/lllllh/IISdll NIEUWSBODE. No. 5I54L Zaturdag 26 September 1885. ^2ste Jaarg. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. JFranfirtjfe, IPuttsfWwtóir. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Her haling s- Onderwijs. Aan OUDERS en VOOGDEN wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool met 1 Octot>er* e. k., zal worden geopend, en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken zich moeten vervoegen: de meisjes Maandag 5 October ten 6 ure aan de school B, (hoofd der school de heer V. d.HAVE). de jongens Vrijdag 2 October ten 7 ure aan de school A, (hoofd der school de heer OOSTERMAN). MOLL, Sp. Comm. Toelating van leerlingen op de school B. (voor minvermogenden). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan Zlï- rïkzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de school B in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het lokaal dier school aan de Zuidzijde van het Kerkhof, Woensdag den 30 September e. k., des avonds te 6 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen ouders ol voogden, die bunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tussehentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 25 September 1885. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MULOCK HOUWER, Weth. P.B. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Toelating van leerlingen op de school A. (voor onvermogenden). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de School A. in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het lokaal dier School in den Wevershoek op Woensdag den 30 September e. k., des avonds te T uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen ouders of voogden, die hunnejtinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich 'daartoe aan te melden, aangezien tussehentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 25 September 1885. De Burgemeester en Wethouders, H. G. MULOCK HOUWER Weth. 1°.B. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Londen, 24 Sept. Depêches uit Phillippopel melden dat de Russische regering niet alleen haar ongenoegen te kennen gegeven heeft over den staats greep van vorst Alexander, maar het trekken dei- Russische troepen naar Bulgarije zou hebben verboden. Deze bevelen wekken ergernis maar geen ontmoedi ging. De Bulgaren willen in elk geval doorgaan, ook zonder hulp van Rusland. Londen, 24 Sept. Ondanks de tegenspraak en ondanks het advies hetwelk naar men beweert de mogendheden aan de Porte hebben gegeven, gelooft men in diplomate kringen dat de Turksche Minister raad besloten heeft 40,000 man Turksche troepen in Oo8t-Roemelië te doen binnenrukken. In een der bladen te Dublin las men Maandag een advertentie, waarin een naar Auckland terugkeerend heer, die daar katten wilde invoeren, katten en jonge poesjes vroeg voor 2 sh. en 1 sh. per stuk. De dieren moesten in mandjes zijn en de yerkoopers werden tusschen half zeven en zeven uur bij de „Carlisle-pier" bescheiden. Op den bepaalden tijd verschenen ongeveer 150 vrouwen, meisjes en jongens met katten in manden, zakken en hoedendoozen. Zij wachten lang, maar moesten eindelijk teleurgesteld heengaandaar de steller van de advertentie niet verscheen. Een aantal jongens hadden van 's morgens vroeg katten gestolen, om de dieren 's avonds te kunnen verkoopen aan den heer Auckland. De toestand in Palermo is verschrikkelijk. De stad is verlaten. Alle winkels zijn gesloten, met de grootste moeite en slechts tegen zeer hooge prijzen krijgt de arbeidersklasse