ZIERIKZEESCHE \IEl WSBODE. No. 5156. Donderdag f October 1885. 4L2ste Jaarg. AANBESTEDING Verschijnt DINGS DAGDONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. AD V E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. r i Herhalings- Onderwijs. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt dat de Herhalingsschool met October e. k., zal worden geopend, en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de meisjes Maandag 5 October ten 6 ure aan de school B, (hoofd der school de heer V. d. HAVE). de jongens Vrijdag 2 October ten 7 ure aan de school A, (hoofd der school de heer OOSTERMAN). MOLL, Sp. Comm. Vaststelling der 320e Staats-Loterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat Z.Es. de Minister van Finan ciën, ingevolge daartoe bekomen Koninklijke magtiging, de 330e Staats-Loterij heeft vastgesteld. De loterij zal bestaan uit een en twintig duizend loten, tien duizend vijf honderd prijzen en tweepremien, en ver deeld zijn in vijf klassen. De collecte zal worden geopend Woensdag 28 October 1885 en gesloten Zaterdag 7 November daaraanvolgende. De trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhage De trekking der eerste klasse zal plaats hebben en geheel moeten afloopen op 28, 24, 25, en 26 November 1885; die der tweede klasse op 7, 8, 9 en 10 December 1885 die der derde klasse op 21, 22, 23 en 24 December 1885 die der -vierde klasse op 4, 5, 6 en 7 Januari} 1886 die der vijfde klasse op 18, 19, 20, 21, 26, 27, 28 en 29 Januari},'2, 3, 4, 5, 9, 10, 11 en 12 Februari} 1886, terwijl de laatste honderd rammers zullen getrokken worden Zaterdag 13 February 1886. De prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden, zijn dezelfde als voor vorige Loterijen. Zierikzee, den 29 September 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van der LEK de CLERCQ. van het leveren van STEENKOLEN ten behoeve van enkele gemeente- inrigtingen, op Maandag den 5 October e. k., 's namid dags 1 nur, ten Raadhuize. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. Nieuwstijdingen. Te Londen is Zondag eene socialistische demonstratie gehouden, welke door een 30,000 tal personen werd bijgewoond, maar desniettemin zeer ordelijk verliep. De politie liet zich niet zien. Volgens een telegram aan de „Standard" is er in de maag van den olifant Jumbo eene gansche ver zameling Engelsche geldstukken gevonden, zoowel gouden als zilveren en bronzen. De huid van het dier weegt 1537, het geraamte 2400 Eng. ponden, en de zwaarte van het geheele ligchaam bedroeg zes ton. De ontzettende overvloed van konijnen, die in Australië tot eene ware plaag geworden zijn, heeft aanleiding gegeven tot de oprigting van de „Western Meat preserving Company," eene fabriek waar het vleesch van wilde konijnen, op verschillende wijzen bereid, geconserveerd wordt. Dagelijks worden 9000 konijnen voor deze fabriek gevangen. Het regtsgeding tegen den redacteur Stead, van de „Pali Mall Gazette", en zijne medebeschuldigden, wegens het ontvoeren van Elize Armstrong (ten be hoeve van zijne bekende „onthullingen"), is nu door de Londensche regthank van Bowstreet naar het crimi neel geregtshof verwezen. De heer Booth en Mrs. Coombe zullen niet als de overigen, teregt staan wegens aan randing der eerbaarheid, maar wel wegens de andere punten van beschuldiging. De beslissing der regtbank werd door het publiek luide toegejuicht. De heer Stead las, gedurende de zitting, een stuk te zyner verdediging voor, hetwelk voor een groot gedeelte uit gedrukten tekst bestond. Deze voorlezing, die 2 uren duurde, weigerde de regter ten einde toe aan te hooren. Telkens waar Stead zijn gedrag ter zake van Elize Armstrong poogde te vergoelijken, viel de ma gistraat, Mr. Vaughan, hem in de rede, met de ver klaring, dat hij niets te maken had met de beweeg redenen van den beschuldigde. Het Openhaar Ministerie heeft verklaard dat het den Heer Stead vervolgen zal wegens onwettig chlorofor- miseeren van Elize Armstrong. De