ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Hoogere Burgerschool. Hoogere Burgerschool, Mo. 5119. Zaturdag 22 Augustus 1885. 4lste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADYERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kostelooze Waarschuwing. Enkele Geaboneerden hebben tot nog toe ver zuimd het abonnementsgeld over hel tweede kwartaal van dit jaar te betalen. Indien dit vóór 1 September a. s. niet is voldaan, zal van af dien datum de toezending van den Nieuwsbode worden gestaakt. De Uitgevers, DE LOOZE WA ALE. Het Examen, voor hen, die toegelaten weuachen te worden op de Hoogere Burgerschool, zal plaats hebben op Dinsdag: den lsten September c.lï., des morgens te uur. Zij, die aan bovengenoemd Examen wenschen deel te nemen, moeten zich aan melden vóór 30 Aug. e.k. bij den ondergeteekende Zierikzee, F. F. LEUPEN, 13 Aug. 1885. waarnemend Directeur. De waarnemende Directeur der Hoogere Burgerschool te ZrEMKZEE maakt bekend, dat de her-Examens zullen plaats hebben op Dinsdag den lsten Sep tember e.lc., en de lessen voor alle klassen zullen aanvangen Woensdag den Qden Septem ber e.k., beide dagen des morgens te O uur. Zieeikzee, F. F. LEUPEN, 13 Aug. 1885. waarnemend Directeur. Nieuwstijdingen. Men zegt, dat te Rome een vereeniging is ont dekt, die in de zuidelijke provincies van Italië jonge meisjes kocht, en die weer voor 1000 en 2000 frs. aan Amerikanen verkocht. Een vroegere rijksambtenaar zou in de zaak zijn betrokken. JFtanferijit, Te Toulon woonde een echtpaar dat aan bet tooneel was verbonden, met een dochtertje van 5 jaren. De ouders leidden een losbandig leven en bet kind stond bun in den weg. Zij besloten bet uit den weg te ruimen. Den Hen vertrokken zij naar Hyères om er eenige voorstellingen te geven bij de feesten van 15 Aug. Voordat zij beengingen, ranselden zij bet kind flink af en sloten bet zonder eenig voedsel in een kamer op. Het kind begon te schreeuwen en zou na tuurlijk van honger zijn omgekomen, ware bet niet dat een man, die op den 5en dag de gaslantaarn bij bet buis kwam schoonmaken, een verdacht geluid boorende alarm bad gemaakt. Men vond de kleine bijna dood ze bad van den honger aan de handen gebeten, die geheel bebloed waren. Op de vragen die men baai- deed, kon zij geen antwoord geven, honger en schrik hadden baar bijna idioot gemaakt. Zij is onmiddelijk naar bet hospitaal gebragt, maar men vreest dat ze niet in leven zal blijven. ©tttteffciattïr. Van de 30 gewonden, tengevolge van bet instor ten van twee buizen aan de Houtmarkt te Keulen, die naar bet ziekenhuis vervoerd zijn, hebben 20 geheel hersteld de ziekeninrigting kunnen verlaten 10 per sonen blijven dus nog in behandeling. In de diergaarde te Berlijn stond Zondag een beer met een gouden bril met aandacht naar de apen te kijken. Hij stond wat dicht bij de kooi en bemerkte niet dat een aap achter hem kwam, die onverwachts zijn bril afrukte en er mede boven in de kooi vloog. Tot groot vermaak van de toeschouwers zette de aap zelf de bril op en begon er zooveel grimassen mede te maken, dat de glazen weldra stuk op den grond lagen. Toen ook de montuur geheel stuk was, slaagde de wachter er in de stukken aan den eigenaar te over handigen, die onder groot gelach der aanwezigen spoedig de apenkooi verliet. Bij bet sluiten van het spoorwegcongres te Brussel stond de Nederlandsche gedelegeerde, de beer J. J. van Kerkwijk, op en bragt namens alle leden aan den voorzitter van het congres en de sectie-voorzitters hulde voor de wijze waarop zij zich van hunne taak kweten, terwijl bjj de Belgische regeering dank betuigde voor bet onthaal aan de gedelegeerden bereid. „De vreemde lingen", zeide hij, „zullen weldra Brussel verlaten; thuis gekomen, zullen zij zich berinneren, dat bijna alle landen, vooral de landen met groote nijverheid, zich in