ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5121. Donderdag 27 Augustus 1885. 42ste Jaarg. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. BEREKENING OF BEGINSEL Nieuwstijdingen. J§|iauj«. Sklgft. M-efteïlttttfr. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlage van HENDRIK NOLET, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene bewaar plaats voor petroleum achter het huis, staande in de Hoofdpoortstraat, plaatselijk gemerkt wijk C, No. 636, kadastraal bekend Sectie B, No. 1478 dat op Dingsdag den. 8 September a. s., te 1273 uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 25 Augustus 18S5. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. van der LEK de CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend: dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel dezer gemeente, dienstjaar 1885/86, No. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 Augustus 1885. J. P. N. ERMERINS. De verkiezing van deze week te Dokkum heeft om twee redenen de oogen van het land op zich gevestigd 1°. omdat het van den uitslag afhangt of de clericale partij weder eene meerderheid van twee stemmen in de Tweede Kamer zal hebben2°. omdat men van den candidaat der liberalen, baron van Wilderen Rengers, weet, dat hij eene wijziging van art. 194 der Grondwet niet onvoorwaardelijk afkeurt. Yooral in het gewich tige tijdsgewricht dat wij nu beleven, is zulk eene verkiezing dan ook van bijzonder gewicht. Belangwekkender dan ooit belooft reeds dadelijk het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal te worden. Volgens een gerucht zal Z. M. den Koning om redenen van gezondheid de opening der Kamers niet bijwonen en de Regeering zou zonder Troonrede en zonder adres-debat derhalve het zittingjaar ingaan. Men heeft beweerd, en onmogelijk is het niet, dat de Regeering op deze wijze tevens den last wil ont gaan, in haar oogen aan de volksdemonstratie voor het algemeen stemrecht verbonden. Men herinnert zich dat verleden jaar de weesmeisjes werden te hulp ge roepen om de publieke tribune in de Tweede Kamer op den openingsdag te bezitten Wij hopen evenwel beter. Niets kwaads kan er in steken als het volk laDgs ordelijken en wettigen weg het algemeen stemrecht vraagt. Het is hier niet de vraag of men er zelf voor of tegen is, hier geldt alleen de vraag of het niet eer een verblijdend dan een vrees verwekkend verschijnsel is dat een deel van het volk bijeenkomt om uitbreiding van het kiesrecht te vragen. Laat ons toch het voorbeeld van Engeland voor oogen houden. Het zal daar niemand in het hoofd komen in dergelijke volksdemonstratie iets ontrustends te zien. In elk geval, dit is een bijzaak. Hoofdzaak is, willen wij aannemen van den heer Heemskerk om door ver mijding van het adresdebat tijd te winnen om nog in dit jaar de behandeling der Grondwetsherziening aan de orde te stellen. Eer wij zoo ver zijn moet er echter nog heel wat gebeurenDe Tweede Kamer zal terstond een harden strijd hebben te voeren over de regeling der werk zaamheden. Men weet dat deze door de centrale af- deeling (bestaande uit den Voorzitter der Kamer en de Voorzitters der afdeelingen) worden geregeld. Het is thans, in dit belangrijk tijdsgewricht, meer dan ooit zaak dat de meerderheid in genoemde cen trale afdeeling in handen der liberalen kome. Als zij trouw opkomen en eendrachtig handelen kan het. Want reeds terstond zal de Kamer hebben te beslissen of zij het voorstel der Regeering tot herziening der kiestabel zal afdoen gelijktijdig met het ontwerp tot wijziging der kieswet door den heer Lohman inge diend. Vergissen wij ons niet, dan zal dit zonderlinge voorstel