/Illllh/IIMMI NIEUWSBODE. No. 5152. Dingsdug 22 September 1885. 42ste Jaarg. Burger-Avondschool. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 Gts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voorraiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De COMMISSIE van TOEZIGT op bet MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat bet examen voor ben die wenschen toegelaten te wor den tot de lessen op de A.voii<lseliool, zal plaats bebben op Woensdag' den 30 September des avonds te zes ure, en dat belanghebbenden zicb vooraf in persoon moeten aanmelden bij. den Directeur der Iloogere Burgerschool albier op Zaturdag- den £26 September e.k. des avonds tussehen en S ure. De Commissie voornoemd namens dezelve SCHNEIDERS van GRIJFFENSWERTH. Zebrikzee, 16 September 1885. Nieuwstijdingen. In Londen, 19 Sept. Het „Staatsblad" bevat een Koninklijke proclamatie, waarbij bet tot 31 Oct. ver daagde Parlement nog tot 5 Dec. wordt verdaagd. Een tweede proclamatie gelast bet afdanken van de in Febr. gemobiliseerde militie-regementen üteUie. Een pastoor wandelde onlangs des avonds langs de vrij eenzame avenue Rivoli te Turin, toen bem een man tegen bet lijf liep, die bem zonder complimenten zijn hoed afnam en daarmede op de loop ging. De geestelijke stond een oogenblik sprakeloos van verbazing en wilde juist den dief achterna loopen, toen een an dere man, met een mand aan den arm, bem tegenhield. „Laat mij maar begaan, mijnbeer de pastoor", zeide hij, „ik zal bem wel krijgenboud u maar even mijn mand vast." Zoo gezegd, zoo gedaan. De geestelijke zag bem den ander naloopen, tot zij beiden om een boek verdwenen. Na geruimen tijd gewacht te bebben zonder dat de boed terugkwam, onderzocht hij den inhoud van de bem toevertrouwde mand en vond er eeu slapend pasgeboren kind in. Hij moest eindelijk zonder boed en met den nieuwen wereldburger naar buis gaan, waar zijne zuster den last overnam en bet kind naar bet vondelingenbuis bragt. De millioenenerfenis van den horlogemaker Ott, te Weenen, die twee jaren geleden zooveel opzien baarde, is thans verdeeld. Aan de erfgenamen zijn de gelden goed besteed. Een hunner, die tot dusver in bet armhuis woonde, beeft 132,000 gulden gekregen; zijn dochter behoeft niet meer te dienen, maar is thans een druk begeerde bruid. Eer» baanwachter, die nog in dienst gebleven is, kreeg 28,000 gld.een andere erfgenaam komt in 't bezit van 450,000 gld,een vierde krijgt 240,000 Mark, enz. ït, In December 1883 werd te Molenbeek St. Jean bij Brussel bet gruwelijk mishandelde lijk gevonden van de lljarige Marie Walscbaert. Men zal zicb misschien herinneren, dat toen verscheidene pergonen op vermoeden zijn gearresteerd maar weder losgelaten. Door de „Union Liberale" wordt nu in deze duistere zaak onverwachts licht ontstoken door de mededeeling van een fragment van een brief, door een Belg, die in bet Fransche vreemdenlegioen dient, aan zijne bloed verwanten geschreven. Deze deelt namenlyk mede, dat een soldaat van dit legioen, Vigny gebeeten, die onlangs wegens bet vermoorden van een kameraad ter dood is veroordeeld, bekend beeft, de moordenaar van Marie Walscbaert te zijn en, na den moord, zicb onmiddellijk naar Algiers te bebben begeven. Amsterdam, 19 Sept. Gisterenavond bad alhier de aangekondigde optogt plaats, welke uitging van de vereeniging „Algemeen Kies- en Stemregt" en waarbij zicb een 24-tal werkliedenvereenigingen en de Sociaal- Democratische vereeniging hadden aangesloten. De volgorde der verschillende vereenigingen in den optogt was als volgt, terwijl bet achter iedere ver eeniging staand cijfer bet aantal personen aanduidt, dat volgens opgaaf aan den optogt zou deelnemen Algemeen Stemregt 500 ledenKunst na Arbeid 40 Broodbakkers 100 Scbuitenvoerdersknecbts 40 Behan gers 100Meubelmakers 250Rijtuig- en Wagenmakers 40 Typogr. Vereeniging „Voorzorg en genoegen" 200 Ned. Typogr. Bond 150Koper- en Blikslagers 100 Tabakswerkers 100 Ainsterd. Sigarenmakers 250 Ned. Drukpers 300Steenbouwers 100Scheepsoptuigers 100 Timmerlieden 150Arb. Aildungs-Verein 50Soc- Democraten Ver. 5000; Schoenmakers 100; Schilders- vereeniging 600Het vrije Woord 50Ijzer en Metaalwerkers 200 Stucadoors 300. Tegen 8 uur werd de stoet voor bet gebouw van den „Amsterdamscben Werkmansbond" opgesteld, en men fing van daar met banieren, fakkels en muziek langs en te voren opgegeven