een crisis bevinden. Dank zij Z. M. koning Leopold, kan de nijverheid van alle beschaafde volke ren thans wedijveren aan den Congo. Laat ons hopen dat zij daar een uitweg voor bare voortbrengselen zal vinden en dat de nijverheidscrisis weldra voorbij zal wezen. Wij zullen ons steeds met genoegen herinneren de dagen van bet Congres en met welgevallen zullen wij den bloei gadeslaan van België". Door Z. M. den Koning van België is bevorderd tot commandant der Leopoldsorde de beer J. J. van Kerk wijk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en Yice-president van bet Internationaal Spoorwegcon gres, dezer dagen te Brussel gehouden. Zwollej 19 Aug. In een eergisteren alhier ge houden byeenkomst van Mormonen of z. g. n. Heiligen der laatste dagen, was een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen uit Amsterdam, Groningen, Leeuwarden, Deventer, Meppel, Olst en van Zwolle aanwezig. Die bijeenkomst duurde van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uren en was gewijd aan bet houden van leerredenen, het zingen van Godsdienstige liederen, en bet doen van gebeden. Eenige nieuwelingen werden met oplegging van banden door de priesters tot de Heilige schare toege laten, een broeder en eene zuster ter zake van on- christelijken wandel daaruit verwijderd. Tegen 6 uren werd het Avondmaal gehouden, waarbij vrouwen en kinderen aanzaten, en daarna met koffie en brood een liefdemaaltijd, als in de eerste dagen van bet Christendom, gehouden. "Vijf jaren geleden bielden de Mormonen te Zwolle een soortgelijke bijeenkomsttoen hadden een paar Amerikanen de leiding, nu werd die door een band werkman uit Deventer waargenomen. Amsterdam19 Aug. De sociaal democraat Belderok, alhierwordt vervolgd als beschuldigd van voor den Koning beleedigende woorden te hebben geuit. Onder de personen, wier zaken Dingsdag voor de regtbank te Amsterdam werden behandeld, bevond zich ook een vijf-en-taebtigjarige grijsaard, die wegens landlooperij teregt stond. Duitscher van geboorte, had bij onder Napoleon aan den tocht naar Rusland deel genomen en later den tiendaagscben veldtocht mede gemaakt, doch was thans als zonder werk en middelen van bestaan door de politie daar ter stede aangehou den. Ter zake van landlooperij werd door bet O. M tegen hem 15 dagen gevangenisstraf en opzending naar eene bedelaarskolonie gerequireerd. De regtbauk sprak hem echter nog denzelfden dag van bet ten laste gelegde wanbedrijf vrij. 's Gravcnliagc, 20 Aug. De Redacteur van „Argus" beeft Maandagavond opnieuw eene onaange name ervaring gehad. In de Kursaal te Scbeveningen, waar hij op de galerij plaats bad genomen, werd hem spoedig namens den pachter van bet Kurhaus, verzocht zich te verwijderen. Daar hij aarzelde aan dat verzoek te voldoen, kwamen spoedig een aantal beeren, die zijn tegenwoordigheid daar ook minder gepast schenen té vinden, uit de zaal naar boven om den redacteur te dwingen bet gebouw te verlaten. Het werd nu een drijfjacht in den waren zin des woords. Noch in de zaal, noch in de buffetkamer, noch in de vestibule was bij veilig, overal wachtten hem uittartende gezigten en ook slagen. Ware de politie niet tusscbenbeide gekomen om hem te bescher men, dan was bet drama zeker treurig geëindigd. Nu kon bij, al was bet dan ook blootshoofds en met ge scheurde kleeren, nog een vigelante magtig worden, die hem gelukkig uit bet „gedrang" bragt. 's Hex-togeixtooscJh, 19 Aug. Het vreeselijk feit op den 9en April van dit jaar ten huize van wijlen mr. E. van Oppen te Maastricht gepleegd, een moord op vader, zoon en dochter, werd gisteren en beden voor bet Hof alhier behandeld. De moordenaar Ceasar Timmermansgeboren te Sittard en wonende te Heerlen, beeft den leeftjjd van 57 jaren bereikt. 