ten slotte worden omgezet in eene eenvoudige censusverlaging. Daar nu door aanneming van het Regeerings-voorstel de liberalen een of twee zetels in de Tweede Kamer zullen winnenis het na te gaan welk een heftigen strijd over de eenvoudige regeling der werkzaamheden moet ontstaan. Laat ons aannemen dat dit voorspel goed afloopt: Lohmans wetsontwerp wordt verworpen en de herzie ning der kiestabel is aangenomen, alles is gereed om de Grondwetsherziening te beginnen. Uit de schriftelijke gedachtenwisseling weten wij echterdat de 39 clericalen als echte spelbrekers op treden en aan de voorgenomen Grondwets-herziening een belangrijk beletsel in den weg liggen. Het geldt het bekende art. 194, dat aan de Regeering den plicht oplegt te zorgen dat de wet bepaald dat overal in den lande, voldoend openbaar onderwijs word gegeven. De kerkelijke partijen willen dat art. zoo danig gewijzigd hebben dat het gemakkelijk zal vallen de openbare lagere school spoedig te doen plaats ma ken voor de secteschool. Zij zeggen dat niet, o neen, zij zijn heel welwillend och ze willen maar alleen dat onrecht, die tirannie, dat de Staat een onderwijs beschermt waarvan zij niet gediend blieven, worde weggedaan. En daarom vragen ze alleen dat de openbare school alleen diene tot vulsel, bij voorbeeld daar waar de secteschool wat veel geld zou kosten of maar niet veel sympathie kan bekomen. De kerkelijke partijen (dat is het leelijke in hunne houding) weigeren evenwel gladweg den lande mede te deelen hoe zij dan eigenlijk dat vermaande artikel 194 wel zouden gesteld willen hebben. Zij hebben daarvoor eene afdoende redenzij weten het zelve niet en zij zjjn het onderling oneens. Deze partijen hebben nu eenvoudig de toevlucht genomen tot eene parlementaire werkstaking, en ge zegd zoo onze eisch niet wordt ingewilligd, doen wij niet mede aan Grondwetsherziening. En dat kunnen zjj zeggen omdat bij tweede lezing voor eene her ziening der Grondwet 2/3 der stemmen wordt geöischt. De Regeering komt daardoor in een mal parket. Zij heeft verklaard art. 194 niet te zullen wjjzigen om dat dit haar onnoodig voorkomt. Zij kan zonder zich zelve een slag in het aangezicht te geven dit standpunt thans niet verlaten. In dit stadium zijn er liberale organen, welke aan raden, dat de liberalen zeiven zullen voorstellen art. 194 te wijzigen in orthodoxen geest, zegt het Handels blad. Volgens dit blad moeten de liberalen een wets voorstel indienen om art. 194 aldus te wijzigen „Vrijheid van onderwijs, behoudens toezicht der Re geering. Staatszorg voor onderwijs, voor zoover daaraan behoefte bestaat. Beide onderwerpen bij de wet te regelen." Wij behoeven niet te betoogen dat zulk eene handel wijs wel iets van een zelfmoord zou hebben. Dat men aan de particuliere schoolindustrie zooveel vrijheid mogelijk laat, best. Elke school kan een bondgenoot zijn in den strijd tegen onkunde en ontevredenheid en daarom behoeft de Staat bijzondere ondernemers om goede schoolinrichtingen niet te belemmeren. Maar dat de Staat uit zijn Grondwet zou schrappen zulk een gewichtige verplichting, ter wille van eene herziening van de Grondwet dat is iets anders dan liberaliteit. Wij zouden dat .liever beginseloosheid noemen. Dat de liberale-par-tij- het -Amsterdamsche advies zou opvolgeu, achten wij niet wel mogelijk. Het is toch duidelijk dat het louter door berekening wordt ingegeven, en wel door deze: als wij de hulp der clericalen koopen door wijziging van art. 194, kunuen wij op herziening der Grondwet staat maken. Die berekening zou wel eens heel verkeerd kunnen uitkomen. Er zijn nog andere vraagstukken, waarin groote struikelblokken