ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 42sle Jaarg. No. 5128. Zaturdag 12 September 1885. A D V fi R T B N TINvan 1 Verschijnt DINGSDAG, DONTERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. -3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. Het is in den loop der tijden liohderde malen opge merkt, en liet wordt nog voortdurend bevestigd, dat het niet de volken zijn maar hunne heerschers, die den oorlog zoeken en in het leven roepen. De eer- of hebzuchtige bedoelingen van enkelen zijn doorgaans de eerste aanleiding. Deze, om hun doel te bereiken, maken de volksdriften gaande, winden de menigte tegen deze of gene mogendheid op en als zij er in ge slaagd zijn het volk kunstmatig in beroering te brengen dan stellen zij dezen verantwoordelijk voor al de ram pen en nadeelen, die noodwendige gevolgen van eiken oorlog zijn. De volken van hunne zijde zien dit doorgaans niet in, laten zich door het uitzicht op roem en voor deel bedwelmen, meenen reden te hebben voor eene verontwaardiging, die den krijg noodzakelijk maakt, en te laat zien zij doorgaans in, dat zij de werktuigen waren in de hand van anderen, die nog niet eens altijd hunne snoode bedoelingen bereiken. "Wij zien het oen en ander weder bevestigd in de spanning die. dezer dagen tusschen Biiitsclilarul en Spanje bestaat. Een der Carolina-eilanden, waarop Spanje meent recht te hebben wordt door de Duitschers in bezit genomen, of, zooals tegenwoordig de term is, Duitschland neemt het beschermheerschap daarover op zich. Dat de Spaansche autoriteiten zich daartegen verzetten, op grond van hun vermeend recht, is natuurlijk en plichtmatig. Er schijnt echter twijfel te bestaan of die rechten wei zoo gegrond zijn. In stede van dit nu ernstig en kalm te onderzoeken, om daarna te handelen, wordt er aanstonds een hevige beweging gemaakt over deze zoogenaamde schending van het volkenrecht. De gemoederen worden opge wonden. Het volk, dat misschien niet eens wist, dat er een eiland Yap bestaat, schreeuwt nu mede over de onrechtvaardige handelingen der Duitschersofficieren, die wel gaarne eens wat te doen zouden hebben, maken hunne soldaten warm door het vooruitzicht op eenen roemrijken strijd tegen Duitschland, als stond het te voren reeds vast, dat Spanje overwinnen zou. Men roept door geheel Spanje om oorlog, als of het de grootste zegen ware en het laat zich begrijpen, dat verschillende handelingen, die daarvan het gevolg zijn op hare beurt weder de Duitschers prikkelen, zoodat eene toenemende spanning in de beide rijken gevoeld wordt. Gelukkig mogen wij er bijvoegen, dat er thans veel kans is, dat het niet zooverre zal komen en men doet dus het best zich nog maar niet al te ongerust te maken. Tusschen de regeeringen der beide landen worden aanhoudend nota's gewisseld, die, naar wij vertrouwen, wel eene vreedzame oplossing zullen voor bereiden en men begint in Spanje ook al in te zien, dat de partijzucht ook in dezen zich weder ernstig laat gelden, dat velen deze quaestie te baat nemen om het Ministerie in moeilijkheden te wikkelen, waardoor het tot aftreden zou genoopt worden. Men spreekt dan ook reeds van een bijeenroepen der Cortes, terwijl de onruststokers de auti-Duitsche beweging aanwakkeren. Te Jaragossa onder anderen werd een optocht van ongeveer dertig duizend personen gehouden, waarbij het niet aan smaadliederen tegen Duitschland ontbrak. Het hotel van den keizerlijken gezant wordt bewaakt en hij zelf vertoont zich niet zonder een gewapend escorte. Men zou zeggen, de Spanjaarden moesten nu wel allerminst lust hebben aan eenen oorlog te denken nu de Cholera daar te lande zulke groote verwoes tingen maakt. Donderdag 11. werden nog 2360 gevallen aangegeven, waarvan 775 met doodelijken afloop. Maar misschien is het juist daarom, dat men zooveel over eenen mogelijken oorlog spreekt, om eenige afleiding te geven aan de gedachten, die veel uit den aard der zaak zouden moeten zijn, waar nog geen einde te zien is van eene