beschuldigden mogen allen tegen borgstelling op vrije voeten blijven. De zangeres Christina Nilson zal waarschijnlijk Zweden thans verlaten. De indruk, dien het gebeurde op haar gemoed heeft gemaakt, greep haar zoodanig aan, dat zij vooreerst niet kan optreden. Men zegt dat de ramp weder het gevolg was van een atraatjongenastreek. Een knaap was in een lan taarnpaal geklommen en had het licht uitgedraaid. Dit schijnt een schrik teweeggebragt te hebben en in het gedrang hierdoor ontstaan, verloren^ gelijk wij reeds meldden, 18 personen het leven, terwijl er 26 ge kwetst werden. l&uslanïlt St. Petersburg-, 29 Sept. Het „Journal de St. Petersbourg" schrijft: Te Konstantinopel zal geen formeele conferentie plaats hebben, maar slechts eene zamenkomst der ambassadeurs, ten einde aan het diplomatiek optreden der groote mogendheden een ge meenschappelijk karakter te geven. Met 't oog op de verzoeningsgezinde en vredelievende stemming der mogendheden zal de crisis geene uitbreiding verkrijgen, maar spoedig tot terugkeer der kalmte leiden. Rusland blijft de afzetting van Vorst Alexander eischen en schuift als pretendenten voor diens troon op den voorgrondVorst Nikolaas van Montenegro, Vorst Peter Karageorgevitch en Prins Waldemar van Denemarken, schoonbroeder van den Czaar, ©dstswrijtb Aan een Oostenrijksch grensdorp is dezer dagen een deftige dame betrapt op het smokkelen van drie paar patrijzen in haar tournure. Daarna werden achtereenvolgens 48 dames, die door den bijzonderen omvang van haar mode-uitwas de aandacht trokken, onderzocht. En niet minder dan 20 der aldus onder zochte bleken schuldig aan het smokkelen van ge vogelte en andere eetwaren in het veelbesproken en beschimpte kleedingstuk. iPuitstfelttwi. BerPjn 28 Sept. Sedert hedenmorgen valt de sneeuw zonder ophouden en de velden zijn met sneeuw bedekt. De thermometer staat slechts een graad boven nul. De telegrammen uit Opper-Italië maken melding van overvloedige regen en overstroomingén. Berlijn, 28 Sept. De Paus verklaardezich „in beginsel" bereid, de bemiddeling en eventueel het scheidsregterschap in het conflict tusschen Düitschland en Spanje op zich te nemen. Naar men zegt, worden echter voorloopig nog de pogingen om regtstreeks tot overeenstemming te geraken, tusschen de beide kabinetten voortgezet. Amsterdam, 29 Sept. Bij arrest van gisteren bevestigde het Hof het vonnis der regtbank alhier, waarbij Bartholomeus van Ommeren, wegens het aan plakken van geschriften, wier inhoud smadelijk was voor Z. M. den Koning, veroordeeld is tot eene celstraf van een jaar. Op de mededeeling van den voorzitter dat hij het regt had om binnen drie dagen cassatie aan te teekenen, zeide v. O.„daarvan zal ik gebruik maken." Naar wy vernemen, ia door den veroordeelde dan ook reeds cassatie aangeteekend. Na de uitspraak werd "Van Ommeren, evenals een vorige maal, door eene menigte buiten het geregts- gebouw opgewacht en verder naar het telegraafkantoor geleid. De veroordeelde was inmiddels met gezelschap in een rijtuig gestegen, eenige roode vlaggen en ba nieren waren ontplooid, en de stoet thans een for meele, zij het ook geïmproviseerde optogt geworden trok vervolgens naar het lokaal Volkspark, waar het vonnis en hetgeen men noemde de houding van regering en justitie tegenover de „socialisten" aan eenige beschouwingen onderworpen werden. Later trok de optogt weder stadwaarts. Op de brug over de Buitensingel bij de Raambarrière weerklonk een schot. Het bleek dat een man uit den stoet een revolverschot gelost had en daarbij een oud werkman vóór hem achter het oor had getroffen. De verwonde en de dader werden in een naburig politiebureel Tot dusver had de politie zich van alle inmenging onthouden, doch zoo bleef het niet. 