ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5120. Dingsdag 25 A ugustus 1885. Msle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Slmertfett. Met de stoomboot „Werra" van den Norddeut- schon Lloyd, die van Bremen den 31 Julij te New-York aankwam, arriveerde een jongmensch, die aanvankelijk naar Duitscliland terruggezonden moest worden wegens diefstal in volle zee. De jonge man, vermoedelijk een Amerikaan, die als John Lohmann stond ingeschreven, reisde niettegenstaande de belangrijke geldsommen, die hij bij zich had, als tusschendekpassagier. De wachthebbende officieren moeten hem meermalen in de kajuiten hebben zien rondloopen zonder eenig kwaad te vermoeden. Op een onbewaakt oogenblik sloop Lohmann in de kajuit van den betaalmeester Sturmann, die zich even te voren te slapen had gelegd en reeds vast was ingeslapen. Nog voor dat de betaalmeester", die wel een gedruisch vernomen had, weder geheel ontwaakt was, had Lohmann hem een in chloroform gedrenkte doek over het hoofd geworpen en hem met het gezicht in het kussen gedrukt, totdat het verdoo- vingsmiddel zijn uitwerking had gedaan. Hierna plun derde hij de zakken van zijn slagtoffer en maakte zich door middel van de sleutels, die hij vond, van een aantal diamanten, ter waarde van 12000 dollars, die aan de zorg van den betaalmeester waren toevertrouwd, meester. Met zijn buit begaf Lohmann zich naar het privaat, doch werd door een der bedienden opgemerkt toen hij iets wilde wegwerpen. Laatstgenoemde maakte Lohmann er opmerkzaam op, dat dit niet geoorloofd was en toen hjj nog bezig was met Lohmann hierover te debatteeren, ontstond er een groot tumult en hoorde men, dat de betaalmeester vermoord en bestolen was. De bediende, wien het voorkomen van den passagier verdacht toescheen, greep hem onmiddellijk en maakte zich meester van het kistje met de diamanten. Loh mann werd daarna door den betaalmeester, toen deze weder tot bewustzijn gebragt was, herkend en in hech tenis genomen om zich later voor de Duitsche regtbank te verantwoorden. JFtattferijft. Ternauwernood is Pelde vrouwenmoordenaar van Montreuil, teregtgesteld, of in dienzelfden omtrek, te Villemomble, is weder een geheimzinnige misdaad ont dekt. Het betreft hier echter niet, als bij Pel, een meester die zijn dienstboden vermoordde, maar een dienstbode die haar meesteres om het leven bragt. Zekere Mej. Menetret kwam in 1883 te Villemomble wonen op een klein buitentje, met hare gezelschaps juffer, Euphrasie Mercier. Een paar maanden later was Mej. Menetret verdwenen. Zij was, volgens Euphrasie, naar een klooster in Luxenburg gegaan. De verontruste familie, die daar, noch ergens anders eenig spoor van de vermiste kon ontdekken, riep de hulp° van het geregt in, maar de zaak had toen geen verder gevolg. Euphrasie vertoonde een volmagt tot vertegenwoordiging van hare meesteres, en bleef het goed dier dame als haar eigendom beheeren. Na ver loop van een jaar nam zij twee zusters en een broeder bij zich in huis en dezen bleven sedert bij haar wonen. Het geregt hield haar echter voortdurend in het oog, totdat nu eindelijk termen gevonden zijn om Euphrasie Mercier in hechtenis te nemen onder ver denking van moord op hare meesteres. Bij opgravingen in den tuin van het huis, werd een vrouwenlijk ge vonden meer dan waarschijnlijk dat van Mile Menetret. De beschuldigde, een vrouw van 50 jaren, blijft alle schuld ontkennen. Haar beide zusters en haar broeder zijn mede in hechtenis genomen. Onder het opschriftde slachtoffers van den honger, schrijft een inzender aan het Fransche dagblad „La Justice," het volgende „ïs het niet hoogst bedroevend dat wij in den tijd waarin wij leven, in de verlichte eeuw waarin zoo vele nieuwe ideëen worden geopperd, zoo vele uitvin dingen worden gedaan, in dagen dat zelfs despoten zich met philanthropic afgeven, dat in het jaar 1885 nog menschelijke