plaag, waaronder rijken en armen lijden. Dusverre schreven wij, toen wij door een telegram vernamen, dat de opgewoxrdene menigte de vensters in het hotel der Duitsche ambassade te Madrid heeft stuk geslagen en de Duitsche vlag naar beneden ge haald en verscheurd. Dit maakt de zaak niet beter en wij betreuren het van het volk, dat het zich ver leiden liet om van het Ministerie eene onmiddellijke oorlogsverklaring aan Duitschland te eischen. Wij blijven echter bij het gevoelen, dat de volksgeest op een dwaas spoor wordt geleid en dat de kreet„Dood aan de Duitschers niet uit het hart opwelt, maar door baatzuchtige leiders] aan het volk op de lippen wordt gelegd. Tot nog toe was deze zaak door de Duitsche Regeering nog al kalm opgenomen, maar als men in Spanje met dergelijke beleedigingen begint, zal de zaak een meer ernstig karakter gaan aannemen. Eene der laatste tijdingen doet intusschen zien, dat de annexatiekoorts bij de Duitschers nog aanhoudt, want een reiziger uit Zanzibar heeft de boodschap medegebracht, dat een nieuw gebied in Afrika verworpen is, ja zeis een tractaat overgelegd, waarbij het land Paregaen onder Duitsch- lands bescherming wordt gesteld. Inmiddels zorgt de Duitsche Regeering, misschien wel wat al te streng, dat vreemdelingen daar geene verwarring komen stichten. Men spreekt van 1500 Polen, die last kregen niet alleen om de stad hunner inwoning Koningsbergen, maar zelfs het land te ver laten. Deze maatregel wekt daar ter plaatse groot misnoegen. En geen wonder, daar onder de verban- nenen enkelen uit de voornaamste handelskringen be- hooren. Men zegt, dat ook uit Dantzig vele Polen verwijdert zijn en dat de kooplieden in die stad krachtig daartegen opkomen De Russische Keizer is nog altijd reizende, maar als het voor zijn pleizier zijn moet, dan zal Z. M. er maar weinig van genieten, daar hem overal de vrees voor de Nihilisten vervolgt. Men meent weder eene zamenzweering tegeu hem op het spoor te zijn en in verband daarmede hebben te Odessa huiszoekingen plaats gehad en zijn daar arrestatiën gedaan. In het volgende jaar zegt men, zal de Czaar zich als Keizer van Midden-Azië laten kroonen en daarvoor eene reis ondernemen, die men nu reeds als een triomftocht voorstelt. Het verschil tusschen Rxislanxl en Engeland over de Afghaansche grenzen schijnt weldra een goed einde te zullen nemen. De Minister Curchill heeft daaromtrent de meest gerustellende verzekeringen ge daan. De zaak der onthullingen door het Engelsche blad „Pali Mall Gazette" op touw gezet, wordt nog altijd druk besproken, en dit zal zooveel meer het geval zijn, als in het vervolg de namen der daarbij betrokken personen aan het licht komen. In Fraukrij k houdt men zich steeds met de verkiezingen bezig, waarbij zich, zooals gewoonlijk de partyzucht zich krachtig doet gelden. De rechterzijde heeft een. manifest openbaar gemaakt, waarin de staat kunde der laatste jaren hevig wordt gegispt. De stoute taal daarin gevoerd, dreigt echter eene tegengestelde uitwerking te zullen hebben, daar men overtuigd is, dat de zaken zeer overdreven worden voorgesteld. De cholera schijnt daar te lande weder aan het afnemen te zijn. Yolgens de laatste berichten waren te Toulon 13, te Marseille slechts 11 gevallen voorgekomen. Tusschen Griekenland en Turkije heeft een oogenblik een conflict gedreigd, daar de Turken eene Grieksche vlag verscheurd hadden op den ver jaardag van Koning George. De Porte heeft echter haar innig leedwezen daarover betuigd en de Grieksche Regeering heeft daarmede genoegen genomen. De bui is dus weder spoedig van de lucht. Nieuwstijdingen. SSmjmRst. New-York, 9 Sept. Een verschrikkelijke cycloon heeft in sommige districten van Ohio gewoed. Het dorp Bloomingbury is in een puinhoop verkeerd. In Courthouse, eene plaats van 4000 inwoners, zijn 400 woningen vernield, en andere beschadigd. "Vijf lijken zijn dóAr onder de puinhoopen gevonden en 300 per sonen zijn gekwetst. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. ©ttgclanh. Tonden, 9 Sept. De „Times" meldt uit Madrid dd. 7 Sept.Keizer Wilhelm telegrafeerde aan Koning Alfonso onmiddellijk, dat hij niet in het minst van plan is of geweest is, de Spaansche regten aan te tasten, en dat niets zal worden gedaan, om den Koning ergens te benadeelen. Duitschland zal daarom Yap ontruimen, alle plannen ten aanzien van de Carolinen opgeven en de Spaansche souvereiniteit erkennen, wanneer deze wordt uitgeoefend. Het schijnt, dat tegen den redacteur van de „Pall Mall Gazette", den heer Stead, alsmede tegen diens voornaamsten medehelper in den bekenden, door hem ondernomen veldtocht, nu toch eene geregtelijke vervolging zal worden ingesteld, zij het dan ook langs een grooten omweg. Stead en zijn helper hebben namenlijk, om te onder zoeken of het waar was: dat men te Londen van zekere vrouwen, jonge meisjes (door deze vrouwen personen meestal gestolen) voor een bepaalde som koopen kon, zeiven met dergelijke handelaarsters koop onderhandelingen gevoerd en nu en dan zelfs een koop of een schijnkoop gesloten. Nu is dezer dagen door de politie de hand gelegd op Rebecca Jarrett, eene beruchte handelaarster van de bovenbedoelde soort, beschuldigd thans bepaaldelijk van de ontvoering der 13jarige Eliza Armstrong, en bij die gelegenheid nu is ook de zoogenaamde mede plichtigheid van den heer Stead aan dergelijke zaken ter sprake aan het licht gekomen. Deswege nu zal door het Openbaar Ministerie eene vervolging tegen Stead worden ingesteld. Het is mogelijk, dat de moedige redacteur der „Pall Mali" door zijne proefnemingen onder het bereik der strafwet is gekomen en veroordeeld wordt. Maar drijft men hem in de engte, dan zal hij waarschijnlijk nog wel de andere tweederden zeggen van de dingen die hij weet, en welke de gevolgen zijn van dit „roeren" der zaak is moeijelijk te voorspellen. Zekere Anna Pratt, die in 1868 bij eene Engelsche familie diende, werd door den zoon des huizes verleid en werd zijne vrouw. Na tien jaren stierf de man, wiens weduwe in kommervolle omstandigheden achterbleef de familie van haar man had niets van hen willen weten dat zij haar dochtertje Helena aan een reizenden kermistroep verkocht. Onlangs stierf een broeder van Anna's echtgenoot. Het bleek, dat hij aan zijn nichtje Helena 150,000 p. st. had gelegateerd. Nu evenwel was Helena nergens te vinden. Door tusschen- komst van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken gelukte het, het spoor van Helena in Mexico terug te vinden, maar te laateen clown had in zijn ijver zucht het meisje vermoord. Een Parijsch dagblad meldt, dat de nalatenschap van Victor Hugo vijf millioen francs bedraagt. Alleen in 1884 heeft deze dichter ruim een millioen aan auteurs-regten ontvangen. Een noodlottige erfenis. Zekere C. te Parijs, die vijftig jaren in gebrek had geleefd, kreeg een brief van een notaris, inhoudende dat hij 60.000 frs. had geërfd. Na bet oogenblik dat hy het geld in huis kreeg, had C. geen rust meer. Hij vreesde voor dieven. Sedert eenige dagen had de portier van het huis, dat hij bewoonde, hem niet gezien. Men waarschuwde de politie en deze vond den ongelukkige in zijn kamer Het hof van cassatie heeft de voorziening ver worpen, aangeteekend tegen het arrest, waarbij de gifmenger Pel tot levenslangen dwangarbeid is ver oordeeld wegens de vergiftiging der dienstbode Elise Boehmer. Een landbouwer te Montreuil, Goutte genaamd, 35 jaren oud, zat verleden Zondag rustig met zijn vrouw op de tweede verdieping te eten, toen hij, door eene vlaag van waanzin overvallen, opvloog, schreeu wende „De ballon daaltEr uit met den ballast Met deze woorden greep hij een armstoel en slingerde dien het venster uit. De overige stoelen, een wasch- tafel, het keukengerei volgde en de voorbijgangers stoven verschrikt voor den regen van meubels weg. De vrouw gilde en de krankzinnige riep maar aldoor „Weg met den ballast, weg met den ballastToen de kamer leeg was, greep hij zijne vrouw aan. „Nu moet gij