27 getuigen a charge en 4 a décharge werden geboord. Na de voorlezing der uitvoerige akte van beschul diging, requireerde de advocaat-generaal voorlezing van het proces-verbaal van getuigenverhoor van wijlen mr. Euégne van Oppen (zoon). Zooals bekend is beeft deze, na de bekomen wonden, nog twee dagen geleefd en bij beeft toen in hoofdzaak aan den regter-commis- saris verklaarddat Timmermans in den morgen van den 9en April zich tweemaal beeft aangemeld om mr. Van Oppen (vader) te sprekendat toen bij de eerste maal kwam, omstreeks 12 uur, aan hem werd mede gedeeld, dat mr. Van O. ongesteld was en bij deze niet spreken kon dat bij toen ten half twee ure was terug gekeerd en is binnengelaten op bet kantoor, waar bij mr. Van Oppen (zoon) zich alleen bevonddat Tim mermans zijne vraag om den vader te spreken heeft herhaald en inmiddels de hand onder de digtgeknoopte jas hield dat bij hem geantwoord beeft, dat zijn vader ziek was en bij dezen niet spreken kondat T., terwijl bij zeide „dan kan ik bet met u wel doen", een dolk onder zijne jas te voorschijn baalde, op hem aanviel en hem een steek in den onderbuik toebragtdat bij trachtte hem den dolk te ontwringen en er nu eene worsteling ontstond, waardoor beiden op den grond geraakten Timmermans baalt nu eene revolver uit den zak en schiet hem in den bovenarmmr. Van Oppen (zoon) weet zich aan de banden van zijn aan valler te ontwringen en vlucht door de achterdeur en doet die op slot, roept in de gang„Vlucht, vlucht, daar is Timmermans", en beeft nog de tegenwoordig heid van geest om te trachten den sleutel der deur der voorkamer, waardoor T. was binnengelaten, te willen omdraaien, maar, belaas, dit slot was defect, en nu bad T. gelegenheid door deze deur in de gang te komen. De oude beer Van Oppen was inmiddels op bet geraas uit zijne kamer in de gang gekomen en bier werd bij dadelijk door T. aangevallenmoeder en dochter snellen te hulp. Doch de woede van T. was niet te bedarenin eenige oogenblikken bad bij drie menscbenlevens vernietigd. Het verboor der getuigen nam een aanvang. Aan doenlijk was bet toen achtereenvolgens mevr. de wed. Van Oppen, bare zeventienjarige dochter en baar zoontje van 14 jaren, al schreiende de geregtszaal bin nentraden om getuigenis der waarheid in dit voor ben zoo vreeselijk drama af te leggen. Mevr. Van Oppen leunde op den arm van haren broederal snikkende antwoordde zij op de vragen die gesteld werden, en men kon bet den waardigen president aanzien, dat bet hem pijnlijk aandeed deze diep bedroefde vrouw te moeten ondervragen. Trouwens allen, die zich in de zaal bevonden, waren diep bewogeneen enkele bleef slechts ongevoelig, bet was de beschuldigdeterwijl menigeen, die aan de zaak vreemd was, moeite bad om zijn tranen te bedwingen, bleef bij, die de oorzaak was van zooveel leed, in onverschillige bonding, met de armen op de bank geleund en met onbescbaamden blik been en weer ziende, als ware bij nieuwsgierig om te weten welken indruk zijne gruweldaad op bet publiek maken zou. Op de verklaringen van verschillende getuigen maakte de beschuldigde nu en dan eenige aanmerkingen, die echter van weinig beteekenis waren. Door den president, na afloop van bet getuigenver hoor, opmerkzaam gemaakt op de zware beschuldiging die tegen hem is ingebragt, en ondervraagd over de aanleiding en de toedracht dezer zaak, zegt beschul digde: Dat hij door mr. Van Oppen (vader) op allerlei wijze is benadeeld, dat bij tot waanzin gebragt en na overal te vergeefs om regt gevraagd te hebben, zich weder tot mr. Van Oppen bad gewend en dat bij toen in dolle drift bet feit beeft gepleegd. Hij vindt gele genheid daarbij nog hevig uit te varen tegen de regt bank te Maastricht, iets waarover bij door den president ernstig wordt teregt gewezen. Jbr. mr. Serraris, die bet Openbaar Ministerie waar nam, komt bij den aanvang van zijn requisitoir met nadruk op tegen de beschuldigingen, die door