ZIER1KZEESCH.E NIEUWSBODE. No. 5155. 4L2ste Jaarsr. Oingsdag 29 September 1885. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. sSI'Oflï&IPSgJSTÏ» TE LEGRAMMEN. Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. POSTERIJEN. Op Zon- en algemeen erkende Christelijke Feestdagen zal de 2de postrit van Zierikzee over Serooskerke en Haamstede naar Burgh, v. v. en de 2de postrit van Zie rikzee over Schuddebeurs, Noordgouwe en Zonnemaire naar Brouwershavenv. v. niet meer worden uitgevoerd. In verband biermede zal de 2de bodeloop van Drei- scbor naar Schuddebeurs door de le bodeloop worden vervangen. Zieb.ik.zee, De Directeur van het Postkantoor, 27 Sept. 1885. MAREEUW. Toelating van leerlingen op de school B. (voor minvermogenden). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zin- bikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de school B in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het lokaal dier school aan de Zuidzijde van het Kerkhof, Woensdag1 den 30 Sep te natoer' e. lt., des avonds te €5 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen ouders ol voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 25 September 1885. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. 1°. B. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Toelating van leerlingen op de school A. (voor onvermogenden). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de School A. in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het lokaal dier School in den Wevershoek op Woensdag don 30 Septemtoer* e. It., des avonds te V uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 25 September 1885. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MULOCK HOUWER Weth. 1°.B. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Herhaling s- Onderwijs. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool met Oototoer e. Is., zal worden geopend, en dat de kinderen, die van dit onder wijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de meisjes Maandag 5 October.,ten 6 ure aan de school B, (hoofd der school de heer V. d. HAVE). de jongens Vrijdag 2 October ten 7 ure aan de school A, (hoofd der school de heer OOSTERMAN). MOLL, Sp. Comm. Stockholm, 24 Sept. „Christiue Nilsson" had gisteren-avond, na afloop van het door haar alhier gegeven concert, op het balkon harer woning in het Grand Hötel eenige liederen gezongen, ten aanhoore eener daar verzamelde menigte, welke op 30,000 a 40,000 personen wordt geschat. Bij het uiteengaan dier menigte nu ontstond een vreeselijk gedrang waarbij, voor zoover tot nu bekend is geworden, acht tien personen het leven hebben verloren en velen ge wond werden. Na dit ongeval, heeft de Zangeres hare overige Concerten opgezegd. De „Great Eastern" het bekende reuzenscbip, dat reeds zooveel lotwisselingen heeft ondergaan, zal nu eerlang weder verkocht worden. Het schip, dat 200 meter lang is, en duizende men- scben kan bevatten, werd oorspronkelijk gebouwd voor het leggen van de eerste telegraafkabels in den Atlan- tischen Oceaan. Het bewees toen goede diensten, maar later heeft het alle maatschappijen welke het wilden gebruiken, ten onder gebragt. Deze olifant onder de schepen is te groot voor de havens of rivieren, en hij ligt nu reeds lange jaren op de Theems, iedereen in den weg, zonder tot iets nut te zijn. De tegenwoordige eigenaren, die het schip wonnen door loterij, hebben allerlei plannen er voor gemaakt, en weer opgegeven; eerst wilde men de „Great Eastern" naar de tentoonstelling te New Orleans zenden, en later naar die te Antwerpen, om als drijvend hötel dienst te doen. Men wilde het inrigten voor een drijvend tentoonstellings-gebouw, dat de