ZIERIKZEESCHE II I U Ml II I) I No. 5129, Dingsdag 15 September 1885. 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERÏENTI ENvan 1 3 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Lijst van benoembai*en Iblj den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat door ben voorloopig is opgemaakt de lijst van bij de brandweer benoembare ingezetenen, welke lijst van beden af gedurende veer tien dagen ter Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage zal nederleggen. Zij, die meenen niet benoembaar te zijn, op grond van de bepalingen voorkomende in art. 43 der Veror dening tot voorkoming en blusscbing van brand, kunnen bunne bezwaren binnen een en twintig dagen na de nederlegging der lijst schriftelijk indienen aan Burge meester en Wethouders, en binnen drie dagen na de dagteekening eener afwijzende beschikking, daarvan in beroep komen bij den Raad. Die bepalingen luiden als volgt: Benoembaar zijn alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten September hun '25e jaar hebben volbragt en hun 50e nog niet hebben bereikt, met uitzonde ring van lo. de door het openbaar gezag aangestelde ambte naren en beambten, die ingevolge hunne instructie, bp brand zich op eene bepaalde plaats bevinden moeten of in de waarneming hunner betrekking ter plaatse van den brand, ambtspligten kunnen te vervullen hebben 2o. de schippers en varensgezellen, die door hun be roep het grootste gedeelte van het jaar .buiten de gemeente verblijf houdenen hen die wonen op een afstand van meer dan 1000 el hemelsbreedte buiten de bebouwde kom der gemeente 3o. de militairen in werkelijken dienst en schutter- pligtigen die niet tot de reserve zijn overgegaan 4o. de leeraars der onderscheidene godsdienstige ge zindheden 5o. de geneesheeren 6o. de leeraars en onderwijzers der openbare en bij zondere scholen 7o. het personeel aangesteld tot bediening der ge meente-vloedplanken en 8o. hen, die volgens eene schriftelijke verklaring van een der plaatselijke geneesheeren, op grond van ligchaams- of zielsgebreken, ongeschikt zijn voor den dienst bij de brandweer. Zierikzee, den 14 September 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERGQ. DE KERMIS. Wie mij oude, dacht vertrokken Naar het somb're schimmenrijk, Geef ik heden onverschrokken Van mijn aanzijn weder blijk, 'k Breng aan alle blijgezinden, Een bezoek, op Zeeuwschen grond, En breng al mijn oude Vrinden, Op de KERMIS nog eens rond. Wie nu al een tal van weken Steeds den mond heeft vol gehad Van hetgeen hij heeft bekeken In de drukke Scheldestad, Neme nu ook eens notitie (Schoon men er ook dwaasheid ziet) Van de kleine expositie, Die de Kermis hier thans biedt. Wand'le met mij langs de Kramen Tot aan 't ruime Havenplein En ge vind er zeker namen, Die hier lang niet vreemd meer zijn. Eene Tent is er verrezen Voor 't Gezelschap van van Lier, Waar men als een jaar voor dezen, Hoopt op een zeer druk vertier. Men vergeet daar 's levens lasten Als men het Tooneel bemind, En zich nog eens kan vergasten, Op 't bekende Satans-kind. Ook in Wery's schoon Theatre Vindt ge Honden gedresseerd, Die, met Apen, glad als water, Lev'ren wat U amuseert. Ponneys, Poedels, Tijgerhonden Met Lapoender en Mandrill Zijn er aan 't Tooneel verbonden, Lettend' op hun 's meesters wil. Gaan we ook eens even kijken In 't Panopticum daarnaast, Waar de Beelden zoo gelijken, Dat zich elk er van verbaast. Schurken, tronies, maar ook braven Ziet ge in het was daar staan Doch laat ons langs d' Oude Haven, Ook eens wand'len naar de Kraan Daar kan elk zich