er aan geloovenschreeuwde hij. Gelukkig kwam de politie op dit oogenblik tusschenbeide en bragt Goutte naar een hospitaal. Amsterdam10 Sept. Het blijkt, dat de he eren Buma en van Diggelen thans pogingen aanwenden om een Zuiderzeecomité in het leven te roepen, waartoe zij eene algemeene vergadering van afgevaardigden van verschillende besturen willen beleggen. De vermoedelijke voordeelen, waartoe de uitvoering van het plan leiden zou, worden door de ontwerpers als volgt omschreven1. opheffing van het Zuiderzee gevaar, dat meer en meer zorgwekkend voor Nederland wordt 2. besparing van kapitaal en rente op de instand houding en het onderhoud der zeeweringen over een gezamelijke lengte van 350,000 meter 3. Door het vervallen der stroomschuring in de zeegaten minder afslag en daardoor een niet meer steeds veranderende, maar gelijkblijvenden toestand der eilanden 4. bij een normaal peil van het zoetwatermeer de schoonste gelegenheid tot partieele drooglegging der Zuiderzee, omdat de Noordzeevloeden deze dan niet meer tijdelijk kunnen opzetten 5. door dezelfde oorzaak, de gelegenheid tot ontginning van duizenden hectaren naast onze rivieren 6. gelegenheid tot cultiveering onzer nog braak liggende heide- en zandgronden, door het behoud van de kostbare rivierslib, die reeds eeuwen werd en steeds voortdurend door de rivieren nog zal worden aange voerd en waarvan de waarde voor die gronden, by eene latere drooglegging, zeker zelfs niet bij benadering zal zijn te bepalen; 7. bij droge en ook bij gewone zomers een voortdurende zoetwatervoorraad voor de omliggende provinciën. 8. bij een normalen waterstaat van b. v. A. P. geen overstrooming en een betere bevaarbaarheid der op het zoetwatermeer uitwaterende rivieren, die dan niet opgezet en niet lager kunnen afloopen dan tot dat peil, terwijl de zee nu somtijds 3 meter hooger en 1 meter lager stand aanneemt 9. alzoo, ook tengevolge van het dan aan te nemen normaalpeil, een geregelder en veiliger scheepvaart- 10. houdbare en minder kostbare verwijdering van bestaande gebreken voor het scheepvaartverkeer op de Zuiderzee 11. betere verdedigbaarheid onzer kusten, omdat de Zuiderzee voor den vijand dan ontoegankelijk zal zijn 12. werkverschaffing aan duizenden gedurende tal van jarenen 13. bij een geheele drooglegging, behalve een ver meerderde ontwikkeling van landbouw, handel en ny ver heid, een landaanwinst van 500,000 hectaren, die een oppervlakte van twee provinciën beslaan en naar een berekening van 1000 gulden een nominale waarde zouden vertegenwoordigen van 500 millioen. Evenals verleden jaar komen ook thans weêr verscheidene Italiaansche veekoopers hier te lande, om Nederlandsch vee te koopen. Vooral kalf koeien worden door hen gezocht. Uit den omtrek van Amsterdam en van Leeuwarden gaan Jeze week ruim tachtig stuks vee naar Noord-Italiëverleden week gingen er onge veer evenveel. Er worden gewone prijzen besteed. De handel in vee wordt hierdoor weer wat levendiger. Te Amsterdam hebben eenige personen teregt- gestaan, die aan de ongeregeldheden van 24 Augustus deelnamen. Tegen een, die agenten van politie had geslagen, is 4 maanden celstraf geëischt; tegen twee anderen, die met steenen hadden geworpen, een jaar celstraf, en tegen een vierden, die eveneens verzet had gepleegd tegen de politie, twee maanden celstraf. Uitspraak over 8 ciagen. Baarn, 10 Sept. Nadat eenige personen alhier in hechtenis waren genomen, die verdacht werden op den jachtopziener des Konings alhier te hebben ge schoten heeft gisteren een jong veld-artillerist te Eemnes bekend het schot te hebben gelost. De dader is gevankelijk naar Utrecht vervoerd. De toestand van den jachtopziener, wien 13 hagel korrels (geen kogel) uit het hoofd zijn gehaald, boezemt nog steeds zorg in. Te Amerongen is een handelsreiziger aangehouden en gevankelijk naar Arnhem overgebragt, die er overal zijn werk van maakte, de logementhouders op te ligten. Hy bestelde middagmalen en maakte andere verteringen