wezens den hongerdood sterven. „En toch, het gebeurt. Eiken dag hoort men van lieden, gevonden op de straat of in de kuilen aan den grooten weg, die, wegens gebrek aan voedsel, geen krachten hadden zich verder voort te slepen, neer vielen en stierven. „Gisteren was te Toulon een bediende der gasmaat schappij bezig om een gaslantaarn te reinigen, toen hij uit een half geopend raam smartkreten vernam hfj gaf de politie daarvan kennis, die in het lokaal waar men het kreunen vermoedde een klein meisje vond, mager en bleek met bebloede handenhet kind niets te eten hebbende, had hare vingers afgeknaagd. „Heden was het een klein meisje ongeveer 11 jaren oud, dat men stervend vond van honger ten huize harer ouders. De familie was door gebrek aan werk tot diepe armoede vervallen en de ouders hadden zich verplicht gezien hun oudste kind op te offeren en het alle voedsel te onthouden, ten einde de jongere te kunnen behouden." Ten einde dergelijke toestanden, die niet in de ver beelding van een romanschrijver bestaan, maar helaas werkelijkheid zijn, te doen ophouden, wil de schrijver van het artikel dat in elke stad, waar een zeker aantal personen zijn die geen brood hebben, een lokaal worde opengesteld waar ieder het tot behoud van 't leven noodzadelijke voedsel kunne vinden. ftjoitgimj)*. Als een staaltje van Hongaarsche regtspleging vermeldt de „Neue Freie Presse", dat dezer dagen in hoogste instantie een boer is vrijgesproken, die negen jaar in hechtenis was geweest, onder beschuldiging van zijn krankzinnige vrouw vermoord te hebben. Hem was indertijd door pijningen de bekentenis ontrukt van schuldig te zijn; daarna werd hij tweemaal in alle drie instantiën veroordeeld Het schijnt namelijk, dat zijn zaak na de eerste veroordeeling in revisie kwam, maar toen zoo lauw behandeld werd, dat de man ten tweedemale ook door den hoogsten regter het schuldig moest hooren uitspreken. Een priester der gevangenis waar hij, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, verblijf hield, bragt zijn onschuld aan het licht; hij ontdekte na acht jaren nog de litteekeningen dei- wonden van 's mans pijniging, die geen regterlijk amb tenaar had willen zien, ten einde de schuld van an dere ambtenaren te hedekken. Zoover het mogelijk was, is de man nu in zijn eer hersteld, maar de wet geeft den hoogsten regter geen middel om hem scha deloos te stellen. De „Neue Freie Presse" doet op merken, dat dit niet het eenige geval der laatste jaren is, waarin de pijnbank nog in Hongarije bljjkt te be staan. De Minister van Justitie schijnt een man van goeden wil te zijn, maar zonder de noodige energie en kennis om de Hongaarsche regtspleging op een Euro- peesch peil te brengen. iPiuketHilawi. Berlijn, 21 Aug. Men houdt het er nu vast voor dat het corvet „Augusta," met 288 man aflos singstroepen voor Australische stations, in den Indischen Oceaan met man en muis vergaan is. In dezen zin is kennis gegeven aan de belanghebbenden. Yan den ijver om zijn plichten te vervullen, waar mede de Keizer steeds bezield is, heeft prins Wilhelm Woensdag een staaltje verhaald bij de oefeningen van het eerste garde-regiment. Wegens het koele en regen achtige weder der laatste dagen had de lijfarts van den Keizer, dr. Leuthold, reeds Maandag den Keizer verzocht niet de onthullingsplechtigheid van het stand beeld van Frederik Wilhelm bij te wonen. Hij rigtte, om op zijn verzoek meer nadruk te leggen daags te voren nog een schrijven in dien geest tot den Keizer, die echter eenvoudig op den rand van den brief ant woordde „Dan sterf ik ten minste in den dienst". In den morgen van den dag, waarop de onthulling zou plaats hebben, herhaalde de lijfarts, omdat het weder niet verbeterd was, zijn verzoek nog eenmaal, en de Keizer antwoordde „Een Koning van Pruisen, die niet meer tot zijn soldaten gaan en de verpligtingen aan zijn post verbonden, waarnemen