Zl I II I k ZI I SI III NIEUWSBODE. No. 5920. Dingsdag 8 September 1885. 42ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter xoordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Tengevolge van den val van een gedeelte van een klip verloren Zaturdag drie personen te Dawlish, aan de Zuidkust van Engeland, het leven. Eene jonge dame met haar neefje en nichtje, een gezelschapsjuf vrouw en een kindermeid zaten onder de klip te rusten, .toen plotseling ongeveer 50 duizend kilogr. aarde en steenen naar beneden stortten. De kindermeid, de ge zelschapsjufvrouw en het negenjarig nichtje werden terstond gedood, de jongen had zijn beide beenen op twee plaatsen, alsmede een arm gebroken, en ook de jonge dame bekwam ernstige wouden. Het ongeluk is toe te schrijven aan de voortdurende ondermijning van de kalkrotsen door de aanspoelende zee, een gevaar waarmede de geheele zuidkust van Engeland min of meer bedreigd wordt. Langs de ge heele kust denkt men een onderzoek in te stellen naar den toestand der klippen. De »Pall Mall Gazette" maakt melding van een zonderling geval van somnambulisme, dat te Tramore, in het graafschap Waterford, heeft plaats gevonden. Een jonge man nam er, in het spoorweg-hotel, een kamer en begaf zich weldra ter ruste. Omstreeks drie uur in den nacht zagen eenige personen, die langs het logement kwamen, een man enkel in een hemd ge kleed, met een brandende kaars in de hand, voor een raam van de tweede verdieping staan, waaruit hij eens klaps naar beneden sprong van eene hoogte van 14 of 15 voet. Het was de jonge mau, die door den val niet tot bewustzijn kwam, maar met de kaars in de hand door de stad wandelde en eindelijk aan een huis aanschelde. Eerst toen ontwaakte hijv Men gaf hem schoenen, een hoed en een oude jas, en dus uitgedost, wandelde hij naar het politie-bureau en verzocht te worden binnengelatentoen de dienstdoende brigadier zag in welken toestand de man zich bevond, voorzag hij hem van kleederen en ververschingen. Een onder zoek werd door de politie in het hotel ingesteld, en men vond er de bagage die den slaapwandelaar toe behoorde, alsook zijn gouden horloge en ketting, en vijftien pond sterling in contanten. Buitengewoon veel haring werd verleden Zatur dag in de Engelsche zeestad Whitby aangebragt. Honderd volgeladen booten kwamen aan, sommige met ruim 70,000 stuks. De prijs daalde tot op 15 shillings per 10,000 stuks. Duizende kilogrammen moesten weg gegooid worden. De stadsomroeper ging rond, om het volk te waarschuwen, dat men voor niets zooveel haring van de kaden kon komen halen als men maar wilde. Honderden maakten natuurlijk van dit buitenkansje gebruik. De nieuwe wet tot bescherming van meisjes in Engeland wordt tamelijk streng gehandhaafd. Zoo werd Dingsdag 11. een timmerman, Joh. Gorter genaamd, die een 13-jarig meisje tegen haar wil had gekust, te Southwark tot 5 pdSt. boete veroordeeld; twee reeds tamelijk op leeftijd zijnde mannen, waarvan een Fransch gezagvoerder, die met een 13jarig meisje omgang hadden gehad, werden tot 2 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Eeu apotheker, Coulbert genaamd, die een 14-jarig meisje, Beatrice Waeterley, in zijn winkel had gelokt en verleid, werd Zaturdag in Guildhall naar het Ge- regtshof verwezen; en te Liverpool en Leeds ziju op 't oogenblik wegens koppelarij verscheiden personen in hechtenis, die vóór de wet zeker ongedeerd zouden zijn gelaten. Aan den anderen kant geeft de wet ook tot veel misbruik, lasterlijke praatjes en chantage aanleiding waarin de regter dikwijls de grootste scherpzinnigheid, aan den dag moet leggen om achter de juiste waarheid te komen. jfeflWUj*. Madrid, 4 Sept. (middernacht). Er heerscht hier groote opgewondenheid. Een talrijke menigte begaf zich in den avond naar het hotel van den Duitschen fezant, sloeg de ruiten in, trok de Duitsche vlag naar eneden en scheurde die aan stukkenvervolgens be gaf men zich naar de woning van den President-Minister en drong op een onmiddellijke oorlogsverklaring aan Duitschland aan. Men verzekert dat morgen een Ministerie van Nationale Verdediging zal worden be noemd. (Half 1). De agitatie neemt toe. 6000 personen met Spaansche vlaggen doorloopen de straten, „Dood aan de Duitschersen „Leve Spanjeschreeuwende voor den militaren Club en voor het Athenaeum. De officieren van de drie Spaansche stoomschepen, die het eiland Tap verlieten, zijn afgezet. 