ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. IVo. 5150. Donderdag 17 September 1885. 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco [per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. Even als in liet natuurlijke leven, zijn ook in het maatschappelijke vele kwalen, die zich van tjjd tot tijd vertoonen, soms een besmettelijk karakter aan nemen en menigmalen een treurige nasleep hebben. Wij zouden kunnen spreken van eene socialistische krankheid, van eene stemrecht-manie, van eene ver- kiezings-koorts enz. 't Is er mede als met de epidemiën die zich nu en dan vertoonenzij breiden zich uit, brengen alles in rep en roer en ondanks alle middelen, die daartegen aangewend worden, moet men aan de kwaal den tijd laten om xiit te woeden, want geen kracht of geweld neemt haar weg, integendeel deze verlengen vaak hare verwoestende macht. Laat ons eenvoudig op de verkiezings-koorts letten, die bijwylen geheele volken aantast en zoo ze al geene slachtoffers velt toch eenen- treurigen invloed uitoefent. Men denke aan de opgewondenheid, die zich van allen meester maakt; aan de partyschap die de menschen als leeuwen tegen elkander doet opstaanaan den haat die wordt gewekt of gekweekt: aan de verwijdering die tusschen de burgers van hetzelfde land ontstaaten waarlijk men mag wel van eene verwoestende kwaal spreken, die, als hare hevigheid al bedaart, hare sporen voort durend laat zien. Op dit oogenblik zijn de Fvaiischeii. weder door die koorts aangegrepen en ofschoon nog in de begin selen laat het zich toch aanzien, dat de besmetting als altijd zich uitbreiden zal en veel kwaad stichten. Eer de 4de October, de dag waarop de verkiezingen moeten plaats hebben, aanbreekt, zullen er heel wat hoofden worden warm gemaakt; heel wat driften in beweging worden gebracht en heel wat hatelijkheden van de eene en van de andere zyde vernomen worden. Zooals wij vroeger mededeelden is de rechterzijde reeds in het strijdperk getreden en de Ministers vooral, die zich slechts bij maaltijden en feesten doen hooren, laten het niet onder zich om den bal terug te kaatsen en de Regeeringen van het tegenwoordig bewind hoog op te hemelen. Omtrent den eindelijken uitslag maken de vrienden der Republiek zich niet ongerust, meenende dat het volk nu niets anders zou willen, maar zoo zij al zegevieren, zal er toch een harde strijd vooraf moeten gaan en dan blijft de groote vraag of de stembus zal voortbrengen, wat meest in 's lands belang geacht moet worden. Opmerkelijk is in verband hiermede een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de prefecten, waarin op de onzijdigheid der ambtenaren en vooral der onderwijzers bij de verkie zingen wordt aangedrongen. Het schijnt dat de onder wijzers in Frankrijk ook wel eens buiten hunne be voegdheid gaan of wel dat zij een ander begrip daarvan hebben. Althans de Minister zegt, dat zij volkomen vrij zijn om van hun recht als kiezers gebruik te maken, maar dat zij zich van alle inmenging moeten onthouden en alle handelingen nalaten die als druk op de verkiezingen zouden kunnen beschouwd worden. Zulk een ministerieel schrijven zal zeker daar te lande, even als elders, wel een breed geschrijf uitlokken en wij zouden wel eens willen weten, wat ten slotte zal worden bepaald, omtrent hetgeen de onderwijzer buiten de school zeggen mag, zonder door de Regeering daarin belemmerd te worden. De berichten omtrent de Cholera in Frankrijk zijn niet ongunstig. Het laatste spreekt alleen van Marseille waar 10 gevallen voorkwamen. Men vleit zich dat de epidemie weder hare grootste hoogte heeft bereikt en daar elders slechts sporadische gevallen voorkomen wordt de hoop grooter, dat het gevreesde kwaad zich niet verder verbreiden zal. De Eugelsehe Regeering zal niet lang meer pleizier hebben van de quaestie met Rusland over de Afghaansche grenzen. Volgens