voornaamste havens der wereld zou bezoekenvoor een zeegasthuis, enz. enz. Maar geen van die plannen was uitvoerbaar, en de eigenaars verkoopen het schip nu, ten einde raad. Wat zal er thans van worden. fwKfeijjÊ. Belgrado26 Sept. De openbare meening in Servië blijft er op aandringen, dat er geene uitbreiding van Bulgarije plaats hebbe zonder vergoeding voor Servië. Tusschen Rumenië, Servië en Griekenland be staat er volkomen overeenstemming over een gemeen schappelijk optreden. De Koning zal het bevel over het leger aanvaarden, en waarschijnlijk zal Popovich worden aangesteld als chef van den staf. VORST ALEXANDERS PROCLAMATIE. De door den vorst van Bulgarije uit_ proclamatie betreffende de vereeniging van Zuid- en Noord-Bulgarije onder zijn scepterluidt woordelijk aldus Wij Alexander, bij de gratie Gods en door den wil des volks vorst van Noord- en Zuid-Bulgarije. „Ik breng ter kennis van mijn veelgeliefd volk, dat den 18n dezer maand de bevolkingen van Roemelië, na omverwerping van bet gouvernement, een voor- loopig bestuur ingesteld en mjj met eenparige stem men tot vorst dier provincie uitgeroepen hebben, om bet welzijn des volks te verzekeren en aan zijn wensch de vereeniging der beide Bulgarijën tot één Staat, te beantwoorden. Ten einde de verwezenlijking van haar ideaal te bereiken, erken ik de vereeniging als een voltrokken feit en neem ik den titel aan van vorst der beide Bulgarijën, van Noord- en Zuid-Bulgarije. „De regering over deze provinciën aanvaardende, ver klaar ik, dat het leven de eer en het eigendom van alle bewoners, zonder onderscheid van godsdienst en van nationaliteit, zullen beschermd en gewaarborgd worden. „Alle noodige maatregelen zijn genomen om den vrede en de orde te verzekeren. Ieder, die in strijd met deze maatregelen handelt, zal streng worden ge straft. „Ik vertrouw, dat mijn veelgeliefd volk, 't welk deze gebeurtenis met geestdrift begroette, mij zijn steun zal willen verleenen, om de heilige handeling der vereeni ging van de beide Bulgarijën te bevestigen, en dat het tot alle offers en de noodige pogingen bereid zal zijn, om de eenheid en de onafhankelijkheid van ons dier baar vaderland te verdedigen. „Moge God ons bijstaan in deze moeilijke taak. „Gegeven in onze oude hoofdstad, te Groot-Tirnova den 20n Sept. „Alexander." Sofia, 24 Sept. De Regering heeft aan haar di plomatieke agenten een circulaire gezonden, waarin zij verklaart, dat, aangezien de Muzelmansche bevolking in Rumelië gewapende benden begint te vormen, welke de orde bedreigen, Vorst Alexander aan de mogend heden dringend verzoekt om bij den Sultan tusschen- beiden te komen, ten einde een afdoend antwoord te verkrijgen op de vraag, of hij de vereeniging van beide provinciën al dan niet erkent. De Vorst verklaart, dat hij het bevel tot ontwapening der Muzelmannen in Rumelië geen twee dagen langer kan verschuiven. iPuttsf Intern^. Berlijn, 25 Sept. De verandering van Ministerie te Konstantinopel en de benoeming van den ambassa deur alhier, Said Pacha, tot Minister van Buitenland- sche Zaken wordt hier als een bewijs opgevat, dat de Sultan besloten beeft, in het Bulgaarsch-Rumelische vraagstuk zich te houden aan Bismarcks raad, en geheel in overeenstemming met de regeringen van Berlijn en Weenen te handelen, omdat daardoor de zekerheid verkregen wordt, dat een algemeene oorlog in het Oosten vermeden worden zal. Onder deze omstandig heden is de toestemming des Sultans tot een Rumelisch- Bulgaarsche personeele unie waarschijnlijk, onder voor waarde echter dat prins Alexander van Bulgarije zich geheel onderwerpt aan de suzereiniteitsregten van den Sultan. Een zeldzame domheid beging een keukenmeid te Munchen, die