ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5125. Dïngsdag 1 September 1885. 12s,e Jaarg. KENNISGEVING. AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. €lngelanïJ. Ivushtnïr, Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 1 Sep tember e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 29 Augustus 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Beëediging en installatie der herkozen raadsleden, enz. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel dezer gemeente, dienstjaar 1885/86, No. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 Augustus 1885. J. P. N. ERMERINS. Van de dynamietmannen had men in de laatste maanden niets vernomen. Thans komt de „Pall Mali Gaz." de Engelsche bevolking verontrusten door de openbaarmaking van een brief, dien O'Donovan Rossa aan zijne agenten in Europa, waarvan de een te Havre eu de ander te Antwerpen verblijf houdt, heeft gerigt. In dit schrijven worden de agenten herinnerd aan het besluit, dat ruim vier maanden geleden in eene bijeenkomst der agenten op het continent werd genomen en waarbij zij zich verbonden hebben de pogingen om Engeland volkomen te verslaan te zullen verdubbelen. „Uwe werkeloosheid aldus luidt de brief verder wordt door onze vrienden in Amerika sterk afge keurd. „De ophelderingen, mij door middel van uwen af gevaardigde verschaft, hebben mij geenzins bevredigd. Gij hebt dynamiet genoeg ter uwer beschikking, gij zult daarvan gebruik moeten maken. Thans sommeer ik u, uit naam van onze broederschap en getrouw aan den plechtigen eed, door u gezworen, de campagne onmiddelijk te hervatten. Versla den vijand zoo moge lijk gelijktijdig, te te en te „Deel aan onze vrienden het berigt mede, dat Red- Jirn Mac Dermot zich nog steeds in het land der levenden bevindt, en dat het gerucht van zijn dood door Jen- kinson alleen werd uitgestrooid, om de verblijfplaats van den verrader verborgen te houden. In elk geval zal Mac Dermot niet lang meer aan de wraak onzer broeders kunnen ontkomeneene belooning van 10,000 dollars wordt uitgeloofd aan dengeue, die hem ter dood brengt. Binnenkort hoop ik van u per telegram te vernemen, dat de strijd is hervat". Madrid, 29 Aug. Gisteren kwamen in Spanje 3539 gevallen van cholera voor en 1230 sterfgevallen. Van onderscheidene provinciën ontbreken echter de opgaven. De „Liberal" en de „Union" verzekeren, dat er te Madrid eene officieele dépêche is ontvangen, mede- deelende, dat Spaansche vaartuigen bezit hebben ge nomen van het eiland Yap en van de eilandengroep Palaos (Carolinen), zonder eenig Duitsch vaartuig of eene Duitsche vlag te vinden. De tijding geeft groote voldoening. Den 20sten dezer werd door de belastingambte naren te Madrid een echt Spaansche fraude ontdekt. Men vermoedde dat schapen en ander vleesch binnen gesmokkeld werd, doch men kon maar niet ontdekken op welke wijze. Naar aanleiding van eenige aanwijzingen kwam men eindelijk op het denkbeeld de lijkwagens te onderzoeken, waarmede de overledenen aan cholera naar het kerkhof werden gebragt, en men kwam tot de ontdekking, dat de wagens wanneer zij ledig naar de stad teruggingen, gebruikt werden tot het binnen smokkelen van vleesch en andere verbruiksartikelen. Een aardig smokkelaarsstukje meldt men van de Russische grenzen Een smokkelaar gaat 's morgens heel vroeg met een groot pak kleedingstof op weg van de Russische grens naar Sluszewo, in Polen. Toen hij juist voorzichtig een heuvel beklommen had, ziet hij plotseling eeu Russischen grenswachter voor zich, die rapen uit een akker trekt. De smokkelaar overziet den toestand, roept den Russischen douane ruw aan en deze gaat zonder om te zien, haastig op den loop. Dat was juist wat de smokkelaar wenschte, hij vervolgde hem zoo lang schreeuwende en scheldende, tot de diefachtige soldaat verdwenen was, daarna trok hij, lachende over zijn welgelukte list, vroolijk met zijn sluikwaur naar Sluszewo. ©uttssMawif. Menigeen weet zeker niet, dat