de laatste tijdingen is eene bevredigende overeenkomst, in de vorige week, door de vertegenwoordigers der beide Mogendheden geteekend. Wel zal men nog eens bijeen moeten komen om alles nader te bepalen, maar de hoofdzaak is in orde en het blijkt nu wel, dat al de wind over eenen mogelijken oorlog niet anders dan een storm in een glas water is geweest. Men zal dus weder wat anders op touw moeten zetten, om de politieke gemoederen bezig te houden en wij twijfelen er niet aan of het Engelsche Kabinet zal wel spoedig eene of andere quaestie vinden. Voor het oogenblik kan men zich nu uitsluitend bezig houden met de treurige onthul lingen door de Pall Mall Gazette gegeven, waarin door het volk vrij wat meer belang gesteld wordt dan in grensbepalingen in andere werelddeelen. Wat er nog in Egypte voorkomen kan laat zich niet berekenen. Er is nu weder een telegram gekomen, inhoudende dat de Madir van Sennaar het garnizoen van Khartoum tot overgave heeft opgeëischt en dat wel met ernstige bedreigingen. Het bevestigt zich dat de bekende Osman Digna overleden is, eene gebeurtenis, die zeker zal medewerken om de Egyptenaren een weinig te temperen. Tusschen Duitsehland en Span je staan de zaken nog zoo mooi niet. Voor eenige dagen heette het, dat de Keizer een heele lieve brief aan den Koning geschreven had, die de meest vriendschappelijke oplos sing der quaestie. deed hopen, maar zooals het met dergelijke berichten meer gaat, kort daarna zeide men, dat het een sprookje was. De zaken zijn ook sedert het toenemen der onzinnige woede bij de Spanjaarden van eene andere natuur geworden en het zwaartepunt van het onderling geschil is verplaatst. Natuurlijk wil Duitschland voldoening hebben over den smaad door de Spanjaarden de Duitsche vlag aangedaan en Spanje is daartoe wel gezind, maar wil op zijne beurt dat Duitschland vooraf verklaren zal, dat het geenerlei beschermheerschap over de Carolina-eilanden zal zoeken uit te oefenen. Wie moet nu toegeven en den eersten stap doen Inderdaad eene moeilijke vraag, die nog tot heel wat verwikkelingen aanleiding kan geven. Toch komt het ons besckeidelijk voor, dat de zaak niet zoo moeilijk is, wanneer men haar eenvoudig stelt als eene, zooals er honderde malen in het burgerlijke leven voorkomen. Herhaaldelijk is reeds van de zijde van Duitschland bevestigd, dat men niets anders ver langt dan het bewijs van Spanjes recht, om alle in menging te doen ophouden. De Spaansche Regeering mag dus daarop rekenen en zou, onzes inziens, nu wel kunnen overgaan Duitschland voldoening te geven voor het onzinnig nederhalen der vlag, wat niet als zwak heid of ongepast toegeven zou kunnen aangemerkt worden. Op die wijze kwam men tot een eind, terwijl het nu te voorzien is, wanneer geen van beiden be ginnen wil, dat weder het eene uit het andere voor komt, waardoor de vreedzame oplossing wordt tegen gehouden. In Italië, bepaaldelijk te Napels, hebben weder ongeregeldheden plaats gehad ten gevolge van het weder uitbreken van de Cholera te Palermo. Een tiental gevallen was daar in de vorige week voorge komen en de inwoners van Napels waren, niet zonder grond er tegen, dat in hunne stad werden toegelaten, die uit de besmette plaats kwamen. Er hebben zelfs vechtpartijen plaats gehad en zoowel onder de burgers als onder de soldaten zijn onderscheidene gewond. Er is nu een streng toezicht op de aankomende schepen geboden en men vleit zich, dat daardoor de versprei ding van het kwaad zal kunnen voorkomen worden. Ook te Spezzia heeft zich de ziekte vertoond, maar gelukkig nog maar in een paar gevallen. Nieuwstijdingen. SI wc rife®. Een burger van New-York heeft voor het arm zalige houten huisje te Point Pleasant, waarin Generaal Grant geboren werd, 5000 dollars 12,500) gebodeu. Hij wil het aan de stad New-York schenken, om het in het centraal park te plaatsen. Maar de tegenwoordige eigenaar vraagt niet minder dan het dubbele, 10,000 dollars, voor het huisje. Hij verklaart, dat hij het huis bij stukken en brokken nog voordeeliger zou kunnen verlcoopen, want er zijn hem reeds voor enkele vensters, planken, en spijkers enz. hooge prijzen geboden. 