in haar boodschappenmand, waarmede zij naar de markt ging, een obligatie legde, welke zij op de tafel zag liggen, en welke haar, wegens het gladde harde papier, uitstekend toescheen tegen het doordringen van het vet. Toen de heer des huizes wilde uitgaan om de obligatie in te wisselen, was zij nergens te vinden. Het geheele huis werd doorgezocht, geen stuk bleef op zijn plaats, tot de keukenmeid terugkwam en van onder het versche vleesch en groen ten het vermiste document van waarde tot algemeene vreugde weder te voorschijn haalde. De gemeente-ontvanger Kühnert, van Kirchberg in Saksen, die zes weken geleden met de som van 153000 Mark op de loop was gegaan, is te Weenen gearresteerd. Hij vertoefde daar onder een valschen naam. Toen hij in een restaurant zat, kwam een ge heime politie-beambte tot hem, die hem geheel onver wacht aansprak met de woorden„Hemijnheer Kühnert, hoe maakt u het?,' „Van waar kent gij mij vroeg Kühnert, die zich met deze woorden zelf bekend maakte. JFianfetrtjft. De groote olifant in den Jardin d' acclimatation" te Parijs leed aan kiespijn. Aan den wortel van een der linkerkiezen kreeg hij een oranjeachtig gezwel, waardoor het dier erg leed en niets kon nuttigen. Er werd een tandmeester gehaald, die, geholpen door dertig man, den olifant opereerde. Het dier werd op den grond gedrukt, de kies werd uitgezaagd, het etter gezwel werd geopend. De operatie duurde in haar geheel twee uren, maar de olifant verdroeg de pijnen geduldig. Toen hij werd bevrijd, sprong hij vlug op en voerde als een bezetene een krijgdans uit. Hij jubelde als 'tware van plezier. Hij kon weer eten, wat hem best smaakte, maar voorzichtigheidshalve kauwde hij toch met de rechter kaken. *s Gravenliage, 25 Sept. Naar aanleiding van de jongste ontvluchting van een gevangene, heeft de Minister van Justitie heden ochtend, vergezeld van den inspecteur der gevangenissen en van den ingenieur architect van de gevangenissen en regtsgebouwen, bet Huis van arrest en militaire verzekering alhier geïn specteerd. Als gevolg van deze opneming van het gebouw zullen belangrijke herstellingen moeten geschieden. Men leest in de „Werkmansbode". Volgens de bladen was de publieke tribune in de Tweede Kamer, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, door welgekleede personen bezet. Geen wonder. Naar ons is medegedeeld, werd de massa volk, die sedert een paar uur voor het hek, dat toegang geeft, had staan wachten, tegen het tijdstip dat bet publiek zou worden toegelaten, verdrongen door mili tairen, politie en eenige goedgekleede mannen. De laatste werden vooraan geplaatst, en nadat, toen het bek geopend was, deze waren toegelaten, werden de acbter8taanden geweerd, en heette de tribune vol. Waarschijnlijk waren die welgekleede]mannen nacht wachten of andere werklieden in dienst der gemeente voor twee jaren deden denzelfden dienst de weesmeis jes en ontvingen daarvoor 1,50 belooning. 's Gravenliage, 26 Sept. De nasporingen der politie hebben tot heden evenmin tot de opsporing van den voortvlugtigen Van Rijsselberghe, als tot de ontdekking der daders van den diamantendiefstal te Scheveningen geleid. Naar men ons mededeelt, bestaat bij curatoren van den faillieten boedel Verschuur het voornemen, den bewaarder aansprakelijk te stellen voor de schade, ver oorzaakt door den diefstal. Opnieuw wordt verzocht opsporing, aanhouding en bij ontdekking berigt. De winkelhouder heeft 200 uitgeloofd, als premie voor het ontdekken der daders. De milicien d. D., vermoedelijke dader der ver wonding van een jagt opziener des Konings te Baarn, is naar het huis van arrest te 's Hage overgebragt. Middeltourg, 27 Sept. Zaterdagmorgen bragt bij