5 Sept. Het Ministerie heeft den gezant te Berlijn gewaarschuwd om zich gereed te houden, ten einde op ontvangst van het eerste berigt zijne paspoorten te vragen. Het gouvernement heeft besloten krachtig te handelen. Alle Spanjaarden noemen de daad der Duitschers roof. Bei-lijn5 Sept. De „Norddeutsche Algemeine Zeitung" zegtDe gebeurtenissen te Madrid moeten niet naar den eersten indruk worden beoordeeld. Er zijn oogenblikken, waar zelfs zulk eene krachtige Re gering als de Pruisische zulke buitensporigheden als brandstichting en beschadiging van eigendom niet zou kunnen verhoeden. Het is te hopen, dat het, zoo niet langs anderen weg, dan toch bij regterlijk onderzoek zal blijken, welke lieden het zijn, die dat middel aan grijpen om vijandschap tusschen Duitschland en Spanje teweeg te brengen, en onder welke inpulsie zij dat hebben gedaan. JFïttnferijfi. Te Parijs is in een staat van onbeschrijfelijke armoede en vuilheid zekere oud-notaris Tresca over leden, in wiens woning, in tegenwoordigheid van zijn neef, een oppassend werkman, onder meer gevonden werden fondsen tot een bedrag van 500,000 fr. en geld zakken, ongeveer 50,000 fr. inhoudende in stukken van een heelen en een halven frank. Maar tot groote teleurstelling van den bloedverwant werd ook een tes tament van den overledene gevonden, waarbij hij zijn geheele vermogen, ruim 600,000 fr. beloopende, vermaakt aan de Académie des sciences te Parijs. De internationale tentoonstelling te Antwerpen, zal tot 2 November geopend blijven. Den lsten en 2den November zullen dan prachtige soirées, waarbij het electrisch licht een groote rol vervullen zal, ge organiseerd worden. De uitreiking der bekroningen is op 14 September a. s. vastgesteld. Ook dan zullen prachtige feesten worden gegeveno. a. zal een deel van den tuin van het tentoonstellings-gebouw overdekt en tot feestzaal ingerigt worden. Dat ook in het buitenland eerlijke vinders niet altjjd ruim beloond worden bleek Zaturdag te Ant werpen. Een tramconducteur vond een portefeuille met 18000 francs in wissels en 3500 francs in bankbiljetten. Hij haastte zich de portefeuille den eigenaar, een wis selagent, ter hand te stellen, die den eerlijken vinder een belooning gaf van één franc afHeWrltmb. Sittarci, 5 Sept. Heden heeft men Jean Timmer, mans, die min of meer aan verstandsverbijstering lijdt, (zoon van Cesar Timmermans) naar 's Hertogenbosch gebragt in het krankzinnigengesticht aldaar. Hij moet gedreigd hebben, den zwager van wijlen den advocaat Van Oppen, den burgemeester Savelberg te Heerlen, te zullen vermoorden. Amsterdam, 5 Sept. Eenige honderde werk lieden trokken hedenmorgen te half elf van het Water- looplein in geregelde orde naar het Stadhuis. De heer Fortuyn en de straatverkoopers van „Regt'voor Allen" gingen voorop en bleven ongeveer een half uur in de burgemeesterskamers, waar zij de grieven tegen de politie té berde bragten. De burgemeester verklaarde, dat hij alle door feiten gestaafde grieven, die monde lings of schriftelijk ter zijner kennis gebragt werden, zou onderzoeken. Morgen komen de werklieden opnieuw in het Volkspark bijeen om de grieven schriftelijk te formuleeren. 5 Sept. Reeds te half tien hedenmorgen hadden op het Waterlooplein alhier een paar honderd personen post gevat. Allengs nam de menigte toe, en toen te ruim tien uren, vergezeld van twee vrouwen, de Heer J. A. Fortuyn het plein verliet, werd hij door tusschen de vijf- en zeshonderd personen gevolgd. In alle stilte begaf de drom zich langs Amstelstraat, Kal ver straat, Dam en Damstraat naar het stadhuis. Hier vond men het hek gesloten. De commissaris van politie, de Heer Mr. E. W. van Raalte, verscheen met twee inspecteurs, en na eenig verwijl, werd, omstreeks elf uren, een vijftal uit de schare, zijnde jufvrouw de Ligt en de hh. Meursen, Verhagen, Fortuyn en Eckhard, bij den Burge meester toegelaten. Deze verklaarde hen niet als corporatie van eene vergadering, daar deze door hem niet erkend werd, te kunnen toelaten, maar, wanneer zij klachten hadden, hen wel als particulieren te willen hooren. Hierop werd de door