't Zij naar aanleiding van bovenbedoeld incident, 't zij om een einde te maken aan een optogt waarvoor geen vergunning was ver leend, in elk geval deed de politie op de hoogte van het Singel by de Gasthuismolensteeg eene poging om zich de roode vlag uit den stoet te doen afgeven. Deze poging, door een inspecteur gedaan, had niet het ge- wenBchte gevolg. De stoet vervolgde langs Paleisstraat, Dam en Rokin zijn weg, doch werd op de hoogte yan de Langebrug door een versterkte politiemagt opgewacht, welke nog maals de bewuste vlag opeischte. Ook nu verzette men zich, waarop de politie tot den krachtigen maatregel overging zich met de sabel in de hand van het doek meester te maken. Eene groote verwarring ontstond naar alle kanten werd de stoet uiteengejaagd, en door het vuur der vervolging geraakte ook menigeen, die niets met den stoet te maken had, deerlijk in de klem en beleefde angstige oogenblikken. Twee personen be kwamen sabelverwondingenhunne wonden zyn in het naburige gasthuis verbonden. Het rytuig met den met lauwerkransen getooiden veroordeelde was onder de bedrijven doorgereden en daarmede de aanleiding tot den optogt verdwenen. De avond is vrij rustig voorbijgegaan. Eene groote menigte nieuwsgierigen hadden zich wel weder op den Dam verzameld, die zoo nu en dan door de politie met den stok werd uiteengedreven, doch het gewone verkeer werd niet belemmerd. Omtrent de socialisten-vergadering, heden te Am sterdam gehouden na de uitspraak van het geregtshof in de zaak van Van Ommeren, meldt het «Handels blad" De menigte was vooraf door een strooibiljet ge waarschuwd, dat daar eene vergadering zou worden gehouden, waarin de «socialisten-vervolging" zou wor den ter sprake gebragt. Tegen twaalf uur was de zaal propvol met mannen en vrouwen. Roode lappen van allerlei aard werden aan reepen gescheurd en elk tooide zich met een stukje er van. Toen Van Ommeren binnen kwam, ging een gejuich op. Er was een ver bazend rumoer, en er waren zooveel menschen, dat een deel in den tuin vergaderde. Spreker Van Raay uit den Haag betuigde, dat Van Ommeren onschuldig is, en het is alleen omdat hy zich bij de socialisten heeft geschaard, dat hij werd veroordeeld. Toen de spreker eindigde met den kreet «leve Van Ommeren" gingen luide toejuichingen op. Van Ommeren trok daarop eene lijn tusschen de uitspraak in het proces der Utrechtsche studenten en die in het zijne. »Ben ik", zei hij, «door deze regt bank veroordeeld, eene andere regtbank, die der pu blieke opinie, spreekt my vrij, en hare uitspraak stel ik op hooger prijs dan die der klassen-justitie. Ware hier in 't land eene jury geweest, dan zou ik zijn vrij gesproken, maar er zijn slechts twee landen waar die niet bestaat, d. i. Turkije en Nederland. Waar men mij veroordeelt op grond dat de verklaringen der mouchards gelijkluidend zyn, daar heeft men onzen partijgenoot Luttik gevonnisd omdat de verklaringen der politiedienaren van elkander afwijken". Vervolgens zette Van Ommeren zyne denkbeelden over justitie en politie uiteen, waarbij hij om zyne scherpe qualificatiën vaak werd toegejuicht. Van Raay hield hierna nog eene rede, doorspekt met de gewone revolutionaire termen, waarvan de conclusie was dat het «proletariaat" zich moest ordenen, om den strijd tegen de bourgeoisie te beginnen. In den tuin werd het woord gevoerd door Heijer Paillé, voorzitter van „het Vrije woord", en Schreuder. De laatste sprak ten gunste van het algemeen stemregt. Te Amsterdam zag een straatbengel van ongeveer 8 jaar dezer dagen eene dame wandelen, die een in het oog loopende tournure droeg. Het zij uit aardig heid, vermetelheid of straatjongensovermoed, hoe ook, hij sprong de dame op den rug, daarbij gelijktydig zijne armen om den hals slaande, zoodat zijne wangen die der dame raakte. Hevig ontsteld maakte de dame zich uit deze ongewenschte omarming los.en keerde huiswaarts. De schrik had haar echter zoo aangegrepen, dat zij het bij haar thuiskomst op de zenuwen kreeg, en thans door eene zenuwkoorts is aangetast, die het ergste doet vreezen. 