ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5155. 42ste Jaarg. Donderdag 24 September 1885. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco fper post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tol des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. Wat brengt de volken in beweging Die vraag schijnt in onzen tijd gemakkelijk te beantwoorden, nu wij overal dezelfde beginselen hooren verkondigen en daarvan overal dezelfde gevolgen zien. Toch ligt de- oorzaak dieper dan het wel schijnt. De afdwalingen van het socialisme en van de democratiezouden niet zoo gretig worden gedeeld en als de hoogste waarheid beleden, indien er niet overal bij de menschen eene zekere ontevredenheid werd gevonden, die hare ge nezing zoekt in het najagen van hersenschimmen, door verkeerde en baatzuchtige volksleiders voorgespiegeld. Het is niet te ontkennen, dat er veel in de maatschappij van onzen tijd is, dat verbetering behoeft, dat er kwalen zijn, die maar moeilijk kunnen weg genomen worden. Het gebrek aan arbeid, dat tot verarming leidt geeft tijd in overvloed om over de donkere punten van het heden en de toekomst na te denkenhier en daar gaan stemmen op, die zeggen het toovermiddel ge vonden te hebben, dat alles in orde brengen zal geen wonder dat daaraan gretig het oor geleend wordt maar geen wonder ook, dat het gezond verstand als in slaap gewiegd wordt en de hoop op redding de meest onpractische middelen onnadenkend doet aan grijpen. De sociaal-democraten van onzen tijd zouden nog veel minder bijval vinden, indien niet de druk kends levensbezwaren hun ingang verschaften; bijna zouden wij zeggen: wanhoop voert tot razernij. De geschiedenis van onzen tijd bevestigt dat, naar ons inzien, volkomen en het verdient wel opmerking, dat de opgewondenheid, die allerlei dwaze uitersten in het leven roept, niet alleen gevonden wordt bij de Zuidelijke volken, wien men doorgaans een ligter ont vlambaar karakter toekent, maar dat ook de koude natuur der Noordsche volken daarvoor vatbaar is. In Spanje liet het volk zich verleiden om den oorlog met Duitschland te begeeren, omdat men het wijs had ge maakt, dat de Duischers recht en eigendom der Span jaarden hadden aangerand. In Noorwegen wil men nu de bevolking doen gelooven, dat er geen heil is dan in eene afscheiding van Zweden en misschien zullen de Noorwegers nog eens even als de Ieren alles op touw zetten, om zoogenaamd onafhankelijk te zijn. Wij behoeven wel zeker niet op Rusland te wijzen om te staven, dat de volken overal in beroering worden gebracht. Al is het daar te lande voor hetoogenblik stil, althans zooals wij op verren afstand meenen, de berichten, die nog onlangs kwamen omtrent de voor zorgen bij eene reis van den Keizer genomen, deden ons duidelijk genoeg zien, dat men de vijanden niet gering acht en wat het ergste is dat men het volk niet vertrouwt. En toch ook daar is het niet het volk, dat de moeite in de wereld brengt, het zijn enkelen, die de hartstochten der menigte weten gaande te maken en zoo doende den schijn trachten te geven, dat de volksgeest werkelijk in hun voor deel is. Doch wij zijn onze lezers schuldig een en ander mede te deelen uit de niet rijke geschiedenis der laatste dagen. Wij zouden kunnen beginnon met de vermel ding, dat hare Britsche Majesteit goed gevonden heeft, het Parlement, wiens vacantie 31 October zou eindigen, te verdagen tot den St.