vergewissen Van de kracht der profetie En zijn toekomst zien beslissen, In de tent van Dilriko Mie. Zoo aan meisjes als aan knapen Is hier ook 't genot bereid Eens te zien hoe vrije Apen, Zich bedienen van hun tijd. Sporlf laat deze dieren twisten Krabben, springen naar hun aard 'tWelk misschien aan Darwinisten, Schaamte voor hun afkomst baart. Ook wordt hier te zien gegeven Hoe Natuur soms wond'ren kweekt In een Daim;, die kan leven, Schoon haar 't onderlijf ontbreekt. Wie dit wonder gaat beschouwen Is voorzeker hoogst tevreê Dat er zulke halve vrouwen, Niet bestaan in Zierikzee. Bij den geur van de gebakken Die daar opstijgt in de lucht d' Eleetrische leuning' pakken, Is ook een gezonde klucht. Kan den stroom U niet behagen Die Uw Corpus er doortrekt; Zeker worden uwe magen, Er tot eetlust opgewekt. En om dit dan weer te herstellen Wil ik U in 't fraai Salon Met genoegen vergezellen, Bij Bezooijen of Porton. Wie Verstraate niet bezochten, Al de kleinen zeker wel, Die op hunne kermistogten, Dweepen met de Carrousel. Zij, die naar die rijpret snakken Worden met een Cent gepaait En al 't koper uit de zakken, Wordt daar bij elkaar gedraaid. Wie als ik de kunst beminnen, Treden met mij op de stoep Der Concertzaal en gaan binnen, Tot het Tableau de la troupe. ERNEST JOUNG zal u verrassen Als hij Uw gedachten raad En er op geen duizend passen, Iets geheims voor hem bestaat. Goes moog' zich nu al beroemen Op zyn grooten Spiritist, Hier is een genie te noemen, Dat zich heusch schier nooit vergist. Tal van Specialiteiten Met een Neger als Comique Doen U daar de uren slijten, Onder een beschaafd publiek. Zingen Solo's en Duetten In het Engelsch, Duitach en Fransch En ook schoone Chansonnetten, Die besluiten met een dans. Ook naar 't Huis van Nassau, boven Troon ik u volgaarne mee Durf er U iets goeds beloven Onder leiding van Hoeré! Een Orkest laat zich daar hooren Met Chanteuses zonder tal, 't Welk voor muzikale ooren Zeker bijval vinden zal. Moog'lijk zijt ge al tevreden, Maar gelooft mij, ik nog niet Vóór gij de Vermaak'lijkheden Op het Schouwsche marktplein ziet 1 Wij gaan daar een zeiltogt wagen In een Schuit die schomm'lend draait, Maar zelfs bij de wildste vlagen Nimmer uit zijn koers verwaait Men kan daar een speelvaart maken Al bevalt de zee ons niet En eens zeilen om het baken, Zonder dat men water ziet. Kunt ge zulks niet goed verdragen, Dan verlaat ge fluks de Schuit, Om het op den Tram te wagen, Daar de Conducteur U fluit. Doch bedenk bjj al die grappen, (Hoe vermaak'lijk en gezond) Toch weêr tijdig uit te stappen, Want we moeten nog eens rond. Maar wordt gij misschien wat moede Dit heeft ook al geen bezwaar, Dan gaan we even bij <1© Goede, Die heeft juist zijn Biefstuk klaar. Nu de rest nog gauw bekeken, Maar dan weêr naar 't Havenplein Daar is Lanwers ook te spreken, Voor wie ijslijk kippig zijn. Tevens in zijn Kraam te gluren Geeft genot aan groot en klein, Maar ook Muller en zyn Buren Sieren met hem het Terrein. Ook in de allerstilste wijken Zingt men voor 't geacht publiek En hoort zelfs op beide dijken, Orgelspel en Straatmuziek. Tevens zie ik met behagen Eene gansche Kolenmijn Daag'lijkscli door de Stad hier dragen Door een Simson van den Rijn. Wie dus op de Kermis smalen, Niemand onzer doe dit na, Maar gaan even ademhalen Boven op Concox-dïa. Danken de Directie-leden Bij Boudier en bij "Vermunt Dat het vrij naar binnentreden Met de Kermis is vergund. Laat ons daar slechts zooveel koopen Dat het hersens krenkt noch wond, En niet aan de leiband loopen Van de een of