's Gravenhage, 29 Sept. De Tweede Kamer heeft heden de beraadslagingen over het adres van Antwoord voortgezet, alsmede over het amendement Keuchenius op paragraaf 2. De Heer De Savornin Lobman heeft dat amendement sterk aangeprezen in het algemeen belang. Voorts hield hij een uitvoerige rede om de schuld van den tegenwoordigen toestand, volksbetoogingen, enz. op de liberalen te werpen, wier zondenregister hij breed ontvouwde, zoowel wat betreft het afbreken van den godsdienstigen grondslag der volksopvoeding, den strijd tegen het geloof, de geldverspilling enz. De Heer Schaepman bestreed de motie als een on verdiende motie van wantrouwen tegen de Regering, die niet de schuld alleen draagt van den toestand, evenmin als de liberalen alleen. De Regering en de Kamer beiden hebben misdaan, en waar de Kamer staat op het doode punt, kan men der Regering niets verwijten. Hij protesteerde krachtig' tegen de opruiers, die de nooden des volks niet kenden, en die hij ver afschuwde. Voor de belangen van het volk had hij den laatsten bloeddruppel over, maar met den laatsten ademtocht zou hij waarschuwen tegen die opruiers. (Bravos op de Tribune). De heeren Gleichman en De Beaufort ontkenden, dat de liberalen de schuldigen waren. De Anti-revo lutionairen hadden zich verzet tegen de volkswetten. De kerk deed haar pligt niet. De Heer Gleichman verwachtte alle heil van eene Grondwetsherziening in dit jaar. Minister Heemskerk kreeg alsnu het woord. Hij wees er op dat zijn wetsvoorstel tot herziening van het kiesregt weinig daarvan verschilde. Hij en vele sprekers kwamen krachtig op tegen de opruiers, die de beroe ringen veroorzaakten. De minister bragt hulde aan alle burgemeesters voor hun bezadigd en toch krachtig optreden. Voortaan zullen de roode vlaggen in de op tochten geweerd worden. De heer Keuchenius heeft daarop zijn amendement ingetrokken en paragraaf 2 van het antwoord op de Troonrede is aangenomen. Morgen wordt de beraad slaging voortgezet. Aan de Memorie van Toelichting op het V. V. der Tweede Kamer over de kiestabel wordt met be trekking tot de kiesdistricten Zierikzee-Goes gezegd Zonder de toevoeging van althans ééne gemeente van Duiveland heeft het district Goes te weinig be volking. Om aan het geopperd bezwaar zooveel mogelijk te gemoet te komen, is Oosterland thans teruggebragt tot het district Zierikzee. In Bruinisse ligt de Zijp met het veer, alwaar eene dagelijksche en geregelde com municatie met de andere eilanden is; derhalve is het ongerief van het overbrengen van ééne stembus naar Goes zeer gering. Dordrecht, 28 Sept. Gisteren avond te ongeveer 8 uren vormden zich alhier een troep kwaadwilligen, die weldra tot een groot aantal aangroeide en al zin gende en tierende de stad doortrok. Spoedig vernam men den kreet„Regt voor allen 1" en werd die van alle zijden herhaald doch daarbij bleef het niet, want weldra vlogen steenen uit den hoop, en in een groot getal huizen en winkels werden ruiten verbrijzeld, o. a. bij den Heer Den Band, op de Nieuwe Haven, Van Heck, in de Gravenstraat, en Van de Weg, op de Voorstraat. De politie, die weldra doeltreffende maatregelen nam, wist het tumult tot bedaren te brengen en de menigte uiteen te doen gaan. Tot laat in den avond waren de straten gevuld met nieuwsgierigen, doch door de flinke houding der politie, hieven verdere ongeregeldheden achterwege. 29 Sept. Maandag avond was het alhier weder zeer woelig. De Burgemeester had doen afkondigen, dat er niet meer dan vijf personen byeen mogten zijn. Gedurig hadden er echter zamenscholingen plaats, die door de militaire patrouilles werden uiteengejaagd. Op de Groenmarkt werd nog eene ruit ingeworpen, en enkele steenen werden naar het politiebureau ge worpen. Het grootste deel der menigte bestond uit jongens. Er hebben enkele arrestatiën plaats gehad. Rozendaal29 Sept. Niet alleen in steden, maar ook in onze welvarende gemeente doet zich de werknood gevoelen. Verscheidene werklieden loopen nu reeds zonder werk, terwijl velen op het punt staan om gedaan te krijgen. Gelukkig zijn de bezigheden op het veld nog niet geëindigdmenigeen verdient daar