bovengenoemde vijf personen geteekende motie den Burgemeester over handigd, die daarop verzocht, om, wanneer er inder daad klachten over feiten bestonden, die schriftelijk aan hem mede te deelen. Wanneer dan bij onderzoek bleek dat die feiten juist waren, zouden de schuldigen worden gestraft. De Burgemeester handhaafde echter ook nu het door de politie in dezen ingenomen stand punt, en gaf aan de onderteekenaars der motie te kennen, dat ook in het. vervolg iedere storing der orde met gestrengheid zou worden te keer gegaan. Weder buiten gekomen, deelde de Heer Fortuyn aan de verzamelde menigte in korte woorden het onderhoud met den burgemeester mede, er voorts bijvoegende dat deze hen had verzekerd, dat de politie zich bij de ongeregeldheden kalm, waardig, netjes en fatsoenlijk had gedragen. Hij deelde verder mede dat morgenochtend te tien uren bij Bosdriesz, buiten de Raampoort, aan ieder die klachten had, gelegenheid zou worden gegeven die mede te deelen, opdat die schriftelijk in een behoor lijken vorm zouden kunnen gegoten en aan den Bur gemeester medegedeeld worden. Aan beide zijden van den Voorburgwal stond het vol volk. Politie-agenten waren niet te zien. Een steeds kleiner wordende drom volgde hen, die op het stadhuis waren toegelaten, op den terugweg naar het Waterloo-plein, waar de stoet uiteen ging. De ondoordachte en roekelooze grap, om een naald door een stoel te steken, waarop straks iemand argeloos zal gaan zitten, onderwierp Woensdag te Amsterdam een jongmensch aan eene uiterst pijnlijke operatie. Voor dertien jaren hadden eenige meisjes, in een ge zelschap, zulk eene aardigheid uitgehaaldhet jonge mensch ging zitten en de door den stoel gestoken vrij groote stopnaald drong hem diep in het lijf en brak bij den kop af. Hij had er in die jaren geen belangrijke hinder van gehad, maar in de laatste weken gevoelde hij steeds toenemende pijnen, zoodat op raad van een geneesheer, de naald moest worden uitgesneden. De operatie gelukte onder hevige pijn en hij draagt thans de verroeste naald bij zich als eene herinnering aan het vrolijke partijtje dat hij voor dertien jaren bij woonde. Eene niet minder gevaarlijke aardigheid is het, om den stoel achteruit te halen waarop iemand gaat zittendat berokkende dezer dagen een meisje op een bruiloft eene hersenschudding. In een politiebureau stonden dezer dagen een buiten gewoon dikke vischvrouw en een zeer magere barbier voor den commissaris, om zich te verantwoorden wegens een burengerucht waarvan zij de oorzaak waren, 't Volgend gesprek vond plaats. Commis8. Heb jij dien man uitgescholden? Vrouw. God bewaar me Ik heb alleen, omdat hij altijd zijn vuil zeepsop op mijn gootplank gooit, ge zegd „Laat dat staan, magere kribbenbijter." Commiss. Eien verder De man invallend. Toen heb ik natuurljjk gezegd: „voor jou, dikke rolpens? De vrouw invallend. Uwé begrijpt toen hij rolpens zei werd ik nijdig, ik ben een veelte fatsoenlijke vrouw om mij door zoo'n Spaansch riet te laten verdeclineeren. Wat denk zoo'n leelijke droogstok wel. Die snoet schraper zegt alles wat voor zijn mond komt de heele buurt weet dat hij een magere brutale zwiepkanarie is, meneer de commissarisAls u die kale slierspersie beter kende zou u wel weten dat een fatsoenlijke vrouw zich door een schuimslikker zoo als hjj, niet kommandeeren laat. Eeuwig en altijd gooit die snoeten schrabber zijn vuil zeepsop op mijn gootplank en als ik hem er wat van zeg, begint hij te schelden, 't Is om razend te wordenMaar ik laat me niet door zoo'n lat, zoo'n baardvilder veraffronteeren. Daar kon ik dagwerk van hebben als ik naar de pijpen van zoo'n uitgeklopt mouwvest, zoo'n drooge zeepsmeerder wou dansen. Dat nooit meneer de commissaris! Eer dat ik me door die uitgemergelde scheerriem, die doorgebroken hengelstok laat verschandeliseeren moet er heel wat anders gebeuren. Zoo'n misselijke stokvisch met O-beenen durft mij rolpens noemen. Zou je zoo'n platgeslagen puitaal, zoo'n haarsnijder met angst niet in zijn nek nemen Hé HéHé je zou hem niet eens kunnen vasthouden, daar is die akelige zeepmug veel te mager voor. Uwé kan doen wat u wil meneer de commissaris, de agent heeft me meegenomen, omdat hij zei dat ik schandaal en rumoer maakte, maar als uwé een eerlijk