun bedoeling is, aanspraak maakt op een aandeel van het loon voor den „eerlijken vinder," laten zij, onder voorwendsel van geen tijd te hebben om het gevondene naar het politiebureau te brengen, den ring aan hem over, en nemen genoegen met een schadeloosstelling van een paar gulden. Na tuurlijk bemerkt dan de houder van den ring, die zoo goedaf meende te wezen, weldra te laat dat hij be drogen is. Een van deze jonge deugnieten is reeds door de politie gevat. StoUiMtlttttb, Op verschillende plaatsen in Zwitserland heeft het volgens een berigt uit Bern van Maandag, sterk ge sneeuwd. De Rijn was ten gevolge van aanhoudende regens hier en daar buiten zijne oevers getreden. Het Rhijndal, in het kanton St. Gallen, is gedeel telijk overstroomd. Tusschen St. Magarethen en Rhei- neck is het spoorwegverkeer gestremd. JFranferijfe, De politie te Marseille heeft de hand gelegd op eene bende vermetele sujetten, die op groote schaal zoowel in de stad, als in de omstreken het door haar gemaakte valsche geld in omloop wist te brengen. De arrestatie geschiedde onder de volgende omstandigheden. In den avond van 22 Sept. omstreeks negen ure, vervoegde zich bij den heer Surun, commissaris van politie in het veertiende arrondissement een slager uit de rue de la République, met de mededeeling, dat een meisje, naar gissing omstreeks 9 jaar oud, Jeanne Roux genaamd, tot driemalen toe getracht had hem een vaRch vijf-frankstuk in de handen te spelen, waarop het kind voor den commissaris werd geleid en ver klaarde het geld van moeder te hebben gekregen om boodschappen te doen. De commissaris hield het kind aan zijn bureau en haastte zich eene huiszoeking te doen in de woning van vrouw Roux, in de buurt van den slager woon achtig. Aldaar vond hij acht valsche stukken van vijf francs, welke vrouw R. verklaarde ontvangen te hebben van zekere mevrouw de V., op den boulevard de la Major woonachtig. Spoedig werd genoemde dame met een bezoek vereerd en ten haren huize werden van valschheid verdachte stukken gevonden, tot een totaal bedrag vau 125 francs. Mevrouw de Y. was volstrekt niet ontsteld en- ver klaarde al de verdachte geldstukken te hebben ont vangen van zekeren mijnheer Madrid, makelaar in wijnen, wonende rue de la Joliette, no. 4, op de tweede verdieping. De commissaris, vergezeld van de brigadiers Jauret en Thomè, alsmede eenige politie-agenten, begaf zich per rijtuig naar laatstgenoemd adres, alwaar hij de werkplaats der valsche munters hoopte te ontdekken. Ten huize van den 46jarigen mijnheer Madrid werd dan ook zorgvuldig huiszoeking gedaan. Meubelen waren bijna niet aanwezig, maar spoedig werden in beslag genomen stukken lood, een koperen blaaspijp, twintig nieuw zilveren lepels en vorken (half gesmolten) een en twintig valsche vijf-francstukken, drie en negentig echte geldstukken, negentig Spaansche en Oostenrijksche goudstukken en de noodige vloeistoffen, bij het maken en afwerken van valsch geld benoodigd. Terwijl de commissaris yverig met het onderzoek bezig was, kwam de negentienjarige zoon van Madrid met de revolver in de hand, op hem toegesneld, onder bedreiging hem te zullen neerschietengelukkig wist de commissaris den arm van den jongen te grijpen, door welke daad ook de agent Santucci voor een nood lottig schot gespaard bleef. De vertegenwoordigers der openbare magt wierpen zich nu op den ouden Madrid, diens zonen André, Joseph en Raymond en zekeren Hermandis. Terwijl zij de handen vol hadden om allen in be dwang te houden, nam mevrouw Madrid den commis saris ter zijde en verzocht hem haren echtgenooV en hare kinderen niet ongelukkig te maken, onder aan bieding eener belooning van 10 tot 20,000 francs. Dit aanbod had ook hare arrestatie ten gevolge. Deze deftige familie werd behoorlijk geboeid, des nachts te drie ure naar de gevangenis overgebragt. Hetgebeurde