Tim mermans tegen mr. Van Oppen zijn in bet midden gebragt. Geen enkele dier beschuldigingen, zegt spreker kan de toets van een grondig onderzoek doorstaan. Hij gaat de processen, door T. gevoerd, in bijzonder heden na, geeft daarvan een zeer uitvoerig overzicht, en zegt dat de oorzaak van den achteruitgang van T. te wijten was aan zijn stijihoofdigheid en aan zijn trots. De beschuldigde beeft gehandeld, wat betreft den moord op den vader en den zoon gepleegd, met voor bedachten radealleen ten aanzien der dochter is bij schuldig aan manslag. Hij eisebt dat de beschuldigde zal worden schuldig verklaard aan moord, op mr. Van Oppen Sr. en pir. Van Oppen Jr. gepleegd, en aan manslag op Maria van Oppen, en zal worden veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. In zijn welsprekend requisitoir bragt de advocaat- generaal hulde aan wijlen mejuffrouw Maria van Oppen voor haar heldhaftig gedrag, om met opoffering van baar eigen leven te trachten dat van baar vader te redden. Zoolang, roept spreker uit, onverschrokken moed en opofferende liefde deugden zijn, die in Neder land in eere worden gehouden, zal de naam van Maria van Oppen als een toonbeeld van deugd door alle weidenkenden genoemd worden. Was de advocaat-generaal welsprekend, de verdediger, mr. H. Bosch, was bet niet minder. In eene bondige rede, die bjjna twee uren duurde, trachtte bij de argumenten van bet O. M. te ontzenuwen. Hij beweerde lo. dat de gemoedstoestand van den beklaagde van dien aard was, dat bet feit niet toere kenbaar was, en bij verzocht op dit punt een nader deskundig onderzoek, wijl bet eerste onderzoek, dat te Maastricht beeft plaats gehad, zijns inziens niet vol ledig wasen 2o. dat de beschuldigde niet gehandeld had met voorbedachten rade. Zoo bet Hof in den gemoedstoestand van den be schuldigde onverhoopt geen aanleiding kon vinden om een nader onderzoek te gelasten, dan vroeg bij schuldigverklaring niet aan moord, maar aan manslag, driemaal gepleegd, terwijl bij, ook met bet oog op den toestand van de familie van den beschuldigde, de clementie van bet Hof inriep. In de pleitzaal was bij allen slechts één roep over de uitstekende wijze, waarop mr. Bosch in deze uiterst moeielijke zaak voor zijn cliënt was opgekomen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. Tiel ,18 Aug. Aan de buizen van de meergegoede ingezetenen te dezer stede is bezorgd een circulaire, onderteekend door een vijftal geachte werkbazen, met dringend verzoek om, in bet belang van tal van werk lieden, buizen en erven eens na te zien, en als er wat te herstellen of te vernieuwen valt, dit niet uit te stellen tot later, maar hierin spoedig te laten voorzien. Zij voldoen daarmee aau eene opdragt, bun verleend op eene, dato 12 Aug. jl. alhier gehouden vergadering, waar een 25tal werkbazen tegenwoordig waren, om, met bet oog op de slapte der werkzaamheden, de vraag te bespreken, of er geene middelen zouden te beramen zijn om in dien treurigen toestand eenige verbetering te brengen. Nu, zoo zeggen zij, in den zomer, is er bijna geen werk en bijgevolg geene verdiensten. Als er geene verandering komt, wat moet dat geven bij den naderenden winter? De toestand van vele werklieden is treurig. Zjj vragen geene giften en gaven, maar, zoo mogelijk, gelegenheid om te werken. Helpe dan wie helpen kan Een practiscbe metbode om brutale bedelaars uit de stad te weren, werd Maandag jl. door de Gorkum- scbe politie aangewend. Aan elk buis waar bij zich wendde, volgde hem een agent, die de menscben ver zocht niets te geven of te koopen. Woedend sloeg de bedelaar zijn stok op een paal stuk en zeide, nooit meer in Gorkum terug te willen komen. Inrukken van den bedelaar was misschien nog praktischer geweest. Melissant, 19 Aug. Tengevolge van bet be danken van de H.H. J. Schilperoort en W. Lokker, zijn de vacatures iu den Raad nog onvervuld en heeft eene nieuwe stemming plaats gehad. Daarbij zijn uit- gebragt 19 stemmen, die aldus waren verdeeldM. Bugs en L. van Beek ieder 11, P. Human 6, Js. van der Sluijs 3, Jan Rotb 3, J. Abrescb 1, M. Kooman Lz. 1zoodat zijn gekozen de H.H. M. Buijs en L. van Beek. Hoek (t>iy Terneu/en), 19 Aug. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, daar de beer H. Wolfert Hz. voor zijne benoeming bij de herstemming bad bedankt, verkreeg beden geen der candidaten de yereischte meerderheid. Herstemming moet er plaats hébben tusscben de heeren A. Dieleman W.Gz., die 19, en H. Wolfert Hz., die 14 stemmen bekwam, ingeleverd waren 48 geldige stembriefjes. Goes, 19 Aug. Gisteren bad bier voor een talrijk publiek, waaronder verschillende autoriteiten van bier en omliggende gemeenten, de door de firma Wed J. C. Massee Zoon aangekondigde proefneming plaats met de „Hayward's brandgrauaten". Deze granaten zijn eene geheel nieuwe Amerikaanscbe uitvinding. Zij bestaan uit eene fleschin den vorm van een kogelflesch, 10 centimeters in middellijn en gevuld met een schei kundig mengsel, welke vloeistof buitengewoon veel gas ontwikkelt, dat de vlammen blusebt wanneer bet met dezelve in contact komt. Ingeval van brand wordt de Hayward Handgranaat in de vlammen geworpen (of boven de vlammen stuk geslagen), zij breekt, de vloeistof komt vrij, en er ontwikkelen zich enorne volumen gas, waartegen de vlammen niet bestand zijn. Deze behandeling is dus zeer eenvoudig en kan door iedereen worden toegepastbet komt er slechts op aan een of meer dezer fleschjes in de brandende massa stuk te gooien. De proeven, bier gisteren onder leiding van den heer C. E. Massee genomen, waren inderdaad verrassend. Eerst werd een bouten schoorsteen, vervolgens een ge timmerte dat men een deel van een woonvertrek zou kunnen noemen, met zeer brandbare stoffen, sterk met petroleum gedrenkt, waarmede ook de wanden be streken werden, gevuld en daarin brand gestookt. In beide gevallen werd een kolossaal vuur veroorzaakt, dat men bezwaarlijk een begin van brand, maar veeleer een zwaren 'brand op een bepaald punt zou noemen, en welke eene hitte ontwikkelde die de menigte dwong te retireeren. Slechts weinige fleschjes waren noodig om dat zware vuur onmiddelijk geheel te dooven. In een oogenblik waren de vlammen, die tot boven bet bout uitsloegen, verdwenen, en men kreeg den indruk dat, wanneer men slechts eenige dier fleschjes ter zijner beschikking beeft, een uitgebroken brand on middelijk kan gebluscht worden. Het komt ons voor, dat deze granaten, welker inhoud, volgens bet pros pectus, onschadelijk en tegen iedere temperatuur be stand is, volkomen doelmatig zijn gebleken. Goes, 20 Aug. In zijne zitting van beden nam de gemeenteraad een gewijzigde verordening op bet lager onderwijs aan, en werd besloten tot bet leggen van een klinkerpad langs den stationsweg, waardoor eene belangrgke verbetering tot stand zal komen. Tot zevenden onderwijzer aan school B (hoofd de heer A. van Schelven) werd benoemd de beer G. Jurry. Van de vergrooting en aanbouwing der ambachts school, zoodanig dat er eene nieuwe lokaliteit ontstaat voor de bewerking van het ijzer, is aannemer geworden de beer P. Buitendijk alhier, voor ruim 900. Tlioleii. De oester- en mosselbandel in Zeeland is verbazend en vertegenwoordigd zeer groote kapitalen. De aanslag van bet mosselzaad is in de laatste 4 jaren zoo gering geweest, dat men van elders (Tessel, Har- lingen, Engeland euz.) moest aanvoeren om steeds aan de groote aanvraag van bet buitenland te kunnen voldoen. Dit jaar evenwel is er veel mosselzaad gevallenook de aanslag van het oesterzaad overtreft zelfs bet afgeloopen jaar, dat reeds uitstekend was. Uit Yerseke meldde men, dat één der grootste onder nemers eene pbotograpbie beeft laten maken van