mensch is, zal uwé begrijpen dat ik de vrouw er niet naar ben om me zelf 't serijbel te helpen door zoo'n schriel mirakel van een slappe scheerdoek uit te schelden. Die rolpens van hem laat ik niet op me zitten, ik zal van 't voor den Koning weghalen als 't noodig is, maar die sla-schuim-over- den-duim zal de kast in zoowaar ik een knappe vrouw ben De commissaris verwonderde zich en doet het nog, dat er voor één barbier zooveel scheldnamen te vinden zijn in "zoo weinig tijd. Een te Amsterdam in garnizoen liggend militair moest onlangs schijfschieten, maar was doodsbenauwd en durfde den haan niet overhalen. Een officier links, een sergeant regts en een korporaal spoorde hem aan en bevalen hem steeds dreigender, met kracht van knoopen, in omgekeerde evenredigheid tot hun rangen staande, dat hij zou schieten. De ongelukkige jongen, onhandig met het geweer, riep jammerend„Waarom moet ik toch schieten Er is niemand, die mij kwaad heeft gedaan, en ik wil niemand vermoorden." Hij bleef halstar rig weigeren. Bij zijne terugkomst in de kazerne kuierde hij onmiddellijk de provoost in en zal daarna wel tot minder humane begrippen komen tegenover de schijf. Zaamslag 4 Sept. Heden middag sloeg de bliksem in de met graan gevulde schuur van den land bouwer J. Dieleman en in die van J. Scheele. Beide brandden tot op den grond af, zoodat de gansche oogst verloren was en tevens in de schuur van J. Diele man drie paarden en eenig ander hoornvee omkwam. De brandweer van hier was niet voldoende om beide branden te blusschen en bleek in zeer onvoldoenden toestand te zijn, zoodat hulp uit Terneuzen werd ver zocht, die 's avonds ten elf uur hier aankwam. Door vereenigde hulp mocht men er in slagen tegen den morgen den brand meester te worden. De schuur van J. Dieleman was met al wat zich daarin bevond verzekerd, die van J. Scheele echter niet. Vlïssiugen6 Sept. De Heeren Smit en van Raalte zijn teruggekeerd van Bremen, waarheen zij voor eenige dagen op uitnoodiging der Loyd vertrokken tot bespreking van een en ander betrekkelijk het aan doen der booten van Ylissingen. Naar wij vernemen zullen die Heeren cersn rapport doen in de Vergade ring van Commissarissen r Maatschappij „de Schelde", alvorens het bepaalde publiek zal worden gemaakt. De chef-loods 1ste klasse bij het Belgische loods wezen te Antwerpen, Van G. stond dezer dagen tot twee malen toe te Vlissingen bloot aan een moordaan slag. Déze ambtenaar, om zijn gestrenge en, naar be weerd wordt, bijna despotieke handelingend bij zijn onderhebbend loodspersoneel gevreesd en gehaat, had wegens een onregtvaardige daad de woede en veront waardiging van een der loodsen, een gehuwd en overigens een oppassend man, zoodanig opgewekt, dat deze, zich zelf niet meer meester, een schot uit een revolver op hem lostte. De kogel miste, maar trof ongelukkig een ander persoon in het been. Des namiddags van den- zelfden dag werd op het kantoor genoemde Van G. door een anderen loods bij de keel gegrepen en zou zeker geworgd zijn, ware de chef-loods der 2de kl. niet in tijds toegeschoten om hem te ontzetten. Eenige dagen geleden werd in zekere kringen te Vlissingen het gerucht verspreid, dat het aan de fontein op het Betje Wolfsplein „spookte". IJselijke verhalen deden de ronde, een sloeproeier, die 's nachts in die buurt was om een loods te wekken, was vreeselijk ge schrokken van „eene zwarte dame", oude vrouwen waren er voor op gebleven, en hadden met eigen oogen het „spook" aanschouwd enz. enz. De tijd blijkt voor spookverschijningen voorbij te zijn, want wat is er ge beurd Eene eenvoudige dienstmeid, die door het vertrek van haren minnaar wat aangedaan is, heeft daar naar het schijnt aan haar overkropt gemoed eenige malen lucht gegeven, en daardoor aanleiding aan eenige liefhebbers van ijselijkheden tot het ver zinnen en verspreiden dier nare geruchten. Mogelijk hadden verbeeldingrijke vernuften de schim van Betje Wolf zaliger gedachtenis al verdacht van avontuurlijke omzwervingen. MAcUJoltrnvg"6 Sept. Niettegenstaande circa vóór een half jaar, verlenging der concessie is verleend aan de Middelburgsche Telephoonmaatschappij, hooren of zien wij daarvan niets. Moeten wij dit aanmerken als een bewijs, dat de zaak onder dit bestuur niet tot stand zal