was spoedig ruchtbaar en reeds den volgenden ochtend te acht ure, kwam zekere juffrouw Julie B., mode maakster van beroep, op de place d'Aix woonachtig, den brigadier van politie Mansas, in haar wijk op post, zulk eene belangrijke mededeeling doen, dat hij het noodig achtte dadelijk zijn chef, den inspecteur Hazard te waarschuwen. Beiden begaven zich dadelijk naar de woning van juffrouw B. en vonden op de canapé in hare kamer een zak inhoudende een bedrag van frs. 17,222,80 in Fransch en vreemd goudgeld en bankpapier, echt en valsch dooreen, enkele stukken kunstig, anderen weder slordig nagemaakt. Het onderzoek voortzettende kwam nu aan het licht dat de familie Madrid, gewaarschuwd dat twee harer medepligtigen waren aangehouden, zich gereed maakte om naar Spanje, haar vaderland te vlugten. Het ge- heele gezin had een nacht doorgebragt ten huize van juffrouw B. en aldaar den zak achtergelaten. Den volgenden dag zou de reis aanvaard worden. Onmiddelijk is beslag gelegd op de goederen, die reeds aan het station Saint-Charles in bewaring waren gegeven, terwijl de familie de reis naar Spanje waarschijnlijk geruimen tijd zal moeten uitstellen. Reeds zijn negen personen in arrest genomen en ter beschikking gesteld van den heer mr. Toselli, als regter-commissaris met de instructie belast. Uit Pontarlier (Frankrijk) wordt gemeld, dat de sneeuw daar Maandagmorgen tot een dikte van 15 centimeter_viel. Berlijn, 30 Sept. De „Yossische Zeitung", te veld trekkend tegen den onzin, Dingsdag door de „National Zeitung" verkondigd, schrijft„Dat in een land met eene zoo sterke arbeidersbevolking als Nederland het streven der sociaal-democraten in de benedenlagen der maatschappij bijval vindt, kan geen bevreemding wek ken, evenmin als het bevreemden kan dat bij zekere gelegenheid eene manifestatie in dien zin plaats heeft onder eene vrije constitutie en bestuur. Intusschen zullen de sociaal-democraten in Nederland hun doel altijd slechts binnen bescheiden perken kunnen najagen, want nergens zijn minder kiemen van ontevredenheid over de economische toestanden bij de bevolking aan wezig dan daar te lande. Van een proletariaat in den gewonen zin is in Nederland nauwelijks sprake. De Nederlandsche middelstand in zijne spreekwoordelijke zelfgenoegzaamheid, trekt zijne grenzen naar beneden tamelijk diep. Als het in het land, waar aan de sociaal democratie wettelijk niet de minste hinderpalen tot verspreiding harer denkbeelden in den weg staan, waar hare bladen, hare vereenigingen en bijeenkomsten niet in het minst bemoeilijkt worden, tot niets anders komt dan tot eene schreeuwerige manifestatie ten gunste van een veroordeelden partijgenoot, waaraan de politie spoedig een einde maakt, dan zal de socialistische pro paganda zelve nauweljjks trotsch kunnen zijn op hare zegepralen. Dat een straattumult te Amsterdam met eene volksbeweging tegen de',tegenwoordige Nederland sche regering in verband te brengen is, kan door geen enkel feit worden aangetoond. Een den koning regtstreeks beleedigend biljet, dat in het voorjaar te Amsterdam openlijk werd aangeplakt en dat de revolutie verheer lijkte, heeft aanleiding gegeven tot bovengenoemd proces wegens majesteitsschennis eene zaak voor het overige in Nederland onbekend, en het waren meest opgeschoten knapen die aan de mislukte demonstratie tegen het vonnis der regtbank deelnamen. Wel is waar herhaalden zich de rustverstoringen, hetgeen uit het karakter der politie verklaarbaar is, en zij mogen ook in enkele andere Hollandsche steden navolging gevonden hebben doch eene verhouding, die daar als het begin van eene ernstige, gewelddadige beweging zouden kunnen doen beschouwen, hebben zij volgens de tot dusver ontvan gen vertrouwbare berigten niet gehad, en het is niet aan te nemen, dat de Nederlandsche regering het noodig zal achten de algemeene wettelijke waarborgen ook maar op een enkel punt te beperken of te schorsen". Wat de wereld vóór 3 eeuwen de Hollanders zag doen, geschiedt thans door Duitsche kooplieden tot het aanknoopen van handelsbetrekkingen in den vreemde. Een aantal hunner hebben zich vereenigd, om geza menlijk een groot schip uit te rusten met eene lading monsters van allerlei goederen, en een hoeveelheid koopwarenonder het oppertoezicht van eenige ver tegenwoordigers hunner huizen. Deze drijvende tentoonstelling zal naar de Middel - landsche zee gaan en eerst de havens van N.