wegSpuistraat Hekelveld N. Z. Voorburgwal Mozes- en Aaronstraat Dam Rokin Sopbiaplein Reguliersbreestraat Thorbeckeplein Heerengracbt (Zuidzijde)Leid- scbegracbt Keizersgracht (Oostzijde) Brouwer straten Wester dokstraat. De vereeniging „Algemeen Kies- en Stemregt" bad reeds een paar dagen vroeger een beroep op allen ge daan om den optogt zoo ordelijk en kalm mogelijk te doen plaats hebben, terwijl die vereeniging tevens des middag8 om 6 uur een vergadering in, bet lokaal bad gebonden, welke voor een ieder toegankelijk was. Duizenden bij duizenden nieuwsgierigen waren op de straatlangs den gebeelen weg stond een dichte haag van menscben, maar vooral in den omtrek der plaats van vertrek. Onophoudelijk zag men daar werklieden vereenigingen aankomen met banieren en flambouwen om deel te nemen aan den stoet. Het was een reuzentaak den optogt te regelen en eerst ten 9 uur kon men zicb in beweging stellen. We moeten erkennen dat dit kalm en geregeld in zijn werk ging. Een ieder scheen mede te willen werken om bet geheel een rustig verloop te doen hebben. De politie bad niettemin de banden vol om een goeden doortogt te maken en dezen overal te verzekeren. Maar 'tliep toch overal goed. Het was om Algemeen Stemregt te doennu aan één ding kon men dat merken. Goede stemmen hadden ze allen, want langs den gebeelen weg werd dapper gezongen. Het muziek speelde achtereenvolgens Wien Neerlandscb bloedDe kleine Postiljon Madam Angot enz., en allen zongen van harte mede. De Socialisten bielden zicb meer bij de Marseillaise. Het geheel leverde inderdaad een grootschen aanblik en gaf eene manifestatie te aanschouwen, in Nederland geheel onbekend. Te ongeveer middernacht, ging de stoet, zonder eenigerlei verstoring der orde uiteen. Door den Heer Koopman, vice-president van Alge meen Stemregt, werd nu de beteekenis dezer mani festatie in korte woorden uiteengezet, en, onder luide toejuiching, de politie voor bare medewerking op de zen avond danlc gezegd. Hij besloot met de opmer king, dat wanneer de Regering, bij de beweging die zicb alom in den lande voor Algemeen Stemregt bad geopenbaard, daarmede geen rekening hield en de billijke eiscben inwilligde, zij moest toezien dat bet spook der revolutie in aantocht was. Bij bet verhoor van iemand, dezer dagen wegens medepligtigbeid aan wanordelijkbeden gearresteerd, werd o. a. de vraag gedaan, »Zijt gij sociaal-democraat?" AntwoordSociaal-democraatNeen mijnbeer ik ben gereformeerd." Het antwoord is historisch. De vraag werd gedaan, omdat de man een soort van rede over »stemregt of vuistregt" bad gehouden. Een paartje te Amsterdam, pas een paar maanden gehuwd, trok Zondag naar Artis. Hij bad zijn zwart- lakenscben jas aan, en om baar gelaat fladderden vrolijk de linten van den Zondagscben boed. Ze bleven er lang, bekeken de beesten met volle aandacht en maakten menige grap over bet dikke Nijlpaard en dien onmooglijken langen hals van den Giraf, 't Was een prettige dag, bet zonnetje scheen zoo vrolijk door de boomen, en de menscben in Artis waren zoo opgetogen, dat ons paartje tegen bet vallen van den donker maar noode van den scboonen tuin afscheid nam. Ze waren beiden vermoeid, en de vrouw kwam op bet denkbeeld om «Jen dag gezellig thuis te besluiten met een kopje anijsmelk. Anijs had ze nog in buis, en een vaatje melk werd onderweg gekocht. Terwijl zij toekeek of de melkboer wel volle maat gaf, liep bij eens binnen bij een vroegere hospita, die een huisje of wat verder woonde. Daar werd de idylle verstoord. Zij werd jaloerscb en riep baar man heftig toe, dat bij buiten moest komen. Hij werd boos en gaf baar een klap. En toen nam zij bet melkvat ter band, bief bet met een krach- tigen zwaai boven bet hoofd, keerde bet om en daar stroomde langs den zwarten boed, den blinkenden Zondagsjas en den besten broek de stralen, en dikke, witte tranen biggelden langs bet gelaat van droefenis over de verstoorde pret van den dag. De vrouw besefte te laat bet onheil dat bare ijver zucht bad aangerigt. Uit wanhoop zocht zij vergetel heid in de wateren der Baangracht. Maar de redders waren spoedig ter band en baalden baar op 't droge. De man, nat van melkde vrouw druipende van bet water, gingen stilzwijgend huiswaarts, en geen dampende anijsmelk besloot den kermisdag in Artis. Een jeugdig paar te Amsterdam Woensdag door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den