vleesch. De stad Rome heeft 10,000 lires gezonden, de Koning 50,000 lires en de Paus heeft eveneens een aanzienlijke gift voor de on- gelukkigen afgestaan. De Spaansche Regering heeft bevolen, dat de daders van de ongeregeldheden te Madrid, waarbij de Duitsche vlag werd gehoond, streng moesten vervolgd worden. Zeventien der gearresteerden zullen deswege teregtstaan, terwijl hunne straf zal verzwaard worden door de beschuldiging, dat zij Spanje in oorlogsgevaar hebben gebragt. Parjjs, 28 Sept. De Porte heeft tot de Mogend heden, die het Berlijnsch tractaat onderteekend hebben, een rondschrijven gericht, waarin zij zich verzet tegen het gedrag van den vorst van Bulgarije en tegen de schending van gemeld tractaat, tot welks verklaringen behoort, dat de Sultan besloot, werkelijk deregtenuit te oefenen, hem bij artikel 16 toegekend. Berlijn, 23 Sept. Particuliere depêches uit Weenen en St. Petersburg melden, dat de Russische generaal Cantacuzene, die tevens Minister van Oorlog in Bul garije is, van den Czaar het bevel gekregen heeft, met het oog op den Bulgaarsch-Roemelischen opstand, zijne ministeriëele portefeuille neder te leggen. Naar het schijnt, zijn wel meer dan 150 Duitsche distilleerders sedert lang gewoon, hunne klanten voor bestellingen naar Cognac te verwijzen, het voorstellende, alsof zij aldaar kantoren hadden, terwijl zij inderdaad eenvoudig aan de post te Cognac hadden verzocht, brieven aan hun adres naar hun werkelijk verblijf op te zenden. Op die wyze dronk men in Duitschland „echten Cognac", gefabriceerd in Hamburg, Keulen of Berlijn. De Minister van Koophandel heeft deze regt- schapen lieden thans doen weten, dat de te Cognac voor hen aankomende brieven voortaan als onbestelbaar zullen worden aangemerkt. Een dame te Brussel, die door een ongeteekenden brief bij haren echtgenoot van ontrouw was beschul digd, heeft zich in een hotel nabij het Luxemburger station van het leven willen berooven. Zij had hiervoor een revolver gekocht, doch de geweerfabrikant den opgewonden toestand der dame bemerkende, had het wapen met een patroon zonder kogel geladen. De dame heeft zich het verhemelte verbrand en de tong gedeeltelijk weggeschoten. Te Lafage (België) is dezer dagen een ver schrikkelijke moord gepleegd. Paul Ronssilhej die nabij deze plaats zijn landgoed heeft, was een dag met eene vriendin uit geweest en miste, bij de terugkomst in zijn buitenverblijf, zijne overjas met de zich daarin bevindende revolver. De man was zeer driftig en jaloersch en hij verdacht het meisje van hem te willen dooden en daarom de revolver genomen te hebben. Hij verweet haar dit en dreigde haar te zullen ver moorden. Toen de 20jarige Valentine daarop naar boven vluchtte, volgde hij haar met een groot mes en bragt haar aan keel en borst verscheidene steken toe. Het slagtoffer was aan het hart geraakt en stortte bloe dende ter aarde. De bloeddorst van den moordenaar was echter verre van bedaard, hij ging voort met hakken en snijden en verminkte het lijk, ook door er op te trappen, verschrikkelijk. Zijne bedienden moesten hem van zijn slagtoffer afsleuren. Toen drie uren later de gendarmen kwamen om Roussilhe aan te houden, zat hij bedaard eene pijp te rooken, alsof er niets ge beurd ware. Ook bij de confrontatie met het lijk bleef hij geheel onverschillig. 