-Afrika, dan die van de Levant, en eindelijk de Europeesche havens in Griekenland, Italië en Spanje bezoeken. „Bij deze onderneming" zegt de Exportwelke het plan bespreekt„zal men zich niet bepalen tot het vinden van de beste markten voor Duitsche voort brengselen in de verschillende havensmaar duurzame betrekkingen ook aanknoopen met daar gevestigde Duitsche huizen, ten einde door deze voortdurend in vloed op de markten te oefenen. In havens waar geen Duitsche firma bestaat, zullen vertegenwoordigers van de onderneming gevestigd worden." Toen Zondag te Dantzig de trein gereed stond, waarin een groot aantal soldaten waren gezeten, die met groot verlof naar huis gingen, zag men bij een der waggons een mooi jong meisje met rood geweende oogen, dat een allerliefst kind op den arm droeg, in een zeer diep gesprek met een der met verlof ver trekkende soldaten. De bel van het station luidt twee malen, het meisje reikt den vertrekkende nog eenmaal het kind toe, opdat hij het nog een kus op de zachte wangen kan drukken. Hij neemt het kind nog even aan, dat hem zoo vriendelijk toelacht, alsof het „papa" wilde zeggen daar fluit de locomotief„Hier Louise, het kindMaar Louise is verdwenen en de soldaat stoomt met haar jong evenbeeld naar zijn woonplaats. ÜÜ-röeirlitttfet Amsterdam, 30 Sept. Naar de „Amst." ver neemt, heeft de Amsterdamsche afdeeling van de Soc. Dem. Vereen, aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier gevraagd een kerkgebouw te mogen gebruiken voor eene vergadering, bij voorkeur de Amstelkerk, de Noorderkerk of de Kapel. Zij grondt dit verzoek op de scherpe afkeuring, door dr. A. Kuyper uitgesproken over de houding van den Haagschen kerkeraad, die weigerde een gebouw af te staan ten behoeve van den bidstond der Vrije Universiteit. Dit besluit de bestrijding eener meening door de weigering van een gebouw werd door dr. Kuyper „kleinzielig" genoemd. De verzoekers vertrouwen, dat dr. Kuyper, die deel uitmaakt van den kerkeraad, dit college zal willen voorgaan door zijn raad, om het te bewaren voor de fout, door den Haagschen kerkeraad Mevrouw M. J. KleineGartmam, wier toestand, na eenige aanvankelijke beterschap, in de laatste dagen weder verergerd was, is op 66jarigen leeftijd overleden. Te Amsterdam meende een dienstbode een bank biljet van 25 in bezit te hebben. Zij had dit in het gezin, waar zij diende, ontvreemd. Toen zij het in betaling gaf, werd zij nog minder aangenaam verrast met de mededeeling, dat zij bedrog had gepleegd. Het biljet bleek een sigarenbon te zijn en zij zal nu èn voor diefstal èn wegens bedrog teregtstaan. Te Nieuwediep zat Zondag 11. een echtpaar aan den disch. Er scheen een huwelijksonweer te broeien. Kort duurde het dan ook maar of de bui brak los. Zij, niet tevreden met haren echtvriend allerlei hatelijk heden naar het hoofd te slingeren, greep in blinde drift een scherp mes van de tafel en stiet er mede naar den man, wien zij eenmaal beloofd had gehoorzaam te zullen zijn en als haar heer en gebieder te willen eeren. Hij, ofschoon sergeant bij het korps mariniers en schermmeester bovendien, wist den uitval niet intijds te pareeren en ontving een hevig bloedende wonde in de borst. De bemoeizieke politie en de hulpvaardige volgelin gen van aesculaap, mengden