3talic. Te Napels plagt een jonge blinde, die viool spelende door een jong meisje werd rondgeleid om te bedelen, veel deernis te wekken. Dezer dagen echter heeft eenv gezondheids-commissie, die bij een bezoek in zijne woning een hoop lompen deed verwijderen, daaronder een koffertje gevonden met ongeveer 8000 lira's in klinkende munt, een effect, rentende 70 lira's, en een aantal niet meer gangbare bankbiljetten van 50 lira's. De politie moest den bemiddelden bedelaar tegen de verontwaardiging van het volk beschermen. De „Köln. Zeitung" deelt eene merkwaardige genezing mede van knobbeljicht. Een stalhouder te Miinchen had tevergeefs tegen die kwaal raad gezocht bij de beroemdste geneeskundigenzijn toestand verergerde zoozeer, dat hij zes maanden achtereen met gezwollen en gekromde leden onbeweeglijk lag. Ten slotte nam men op aanraden van een bekende, zijne toevlucht tot omslagen van verwarmd keukenzout, in groote hoeveelheid. Na verloop van acht dagen was de zwelling verdwenen, drie dagen daarna kon de man zich weder bewegen en sedert is hij geheel gezond. Een proef met dit middel zegt de K. Z. kan in allen gevalle geen kwaad. 2Sclglc. Uit de gevangenis van Rijsel is een gevangene ontsnapt, die aan de ontvluchting van Loevestein doet denken. Hij is namelijk in een kist het gebouw uit gedragen, welke door eenige gevangenen, die timmer lieden van beroep zijn, vervaardigd was. De ontsnapte moet vele medepligtigen hebben. Door de ambtenaren te Oud-Yroenhoven (Belgisch Limburg) zijn 7500 kilo tabak, waarschijnlijk uit Maas tricht afkomstig, onder de volgende omstandigheden aangehouden. Een voerman kwam daar met een kar met hooieen oude knol, voor het voertuig gespannen, weigerde zijn dienst juist in de nabijheid van het grenskantoor. Toen nu eenige inwoners en ook de amb tenaren naar het weerspannige paard kwamen zien, meende de geleider dat hij ontdekt was en zette hij het op een loopen. Dit verwekte achterdocht en leidde tot de ontdekking der smokkel partij. SUcftcrliM!^'. Deventer, 14 Sept. Gisteravond viel een 19-ja- rig fabrieksarbeider op het onverwachts een kleer maker op den openbaren weg aan. Hij bragt hem in het aangezicht diepe sneden met een mes toe en sneed hem tevens een stuk van den neus. Twee rijksveld wachters kwamen te hulp. Een hunner moest het niet minder ontgelden, hem werden een paar sneden dooi de hand toegebragt en twee pezen afgesneden. De boosdoener was ook in de hand gewond en was, naar beweerd wordt, een gedeelte van zijn vinger kwijt. Dit zou gekomen zijn doordien hij bij den strijd met den rijksveldwachter in het mes zou zijn gevallen. De kleermaker en de bedienaar der openbare magt werden beiden ter verpleging naar het gasthuis over- gebragt en de onverlaat werd in arrest genomen. Heden kwam het geregt uit Zutphen, om de zaak te onderzoeken. De aanvaller is reeds vroeger, wegens verwonding met een mes, tot gevangenisstraf veroor deeld geweest. Zwolle, 14 Sept. Het eerste geval, waarbij een werkelijke brand door granaten gebluscht werd, had een paar dagen geleden alhier plaats. In het hötel Roskam, in de Voorstraat, was namelijk een brand uitgebarsten van zoo hevigen aard, dat de vlammen uit de ramen sloegen. Drie granaten van Hay ward bleken voldoende om het vuur te dooven. Amsterdam, 15 Sept. Naar wij vernemen heeft de Burgemeester vergunning gegeven voor den optocht der voorstanders van algemeen stemregt met banieren en muziek op Zaturdag a. s., mits alles te zeven uur is afgeloopen. De commissie voor den optogt heeft daarop aanvrage gedaan om, eventueel, den