Prins Bismarck een papierfabrikant is, en jaarlijks 120,000 verdient met verscheidene papiermolens, waarover hjj zelf de administratie voert. Aan het „Berliner Tageblatt" meldt men uit Keulen d.d. 23 AugustusDe Hollander die zich eer gisteren in eene restauratie het leven benam, is een Hagenaar en heet Jkr. Ch. de Gijselaar. Hij is de zoon van den president van Pekalonga, op Java. De ongelukkige had in 1884 wegens zijn slechten gezond heidstoestand een tweejarig verlof gekregen, en had zich gedurende dien tijd verloofd met eene dochter van één der hooge spoorwegbeambten te Keulen. De terugkeer naar Java was hem door den dokter sterk afgeraden, zoodat hij reeds bij de Hollandsche Regering ontslag uit zijne betrekking had gevraagd. Eenige dagen geleden kwam hij weder te Keulen aan, met het plan om zijne bruid hekend te maken met zijne slechte gezondheid, en de verloving af te breken. Den 20sten dezer kocht hij 's middags een revolver bij een wapenhandelaar aldaar. Den avond bragt hij in eene vrolijke stemming, in den kring zijner toekomstige schoonouders door, zonder iets te doen vermoeden van den zwarten strijd, dien hij inwendig streed. Den volgenden morgen maakte hij een einde aan zijn leven door een revolverschot tegen den slaap te lossen. Verscheidene familieleden van den ongelukkige, die ongeveer 40 jaren oud was, zijn gisteren uit den Haag Jiier aangekomen. In de Vogeezen heeft het in den nacht van 18 op 19 dezer zoo hard gevroren, dat men over het ijs kon loopen. In den Rijn te Mainz is het lijk gevonden van een man, waaraan het hoofd en de armen ontbraken. Het lichaam had nog niet lang in het water doorge- bragt. Men vermoedt een vreeselijke misdaad. Amsterdam, 29 Aug. Van wege de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond is de volgende proclamatie openbaar gemaakt „Medeburgers „De politie heeft in de laatste dagen vooral door haar onhandig en ruw optreden, waarmede ze blijkbaar onze_ partij wilde treffen, verzet uitgelokt van de zijde der ingezetenen, die daardoor blijk gaven, beter besef van regt te hebben dan zij, die het moeten handhaven. „De houding der politie ten strengste afkeurende, kunnen wij ook niet goedkeuren baldadigheden en straatschenderijen, door betaalde of onbetaalde hand langers der politie bedreven of uitgelokt met het doel om die op onze rekening te stellen en ons daardoor verdacht te maken. „Wij, die met u gevoelen op welke zware lasten de nijvere burgerij zit, wij, die weten, hoe ook die burgers van bovenaf, door de kapitalisten en de door de kapi talisten verkozen en beheerschte Regering, worden ge drukt en uitgezogen, wij zullen geen steenen opnemen om u of uwe winkels nog zwaarder te treffen. „Neen, het inslaan van ruiten bij de burgers kan onze zaak niet ten goede komen. Neen, duizendmaal neenimmers omdat wij, arbeiders, in zoo grooten getale lijden en ons zelfs de middelen ontbreken om de allernoodzakelijkste dingen te koopendaarom vinden ook uwe waren geene koopers, daarom gaat ook gij achteruit, daarom kwijnt ook uwe nering. Wie ons uitzuigen, die zuigen dus ook u uit. Onze zaak is dus uwe zaak, ons belang is uw belang. Gij hebt ons noodigwij hebben u te veel noodig om ons te steunen in onze pogingen, die het welzijn van allen beoogen, dan dat wij u noodeloos zouden maken tot vijanden onzer heilige zaak. „Neen, niet wij zijn elkanders vijanden, maar de Regering is ons aller vijand. „Overigens zullen wij doen wat pligt en omstandig heden ons gebieden." Een „getrouw lezer" van den „Amsterdammer" geeft den raad om, wanneer de opstootjes te Amster dam zich herhalen, in stede van de politie het zwaard te doen ontblooten, de brandweer te laten uitrukken en de menigte te doen bespuiten. In het dorp Oostzaan moest dezer dagen een be hoeftig marskramer eene som van 38 voor boete en registratiekosten betalen, zonder echter in de mo gelijkheid te zijn dat bedrag bijeen te brengen. Een deurwaarder uit Zaandam moest overkomen