een twist over een vuil gemaakte goot, eene vrouw uit de Nieuwe Oosterstraat haar buurvrouw met een handveger (werkelijk een gevaarlijk wapen in de handen eener megera) een slag op het hoofd toe, waardoor de schedel zeer werd beleedigd. De verwonde, wier toe stand zorgwekkend is, wordt in het gasthuis verpleegd, terwijl tegen de schuldige proces-verbaal is opgemaakt. De bekende Dr. d. P., loopt nog steeds als vagebond langs de straten, gisteren avond werd hij, begeleid door een jolende jongenstroep, circa 70 sterk. Kan aan die walgelijke tooneelen dan nooit een eind worden gemaakt Men gelieve af te wachten het vonnis deiZierikzeesche Regtbank op Vrijdag a.s. (Red.) Niettegenstaande de gedrukte tijdsomstandigheden niet zonder invloed bleven, heeft de Middelburgsche Nijverheids-vereeniging nog een dividend kunnen uit- keeren van 3 pCt. Tot bestuurslid dezer Vereeniging werd gekozen de heer J. J. A. Sprenger, en tot com missarissen de heeren B. A. Verheij. J. P. Boudewijnse en J. F. Koeleman. Th oioii. Zondag middag viel een kind ongeveer 6 jaar oud in de rivier. Door den feilen stroom mede- gesleept, had het in weinge seconden een grooten af stand afgelegd. Onmiddellijk roeide men het achterna, het ging onder door de boot, daarop kwam een groot vaartuig aanzetten, waar het eveneens onder door ging en eindelijk slaagde men er in het met een haak te vatten. Hierop werd het in het veerhuis gebragt, ge neeskundige hulp ingeroepen, waarop het na eenige bewerkingen wel het bewustzijn herkreeg, doch niet buiten gevaar was. Zïex'ïlczee, 26 Sept. In de gisteren alhier ge houden vergadering van het Waterschapsbestuur van den polder Schouwen heeft het nieuw gekozen lid, de heer M. Gast, na eene hartelijke toespraak van den Voorzitter, als zoodanig zitting genomen. Medegedeeld werd dat de totale opbrengst der ver pachting van eigendommen des polders is geweest 1443,88. Ruim 2 Heet. zijn on verpacht gebleven. De rekening over 1884 wordt goedgekeurd in ontvang op 192,022,93. uitgaaf - 169,508,32. Sluitende alzoo met een batig slot van 22,514,61. Idem de rekening van het Reservefonds, dat met inbegrip van bet saldo des vorigen jaars, volgens den koers van 15 dezer, bedraagt f 105,971,32'/2. Het Dijkgescbot over 1886 wordt vastgesteld op dezelfde som van het vorige jaar, met uizondering van de gronden, vroeger behoord hebbende tot den Oosteren-ban, die met 1,25 per Heet. worden verhoogd. Aan het Bestuur wordt magtiging verleend tot het openen van een tijdelijk 'crediet tot een bedrag van hoogstens ƒ10,000. Aan W. v. d. Berg te Bruinisse wordt magtiging verleend tot het bouwen eener loods op den dij k nabij de Val, in het belang zijner Oester-industrie, tegen betaling van ƒ1,per jaar en vergoeding voor het gemis der gras-etting. Herbenoemd als afgevaardigd lid van den Dijkraad van den polder Burgh en Westland, de heer M. Bolle Lz. Op voorstel van het Bestuur wordt besloten tot eene wijziging van art. 24 van bet Reglement van Orde. Bij deze wijziging is bepaald dat telken jare één lid der Commissie van Onderzoek der Rekening en Be grooting aftreedt, doch weder herkiesbaar is. Dienten gevolge verklaren de HH. J. v. d. Vliet en J. M. de Glopper zich bereid deze betrekking te blijven waar nemen en wordt in plaats van Mr. J. A. Bolle gekozen de heer H. G. Mulock Houwer. Heden werd ten huize van den heer W. Ka naar de gewone driemaandelij ksche vergadering ge houden van onderwijzers uit het district Schouwen Duiveland. Niettegenstaande het minder gunstige weder was de opkomst vrij wel. Ook de heer v. Gorkom, districts-schoolopziener, woonde voor een gedeelte deze vergadering bij, die geopend werd door den voorzitter de heer