liggen, en niets waarborgt, dat de clericalen, dankbaar voor het offer door de libe ralen gebracht, hen wederzijds eenige offeranden zullen brengen. Doch al ware de berekening mathematisch juist, de trouw aan een beginsel moet haar noodwendig verijdelen. SlmcrthB. Dezer dagen is te San Francisco, in Californië, in hoogst armoedigen toestand gestorven zekere „Johnny Skae," die zeven jaar geleden een vermogen van ette lijke millioenen dollars bezat, dat hij trouwens ook even snel verworven had als hij het later verloor. Als telegrafist in Virginia werkzaam, kwam hij door een toeval achter den sleutel van het cijferschrift, waarin per telegraaf over zilvermijnen gecorrespondeerd werd, die toen nog niet in hare waarde bekend waren. Hij kocht zooveel aandeelen als hij konleende geld om ze te koopen en werd ras een man van een groot vermogen. Maar minder zekere speculatien volgden op dezehij verloor al wat hij had en verdweenten vorigen jare werd hij als een hopeloozen dronkaard in de straten van San Francisco gevonden. K De „betooging" in het Londensche »Hyde Park" van 11. Zondag (ten gunste der betere bescherming der vrouwelijke jeugd) was een der grootste, die aldaar ooit werden gehouden. Er waren zeker 300;000 menseken in het park. De verschillende aan den optogt deelnemende ver- eenigingen begaven zich van verschillende punten der stad met banieren en muziek naar het park, waar van 12 tribunes door verschillende sprekers het woord werd gevoerd. Zeer trof een open wagen met in het wit ge- kleede jonge meisjes en voorts de aanwezigheid van ongeveer 350 dames, leden van de „Ladies National Association", die in groote rijtuigen gezeten, deel uit maakten van den optogt. Alles liep in de beste orde af en geen wanklank werd gehoord. Aan den heer Stead (den redacteur der „Pali Mall Gazette") bragt het publiek eene warme ovatie. De aangenomen besluiten luidden aldus lo. Dat de bevolking van Londen hierbij haar schaamte en verontwaardiging uitdrukt over het be staan van misdadige ontucht in haar midden. 2o. Dat zjj zich verbindt de overheden bij te staan en aan te sporen tot de strikte nakoming der nieuwe wet, en elke versterking der wet die noodig gevonden zal worden tot bescherming van jonge meisjes. 3o. Dat het de pligt van eiken goeden burger is het kwaad, waarin deze ondeugden haar wortel hebben, tegen te gaan, opdat de uitroeijing er van zeker worde. Aan de „Times" wordt uit Marseille gemeld, dat de cholera er thans een geheel vreemden vorm aan neemt, zoodat de geneesheeren ten einde raad zijn. De choleralijder is reeds van de been, nog vóórdat er diarrhee of braking heeft plaats gehad. Hij wordt be vangen door eene koude, die hij niet van zich kan afwerpen en waartegen de sterkst reageerende middelen niet baten. Twee uren nadat de dood is ingetreden, begint reeds de ontbinding, en het lijk wordt geheel zwart. Madrid, 24 Aug. Het aantal choleragevallen in Spanje bedroeg gisteren 5881, dat der overledenen 1930. De Koning is hier aangekomen en heeft den Ministerraad gepresideerd. Het verhandelde wordt ge heim gekoudeD. Bij het departement van marine keerscht groote bedrijvigheid. Alle zeeofficieren, die verlof hadden, zijn opgeroepen. Madrid, 25 Aug. In den Ministerraad, die door den Koning werd gepresideerd, zijn gisteren de diplo matieke stukken voorgelezen, die op de Carolina-eilan- den betrekking hebben. De Minister van buitenlandsche zaken deelde een telegram uit Berlijn mede; het is een antwoord op het tweede protest van Spanje. Duitschland verklaart, dat het aan het incident geen gewicht hecht, omdat het de goede verstandhouding met Spanje niet zal veranderen. Het