echt verbonden, begaf zicb naar de kerk om daar de ver bintenis te doen inzegenen, maar bet biertoe noodige bewijs, ten stadhuize afgegeven, had men vergeten meê te brengen; geen nood, de gelukkigen zullen bet gaan balen en spoedig weerkomen. Doch veranderlijk is bet menschelijk hartde jeugdige man mishandelde zijne vrouw en de jeugdige vrouw verklaarde met zulk een man niet te kunnen leven en de kerkelijke inzege ning bad niet plaats. Of er scheiding voor dit buweljjk van eenige uren zal worden aangevraagd, is nog niet bekend. Sebeveningeii, 19 Sept. Toen de eigenaar van een hotel albier dit niet langer kon of wilde houden, projecteerde bij een maatschappij, die bet van bem zou overnemen. Inderdaad gelukte hem dit tot op zekere hoogte. Er werden enkelen gevonden, die aandeelen namen. Men wilde wel zeggen dat die aandeelhouders hun hoofd verloren hadden, toen zij teekendenof dit waar is willen wij in bet midden laten, maar een feit is bet, dat ze nu zonder hoofd zijn. De commissarissen toch (zegge bet gebeele bestuur) zijn weggeloopen, en daar, krachtens de statuten de aandeelhouders geen vergadering kunnen houden, tenzij onder leiding van een bestuurslid, is de verkiezing van een nieuw bestuur een onmogelijkheid, en staan zij derhalve zonder hoofd. Wat bet einde zal zijn weten we niet. Zijn wij goed ingelicht, dan verkeert de maatschappij in een toestand, dat dezelve wettelijk ver beneden nul is en derhalve aan al de vereischten van een failliet beantwoordt. Niemand echter vraagt bet aan. Het pand, met zijn uitgestrekt terrein, zwaarder verhypothekeerd dan de werkelijke waarde, staat onbeheerd, en de enkele aan deelhouders, die inderdaad gestort hebben, moeten zich bij bet voorbijwandelen troosten met de gedachte „Van Scbeveningen gaat ook al de victorie niet uit". 's Gravenhagje, 19 Sept. Het vervoer van Jeanne Lorette van en naar bet Geregtsbof beeft beide dagen plaats gehad niet per celwagen, maar pervige- lante met twee paarden. In bet rijtuig namen de ge vangenbewaarster zoomede de brigadier-majoor en de brigadier, die in de zaal achter baar zaten, plaats. De gordijnen voor de portiervensters waren geheel gesloten. Eene groote menigte wachtte telkens het vertrek van besch. af. De marechaussée, Rijksveldwacht en politie, handhaafden de orde op straat en gedeeltelijk in de corridors, onder behoorlijk toezigt van den deurwaarder, den beer Ginkel, terwijl in de zaal de deurwaarders Pontier en Wolff afwisselend dienst deden. 's Grav<ïnluii;e20 Sept. Heden bad alhier de aangekondigde demonstratie voor algemeen stemregt plaats. Reeds van 8 uur af voerden de spoortreinen tal van afgevaardigden en leden van vereenigingen aan. Aan beide stations beerscbte de volmaakste orde; een klein aantal politie-dienaren was aldaar aanwezig en begeleidde den stoet naar de verzamelplaats, bet Buitenhof. Zeer kalm bad de opstelling plaats en bet geheel maakte, wat orde en regel aangaat, een gun- stigen indruk. Uit de volgende gemeenten waren deputation Amsterdam, Arnhem, Alkmaar, Appingadam, Apel doorn, St. Anna Parochie, Assen, Beverwijk, Brummen, Delftshaven, Dordrecht, Delfzijl, Groningen, Gorredijk, 's Gravenbage, Haarlem, Harlingen, Heereuveen, Hen- Seloo, Hoorn, St. Jacaba Parochie, Kralingen, Kollum, Tommenie, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middel burg Nieuwe NiedorpOosterbeek, Purmerend, Rot terdam, Sneek, Striens, Steggerda, Utrecht, Vlaardingen, Wormerveer, Zwolle en Zaanstreek. Precies te 12 uren stelde de stoet, ongeveer 1400 personen sterk, waaronder een 100tal vrouwen en meisjes zicb in beweging. Hij werd geopend en gesloten door een twaalftal politiedienaren. Eene niet te beschrijven menscbenmassa ging den stoet vooraf, of bad zicb op den door bet programma aangewezen weg (Buitenhof/, Gevangenpoort, Kneuter dijk Parkstraat, AlexanderstrJavastr, Koninginne gracht, Prinsessegracbt, Zwarteweg) opgesteld. Op den Zwarteweg en voornamelijk bij bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was de menscbenmassa niet te overzien. Het binnentreden van het gebouw bad zonder de minste stoornis plaats. Er waren ruim 3000 menscben bijeen, ook velen niet tot den arbeidersstand beboorende, die natuurlijk den boventoon voert. Even na half twee werd de meeting geopend door den beer Gebing, voorz. van den Bond van Algemeen Kies- en Stemregt, die er op wijst boe