Schneiders. Daarna werd tot de werkzaamheden overgegaan. Het vraagpunt: Hoe zult ge een leesles voor de verstgevorderde leerlingen 'inrigten werd door den heer Smallegange ingeleid. Herinnerende aan de groote beteekenis, die gehecht, en de groote zorg, die besteed werd aan dit vak van onderwijs, reeds in vroegeren tijd, baalt de inleider de woorden aan van een Inspecteur bij bet Lager-onderwijs, die gezegd zou hebben dat slechts 5°/0 van het Neder- landsche volk lezen kan, lezen in den waren zin van 't woord. Hij wees op den magtigen invloed van het lezen van den onderwijzer zelf, op dat zijner leerlingen, en op het te vroeg van school nemen der kinderen, zoodat eigenlijk leerlingen, waarmee men eene goede, ontwikkelende leesles zou kunnen houden, ont breken. Daarna behandelde inleider eene leesles zooals bij dat zou doen, en het beste achtte, waaruit bleek dat hij vooral het taalonderwijs met het lezen wenschte te verbinden, en zich voortdurend op de hoogte stellen of bet gelezene begrepen is. Wat dat gezegde aangaat dat slechts 5% van ons volk goed lezen kan, meent de heer v. Gorkom te moeten opmerken, dat in de eerste plaats in dit opzicht geen statistiek te maken is en verklaard dat in zijn district het lezen vooral in de laatste drie of vier jaar zeer verbeterd is, zoodat hij dat cijfer op 50 of 60 u/0 durft stellen. Het 2e punt Over de harmonische hij- en neventoonenwerd inge leid door dhr. Letzer, die dit ingewikkeld en minder hekend deel der muziekleer, door nadere uiteenzetting onder ieders bereik bragt. Punt 3. Het bepalen der lengte van eenige paralelcirkels werd ingeleid door de heer W. Schoo. Op eene duidelijke en klare wijze toonde hij aan dat langs den zuiver wiskundigen weg slechts eén bepaald aantal paralelcirkels gemeten kan worden, terwijl hij nog twee andere manieren aangaf, waarop de lengte van iedere kamer kon worden bepaald. De beer Bastmeijer herinnert de leden der vergadering aan 't Ondersteuningsfonds ter ondersteuning van Onder wijzers, die niet tot het Lijfrentefonds kunnen toetreden bij gemis aan attestenof door geldelijke omstandig heden. Het doel van dit fonds is de nagelaten betrek kingen dier onderwijzers eene lijfrente te geven. Zeeland was bij de andere provinciën tot biertoe in het bijdragen van gelden ver achtergebleven, als we weten dat in N.-Holland in eens 4980 werd opgebragt, terwijl Zeeland nog geen 15 gaf. De nieuwe com missie heeft daarom aan alle hoofden van scholen cir culaires gezonden ter verspreiding in hunne omgeving. De heer Bastmeijer beval dit fonds zeer in de algemeene aandacht aan. De heer Huisman vestigde de aandacht der vergadering nog eens op de zaak te Slochteren waar-dhr. de Graaf, hoofd eener school, op eene zeer vreemde en duistere, maar zeer zeker willekeurige wijze ontslagen is. Hij meent dat nader onderzoek in deze van de zijde der onderwijzers noodig en noodzakelijk iste meer daar een districts-schoolopziener tot dit ontslag heeft medegewerkt en de minister zijne sanctie er aan heeft gegevenom zoodoende willekeur tegen te gaan. Daar de werkzaamheden waren afgedaan, werd de vergadering gesloten. Door den dijkraad van de waterkeering van het calamiteuse waterschap Stavenisse is voorloopig vast gesteld de rekening over 't afgeloopen dienstjaar 1 Mei 1884—30 April 1885, waarop de inkomsten voor komen tot een bedrag van 19.382,32 en de uitgaven ad 17.110,81. De rekening sluit dus met een batig saldo van 2271,51. Met ingang van 10 October a. s. is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Yerseke I. Huibregtse, wonende te Wolfaartsdijkzoodat in eerstgenoemde gemeente thans 3 bestellers zijn. Ziei*ilcï5ee, 27 Sept. Heden werd door deleden