and'ren Bond. Drink een flesch met Uwe Vrinden In gepaste vrolijkheid En die er genot in vinden, Ook een Schaepman op zijn tijd Doch, ik oude, moet U raden Neem nooit zulk een leeuwendeel Dat Uw woorden of Uw daden, Spreken van een glas te veel 't Zou Uw ouden Vriend bedroeven Als hem zulks ter oore kwam En zou 't volgend jaar beproeven, 't Vocht te weren, uit Schiedam Nieuwstijdingen. Slwuerttia. Een lesje voor de socialisten, die in den waan verkeeren, dat de werkgevers alleen vette jaren kennen. In de stad Washington werden dezer dagen eenige katoenspinnerijen verkocht voor 225,000 dollars met een verlies van 1,147,500 dollars. In 1872 betaalden deze fabrieken aan de aandeel houders 10 percent, en haar aandeelen stonden 105. Gedurende de vier daarop volgende jaren werd volstrekt geen dividend uitbetaald, en de papieren daalden tot 50. In 1876—78 was er uitbetaling van 6 percent, en stonden de aandeelen pari. In 1879 weer geen dividend in 1880 6 percent; in 1881 4 percent, en verder vol strekt geen winsten. Ondertusschen, d. w. z. in dertien jaren van afwisselenden tegenspoed met een gemiddeld j aarlij ksch dividend van 3 percent, hebben de werk lieden geregeld hun arbeidsloon in ontvangst genomen. Het vak van orgeldraaier is niet een der minst winstgevenden. Voor de regtbank te Manchester ver scheen een orgeldraaier met een aanklacht tegen een vakgenoot, die hem 100 pond sterling ontstolen had, een gedeelte van een som van 127 pd, st., welke de aanklager op zijne muzikale zwerftochten tijdens den laatsten zomer had kunnen sparen. Kttslitttl), De eerste treinen met bannelingen uit Pruisisch Silezië zijn op 4 en 5 dezer, te Warschau, aangekomen. Zij bevatten omtrent 300 personen, vrouwen, kin deren en werklieden. De ongelukkigen waren letterlijk van alles ontbloot. Men had de meesten met geweld naar de Russische grenzen gebragt. Te Sosnovice hadden zij zich genoodzaakt gezien te bedelen om eenig voedsel te bekomen en het noodige geld tot hunne reiskosten. Madrid, 11 Sept. Het antwoord van Spanje aan Duitschland in de zaak der Carolina-eilanden, is gisteren verzonden. De Spaansche Regering vraagt, dat Duitsch land van elk plan van beschermheerschap over die eilanden afzie, voordat voldoening wordt gegeven voor de beleediging, de Duitsc'ue vlag aangedaan. De bevelhebber van de Duitsche kannonneerboot „litis" deed verscheidene eilanden der Carolina-groep aan, voordat hij zich naar Yap begaf. Hij moet gene raal Terreroes verklaard hebben, dat hij last had om na te gaan, op welk der eilanden de Spaansche vlag niet woei. Het telegram, dienaangaande door generaal Terreros gezonden, treedt echter weinig in bijzonderheden. JFtttivfertjÊ, In de sail Molière te Parijs heeft eene vergade ring plaats gehad, waarin de vrouwelijke candidaten voor het lidmaatschap der Kamer gesteld zouden wor den. Tot een resultaat is men echter niet gekomen, want de vergadering eindigde met een vechtpartij tusschen de verschillende spreeksters. Het ging er intusschen vrolijk toe, want de toehoorders schater den van het lagchen over de dwaze redeneeringen. En hetgeen de vrolijkheid nog verhoogde, was de bruta liteit waarmede de spreeksters elkander van de tribune verdrongen. Het hardst sprak eene zekere Louise, maar deze, door een man uit het publiek uitgelagchen, voelde zich genoodzaakt, naar beneden te komen, den beleediger zijn wandelstok af te nemen, dien op zijn hoofd stuk te slaan en hem, met behulp van een paar vrienden uit de zaal te slepen, waar zij hem in de gang eene voorbeeldige kastijding toediende. Toen