'sGi-arenhage. Het geregtshof alhier heeft Jeanne Lorette, wegens moedwilligen doodslag, onder verzachtende omstandigheden, tot 3 jaar correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Nadat de voorzitter haar den cassatie-termijn had aangezegd, werd de veroordeelde teruggeleid naar de kamer der beschuldigden. Halfverwege de zaal viel zij in onmacht, doch was spoedig hersteld. De veroordeelde berust in haar vonnis. De gevangene uit het huis van verzekering in den Haag is een voormalige kapper, Rijsselberghe. Hij zou den volgenden dag naar Leeuwarden worden opge zonden, om daar vijf jaren tuchthuisstraf te ondergaan. Tusschen zes en zeven uren in den avond ging hij naar het privaat in de werkzaal op de bovenverdieping en wist in eenige vermolmde planken, die de zoldering vormden, een gat te maken, waar hij doorheen kroop. Daardoor kwam hij in een gootliet zich langs de regenwaterbuis afglijden op een aangrenzend huis en liep voort, tot hij het geopende dakvenster in de woning van den heer Dirksen vond. Hij ging altijd op zijne kousen het huis door, draaide in de vestibule het gaslicht uit en verliet het huis, waarvan hij de voordeur liet openstaan. Hierdoor kwamen de bewoners in den waan, dat er iemand was ingeslopeneen onderzoek, gemakkelijk in te stellen omdat men de afdrukken der beslijkte voeten kon volgen, leidde tot de ontdekking van het gebeurde. De ontsnapte houdt zich waarschijnlijk in de stad schuil. Wij vernemen, dat door de generaals, adjudanten van Z. M. den Koning, bij de autoriteiten protest is ingediend tegen de aanwezigheid van maréehaussées te paard bij den tocht van Z. M. naar het Binnenhof ter opening van het nieuwe zittingjaar. Genoemde hooge militaire waardigheidsbekleeders moeten daarbij te kennen hebben gegeven, dat, indien het ooit noodig mogt zijn, wanordelijkheden te voorkomen in de nabij heid van Z. M. den Koning, eer en plicht hen in de eerste plaats daartoe aanwezen. 's Gravenhag-©, 24 Sept. Een zeer brutalen en belangrijken diefstal is in den afgeloopen nacht te Scheveningen gepleegd in het magazijn van gouden-, zilveren- en diamant en werken, in de nieuwe Galerij langs het „Kurhaus" aldaar, in het depót der ontbon den firma A. D. Verschuur, op het Damrak, te Am sterdam. De beheerder van den winkel, M. genaamd, had zich te middernacht ter rust begeven, na den winkel te hebben gesloten en het gordijn voor het winkelraam te hebben neergelaten. Des ochtends te half acht bemerkte de brievenbe steller dat de voordeur open stond, maar dacht toen dat de huisgenooten reeds op waren. Tóen de winkel houder beneden kwam, vond hij de geheele winkelkast leeggeplunderd, zonder eenig spoor van braak of ver breking van afsluiting te vinden. Waarschijnlijk hebben de dieven met een sleutel de winkeldeur geopend. Alleen een eindje kaars is gevonden. Uit de groote winkelkast zijn alle gouden en dia manten voorwerpen ontvreemd. 80 gouden ringen met edelgesteenten (slechts een werd vergeten), 30 gouden armbanden met diamanten en brillanten, een glad gouden parure, afgezet met opaal en diamant, 16 me- daillions met diamanten, brillanten en amethisten, 30 gouden heeren- en dameskettingen, 12 diamanten en brillanten hangers, 6 paar brillanten oorbellen, 12 zil veren armbanden, ,50 gouden broches, 10 dasspelden met brillanten, een partijtje bloedkoralen kruisen, 5 gouden colliers, flacons en 250 aan bankpapier en geld. De gezamelijke waarde van het gestolene wordt geschat op ongeveer 25,000. Noch de bewoners noch de nachtwakers hebben iets gehoord of gezien. De officier van justitie en de hoofd commissaris van politie leiden het onderzoek. Tot dusver ontbreekt nog elk spoor van de daders. (Tweede Kamer.) De heer Wijbenga heeft, na dat het