komen Zoo ja, dan is het zeker wenschelijk, dat het zoo spoedig mogelijk zijn mandaat nederlegge, opdat de onderneming door anderen kan worden aangevat. Vooral bij de gunstige verwachting oor Vlissingen is aan de levens vatbaarheid der zaak toch wel niet te twijfelen. Uit Yzendijke schrijft men aan de „Middelb. Ct.": Het onderzoek der gemeenterekening over 1884 bragt in de jongste raadszitting aan het licht, hoe somwijlen met de fondsen der gemeente wordt omge sprongen. Een metselaar, die 1,20 voor daggelden geschreven had, werd door den met het opzicht belasten persoon aangezocht 1,50 te schrijven. Een ander ambachtsman was op het hart gedrukt den boel ni6t te sterk te maken, hij moest zorgen alle jaren te kunnen terugkomen. Een post die in 1883 vergeten was, had men zonder blikken of blozen onder 1884 gemengd. Uitgaven voor drukwerken, door den secretaris en ontvanger in rekening gebragt, in weerwil hunner toelage voor bureaubehoeften, werden geregtvaardigd door een besluit van den voormaligen raad dd. 30 April 1877! Overigens liep het schip zonder veel averij van stabel omdat het, volgens de commissie van onderzoek, meer te doen was onregelmatigheden in het vervolg te voor komen, dan wel om de gedane zaken te veranderen. Tot herbesteding der straatverlichting op meer dui delijke aanwijzing, en tot aanbesteding van het uit baggeren der vest werd besloten. Een voorstel des voorzitters om „de voeding" voor de stembureau's openbaar aan te besteden werd ver worpen. De commissie was van oordeel dat daarvoor te veel was uitgegeven, en stelde eene vaste som per hoofd voor, die werd goedgekeurd. De secretaris werd onder de meê-etenden begrepen. Aan het dagelijksch bestuur werd in overweging gegeven, een voorstel aan den raad in te dienen tot het bouwen van eene petroleumloods buiten de bebouwde kom der gemeente, en daarna werd tot eene zitting met gesloten deuren overgegaan. IVTiclcieXfcmvg;6 Sept. Heden nacht is weder door een baldadige hand een spiegelruit verbrijzeld (ter waarde van circa 300,—), thans bij den heer Gravenstein, banketbakker in den Langen Delft. De dader is onbekend. Of er dan geen politie te Middelburg is, dat juist op dat gedeelte der stad het hevig gerinkel bij moge lijkheid onopgemerkt kon blijven Wel zeker, we hebben hier dag- en nachtpolitie beiden. En men ge- loove niet, dat net de trawanten van Hermandad aan dienstijver hapert, integendeel: er is geen verkooping in een der venduhuizen of men ziet meerdere politie- heerenop verschillende punten van de stad ziet men er doorgaans een paar wandelen en waag het eens, buiten den bepaalden tijd, een matje uit te kloppen, geloof me, onmiddelijk ziet ge van twee zijden een agent op u aankomen en ge zijt er by Neen, die baldadigheden hebben plaats in weerwil van onze ijverige politie en w§ vreezen daarom, dat die bedrijvers er van het kunstje verstaan van zich onzichtbaar te maken. Ycrseke. Donderdagavond kwam een meisje van ongeveer 12 jaar op het gewone uur niet in de ouder lijke woning terug. Den geheelen nacht hebben eenige menschen gezocht en eerst Vrjj dagmorgen om half acht werd het meisje achter een hoop steenen gevonden. Toen zij hare moeder zag aankomen, werd ze zeker bang en sprong in een sloot. Eene voortdurend harde behandeling van de moeder schijnt de oorzaak van die daad te zijn. Alhier zal weldra in den zoogenaamden Har den Hoek eene scheepstimmerwerf worden aangelegd. De concessie daartoe eu tot het plaatsen der daarbij behoorende gebouwen aan de buitenglooijing van den zeedijk, voor eenige maanden door den heer C. Mak te Middelburg aangevraagd, is deze week verkregen. Wolfaartsdjjk 5 Sept. De gemeenteraad welke bij zijne laatst gehoudene zittingen in Augustus nog belangrijke zaken tot stand heeft mogen brengen, is mede naar wensch geslaagd met het benoemen van den heer La Porte te Irnsum tot gemeente-geneesheer alhier, zonder daartoe de medewerking der nieuw ge kozen raadsleden te hebben noodig gehad. De kroon is alzoo gezet op de eervolle aftreding van de heeren J. Nootenboom en J. J. van Weel, wier verdiensten als gemeenteraadsleden in erkentelijk aandenken zullen bewaard blijven bij allen, die hunne herkiezing zich ten pligt gesteld hadden. IN"ïeiiwerli:©i*li:5 Sept. Heden