zij terugkwam, was een ander aan het spreken, zij vervolgde intus schen hare rede, zoodat men niets meer verstond. Het publiek was intusschen tot eene uitbundige vrolijkheid gekomen, en toen een andere spreekster op het tooneel vloog en men voorzag dat deze en Louise elkander bij de haren zouden grijpen, hitste het publiek haar beiden als honden aan. Hoe lang er nog menschen in de zaal gebleven zijn, weten de verslaggevers der bladen, die langzamerhand een goed heenkomen zochten, niet te zeggen. Hoorn, 12 Sept. Naar gezegd wordt zouden laatst leden "Vrijdag de passagiers die met een der ochtendtreinen zich van Hoorn naar Amsterdam begaven aan een groot onheil zijn ontkomen. Bij het verlaten van het station Purmerend stond het signaal bij de brug over het Noord- Hollandsch kanaal op veilig. In werkelijkheid evenwel was de genoemde brug geopend, wat door den machinist, wiens uitzicht door een wachthuis belemmerd was en die by gevolg alleen kon afgaan op het gegeven signaal, eerst op het uiterst oogenblik bemerkt werd. Door on- middelijk met alle kracht te remmen, wist hij den trein nog bijtijds te doen stilstaan. Men ijst bij de voorstel ling van de ramp die zou hebben plaats gegrepen, indien het geluk hier niet had medegewerkt en den machinist de tegenwoordigheid van geest had begeven. Meer dan 200 personen toch zouden in dit geval den dood in het water hebben gevonden. Naar men verder verhaalt zou de machinist voor zijn cordaatheid eëne geldelijke belooning hebben ontvangen, de brugwachter wegens zijn nalatigheid in hechtenis zijn genomen. Het een zoowel als het ander moet aller instemming wegdragen, maar niet ongepast is tevens de wensch, dat de directie dezer Spoorwegmaatschappij zich niet door misplaatste zuinigheid late bewegen om een enkel persoon slechts met het toezicht over een brug te belasten, maar die gewichtige posten ter bewaking en behandeling aan voldoend personeeltoete vertrouwen, ten einde te voorkomen dat het leven der reizigers op onverantwoordelijke wijze aan de grootste gevaren worde blootgesteld. Amsterdam, 12 Sept. Op de Prins Hendrikkade ontmoete een man zijn schoenlapper', wien hij eenige dagen geleden een paar laarzen had gegeven om te herstellen. Hij meende eene bijzondere overeenkomst te zien tusschen het schoeisel van Mr. Pikdraad en de geïncrimeerde laarzen. Hij greep daarom dezen aan, trok hem een der laarzen uit, en toen de identiteit zich bevestigde, bragt hij den om het mijn en dijn zich niet veel bekommerenden schoenlapper met de laars zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat deze een wijnhuis werd ingedragen, alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. Rotterdam, 13 Sept. Heden had alhier eene „volksbetooging" plaats in het belang van algemeen stemregt. Het Werkliedenverbond trok zich terug toen het bleek, dat de sociaal-democraten hunne roode vlag lieten wapperen. Een driehonderdtal personen trok nu in de beste orde van het Beursplein naar het Feestge bouw, waar als spreker optrad P. van der Stadt, van de sociaal-democratische afdeeling te Zaandijk, die in vurige taal de noodzakelijkheid van het algemeen- stemregt trachtte aan te toonen. De volgende motie werd bij acclamatie aangenomen De Volksvergadering, gehouden op heden den 13den September 1885, te Rotterdam, spreekt als haar ge voelen uit: „Dat ten spoedigste het algemeen kiesregt, bij de „Grondwet gewaarborgd, moet worden verleend, en dat „een langer negeeren van dezen volkseisch een mis- „dadige daad is". De Voorzitter sloot daarna de bijeenkomst