-Nicolaasdag_in De cember. Waarom? Dat is nog niet duidelijk. Misschien moet daardoor het leven van het Kabinet worden ge rekt misschien ook wenscht men dat eerst sommige qnaestien opgelost zijn, eer men de Patres bijeenbrengt, om daarover te redeneeren. Engeland zal er niets bij verliezen, als de parlementaire monden nog wat ge sloten blijven en verheugt zich zeker meer over een ander Koninklijk besluit, waarbij een deel der militie buiten dienst gesteld wordt, een maatregel die meer dan ministrieële verzekeringen hoop geeft op het be stendigen van den vrede- De oud-Minister Gladstone heeft °zich weder verkiesbaar gesteld en een manifest aan zijne kiezers uitgevaardigd, dat bestemd is zijne canditatuur te bevorderen. Merkwaardig is daarin, dat hij er openlijk voor uit komt in de Egyptische aange legenheden gedwaald te hebben en dat hij, wat de binnenlandsche staatkunde betreft, eene toegevendheid toont, die hem slechts door een deel der kiezers als verdienste zal worden aangerekend. Er is bijna geen punt in den laatsten tijd behandeld, dat door hem niet besproken wordt en het is duidelijk te bemerken, dat hij gaarne alles aanwenden wil om de harten te veroveren en, hoe oud ook, nog in de staatkundige wereld werkzaam te blijven. Wat wij boven schreven over de beroering der volken, wordt ook bevestigd door berichten uit Rumelic. Zooals bekend is was dit land voor een groot deel met Turkije verbonden en het Berlijnsche tractaat bevestigde dezen toestand, niet zonder protest der Ru- meliërs, die weinig lust hadden onder de heerschappij van den Sultan te bukken. Tot nog toe had het echter bij die protesten gebleventhans is men tot handelen over gegaan, in Oost-Rumelië is een opstand uitgebarsten, men heeft de hulp van den Vorst van Bulgarije in geroepen, wenscht zich aan dat land aan te sluiten, en algemeen is de verzekering, dat men alles opofferen wil om daartoe te geraken. Of eóhter de mogendheden er ook zoo over denken zullen en het door hen ge schreven tractaat zullen laten verbreken, is eene andere zaak en ook de Turksche Heer zal wel eene poging doen althans om zich te doen gelden. Maar zal men den stroom kunnen keeren Dat durven wij betwijfelen daar men wel voortdurend er op werken zal om den wensch levendig te houden. En moge ook het voor- loopig bewind, dat reeds ingesteld is, zich niet kunnen staande houden, dan kan voor een oogenblilc de op stand worden onderdrukt, maar zeker om later met dubbele kracht uit te breken. De Franschen, die langzamerhand door de verkiezingen worden opgezweept, zijn in de laatste dagen niet verkwikt door berichten uit Madagascar. Eene depêche van den Admiraal Micot meldde, dat hij eene aanvallende verkenning ondernomen heeft, maar daarbij op een vrij talrijke vijand is gestuit, zoodat hij een verlies aan manschappen leed, dat wel zoo groot niet is, maar toch bewijst dat hij zijnen vijand niet ligt kan achten. Er is een vermoeden, dat de Admiraal niet op eens de geheele waarheid geschreven heeft, of dat de Minister meerdere ophelderingen achterwege houdt, ten einde niet te doen uitkomen, dat er eigenlijk eene nederlaag geleden werd. In Spanje is men nog lang niet gerust omtrent de voornemens van Duitschland en het wisselen van nota's duurt nog steeds voort, terwijl nog al eens tegen- etrijdige berichten komen. Gelukkig schijnt de cholera daar te lande af te nemen, schoon er nog dagelijks slachtoffers vallen. De gevreesde ziekte schijnt m Italië op nieuw zich uit te breiden. Vooral te Palermo woedt zij hevig. Er kwamen op één dag 150 gevallen voor, waarvan 79 met een doodelijken afloop, 't Is te hopen, dat de kwaal met den naderenden winter wijken zal. Nieuwstijdingen. loonden, 21 Sept. De ochtendbladen hechten veel gewicht aan de gebeurtenissen in Oost-Rumelië en be treuren het, dat daardoor de Oostersche quaestie weer ter sprake komt. De „Times" twijfelt er aandat de opstand door Russische agenten is aangestookt, of door Duitschland, Oostenrijk en Rusland was beraamd maar gelooft veeleer, dat de Bulgaren aan gene zijde van den Balkan op hun eigen houtje hebben gehandeld in de onderstelling, dat de magt van het Panslavistische gevoel Rusland zou dwingen partij voor hen te trekken. Ongetwijfeld zijn de staatslieden van het vasteland overtuigd van de noodzakelijkheid de stoornis zooveel mogelijk te beperken en een oplossing in overeenstem ming met den geest