kan, is geen Ko - ning meer en zou de regeering moeten nederleggen Duitsche bladen verhalen een eigenaardige liefdes geschiedenis, die wel het oververtellen waard is. Eenige jaren geleden kwam een jong Japanner, de zoon van een zeer aanzienlijk en in zijn land invloedrijk man, naar Europa. Hij had zich als krijgsman en ingenieur reeds een zekeren rang verworven, en hij zou zich nu aan de staatsmansloopbaan wijden. Na een verblijf te Londen en te Parijs, begaf de jonge Japanner zich naar Berlijn, en hier werd hij in der liefde zachte banden geslagen door de toovermagt van een blonde schoone. Hij schreef aan zijn vader om diens toestemming tot een huwelijk, maar de oude heer wilde, ofschoon het meisje van adelijke familie was, er niet van hooren, dat zijn zoon met een Euro- peesche in den echt zou treden. Door den vaderlijken invloed ontving de jonkman weldra van zijne Regering bevel, onmiddellijk terug te keeren, op straffe van de hooge ongenade des Keizers, en zijn vader stelde hem de keus tusschen het verlaten van zijn geliefde, of het verlies van al zijn aanspraken als zoon. Maar de liefde gold bij den jonkman meer dan eenige andere over weging. Hij nam zijn ontslag uit den Japanschen Staatsdienst, en besloot zich te Berlijn op den handel toe te leggen. Met vlijt en inspanning, gelukte het hem ook in die loopbaan te slagen. Hij heeft nu een goede betrekking als boekhouder in een groote fabriek, en hij zal eerlang met zijn uitverkorene in het huwelijk treden. Ams terdam 23 Aug. Gisteren avond werd, zooals men dat gewoon is, op den Dam en in de Dam straat alhierhet blad der socialisten „Recht voor Allen" verkocht. Het schjjnt dat het publiek in den verkoop van dat blad een bijzonder behagen schept, ten minste een paar uren lang volgde eene groote menigte de verkoopers, die met de gewone argumenten hun blad voor twee centen aan „volk, burgers en ar beiders" zochten te debiteeren. Die verkoop ging vlug van de hand. Nu eenmaal de politie de dwaasheid heeft gehad den verkoop van het blad te bemoeielijken is het begrijpelijk gevolg geweest, dat men „Recht voor Allen" kooptdat het koopers vindt onder die standen, die daaraan vroeger niet zouden gedacht hebben. Zoo was het ook weer heden avond, Op vervelende wijze trokken de debi- tanten van de Paleisstraat tot het einde der Dam straat, en aldus heen en terug. Het spreekt van zelf dat nu en dan de communicatie der trams werd gestremd. Omstreeks half elf uur ontwikkelde zich eindelijk een optocht die van den Dam trok door de Harten- straat naar de Keizersgracht, waar men op de stoep van het huis van den burgemeester zich een oogenblik vermoeide met een rooden zakdoek te zwaaien. Toen aan die uiting van den volksgeest was voldaanging de troep, die langzamerhand sterker werd, verder. Op dat oogenblik ontwikkelde zich aldaar eene politie macht van vier agenten. Langs de Rozengracht trok men de Jordaan in, en weldra telde de optocht niet honderdenmaar dui zenden. Onder het zingen van het socialistenlied op de wijze der Marseillaise met drie k vier roode vlaggen aan het hoofd waarvan het doek wellicht bij dag tot nuttiger gebruik bestemd is geweest bereikte men eindelijk de Haarlemmerstraat. De menschenmassa was hier zoo groot, dat de tramwagens gedwongen werden stil te houden. Op dat oogenblik wist misschien de menigte niet wat men eigenlijk bedoelde. Curieus genoeg zong men allerlei liederen. Natuurlyk dominieerde de Marseil laise waarvan de melodie een volkslied is bij uitne mendheid. De woorden zelf ja, daarmee lag men nogal eens overhoop „Io vivat" klonk vaak ook luide boven allesmaar midden van het lied „De sociaal-democraten gaan nooit verloren, hoorde men plotseling: „Weg met dien Engelschman, Leve Willem Drie." Van de Haarlemmerstraat trok men langs het ge bouw van den Werkmansbond Spuistraatgedempte Burgwal naar den Dam. Nog altijd wapperden