neemt aan, dat de eilanden aan niemand toebehooren, want Spanje heeft er geen ambtenaar aangesteld. Uitvoeriger op helderingen zullen met een koerier worden gezonden. JFrBttförijft. Zaturdagochtend heeft de regter van instructie Athalin, vergezeld van politie-agenten, die de zuster en den broeder Mercier geleidden, een huiszoeking gedaan in de villa te Villemomble. In een kast werd voor een waarde van 100,000 francs aan papieren aan toonder gevonden. Verscheiden planken van den vloer werden opgebroken en verdachte vlekken gevonden. In een muurkast in de kamer van Sophie Mercier werden verscheiden fleschjes met vergift gevonden. Over deze ontdekking ondervraagd, verbleekte de beschuldigde doch weigerde opheldering te geven. Over het ontdekken van de misdaad lezen wij in de Parijsche bladen het volgende: Honorine Mercier, de eene zuster van Euphrasie, had een natuurlijken zoon, die zich Ckfiteauneuf noemt en in 1872 als sergeant majoor naar Amerika deserteerde. Later begaf hij zich naar Brussel. Daar ontving hij dringende brieven van de familie Mercier, die hem uitnoodigde te Ville momble to komen wonen, daar zijn tantes en zijn oom plotseling rijk waren geworden. Hij kwam daar den Ssten Julij aan en reeds dadelijk woonde hij een heftig familietafereel bij, dat hem kwade vermoedens deed opvatten over den oorsprong van het vermogen zijner bloedverwanten. Hij was onvoorzichtig genoeg eenige bedenkingen te maken, waarop zijn tante Euphrasie, ofschoon zeer ontroerd, hem deed opmerken, dat hij deserteur was en dat hij het huis niet meer mocht verlaten, op straffe van in hechtenis genomen te worden. Chateauneuf werd__ dien avond dan ook opgesloten, maar ongelukkigerwijs in een kamer, waarin zijn tante voor haar compromitteerende papieren geborgen had. Chhteauneuf, die geen zeer kiesch mensch schijnt te zijn, begon nu al de laden na te zien, las de papieren en ontdekte een groot aantal valsche geschriften en af beeldsels van handteekeningen, welke hem bewezen, dat tante Elodie had doen verdwijnen, om zich meester van haar nalatenschap te maken. Spoedig wist hij de geheele waarheid en den lOen Augustus schreef hy met potlood op het behangsel zijner kamer. „Hier is mile Menetret vermoord." Dit opschrift is Zaturdag by de huiszoeking door een der "agenten op deü muur bij het bed van den vermoorde ontdekt. Na een maand opgesloten te hebben gezeten, nam Chateauneuf de vlucht, in gezelschap van zijn nichtje Adèle, die ook op de villa gewoond had. Het jonge paar vestigde zich te Brussel en van daar uit schreef Chateauneuf aan de Parijsche politie. Bij het getuigenverhoor verklaarde de tuinman, dat hem, toen hij door Euphrasie gehuurd was, uitdrukkelijk verbo den was, in het bloemenperk te graven, waarin nu de beenderen van een vrouwelijk geraamte gevonden zijn. Deze getuigenis is de eenig gewichtige, welke tot heden is afgelegd. Uit Keulen wordt van den 21sten dezer aan het Berliner Tageblatt" gemeld: Een geheimzinnige zelf moord houdt de politie alhier bezig. In een groot restaurant-garni heeft zich hedenmorgen een voornaam Hollander doodgeschotenhij draagt den naam Legrand en moet een hoog staatsambt bekleeden. Eene oorzaak tot die zelfmoord is niet bekend. Ook heeft men in de laatste dagen geen enkele omstandigheid waarge nomen, die den ongelukkige tot zulk een besluit aan leiding zou kunnen gegeven hebben. Naar men zegt moet de treurige daad het gevolg zijn van eene lief deszaak. Tusschen de Hollandsche en Keulsche politie worden nog telegrammen gewisseld om de identiteit van den zelfmoordenaar te bewijzen. In zijn brieven- tasch vond men o. a. ook eene belangrijke som