en den letter van het tyactaat van 1878 tot stand te brengen. Engeland kan niet beweren, dat de toestand sedert het tractaat van Berlijn niet belangrijk is veranderd. „Daly News" en „Stand ard" verklaren zich voor niet-interventie van Engeland. Londen, 22 Sept. In de telegrafische berichten uit Bucharest wordt gemeldt, dat er in Rumelië hon derden Russische officieren zijn aangekomen, die allen doorreizen naar Bulgarije, om er vrijwillig dienst te nemen. Alle Balkan-passen worden aldaar door mili tairen bezet, terwijl in Oost-Rumelië de zwakke punten in haast worden versterkt. De geheele Bulgaarsche bevolking neemt de wapenen op. Aanzienlijke strijd krachten worden er langs de Turksche grenzen bijeen getrokken. Bij Harmanloe zijn de Bulgaren bezig met het aanleggen van een versterkt kamp. Vanwege Oostenrijk worden er voorloopig maatregelen van wa pening genomen in Bosnië en de Herzegowina. De „Standard" verneemt, dat er te Athene, tengevolge der Oost-Rumelische omwenteling, groote ontsteltenis en verbittering heerscht, dewijl men vreest dat de Grieksche belangen in Macedonië daaronder zullen lyden. De Grieksche bladen verklaren, dat het Ber lijnsche tractaat moet worden gehandhaafd, en dit schijnt ook het gevoelen der Grieksche regering te zijn. De Weener correspondent van de „Standard" heeft van een Secretaris bij het Departement van Buitenlandsche Zaken vernomen, dat Oostenrijk eene spoedige onder drukking van den Rumelischen opstand door kracht van wapenen verlangt, maar dat de quaestie ten slotte alleen kan worden beslist door de groote mogendheden, die onder elkaar reeds eene onderhandeling er over hebben geopend. Volgens bericht uit Weenen aan de „Times", heeft de Koning van Servië bij zijn haastig vertrek naar Belgrado verklaard, dat Servië te midden der groote bedrijvigheid in de Balkanstaten onmogelijk kan blijven stilzitten. In overeenstemming daarmede meldt de Weener correspondent der „Telegraph", dat de Koning van Servië een besluit heeft uitgevaardigd om onverwijld het Servische leger ter sterkte van 80,000 man te mobiliseeren. - In het Kanaal zijn twee Engelsche stoomschepen „Brenda" en „Dolphin", in aanvaring gekomen, met het gevolg dat laatstgenoemd vaartuig zonk. Van de bemanning en passagiers kwamen 28 in twee booten aan landmaar zeventien worden nog vermist en hebben, naar men vreest, het leven verloren. J!&uslanL In Rusland is een monsterproces wegens verduistering van staatsgelden aanhangig. De Commissie van Kleeding voor een deel van het leger, heeft verscheidene millioenen verdiend met het goedkeuren van onbruikbaar laken voor de troepen; een aantal hoofdofficieren en hooge ambtenaren is in het proces betrokken, dat te Kazan gevoerd zal worden. iPuitafWamtiÈi. Bex-lij ii, 21 Sept. Van diplomatieke zijde wordt mij het volgende medegedeeldHet berigt der om wenteling in Oost-Rumelië heeft bij de Duitsche Re- geering, evenals bij de Oostenrijksche, een onaangenamen indruk gemaakt, omdat het te vreezen is, dat ten gevolge dezer gebeurtenis de geheele Oostenrijksche quaestie weder aan de orde zal worden gesteld. De diplomatieke behandeling der zaak hangt af van de vraag of Turkije dadelijk troepen naar Rumelië zal zenden. Het gebeurde wordt beschouwd als van veel ernstiger beteekenis voor Europa dan het conflict tus- schen Duitschland en Spanje, en als eene nawerking van het geschil tusschen Engeland en Rusland over Afghanistan. De Porte is nu buiten staat om in het belang van Engeland troepen langs de Russisch- Aziatische grens bijeen te brengen. Bij de groote mo gendheden wordt reeds eene gedachtenwisseling geopend omtrent eene internationale conferentie over de ineen smelting van Oost Rumelië met Bulgarije. Te Kon- stantinopel wordt onder anderen het denkbeeld geopperd geene militaire maatregelen te nemen, maar een diplo matiek overleg met de groote mogendheden tot stand te brengen. Het