optogt des Vrijdags, 's avonds te kwart over achten te houden. Dingsdagochtend zal de beslissing worden bekend gemaakt. Behoudens mogelijke veranderingen zal de optogt bestaan uit 25 vereenigingen, die minstens 1000 leden tellen. In overleg met de politie zal elke vereeniging een vast nummer en een vaste plaats hebben, zoodat de orde bij het verzamelen voor het gebouw van den „Werkmansbond" verzekerd schijnt. Behalve de banieren der vereenigingen zullen een 60-tal borden met toepasselijke opschriften en nationale vlaggen aan den optogt een feestelijk karakter geven. Twee muziekkorpsen zijn geëngageerd en een zangver- eeniging zal liederen ten beste geven. Gisterenmorgen waren in het Volkspark ongeveer een dertigtal personen bijeen gekomen, ter formuleering der grieven die men tegen de houding der politie,' tijdens de jongste oploopjes, meende te hebben. Eenige klachten waren ingediend en zullen door een commissie worden geformuleerd en aan den Burgemeester inge zonden Te half een had in de groote zaal van het volkspark een volksmeeting plaats, die door ongeveer 2000 per sonen werd bijgewoond. Ook daar was de politie het onderwerp dat besproken werd. Ten slotte vroeg de Voorzitter, de bekende K. Ris, of een der aanwezigen iets ten gunste der politie had in het midden te brengen. Niemand scheen daartoe genegen, en de ver gadering ging uiteen. Des avonds werd er een vrouwen vergadering gehouden ter vorming van een vrouwen arbeiderspartij. Amsterdam, 14 Sept. In het kerkgebouw der Remonstrantsche Gereformeerde vereeniging alhier, werd gisterenavond de openbare algemeene vergadering ge houden der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank. Ds. Adama van Scheltema hield eene toespraak, terwijl de zangvereeniging „Harpe Sions" eenige liederen zong. De openings- en de sluitingsrede werden door jhr. J. L. de Jonge uitgesproken, waarin deze het vijftigjarig bestaan der vereeniging in herinnering bragt, dat zamenvalt met het lOOjarig feest der be strijding van sterken drank, dat in Amerika gevierd wordt. 's Gravenhage, 15 Sept. De Minister van financiën heeft voorgesteld den accijns van 60 gulden op het gedisteleerd voorshands tot 1887 te bestendigen. De Staats-Courant van heden avond bevat het berigt, dat Z. M. den Koning op Maandag 21 Sept. de Vergadering der Staten-Generaal zal openen. Rottei*<lam, 15 Sept. De instructie in zake de aanvaring tusschen de stoombooten „Zeemeeuw" en „Oude Maas II", welke in het voorjaar plaats had en waarbij acht menschen het leven verloren, is thans ge ëindigd. De zaak zal, naar wij vernemen, Donderdag 1 October voor de Regtbank alhier behandeld worden. Uit Bellingwolde deelt men mede Een merkwaardig geval van genezing door schrik van eene kwaal, uit schrik ontstaan, deed zich dezer dagen voor in het naburige Blij ham. Vrouw S. aldaar loopt sedert ruim tien jaren op twee krukken, ten ge volge van onsteltenis, toen haar zoon, door een vracht wagen overreden, in bedenkelijken toestand werd te huis ebragt. Nu schrikte zij op het berigt, dat baar man, ie in de schuur bezig was de turf op te zetten, door het omvallen der turf daaronder begraven lag. Dat1' berigt bleek gelukkig valseh te zijnhij had zich tijdig uit de voeten gemaakt. Zij bleef tengevolge van den schrik eenige uren buiten kennis, en zoodra zij werd bijgebragt, had zij het vrij gebruik harer beenen terug gekregen. Zij loopt sedert zonder krukken. Mkldelburg, 15 Sept. Het stoomschip „Valk III", vroeger „Arend" genaamd, hier te huis behoorende, verloor, na alvorens op een wrak gestooten te hebben, ter hoogte van het Zierikzeesche hoofd, de schroef met een gedeelte der as. Aanvankelijk te Zierikzee binnen- gebragt, is het stoomschip heden morgen met een sleper behouden hier ingekomen. Een 70jarig gebrekkig persoon alhier, die bij zijn kinderen verpleegd werd, heeft