met eene toespraak, waarbij hij elkeen en vooral de kleine burgerij opwekte om tot algemeen stemregt op te wekken. Hij vond daarbij gelegenheid de jongste ongeregeldheden te herdenken en noemde allen die glazen inwierpen of de huizen beschadigden lafaards. Hij geloofde dat zij uit domheid handelden en om lucht te geven aan de in hen werkende „giststof". Hij verklaarde voorts te gelooven dat de naderende winter niet rustig zal voorbijgaan. Dus algemeen stemregt De vergadering ging hierop uiteen. Aardenburg;, Vrijdag 11. werd onze gemeente bezocht door zekeren A. de P., rondreizend geneesheer, zonder vast verblijf. Dewijl hjj gekleed is op eene wijze, die bij iedereen een soort van afkeer opwekt, en van tijd tot tijd misbruik maakt van de goedheden van de familie vergunning, zyn er slechts bij groote uitzonde ringen hotelhouders te vinden, die hem nog verblijf willen geven. Toen hij dan ook den Vrijdag, des avonds om elf uur, nog langs 's heeren straten dwaalde, zoe kende naar eene plaats om zyn hoofd ter ruste te leggen, ontfermden zich de marechaussées over hem en bragten hem in eene veilige bewaarplaats, voor welke goedheid hij hun den volgenden morgen, bij het ver laten van zijn logies, zijn dank betuigde. Nauwelijks ontslagen, begaf hij zich wederom^-naar de familie vergunning, hield een consult bij een zieke, en keerde ten twaalf ure, begeleid door de politie naar zijn nachtverblijf terug. Aangezien het kleedingstuk, dat anders „broek" heet, bij hem 't vermogen niet meer bezat om de onderkleedercn te bedekken, werd hem een tamelijk goede klepbroek ten geschenke ge- even. Toen hij zijne tijdelijke woning verliet, trok hij e klepbroek over al het andere en kuierde, klep in de hand, door de Langestraat, zeer ten genoege van de lieve jeugd. Den nacht van Zaturdag op Zondag heeft hij doorgebragt deels onder eene houtvim, deels in een schuur, deels op een secreet. Thans heeft hij onze gemeente verlaten, voorzien van een paar pro cessen-verbaal. Te betreuren is het, dat zoo iemand nog de geneeskundige practijk mag uitoefenen Mixlclerfcmrgr 9 13 Sept. Gisteren hielden de leerlingen van het gymnasium een ontgroen partij. Tot het programma behojorde ook eene wandeling en corps door de stad. Hierbij geraakten eenige der jongelui in botsing met de straatjeugddie echter door de bemoeijing van eenige bezadigde lieden, met een kleine vechtpartij afliep. De gymnasiasten ver volgden hun tocht vergezeld door eene jolende menigte. Ook deze Zaturdag-avond of nacht is niet voorbij gegaan zonder dat een spiegelruit het moest ontgelden. Ten half twaalf toch werd bij den hypotheekbewaarder Yan Trigt een groote ruit verbrijzeld. Wat het feit nog brutaler maakt is dat het huis schier op een kruispunt staat en de dader van 5 zijden door de politie kon worden overvallen. Men beweert dat een der winkeliers een anoniem bericht heeft ontvangendat ook zijn groote spiegel ruit aan de beurt is. Te Veere werd dezer dagen eene openbare ver- kooping gehouden waarop 10 gebouwen en erven werden verkocht. Twee koetshuizen met stalling bragten op ƒ120 en ƒ125, drie huizen met erf en tuinen 100, ƒ105 en ƒ205 het stuk, 3 woonhuizen ƒ90, 140 en ƒ155 het stuk, 1 pakhuis en erf 110 en eindelijk een neerenhuis 300. De 10 perceelen dus te zamen voor ƒ1450 "Vlissing-en, 12 Sept. Heden avond hield in het koffiehuis van den heer C. Swalp alhier de heer P. A. Janssen, van Middelburg, een openbare lezing, met het doel om bier eene afdeeling van het Bond voor het algemeen stem- en kiesregt te stichten. Er waren ruim 150 