besluit des Konings, waarbij de heer Cremers tot voorzitter is benoemd, was voorgelezen, dezen toe gesproken en daarbij gewezen op het gewigt der tijdsom standigheden. Wjj staan voor wijzigingen in de hoogste staatswet, die niet kunnen of mogen worden verdaagd en de daarmede in verband staande wettelijke bepalingen ten aanzien van het kiesregt vorderen dringende en in grijpendewijzigingen; en eindelyk, wat in de eersteplaats mag worden genoemd, de staatsfinantiën eischen on- middelijk herstel en zorg voor de toekomst. De heer Cremers, den heer Wijbenga dank zeggende en eveneens de leiding van den vorigen hooggeachten voorzitter hulde brengende, herinnerde aan de gewigtige werk zaamheden, welke in dit zittingjaar aanstaande zijn, maar waarschuwde tegen de dwaling dat genezing van ziekeljjke economische toestanden van de Staten-Gene- raal zou kunnen worden verwacht, hij drong aan op zelfbeperking en bevordering van het gemeen overleg. Morgen ten half drie ure indiening der Staatsbegrooting. De muntbiljetten van 50 gulden worden weldra weer ingevoerd. De stukken zullen op de voorzijde bedrukt zijn met de woorden Muntbiljet. Vijftig gulden. NoEiken werkdag betaalbaar enz. en met de gebruikelijke randen versierd worden. Tholon. In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap „de Vrije Polders onder Tholen" alhier gehouden, werd voorloopig gewijzigd en vast gesteld de kaart en de verschillende staten der water leidingen met daarbij behoorende kunstwerken, voor geschreven bij art. 23 van het Algemeen Reglement. Vervolgens werd op voorstel des bestuurs door Inge landen van den 1500 Gemeten polder met algemeene stemmen magtiging verleend om in het vervolg zooveel mogelijk het rijsbeslag door steenglooing te vervangen en eindelijk eene voordracht opgemaakt ter voorziening in de vaceerende betrekking van gezworene, ontstaan door het eervol ontslag van den heer W. van Nieuwen- huijzen. Op die voordracht werden geplaatst Als 1ste caudidaat de heer Iz. van Gorsel, 2de can- didaat de heer M. J. Stoutjesdijk en 3de candidaat de heer G. C. M. Geluk. De groote aflevering naar het buitenland wat Zeeuwsche mosselen betreft is begonnen. Met duizenden tonnen worden zij te Mechelen en te Antwerpen ge bragt om van daar naar Frankrijk verzonden te worden. Die welke voor Engeland zijn gaan over Rotterdam en Vlissingen. De prijzen varieeren tusschen ƒ1,90 en ƒ2,50 per ton. Door de groote hoeveelheid mosselzaad, welke dit jaar op de banken in de Zeeuwsche stroomen gevallen is, zal de aankoop van Tesselsch en Harlingsch zaad niet zoo groot zijn als het vorige jaarniette genstaande zullen toch nog eenige Zeeuwsche visschers zaad van elders laten aanvoeren om steeds aan de groote aanvragen van het buitenland te kunnen blijven voldoen. De mosselindustrie in Zeeland gaat dan ook telken jare met reuzenschreden vooruit. St.-Maartcnsdijk. Yoor de betrekking van onderwijzer (met hoofdacte) aan de openbare school alhier heeft zich tot heden geen enkele sollicitant aangemeld. Naar wij vernemen zal het gemeentebestuur thans eene oproeping doen voor onderwijzer zonder hoofdacte. Benoemd tot gemeentevroedvrouw te Sint Philips- land Mej. R. Koster van Sint Maartensdijk. Borsele, 23 Sept. Dingsdagavond omstreeks half elf is alhier bij de wed. A. Roozendaal, herbergierster op de haven, een brutale diefstal gepleegd. De dader, die door het hoekraam naar binnen moet zijn gekomen, begon met de vrouw, een mensch van 76 jaren, vreese- lijk te mishandelen en daarna de sleutels van het kabinet