wordt officieus bevestigd, dat Duitschland te Madrid wordt ondersteund door de Britsclie Regering en dat deze aldaar eene nota te dier zake heeft doen indienen. De plegers van den diefstal in de Rijksbank te Hamburg, die te Parijs gevat werden, zijn ook gebleken de daders te zijn van dergelijke diefstallen te Londen en te Manchester. Zij zullen nu eerst aan Engeland en vervolgens aan Duitschland uitgeleverd worden. Amstei-dam, 21 Sept. Het Hof alhier behan delde heden in hooger beroep de zaak tegen Van Ommerendoor de regtbank aldaar reeds veroordeeld tot een jaar celstraf, wegens het aanplakken der bekende opruijende biljetten. De beschuldigde ontkent het ten laste gelegde feit, bewerende in den nacht van 27 op 28 Mei tusschen 2 en 8 uur zijne woning niet verlaten te hebben, in welken nacht twee rechercheurs een persoon bezig zagen met aanplakken, en dien voor Van Ommeren hielden. Een dichte drom van nieuws gierigen was op de publieke tribune aanwezig en een groot aantal gereserveerde plaatsen waren bezet. Buiten wachtten ongeveer 2000 personen om den loop en den uitslag van het geding te vernemen. Tot het Binnenplein werd niemand toegelaten, vijftien getuigen waaronder vele a décharge, door Mr. Asscher opge roepen, waren gedagvaard. Beklaagde, die namelijk voor de regtbank zijn verdediging zelf voordroeg, wordt nu bijgestaan door Mr. Asscher, die verschillende vragen stelde om te doen uitkomen, dat Van Ommeren en de aanplakker twee verschillende personen zijn. Op zijn vraag waarom de rechercheurs eerst op 16 Junij Van Ommeren openlijk hebben aangeklaagd van hetgeen op 28 Mei is geschied, wordt geantwoord dat het is geschied op last van den Commissaris van politie. Het getuigenverhoor duurde tot half drie, waarop de Advocaat-Generaal Jolles zijn requisitoir nam. De Advocaat-Generaal Mr. Jolles deed in zijn re quisitoir uitkomen dat het wettig en overtuigend is bewezen, dat ook Van Ommeren een dergelijk, den Koning beleedigend biljet heeft opgeplakt. De feiten, in de dagvaarding genoemd, zijn niet door getuigenissen a décharge ontzenuwd. Hij deelt mede dat op denzelfden dag dat het vonnis door de regtbank werd gewezen, bij het Hof door het Openbaar Ministerie geappelleerd is wegens de opgelegde straf, het minimum, als niet in overeenstemming met het delict. Hij betoogt, dat Z. M. koelbloedig in hooge mate is beleedigd, wat de zaak nog ernstiger maakt. Hij hoopt dan ook, dat het Hof het vonnis der regtbank alleen zal vernietigen wat de opgelegde straft betreft en den beklaagde zal veroor- deelen tot 2 jaren celstraf. In de zaal werd bij het uitspreken van dezen eisch gefluit vernomen. De verdediger van den appellant, Mr. Asscher, be gint met te wijzen op het onvoldoende onzer strafwet, om daarna aan te toonen, dat het gezag beter dan door een wet, wordt beschermd door de dankbaarheid jegens en de gehechtheid aan het Vorstelijk Huisen dwaasheid is het te meenen dat Nederland van Oranje zou kunnen gescheiden worden. 'sKonings troon kan niet aan het wankelen worden gebragt, waar dit elders ook geschiedt. Hij acht de zaak niet ernstig en de rust is er dan ook geen oogenblik door gestoord. Hij betoogt hierop dat de zaak feitelijk onjuist en niet bewezen is, om daarna het juridisch onhoudbare der vervolging aan te toonen, wijl het feit niet valt binnen het bereik der bestaande wet. Was het O. M. kort in zijn requisitoir, het belang van den beklaagde en het recht eischen, dat hij uitvoerig de zaak in een helder licht trachtte te stellen, hetgeen hij doet om de geschiedenis in alle meest bekende bijzonderheden na te gaan. Zijn conclusie is ontslag van regtsvervolging. Over acht dagen uitspraak. De geregtszaal was digt bezetbuiten wachtten meer dan 2000 nieuwsgierigen, onder wie het Nieuws blad „De Opstand" gevent werd, den afloop van het regtsgeding af. De menigte werd tegen 4 uren vrij rumoerig. Eene angstige echtgenoote