en ging dan zonder betaling op den loop. -sGravenliage, 10 Sept. Een treurig ongeluk kostte gisteravond aan twee inenschen het leven. De gebroeders R., langs de Hooftskade alhier gaande naar de woning van hun moeder aan de Beestenmarkt, ge raakten omstreeks 11 ure te water in de Singelvaart van den Zuidwal. Er kwam wel spoedig hulp, maar het duurde toch nog vrij lang voordat men met haken de drenkelingen aan wal had gehaald. Een hunner die 't eerst werd opgehaald scheen nog teekenen van leven te gevenalthans men beproefde zijn levensgeesten op te wekken en de bewoners aan de Hoeffcskade ver schaften daartoe al het noodige, maar de pogingen mogten niet baten. Beide lijken werden per brancard naar 't Ziekenhuis vervoerd. De radeloosheid der moeder, eene weduwe, die twee arbeidende zonen een hunner was ter Landsdrukkerij werkzaam en gehuwd op eenmaal verloor, is niet te beschrijven. Naar men ons mededeelt, moeten Woensdagavond in de Kazernestraat in Den Haag aan verschillende militairen, die huiswaarts naar de kazerne gingen, strooibiljetten zijn uitgereikt van sociaal-democratische strekking, waarin hun o. a. werd aanbevolen de wape nen neer te leggen. De getuigen in de zaak van Jeanne Lorette zijn thans gedagvaard om den 17n dezer te verschijnen ter openbare teregtzitting van het Geregtshof. 's Gravenbage, 11 Sept. Heden is alhier overleden Mr. J. Pols, raadsheer in den Hoogen Raad. In de zitting van heden ochtend herdacht de Voor zitter Mr. Kist den overledene. Middelburg9 Sept. Onze vereeniging »Uit het volk voor het volk" opende heden middag hare jaarlijksche Floralia-tentoonstelling, die als naar ge woonte weder blijk gaf dat de bloemenkweek bij den arbeidenden stand veel sympathie heeft. 382 kweekers zonden meer dan 2000 planten in, waarvan er een groot aantal werden bekroond. De prijzen bestaan in spaar bankboekjes van f 5 en de premiën in voorwerpen tot gebruik of versiering. Heden middag werd de tentoon stelling door een concert van het muziekkorps der dd. schutterij opgeluisterd en morgen, Donderdagavond wordt dat jaarlijksche feestje voor den arbeidenden stand met een concert en een vuurwerk besloten. Den 9 dezer herdacht de heer Joh. van Oeveren het feit, dat hij gedurende 25 jaar deel heeft uitge maakt van het bestuur der meestoof „De Vrijheid" te Camperland. Op eene vergadering van aandeelhouders werd hem als blijk van waardeering zijner diensten een fraai cadeau overhandigd. Een betrekkelijk nieuw woonhuis in de kom der gemeente Wissekerke, dat bij de oprigting ongeveer 2500 kostte en voor eenige jaren voor 1200 in andere handen is overgegaan, werd verleden Woensdag publiek verkocht voor f 450. Middelburg, 10 Sept. Gisteren avond, te half zeven uur, bij aankomst van de Spoorboot alhier, wilde een passagier, zekere O. van Vlissingen, voor dat de plank was gelegd, op den wal springen. Hij nam zijn sprong echter te kort en viel in 't kanaal. Door de bemanning der boot werd hij nog in ty'ds gered. Sinds Maandag 7 dezer zijn eenige duikers werk zaam met het ophalen van oesters aan den oever van den Vlietepolder ter hoogte van de directiekeet. Ter zelfder plaatse zullen vanwege de firma v. d. Broecke Co. een 50 duizendtal pannen worden gelegd tot het verkrijgen van oesteraanslag. Stavenïsse9 Sept. Alhier is berigt ontvangen, dat Gedep. Staten weigeren, hunne goedkeuring te ver- leenen aan het bekende besluit van onzen Gemeenteraad, om van 1 Jan. a. s. af de jaarwedden der onderwijzers met 100 te verminderen. De Raad zal zich nu tot den Koning wenden. Zïerikzeo, 10 Sept. De begrooting dezer ge meente voor 1886 toont een totaal cyfer van inkomsten en uitgaven aan van 118693,951/2- Daarop komen voor hoofdstukI ontvangsten wegens vroegere diensten 6388,33l/a II inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen ƒ23512,30 III belastingen en heffingen 48631,81IV inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 32575,27 en V buitengewone ontvangsten 7586,24. De uitgaven beloopen