nog 70 a 80 cents per dag. Echter is de hoop van al deze werklieden gevestigd op de suikerfabrieken, welke binnen eenige dagen de campagne zullen beginnen, hoewel zy het kort zullen maken, dewijl dit jaar op verre na niet zooveel beetwortelen zijn uitgezaaid als het vorige. Hoogstens zullen de fabrieken zeven a acht weken werken. Terneuzen, 28 Sept. Tot lid der commissie belast met het afnemen der examens voor onderwijzer is o.a. benoemd de heer H. J. Vooren, hoofd eener openbare school alhier. Tot onder-inspecteur van politie te Vlaardingen, is met ingang van 1 Oct. benoemd de heer Cremers, thans maréchaussée alhier. Voor den duur der beetwortel-campagne is de Commies Verificateur van den Oord alhier, te Ouden- bosch gestationeerd. Sedert eenige dagen heeft de waterklerk v. d. D, de echtelijke woning verlaten, zijne vrouw en kinderen onverzorgd achterlatende. Middelburg1, 1 October. De sergeant M., die wegens het aannemen van geld, als geleider van ver lofgangers, in voorarrest zat, is gedegradeerd, en Zatur- dagmorgen als soldaat bij een der bataljons te Bergen op Zoom ingedeeld. In de winterdienstregeling op de Spoorwegen, die heden in werking treedt, wat betreft de lijnVlis- singenRoozendaal, zyn bijna geen veranderingen. De uren van vertrek der treinen van Roozendaal naar Vlissingen blijven dezelfdeterwijl in omgekeerde rigting, van Vlissingen naar Roosendaal, het verschil in tijd zich slechts bepaald tot enkele minuten. Het grootste verschil is bij den voorlaatsten treindeze vertrekt 11 minuten later uit Vlissingen, doch komt te Roozendaal aan op hetzelfde tijdstip (7 uren 38 min.), als bij den zomerdienst- Door het polderbestuur van Walcheren is aan den heer P. Lampert, die gedurende 51 jaren, 't laatst als ontvanger, hij den polder in betrekking was, op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging. Een voorstel van het dag. bestuur om hem een pen sioen toe te kennen, werd van de hand gewezen, op grond dat de ambtenaren geen regt hebben op pensioen. Voor het jaar 1886 wordt voor de gewone werken ƒ54,000 geraamd en voor de buitengewone/85,000. Het gewoon dijkgeschot is bepaald op 14,50, per hectare schotbaar en ƒ6,50 per hectare vrijland. De opbrengst van dat dijkgeschot wordt op f232,971 Ziei'ikzee, 30 Sept. Volgens achterstaande ad vertentie zal, de heer Ernest Joung, presditigitateur, anti-spiritist en gedachtenlezer, lid van het gezelschap van den heer H. Kievits, op Vrijdag 2 October a. s. eene buitengewone séance geven in de Concertzaal. De voorstelling zal hoofdzakelijk bestaan in het ge- dachtenlezen en anti-spiritisme, zooals het naaldzoeken, het raden van een gedacht persoon, het zoeken van een horloge of ring, in den omtrek verstopt, enz., alles bij uitvoerige programma's nader bekend te maken. Wij twijfelen niet, of velen zullen gebruik maken van deze gelegenheid om den heer Joung in zijne interessante werkzaamheden te leeren kennen. De bijval, hem betoond gedurende zijn bezoek aan onze kermis, geeft ons alleszins reden, te verwachten, dat een groot getal belangstellenden deze séance zal bijwonen. Mogt het noodig zijn, dan wekken wij gaarne iedereen op, van deze gelegenheid gebruik te maken, om iets naders Van het anti-spiritisme te vernemen. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Oosterland Anthony Lindhout, gep. maréchaussé te 's Gravenhage. Maandag is met goed gevolg het 2de natuur kundig examen afgelegd door den heer D. Quakkelaar," med. student te Leiden, geboortig van St. Maartensdijk. Tot aanvulling van het berigt in ons vorig nommer, dat aan het groote werk, in Spanje aange nomen door de heeren Volker Bos, een machinist 27 en een ötoker ƒ18 's weeks kunnen verdieren, deelt men ons nog mede, dat een gezagvoerder van een baggermolen ƒ24 en een dekknecht ƒ18 's weeks zullen verdienen. Verscheidene vlijtige Nederlanders kunnen aldus aldaar weder ruimschoots hun brood verdienen. Eén baggermolen is reeds vertrokken en in het laatst dezer