der d.d. Schutterij een huishoudelijken wedstrijd ge houden. Er werd geschoten op 150 M. De uitslag was als volgt PERSONELE BAAN: le. prijs, Kommandant Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq, met 56 punten 2e. Korp. J. W. V. La Brand, karaffen met zilver gemon teerd, met45 3e. Korp. J. Hogerheide, petro- leum-hanglamp, met 44 4e. Serg. A. Adriaanse, karpet, met44 5e. Schutter I. Hage, berliner 43 6e. Serg. J. P. Kooman, album, 43 7e. Schutter A. Ideler, presen teerblaadjes, met 42 8e. Korp. J. van Os, inktkoker, met 42 9e. 2e. Luit. Mr. J. F. v. d. Lek de Clecq, met 42 10e. Serg. J. Wiltson, bloemruiker- 38 11e. SchutterH. C. Mulock Houwer, 12e. portefeuille, met 36 Schutter C. Ringelberg, kist 13e. sigaren, met 35 Korp. W. Houdkamp, jagt- vest, met 33 Daar door den Heer Kommandant en den 2en. Luit. Mr. J. F. van der Lek de Clercq, afstand werd gedaan van de door hen behaalde prijzen, kwamen daardoor Korp. J. H. Appel, dejennèr met 35 punten; en Korp. H. van Krieken, sigarenkoker, met 34 punten. Door de vijf Schutters, die op de personele baan de meeste punten hadden behaald, werd geschoten om een eere-prijs. Die prijs werd behaald door den Schutter I. Hage, met 47 punten. Mededingers warenKorp. La Brand, met 35Korp. Hogerheide, met 42Serg. Adriaanse. met 4*1 en Serg. Kooman (als opvolgende in plaats van den Kommandant, die niet wenschte mede te dingen,) met 41 punten. VRIJE BAAN, met 5 schoten: le. prijs, Serg. J. P. Kooman, met 51 punten 2e. Korp. Hogerheide, met 48 3e. Korp. J. van Os, met 45 4e. Schutter A. Ideler, met 44 5e. Korp. W. Houdkamp, met 44 6e. Serg. A. Adriaanse, met 44 7e. Schutter H. C. Mulock Houwer, met44 8e. Serg. J. Wiltson, met 42 VRIJE BAAN, met 3 schoten: le. prijs, Korp. J. van Os, met 32 punten; 2e. Korp. J. W. Y. La Brand, met 30 3e. Serg. A. Adriaanse, met 29 4e. Luit. Mr. J. F. v. d. Lek de Clercq, met28 5e. Korp. J. Hogerheide, met 28 6e. Korp. H. van Krieken, met 28 7e Serg. J. P. Kooman, met28 8e. Korp. W. Houdkamp, met 27 Daar door den 2e. Luitenant Mr J. F. van der Lek de Clercq en door den le. Luitenant M. C. Mulock Houwer afstand werd gedaan van de door hen behaalde prijzen, kwam in aanmerking voor een prijs de Schutter H. C. Mulock Houwer met 26 punten. De prijzen werden 's avonds in de Concertzaal dooi den le. Luit. M. C. Mulock Houwer, bij afwezigheid van den Kommandant, die daartoe om bijzondere reden verhinderd was, na een hartelijke toespraak, aan de overwinnaars' uitgereikt. De Serg.-Majoor M. L. Voorloop was voorzeker de tolk van allen, toen hij aan genoemden Luit. en den 2e. Luit. Mr. de Clercq namens Kader en Schutters zijn dank betuigde voor de vele medewerking door hen aan den wedstrijd bewezen. Vrijdagavond werd alhier publiek verkocht eene hypothecaire schuldvorderinggroot negentig duizend gulden, rentende 4°/0 en niet opvorderbaar vóór den 1 April 1898, indien de schuldenaar aan zijne verplig- tingen voldoet. Voor die schuldvordering is verbon den eene hofstede met 72 hectaren 69 Aren 56 Cen tiaren bouw- en weiland, dijk, tuin en erf, alles gelegen in de gemeente Nieuwerkerk op Duiveland bij den schuldenaar in eigen gebruik. De hoogste in schrijver was de heer A. van der Have te Oosterland voor 60200door de verkoopers werd echter terstond verklaard het geveilde daarvoor niet te gunnen. De gemeenteraad te Baarland heeft aan den heer J. de Hond, sedert 1839 hoofd der openbare school aldaar, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Een ernstig ongeluk had Vrijdag plaats te Wedde bij Winschoten. Een aanzienlijk en geacht ingezeten uit Finsterwolde was op de jacht, vergezeld van een 17-jarigen zoon en een trouwen knecht. De vader