had te Ka- pelle plaats de aangekondigde tentoonstelling van granenzaden en landbouwgewassenuitgeschreven door de Landbouw-Vereeniging „Eendracht bindt." Men kan niet anders zeggen, dan dat deze eerste tentoon stelling uitmuntend is geslaagd. We zullen hopen, dat tentoonstellen van- en dus meer bekend worden met goede zaaigranen, enz. van nut zijn zal voor den land bouw. We juichen daarom toe wat de jeugdige Ver- eeniging in 't belang van den landbouw heeft gedaan. Ter aanmoediging werden prijzen uitgeloofd aan hen, die naar het oordeel der Commissiebestaande uit de heeren I. Bevelander, J. J. Hocke, J. van der Have, D. A. Labrijn en S. de Rijke, de schoonste en beste producten inzonden. De uitslag der bekroningen was als volgt le prijs voor Essextarwe C. Koopman, Nieuwerkerk; 2e prjjs voor Onbevriesbare, Mulock Houwer, Zierikzee; 3e prijs Vitoria, M. van der Poel, Abbenbroek. Een getuigschrift werd verleend aan C. J. Labrijn te 's Gra venpolder voor Dikkoptarwe. Voor Rogge bekwam den len prijs, met Zeeuwsche Rogge, C. Koopman Nieuwerkerkeen getuigschrift met Propsteïer M Luitjens, Uithuizermeeden. Voor Gerst werden bekroond met den len prijs voor Zeeuw sche Wintergerst, M. Luitjens, Uithuizermeeden; met getuigschrift voor Zeeuwsche WintergerstMulock Houwer, Zierikzee. Voorts waren nog ingezonden monsters Zomergerst, Triumphhaver 3 soorten Beetwortelen en Engelsche Mangelwortels, 1 krop driejarige Meekrap enz., zoodat het aantal inzendingen 40 bedroeg. Zïex-Htscee, 5 Sept. De bij den Gemeenteraad ingediende voorstellen betreffende de reorganisatie der Meisjesschool alhier zijn in hoofdzaak van den volgenden inhoud De heer Districts-Schoolopziener acht het wenschelijk: lo. dat de thans hier bestaande Meisjesschool worde opgeheven, en vervangen door eene Meisjesschool met zesjarigen cursus, bestemd voor meisjes van 10 a 11, tot 16 a 17 jaar, die met vrucht het onderwijs hebben genoten hetzij school- hetzij huisonderwijs dat in de 4 laagste klassen eener goed ingerigte volksschool behoort te worden gegeven; 2o. het onderwijs aan deze school met zesjarigen cursus behoort te omvatten al de vakken, genoemd in art. 2 der wet op het lager onderwijs, met uitzonde ring der landbouwkunde; 3o. aan deze school behooren verbonden te worden: eene hoofdonderwijzeres als hoofd der school, met akten voor ten minste twee moderne talen twee onderwijzeressen, ieder met akte voor ten minste één moderne taal c. twee of meer leeraren aan de Hoogere Burgerschool, voor het geval en voor zoover de aan de school ver bonden of te verbinden onderwijzeressen niet voldoende kunnen voorzien in het onderwijs in één der moderne talen, in de wis- en natuurkundige vakken, het tee kenen en de gymnastiek. Burg. en Weth., in overleg met de Plaatselijke Schoolcommissie, meenen dat in deze gemeente wer kelijk behoefte bestaat aan eene afzonderlijke Meisjes school. Zij deelen echter niet het gevoelen van den Districts-schoolopziener, dat de meisjes niet vóórhaar 10de of 11de jaar op die school zouden worden toe gelaten integendeel wenschten zij de laagste klassen voor meisjes van af 6 jaren te behouden. Naar hun inzien is zeer goed verbetering te verkrij gen door eene wijziging der tegenwoordige inrigting en is het daartoe niet noodig, de bestaande Meisjes school op te heffen en die te vervangen door eene Meisjesschool met zesjarigen cursus. Naar hunne meening moet de laagste afdeeling blijven; van de andere klassen evenwel zou de hoogste (of de hoogste twee) moeten vervallen. Het aantal schooljaren, nu tien bedragende, zou moeten worden ingekrompen tot acht. De inrigting der school zou aldus moeten zijn: vier klassen, zoo noodig elk verdeeld in twee af- deelingen de le of laagste klasse, voor leerlingen van 6—8 jaar de tweede, voor leerlingen van 8—10 jaar; de derde, voor leerlingen van 1012 jaar de vierde klasse, voor leerlingen van 1214 jaar of ouder. Voor den overgang der klassen moet men echter niet al te zeer blijven hechten aan den leeftijd, daar de opgegeven jaren zijn, wat men noemt den normalen leeftijd. Zij, die na die klassen te hebben doorloopen, meer opleiding zouden wensche^ kunnen die vinden op de Hoogere Burgerschool. Het onderwijs zou moeten worden gegeven door drie onderwijzeressen, zijnde