zich al spoedig in de kwestie. Zij werd gastvrij van vrij logies met hechte sluiting voorzien en hij naar het Maritieme Hospitaal vervoerd. De toegebragte wonde schijnt gelukkig niet van bedenkelijken aard te zijn. .A.x*ixlx©in, 30 Sept. Gisterenavond heeft eene ge welddadige poging tot ontvoering van twee kinderen van den heer Hoek te Apeldoorn plaats gehad. Acht sjouwerlieden uit Amsterdam bestormden het huis van genoemden heer, terwijl de aanvoerder ep eenigen afstand stond te wachten, om de kleinen mede te nemen. Op het geschreeuw van den heer H. schoten de logés van het tegenover liggend hotel toe en het plan mis lukt ziende, vluchtenallen terstond weg, temeer daar zij reeds goed voor hunne diensten waren betaald. Indien het gelukt ware, lag reeds een afgehuurd jacht te IJmuiden onder stoom, om de kinderen naar Enge land te vervoeren. De omgekochte chef van de ont voerders werd alhier hedenochtend, terwijl hij in deu trein wilde stappen, gearresteerd. Volgens een berigt in de „Amst." is wederom de schoonmoeder van den heer Hoek, die reeds eenmaal zijn zoontje ontvoerde en daarvoor te 's Hage teregt- stond, direct in deze zaak betrokken. De geschiedenis wordt daarin aldus beschreven: Voor enkele weken werden drie personen zonder werk te Amsterdam aan gesproken door iemand, die hen aanbood veel geld te kunnen verdienen als zij een krankzinnige wilden ont voeren. Zij namen het baantje aan, doch wenschten daarbij nog meer hulp, waarop het gezelschap met twee personen werd vermeerderd. Een dezer laatsten meende echter dat de zaak niet pluis was en ging aan gifte doen bij de politie, dat tot resultaat had, dat een rechercheur en een rijks-veldwachter als gewoon burger gekleed zich bij het gezelschap voegden en telegrammen tusschen Amsterdam en Apeldoorn zoomede omliggende plaatsen gewisseld werdendaar de outvoering elk oogenblik kon plaats hebben. Eindelijk zoude zulks Dmgsdagavond gebeuren en het achttal met hun aanvoerder J. B. Kloppers, die van den prins geen kwaad wist, begaf zich per rijtuig van Amersfoort naar Apeldoorn. Omstreeks ter hoogte van de Soerensche bosschen werd uitgestegen en de reis te voet vervolgd tot in den speeltuin van mevr. de wed. Bulkley, de grootmoeder der kinderen, waar deze het gezelschap opwachtte en hun touw verschafte om den heer Hoek, de huishoud ster en de meid te binden, zoomede zout en peper voor ander gebruik. Het gezelschap wilde echter het heldenstuk niet volvoeren voordat er betaald werd. Uit de gereedliggende couverten, elk met ƒ300, werd toen aan ieder voorloopig een bankje van 60 gegeven en de zaak was in orde. Het juiste uur was echter nog niet aangebroken en daar mevr. Bulkley de lieden liever niet langer dan noodig in huis hield, werd be sloten dan maar dadelijk naar de woning van den heer Hoek te gaan, die door den kantonregter gewaarschuwd, op het zien der mannen moord begon te schreeuwen, waarop eenige personen uit het tegenovergelegen loge ment kwamen toeschieten en de voorgenomen hande lingen der -politie werden verijdeld. De aanvoerder Kloppers en mevr. Bulkley ontvluchtten daarop zoo snel ze konden met het gereedstaande rijtuig. Beide personen alsmede de heer Slingeman, schoonzoon van mevr. Bulkley, zijn Woensdagmorgen te Arnhem ge arresteerd. 's Gravenliag-e, 1 "Oct. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben heden ochtend ten 9 u. 15 min. de hofstad verlaten ten einde tot het laatst van dit jaar op het Het Loo te vertoeven. Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken is weder een subsidie van 5000 aan de Leidsche kweek school voor bewaarschoolhonderessen voorgesteld. Voor de restauratie van de Raadhuizen te Gouda, Middelburg en Veere,_ en van de Ned. Herv. St.