de duizende voorstanders dezer zaak tot tienduizenden zijn aange groeid terwijl bij verzekert dat de Regering zicb zal genoodzaakt zien aan dit verlangen te voldoen. Hjj deelde mede, dat als Sprekers zopden optreden de bh. Postbuma, v. d. Stadt. DomelaNieuwenhuis en v. Raay. Eerstgenoemde ontkent dat de arbeiders met de be staande wetten willen breken, daar zoowel deze demon stratie als die te Amsterdam bewijst dat zij alles langs wettigen weg willen bereiken. Hij hoopt dat ook de Regering niet blind zal zijn voor de kracht van bet volk. De volgende sprekers behandelden natuurlijk dezelfde kwestie, doch in minder gematigde taal. Ten slotte werd met algemeene stemmenop een paar na, de volgende motie aangenomen: De nationale volksvergaderinggehouden op beden den 20 Sept. 1885 te 's Gravenbage en bijeengeroepen door de hoofdbesturen van den Nederlandsehen Bond van algemeen kies- en stemregt, bet algem. Nederl. Werkliedenverbond en de Sociaal-democratische Ver eeniging in Nederland, spreekt als baar gevoelen uit dat ten spoedigste de verklaring, dat een langer regee- ren van deze volkseiscb een misdaad is te noejnen, en de mogelijke gevolgen eener langere miskenning alleen terugkaatst op ben, die, den ernst der tijden verge tende, op onverantwoordelijke wijze de noodzakelijkste hervormingen tegenhouden en acht zich voorts ont heven van de verpligting, de regering nogmaals op de wijze als beden geschiedt, met den volkswênscb in kennis te stellen, zijnde eene herhaling van deze be weging eene schande voor de eigenwaarde van bet Nederlandsche volk. Nadat besloten is deze motie bij de voorzitters der Kamers door bet Bestuur te doen overbrengen, gaat de vergadering kalm uiteen. Op een later uur werd ook nog een niet-publieke bijeenkomst gehouden. Ter Neuzen, 18 Sept. Heden morgen lag bet Ryksvaartuig „Argus" albier buiten de Westsluis, toen een bark de haven binnenliep. Naar bet schijnt weigerde 't anker der bark af te loopen, zoodat de bark regt op de Argus" aanhield, die een oogenblik scheen in den grond te zullen loopen. GelukMg mocht men er in slagen bet anker eindelijk uit te gooien, zoodat de Argus" met een kleine schade vrij kwam. Middelburg, 19 Sept. In den afgeloopen nacht beeft weder eene baldadige band eene groote spiegel ruit verbrijzeld, en wel bij een koperslager op den Dam. Juist bad een nachtwacht dicht nabij dien winkel post gevat; den slag boorende, heeft bij den dader achter haald, doch bij moest bem echter loslaten, daar twee helpers onmiddelijk toeschoten om bun kameraad te bevrijden, hetgeeu bun ook gelukte, waarna zij alle drie de vlucht namen. Daar zij vermomd waren, was bet onmogelijk ben te herkennen. Hoewel bet tijdstip der oprigting van het gym nasium albier niet naauwkeurig bekend is, meent men dat bet thans 350 jaren telt. De gymnasiasten willen dit berdenken en organiseeren tegen medio October een feestje, tot welks bijwoning ook de hier woonach tige oud-leerlingen zullen worden uitgenoodigd. Domburg', 20 Sept. Met groote ingenomenheid kunnen wij mededeelen, dat bet heugelijke plan van Dr. Mezger te Amsterdam en eenige Middelburgscbe kapitalisten, om binnen onze gemeente een groot bad huis te bouwen, voornamelijk ten behoeve van de patiënten van eerstgenoemde, reeds zoover is gevor derd, dat een belangrijk stuk gronds, bij bet tegen woordig badhuis gelegen, daarvoor is aangekocht. Reeds in bet begin van 't volgende jaar wenscbt men met den aanbouw te beginnen. Yerseke. Waanwijze smeekbeden van eenYer- sekenaar tot bet nieuwe hoofd der gemeente. Als gij tot ons komt, vertoef dan niet in besmette landen, waar gij de kiemen der ziekte van minachting jegens uwe gemeente zoudt inademen. Breng niet mee oude lompen en hijack niet de geele vlag in top. Het zal u beter zijn gedragen, te worden op de schouders der ingezetenen dan op hunne hoofden te trappen. Wie op de schouders der menscben zit en niet over hunne hoofden ziet is, een dwerg. Zuiver onze gemeente van den blaam, dien op haar rust en geef haar den rang dien haar toekomt, dan zult gij gezag hebben over eene kern die u zal achten en liefhebben en eene schil die u zal vreezen. Voor alle dingen, wees edel en achtbaar in en buiten uwe gemeente. Wien men niet acht, trotseert men En eindelijk wees u zelf. Amen. Goes, 17 Sept. Het adres aan de Tweede Kamer in zake den handel in blanke slavinnen vond hier zeer veel by val. Ongeveer 200 vrouwen uit deze gemeente hebben het adres geteekend en daarmede getoond leed te gevoelen over de ellende waarin zoovelen harer sekse gedompeld zijn. De afdeeling Goes van de werklieden-vereeniging Patrimonium heeft in het afgeloopen jaar 14 nieuwe leden verkregen terwijl 3 leden bedankten. De ont vangsten beliepen f235,59 en de uitkeeiiugen ƒ122,79 zoodat er een goed slot is van ƒ112,80. De afdeeling telt 30 gewone leden en 30 begunstigers. 