menschen, van verschillenden rang en stand, opgekomen, de meesten stellig uit nieuwsgierig heid naar de theoriën die zouden worden verkondigd. Yeel nieuws gaf de spreker echter nieteen hevigen aanval op de pers, de verzekering dat reeeds 60,000 leden tot het Bond toegetreden waren, en de mede- deeling dat op Zondag 20 dezer 20,000 leden aan den optogt te 's-Hage zouden deelnemen, ziedaar het voor naamste. Ten slotte traden een 10 a 15 tal hoorders tot het Bond toe. Yan de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Op de werf „de Schelde" te Vlissingen, zal eerst daags een voor de zeevisseherij „Amsteldiep" gebouwd vaartuig te water gelaten worden; het schip zal de naam Mossel dragen. Met het werk aan de boot van den Rotterdamschen Lloyd „Drenthe" gaat het goed vooruit, en men hoopt het schip in korten tijd te Middelburg in het drooge dok te kunnen zetten, om den bodem na te zien en schoon te maken. Yoor de werklieden te Middelburg en Vlissingen zullen dan de goede dagen vooreerst echter weder over zijn, daar voorloopig geen nieuwe orders van belang verwacht worden. Groes, 12 Sept. Den 27 Aug. bragt de landbouwer D. K. van Wolfaartsdijk een wagen met graan her waarts. Bij die gelegenheid moest hij ook in de Voor stad zijn. Van daar den terugweg aannemende, verzocht een lïjarige Goesche knaap een eind mede te mogen rijden, wat toegestaan werd. Bij zijne woning gekomen sprong de knaap van den wagen en K. vervolgde zijn tocht. Eenige oogenblikken later iets moetende betalen, miste deze zijn geldbeurs, waarin 54- en waaraan een bos met sleutels bevestigd was. Aan onze ijverige rijksveldwacht is het gelukt te ontdekken, dat bedoelde knaap een bankbiljet van 40 had gewisseld. Dit leidde tot een nader onderzoek en bekentenis van den knaap, die den zak met geld en sleutels in eene sloot nabij het Station had verborgen en waar bijna de geheele som gisteren werkelijk gevonden is. Ver moedelijk was onder het rijden de beurs uit den zak van K. in den wagen gevallen en heeft de knaap haar gevonden en zich voorloopig toegeëigend. Door den storm van gisteren nacht zyn te Ierseke .twee vaartuigen gezonken. Een is tegen een steiger geslagen en heeft daardoor zijn boegspriet, zyn roer en zijn zwaard verloren; het andere heeft zijn mast gebrokenwaardoor zijne zeilen over boord sloegen. Voorts is nog een tjalk op een berm geslagen, doch heeft daardoor weinig schade geleden. Door den heer S. alhier is aanvrage gedaan om het geheele terrein aan de Laurens Pieter v. d. Spiegel straat, tegenover „Help u zeiven" voor het aanleggen van eene villa. Zierikzee, 13 Sept. Na de hoogst ongunstige weersgesteldheid der laatste dagen, had Excelsior" heden een weinig te voorzien succes op haar laatste wedvlugt voor dit# jaar, zijnde van Kortrijk, afstand 102 K. M. De duiven werden ten 9 ure, volgens telegram met helder weder, losgelaten. De uitslag was als volgt 1 duif van dhr. P. O. Olivier, aank. 10 u. 44 m. 50 s. 2 W. J. Rensen, 10 46 35 3 H. C. v. d. Ende, 10 49 40 4 P. O. Olivier, 10 50 50 5 J. Hogerheyde, 10 52 15 6 Idem 10 53 7 P. O. Olivier, 10 54 10 8 J. Hogerheijde, 10 55 25 9 A. Adriaanse, 10 56 4 10 W. J. Rensen, P. O. Olivier, 10 i» 59 45 11 11 34 34 De eerste duiven hebben alzoo met ee ne snelheid van ongeveer'1000 M. per minuut de reis afgelegd. Als een staaltje van de heerschende crisis in den landbouw, deelt een blad uit Limburg mede dat in de vorige week eenige verkoopingen en verpachtingen te Heerlen zouden worden gehouden, waarbij alleen de notaris en de oproeper, maar geen enkel lief hebber