getracht zich met een scheermes den hals af te snijden. Hoewel de toestand hoogst ernstig is, hoopt men den man, die naar het gasthuis is vervoerd, in het leven te behouden. Goes, 14 Sept. Over het algemeen hebben de landbouwers niet te klagen, dat er geen notitie van hen en hun bedrijf genomen wordt. Zij beweren zelfs o gruwel! dat men er zich wat te veel mede bemoeitdat men de boeren liever wat met rust moest laten. Want de meeste verslagen over verwachtingen van den oogst, over „beschot" bij het dorschen enz. enz. zijn volgens die pruttelaars afkomstig van lieden, die er niets van weten. Daarom zijn die ver slagen onvolledig niet alleen, maar meestal onjuist. In den regel wordt volgens de landbouw-criticus een vergrootglas gebruikt om de gunstige en een ver kleinglas om de ongunstige zijde van het „vak" te beschouwen. En het is juist het gebruik van het ver grootglas, dat hem benadeelt, meent hij, want daardoor wordt eene billijke regeling der pachten tegengehouden. Wij willen de waarheid in het midden laten, doch wij beweren, dat dan de landbouwer zelf moet mede werken om juiste verslagen samen te stellen. En wat ziet men vaak gebeuren? Een erkend bekwaam landbouwer werd door den burgemeester zijner gemeente uitgenoodigd om be hulpzaam te willen zijn bij het uitbrengen van het rapport omtrent de landbouw voor het gemeenteverslag. En de landbouwer-pruttelaar weigerde pertinent Door mejufvr. P. L. Rodbart is tegen 15 October eervol ontslag aangevraagd uit hare betrekkingen als hoofd der bewaarschool en als hoofd van het onderwijs in de handwerken voor on- en minvermogenden. Aan deze betrekkingen is eene jaarwedde verbonden van J 750 en f 100 voor vrije woning. De levering van steenkolen ten behoeve der ge meente voor den aanstaanden winter is aangenomen door de Wed. M. v. d. Reit, en wel de New-Castle- kolen voor 99 en de Ruhrkolen voor 571/2 cent per Hectoliter. Colijnsplaat, 15 Sept. Een arbeider van Cort- gene, J. v. G., werkzaam op het veld onder deze ge meente, is heden door den bliksem getroffen en gedood. Zierilc/ee ,16 Sept. De collecte voor de scholen met den bijbel heeft alhier opgebragt 192,51. In het pas verschenen no. 36 van den „Neder landsehen Spectator," treft men een belangrijk artikel aan van den heer J. G. Frederiks te Amsterdam, over Johannes van Simonsbergen, schoolmeester te Oud- Vosmeer van 1748 tot 1762, die zich als lexicograaf heeft doen kennen. Zulks wordt aangetoond door het kenbaar maken van twee door hem uitgegeven werkjes in 1756 bij Hendrik Trap te Leiden, getiteld„de Nederduitsche Spraakkunst" en „klein Nederduitsck Woordenboek," bevattende 296 woorden De reden, waarom de in het tuchthuis te Leeu warden gedetineerde Wolters is begenadigd, is naar wij vernemen zijn gezondheidstoestand in verband met zijn hoogen leeftijd. Wolters is 76 jaar oud, werd sedert zijn opneming in het tuchthuis verpleegd in de ziekencel en lijdt thans aan een slepende ziekte, die volgens geneeskundige getuigenis zijn herstel hoogst onwaarschijnlijk maakt, terwijl langer verblijf in het tuchthuis zijn dood zeker zou verhaasten. Naar. men weet, is zijn broeder, die tot correctioneele gevange nisstraf was veroordeeldreeds in de gevangenis overleden. Dat de trekvogels dit jaar bijzonder vroeg zijn heengegaan naar zoeler streken, wordt als een voor teeken van een strengen winter beschouwd. In den Elzas hebben zich reeds op verscheidene plaatsen wolven vertoond, en ook dat feit acht men een voor bode van vroege en strenge koude. Men zou er kunnen bijvoegen, dat het verleden week nabij Scheveningen reeds een weinig gesneeuwd heeft, en dat er in Noor wegen reeds ettelijke graden vorst geconstateerd zijn. De Zomer van 1885 was niet eens kort, hij is er in het geheel niet geweest Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het Geregts- hof te 'sGravenhage Jhr. Mr. D. G. van Teylingen, regter in de arrond.