te vragen. Hiermede heeft hij zich toegang verschaft tot de geldlade, waaruit eene belangrijke som is medegenomen. De .meid, die intusschen op het geschreeuw der vrouw wilde toesnellen, werd bedreigd met den dood indien zij niet terugging. Uitslag der door den architect I. Hage, te Yerseke, namens zijn principaal den 21 September gelioudene aanbesteding van het bouwen van een woonhuis J. G. Essenberg, te Yerseke, voor 1675A. Marteijn, te Kruininge, voor 1665 P. Dronkers, te Kappelle voor 1589. Het werk is niet gegund. Zierikzee, 24 Sept. De tentoonstelling van eenige schilderijen van den heer Delsaux, in de Zaal van den heer W. Kanaar, is tot ons genoegen druk bezocht. Immers het strekt den jeugdigen schilder voorzeker tot aanmoedigingdat zijn werk wordt bezichtigddit toch alleen is de eerste sport op den ladder om hooger te klimmen. Ook wij zijn opgegaan en al dadelijk merkten wij dat de heer Delsaux veel eerbied heeft voor land- en zeegezichtvooral de vlugge behandeling van de stukken, door de dikke verwstoffen op het doek voortgebragc, gaven blijken van kunst- en natuurkennis. Eenige stukken zijn zeer mooi, wij noemen o. a. het gezicht op het dorp Ouwerkerk, waarbij de koeijen in de weide zeer schoon uitkomenvooral het gezicht-einde naar het dorp was goed en met veel zorg geschilderddaarin kan men zien dat de schilder dit punt zeer voortreffelijk had gekozende Molen was goed geschilderd en maakte vooral door zijn sierlijke lijst een goed effect; op Yiane is de schilder t' huisde beide vaartuigen de aanlegplaats enz. zijn uit de ziel op het doek gegaan. Een paar opmerkingen moeten ons van het hart, 't is alleen om den jeugdigen liefhebber tot hooger op te voeren. Sommige land-, dijk- en watergezigten zijn wat eentoonig. Waarom op het zeer groene water geen enkel vaartuigje, geen enkele meeuw? Waarom op het land- en dijkgezigt geen enkele koe of paard of wat dan ook? Dat zou leven hebben gegeven aan het geheel. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de tentoonstelling nog tot Zondag a.s. zal geopend blijvenwij vertrou wen dat velen daarvan nog gebruik zullen maken en dan kan men tevens beoordeelen of onze opmerkingen juist waren. Uit Sliedrecht zijn werklieden naar Spanje ver trokken, om aldaar werkzaam te zijn bij de bagger- werken van de heeren Yolker en Bos. Te Heenvliet is de Israëlitische Godsdienstonder wijzer na de Godsdienstoefening in hechtenis genomen en naar Rotterdam vervoerd, omdat hij beschuldigd wordt zich in zijne vroegere betrekking als klerk bij het registratiekantoor te Doesburg aan verduistering Van gelden te hebben schuldig gemaakt. Maandagmorgen 11. voud men aan den Ringdijk te Haarlemmermeer nabij Halfweg een man, geheel naakt en verstijfd, gebonden aan het hek van de pastorie der Chr. Ger. kerk. Zijne kleederen waarvan men hem ontdaan had, waren aan flarden gescheurd. Den vorigen avond was de man in zeer beschonken toestand geweest en de bedrijvers van deze zoogenaamde §rap hebben zeer zeker in niet beter positie verkeerd. e politie doet onderzoek. Voor de leening der stoomvaart-maatschappij „Zeeland", uitgeschreven tegen den koers van 98, ten bedrage van 2 millioen gulden, is in het geheel inge schreven voor 10,019,000, waarvan te Amsterdam 10,000,000 en het overige ten kantore van de Maat schappij te Ylissingen hoofdzakelijk door Rotterdamsche, Middelburgsche en Vlissingsche firma's. Benoemd tot Inspecteur der Registratie en Do meinen te Roermond de heer W. Wondergem, geboren te Colijnsplaat. Zierikzee, 