verscheen. Aan J. G. H. Wolters, laatstelijk bankier te Ven- loo, bij arrest van het geregtshof van 7 Febr. 1884 wegeus bedriegelijke bankbreuk enz. veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstrafboeten en subsidiaire gevan genisstraffenis volledige gratie verleend, tengevolge waarvan hij den llden dezer uit het tuchthuis te Leeuwarden werd ontslagen. Een voormalig onderwijzer uit Geertruidenberg heeft dezer dagen te Breda eene poging tot opligtery gedaan bij den horlogemaker V. aldaar, bij wien hij een gouden horloge en ketting kocht ter waarde van f 170, zonder die contant te betalen. Vervolgens wilde hij dit horloge bij een ander horlogemaker B., ver- koopendoch deze kreeg kwaad vermoeden en waar schuwde de politie, zoodat V. nog intijds zijn eigendom terugkreeg. Een koffiehuishouder, bij wien de bedrieger dienzelfden -middag goed gedineerd hadzal echter zyn geld wel nooit krijgen. De gewezen onderwijzer B. Koopman, die buiten be trekking en zwervende washeeft in het dorp Het Bilt (Fr.) diefstal gepleegd. Hij heeft zijn misdryf bekend en is gevankelijk naar Leeuwarden overgebragt. De vorige week zijn bij den predikant te Grams- bergen de glazen ingeslagen. Het was kermis en de predikant hield niet van deze soort van vermaken. Hij had er tegen gewaarschuwd, maar daar hij naar 't schijnt, de zwakheid van 't menschelijk vleesch kende, tevens de jonge meisjes, die anders allicht de hoofden, op hol en de beenen op de kermis zouden brengen, bij zich op een theevisite gevraagd. Ten deele wellicht uit jaloerschheid, ten deele uit spijt, ten deele uit baldadigheid, zyn daarop door de jongelieden, die na tuurlijk om het huis, waar hun kermismeisjes waren, bleven zwerven, de ruiten ingegooid. Een dergelijk geval heeft zich te Warnsveld voorge daan, echter met dit verschil, dat daar niet de glazen der pastorie zijn ingeworpen. Het „Dagblad" verzekert, dat verscheidene firma's te Rotterdam hare werklieden hebben medegedeeld, dat zij die aan de manifestatie voor het algemeen stemregt deel nemen, geacht zullen worden uit haar dienst te zyn ontslagen. Tot gemeente-opzichter te Middelharnis is be noemd de heer J. Korteweg Az. aldaar. KERKNIEUWS. Door het Prov. kerkbestuur van Zeeland is benoemd tot vice-president de heer C. M. v. d. Weijde, secundus van den heer Visser. Ds. A. W. van Wijk, pred. te Delden, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Zierikzee. Bedankt voor het beroep naar Baarland door ds. A. Gelderman, pred. te Den Burg op Texel, TOONEELNIEUVVS. Tot opening van het tooneel gaf men in den schouw burg van Lier Vrijdagavond Katharina Howard Koningin van Engeland. Over de opvoering kunnen we niet anders dan met lof spreken. Wij roemen vooral het schoone spel van Mevr. Ellenberger, die er de titelrol in vervulde. Zij stelde op uitstekende wijze de ongelukkige Koningin voor, die het slachtoffer werd van de zedeloosheid van Hendrik den achtsten. Maar we mogen ook niet onvermeld laten de.dames Grader en Verwoert en de heeren Potharst en Veltman. Ook over dat spel kon men met recht tevreden zijn. De costumes zagen er frisch en netjes uit, wat we nu juist van het decoratief niet kunnen zeggen. Maar dat zien we door de vingerswe zijn allen dankbaar, die in dit stuk meewerkten en we wenschen bij de opvoe ringen, die ons nog wachten, een talrijker publiek. Het schijnt maar geen mode te kunnen worden ook den eersten avond naar den schouwburg te gaan, om dat het Vrijdag is. En datzelfde "kunnen we zeggen van Zaturdag. Er was geen gebrek aan zitplaatsen, er was zelfs