19 Sept. Zeker is het voor de boeren een hoogst on gunstige tijd, maar wie het, als onvermijdelijk gevolg daarvan, ook niet voor den wind gaat, is de arbeiders stand. Ook voor hen is de oogst zoo noemen zij den tijd van het tarwe snijden bitter schraal. Eenige jaren geleden hadden zij door het mee delven altijd nog een middel om onbekommerd den winter tegemoet te gaan. Later zijn daarvoor de suikerpeen in de plaats gekomenmaar ook daarvan is dit jaar de voorraad gering. Thans wordt voorgespiegeld, dat door de lage graan prijzen sommige boeren er toe zullen overgaan grootere gedeelten van hun bedrijf voor de meekrap-cultuur te bestemmen omdat men bij den tegenwoordigen prijs van dat artikel daarin meer voordeel ziet dan in het verbouwen van andere landbouwartikelen. Wij willen het hopen. Uit wraak, want eene andere rede laat zich daar voor moeilijk aannemen, heeft men een aantal konijnen uit een hok moedwillig vermoord, 's Morgens vond men de dieren met afgesneden koppen en een enkele zelfs geheel door midden gesneden in het hok liggen. Kan men zich iets lafhartigers voorstellen Het laat zich zelf niet gissen, wie zooveel moed betoond heeft. Veel gevergd, slecht beloond. De postbode van Wilhelminadorp naar Goes (afstand 3/4 uur) verlaatte half acht 's morgens de eerstgenoemde gemeente en keert half elf weder terug. Thuis gekomen moet hy de brieven bezorgen in 't dorp en in de buiten-buurten, o. a. ook naar 't Sas van Goes, ongeveer een half uur van 't dorp. Dan moet hij 's middags kwart voor vyf andermaal naar Goes, om te half zeven weder naar Wilhelminadorp terug te keeren en de noodige bestel lingen te ,doen, zoodat men gerust kan aannemen dat de bode den ganschen dag loopt. Eu hiervoor wordt hij beloond met 80 cent daags. Voorwaar een zuur verdiend penninkske Bruinisse, 20 Sept. Naar aanleiding van een adres van eenige ingezetenen alhier, aan Z. E. den Minister van Waterstaat enz. ten einde verbetering in den tweeden bodeloop van hier op Zierikzee v. v. te krijgen, zal voortaan de bode des avonds een half uur later ten 7,/2 ure van hier vertrekken. Ziex-ilc«ee21 Sept. Woensdag a, s. zal de kunstschilder, den heer W. Delsaux, blijkens de in ons blad voorkomde advertentie, eene reeks van zeer intere sante schilderijen, in de zaal van den beer W. Kanaar tentoonstellen. Deze kunstenaar die sedert een jaar op ons eiland woont en wel het laatst te Oawerkerk, heeft een zestiental doeken geëxposeerd, o. a. voor stellende, land- en zeegezichten alsde weiden van Ouwèrkerkde Middeldijk bij avondde haven van Viane de oogsthet Keelen bij stormweer een molen te Bruinisse enz. Het is eene gelegenheid voor kunstminnaars om eene verzameling doeken uit de realistische school te zien, waarvoor den schilder in 1884 te Londen eene zilveren medaille is toegekend. Ook te Antwerpen op de exposition des beaux arts is een zijner schilderijen te zien. Het Volapük vindt tegenwoordig niet slechts be oefenaars, maar zelfs leeraars onder de schoolknapen. Het twaalfjarig zoontje van den Notaris De Both, te Gendringen, is thans ook door pastoor Schleijer tot Volapükatidel bevorderd. Te Hurwenen schijnen de gemeentenaren niet zeer vlug te zijn in het betalen van hunne belastingen. Verleden Zondag werd namelijk aan de kerk afge kondigd, dat de inwoners worden aangemaand hunne belastingen te voldoen, opdat het gemeentebestuur daardoor in staat worde gesteld om aan eene onder wijzeres het over de maand Augustus verschuldigde traktement uit te betalen! Op de kermis te Terheiden bij Breda, heeft zekere T. Damen Dingsdagavond zijn meisje uit Zevenbergen, die met een ander kermis ging houden, met een mes aan den hals verwond. Hij is in verzekerde bewaring KERKNIEUWS. Het hoofdbestuur van het „Nederl. Protestantenbond" maakt bekend, dat, in plaats van den heer F. W. N. Hugenholtz, die naar Grand-Rapids gaat vertrekken, met 1 Oct. a.s. als redacteur