week zal uit Delftshaven weder vertrekken de bagger molen „Belogne II," gezagvoerder J. van Oord, van Maassluis. Onderscheidene slagers te Leeuwarden hebben den prijs van het vleesch opnieuw verlaagd. Sommigen verkoopen thans eerste qualiteit voor 40, mindere soorten voor 35 en 32l/a cent per half K.G. Uit de haven van St. Annaland zijn de vorige week ruim 6000 heet. aardappelen vervoerd naar Haarlem, Amsterdam, Leiden en België. Wolkammers en blauwen zijn de algemeen gewenschte soortenzy golden acht en twintig tot twee en dertig stuivers per heet. van 70 kilo's. Fransche hollen, ook „dorstjes" genoemd, omdat een schipper Dorst ze vóór jaren uit België heeft ingevoerd, streven die soorten op zijde en gelden ook een daalder per heet. Zij zijn echter niet zoo algemeen gepoot als de eerste en evenals deze, moet men ze voorzichtig koken. Jammen zijn van grootte en qualiteit minder; vandaar dat de verbouwers ze niet verkocht kunnen krijgen. Toch worden ze elders, blykenB de berigten, voor 34 36 stuivers opgekocht. Door Z. M. is de heer Jan van Beers, leeraar in de Nederlandsche taal en letteren aan de normaalschool te Antwerpen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. e.k., aan B. D. Filet, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Terseke. 4 Zaturdagavond zyn te Assen door eene bende opgeschoten jongens in de Beilerstraat in verschillende huizen ruim 30 glazen ingeworpen. Twee jongens, van 13 en 15 jaar, zijn bij die baldadigheden door de politie gearresteerd. Men verwacht doeltreffende maat regelen tegen herhaling. In de verschillende garnizoensplaatsen zyn inde heide afgeloopen weken ongeveer 12,000 miliciens met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrokken. De „Haagsche Ct." verhaalt het volgende als „historisch" In een der politiebureaux te 's Hage werd dezer dagen een dronkaard aangebragt die, op de vraag wat hij van zijn beroep was, met het leukste gezicht ter wereld antwoordde„ik ben bij 't Opperwezen". De man was opperman. KERKNIEUWS. Bedankt voor Sommelsdyk (cl. Brielle) door ds. G. J. Barger, te Driebergen. Gemengde Berigten. „Het heerlijksche concert" zeide een vrek, „is dat der vogelen in de Lente. Ze zingen zuiver en onver moeid en gaan nooit met een bakje rond. In den. Z.W. hoek van Friesland zijn sedert Mei door éénen veehandelaar ruim 100 stieren opgekocht voor het buitenland, waarvoor over de vyftien duizend gulden betaald is. Al weer wat nieuwsTe Baarn is een boepelwedstrijd gehouden met goed succes. Een jong gehuwde man zeide dezer dagen: „het huwelijk gelykt eene belegerde vesting; degenen die er binnen zijn willen gaarne naar buiten en degenen die er buiten zyn willen gaarne naar binnen". „Moeder zei een knaap te Groenland, „mag ik met de strooppot loopen, dan wordt ik ook aangenomen als lid van den raad, zooals Arjaande leiband van den pennelikker zal wel een handje helpen". Willem van het Stoofhof wordt aangeraden zijn lastertong wat in toom te houden, daar het anders wel eens verkeerd uit zou kunnen loopen, ofschoon hij daaraan al wat gewoon is. Een zekere J. te Z. wordt aangeraden zooveel praats niet te hebben van anderen, daar hij zelf zoo min is. „Wel, wel", zegt kippeborst te St. Maarten, „wat ben ik blij, dat ik met kermis weêr op een instrument kan spelen, maar als ik het maar vol kan houden, Mietje als het maar niet gaat zooals met het instrument in de Harmonie." Te Krabbendorp zingt men: Jacoba met uw scheeve handen, Zet toch uw doekje niet zoo laag, Dat is geen mode in deze landen, Dat zien de menschen hier niet graag. Neen, Kobaneen, je moet niet denken, Dat ieder jongman naar u ziet, Als zij slechts aan uw voeten denken, Dan zeggen zij,,'k begeer u niet Maar verder raden we u nog aan Wilt gij van anderen praten gaan, Ga eerst uw eigen tuintje wieden, Dan kunt ge een ander vrij bespieden. Klein Johannisje te Kloetinge wordt aangeraden zijn mondje wat in toom te houden, want hij moest bedenken dat hij door lasteren