de roode vlaggenmaar de drie duizend mandie ons door de Jordaan vergezeldenochzij waren tot drie honderd ingekrompen. De menigte, die de roode banier op den Dam af wachtte versterkte al zeer spoedig het tamelijk ge slonken troepje. In de Reguliersbreestraat was er een oogenblik minder goede verstandhouding tusschen een koetsier van een tram en de vrolijke menigte. Het was wel wat vol om door te rijden. De koetsier ge bruikte argumenten ad hominem. Hij beproefde zjjn zweep tot een ander doeleinde als deze hem nu juist door de Omnibus-Maatschappij was verstrekt. Had dit feit de menigte warm gemaakt Wij weten het niet maar zij bleef stilstaan voor het kleine gebouwtje, dat men het politiebureau op het Rembrandtplein noemt. Men zegt dat er een steen door de glazen is geworpen plotseling stormden een twintigtal agenten naar buiten, de bloote sabel in de vuist geklemd. Toen het volk, een weinig bekomen van den schrik, zich weder begon te verzamelen toen alsof een in specteur in het bureau aan een touwtje trokopenden zich de sluizen des hemels en het socialistenstandje verdronk in een plasregen. Westzaan 22 Aug. Alhier heeft gisteren een droevig ongeval plaats gehad, hetwelk algemeene deel neming opwekt. De heer K. Dekker had onlangs de oliemolen „de Duymeyer" aangekocht en begaf zich gisteren met zijn zoon en zijne twee dochters daarheen om het gebouw in bijzonderheden te bezichtigen. Bij hunne wandeling viel een dekstuk in een der ledige oliebakken, en de zoon van den heer Dekker daalde even in den bak af om het dekstuk op te rapen. Deze bak was sinds twee jaren niet gebruikt en al dien tijd gesloten geweest, zoodat zich daarin verschillende gas sen hadden opgehoopt. De jonkman bemerkte dit door eene plotselinge hevige benauwdheid en riep om hulp. Zijn vader klom ook in den bak af, doch geraakte eveneens bedwelmd, en voordat de hulp, door de doch ters terstond ingeroepen, aanwezig kon zijn, waren vader en zoon reeds bezweken. Terstond werd de bijstand van geneeskundigen ingeroepen, doch deze waren niet meer bij machte de ongelukkigen aan het leven terug te geven. Het heeft, Donderdagmiddag tegen 3 uur, zoo sterk op den Amstelveenschen weg te Amsterdam ge hageld, dat 's avonds te 9 uur de hagel op sommige plaatsen nog een voet dik lag. De hagelsteenen waren zoo groot als een kleine knikker en waren tot groote klompen aaneen gevroren. Week aan week veroordeelt de regtbank te Am sterdam personen wegens landlooperij. Vele van die individuen hebben vroeger in weelde geleefd, maar de jenever heeft hun de das aangedaan. Onder hen die in den laatsten tijd teregt stonden, vond men er een paar, die vroeger tot de rijke boeren in Friesland be hoorden en zelfs ook een voormalig hoofdonderwijzer. Onder de straatvegers te dier stede, zijn ook een paar gedaalde groothedendie door hunne makkers „pro fessor" genoemd worden. Beiden hebben vroeger aan 't hoofd van bloeiende scholen gestaan. Yan hoofd onderwijzer tot straatveger gezaktwat moet er wel in de ziel van die menschen omgaanals zjj aan den arbeid zijn Een schuit gestolenZaturdagavond had de heer A. uit Zaandam zijn ijzeren schuit, groot 12 ton, aan de Haarlemmersluis te Amsterdam laten vastleggen om Maandagmorgen daarmede te gaan arbeiden, toen tot zijn niet geringe verwondering de schuit met zeilen, haken en boomen verdwenen was. Tot heden zijn opsporingen te vergeefsch geweest. De schuit ver tegenwoordigt een waarde van 850. 