van het orgaan van den Bond „De Hervorming" zal optreden ds. J. van Loenen Martinet te Zwolle. De nieuw benoemde, hoogleeraar bij de facul teit van Godgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Leiden, dr. W. C. van Manen, zal op Woensdag den 23 September, des namiddags te 2 ure het hoogleeraars- ambt aanvaarden, met het houden eener redevoering in het Groot Auditorium van het Academiegebouw. Gemengde Berigten. Verkeerd begrepen. Mozes. Ziet ge, mijn zoon, wat vlijt kan doenNathan is gekomen naar Amsterdam met één hemd, en nu heeft hij een millioen. Levie. Sjemaai, vader, wat doet hij met een millioen hemden. De jongste Amerikaansche uitvinding is de dansgordel. Hy bestaat uit een gordel met twee hengsels, zooals er aan koffers zijn. Wordt eene dame voor den dans gevraagd, dan doet zij haar gordel om de heer vat haar bij de hengsels en zy walsen, pol keeren of galoppeeren. Rotterdam krijgt een nieuw slagthuis met stal voor varkens ad 198 duizend gld. en een dito inrigting voor paarden, die 156 duizend gld. kost. „Heel mooi", zullen de krulstaarten en „rossinanten1' zeggen, maar jammer dat het ons kortste en laatste verblijf is op aarde. Mislukte les. Eene mevrouw heeft eene meid, die kersverseh van achter de koeijen is gekomen. Op zekeren morgen er wat betrokken uitziende, vraagt mevrouw belangstellend aan de meid wat ze scheelt. Deze antwoordt hierop „ik heb zoo'n pijn in de kop, dat ik mijn oogen niet open doen kan." Hierop zegt mevrouw, dat men hier geen kop maar hoofd zegt, De meid nu willende toonen, dat ze de les begrijpt, zegt nu: „ik heb zoo'n pijn in mijn hoofd, dat ik mijn kop niet kan opligten." Te Sint. wordt een klein smidje in zijn eigen belang aan geraden om voortaan geen dienst voor een zijner kameraden te doen, want men zegtgegeven goed wil toch niemand hebben. Een man van verwachting te Kloetendorp moest zich zoo veel niet verbeeldenof komt het soms omdat zijn zoon met de dochter van ZijnEdelAchtbare verkeerd. Als dat zoo is, dan zouden zijne verwachtingen wel eens teleurgesteld kunnen worden. Iemand onder Bruinisse wordt aangeraden om des Zondags niet naar het dorp te komen om rond te snuffelen, anders zou de papegaai wel eens gevangen kunnen worden, „Zie zoo," zegt iemand te St. Maarten, „nu ben ik al voor de derde maal naar Mietje terug gegaan en nu denk|ik wel, dat ik haar zal houden, vooral omdat ik nu een goud horloge met ketting hebMaar hij weet niet, dat het maar voor de kermis is en dan is het weêr klaar. Koosje te St. Anna moest haar babbeltong wat in toom houden en zooveel kwaad niet spreken van fatsoenlijke jongens en meisjes, want als zij om den Achterweg denkt, heeft zij meer dan genoeg. Dus, Koosje! wil voortaan maar zwijgen, Want voor eens kunt ge zoo iemand wel krijgen, Doch wil maar zooveel kwaad niet spreken, Want ge blijft het meisje vol gebreken, En ieder die u kent en ziet. Zegtdameik begeer u niet. „Wel wel," zegt het zwarte Grietje te Scherpen- dorp, „wat ben ik toch rap metunijn mondje, om zulk een rol af te spelen, dat ik twee mijner kameraden een jongen kan bezorgen. Ik ben er blijde om, wantik heb mij altijd maar moeten vermaken met iemand, die ik niet kende." Een oud-wetmeester te Bomme lendorp moest zich schamen zooveel kwaad te spreken in een verbroken huwelijk; de geheele gemeente spreekt er schande van en als hij zijne eigene wegen bezag, dan had hij meer dan genoeg. Jan de arbeidersjongen te kleiu-Londen wordt aangeraden des Zaterdags-avonds als hij naar zijn meisje wil gaan, geen boden uit te zenden om te gaan kijken of hare ouders al te bed zijn. Maar men zegt van Jan 't Is toch van u geen fatsoen, Om alles zoo in stilte te doen. Dus, Tona! dat niet aangewend, Daar ieder toch zijn streken kent. „Wel, wel," zegt een smidszoon te St Maarten, „wat ben ik blij dat Mientje van hare ouders permissie heeft om met mij kermis te houdennu behoef ik niet ongerust te wezen, dat zij van haar vader gehaald zal worden, ten minste als wij weer maar niet om „ver gunning" gaan. TOONEELNIEUWS. Vrijdagavond voerde men in de Schouwburg Van Lier op, het door Mr. J. van Lennep vertaalde tooneel- stuk „de Zeekapitein". We gelooven dat het publiek zeer voldaan zal zijn geweest. Mevr. Ellenberger en de heer Potharst ha«Iden vooral schoone oogenblilcken. Het tooneel tussehen Norman en zijne moeder, die hij niet aanstonds herkende, was