overvloed van „ligplaatsen" en dat bejamme ren we nog al. Zoo'n goed gevulde zaal ziet er vrij wat gezelliger uit. Van het stuk dat op Zaturdagavond werd opgevoerd, willen we liefst niet te veel zeggen. De opvoering liet weinig te wenschen over In Gaston van Frankrijk of de man met het ijzeren masker, ver vulde de heer Potharst de titelrol en dat op uitmun tende wijze. Vooral in de laatste bedrijven was hij uitstekend. Nevens hem Mevr. Ellenberger. Zij was voortreffelijk als Marie d'Ostanges, terwijl ook een woord van lof toekomt aan de heeren van Hilten en Veltman. We kunnen niet anders dan het publiek opwekken er heen te gaan en te toonen dat het belang stelt in goede voorstellingen, die wij helaas zoo zelden kunnen bijwonen. En als we het toch voor het wen schen hebben, dan wenschen we den schouwburg wat uit het kermisgewoel, op wat stiller plaats. Het ver van melodieuse gezang daar buiten, was erg hinderlijk en dikwijls werden we dan nog vergast op wat kermis- muziek, dat evenmin voor het goed verstaan bevor derlijk was. We zullen dus maar denken hierna beter. Ingezonden Stukkeu. Mijnheer de Redacteur! Ik kan niet.nalaten openlijk mijne hulde te brengen aan den WeïEd. Ach tb. Heer Burgemeester uwer ge meente voor de humane behandeling niet alleen aan mijn persoon bewezen, maar ook aan de door ZEd. Achtb. betoonde belangstelling in de beproeving en de uit werking der brandbluschmiddelen van de firma Spony Comp te Londen, waarvan ik de eer heb hoofd agent voor Zeeland te zijn. Ook zij door deze mijnen dank gebracht aan den WelEd. Heer M. Couvée Jr., Directeur der GasfabriekOpperbrandmeester enz. enz., voor de nette behandeling niet alleen aan mijn per soon maar ook voor het nauwkeurig onderzoek dat ZEd. naar het een en ander instelde. Juist dit is mij zoo aangenaam, als men onze brandbluschmiddelen op eenen vuurproef stelt, want petroleum of geest van spiritus te blusschen is niet onze bedoeling. Ik moet UEd. eerlijk bekennen dat 't mij te Zierikzee goed was, omdat ook de overige heeren Brandmeestersdie ik niet de eer heb te kennenniet alleen van hunne be langstelling blijken gaven door de proefneming bij te wonenmaar bovenafl omdat zij mij bleken te zyn, »de rechte mannen op de rechte plaats", hetgeen zij bewezen door hun nauwkeurig onderzoek naar de brandblusch middelen. De proefneming ten uwent heeft opnieuw bewezendat onze brandbluschmiddelen vuur dooven en vlammen begrenzen binnen den kring die men ver kiest. Want ook dit moet mij van 't hart: dat het bij U met geen praatje was goed te makenmaar dat er degelijk bewijs gevraagd werd. Ik ben nog niet op zoo'n sterke proef gesteld als te Zierikzee en aangezien onze brandbluschmiddelen deze sterke proef flink hebben doorstaanben ik zelf ook nog meer versterkt in het geen ik vroeger in Uw blad schreef, dit n.l. hetgeen door mij in brand wordt gestoken ook door mij ge- bluscht zal worden." UEd. dankzeggendeMijnheer de Redacteur voor de verleende ruimte. Met alle achting, UEd. Dw. Dienaar, Heinkenszand. C. N. VERMEULEN. Hoofd-agent voor Zeeland der Brand bluschmiddelen firma Spony Comp te Londen. Stoomboot „ZEELAND." je iw s rmp Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. SEPTEMBER 1885. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dingsd. 15 'smorg. 8.u. Woens. 16 'srnorg. 11.u. Dond. 17 8.Vrijd. 18 11. Zaturd. 19 8.Maand. 21 11. De Directeur, A. -van GASTEL. Voorspoedig bevallen van een Meisje, G. BAKKER, geb. van Sweeden. St. Philipseand, 13 September 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1