om den man in grijzeling te brengen. De ongelukkige man werd door zijne vrouw en kinderen naar de stoomboot gebragt, en men stond reeds op het punt om naar Amsterdam te vertrekken, toen de deurwaarder, de heer v. D., op de vraag van eenige belangstellenden, het denkbeeld uitte om eene collecte voor den zwaar- beproefden dorpsgenoot te houden. Dit voorstel werd goed opgenomen, en binnen weinige oogenblikken was de vereischte som meer dan bijeen, zoodat E. niet naar de gijzeling 'behoefde te gaan en zelfs nog iets over hield bovendienHet merkwaardigste van het geval was zeker, dat de deurwaarder zelf de eerste was, die eene bijdrage gaf en daardoor de anderen tot navolging opwekte. 's Gravenliage 28 Aug. De regtbank alhier veroordeelde heden de ex-dienstbode van advocaat- generaal Jhr. de S. L tot ééne maand cel-gevangenis wegens het ten nadeele van haren meester in loondienst ontvreemden van een stukje vleesch en een geringe hoe veelheid thee, niet bestemd voor de keuken. De luttele waarde van het ontvreemde, gold voor de regtbank als verzachtende omstandigheid. Onlangs is gemeld, dat een omwerking van de Gemeentewet aanstaande was. Thans kan worden medegedeeld, dat de door den Minister van Binnen- landsche Zaken ontworpen wijziging van verschillende bepalingen der Gemeentewet het plaatseljjk belasting stelsel als onderwerp voor latere herziening hiervan uitgezonderd zyn Departement heeft verlaten en weldra de volksvertegenwoordiging zal bereiken. De voorgestelde veranderingen raken de voorschriften nopens de toelating der raadsleden; de vereischten voor het lidmaatschap van den Raad, mitsgaders om trent het houden van vergaderingen van den Raad en van Burgemeesters en Wethouders zonder het ver eischte aantal leden, ook wanneer deze stelselmatig wegblijven, in verband waarmede ook gedacht zou zijn aan veraudering van den eed door de leden af te leggen. 'sGi-avenhage, 29 Aug. Zooals men weet is door de Regering regtspersoonlijkheid geweigerd aan het Sociaal-Democratisch Bond en thans is ook afwijzend beschikt op de aanvraag om goedkeuring der statuten van de naamlooze vennootschap „Het vereenigingsgebouw Walhalla" alhier. Als reden der weigering is opgegeven, dat „zoowel uit de namen der oprigters en de benaming der op te richten naamlooze vennootschap, als uit de bepaling van art. 16 der overgelegde ontwerp-acte duidelijk blijkt, dat de vennootschapHet vereenigingsgebouw „Walhalla" moet strekken om lokalen beschikbaar te stellen voor vergaderingen en bijeenkomsten der soci aal-democraten en daardoor als door het bijeenbrengen van kapitaal het sociaal-democratisch Bond in zijn streven te steunen." Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft vergunning gegeven tot het houden van een optocht door de leden van het Ned. Bond voor alg. kies- en stemregt, de algemeene Ned. werklieden-vereeniging en de sociaal-democratische vereeniging op 20 Sept. te 12 uur, op voorwaarde dat er geen muziek bij ge maakt wordt en dat in overleg met de politie de te volgen weg wordt bepaald. De Herderslaan te 's Ha-ge was Woensdag-avond het tooneel van wraakneming en mishandeling. Aan de in aanbouw zijnde perceelen aan het eind van die straat was een ligchamelijk misvormd arbeider werkzaam, die door het zoontje van den heer B., daar woonachtig, voor „bultenaar" gescholden werd. Hier over in woede ontstoken, wierp hij den knaap met een steen. Dit deed den toorn des vaders ontbranden, die den werkman een duchtig pak slaag toediende. Deze laatste kon dit niet verkroppen. Hy nam een pot met verf en wierp dien den heer B. naar het hoofd, waardoor deze niet alleen gewond, maar ook erbarmelijk bevlekt werd. Hij snelde huiswaarts, haalde een mes en wilde den kleinen bultenaar zijn misdrijf betaald zetten, doch gelukkig gleed het mes, zonder dat hij het bemerkte, in de gang uit de scheede, zoodat verdere dadelijk heden voorkomen werden. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte ge daan, doch bij hare komst had de werkman zich uit de voeten gemaakt. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat aan ontslagen gevangenen, die binnen de vijf uur hunne bestemmingsplaats kunnen bereiken, geen reisgeld meer zal worden verstrekt. Ingeval veergeld moet betaald 'worden, zullen zij daarvoor van het noodige worden voorzien. Vlissingen, 26 Aug. Naar wij vernemen, is door de Maatschappij „Tot Exploitatie van Gronden", alhier, aan den Gemeenteraad ter goedkeuring inge zonden een nieuw plan voor een te houwen badhotel op de duinen nabij de stad. Naar men uit Vlissingen meldt, zijn, op verzoek van de „Norddeutsclie Lloyd", de H.H. A. Smit en J. v. Raalte, directeuren der Maatschappij „de Schelde", naar Bremen op reis, om te onderhandelen over het vast stellen van havengelden, lossen enz. voor de Duitsche postlijnen. In de treinen tusschen Ylissingen (haven) en Yenloo, welke in beide rigtingen op de booten der Maatschappij „Zeeland" correspondeeren, zal van 1 Sept. e.k. af een restauratie-rijtuig zijn geplaatst, tot welk rijtuig reizigers, voorzien van plaatsbewijzen le klasse regt van toegang hebben, zonder verpligt te zijn daar voor te suppleeren. Reizigers 2e klasse kunnen van het rijtuig gebruik maken tegen bijbetaling van 1,80. Degenen, die in het restauratie-rijtuig plaats nemen, zijn verpligt eenige verteiing te maken. Wolfaartsdyk. Op het door de raadsleden C. Van Damme en A. Verschuure ingediend bezwaar schrift tegen de benoeming van den heer M. De Kater tot wethouder dezer gemeente, is door heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland beslist dat gemelde benoeming niet ontijdig is geschied en alzoo geen termen bestaan, om het raadsbesluit van 13 Augustus jl. aan den Koning ter vernietiging voor te dragen. Te Goes is een brievenbesteller uit zijne betrekking ontslagen, wijl hij zich veroorloofde brieven, voor een bepaald persoon bestemd, achter te houden en van den inhoud kennis te nemen, teneinde zich geldelijke voor- deelen te verzekeren door dreigement van openbaar making der correspondentie, door den beambte com- promitteerend geacht voor den geadresseerde. Voor de toepassing van den maatregel had de administratie zich van het vooronderstelde wanbedrijf verzekerd. Starenisse, 28 Aug. Door den gemeenteraad alhier is onlangs beslotende tractementen der in 't vervolg te benoemen onderwijzers te bepalen op 525, in plaats van zooals ze nu zijn geregeld, ƒ625, en bovendien om het salaris der in functie zijnde onderwijzers (drie in getal), met ingang van 1 Jan. 1886, eveneens met ƒ100 te verminderen en ze dus van ƒ625 op 525 te brengen. Vooral dit laatste is opmerkelijk en waarschijnlijk is nog geen ander gemeentebestuur op het curieuse idee gekomen, om zóó in te grijpen in verkregen regten. Met goed gevolg is Donderdag aan den calami- teusen Suzanne-polder te St.Annaland(Tholen), tusschen de dijkpalen 9 en 10, een kraagstuk gezonken, groot 675 c.M2. Dit kraagstuk sluit aan de in 1884 gezonken stukken en dient tot steun voor de te leggen Lessi- nesche steenglooiijng. Brouwershaven. Den 13 Junij jl. is bij den heer W. J. van Brabant alhier eene duif aange komen, waarvan men eerst nu ontdekt heeft, dat op uen rechtervleugel vermeld staat 77 RAtf CEH^S 8 JTU 102 YAHP 58. Zierikzee, 30 Aug. De door het Bestuur van de Schietvereeniging „Onderling Genoegen" uitge schreven huishoudêlijken wedstrijd, is heden namiddag geëindigd. Aan den wedstrijd werd door vele leden deelgenomen. De prijzen werden behaald door de na volgende Heeren Personele baan, 15 pas. le. prys. B. S. van Kloeten, met 57 punten; 2e. A. Geers, met 54 3e. J. H. Hülshoff, met. 53 4e. J. A. Frank, met 51 5e. J. P. Kooman, met 51 6e. A. J. Ribbens, met 50 7e. A. D. van der Stolpe, met 49 8e. 49 9e. H. C. van den Ende, met 48 10e. A. Anker Az., met 48 Door de vijf leden, die op deze baan het hoogst aantal punten hadden behaald, werd geschoten om eene eere-prijs, zijnde