gelds." Zeven jaren geleden, aldus verhaalt de „Danz. Zeitung", beviel de vrouw van een spoorwegbeambte te Bahrenfeld (Sleeswijk), van haar zevende kind. De gelukkige vader verzuimde niet, een bekend grondbe zitter in de nabijheid kennis te geven van het heugelijk feitdeze beloofde hem plegtig, wanneer het twaalfde kind zou zijn geboren, hem een zijner huizen ten ge schenke te zullen afstaan. Noch de grondeigenaar, noch de vader dachten evenwel dat het vereischte dozijn ooit compleet zou worden. Beiden hebben zich deerlijk vergistal heel spoedig was de beambte vader van 10 kinderen, l1/» jaar geleden kwam het elfde (bij welke gelegenheid de grondbezitter zijne belofte nog herhaalde) en vier weken geleden eindelijk het twaalfde kind. Tot zijne groote teleurstelling moest echter de vader, die het gebeurde kwam aanzeggen, van zijn edelmoedigen beschermheer vernemen, dat deze zijne belofte niet in ernst, doch slechts voor de grap had gedaanDe beambte heeft natuurlijk eene actie ingesteld. De tentoonstelling te Antwerpen zal eerst den 15en October worden gesloten, zegt de „Patrie." En het blad verzekert, dat de kosten reeds een dag of 5 geleden zijn goedgemaakt, zoodat al hetgeen thans nog wordt ontvangen, netto winst is. Amsterdam, 25 Aug. Zooals men zich wel licht nog herinnert, werd een winkelier door Jannetje Struik, de millioenenjuffrouw, voor een waarde van f 115,575 opgeligt, doordien zij bij hem zich van diaman ten voorzag en die vergat te betalen. De winkelier, die door dit tegenvallertje niet in staat was zijn schuld- eischers te voldoen, vroeg de Amsterdamsche regtbank voorloopige surséance van betaling aan, die hem werd toegestaan en hangende zijn verzoek aan den Hoogen Raad om definitieve surséance, maakte hij een schikking met zijn schuldeischers, waarbij men overeenkwam, dat zijn schuldeischers reeds dadelyk 70 pCt. op afrekening zouden krjjgen en hij tot de geheele afbetaling zou overgaan, wanneer de goederen, gebleven in handen van Jannetje Struik of de waarde daarvan ten bedrage van 115,575 werden terug bekomen. De meeste der gestolen voorwerpen, doch niet alle werden teruggevonden en aan den eigenaar weer ge geven. Toen een der schuldeischers vernomen had, dat de bestolene het meerendeel van 't geen hem ontroofd was, had herkregen, eischte hij de 30 pCt., die men hem nog schuldig wasde juwelier weigerde, daar hij wel het grootste deel van het gestolene had terug ontvan gen, maar tot nog toe niet alle voorwerpen en in ieder geval niet tot een bedrag van ƒ115,575, en een proces werd op touw gezet. De regtbank heeft den gedaagde in het gelijk ge steld zij heeft als haar oordeel uitgesproken, dat hij alleen dan zou verpligt zijn het saldo uit te keeren, wanneer hij de goederen of de waarde ten bedrage van J 115,575 had terugbekomen; dat dit niet was geposeerd en daar in confesso was, dat niet alle goederen waren terug ontvangen, den eischer zjjn eisch moest worden ontzegd. Voor den eischer werd gepleit door Mr. H. J. van Lier en voor den gedaagde door Mr. R. Benjamins, advocaten te Amsterdam. Te halfelf had Zaturdagavond op de Haarlem merstraat te Amsterdam een zware ontploffing plaats, vermoedelijk tengevolge van opgehoopte faecaliön- gassen. Het trottoir is over eene lengte van ongeveer drie meter vaneen gespleten en wel twintig centimeter opgeworpen. In den muur van den kelderingang is een gat van 50 centimeter midellijn geslagen, terwijl de hardsteenen stoepsteen in stukken op straat teregt kwam. De dochter der bewoners van het huis, die aan het glazenwasschen was, viel van schrik neder en werd bewusteloos naar boven gedragen. De schrik in de buurt