-Jans- kerk te Maastricht, zijn op de Begrooting van Binnen landsche Zaken geen subsidiën meer uitgetrokken; dat voor de_Ned. Herv. Bovenkerk te Kampen is met 3000 verminderd. Daarentegen is 100 uitgetrokken voor het onderhoud van den Kronenburgertoren te Nijmegen en van het Huis van Maarten van Rossum te Zalt-Bommel2500 voor de instandhouding van de Koppelpoort te Amersfoort en ƒ3000 voor het herstel van het Raadhuis te Franeker. Op het verzoek van den heer F. Domela Nieuwen- huis, tot het verstrekken van voedsel aan de kinderen op de bewaarscholen en op de scholen voor on- en min vermogenden, meent het dagelijksch bestuur van 's Gravenhage geen ander praeadvies te kunnen geven dan opnieuw aan den adressant mede te deelen, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan, omdat dit in strijd zou zijn met de wet tot regeling van het armbestuur. Breda, 30 Sept. De cellulaire gevangenis is ge durende de acht dagen, die ze ter bezichtiging was opengesteld, bezocht door 2892 personenterwijl de netto-opbrengst ƒ646,58 heeft bedragen. Woensdag werd hier gevankelijk uit Bergen-op Zoom binnengebragt J. Franken, oud 54 jaren, be schuldigd de eerbaarheid te hebben aangerand van de 13-jarige M. D. aldaar. Steenbergen29 Sept. Geld te bewaren is niet gemakkelijk. Dit ondervond de weduwe Jacobs alhier. Deze had in eene kous, die in eene bedstede aan ieders oog was onttrokken, ƒ106 geborgen en ziet, die som is haar ontvreemd geworden. Wel ver moedt men dat de dief niet verre te zoeken is, maar zekerheid bestaat dienaangaande voor alsnog niet. Toch twijfelt men niet, of een door de bevoegde autoriteit ingesteld onderzoek zal deze zaak spoedig tot helderheid brengen. Rotterdam, 1 Oct. De Arrond.Utegtbank alhier behandelde heden de zaak van Maarten Pronk, schipper le kl.geboren te Haastrecht en wonende te Rotter dam. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij op den 20 Januarij jl. door harder dan de voorschreven vier mijlen te varen met het Rijksloodsvaartuig „Zeemeeuw" waarvan hij gezagvoerder was, oorzaak te zijn geweest van eene aanvaring op de Maas bij Vlaardingen met de stoomboot de „Oude Maas," waardoor deze boot met de lading zonk en 8 personen verdronken. Vier-en-twintig getuigen a charge en zes a décharge werden gehoord. In de avondzitting, die tot na middernacht duurde, eischte het Openb. Ministerie, dat de bekl. zal worden veroordeeld tot twee geldboeten elk van 50, subs. 7 dagen gevangenisstraf en verder in de kosten van het geding. De verdediger, Mr. van Raalte concludeerde tot vrij spraak, daar noch het wettig, noch het overtuigend bewijs van schuld is geleverd. Uitspraak Donderdag a.s. In de maand Junij jl. gelukte het zekere J. de B. om te Dordrecht, te Vlaardingen en te Roozendaal een paar goudsmeden bedriegelijk op te ligt en en zich zoodoende meester te maken van zilveren horlogien en gouden ringen. Hij werd door de justitie te Dor drecht vervolgd, doch wist nog tijdig naar Antwerpen te ontvluchten. Gisteren echter had hij het gewaagd in het geheim een bezoek te brengen aan zijne familie te Dordrechtdoch de politie was hiervan spoedig op de hoogtezoodat hij ditmaal in hechtenis genomen werd. Hoiitenïsse, 30 Sept. Bij besluit van den koning van België, van den 26 September jl., is de heer A. F. Marlet, landbouwvoordrachtgever te Hontenisse, be noemd tot staatslandbouwkundige voor Oost-Vlaanderen ter standplaats Gent. Zijne bezoldiging is bepaald op 3500 francs. Hoek (bij Ter Neuzeu), 30 Sept. Bij de herstem ming op gisteren voor een lid van den gemeenteraad hadden van de 89 kiezers er 44 hunne stem uitgebragt, waarbij 2 van onwaarde. De heer L. de Jonge Fz. is gekozen met 22 stemmen, de heer J. Riemers Mz. be kwam er 20. "Veeve, 1 Oct. Wie zich tegenwoordig op de kade alhier beweegt en den blik naar de overzijde slaat, ziet met deernis het tooneel van verwoesting, dat sloopers aanrigten in de kollossale rijksgebouwen, onlangs in 't openbaar