eene pan, waarop niet minder dan 300 jonge oesters waren vastgehecht en dat eene pan met 500 oesterbroedjes naar de tentoonstelling te Antwerpen gezonden is, doch alhier is eene pan op een der oesterperceelen van den beer Overman gevonden, waarop 618 stuks geteld zijn. Sint Maarteiisclijlc. Maakten wij onlangs melding van eene uitbreiding aan de oestercnltuur te dezer plaatse gegeven door de firma Seret en Bolier, thans kunnen wij berichten, dat ook nog van andere zijde pogingen aangewend worden ter verkrijging van een terrein op den vooroever voor den zeedijk van den Muijepolcler, ten einde daar een bulpoesterput aan te leggen, waarin de aangeslagen pannen gedurende den winter kunnen bewaard worden. Voor pannenleggers aan deze zijde der Schelde zou dan gelegenheid bestaan bij een dit jaar mogelijk te geringen prijs van bet afsteeksel, hunne pannen tot bet volgende jaar te bewaren. Uit St. Annaland meldt men, dat de 272 arbei ders, die ongeveer 5 a 6 weken geleden uit die gemeente vertrokken, tot bet dorscben van zaad in de Naarder- meer-, Horstermeer- en Legmeerpolders, in den loop der vorige week allen weder zijn teruggekomen, omdat bun werk in die polders was afgeloopen. Over bet algemeen zijn zij ditmaal weinig voldaan over de gemaakte verdiensten, vooral omdat bet kool zaad niet zulk eene gunstige opbrengst beeft opgele verd als men verwacht bad. Van een buitenkansje, zooals in vroegere jaren, is nu voor de meesten geen sprake. Zïex-ikzee, 21 Augustus, Omtrent den beer Jongkindt Coninclc, den direc teur der Rijkslandbouwschool, die Zondag overleed, meldt men ons nog bet volgendeHij werd geboren te Aarlanderveen, den 28 Nov. 1834, toonde vroeg belangstelling in den landbouw en was werkzaam aan de Landbouwschool te Groningen-Haren. Als directeur van Frederiksoord wees bij herhaaldelijk op de behoefte aan eene inrigting voor practisch en theoretisch land bouwonderwijs. Toen in 1876 de Landbouwschool te Wageningen een Rijksinrigting werd, werd bet direc toraat dier inrigting aan hem opgedragen. Hoe goed die keuze was, is overtuigend gebleken. Hij legde veel ijver aan den dag en liet niets onbeproefd, om door geschriften enz. de Landbouwschool in Nederland en Indie meer bekend te maken. Aan de school werd belangrijke uitbreiding gegeven door aankoop van terrein, waar de jongelui zich practisch zouden kunnen oefenen, door bet stichten van verschillende gebouwen enz. Het aantal landbouwleerlingen, bij de opening bedragende 32, klom in 1884 tot 123, terwijl bovendien velen uit de afdeeling hoogere burgerschool voor de afdeeling B. zijn bestemd. Zijn dood wordt algemeen als een groot verlies beschouwd en de ledige plaats zal niet gemakkelijk op zulk een wijze weer worden vervuld. De val van een trap, op 6 Juli 1884, wordt als de oorzaak van zijn vroegen dood beschouwdhoewel hij in Juni jl. nog bet Landbouwcongres te Gouda bezocht, gelooven wij toch, dat bij na dien noodlottigen val niet meer regt gezond is geweest. Iu Wageningen achtte men hem, boog en wat de leerlingen betreft, waarmede bij zoo goed kon omgaan, allen bielden veel van hem. Zijne veelzijdige kennis was oorzaak, dat bet verslag over den toestand van den landbouw in Nederland, 't welk de laatste jaren door hem bewerkt werd, be langrijk in omvang en waarde is toegenomen. Door den Minister van Waterstaat is bepaald, dat de winterdienst op de spoorwegen dit jaar bij wijze van proef op 1 October zal aanvangen. Benoemd tot onderwijzer aan eene openbare la gere school voor jongens te Amsterdam, de beer H. J. Schoo te Middelburg. Yolgens bet „Leidsch Dagblad" studeeren thans te Leiden 16 dames in de letteren, 9 in de philosophie eii 1 in de geneeskunde. „Het voorbeeld van ruej. Aletta Jacobs beeft navolging gevonden", voegt de „Portefeuille" hieraan toe. „Hulde aan haar, die bet eerst