eene hoofdonderwijzeres met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in het Fransch en Hoogduitsch, staande aan het hoofd der school, en twee onderwijzeressen, waarvan in elk geval één be voegd moet zijn tot het geven van onderwijs in het Fransch het onderwijs in het Engelsch zou moeten worden opgedragen aan den leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool. het onderwijs in het teekenen zou moeten worden gegeven door den leeraar in datvak aan genoemde school; terwijl wiskunde en kennis der natuur zouden moeten worden onderwezen door de leeraars in die vakken aan de Hoogere Burgerschool. Ten aanzien der kosten wordt het volgende opge merkt De jaarwedde van het hoofd der school, nu bedra gende 1600 (met vrije woning) kan worden gebragt op 1400 met vrije woning, waarvoor blijkens de elders verkregen ondervinding ruimschoots geschikt personeel is te verkrijgen. (De jaarwedde van het nu ontslagen hoofd is op ƒ1600 vastgesteld, omdat bij de nieuwe regeling der jaarwedden van onderwijzers volgens de wet 1878, ook het veranderlijk inkomen voor het bedrag 'dier jaar wedden in aanmerking moet komen en dit toen voor haar nog al eene aanzienlijke som uitmaakte). De jaarwedde van één onderwijzeres zou moeten worden gesteld op ƒ700. Zoolang echter de tegen woordige onderwijzeres in dienst blijft, behoort de nu bepaalde jaarwedde van ƒ900 te bljjven. De jaarwedde der andere onderwijzeres zou kunnen bedragen 600. Aan de leeraars zou gezamenlijk hoogstens 1000 moeten worden toegekend. Alles te zamen, zouden de jaarwedden dus op 3700 a ƒ3900 komen, terwijl zij nu ƒ3300 bedragen. Zooals bekend is, zijn deze stukken tot onderzoek gesteld in eene Raadscommissie, om in eene volgende zitting te worden behandeld. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, na hunne inlijving tot nadere op roeping met verlof zijn gezonden, zullen op Donderdag den 1 October a. s. in werkelijken dienst worden ge steld, teneinde te worden gekleed en geoefend. Toen Woensdagmorgen een vrouw uit het arm- werkliuis te Assen werd begraven en de lijkstoet op de algemeene begraafplaats aankwam, was noch van een doodgraver, noch van een graf iets te bespeuren. De doodgraver werd ontboden en men moest met de begrafenis wachten tot het graf was gedolven. Naai de „Asser Ct." verneemt, had de vader van het werk huis vergeten den doodgraver van de begrafenis kennis te geven. Zierikzee, 7 Sept. Op de Kermis alhier, die heden een aanvang neemt, zal het niet ontbreken aan gelegenheid tot uitspanning. Aanvrage tot plaatsing zijn gedaan voorde Schouwburgtent van den heer A. van Lier; het Honden- en Apen-Theatre van den heer WeryGroot Amerikaansch Panopticum Londen's Apenpaleisde Tramway-Circus; Opera's, Balletten en Electrische MachinePanorama Nieuwe Parijsche PanoramaGedresseerde Honden en ApenPak de LeuningDe Dame zonder onderlijf, het grootste wonder der Natuur; De Schuitjesmolen en drie Caroussels. Verder ontbreekt het niet aan Suikerwerk-, Koek- en Wafelkramen, zoodat er voor elk wat wils is. We hopen later een wandeling door de Kermis te doen. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij '8 Rijks-Kust verlichting te Wester-Schouwen, gedurende Augustus 1885. In 12 afbappingen werd 39,5 m.M. regen verzameld er viel dus 395 Ma. per H.A., zoodat de Bannen 734700 M1. ontvingen. Door verdamping en doorzijging zakte de waterstand 0,1 M. Te Schildwolde, in Groningen, vraagt het kerke lijk bestuur een klokluider, koster eu organist in 't bezit van de akte voor de Fransche taal. Er wordt A nog al wat gevorderd van zulk een persoon. De commissie, welke in 't najaar, te beginnen I met 5 Oct. in Zeeland de examens zal afnemen ter verkrijging van de akte van hulponderwijzer of hulp onderwijzeres, bestaat uit de heeren Moens, inspecteur van 't lager onderwijs in de 2de inspectiev. Gorlrom, schoolopziener in 't district Goes, en de schoolopzieners in de arrondissementen Goes, Zierikzee en Tholen. Men meldt dat Hoetinck, bekend als bruigom van Jannetje Struik, de zg. millioenen-juffrouw, dezer dagen in het huwelijk is getreden met de dochter van Van Zutphen, mede uit het bekende proces vermaard. Toen Jannetje dit nieuws in de gevangenis te 's Her togenbosch vernam, moet