verkocht. Het voormalige arse naal met bijbehoorend magazijnmeesters- en conduc teurswoningen, alsook het kruitmagazijn, zij staan daar beroofd van daken, deuren en vensters, en vertoonen nog slechts wat onregelmatig af- en uitgebroken muur werk, dat vooral 1s avonds bij maanlicht een spookachtig gezicht oplevert en wel eenige overeenkomst heeft met de opgegraven overblijfselen van Pompeji. Binnen kort zullen alzoo de reusachtige gebouwen, op last van Philips II vóór drie eeuwen opgerigt, verdwenen zijn, en daarmede weder eenige sporen van het vroeger militaire aanzien dezer aloude veste, die gedoemd schijnt tot den rang van een onbeduidend dorp af te dalen. Goes30 Sept. Bij de gisteren te Amsterdam door het departement van Koloniën gehouden aanbe steding was minste inschrijver voor perceel 2 (17,000 L. groene erwten) de heer J. J. Ochtman alhier voor ƒ2370,65. Goes, 1 Oct. Gisteren werd hier onder voorzitter schap van den heer P. M. de Ligny uit Middelburg eene bijeenkomst gehouden van het departement Zeeland der Maatschappij tot bevordering der pharmacie in Nederland. De wenschelijkheid werd te kennen gegeven van een cursus op te rigten tot opleiding van apothekers - bedienden. De voorsteller, de heer L. K. v. d. Harsten, apotheker te Middelburg, J. G. Krol v. d. Hoek, apoth. alhier en dr. T. H. Wigman, leeraar aan de H. B. S. alhier, zullen ten spoedigste rapport over deze zaak uitbrengen. In eene buitengewone vergade ring zal men dan een definitief besluit nemen. In den aanst. winter zal even als het vorige jaar de heer Justus van Maurik hier eene spreekbeurt vervullen. Zou het voor Zierikzee niet raadzaam zijn van deze gelegenheid te profiteeren? Reeds een paar avonden achtereen hebben een troep straatjongens er „plezier" in eene vrouw, van wie men zegt, dat de bovenkamer niet in order is, te maltraiteeren. Het zou wensclielijk zijn, dat de agenten van politie vrijheid hadden om ieder van die baldadige jongens eene goede portie rottingolie toe te dienen. Het duiken naar oesters aan den Vlietepolder is niet meegevallen. Het eerste onderzoek had groote verwachting opgewekt, maar verleden Woensdag heeft men, na een werkzaamheid van een paar uren, het visschen opgegeven. St. Maai-teusclijlc, 29 Sept. Door den heer C. Hage J.C.zn., alhier woonachtig, is concessie ge vraagd en verkregen tot het aanleggen van een oester put op de, bezuiden deze gemeente in de Ooster-Schelde liggende slikken, welke put groot genoeg zal zijn, om minstens 200,000 pannen te bevatten. De aanlegkosten van zulk een werk bedragen ƒ2500 k ƒ3000. In de maand September zijn te Tholen 141 tele grammen verzonden, 147 ontvangen15 dienstberigten en 310 opgenomen en verder geseind, totaal 613. Van het telephoonkantoor Oud-Vosmeer 51 verzonden en 36 ontvangen, te zamen 87. Ziex-iltase©2 Oct. Ter correctioneele teregt- zitting der Arrondissements-Regtbank van 25 Sept. 11. was gedagvaard, A. de P., oud 51 jaar, geneesheer, geboren te Aardenburgwonende te Middelburgbe klaagd dat hij zich in den avond van den 6 Julij 1885 in kennelijken staat van dronkenschap heeft bevonden op de openbare straat in de Meelstraat te Zierikzee, zulks nabij een in kracht van gewijsde gegaancon tradictoir gewezen vonnis der Regtbank te Middelburg van 25 Junij 1884 te zijn veroordeeld ter zake van het zich in kenneljjken staat van dronkenschap be vinden op den openbaren weg, gepleegd bij vierde herhaling binnen 6 maanden na de laatste veroordeeling, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 10 dagen, met bepaling dat hij na het uiteinde zijner straf in eene Rijkswerkinrigting zal worden geplaatst voor den tijd van 6 maanden, zijnde hij op den 27 Julij 1884 ter zake van gemeld vonnis na het einde der gevangenis straf naar de Rijkswerkinrigting overgebragt. Beklaagde was niet verschenen. Uit de