een zilveren medaille, uitgeloofd door de Vereeniging. Deze medaille werd behaald door den heer J. P. Kooman. Mededingers waren de H.H. van Kloeten, Geers. Hülshoff en Frank. Vrjje baan, mede op 15 pas, met 5 schoten le. prijs. A. Adriaanse, met 57 punten; 2e. J. Hogerheide met 57 3e. A. Ideler, met57 4e. J. P. Kooman, met 56 5e. J. W. V. La Brand, met 55 6e. J. A. Frank, met55 7e. A. Anker Az., met 54 8e. W. J. H. van Schaik, met .40 zijnde het minst aantal punten met vijf treffers. Des avonds vereenigde men zich in de Sociëteit „Ons Genoegen", alwaar een concert werd gegeven door het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer'onder directie van den heer D. H. Ezerman. In de pauze werden door den Voorzitter der Schietvereeniging de heer J. Th. Oosterman, de prijzen, na een hartelijke toespraak, aan de overwinnaars uitgereikt. Tot 1 sten-assistent bij het onderwjjs in de ziek tekundige ontleedkunde aan de Universiteit van Am sterdam is voor het studiejaar 1885/86 benoemd de heer C. Kodde te St. Annaland. Voor de leening, groot f 132,500, ten laste der gemeente Bergen op Zoom, is ingeschreven voor ƒ139,000. ZieiüLlczee31 Aug. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot Collec teur en Keurmeester aan de Vischmarkt de heer A. Tuijtel. Van den heer P. v. d. Have, benoemd Hoofd der School B is ingekomen eene mededeeling, dat hij met 1 Oct. a. s. zijne betrekking hoopt te aanvaarden. Op een verzoek van Mevr. de Wed. A. Hesta, om ontslag op 1 Nov. a.s. uit hare betrekking van Hoofd der Meisjesschool, stellen Burgem. en Weth. voor, dit eervol te verleenen tegen 1 Jan. a.s. of op zoodanig ander tijdstip als de nieuw benoemde haar functie zal kunnen aanvaarden. Alzoo wordt besloten. De Gemeentebegrooting voor 1886 wordt aangeboden en ter visie van de leden gelegd, in ontvang en uitgaaf op 118,693,95 '/2- Deze begrooting wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de H.H. Goemans, S. J. Ochtman en de Crane; de rekening der d.d. Schutterij en van het Burger-Weeshuis zullen worden beoordeeld door de H.H. van Manen, de Jonge en de Looze. De Gemeenterekening over 1884 wordt goedgekeurd in ontvang120.435,42. uitgaaf- 117.107.65. Alzoo een goed slot van 3.327.77. Thans komt in behandeling een brief van den heer Districts-Schoolopziener, waarin deze zijne beschouwin gen geeft omtrent eene verandering op de Meisjesschool. Hij acht het wenschelijk dat deze öf wordt opgeheven 6f wordt verheven tot eene school met 6-jarigen cursus, waarvan gebruik kan worden gemaakt door meisjes van 1016 jaar, en waar dan ook onderwijs zal worden gegeven in die vakken, die thans aan de H. B. S. worden onderwezen. De Voorzitter zegt, dat het Dagel. Best., in overleg met de Plaats. Schoolc. deze zaak heeft overwogen. Men is echter tot de conclusie gekomen, dat eene andere eenvoudiger inrigting is daar te stellen, waarvan ook meisjes van 6 jaar kunnen gebruik maken en waarvan, ook met medewerking van HH. Leeraren der H. B. School de kosten 3700 k 3900 zouden bedragen, ter wijl thans de kosten der Meisjesschool 3300 bedragen. Besloten is de stukken ter visie te leggen. Over een amendement van den heer Zuurdeeg om deze stukken in handen eener Commissie van onder zoek te stellen, staakten de stemmen, 5 tegen, 5 voor. Remissie van Hoofdei. Omsl. is verleend aan J. Spuy- man 3,7372 en aan J. de Glopper a 4,20. Op het voorstel van den heer G. A. de Looze, om uit art. 8 van het Burger-Weeshuis te doen vervallen de bepaling dat kinderen beneden de 6 jaar niet zullen worden opgenomen, en de verpligting aan Regenten zou worden opgedragen om deze bij voorkomende ge legenheid tot dien leeftijd te besteden, werd dooi den heer Schneiders namens de daartoe benoemde Raads-Commissie, afwijzend geadviseerd, omdat zulks niet voordeelig zou werken, noch voor de kinderen, noch voor het Weeshuis, noch voor de gemeente (Burg. Armbest.) De behandeling dezer vragen is uitgesteld tot eene volgende zitting. Aan de helpsters in de handwerken aan de Armen- en Tusschenscholen, Mej. Jac. en KI. Karreman is tegen 1 Sept. a.s. eervol ontslag verleend. Nadat nog een paar rekeningen der bewaarscholen en die van Kunst en Eer, met eer waren afgehandeld, sloot de Voorzitter de vergadering. De 5de geboortedag van Prinses Wilhelmina werd alhier herdacht door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlag van alle openbare en vele particuliere gebouwen. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van de heeren H. van der Velden Co., Prins Hendrik kade 121. Jopenbier speelt, zoo men weet, ook zijn rol in de geneeskunde, en is het daarom van hoog belang dit zoo zuiver mogelijk, dat is onvervalscht, te gebruiken. Bij gelegenheid van de muziekuitvoering op de groote markt door het muziekcorps der dienstd. schut terij te Breda, zal voor het eerst eene nieuwe ver lichting worden gebruikt, welke vooral is ingevoerd met het oog op serenades. Zooals men weet, werden daarbij tot dusver steeds fakkels gebruikt, waarvan de onaangename lucht hinderlijk was, zoowel voor de muzikanten als voor het publiek. Ten einde deze leemte op te heffen zijn thans de petten der muzi kanten voorzien van lantaarntjes, die voldoende licht verschaffen en geacht kunnen worden niet het minste gevaar of bezwaar op te leveren. _A.lzoo heeft men lichtdragende müzykanten. - -Wij ontvingen de eerste aflevering van den 19den jaargang der „Katholieke Hlustratie", waarbij als gratis-premie aan de inteekenaren wordt aangeboden het portret in kleurendruk van H. K. H. Prinses Wil helmina. Het geheele nummer is aan de jeugdige prinses, onze toekomstige Koningin, gewijd. Op den omslag komt het Prinsessenlied voor van; onzen letterkundige J. R. van der Lans. Het meesterstukje van B. van Meurs, „Grootje aan 'tPrinsesje", luidt als volgt: Willemientje, Aorig kiendje, Waor ik zooveul goeds van heur, Dukkels, 'k gleuf wel duuzend keeredBf Was 'k neisgierig, vol begeeren Oe te zien ien kleur en fleur. Heug van jaoren. Gêft 'et vaoren Met de spoor gen pas veur mien, Anders ha'k al lang 'en reiske Naor den Haog gedaon, lief meiske, Enkel um oe maor te zien. De Illestraosie Per okkaosie Het dien wunsch van mien geheurd, Daorum stuurt ze aon 't stokoud grootje Oew portretje veur kadootje, Fien geteikend, mooi gekleurd. 'tErste schouwen Deê me schrauwen 'k Zal oe zeggen, kiend, waornm Kroonprins Willem hê'k veurdezen Ook geschouwd ien 't kenderwezen Sprekend liekent gij op hum 't Eigenst vleugske Ien 'eteugske, 't Eigenst lachsken um den mond, 't Eigenst rank en slank postuurke, Recht en vaststaond as 'en muurke, 't Eeigenst kupke rond en blond. Wat we al dachten En verwachten Van da. jungske, zoo geliefd Hij, acherm! is ons ontvallen Gij bint nou geliefd van allen, Bluumke da nog overblieft Kroonprinsesje, 'kBin gen besje Die oe waorzegt uut de kaort, Maor dü durf ik profetieren Ens zulde over ons regieren As 'en Keunigin, ons waord God zal 't geven 1 'tNog beleven Zal ik, stakker, nie och neê Maor daorboven za'k 'et heuren, En dan as da mag gebeuren Roep ik meehoezee, hoezee Het geheele nummer, waarin o. a. voorkomt eene afbeelding van het Kurhaus te Scheveningen, ziet er keurig uit en voldoet aan de strengste eischen tot het leveren eener goede „Illustratie". De heer Ds. P. Huet verspreidt thans in het tijd schrift »Het Eeuwige Leven" eenig licht over hetgeen hem in den laatsten tijd werd geopenbaard. Het »Hbl". ontleent daaraan o. a. het volgende: Het was door middel van een jongen man, een een voudig arbeider, dien ik vijftien jaren geleden als een godvruchtig jongeling had leeren kennen en die zich sedert ongeveer een jaar met zijn gezin te Goes had komen vestigen. Deze was met zijn vrouw negen jaren achtereen het voorwerp van allerlei geheimzinnige kwellingen geweest en somtijds waren hun verschij ningen voorgekomen, waarin zjj hun overleden vader

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1