zij, volgens het „Dagbl.", in onmagt zijn gevallen. Indien waar is, wat men voor zeker verhaalde, dat H. bewaarder was van de door Jannetje verworven fondsen, dan is haar aandoening over de huwelijksaankondiging alleszins verklaarbaar. Woensdag-morgen 11. omstreeks 10 uur bragt een man, die niet meer of minder beoogde dan zijne vrouw te wurgen, den Visschersdijk te 's Gravenhage in rep en roer. De vrouw vlugtte met haar kind bij hare moeder, waarna zij wegging en niet terugkeerde. Den volgenden dag is haar lijk uit een der vijvers in het Bosch opgehaald. De ongelukkige had eenige zware steenen aan haar ligchaam bevestigd om onder water te blijven. Een 65-jarig stoelmatter te Groningen, zekere P. v. A., is door het geregtshof te Leeuwarden wegens openbare dronkenschap bij vierde herhaling, na de laatste veroordeeling binnen een jaar, in hooger beroep veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf en plaatsing in een Rijkswerkinrigting gedurende 6 maanden. KERKNIKUWS. Beroepen naar de Chr. Geref. Gem. te Haamstede, de cand, G. H. Toebes. Door de Evang. Luth. Gem. te Middelburg is toe zegging van beroep verleend aan ds. J. H. Gunning J.Hz., thans Herv. pred. te Bennebroek. De beroepen predikant te Kattendijke, J. B. Th. Hugenholtz, zal Zondag 13 dezer bevestigd worden door ds. Chr. L. Laan te Goes. Gemengde Berigten. In zekere gemeente in Zeeland kon men dezer dagen eenige gemeente-ambtenaren niet uitbetalen, doordien de gezegelde mandaten uit de hoofdstad der provincie nog niet waren aangekomen, die echter elk oogenblik per trekschuit (of beurtschuit) konden wor den verwacht. Dit geschiedde niet in 1785, maar in 18851 De bakkers hebben tegenwoordig ook een eigen Courant. Weluu, de Bakkers-Courant verkondigt dat de honing duur en de krenten goedkoop zullen worden. Door deze minnelijke schikking blijft de prijs der koek dezelfde. Men moet er maar verstand van hebbenTe Londen zijn de vorige week 16 duizend geslachte en bevroren schapen uit Australië aange voerd. Aldaar zijn 12880 politie-agenten, die in het afgeloopen jaar te zamen 27000 aangiften hebben gedaan. De zakkenrollers maken bij de straat-oproertjes te genwoordig goede zaken. Zoo werd te Amsterdam bij zoo'n gelegenheid eene dame haar gouden horloge met ketting en een fabrikant zijn goed gevulde portemon- naie ontrold. Voor de betrekking van zet-kastelein in het op 1 Jan. a. s. te openen gebouw der Vennoot schap »het Oude Posthuis" te Heeren veen hebben zich 130 sollicitanten aangemeld, waaronder 1 uit Londen. Men zegt te Z., dat Huipje zure Krieken zal eten. 't Zou jammer wezen voor de dood-bedaarde man. »Wel, wel" zegt Piet van Wulpdal, »wat ben ik toch blij, dat vader zoo'n mooi wagentje gekocht heeft; nu zal ik er de oude Kaat wel eens meê halen en dan met de kermis haar dochter en dan zal ik het wel in het spoor krijgen met Kaatje". Truitje te St. A. moest zich wat anders gedragen, wanneer zij een vrijer heeft, want anders zou de kok het eten wel eens te goed klaar kunnen maken. Dus, Truitjewil nu toch maar zwijgen, Want ge kunt hem toch niet krijgen, En wil maar houden uw fatsoen, Doch zulke dingen niet meer doen. Iemand te Bruinisse heeft met de kermis aan menigeen gevraagd om een ladingtje vast te krijgen, doch de menschen vertrouwden hem nietomdat hijdrie maanden geleden, een schip met volle lading zonder stuurman naar Burgh heeft laten zeilen, en dat is waarschijnlijk verongelukt. »Nu", zegt Mietje te St. Maartensdijk, „ik ben blij dat ik Adriaan weêr vast heb, want nu kan hij mij des avonds weêr ge zelschap in den winkel houden." Het roode Doortje te Noord, wordt aangeraden geen valsche praatjes uit te strooijenhet was beter dat zij op zich zelf neer zag en een ander liet rusten. Dus, Doortje'k zou geen kwaad meer spreken, Met uw mooi gekleurd rood haar, 'tZijn dan toch maar valsche streken, En uw pakje draagt ge zwaar, 't Zou 't beste wezen schuld betalen, Vóór ge auder's goed gaat halen. Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN n. WTSKV SEPTEMBEK IX-iiV Van ZIERIKZEE: j Van ROTTERDAM. Dingsd. 8 'smorg. 8.—u. \Yeem\ V Vuv/,^. 11, -v.. Dond. 10 8.- |Vï\jiL 11 Zaturd. 12 8. Maand, 14 y. 1\ De Dk\ïeteP\\ A. vuil G-ASl'Et/

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1