voorlezing van twee extract-vonnissen bleekdat beklaagde den 8 December 1883 door de Regtbank te Middelburg was veroordeeld tot 10 dagen celstraf en opzending naar een Rijkswerkinrigting voor den tijd van 4 mnd. en den 24 Junij 1884 door evengenoemde Regtbank wederom tot 10 dagen celstraf en opzending naar een Rijkswerkinrigting voor den tijd van 6 maanden. Het O. M. requireerde veroordeeling tot 10 dagen celstraf en opzending naar een werkinrigting voor den tijd van 8 maanden. De Regtbank veroordeelde heden beklaagde tot 10 dagen celstraf, met bepaling dat hij na het uiteinde zijner straf in eene Rijkswerkinrigting zal worden ge plaatst voor den tijd van één jaar. Verder werden nog veroordeeld 1°. E. G., arbeider te Zierikzee, bij verstek, wegens dronkenschap, tot 7 dagen celstraf; 2°. L. S., arbeider te Oosterland, wegens verwonding, tot 14 dagen gevangenisstraf 3\ M. C. G. en J C., schaapherders te Scherpenisse, bij verstek, wegens het toebrengen van slagen, ieder tot 1 maand celstrafno. 1 tot 2 boeten van 8, no. 2 tot 1 boete van ƒ8, subs. 1 dag celstraf. Bij Min Res. dd. 26 Sept. 11. no. 68 Personeel, zijn met ingang van 1 November a. s. verplaatst de navolgende ambtenaren. M. C. Commelin, commies der 2e klasse, van Zierik zee naar IJzendijke. J. J. Vijverberg, commies der 3e klasse, van Brouwershaven naar Zierikzee. A. Vergouwe, comm. der le kl., van Bruinisse naar Brouwershaven. P. Versluis, comm. der 3e kl., van Sas van Gent naar Bruinisse. A. Bosselaar, comm. der 3e kl., van Cortgene naar Sas van Gent. TELEGRAM. Parjjs, 2 October. Ondanks Frankrijke raad, dreigt Griekenland met een inval in Turkije. Men verwacht dat de Sultan spoedig een ultimatum naar Bulgarije zal zenden. KERKNIEUWS. PREDIK B RUKTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag; 4- October 1885. 's Morgens 10 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, H. Avondm. 's avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Dankzegging. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Met het meeste genoegen heb ik kennis genomen van het door „Een belasting betalend burger" aan gaande de hier op te rigten meisjesschool geschreven. Heeft deze burger de kwestie alleen uit een finantiëel oogpunt beschouwd, het komt mij voor, dat deze zaak ook uit een onderwijskundig oogpunt kan beschouwd worden en dat zij ook dan afkeuring verdient. Volgens het plan van B. en W. zouden de leer lingen gesplitst worden in 4 klassen, zoo noodig elk verdeeld in 2 afdeelingen. Dat is bij het tegenwoordig aantal van 20 leerlingen (omdat we mogen aannemen, dat de Raad er niet toe zal overgaan om de school van den heer Bastmeijer te ontvolken) klassen van 5 (zegge vijf) leerlingen Of het onderwijzend personeel het dan gemakkelijk zal hebben Bovendien zullen volgens het voorstel van B. en W. zoowel kinderen van 68 als van 14 jaar of ouder, tot dezelfde school worden toegelaten. Verbeeld U, meisjes die zoo even de bewaarschool verlaten hebben, met aspirant- dames op dezelfde school Waarlijk, als het plan van B. en W. wordt aange nomen, dan is de Zierikzeesche meisjesschool eemg in ons land. A—Z. OVMlfflfil VAN EEIV GLAZEXMAKER. Velen hoort men dezer dagen In ons lieve Vaderland, Over werkeloosheid klagen Bij den nijvren werkmansstand. Doch, hoe in verscheiden vakken Stilstand te bespeuren is, Ik laat nog den moed niet zakken Houdt mij vrij van ergernis. 't Sociale murmureren, Over Stemrecht en zoo voorts, Doet mij ruimschoots profiteren Van die Oppisitie-koorts. In veel groote en kleine steden Viert men thans den moedwil bot, En zoekt door baldadigheden De verbetering van zijn lot. Jonge en oude oproerkraaiers Slaan de handen trouw in een, Om als snoode tweedracht-zaaijers Overmoedig op te treên. Roepen om onthouden rechten, Brullend over straat en plein, Waar niet zelden straatgevechten^ Het beschaafd gevolg van zijn. Moed, wie kan hun die weerspreken, Die hun heldendaden las? Daar zij zich heldhaftig wreken Op het brooze vensterglas. In 't voorzien van projectielen Breken zij de straten uit, En hun zucht om te vernielen Geldt ook menige Spiegelruit. Deze domme malcontenten Zijn een steun voor mijn bedrijf, Wijl ik bg dit onzin venten Een onmisbaar burger blijf. 