uit de Prinsenstraat te Amsterdam ging in de afgeloopen week des nachts haren man zoeken, die, naar Slooten zijnde, wat te lang wegbleef. De arme vrouw vond hem dood liggen op den weg buiten de Haarlemmerpoort. Hij was in eene jeneverberoerte gebleven. Amsterdam, 21 Sept. Bij arrest van't geregts- hof alhier is overeenkomstig de conclusie van zijn verdediger, mr. Katz, de voormalige directeur van het huis van arrest te Haarlem J. B. Vermeire, vrijgesproken. Hoe men in werkmanskringen zelf over de „be tooging" oordeelde: „wij hebben aldus schrijft de Redactie van „De Werkmansbode" in haar laatste nummer met de optochten met banieren, zooals te 's-Hageen met muziek en fakkelszooals te Amsterdam en Groningen plaats hebben, weinig op. Een beweging als ten vorigen jare te 's-Hage en die, welke een week te voren, ter voorbereiding in andere plaatsen werd gehouden, trok ons veel meer aan maar het is nu eenmaal niet anders. Wij zitten nu eenmaal in dat schuitje en hebben dus te zorgen, dat we daarmede zoo veilig mogelijk de gewenschte haven bereiken." Redacteur van „De Werkmansbode" is de president van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, de heer Heldt. Wat het volk van de demonstratie begrijpt. Te Amsterdam (afgeluisterd onder de menigte). Ik hoop maar dat ze 't er door krijgen. Waarom vrouwtje Ik mot nou, voor m'n hondje drie gulden belas ting betalen. IX&ai-leiix, 21 Sept. Uit de synagoge van de Ned. Israël, gemeente alhierzijn Zaturdag gedurende de godsdienstoefening twee overjassen ontvreemd, in ééne waarvan een gouden lorgnet aanwezig was. Door den dader is het laatste voorwerp beleend en eene der jassen verkocht. Men gelooft dat deze diefstal is ge pleegd door een man van ongeveer dertig jaren, met blonde knevel en een Israëlitisch uiterlijk, die zelf eenigen tijd aan de kerkelijke plegtigheden had deel genomen. 'sGrarenliage, 21 Sept. Bij arrest, heden door den Hoogen Raad gewezenis verworpen het cassatieberoep van C. B., te Wolfaartsdijk, door het Geregtshof alhier veroordeeld tot 15 dagen eenzame opsluiting wegens diefstal in dienstbaarheid, van twee kippeneieren. De Tweede Kamer heeft gekozen tot eersten candidaat voor het Voorzitterschap de Heer Cremers. Rotterdam, 22 Sept. Naar wij vernemen moet het thans zoo goed als zeker zijn, dat de persoon, wiens lijk men voor eenige weken onder het spoor weg-viaduct vond, niet vermoord is, maar onverwacht een aanval gekregen heeft van de ziekte waaraan hij leed en daarin gebleven is. Of hij vóór dan wel na zijn dood bestolen werd, schijnt nog niet zeker. Zijn dood moet echter, hoewel het lijk des nachts gevonden werd, reeds vroeg in den avond zijn ingetreden en van half negen af hebben de bewoonsters van het huis, waar hij vertoeft heeft, getracht zich van het lijk te ontdoen, dat op drie verschillende plaatsen is neerge legd, maar telkens weer bij het naderen van onraad werd opgenomen en verder medegevoerd. Een deel van het geld, dat hij bij zich gehad heeft, is gevonden de drie gearresteerde personen blijven op vermoeden van medepligtigheid aan diefstal in hechtenis. De gezagvoerder van het rijksvaartuig de „Zee meeuw", die teregt moet staan wegens aanvaring van de „Oude Maas", bij welk ongeluk eenige personen het leven verloren, zal worden verdedigd door Mr. E. E. van Raalte. Er zijn 30 getuigen gedagvaard. Waalwijk, 21 Sept. Aangezien de slagers het rundvleesch op den prijs van 80 a 85 cent bepaald houden, beginnen in de Langstraat vele boeren ook het slagersvak uit te oefenen en het vleesch 15 a 20 cent lager te verkoopen. Bij dergelijke concurrentie zullen de eigenlijke slagers spoedig genoodzaakt worden hunne vleeschprijzen te verlagen. Bx*ecla, 21 Sept. Door doelmatige en eendragtige zamenwerking van gemeente- en rjjkspolitie is men er in geslaagd althans één der misdadigers in handen te krijgen, die in den laatsten tijd in onze omstreken