in hoofdstukI huishoudelijk bestuur f 10489,1672II kosten betrekking hebbende op plaats, belastingen ƒ2210; III kosten van onderhoud en van openb. gebouwen 24,254,68l/jIV kosten van onderhoud en overige gemeente-eigendommen en de daarvoor verschuldigde lasten 567,51V kosten van politieschutterijbrandweer en straatverlichting 14859,92VI kosten van den geneeskundigen dienst en het armwezen J 12420VII kosten ten behoeve v/h onderwijs en van kunsten en wetenschappen ƒ43638,61IX andere uitgaven niet tot de vorige hoofdstukken behoorende 8230,09 ,/a en X onvoorziene uitgaven ƒ2023,97. De eerste prys in den laatst gehouden wedstrijd der Zierikzeesche Schaakclub is behaald door den Heer J. L. Dulfer. De wedstrijd duurt nog voort. Een boekverkooper wendde zich onlangs tot den Minister van Waterstaat met de klacht, dat zijne be- stelkaarten betreffende de couranten steeds met een dubbeltje werden belast. Hierop heeft hij het antwoord ontvangen, dat de extraport was geheven, omdat er op geschreven stond de tijdsbepaling, wanneer het abonnement een aanvang moest nemen. Volgens het Weekblad „de Reisduif" zijn alleen uit de Provincie Luik van 8 Maart tot 31 Augustus jl. verzonden 1106 spoorwegwagons Postduiven, totaal 1,035,125 stuks. Voor de aangekondigde wedvlugt uit Orleans en Toury naar Brussel is aan prijzen uitgeloofd fr. 20,000. Tegen aanstaanden Zondag vinden wij in deze enkele Courant 14 wedvlugten uitgeschreven, waaronder Na tionale vlugt van Orleans, welke een der belangrijkste genoemd wordt. Ook de te Zierikzee gevestigde vereeniging „Excelsior" zal op dien dag eene wedvlugt houden van Courtray de laatste voor dit jaar. Zierilczec, 11 Sept. Zooals gewoonlijkbeteekenen de eerste dagen der Zierikzeesche Kermis zeer weinig. Wij hebben dan ook gisteren maar eens Apendag ge houden. Vooreerst namen wij een kijkje in het Apen- paleis aan de Kraan. In eene nette, luchtige tent, ziet men daar een 40tal verschillende soorten van dat volkje, dat in zijn natuurstaat stof tot lagchen geeft en voor groote en kleine kinderen bepaald amusant is. De voorstelling in het Honden- en Apen-Theatre van Wery was gisteren avond vrij goed bezocht. Wij twijfelen er niet aan of het publiek heeft veel genoegen gesmaakt. Men moet bepaald verbaasd staan over de leerzaamheid dezer dieren, zoowel als over het geduld en de tact van hen, die de moeite namen ze te dres- seeren. Ook de verrigtingen der koorddanseres, zoowel als die der ponny's, afgewisseld door de gymnastische werkzaamheden der clowns verwierven algemeen bijval, terwijl het slot, de agioscopische wereldtableaux, een verrassend effect te weeg bragten. Wij voorspellen den heer Wery een druk bezoek. Heden avond nemen de voorstellingen vanhetTooneel- Gezelschap van den heer van Lier een aanvang. Aangaande de werkzaamheden van den heer Joung, die in de Concertzaal alhier zal optreden, lezen wij het volgende in de „Bredasche Courant" van 2 Junij 11. „Verleden Zaturdagavond gaf de heer Ernesté Joung prestidigitateur, anti-spiritist en gedachtenlezer, een seance in de sociëteit „Burgertrouw." Het zeer afwisselend programma werd met eene ge makkelijkheid en juistheid, die ieders bewondering w'ekte, uitgevoerd. Toonde de heer Joung als presti digitateur de stoutste eischen te kunnen bevredigen, waarvan de meeste zonder toestellen en om zoo te zeggen midden onder het aanwezige publiek werden uitgevoerdals anti-spiritist en gedachtenlezer verbaast hij in hooge mate en doet iedereen als uit één mond verklaren „als ik het niet gezien had, zou 'k het niet kunnen gelooven." Een naald wordt in de zaal bij een der aanwezigen verstopt, terwijl de heer Joung door twee personen buiten geleid en bewaakt wordt. Binnengebragt en geblinddoekt begint hij te zoeken, en vindt de naald, hoe geheimzinnig ook verstopt, spoediger dan iemand had durven denken. Hetzelfde gebeurde met een horloge, dat op betrekkelijk grooten afstand in den tuin onder een boom verborgen was, terwijl de heer