't Zal my aan geen werk ontbreken, Slaat men maar -de ruiten fijn, En wie zal het tegenspreken Dat we een dappre natie zin? Meen'gen held, reeds lang ontslapen, Moest in Assen en in Dordt, Nog eens zien hoe d&dr door knapen Kranig huisgehouden wordt. Waar men vaak in vroeger eeuwen Streedt voor den geliefden grond, Hoort men oproerkreten schreeuwen Door een Socialen bond. Is het Corps der Democraten Zóó voor vrijheid in de weer God bewaar dan alle Staten En ook de onze voor hun leer EEN OUDE GLAZENMAKER. Gemengde Berigten. Een boer ontmoette op den Binnenweg te Delfshaven een celwagen. In de meening verkeerende, dat dit rituig eene dilegence was, verzocht hi daarin plaats te mogen nemen, hetgeen hem natuurlik geweigerd werd. Eene circulaire, verzonden door den eigenaar van een door stoom gedreven molen in Duitschland, bevat het volgende: „Den geëerden landbouwers en in de omstreekliggenden landlieden, beveel ik als eene prachtige bemesting het fijne beenderenmeel van min nieuw ingerigten stoombeender-molen aan. Ik ben ook gaarne, tegen geringe vergoeding, bereid om voor heeren landbouwerswanneer zij daaraan de voorkeur geven, hun eigen beenderen te malen." Een Engelsch blad maakt de volgende opmerking„De socialisten zin alles behalve logisch. Laatst hielden zi eene betooging te Philadelphia en droegen eene banier met het opschrift! „Onze kinderen schreeuwen om brood." In den loop van den dag, verbruikten zy o.a. 300 vaatjes bier. Nou zeg! David Snuit zou burgemeester wordenAls dat waar is, dan drink ik op de Santé's. BrrrhhhWat een handen op éénen buikDe boekhouder tot hoofdman uitroepen en Santé gezond zinMarien onder Hoek moest zich zoo niet vergissen dat hi met een andermans vrouw kermis gaat houdenhi wist toch wel, dat zine vrouw ziek was. Men telegrafeert uit KloetendorpDe toestand van den burgervader neemt een ongunstigen keer; de rhumatische pijnen verergeren de docters geven da- geliks een bulletin uit. De burgers zien de toekomst donker in. Tona te Z. moest geen snoepgoed mede nemen naar het veld, daar haar man het anders noodig heeft. Aanstaanden Zaturdag-avond zal te Oosterveld verloot worden de rijke Riek met de ver kleurde japon. Loten zijn a 5 Cts. te bekomen aan de bakkerij. Na afloop zal gezongen worden Dus, Riek! al zijt gij grootsch, Weest daarom toch niet boos, Dat gij geen heer kunt krigen. En ja'! de arbeiders maar Staan ook niet voor u klaar, Omdat gij niet kunt zwijgen. De fijne Janna te Sint, is met de laatst gegeven ovatie uit geweest met een groote mynheer. Zij behoeft nu niet langer met verachting neer te zien op de kleine telegrafist en kan zich spiegelen aan het voor beeld van Lorette. Een lompe boer te Oplaat is zoo verliefd op Adriaantje, dat hij zelf de paardeu zijner moeder vergeet en liever met zijne beminde uijen gaat plukken. Een commissionair aldaar wordt ten zeerste aangeraden niet zooveel van de vergunning te profi teeren daar anders eene bascule nog te zwaar voor hem is. Roode Willem te Schuddezak moest zich niet blij maken nu de bleeke Jacob aldaar zijn meisje heeft verlaten, want hij kan toch niemand krijgen, want de meisjes weten wel als zij met hem iets ge bruiken, zij het dan zelf kunnen betalen. Prjjzen dei' Boter ©ix Eijercn. Zierikzee, 1 October 1885. Boter hoogste koers 0,65 en laagste koers 0,55 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 1,20 en laagste koers 1.10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1