onderscheidene diefstallen pleegdenwaaronder ook de reeds vroeger genoemde onder Etten en Bloei- raeer behooren. Bedoelde persoon, die verschillende gouden en zilveren voorwerpen in zijn bezit had, is gearresteerd te Hoeven, zegt B. Sallago te heeten, scheepmaker van beroep te wezen en te Parijs te wonen en geboren te zijn. Hij bevond zich in eene herberg in die gemeente met nog een ander verdacht persoon, die heeft weten te ontvluchten, omdat de met hem in die herberg zijnde boeren weigerden hulp te verleenen of liever uit vrees zich verwijderden. De in arrest geno- mene heeft zich dan ook krachtdadig verzet, waartoe hij zelfs van een mes gebruik maakte, zoodat een der maréchausées door hem is gekwetst geworden. Eenmaal in de magt der politiedeelde hij haar mededat hij tot een complot van 15 personen behoorde. Men acht dit niet onmogelijk, dewijl, tegelijk met den gezegden Sallogo, Vrijdag hier twee personen gevankelijk zijn binnengebragt uit Sprundel, die men ondersteld tot dit complot in betrekking te kunnen staan. Deze noemen zich G. Grosz en J. C. H. Willems, beiden Duitschers, waarvan de eerste opgeeft stoker en de ander matroos te zijn. Bestaat werkelijk zoodanig complot, dan hoopt men nu den draad in handen te hebben, waardoor men tot geheele ontdekking er van zal geraken. Den 17 September kwam te Oosterhout een meisje van Rotterdam per stoomboot aan, voorgevende dat zij hare familie wilde bezoeken. Tegen den avond werd zij op den Havenweg bewusteloos gevonden en daarna in het ziekenhuis twee dagen verpleegd. Thans is gebleken, dat dit dezelfde persoon is die te Delft, toen de familie, bij wie zij diende, afwezig was, zich aan diefstal van meubelen, kleeren enz. heeft schuldig gemaakt. "Vlissing-eix, 22 Sept. De door de maatschappij „Zeeland" uitgeschreven geldleening van twee ton is ruim volteekend. Middelbiu-g, 22 Sept. Een paar paarden van den stalhouder H., gespannen voor een vigelante, schrikten heden middag op de markt van het stoom fluitje van den tram en gingen op hol. Weldra werd het rijtuig geslingerd tegen een arduinsteene paal bij het hotel „den Boer" en zwaar beschadigd, doch het gelukte daarbij de paarden tot staan te brengen. Ge lukkig zat niemand in het rijtuig en ook de koet sier kwam met den schrik vrij. Naar ons wordt medegedeeld hebben de gym nasiasten afgezien van het vieren van het 350-jarig bestaan van het gymnasium, wegens de hoogere eischen aan zoodanige feestviering, en zal men half October het 20jarig bestaan herdenken der Vereeniging „Nihil Sine labore" zijnde een soort dispuutcollege, waarvan alleen leerlingen van het gymnasium lid zijn. „Prov. blad" no 121 bevat een circulaire, hou dende opgaaf van het bedrag der uitkeering van het rijk, vervangende die van het 4/5 der personeele be lasting. Voor Middelburg bedraagt de vermoedelijke zuivere opbrengst over 1882/3, 1883/4 en 1884/85 58084,01, Vlissingen 23609,97'/;,, Goes 17905,05 en Zierikzee 16795,01. Den lsten October a. s. zal de heer J. G. de Koster, opzichter bij de centrale directie van Walcheren, veertig jaren in die betrekking werkzaam zijn geweest. Achtereenvolgens was hij geplaatst te Oostkappelle, Ritthem, en thans te VliBsingen. Goes, 22 Sept. Gisterenavond werd in de Schouw burgzaal van den heer Van Lier opgevoerd „Maria Antoinette", Koningin en Martelares, een stuk geheel ongeschikt voor een klein tooneel, omdat van de régie niet zooveel werk gemaakt kan worden als voor een goed begrip volstrekt noodig is. Wanneer daar een woedende hoop Jacobijnen voorgesteld wordt door een paar man, dan wordt de voorstelling vrij welbelagchelijk. Voor het overige kan gezegd' worden, dat de acteurs en actrices, vooral in de hoofdrollen uitstekend waren, en vooral de heer Veltman had als Hertog van Orleans, veel succes. De opkomst van het publiek had wat talrijker mogen zijn, als men weet, dat volgens het affiche „op algemeen