zoo iemand niet kan krygen. Te Arnemuiden mogten de mannen der wet wel wat meer naar de zindelijkheid der straten zien, want hij een Zuid-Westenwind liggen hoopen met schavelingen over de wal verspreidt en op de wal liggen stapels hout, kluitbrokken en brikken verstrooid. Moele te Br. was onlangs lijdende aan hevige pijn, doch acht dagen geleden is zij daarvan geheel verlost daar dit allemans werk niet is, hadden zich enkele personen daarvoor aangemeld, die den volgenden dag naar elders vertrokken zyn. Een gehuwde vrouw op een der buitendijken te Z., moest geen praatjes uitstrooyen van anderen, die geheel onwaar zijn; laat zij haar eigen gebreken eerst eens goed bezien. Ingezonden Stukken. EEN ARTIKEL VAN WEELDE. Mijnheer de Redacteur! Iu onzen tijd van algemeen malaise, waarvan vooral onze goede gemeente in dubbele mate de nadeelen ondervindt, is het voor iedereen plicht zich geen andere dan volstrekt noodige uitgaven te veroorloven. Aan het noodige mag niet getornd worden, maar uitgaven voor artikelen van weelde, voor zaken, die niet vol strekt onmisbaar zijn, die late men voor gefortuneerden of voor hen, die gewetenloos genoeg zijn om schuld te maken. Dit geldt niet alleen voor hen, die hunne eigene uitgaven en inkomsten administreeren, maar nog veel meer voor hen, die beschikken moeten over de beurzen van anderen, en daaronder noem ik in de eerste plaats de gemeentebesturen. Zulk een lichaam mag nooit het voorbeeld geven van „riemen snijden van andermans leder," want men weet, dat gaat gemakkelijk. Deze gedachten kwamen bij mij op, toen ik kennis maakte met de plannen tot reorganisatie der Meisjes school, welke inrichting ik voor Zieriksee evenals voor menige andere plaats „een artikel van weelde" acht, waarover de gemeenteraad zich wel tweemaal mag bedenken, eer ze de benoodigde gelden voor dat artikel toestaat. Want tegenover de weinigen, die deze over tolligheid (zoo geen buitensporigheidzouden wenschen, staat eene breede schaar van ingezetenen, die gaarne het noodige en onmisbare, maar ongaarne het over bodige wenschen tot stand te brengen. De Meisjesschool wordt nu bezocht door plusminus 20 leerlingen, en mag nu de gemeenteraad ten behoeve van zoo weinigen, eene uitgaat van 3700, dat is ruim f 180 per leerling voteeren Ja, zegt men, by reorganisatie der inrichting zal het aantal leerlingen toenemen. Waar moeten die van daan komen, Mijnheer de Redacteur De eenige school nu, die leerlingen leveren kan voor de Meisjesschool is school C. En nu gaat het toch niet aan voor den Raad om met dé eene hand op te bouwen en met de andere af te breken. Want dat zou immers het geval zijn, als een aantal meisjes van school C naar de Meisjesschool ging. Of staat ontvolking hier niet gelijk met afbrekenf Nu is ééu van beide waarhet onderwijs op school C is goed of slecht. Is het slecht, dan moeten maatregelen genomen worden om het te verbeteren. Maar het onderwijs op deze school is niet slecht. Integendeel. Immers de Burge meester constateerde m de zitting van 5 September 11., dat het onderwijs aan de school van den onderwijzer Bastmeijer goed is. En zal men nu naast eene inrichting die als goed bekend staat en grootendeels ten koste van deze goedeschool eene inrichting in het leven gaan roepen, die hoogstens even „goed" zal kunnen zijn? Wij hopen, dat onze gemeenteraad na kennisname van de stukken zal beslissen, dat er in onze gemeente geenerlei behoefte bestaat aan vermeerdering van het getal scholen. Yoor hen, die voortgezet onderwijs ver langen, voorziet school C ruimschoots iu de behoeften, en voor wie middelbaar onderwijs verlangen, bestaat immers de Hoogere Burgerschool, eene inrichting die met de beste op eene lijn kan gesteld worden, hetgeen o.a. blijkt uit het jongste eindexamen, toen alle jongelui van onze school het diploma verwierven. Nu de algemeene toestand in onze gemeente van dien aard is, dat de belastingschuldigen met schrik en beving hunne aanslagbiljetten zien aankomen, zou