schiet op een patrijs, doch mist. De zoon legt hierop aan, doch op hetzelfde oogenblik rijst vóór hem uit de knecht ongezien uit een boscbje omhoog en bekomt het volle schot in het aangezicht. Jammerlijk gewond wordt de knecht naar Groningen vervoerd, waar hij in een hötel van den eersten rang onder geneeskundige behandeling is gesteld, en dooi de familie van zijn meester zelve met alle teederheid wordt verpleegd. Naar men beweerd, bevindt de lijder zich in bedenkelyken toestand en zal bij zeker ten deele zijn gezicht moeten missen. In bet Roonscbe eiland heeft een verhuring van bouw- en weiland plaats gehad, waarbij bedongen werd van f 34 tot f 62 per hectare. Datzelfde land werd ook in 1876 verhuurd en bragt toen op van 116 tot 144 per hectare. W. van der Putten, die te Haarlem teregtstond wegens bet werpen van steenen bij de opstootjes aldaar, is door de regtbank veroordeeld tot 3 maanden celstraf en ƒ25 of 3 dagen cel. Een verzameling van niet minder dan 400 ver schillende soorten van appelen en peren, allen op Walcheren geteeld, is dezer dagen naar de Antwerpscbe tentoonstelling van tuiubouw ter opluistering toege zonden. Over het algemeen was het dit jaar een goed vruchtenjaar, alleen zijn de vruchten klein van stuk, doordien zij niet op tijd regen hebben gehad. Door de ambtenaren belast met bet toezigt op de visscherijen in de Schelde en Zeeuwsche stroomen wer den in bet afgeloopen jaar opgemaakt 137 processen- verbaal ter zake van overtreding van het Reglement en diefstal van visch- of vaartuigvan deze processen- verbaal werden 89 opgemaakt door de ambtenaren der visscherij-politie. De volgende ontboezeming uit een door liefde bewogen hart in Zuid-Afrika kan misschien tot model dienen voor een minnend jongmensch in Nederland. Uniondale, 29 Augustus. „Seev bemende Juffrouw." „Ik bemind UEd. met eerbied en agting, en met liefde neem ik de vreijgeit om aan UEd. te skrijf dat de Heere mijn gezent. heeft tot UEd. Miss neem het tog as u blief nie kwalijk nie, dat ik UEd. aanspreek met deuse brief, het sijn uit liefte en agten want ik syn eensaam alleen, zonder sorg, zonder hulp, Mijn liewe juflrouw ik versoek u vriendelijk met eerbied en agten om mijn met UEd. in een kuwelijksche staat in te gaan. ik vertrou op UEd. gij mijn nie sel verstoot nie. Missies ik verzoek UEd. met liefde, want de Heer beeft mij gesent. Ik vertrou op UEd. jongejuffrouw en ik verwag van UEd. goede tijding. Ik sal naar u kom en spreek mond en mond met elkander. Jongejuffrouw skryf mijn als u blief op deuse brief antwoord terug, jonge juffrouw ik skrijf UEd. niet uit mijn eigen, maar uit die geest van die Heer. Hij heef mij gezonden tot UEd. en vertrouw ik op UEd.; Missies neem bet voor mijn nie kwalijk nie dat ik UEd. zoo eenvoudig skrijf UEd. uit agten. „Jongejuffrouw ik geef ued die vrijgeit om na mijn levensloop te verneem op eer en deug. Tot hier heeft die Here mij nog bewaar, ik heef mij tee vlug tot die Here geneem, ek vertrou op hem. Nu sel ik maar eindig met die pen maar niet mit die hart. Sijt dui zendmaal maal gegroet van mijn, Missies. In de Provincie Utrecht hebben vele grondbezitters, om hunne pachters eenigazins te steunen nu de pro ducten zoo laag in prijs zijn en velen niet dan met moeite aan hunne verplichtingen kunnen voldoen, in plaats van de pacht te verlagen, aan deze pachters voor een aanzienlijke waarde aan mest geschonken. Voor het najaars-examen ter verkrijging der akte als onderwijzer en onderwijzeres hebben zich in de provincie Zeeland 23 aspiranten, n.l. 17 mannelijke en 6 vrouwelijke, aangemeld. Te 's Heer Arendskerke plukt tegenwoordig een ingezeten voor de tweede maal in dit jaar goed ont wikkelde