vereerend verlangen" eene enkele buitenge wone voorstelling van het bewuste stuk werd gegeven. De tweede September-veemarkt wa9 vrij goed bezocht. Ruim honderd stuks vee was aangevoerd en al was er nu ook kaf onder het koren, er was dan toch ook koren. Er werd betrekkelijk veel verkocht. Nu wordt wel gezegd, dat dit voornamelijk daaraan is_ toe te schrijven, omdat de boeren om geld verlegen zijn. Me dunkt, elk middel en elke gelegenheid om de boeren in de gelegenheid te stellen, in hun vak geld te laten verdienen, moet met beide handen aangegre pen worden. Met ingang van 1 October a. s. is benoemd tot brievenbesteller te Goes W. van der Graaff, thans postbode te Scherpenisseen is een traktementsver- hooging ad 50 toegekend aan J. Melse, thans brieven besteller te Goes. Tlxolen. Maandag wapperde uit vele woningen de Hollandsche driekleur ter eere van een paar brave burgers nl. M. Meerman en Ca. van Hooren, die hun 60-jarig huwelijksfeest vierden. Van heinde en verre ontvingen de gelukkigen verschillende geschenken gelukwenschingen en andere blijken van belangstelling. Ruim 8 uren verscheen het fanfaren gezelschap „Con cordia" voor de woning der jubilarissen om hun eene serenade met fakkellicht te brengen, waarbij het Bestuur bij monde van den Voorzitter hun in hartelijke en treffende bewoordingen zijne gelukwenschen aanbood. Een der zoons van de Echtelingen bedankte het Bestuur en het Gezelschap namens zijne ouders en verdere familie voor hunne vereerende en aangename attentie. Het muziekgezelschap begaf zich daarna al spelende naar het marktplein, waar nog een paar stukken ten gehoore werden gebragt. Zierikzee, 23 Sept. Naar wij vernemen, zal door de dd. Schutterij op Zondag 27 September a. s. bij gunstig weder, op het schietterrein aan den Val, een huishoudelijken wedstrijd worden gehouden, tot sluiting der oefeningen. De wedstrijd zal aanvangen 's morgens ten 10 ure, terwijl er buiten de personele baan, geschoten zal worden op vrije banen. Naar wij met leedwezen vernemen zullen tegen 1 Januarij '86 op 's rijks werf te Hellevoetsluis een 60-tal werklieden hoofdzakelijk bij scheepsbouw worden bedankt. De slagers te Leeuwarden hebben den prijs van het rundvleesch met 20 cent per kilogram verlaagd. Naar wij vernemen, beantwoord de^driewielige trapwagen, waarmede een proef wordt genomen voor het vervoer van brieven en postpakketten op het platteland, zóó goed aan het doel, dat deze wagens weldra voor den dienst zullen worden ingevoerd. Geslaagd voor het examen voor candidaat-notaris, le ged., de heer D. Baggerman, geb. te Zierikzee, wonende te Heerenveen. KERKNIEUWS. Beroepen te Ovezand en te Driewegen Ds. B. W. Mantz, pred. te Breskens. TBLEG RAM MEN. 's Gravenliage, 23 September. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen als Rijks- Ontvanger te Vlissingen de heer W. Schuijlenburg. Benoemd tot Dir. der Reg. en Dom. voor Zeeland en een gedeelte van Noord-Brab. de heer J. F. van Duure, inspecteur te 's Gravenhage, in plaats van G. A. Loeft, benoemd voor N. Holland en Utrecht. De Eerste Kamer heeft heden het Adres van Antwoord op de Troonrede eenparig aangenomen. Daarbij is geconstateerd door den Min. van Kol., dat geen enkele grond bestaat voor de geruchten en op touw gezette beweging, alsof voeding en verpleging van het Indische leger te wenpchen zou overlaten. Het voorstel Reekers, tot wijziging der Zeevisscherij-wet is uitge steld tot eene volgende bijeenkomst. De Tweede Kamer bragt heden morgen de nominatie van het Voorzitterschap aan Z. M. den Koning. Z. M. heeft benoemd tot Voorzitter der Tweede Kamer de heer Cremers. Gemengde Bex'ig-teii. „De weduwen, die het hardst schreijen" zegt Olivier Wendell Homes„hertrouwen het gaauwst. Geen beter weer om te verplanten dan regen". Ziehier eene verzameling van spreekwijzen, die men bij verschillende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1