's Ora-venliagje s 22 Aug. Heden had alhier in allen eenvoud de begrafenis plaats van den heer C. Goekoop, in leven oud-Burgemeester van Goedereede en Stellendam. Het „Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" heeft het voornemen zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wendenom te verzoeken, dat middelen beraamd worden tegen den blanke slavinnenhandel. Reeds nu wordt in het orgaan van het Bond adhaesie en steun voor dat adreshetwelk ter mede-onderteekening zal worden gelegd, gevraagd door de dames-bestuurderessen douairière Klerck, geb. van Hogendorp; mevr. de wed. J. A. Schuurman, geb. Elink Schuurman; mevr. Gevers, geb. Vrolik; T. P. baronuesse Mackay, geb. v. Lynden mevr. Beelaerts van Bloklandgeb. Kneppelhout van Sterkenburggravin Van Hogendorpgeb. Gevers Deynoot. Rotterdam, 21 Aug. In den afgeloopen nacht, ten omstreeks twee ure, is door twee politie-agenten, onder de spoorwegviaduct in de Zwarte Hondstraat alhier een man, inwoner dezer gemeente, dood op straat gevonden. Naar de oorzaak van den dood wordt een onderzoek ingesteld. 22 Aug. Het gevonden lijk is van zekeren J. C. v. G., die een schoenwinkel had in de Lamsteeg. Dingsdagavond is hij verstoord zijne woning uitgeloopen, en na dat oogenblik aldaar niet wedergezien. Of hij toen geld bij zich had, en hoeveel, is met zekerheid nog niet bekend. Het gerucht spreekt van ƒ1200, afkomstig uit de kooppenningen van het huis, dat hij vroeger op het Westnieuwlaud bewoonde en verkocht had. Het gelaat is geschramd en ontveld als door een val tegen de straatsteenensporen van een mes zijn niet gevonden. De eenige sporen van bepaald geweld meent men aan den hals te ontdekken, maar zekerheid daaromtrent heeft de schouwing niet gegeven. Waar kon de man geweest zy'n van Dingsdagavond tot Vrijdagnacht Die vraag hield onmiddelijk de politie bezig en daar zij haar volkje kent, was zij niet lang het spoor bijster. Reeds in den loop van den dag werden door haar drie publieke vrouwen uit de Koningsteeg in verhoor genomen, 't Is reeds uitgemaakt, dat de mau daar zijn tijd heeft doorgebragt en voor namelijk tegen een der vrouwen bragt het verhoor eenige bijzonderheden aan 't licht, die hare voorloopige arrestatie wettigden. Op hare aanwijzing zijn daarop nog twee andere personen gearresteerd. Wat er voor gevallen is in den nacht van Donderdag op Vrijdag weten wij niet; er moet twist geweest zijn en er is gevochtende man schjjnt gegooid en gevallen te zijnook blijkt hij in eene hevige worsteling betrokken geweest te zijnmaar de oorzaak van zijn dood is vooralsnog met te minder zekerheid vast te stellen, omdat de man lijdende was aan asthma en zijn docter hem reeds vroeger een meer geregelde levenswijze aanbevolen had, dan hij voortdurend leidde, daar anders de dood hem wel eens plotseling kon overvallen. In elk geval is de zaak thans in handen van den officier van justitie, die haar wat helder zal weten te maken. Men moet er iets voor over hebben Met een pleiziertrein naar Rotterdam vertrokken gisteren uit Enkhuizen 295 personen. De trein vertrok van Enkhuizen te 6 uren 's morgens, kwam eerst te ongeveer 1 uur te Rotterdam aan, vertrok van daar weer om half acht en bragt de pleizierrei- zigers 's nachts kwartier voor 3 uren in hun vaderstad terug. Vermoedelijk heeft men tot afwisseling, om althans iets van Rotterdam te zien, daar van de over blijvende 6'/3 uur nog een goed deel vertramd. Weert22 Aug. Heden had een ernstig ongeval plaatsdat wij vooral ter waarschuwing mededeelen. Een zestienjarige knaapdie hier bij familie is gelo geerd was in het bezit van een revolverwaarmede hij zich, in weerwil van herhaalde waarschuwing met een kennis vermaakte, met het ongelukkig gevolg, dat hij door een schot werd getroffen. De kogel ging onder het oog in en kwam er van achteren uit. De toe stand van den knaap is zorgelijk, doch niet hopeloos, j Bergen-op -Zoom21 Aug. De heer P. S. C. F. van Hasselt heeft in eene openbare vergadering van den gemeenteraad officieel kennis gegeven zijn ontslag als burgemeester te hebben ingediend. De reden die hem tot dezen stap geleid heeft, is geen andere dan de zorg voor zijn minder gunstigen gezondheidstoestand. De heer Swaan gaf hierop in hartelijke bewoordin gen, namens zijne medeleden van den Raadzijn innig leedwezen over dit besluit te kennen. Scliooudjjkc, 23 Aug. In den afgeloopen nacht ontstond brand in de pottenfabriek van dhr. Leenhouts, die weldra zoo in hevigheid toenam, dat. de fabriek geheel is uitgebrand en van den aanwezigen voorraad veel verloren ging. In weerwil van den sterken wind mocht het gelukken om de belendende gebouwendie veel gevaar liepen, te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Axel, 22 Aug. Heden werd alhier de cursus voor hoofden van scholen geopend. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer een twintigtal. Terneuzen, 22 Aug. Werd voor eenigen tijd eene oproeping tot de Neuzenaars gerigt, om ook hiel den Prinsessedag te vieren, die oproeping schijnt niet te vergeefs te zijn gedaan, althans wij vernemen, dat op 31 Aug. e.k. hier eenige festiviteiten zullen plaats hebben. Domburg23 Aug. Dr. Mezger houdt sedert eenige weken, met zijn gezin, verblijf te Domburg. Gisteren avond gaf de beroemde doctor aan zijne mede badgasten en de ingezetenen een concert van de schut- terij-muziek uit Middelburg, waartoe een nette kiosk vóór het badhotel was opgerigt. Jammer dat de vrij sterke wind de nette verlichting a giorno gedeeltelijk deed mislukken. Middelburg23 Aug. Met ingenomenheid vernemen wij dat bij eenige kunstvrienden het voor nemen bestaat de fanfaren van IJzendijke tot net geven van een concert uit te noodigen. Dit muziekgezelschap heeft bij zijn optreden onlangsin den „Theetuin", bijzonder voldaan. Tlxolen. Zaturdagavond viel een kind van schipper H. voorover in een zeer grooten regenbak. Een kind van denzelfden leeftijd (12 jaar) er bij zijnde, sloot den bak, kwam naar binnen geloopen, roepende„Keetje ligt in den regenbak," waarop de moeder, bijgestaan door Johanna Bolier, alle moeite deden het kind te redden, hetgeen hun niet gelukte, doch op het geroep van hulp, kwam C. Polderman er bij, die met veel moeite er in mocht slagen, het kind te redden. De collecte voor.de school met den bijbel heeft te Poortvliet 14,70 opgebragt. Zierikzee, 23 Aug. Heden hield de Postduiven- vereeniging hare 2e wedvlugt met jonge duiven van Amiens, afstand 223 K.M. De loslating had plaats 's morgens om 6 uur, met heldere lucht, doch Noorden wind, die een betrekkelijk lange reis voor spelde. De prijzen werden behaald als volgt lste prijs de hr. P. O. Olivier, aank. 1.8.8 's n. 2de W. J. Rensen, 1.10.10 3de A. Adriaanse, 1.20.8 4de J. van Os, 1.20.35 De 3de of laatste wedvlugt voor dit jaar is uitge schreven tegen 13 September van Kortrijk, voor oude en jonge duiven. Ten blijke hoe de Postduiven-liefhebberij voorname lijk bij onze Belgische naburen zich ontwikkelt, moge strekken, dat er thans verscheidene couranten uitkomen, zooals „l'Epervier" te Brussel, de „Reisduif" te Gent, de „Duivenliefhebber" te Antwerpen en anderen, die uitsluitend gewijd zijn aan de Postduiven-liefhebberij. In het loopende saisoen zijn er wedvlugten gehouden in de Noordelijke Belgische provinciën tot zelfs uit Spanje toe, wat ongeveer 1000 K.M. afstand kan ge rekend worden. Het aantal duiven, dat gelijktijdig wordt verzonden, klimt somwijlen tot verbazenwekkende cijfers. Zoo vinden wij in het jongste nummer van de „Duiven- liefhebber" de verantwoording van een enkele zending naar Quiévrain, bestaande uit 4430 duiven, De prijzen die uitgeloofd worden, zijn zeer uiteen loopend. In hetzelfde courantennummer vindt men wedvlugten om 50 fr. tot dikwijls vele honderde franken toe. Te Mechelen is een prijskamp uitgeschreven tegen 30 Aug. van Corbeil, gewaarborgde prijzen 962,50 fr. en een van Orleans tegen 30 Sept., 1125 fr. De hoogste prijzen, die wij vermeld vonden, waren die, welke uit Leuven zijn uitgeschreven en wel tegen 28 Junij jl., van Rochefort 13000 fr. en tegen 6 Sept. aanst. van Etampes 9000 fr. In onze provincie neemt deze liefhebberij zeer toe in het 4de en 5de district. Middelburg, Vlissingen en Goes