25 Sept. Door de arrondissements- regtbank zijn heden veroordeeld I o. J. van D., te Brouwershaven, by verstek, wegens diefstal, tot 3 boete, subs. 3 dagen gevangenistraf 2o. A. van der C., arbeider te Schuddebeurs, wegens diefstal tot 3 dagen gevangenisstraf; 3o. K. N., koopman te Brouwershaven, wegens mis handeling tot 3 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf 4o. J. de J. en M. K., te Tholen, wegens diefstal, elk tot 3 dagen gevangenisstraf; 5o. M. Z., arbeider te Nieuwerkerk, wegens mishan deling tot f3 boete. subs. 3 dagen gevangenisstraf; 6o. G. W., herbergier en schipper te Brouwershaven, bij verstek, wegens feitelijke en gewelddadige weder stand tegèn bedienende beambten, tot 2 maanden celstraf. KERKNIEUWS. 'Te Leiden heeft Dr. W. C. van Manen het- hoog leraarsambt by de faculteit van Godgeleerdheid aan de Universiteit aldaar aanvaard, met eene redevoering over „De leerstoel der oud-Christelijke Letterkunde." Beroepen te Wilhelminadorp ds. A. H. de Groot te Ophemertte 's Heer Hendrikskinderen ds. P. J. W. Klaarhamer te Hilversumte 's Heerenhoek de cand. J. Willemse van Oost-Souburg. Bedankt voor het beroep naar Eikerzee door ds. G. J. v. d. Hoeve te Spanbroek. IVïeuwerkerk. Volgens de oudste aanwezig zijnde bescheiden in ons Kerkelijk Archief, zal het op a.s. Dingsdag 29 September 300 jaren geleden zijn, dat onze gemeente werd gesticht; toen ter tijde tot omstreeks 1650 ééne gemeente uitmakende met die te Ouwerkerk. Tot op heden bedienden haar de navolgende 29 predikanten, t. w. 129 Sept. 1585, 20 Dec. 1585. 2. A. Sebastiaansz, 20 Dec. 1585, overl. Mei 1600. 3. J. de Monico, Oct. 1600, vertr. 1606. 4. T. Dammanics, 24 Sept. 1606, vertr. 1618. 5. W. Brandius, 7 July 1619, overl. 1625. 6. C. Haijman, 28 Sept. 1625, vertr. 1629. 7. N. A. v. d. Delieu, Maart 1629, vertr. 4 Aug. 1630. 8. P. Bossegaet, 22 Sept. 1630, overl. 21 April 1637. 9. S. Colmus, 19 Maart 1638, overl. Oct. 1638. 10. J. Boutucq, 23 Febr. 1639, afgezet 31 Oct. 1652. 11. T. Teelinck, 8 Junij 1653, vertr. 20 Aug. 1660. 12. A. Nicolaï, 25 Junij 1662, overl. Aug. 1689. 13. J. de Yisscher, 24 Junij 1691, overl. 1711. 14. M. Leijdekkers, 10 Oct. 1711, overl. Dec. 1718. 15. M. Wens, 23 July 1719, overl. 10 Jan. 1758. 16. A. J. Gijsinck, 17 Junij 1759, vertr. 26 Oct. 1777. 17. F. v. d. Kasteele, 12 April 1778, afgezet 2 Dec. 1791. 18. F. van Gogh, 21 Oct. 1792, vertr. 8 Maart 1795. 19. J. J. Bérith, 20 Sept. 1795, vertr. 28 Oct. 1798. 20. C. van Espen, 19 Jan. 1800, vertr. 29 April 1804. 21. P. van Raden, 14 Oct. 1804, vertr. 15 April 1807. 22. A. C. Romswinckel, 15 Mei 180S, vertr. 16 Mei 1823. 23. G. J. Lette, 25 April 1824, Emeritus 1 Julij 1851. 24. L. Bouman, 30 Nov. 1851, vertr. 13 Aug. 1854. 25. C. van Roggen, 2 Sept. 1855, vertr. 11 Julij 1858. 26. H. Damsté, 7 Nov. 1858, vertr, 2 Oct. 1870. 27. W. J. Ramaker, 7 Mei 1871, overl. 8 Mei 1878. 28. A. A. L. J, Rouyer, 8 Mei 1881, vertr. 1 Febr. 1884. 29. C. C. J. W. Wierst van Coelioorn, 27 Julij 1884. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusslraat. Zondag 37 September 1885. 's Morgens 10 ure, ds J. A. GOEDBLOED. 's avonds 6 ure, ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zondag 29. ®s Gravenhage, 24 September. De Staatsbegrooting voor 1886 is heden ingediend. Het tekort bedraagt 164/2 millioen of 11 '/2 millioen zonder de zilver-ontmunting. De tekorten van 1883 tot einde 1886 bedragen 44'/4 millioen. Hiervan zijn 29 millioen gedekt uit leening-saldo's, terwijl 21/. millioen te vinden zijn uit aanhangige voorstellen, Zegelregt enz., zoodat ongedekt blijft 121/q millioen, dat in eerstvolgende jaren met 3 millioen 's jaars kan vermeerderenvoor aflossing van leeningen. Voor onderhanden zijnde Openbare Werken, dienst 1886, zal 't hoofdstuk gewone uitgaven waarschijnlijk zonder tekort sluiten. Voor Oorlog is 2 !