Joung binnen bleef, men kan zeggen byna regelrecht loopt hij op het horlogo af en haalt dit onder een juichkreet van allen, die hem gevolgd waren, te voorschijn. Als men nu nog weet, dat de heer Joung de nummers van een bankbiljet, dat hij zelfs niet in de hand gehad heeft, raadt; personen, die men gedacht heeft, weet op te noemen en zich ten slotte op een stoel laat vastbinden, terwijl de koorden verzegeld worden, en niettemin binnen eenige minuten zijn rok wist uit te trekken en daarna geheel vrij staat naast den stoel, waaromheen nog altijd de stevig gebonden koorden met de zegels erop, dan is het zeker niet te veel gezegd, dat de heer Joung alle aanbeveling verdient. Zijne beschaafde voordragt en nette manieren zijn een waarborg te meer, dat eene seance van den heer Joung een genotvollen avond verschaft." In het volgend No. wat meer over de Kermis, die dan in vollen gang is. Zierikzee, 11 Sept. Gisteren werd door den heer C. N. Vermeulen van Heinkenszand alhier eene proef geleverd met de Brandblusch-Granaten der firma Spony Co. te Londen. In eene kist, gevuld met afval van hout, en niet besmeerd met petroleum, werd de brand door een tweetal granaten onmiddelijk gebluscht. Het blijkt meer en meer dat dit bluschmiddel zeer geschikt is bij het begin van brandvooral in afge legen woningen of hofsteden zouden zij groot nut kunnen doen, te meer daar de prijs thans niet hoog meer is. (Zie Advertentie.) Gisteren heeft door den heer Subst.-Officier, ver gezeld van den Regter-Commissaris en Klerk ter Griffie der Regtbank alhier, nogmaals een onderzoek in loco plaats gehad onder de gemeente Duivendijke, waar op 7 July 11. bij een rijtuigongeluk twee menschen het leven hebben verloren. Men heeft opgemerkt, dat waar de Oestercultuur sterk gedreven wordt, de opbrengst der ansjovis ver mindert. v.t wordt toegeschreven aan de menigte pannen, w.ike ten behoeve van de oestercultuur in zee gelegd worden. De oplossing der kalk, welke zich aan de pannen bevindt, schijnt nadeelig op de ansjovis te werken. Uit het bedelaarsgesticht Ommerschans is op 26 Aug. 11. ontvlugt Joh. Abr. v. d. Berge, geb. te Wis- senkerke op 18 Aug. 1864, arbeider, lengte 1,64 M., aangezicht ovaal, haar blond, oogen blauw, neus en mond gewoon, kin rond. De ongeregeldheden, die te Zwolle hebben plaats gehad, hebben aanleiding gegeven tot de oprigting eener vereeniging, die zich tot taak heeft gesteld, waar zulks noodig mocht zijn, tot handhaving van de openbare orde en rust binnen de gemeente op te tre den. Verscheiden personen hebben hun medewerking Ook in het krankzinnigengesticht te Dordrecht heerscht overbevolking, waardoor het onderscheid tus schen de afdeeling der storende en rustige bevolking soms moeijelijk waarneembaar is. Door gebrek aan gelegenheid tot opname van psychische lijders moest sedert 7 July 1884 de opname van 18 vrouwen en van 21 lijders geweigerd worden. 1 Jan. 1884 waren aanwezig 224 krankzinnigen terwijl in den loop van dat jaar werden opgenomen 54 en afgevoerd 67 lijders. Onder die afgevoerden waren 24 herstelden, 11 ver beterden, 8 niet-verbeterden, en 24 overledenen. Op 1 Januarij 1885 bedroeg het aantal verpleegde mannen 114 en vrouwen 97. dus totaal 211. Dit aantal is voor het gesticht te groot. De collecte voor de School met den By bel heeft te Bruinisse opgebragt 112,68. Zier-ilrzee ,11 Sept. Tot Vader en Moeder in het Burger-Weeshuis alhier is heden benoemd de heer A. Kuijpers en Echtgenoote te Nijmegen. Ten gevolge van den in de vorige maand te Raamsdonk gewoed hebbenden brand, is er aldaar voor metselaars en timmerlieden, die willen werken, over vloed van werk. Van de 31 afgebrande huizen zijn er reeds een 10- of 12tal aanbesteed, om nog vóór den winter te kunnen worden betrokken. In een onzer provinciesteden zou vóór eenigen tijd een huwelijk gesloten worden tusschen een meisje uit een der achterbuurten, en een fabrieksarbeider, met wien zij lang „verkeerd" had. De moeder van den bruigom, een Waalsche, was