treffend. De heeren Velt- man en Ruijgrok waren eveneens goed. In die soort van rollen is de heer Veltman op zijne plaats. Aan Mej. Grader zouden we wel willen zeggen, dat een rol opzeggen en eene rol spelen lang niet hetzelfde is. We willen hopen, dat zij het in dank van ons zal aannemen. Als waardig besluit der reeks tooneel voor stellingen kregen we Zaturdag het tooneelspel „Nathan de Wijze" naar Lessing. Ieder zal genoten hebben voor zoover hij het eerlijk gerecht kou genieten, dat hem hier weid. voorgezet. Er behoort alle aandacht toe, want er wordt hier veel te denken gegeven. De hoofd rol van Nathan, den man, voor wien rijkdom het kleinste en wijsheid het grootste was, werd uitstekend gespeeld door den heer Veltman. Van 't begin tot eind heeft hij ons uitmuntend voldaan. Zulk spel boeit ons. Vooral bij zijn verhaal van de drie ringen viel hem een daverend applaus ten deel. Maar niet alleen hij heeft ons voldaan, de meesten hunner hebben ons te genieten gegeven. We zouden' wellicht een paar uitzonderingen kunnen maken, maar we noemen liever de beste rollen. Mevr. Ellenberger was op vorige avonden beter in hare rol. Ih deze althans hebben wij haar niet in hare volle kracht ge zien. De heeren Potharst, Van Hilten, Blaaser en Ver hagen droegen het hunne bij om ons een genotvollen avond te bezorgen. En zoo is de reeks voorstellingen geëindigdDe algemeene indruk is zeer gunstig. We hebben in het achttal voorstellingen genoten en moge de eene avond niet gelijk zijn geweest aan de andere, eenstemmig zullen we wel zijn in den wensch het volgend jaar dit gezelschap, met een hartelijk „welkom" te_ mogen begroeten. Nu roepen wij allen een hartelijk J5tot weerziens!" toe. Heeft de directeur van Lier zijnen dank betuigd voor de genoten gunst, wij doen het op onze beurt voor het gesmaakt genot. Haagsehe Brieven. Den Haag, 19 September. In den Haag wordt, even als elders in Nederland, vooral in de groote steden nevens het huwelijk aan getroffen het concubinaat. Is het huwelijk eene orde instelling, het concubinaat is het evenzeer, het is de vrucht van maatschappelijke toestanden en wanver houdingen, van armoede en ellende aan de eene zijde, van weelde en genotzucht aan de andere. Ook Jeanne Lorette (ik woonde trouw de terechtzittingen bij, maar moest, om dit te doen, eiken morgen reeds te negen, ure met de grootste moeite eene plaats veroveren) leefde reeds zeer vroeg in concubinaat. Wat met haar op haar zevende jaar is gebeurd, onteert haar zeker niet, want welk onderscheidingsvermogen bezit een kind van zeven jaren Misschien had Jeanne niet in concubinaat behoeven te leven, als zij haar moeder niet op vijftienjarigen leeftijd had verloren. Toen stond zij schoon, bevallig en begaafd op de wereld alleen, van gevaren omgeven. Niet alleen waren de zaken van haren vader na den dood der moeder achter uitgegaan, maar deze leefde alleen voor zich zeiven en te weinig voor zijne kinderen. Ofschoon zij door piano lessen in haar onderhoud had kunnen voorzien, zwichtte zij voor de verleiding en gaf zich van liever lede meer over aan de prostitutie. Reeds op haar achttiende jaar beviel zij van een kind, dat weinige uren na de geboorte overleed. Van dit oogenblik viel zjj al dieper in den poel der ellende. Opnieuw kwam zij in aanraking met een aanzienlijk persoon, van wien zij niet wist dat hij gehuwd was hij heette Saku- rada, was gezant van Japan by de hoven van Nederland en België. De omstandigheid, dat hij zich als een onge huwd man voordeed, als zoodanig leefde, dat er nooit iets van zijne vrouw en kinderen uitlekte, die in Japan waren achtergeblevendit alles deed haar gelooven dat hij waarheid sprak. Sakurada liet haar in 1883 naar den Haag komen, waar zij in eene stille buurt met hem leefde. Ofschoon een vast loon was bedongen, ruim genoeg om er in eenvoud in hare positie van te leven, achtte zij dit al spoedig onvoldoende; steeds eischte zij meer, ontstemde daardoor haren minnaar, en maakte dat deze met haar breken wilde. Werkelijk kwam het tot eene breuk. Door toedoen van een derde werden drie duizend francs (zij had tien duizend ge- eischt) als afkoopsom uitbetaald. Maar ook na die som ontvangen te hebben, kon zij zich met de gedachte eener scheiding niet vereenigen, zocht Sakurada overal op, trachtte met hem weder tot verzoening te komen en, toen dit niet gelukte, vatte zij in den nacht waarop