/4 en voor Marine 16,/4 ton meer aangevraagd. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanvulling van het Ind. Reglement ter zake de uitgifte van Mijn-concessiën. Maandag 1 ure discussie Adres-antwoord. XuOiicieii, 25 September. Volgens berigten uit Athene heeft de Grieksehe Regering besloten de reserve te mobileseeren. Gemengde Bei'igten. Te Moskou heeft eene adeiijke dame een proces begonnen tegen een „neuzenfabrikant", die naar haar zin voor een „heel gewoon neusje" ongewoon veel geld gevraagd had. De neus staat haar niet aan en zij eischt terugbetaling der koopsom, 't Mensch moet maar eens te Zierikzee komen, daar zijn er nog met flinke „buitenge wone neuzen". Te Hardinxveld heeftiemandopdejagt een 16-jarigen knaap doodgeschoten. Men zegt dat de man in de laatste jaren „eenigzins" slecht van gezigt was. Het beste middel om muizen van het brood te houden, is er een stuk spek naast te leggen. Eene dame te Zevenhuizen, die in gezelschap was van twee heeren, is bekeurd wegens overtreding der wet op de jagt en visscherij. In Groningen worden de fabrieks aardappelen te koop aangeboden voor 85 Cts. per mud. De directeur van de strafgeVaugenis „de Kruisberg" heeft aanvrage gedaan om muzijkinstrumenten, teneinde onder de veroordeelden een muzijkcorps op te rigten. 't Zal wel aardig zijn, als die jeugdige gevangenen spelen: „Wij leven vrij, wij leven blij, op Neerlands dierb'ren grond". Êen boer en een rentenier te Aagte. moeten zich wat beter aanstellen en zoo niet achter de jonge meisjes loopen, want dat staat niet fatsoenlijk voor menschen, die deftige betrek kingen bekleeden. Te Bommelendorp zal eerstdaags ten tooneele worden gevoerd: Kees en Janna, of de onwettige echtscheiding, in twee bedrijven; lste bedrijf, het groot kabaal daardoor ontstaan; 2de bedrijf, na alles tot klein geld te hebben .gemaakt, keert, de hond tot zijn uitbraaksel terug, waarna de vrouw zegt Wel, Keeswat is dat voor een kuur, Kom even hier maar in de schuur, Daar staat uw eten, prompt en net, Om 't hoekje is het neêr gezet. En Keesje neemt het gul en graag En stopt het daad'lijk in zijn maag. Met de Yerseksche kermis zal voor het eerst te zien zijn een nieuw tooneelspel in drie bedrij ven lste bedrijf, Jannetje Struik met hare elastieke armen2de bedrijf, Saartje met hare leeuwentanden en hare opgevulde borst3de bedrijf. Tannetje, of de mislukte reis naar de Goesche kermis, toen zij dacht uit te gaan met een heer, zich moest behelpen met een boer. Kaartjes zijn a 5 Cts. te bekomen in de Damstraat. Te Iersekendam is nog eene scheeps lading jenever aangekomen doch slechts voor een klein gedeelte gelost. GoGn avond Kastelein Geef mij een glaasje bier Zeer graag mijnheer, wat zal het zijn Een glaasje bruin of 't witte hier. Zoo Bastiaan heb jij nog steeds dat witte bier? Wel zeker, heer, blieft u er van gediend? Dat dacht ik wel, dat gij 't nog had, het deugd geen zier En daarom blijf je er meê zitten vrind. Zoo zat ik daar dan aan mijn potje bruin En tegenover my de kastelein, maar die keek schuin, Hij vraagt u steedsmijnheer neemt gij geen wit, Maar als hij 't weer eens vraagt, toon hem maar even dit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1