was groot. Eene lieftallige gade, die zich niet schijnt te kunnen vereenigen met het streven der socialisten, sloeg Zondag middag in de Konijnenstraat te Amster dam, ten aan8chouwe van een talrijk publiek, haar man een paar blauwe oogen, met de woorden: „Ik zal je leeren socialist te wezen". Voor een hervormer van den rnaatsckappelijken toestand sloeg de man een vrij gek figuur. Omtrent de ongeregeldheden, gisteren alliior voor gevallen, ontleenen wij aan het Handelsblad" nog de volgende bijzonderheden Op de Keizersgracht moesten eenige vensterruiten het misgelden, alsook enkele lantaarns. In de Willemstraat bij de Brouwersgracht kwam het tot een treffende agenten deelden rechts en links slagen uit, waarbij eenige personen schrampen bekwamen en enkelen werden ge arresteerd, maar tot een ernstig verzet kwam het niet. Ook in eene dier straten werden een paar ruiten stuk geslagen; de bende was evenwel verspreid geraakt en langzamerhand was de wanorde in die buurten gekeerd. De inspecteur Hazenberg werd licht in het gezicht verwond door de sabel van een agent van politie, die, zich omkeerende, den inspecteur bij ongeluk raakte. De heer Hazenberg liet zich in het gasthuis verbinden en nam weldra zijne gewone werkzaamheden ten bureele waar. Omstreeks één uur vjjftien minuten verjoegen zeven agenten nog acht jongens met de blanke sabel van de stoep van het monument op den Dam en had er nog eene botsing plaats in de Pieter Jacobdwarsstraat, waarbij evenzeer het blanke staal boven de hoofden der aanwezigen flikkerde. Het getal der in het gasthuis ter verpleging opge nomen of aldaar verbonden gekwetsten bedraagt twaalf, waaronder de hoofdinspecteur Hazenberg en een recher cheur van het hoofdbureau, welke laatste mede door een sabelhouw der politie gewond werd. De burgemeester is gisteren avond in de stad terug gekomen en heeft het grootste gedeelte van den avond op het Raadhuis doorgebragt. Op hoog bevel gaat het vuurwerk, dat Dingsdag- avond ter gelegenheid der roei- en zeilwedstrijden van de vereeniging „De Hoop" zou worden afgestoken en door de stad Amsterdam was aangeboden, niet door. 25 Aug. De avond van heden is vrij rustig afge- loopen. Ten 11 ure was alles stil. Rotterdam, 25 Aug. Over den z. g. moord alhier bevat de „Maasbode" de volgende bijzonderheden Verschillende personen uit de buurt, waar het lijk gevonden is, zijn door de politie in verhoor genomen. Ook zou zeker manspersoon gearresteerd zijn. Onder de opgeroepen getuigen behoorde o.a. de bakker, op den hoek der Koningsteeg wonende. Deze had Donder dagavond een man uit het bedoelde huis in een rijtuig zien dragen, maar er geen acht op geslagen. Na 12 uren kwam een vrouw uit dat huis een bankbiljet van ƒ300 bij hem wisselen. Des nachts te 2 uren kwam de politie den bakker roepen met het verzoek om licht. Toen zijn twee zijner knechts met een kaarsje naar de nabijgelegen Hondsteeg gegaan en hebben daar ge zien dat de man reeds dood was. Algemeen loopt het gerucht, dat de overledene toen hij, daags voor den nacht waarin hij stierf, uit rijden ging, 1100 a 1200 bij zich had. Middelbui-g, 25 Aug. Gisteren avond heeft de dienstdoende schutterjj alhier, na op het Molen water te hebben geëxerceerd, met de muziek aan het hoofd, eene wandeling door de stad gemaakt en werd vervolgens op. de Groote Markt afgedankt. Hierna werd door eenige baldadige jongens een schutter, zonder dat die daartoe aanleiding gaf, zoodanig omsingeld, dat hij verpligt was eene schuilplaats in het politie bureau te zoeken. Daarop verzamelde zich eene groote volksmenigte voor het stadhuis, vooral toen een uur later de kommandant den bewusten schutter kwam afhalen, om hem naar zijne woning te brengen. Eenburger kreeg bij deze gelegenheid een steen tegen het hoofd, terwijl een agent van politie ook aan het hoofd werd gekwetst. Nadat men al schreeuwende nog eenige straten der stad was doorgetrokken, werd alles spoedig weder rustig. St. Aunaland, 25 Aug. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat eerstdaags alhier eene 50-jarige echtvereeniging zal worden gevierd, waarvan de vrouw de vierde is uit ééne familie, aan wien dit voorregt ten deel valt. Zij heeft drie broeders die ook de gouden bruiloft hebben gevierd en nog frisch en gezond zijn. Burgh, 26 Aug. Heden had alhier plaats de aanbesteding van het maken van werken tot strand en oeververdediging aan den calamiteusen polder Burgh en Westland. Bij opening der biljetten bleek, dat was ingeschreven door 1. H. C. van den Ende te Zierikzee, voor ƒ7668,— 2. K. Zomer te Burgh, voor - 7427,— 3. H. Hage te Middelburg, voor -7160, 4. M. Onderdijk te Sir Jansland, voor - 6988,35 5. C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor - 6715, 6. C. Bolier Cz. te voor - 6635,— 7. P. Vink te Noordgouwe, voor. - 6438, 8. H. J. Romeijn te Burgh, voor - 6393, 9. B. den Exter van den Brink te Krab - bendijke, voor- 6349,—. De raming bedroeg 8917. Zierikzee, 26 Aug. Met genoegen vernemen wij dat Zondag jl. door velen aan den wedstrijd, uit geschreven door de Schietvereeniging „Onderling Ge noegen" is deelgenomen, terwijl er eiken dag druk geoefend wordt. Zondag a.s. wordt de wedstryd op personele- en vrije baan weder voortgezet, van 's morgens 92 urn en '8 namiddags van 35 uur. Om 5 uur wordt de wedstrijd gesloten en alsdan geschoten om een eere- prys door de vijf leden, die op de personele baan de meeste punten zullen hebben behaald. Reeds zijn enkele prijzen voor de personele baan ingekomen. Dat zij door meerdere mogen worden Als een teeken van den droevigen toestand, waarin tegenwoordig de boerenstand in sommige ge deelten van Friesland verkeert, meldt men ons o. a. dat op de boerenplaats, behoorende aan de pastorie van Wijnaldum, en welke bekend staat als uit zeer vrucht baar kleiland bestaande, dezer dagen bij verhuring geen enkel bod gedaan is. Ook uit andere provinciën komen van tijd tot tijd dergelijke berigten. Bij een verhuring van bouwland, toebehoorende aan de armen en de Hervormde Kerk te Mjjnsheerenland (Z.-H.), was per bunder het hoogste bod ƒ55,50 voor land, dat bij de vorige verhuring 120 opbragt. De heer H. Brakman, onderwijzer te 's Gravenhage, is als zoodanig benoemd bij den heer J. Bevelander Schoo, te Groede. Maandagnamiddag beklom zekere E. W., koop man en herbergier te Sluis, na voor een herberg buiten de Westpoort te Aardenburg te hebben stilgestaan, weder zijn wagen teneinde zijn reis voort te zetten. De beschonken toestand, waarin hij verkeerde, was oorzaak dat hij, nauwelijks aan het rijden, jan het voertuig viel, met het noodlottig gevolg, dat hij daarbij eene doodelijke wonde aan het hoofd bekwam en de wielen hem daarenboven over het lijf gingen. De on middellijk toegediende geneeskundige hulp mocht dan ook niet baten; na een uur van hevig lijden was de ongelukkige een lyk. Hy laat eene weduwe met een talrylc gezin na. In den nacht van Vrydag op Zaturdag is te Krabbendijko een brutale diefstal gepleegd. Te onge veer 2 uren werd de vrouw van J. K., wonende in den Noordweg, toen zy zich even naar buiten had begeven, onverhoeds door twee mannen aangegrepen, en onder bedreiging van haar te zullen worgen, wanneer zij om hulp nop, aan do kippenren vastgebonden. Daarna ia

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1