-regtb. te Middelburg. Zaturdagavond laat maakte een koopman met groenten, die zijn waar stond te venten op de Geest te 'sGravenhage, zich zoo boos tegen een kooper, die te veel naar zijn zin afdong, dat hij met een tonne- maat, een zoogenaamd „kwartiertje", den afdinger een hevigen slag in den nek toebragt, die een erg sterk bloedende wond veroorzaakte. De getroffene werd naar het ziekenhuis gebragt en de driftige koopman, die de vlucht had genomen, door de politie achterhaald. Te Delftshaven wordt in eene vleesckkouwerij, gedurende twee dagen per week, uitstekend vleescli verkocht tegen ƒ0,35 het halve kilo. Op de dorpsschool te Sleeuwijk was een jongen, die telkens de aandacht trok van onderwijzer en van schoolopzieners wegens zijne vlugge bevatting en op merkingsgave, gepaard aan vlijt en goed gedrag. Tot zijn geluk ging hij ter catechisatie bij ds. Van Geyten- beek, wiens bewondering hij eveneens opwekte, en die niet rustte, vóórdat hij van een dertigtal welgestelden de verzekering ontving eener jaarlijksche bijdrage, ten einde den knaap den zesjarigen cursus aan het gym nasium te Gorinchem te doen doorloopen en gedurende dien tijd hem te kunnen voorzien van fatsoenlijke kleeding en passende voeding. Hierin eenmaal geslaagd, was er nog minder dan twee maanden tijds over, om de knaap gereed te maken voor het admissie-examen, een tijd waarin hij zich nog vele zaken moest eigen makeno. a. ontbraken nog geheel de vereischte kundigheden in het Fransch, ééne taal, waarvan de knaap ternauwernood had hooren spreken. Het gevolg was, dat de veelbelovende leerling dezer plagen met glans het admissie-examen aflegde en blijkbaar meer wist, dan strikt gevorderd werd. Het opmerkelijkste was wel, dat op eene vraag, onver schillig over welk vak, niet alleen het juiste antwoord werd gegeven, zooals het hem geleerd was, maar dat hij steeds daaraan beschouwingen vastknoopte van eigen vinding. Voor den hoogen raad werd Maandag behandeld de voorziening van C. B., dienstknecht te Wolfaarts- dijk, tegen een arrest van het geregtshof te 's Graven- hage, waarbij hij ter zake van diefstal van een loonbediende ten nadeele zijns meesters was veroordeeld tot 15 dagen celstraf. Hij had uit het kippenhok zijns meesters weggenomen twee kippeneieren. In deze zaak waren geen middelen van cassatje aan gevoerd. De advocaat-généraal mr. Gregory concludeerde tot verwerping der voorziening en de hooge Raad zal a. s. Maandag uitspraak doen. Uit Winschoten schrijft men omtrent een geluk kig ^afgeloopen buiteling het volgende aan de „N. In den sneltrein, die Zondagnamiddag ruim 5 uur van hier vertrok in de rigting van Groningen, bevond zich onder de passagiers iemand te Eepe woonachtig die per tram van Stadskanaal was gekomen. Tusschen de overwegen te St. Vitus-Holt onder deze gemeente en die van Westerlee stak onze Gelderschman't hoofd eens uit het portier, ten einde de omstreken beter te kunnen overzien, eene belangstelling, die hem zijn hoed deed verliezen. Nauwelijks echter had de wind zich van dat hoofddeksel meester gemaakt of het portier zelf, waarop de man leunde en dat blijkbaar niet goed gesloten was, ging open en de persoon zelf, die zijn evenwigt verloor, viel uit de coupé van den in vollen vaart zijnden trein. Uit eene nabijgelegen landbou werswoning snelden personen, die het ongeval bemerk ten, toegelukkig echter had de tuimelaar geen ander letsel bekomen dan het afschaven van eenig vel aan de eene hand. De persoon in quaestie wandelde herwaarts terug, vond onderweg zijn hoed en vertrok met den eerst- volgenden trein van 9.5. Bij de „betooging", die jl. Zondag te Rotterdam is gehouden, werd de volgende opmerking gehoord Wat mot dat nou beduijen vroeg een vrouw. Wel mens 't is om het stemrecht te doen, doceerde een tweede. Stemrechtwat is dat