hebben nog geene vereeniging, hoewel ook daar verscheidene liefhebbers zijn die Postduiven aankweeken. In Duitschland heeft de Regering het aankweeken en afrigten van duiven ter hand genomen, voornamen- lijk als hulpmiddel in tijd van oorlog. Ook in Neder land wordt van wege het Ministerie van Oorlog de duivenliefhebberij bevorderd, door het uitreiken van medailles. Benoemd tot rijksveldwachter 2de klasse, stand plaats AmsterdamJ. van Nieuwenhuijzegepens. uiaréchaussée te Axel. Wanneer het „Vad." goed is ingeligt, dan bestaat bij een aantal familiën uit alle standen der maatschappij te Scheveningen het voornemen tegen den horloge- en uurwerkmaker, die het uurwerk van den toren der R. K. kerk aldaar in orde moet houden, een aanklacht bij de bevoegde autoriteiten in te dienen, als een gevolg van het ongerief en de ergernis die de miswij zingen van bedoeld uurwerk een groot deel der Scheveningsche bevolking steeds hebben berokkend. Dit uurwerk toch heeft in al de jaren van zijn bestaan zelden of nooit den waren tijd aangewezengewoonlijk 5 a 10 en soms meer minuten ten achteren loopende, is men te Scheveningen altijd genoodzaakt zich naar twee tijdrekeningen te voegen. De aanklagers zullen er in hun missive op wijzen, dat wanneer een kerk bestuur zich de weelde veroorlooft er een torenuurwerk op na te houden, de uurwerkmaker van dat bestuur dan ook zedelijk verplicht is zorg te dragen, dat in den regel de juiste tijd wordt aangegeven. (Dan gaat het te Zierikzee heter met de groote klok; die is hijna nooit gelijkgisteren (Zondag) morgen vjas hij juist ll/a uur achter.) Postbewijzen. Het publiek is nog weinig bekend met het nut en het" gebruik van postbewijzen. Ze dienen evenals postwissels om geld te verzenden. Men kan er mede verzenden alle bedragen van één tot tien gulden, namelijk die, welke met 50 cent afsluiten, b. v. 1, 1,50, 2, 2,50 enz., tot en met 10 gulden. Zoo'n postbewijs of het groot is 1 of 10 kost altijd drie cent. Men sluit het in een brief en het komt dan te gelijk met den brief waar het wezen moet. Waarheen dat weet de postambtenaar niet. Het wordt aan alle Nederlandsche postinrigtingen uitbetaald en is zes maanden lang geldig. Het groote voordeel van een postbewijs is dus weinig kosten, spoedige overkomst en geheime ver zending. Met een postwissel is dat niet het gevalals een postwissel wordt aangeboden aan een hulpkantoor en bestemd is voor een ander hulpkantoor dan gaan er een paar dagen meê heen vóórdat het geld ter plaatse van bestemming is, en het wordt alleen uit betaald op de aangewezen plaats. Bij een ander post- of hulpkantoor kan men er niet mede teregt. Een postbewijs is zooveel als papieren geld voor hem wiens adres er op vermeld wordt. Een aardig geval had dezer dagen te Roozendaal plaats. De echtelieden J. T. verkeerden in groote angst over het lang uitblijven van hun kind, een bijna vierjarig jongentje. Spoedig was de geheele buurt in rep en roer gebragt, en velen snelden heen om het kind te gaan zoeken. Ook de omroeper werd met het ongeval in kennis gesteld, en klonk het feit per bek kenslag in de straten rond. De woning der bedroefde ouders vulde zich met belangstellenden. Men vond het kind echter frisch en gezond slapende in zijn bedje. Aan de NO.-kant van het eiland Schouwen zijn aangespoeld twee flesschen, in elk daarvan was een briefje, inhoudende het eerste Nederl. bark „Tjeringi", (Tjerimai) Soerabaja Amsterdam, 9 Juli 1885 (middag) Noord br. 51 gr. 13 mn. in peiling WNW. vuurschip „Goodwin North". Alles wel. Salut C. SW. Het tweedeall jolley on boerd the hoboken 11/7 85 d. maeral. J. M. JOHNS. Als een bewijs dat de ambachtslieden te Baren- drecht 't ver hebben gebragt op theologisch gebied, kan dienen, dat jl. Zondag de drie predikbeurten zijn waargenomen door een smid, een verwer en een riet dekker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1