en smakelijke aardbeyen alsof het in den gewonen zomertijd ware. De slagers te Grave bleven den prijs van het vleesch nog altijd op 45 cent het halve kilo houden. Thans echter is een varkensslager aldaar begonnen ook runderen te slagten, en bij verkoopt dit vleesch nu voor 30 cent het halve kilo. Ook uit de gemeente Delfshaven vertrekken verscheidene werklieden met hunne gezinnen naar Spanje, om aldaar werkzaam te zijn bij de bagger- werken van de heeren Volker en Bos; volgens mede- deeling van een der vrouwen dier gezinnen zal baar man als machinist-bankwerker aldaar 27. en haar zoon als stoker ƒ18. 's weeks verdienen. De vijf oud-Gouverneurs-Generaals van Ned. Indië genieten te zamen 26,600 pensioen. In de Akkerstraat te Meppel vond de politie het was in de kermisweek een man rustig in een goot liggen slapen, zonder jas, broek, pet en laarzen- Hij had zich verbeeld in bed te liggen. Door een negental Fransche jagers zijn in de polders Oud- en Nieuw Noord-Beveland en den Cat- schenpolder in den tijd van drie dagen 267 hazen en 36 patrijzen geschoten. Parij s, 28 September. Het nieuwe Turksche Ministerie wendde zich terstond na de optreding tot de Ambassadeurs, met aandrang om tusschenkomst van de Mogendheden verzoekende. Athene ,27 September. De Koning is alhier teruggekeerd en met ontzaglijke geestdrift ontvangen. Z. M. verklaarde, dat Grieken land zich groote opofferingen zou moeten getroosten. KERKNIEUWS. Beroepen te Zoutelande, ds. C. C. Schot, pred. te Tholen. Ingezonden Stukken. Algemeen Stemregt. De Leeuw, al draagt hij koningskleeren, Mag niet naar luim en lust regeeren De Grondwet waakt daarvoor, mynheeren 1 En deze alleen bestuurt het land. De post van raadsheer was vacant, De Leeuw benoemde d' Olifant, Als voor dien post geschikt en schrander. Dra riep al 't vee met grove stem „Is dat een keus? Waarom geen ander? Die lompert raadsheer? Weg met hem!" „Welnu, 'k wil u niet tegenstreven," Zoo sprak het koninklijk orgaan „Een vrije keus zij 't volk verbleven, Kiest vrienden kiest't is mij om 't even, Uw stem wijz' my den raadsheer aan 1" Zoo werd dan de eiscb van 'tvolk bevredigd. Was 't vroeger naar het dacht beleedigd. Nu lokte 't koninklijk besluit Het algemeene stemregt uit. „Ja!" riep men, ,,'t zij ons opgedragen, De stem van 't volk beslis' alleen Nu zal een betre toekomst dagen Tot duurzaam heil van 't algemeen Wij kiezen onder 't aantal braven, Voorheen vergeten en veracht, Slechts hem, die uitblinkt door zijn gaven, Den knapsten bol van ons geslacht Men stemtde geestdrift stijgt intusscben Geen wrevel meer, geen ergernis En 't blijkt bij 't oopnen van de bussen Dat de Eisel thans gekozen is Gij vriendjes, die den baas wilt spelen, En driest uw rooden standaard plant, 'k Wenscb u wat meer gezond verstand Als gij de rollen moest verdeelen, Wat werd er dan van 't vaderland Sept. 1885. B. ZEET IJ DINGEN. VERTROKKEN: Van Zierikzee naar Londen 28 Septeuiter 1886. „Victoria", kapt. Hoker. „Entreprise", kapt. W. Usick. STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. SEPT.- Van MIDDELBURG OCT. 1883. Van ZIERIKZEE Woens. 30 Dond. Vrijdag Zaturd. Zondag Maand. i 's midd. 4,u. 4,— 3,-» 1 2 3 's morg. 11, 4 's midd. 3, 5 's morg. 11,— Dingsd. 29 Woens. 30 s morg. Dond. Vrijdag Zaturd. Zondag Maand. Maand. 7,30 u. 7,30 6,— 6,30 7,30 7,30 7, 's midd. 3,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot. (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. OCTOBER 1883. Van ZIERIKZEE: Dond. 1 'smorg. 8.- Zaturd. 3 8.- Dingsd. 6 8.- Van ROTTERDAM: - u. Vryd. 2 'smorg. 10.30 u. Maand. 5 10.30 Woens. 7 10.30 De Directeur, A. van GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1