nou weer voor nuus Gut mens, weet je dat niet Stemrecht voor de Tweede Kamer Tweede Kamer Ze zijn niet wijsEen mensch is blij als ie één kamer heeft met een klein keukentje en een fornuisie Zaturdagmorgen werd in een der stegen te Arnhem eene vrouw dood in bed gevonden, met de jeneverflesch in de hand. Zij bleek in den drank gestikt te zijn. Uit Bennekom meldt men Als een bewijs hoe sterk de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat te dezer plaatse het rundvleesch reeds wordt verkocht voor 60 ct. per kilo, terwijl voor diezelfde kwaliteit eenige maanden geleden nog 80 a 85 ct. per kilo moest worden betaald. Een 21-jarige smidsknecht te Zwaluwe, die aan slaapwandelen leed, is 's nachts uit het raam zijner slaapkamer gevallen en was onmiddellijk dood. Blijkens berigt in het officieel orgaan bedraagt het aantal gevallen van cholera in geheel Spanje sedert het begin der ziekte tot 1 September 254,455, waarvan 91,000 met doodelijken afloop. Zekere M. de Weerd, oud 27 jaren, vroeger stoker op een Mailboot te Vlissingen laatst verpleegde te Veenhuizen, is door het Geregtshof te Leeuwarden wegens misdrijf tegen de zeden veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. Volgens de „N. Gr. Ct." zou de Minister van Financiën eene herziening der personeele belasting ont werpen op de volgende grondslagen. Verdwijnen zou de remissie, die, hetzij voor twee derden, hetzij voor een derde van den aanslag, den belastingschuldigen wordt toegekend, naar gelang van de geschatte huur waarde, en een bepaald minimumcijfer voor dien grondslag, naar gelang van het zielental, zou worden aangenomen. Vervolgens zouden de tweede en derde grondslagen vervallen, namenlijk de belasting op deuren en vensters en die op haardsteden en een equivalent worden ge vonden in een verhooging van het procentental tegenwoordig vijf waarmede de geschatte huurwaarde wordt belast. Het vervallen van genoemde grond slagen zou zoo voegt de berigtgever hieraan toe billijk zijn tegenover de mingegoeden en den middenstand, die tegenwoordig van de genoemde ob jecten evenveel betalen als de gefortuneerden. Te Ierseke zal in de herberg, waar de oesterbeurs gehouden wordt, eene zaal gemaakt worden, welke 250 personen ruim en gemakkelijk zal kunnen bevatten en daarboven eene zaal voor 200 personen, benevens logeerkamers en kamers tot het houden van vergade ringen. Het plan tot deze verbouwing, hetwelk was opge maakt door den heer Le Clercq, architect te Kruiningen, is goedgekeurd en het werk onderhands aangenomen door de heeren L. Laban en M. de Regt, te Ierseke. Ook is voorloopig besloten tot het stichten van eene vereeniging ter bevordering en uitbreiding van de oestercultuur aldaar. KERKNIEUWS. De heer G. II. Toebes, theol. cand. te Kampen, heeft het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Haamstede aan genomen. TOONEELNIEUWS. Maandagavond had voor een vrij talrijk publiek de opvoering plaats van Schiller's „Roovers" vertaald door Veltman. Als we iets van het stuk moeten zeggen, dan is het dit: we gelooven, dat Schiller te jong was toen hij dit stuk schreef. De opvoering evenwel van dit stuk, waaraan vele moeielijkheden zijn verbon den, is naar ons oordeel uitnemend geslaagd. Al licht kan men bij de vertolking der rollen, van Karei en Frans, zich aan overdrijving schuldig maken. De heeren Veltman en Potharst waren o. i. in deze rollen uitstekend op hunne plaats. Maximiliaan, graaf van Moor, die een gelukkige vertolker vónd in den keer van Hilten, is de vader van Karei en Frans. Deze laatste (de heer Veltman) tracht den broeder zwart te maken en het gelukt hem dezen in ongenade te Idoen vallen. Zij beiden beminnen Amalia van Edel- reick (Mevr. Ellenberger) en tot eiken prijs zal Amalia de vrouw van Frans worden. Maar ook den grafelijken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1