met een zijner broeders voor het huwelijk overgekomen. Deze beiden schenen niet bijzonder met de bruid en hare familie ingenomen, en zij werden door de stoere buurvriendinnen der bruid met een zeker wantrouwen aangekeken. Alles ging echter aanvankelijk goed. De bruigom in het zwart en de bruid met hoed en doek geleende spullen gingen, met hun betrekkingen, in optogt naar het stadhuis, waar reeds een publiek van belang stellende buren en vrienden vergaderd was. De stoet nam plaats, en de huwelijksvoltrekking begon. Maar toen de moeder van den bruidegom de vraag moest beantwoorden, of zij hare toestemming tot het huwelijk gaf, sprak zy kort maar krachtig„Non Algemeene ontsteltenis, en groote verontwaardiging onder de vriendinnen der bruid. „Wat! Hij heeft zoo lang met het goede kind geloopen, en zou hy haar mi niet trouwen!" riep een dezer, een lange, krachtige vrouw, en, heenbuigende over de afschutting, welke het publiek scheidde, pakte zij de weigerende moeder bij de schouders en liet haar, onder het roepen van „wiesje die" (oui, jé dis), door krachtig heen en weer schudden, eenige toestemmende bewegingen maken. „Zie je wel, het kr zegtjaTrouw ze nu maar, mijnheerriep zij. Maar de overheidspersonen achtten die gedwongen toestemmende buigingen niet geldig, te meer, daar de moeder, toen zij weer op kwam, bij hare weigering bleef volharden. Het paar moest dus ongetrouwd weder heen gaan. Maar nu werd het van alle kanten bestormd door de vrienden, die hoeden, jas, doek enz. voor de plechtig heid geleend hadden en die vreesden dat, bij eene mogelijke vechtpartij, hun eigendom beschadigd zou worden. Het was rukken en schreeuwen links en regts een onbeschrijfelijke verwarring. En toen eindelijk bruid en bruidegom ieder huns weegs gingen, was hij blootshoofds en in zijn hemdsmouwen, terwijl zij, van hoed en doek en andere sieraden ontdaan, met de handen voor het gelaat, hare woning opzocht. De moeder en de broeder van den bruidegom ont kwamen slechts met moeite aan de woede van de verontwaardigde vrienden en vriendinnen der belee- digde bruid. KERK NIEUWS. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE xe Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 13 September 1885. 's Morgens 10 ure, de heer J. TAZELAAR, theologisch student te Kampen. 's avonds 6 ure, idem. Prijzen der Boter en Eyeron. Zierikzee, 10 September 1885. Boter hoogste koers ƒ0,80 en laagste koers 0,72'/s per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 1, en laagste koers 0.90. STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. SEPTEMBER 1885. Van MIDDELBURG Zaturd. 12 's morg. 8,i Zondag 13 's midd. 4,s Maand. 14 's morg. 11, Dingsd. 15 Woens. 16 Dond. 17 6,— a Van ZIERIKZEE Zondag 13 's morg. 7,30 u. Maand. 14 7, Maand. 14 's midd. 3,30 Dingsd. 15 3,30 Woens. 16 3,30 Dond. 17 tot Cort. 's midd. 5,u., terug 's midd. 6,30 Vrijdag 18 's morg. 6,30 Vrijdag 18 's midd. 4,- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avona vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den -© Op den 12 September a. s. hopen onze -© geliefde Ouders: C. MALLANDER f en q. MARIA SMITS, hunn e 30-jai'ige Echtvereenigiug te herdenken." Zierikzee. Hunne dankbare Kinderen. -© Ondertrouwd F. W. LOEWER A. J. HEIJSTEK, Wed. W. A. E van der Pluijm. Zierikzee, 9 September 1885. Eenige kennisgeving. Oeen Receptie. Getrouwd JOH. BLOM en ANTOINETTE van AS. Zierikzee, 9 September 1885. Alg emeen e kennisgeving. Getrouwd JOHANNES JAN KLOEK en KRINA GAST, die tevens namens wederzijdsche Familiën hunnen «lanlc betuigen, voor de vele blijken van belangstel ling bij hun Huwelijk ondervonden. Zierikzee, 11 September 1885. Bevallen van een meisjeD. van SPLUN- TER, geb. v. d. MEER. Zonnemaire, 12 September 1885. Erkentelijk voor de vele bewijzen van belang stelling op mijn SOsten geboortedag op 10 dezer ont vangen, betuig ik mijnen liavtelij Iseii dank. Zierikzee. P. J. BARTELS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1