bewees, dat de tempel van Minerva ook bier te lande voor vrouwen geopend is. Verblijdend is bet, dat steeds meer begrepen wordt, dat elke studie der vrouw past". In een fraai geïllusstreerd artikel over de Ten toonstelling te Antwerpen geeft de beer Jo. de Vries in „Eigen Haard" eenige mededeelingen daaromtrent. Aau het slot van zijne beschouwing maakt bij de volgende opmerking, die bet verklaart, waarom ten toonstellingen menigeen zoo koud laten. „Zwijgend komt gij, zwijgend kijkt gij met een zekere belangstelling de circonstance naar de eindelooze vi trines en gij gaat been met de inwendige verzekerd heid, dat bet stellig alles heel mooi is, dat de vinding rijkheid des .menscben eindeloos, zijn volharding bewonderenswaardig, zijn inspanning onvermoeid, zijn vernuft allerscbranderst is, de hulpmiddelen, waarmee bij zijn leven siert en sterkt, onuitputtelijk zijn. Ja, daar moeten worstelingen zijn geweest, om tot stand te brengen wat gij ziet. Maar dat kunt gij u tehuis even goed en beter voorstellen. Wat gij ziet is stof, een hoop dingen pronkerig uitgestald, soms met een smaakvolle praal, maar een hoop dingen. Dat is 't wat u immer op een tentooDstelling, als nu weder deze Antwerpscbe onvoldaan laat. Ziel, leven, geest bet ontbreekt. Als beschaafd menseh gevoelt gij op deze markt, dat gij aan eene schilderij van Rembrandt, aan een stuk van Shakespeare, aan een cantate van Handel ten slotte meer hebt dan aan zulk een zielloos ding als bet groote kijkspel eener wereldtentoonstelling.' Een zeldzaam roeiliefbebber, de Fransche reiziger Tanneguy de Wogan, is van Parijs naar Lyon, van daar naar Zwitserland, vervolgens naar den Rijn ge roeid en beeft zich nu naar Antwerpen begeven, om van daar komende ons land te bezoeken. Binnen enkele dagen kan men hem te Rotterdam verwachten. Hij reist in een roeibootje vervaardigd van op elkander gelijmde couranten en andere vellen papier. Het is 5 meter lang en 65 c.M. breed. Er is slechts plaats in voor den roeier; met een dekkleed, een regenmantel, een vlag, een revolver, een bronzen kanonnetje en een waterdichte tascb met scheepspapieren en eenige levens middelen, bet gebeele scheepje weegt 25 kilogram. Enkele malen beeft de beer de Wogan 3000 kilometer afgeroeid en stoomschepen bijgehouden gedurende reizen, die dagen lang duurden, Slechts in de eerste noodzakelijkheid maakt hij voor zich en zijn bootje van spoorwegen gebruik. Het scheepje houdt zich wonderlijk goed, doch beeft in den laatsten tijd nogal geleden, wat de reiziger zelf verhelpt, door er een voudig eenige couranten overheen te plakken. De Gemeenteraad van Dordrecht beeft, in over eenstemming met de opvatting van Burg. en Weth., afwijzend beschikt op bet verzoek van J. Spruijt, te Alblasserdarn, om schadevergoeding wegens bet ver drinken van zijn zoon bij bet ongeluk vau 7 Junij aan bet Papendrecbtscbe veer, alsmede op de verzoeken om vergoeding van schade aan kleederen door nog twee andere ingezetenen van Alblasserdarn. Het stadhuis te Breda beeft Dingsdag gevaar ge- loopen eene prooi der vlammen te worden. De kelders onder bet gebouw zijn verhuurd als bergplaats voor spirutualiën. Terwijl een knecht bezig was een vat spiritus af te tappen, kwam de spiritus in aanraking met een brandende kaars. De gloed van de daardoor ontstane vlam deed een twintigtal flesscben spiritus barsten, welker inhoud nu ook ontvlamde. Intusscben gelukte bet den knecht met eenige makkers, die door hem te hulp geroepen werden, den brand door middel van zand te blusscben. IJver en nauwgezette plichtsbetrachting, gepaard aan humaniteit, zijn verdiensten die op boogen prijs worden gesteld. De adjudant-onderofficier Bazendijk, aan bet 1ste bat. 3de reg. inf. te Bergen op Zoom, beeft biervan de bewijzen mogen ondervinden. Door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1