het van den Raad onverantwoordelijk zijn om de burgerij nieuwe lasten op te leggen voor eene school, waaraan in onze gemeente niet de minste behoefte bestaat, dan alleen in de verbeelding van eenige weinigen, die nu alles in beweging brengen om der gelijke school tot stand te brengen en later mogelijk zullen afkeuren, waarvoor zij zich nu afslooven. Want, Mynheer de Redacteur, dat is niet zonder précédent. Of is het U niet bekend, dat een dergenen, die hemel en aarde bewogen hebben om hunne dochters op de Hoogere Burgerschool te krygen, na verloop van een half jaar zijne dochter er weer afnam, omdat, nu ja, de mensch is eenmaal veranderlijk! M. d. Rik zou haast durven voorstellen eene contra-beweging op touw te zetten en een petitionement in het leven te roepen tegen de reorganisatie en voor de opheffing der bewuste school. Ik maak me sterk in korten tijd heel wat handteekeningen op mijn ver zoekschrift te zullen hebben. Zierikzee, 29 Sept. '85. EEN BELASTING-BETALEND BURGER. Lof aan Wolfertsdijks brandspuit. Juicht nu van vreugd, o, Wolfenaren Aan wien 't geluk zoo ruim bedeeld, Bij dag, bij nacht in brandgevaren Een brandspuit alle zorg verheelt. Slaapt nu gerust in Uwe woning, Denkt noch aan schuur, of huis by nacht, Want in het land van onzen Koning, Blijft men op alles wel bedacht. Des Burgemeesters wijze zorgen, Der Assessoren schranderheid, Zyn U ook voor den dag van morgen, Zijn U voor altijd toegezeid. Had Antwerpsch schuim zoo'n spuit bezeten Van Speijk had zich dan wel vergist, Het had ons vlag van een gereten De held had dan zijn roem gemist. Lacht vrij, wanneer de Christenccharen, Op God vertrouwend in den nood, Zich iu zijn huis te saam vergaren Die op hun bede redding bood. Wanneer Gy ook Uw tempel wonder Door 't vuur in asch verteeren ziet, Slaat maar aan brandspuit ijvrig d' handen, Die 't alles als een zee begiet. Zoo ziet ge Uw rouw in vreugd verkeeren En alle ramp is afgeweerd Men dank' niet meer den Heer der Heeren, Maar brandspuitsroem wordt steeds vermeerd. Als bliksem U van schrik verpletteren, En 't zwerk U schijnt een lavastroom En dond'rend uit de wolken kletteren, Uw brandspuit weert dan allen schroom. Wil ook niet meer Uw geld verspillen Aan maatschappij, verzekering Van brand't zijn toch maar louter grillen Een brandspuit is een beter ding. Weg nu met alle reglementen Met brandpolitie wat al meer 1 Het zijn maar niets dan komplimenten, Tot last van burger, hoer en heer. Een spuit, die zoo ik wel kan gissen Wanneer haar kracht op 't hoogste was Veel hooger dan een haan kan sissen Al waar hij zelfs van 't Engelsch ras. Mag ik hierbij een bede voegen Die 't heil van U ten toppunt trekt Eeu bede die tot elks genoegen, En d' eer van schrandere mannen strekt. Zal men bij d' uitkomst nimmer missen, Mocht zeven dagen voor den brand, De brandspuit op de proef eens sissen Dan blijft 't Bestuur bewaard voor schand'. Uw Dw. Dienaar, Een getrouw lezer der *Zzeesche Nieuwsbode". Goes, 27 September 1885. Bui*^1 erLïjIce Stand van Zlorilgggo- gebo ren: 30 Aug. Een zoon van G. Douw en G. Fonternell. Eene dochter van A. Hochwald en A. Elscot. Een zoon van M. Lokker en A. Biesheuvel. 2 Sept. Eene dochter van H. C. Boudier en Th. A. E. Ooster waal. 3 dito. Eeue dochter van B. Verkaart en G. J. Gilde. Eene dochter van J. Mallander en N. Schoen makers. Een zoon van J. den Boer en E. de Graaf. Eene dochter van J. Antheunisse en A. Simmers. 5 dito. Een zoon van Mr. A. J. J. Baron van Styrum en F. C. van den Berg van Saparoea. 6 dito. Een zoon van P. H. van de Vaate en C. Schoenmakers. 8 dito. Een zoon van H. van Dijlce en E. Snaauw. 11 dito. Eene dochter van J. H. van Wanrooij en P. Admiraal. 13 dito. Eene dochter van W. Catshoek en K. Hoogerland. 14 dito. Een zoon en eene dochter van A. Flikweert en W. Koppens. 15 dito. Een zoon van C. Stamperius en N. Brandt. gehtjwd 9 Sept. J. Blom, 54 j., wettig gescheiden echtgenoot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1