zij met hem in een hötel te Rotterdam logeerde, ter wijl hij sliep, het moorddadig plan op om hem te vermoorden, schoot driemalen alvorens te raken. Ten derden male ging het schot af. Sakurada was doodelijk getroffen. Jeanne erkende hare misdaad en toonde sedert diep berouw. Ziedaar de naakte feiten. De behandeling dezer zaak heeft in de laatste dagen hier vrij wat beweging veroorzaakt. Ook de buitenlandsche dagbladen zonden verslaggevers. Er was geene plaats om de belang stelling te bevredigen. Ook vrouwen van den ge goeden stand achtten de zaak kiesch genoeg om de behandeling daarvan bij te wonen. Toch is deze ge schiedenis eene zeer gewone, eene zeer alledaagscne alleen de ontknooping wijkt van het gewone af. Aan eene prostituee is in den regel geene schoone toekomst weggelegd. De meesten sterven aan tering, begaan een zelfmoord of komen in de gevangenis terecht. Slechts zeer weinigen rehabiliteeren zich door een huwelijk. Dat eene prostituee kunstzin, geest, talent, beschaving heeft is ook geene zeldzaamheid. Men zou zelfs kunnen zegg6n dat de kansen op eene nood lottige ontknooping te grooter zijn, naar mate aan zulk eene vrouw meer geest en talent ten deel vielen. De zeldzaamheid in deze zaak was den moed om te dooden. Wraakzucht of wanhoop? Jaloerschheid of levenszatheid In ieder geval werd deze jonge vrouw door hartstocht vervoerd, maar hartstocht neemt de strafbaarheid niet weg. Alleen dan ware het misdrijf ontoerekenbaar te achten, wanneer zij, bij het plegen van het feit, niet volkomen in het bezit ware geweest van hare verstandelijke vermogens. Men zou zoo oppervlakkig zeggen, dat zy tot zelfs in 't beslissend oogenblik het verstand niet geheel heeft verloren. Zóó wanhopig was zij niet, of zy jffeegde het feit, nadat hij iu slaap was gevallen, en nadat zy zich daarvan had vergewistzóó zinneloos was zij niet of zij richtte tot driemalen toe het vuur wapen tegen de slapen van den man, die met haar had gebroken en zij riep onmiddelijk na den aanslag de hulp in van geneesheer en priester en vond tijd om haar ijdelheid bot te vieren en zich te blanketten. In- tusschen dat was het merkwaardigste oogenblik van het proces terwijl bij de instructie geen zweem van twijfel bestond aan hare verstandelijke vermogens en trouwens ook de brieven, gedurende hare gevangen schap geschreven, „meesterstukken van taal en stijl" waren, zoo als de proc.-gen. ze noemde, volstrekt niet van verwarring van geestvermogens getuigden, werd eensklaps bij het getuigenverhoor op den eersten dag door den verdediger de vraag gesteldwas zij wel in het bezit van hare verstandelijke vermogens, op het oogenblik, dat zij de feiten pleegde? Door «ien ver dediger, den talentvollen Amsterdamscben advocaat Haas, die, ofschoon hij alle aanleiding had zich aan de verdediging der zaak te onttrekken, nobile officium van den advocaat hooger stelde dan gekrenkte eigen liefde, werden atesten overgelegd van Belgische genees kundigen, waaruit bleek, dat de moeder van Jeanne aan epileptische en hysterische aandoeningen lijdende was geweest, die op haar zouden zjjn overgeplant. Df. Piepers, de Haagsehe geneeskundige, die door Jeanne kort vóór de daad was aangezocht Jiaar eene aderlating te doen, werd, op verzoek van mr. Haas, ook als des kundige beëedigtl. In verband met de door hem over gelegde certificaten van de hoogleeraren dr. Crocq en Guillery en dr. Goffin te Brussel deed de verdediger eenige vragen op medisch gebied. Volgens dr. Piepers leed het geen twijfel, of Jeanne had de ziekte van hare moeder geërfdhij schreef wat hij van haar heeft gehoord en gezien toe aan acute manie, gevolg van chronische aandoeningen. Dr. Piepers gaf als zijne overtuiging te kennen, dat de daad der beschuldigde haar' niet toerekenbaar iszij kan zeer wel al geruimen tijd onder den invloed van eene manie hebben verkeerd, zoowel tot het plegen van zelfmoord of misdaad, zonder dat zij bij machte was zich daartegen te verzetten. Naar aanleiding van die gewichtige verklaring van dr. Pieper en van de verwondering door dien genees heer uitgesproken, dat geen onderzoek naar de ver standelijke vermogens der beschuldigde had plaats gehad, meende de proc.-gen. te moeten requireeren de behandeling der zaak te schorsen voor drie maanden, ten einde een officieel onderzoek te doen instellen naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1