ZIÏRIKZEESCHE NIEUWSBODE. llste Jaarg. No. 5118. Donderdag 20 Augustus 1885. T Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 3—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KENNISGEVING. OPENING JACHT OP KLEIN WILD. De P.-COMMBSARIS des KONINGS in Zeeland, gezien het besluit van cle Gedeputeerde Staten van 14 Augustus J885, No. 115 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad No. S7) maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in de pro vincie is bepaald op Maandag- T' Septem ber 1885 voorts dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag- 1 October 1885, en dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag-, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middelburg, 15 Augustus 1885. De R-Commissaris des Konings voornoemd, VAN DER BILT Lid van Gedeputeerde Staten. Algemeen Overzicht. Is het voor verslaggevers om wanhopend te worden, als de politieke mannen ter ruste gaan en de Parle menten gesloten worden, het publiek moet zich tevreden stellen met schrale berichten, mijmeringen over ge beurde zaken, gissingen omtrent hetgeen gebeuren kan, en dergelijken meer. 't Is een tijd om weder wat tot bezinning te komen, als men langen tijd van bet eene naar het andere werd voortgejaagd. En al kunnen wij nu niet klagen, dat de laatste weken ons hebben afgemat door snel opvolgende gebeurtenissenwij willen tevreden zijn met de stille zomerdagen en ons bepalen tot de algemeene klacht, dat de zomer toch eigenlijk niet is, wat hij naar de oude traditiën zou moeten zijn. De zittingen van bet Engelsche Parlement werden in de vorige week gesloten en wel met eene Koninklijke boodschap, waarin zooals gebruikelijk is, de geschiedenis der verloopen maanden nog eens werd opgehaald, welk oud nieuws de heeren vermaakte gelijk het de dagbladen weder wat stof gaf. Ditmaal kon die boodschap belangrijk genoeg zijn, al was er niets nieuws in te vertellen. De overgang der Regeering van de eene partij in de andere is reeds een merk waardig feit, waarvan de gevolgen eenigszins de toe komst bekeerschen. Daar bij de Egyptische zaken en eenige onderwerpen betreffende bet binnenlands bestuur, en de Ministers hadden genoeg om een vel papier te vullen, dat met groote deftigheid kon worden voor gelezen. Terecht werd in die boodschap opgemerkt, dat de dood van den Mahdi, die nu boven allen twijfel verbeven is, de taak van Engeland heel wat verge makkelijkt heeft, 't Was ook eene oplossing, waarop men niet had kimnen hopen en de Engeiseue neereu mogen zich wel gelukwenschen, dat zij in den ouden vriend Hein een bondgenoot gevonden hebben, die weder heel wat knoopen heeft doorgehakt en hen uit vele moeielijke toestanden redde. Zal Engeland, zoo het heet, de orde in Egypte herstellen, dan is er geen beter geneesmiddel dan de opruiming van ben, die de vrede verstoren. En vermits de aanhang van den Mahdi, door zijn heengaan tamelijk krachteloos ge worden is, zal men nu spoediger aan een einde komen, dan bij de opening der Parlementszitting kon worden gedacht. Omtrent de betrekkingen met andere mogend heden worden de meest geruststellende verzekeringen gegeven en voor de zooveelste maal de verwachting uitgesproken, dat ook het conflict met Rusland zeer spoedig op vredelievende wijze uit den weg zal worden geruimd. Dit laatste werd behalve in de" troonrede vooraf nog eens door den Minister Churchill bevestigd, die vol hoop was, dat de quaestie over de Afgbaansche grensregeling weldra een einde nemen zou. Als een merkwaardig verschijnsel mogen wij ook opteekenen, dat meer dan een der tegenwoordige Engelsche bewind- lieden zich gunstig uitgelaten beeft over de uitbreiding van bet stemrecht, dat door Churchill zelfs als het werk der behoudsmannen voorgesteld werd. Minister Hicks Beach ging bij eene andere gelegenheid nog een stapje verder en verzekerde dat hij, tengevolge der veranderde omstandigheden van zijn vroeger en tegenstand tegen het stemrecht der vrouwen eeniger- mate is teruggekomen. Hij bleef ecbter.de gehuwde vrouwen uitzonderen en zou bet aan de ongehuwden, slechts als zij daartoe bevoegd waren, willen toestaan. Het behoudende Kabinet zal zoodoende misschien nog de grootste revolutie op bet stemgebied in het leven roepen. Men vleie zich echter niet al te veel, want de meening van een enkel Minister moge daarvoor gestemd zijn, het zal te bezien staan, of zijne collega's en vooral of bet Parlement de meening deelt. Ein delijk hebben wij nog te vermelden, dat de hertog van Richmond zitting zal nemen in dit Kabinet en belast worden met de nieuw opgemaakte afdeeling voor de aangelegenbeden van Schotland. Buitsclilaud is er al meer en meer op uit eene koloniale mogendheid te worden en ofschoon bet zeer slim zijne annexatiën slechts langzaam voortzet, zoekt bet toch telkens weder nieuwe veroveringen te maken. Zoo beeft het nu weder een der Carolina- eilanden geannexeerd, niettegenstaande Spanje daar de opperheerschappij voert. Aanstonds heeft de Regee ring van laatstgenoemd land daartegen geprotesteerd en zelfs een paar oorlogschepen derwaarts gezonden, maar het is nog niet bekend of de Duitscbers daarvoor bang geworden zijn, wat trouwens dan ook niet kan verwacht worden. Met den Sultan van Zanzibar heeft men ook een verschil gehad, dat door de macht van den sterkaten beëindigd werd. De Sultan was niet aanstonds bereid aan de eischen en voorwaarden van den Duitschen vlootvoogd te voldoen en deze kwam terstond met eene afdoende bedreiging, door een paar zijner schepen voor het paleis van den Vorst te doen atationeeren. Deze schijnt toen eieren voor zijn geld gekozen te hebben, althans te Hamburg is bericht ontvangen dat bet geschil werd bijgelegd en de opper heerschappij van Duitschland erkend. De Keizer, die, naar men verzekerd, zeer verkwikt en versterkt te buis gekomen is van zijne badreis, zal door een en ander n0rr wel meer opgefrischt zijn, ofschoon bet mensche lijker wijze niet te verwachten is, dat bij het beleven zal dat zijn gebied in andere werelddeelen zich zoo verre uitbreid, dat bij nog een andere Keizerstitel zou kunnen verwerven. De rang- en titelzucht behoort anders tot die zwakheden, die met den ouderdom eerder scherper toe- dan afnemen. In Spanje blijft het er treurig uitzien. Alleen Donderdag kwamen daar niet minder dan 3955 cholera gevallen voor en stierven 1281 personen aan die ziekte. In Madrid vooral was de verhouding tusschen de ge tallen van aangetasten en gestorvenen zeer ongunstig, daar van de 48 gevallen 38 eenen doodelijken afloop hadden. Bij deze ramp komt nu nog binnenlandse!^ twist. Te Sevilla moest eene samenscholing door caval- lerie uiteen gejaagd worden; de gemeenteraad nam zijn ontslag en is des wegens op bevel van den Minister voor de Rechtbank gedagvaard. De bevolking eischte zeer dringend handhaving der maatregelen tegen de ziekte en het schijnt dat de overheid aan dien eisch niet heeft willen voldoen. De Belgische Kamer is ook al naar huis. na eene vrij onvruchtbare zitting; voor haar vertrek heeft zij nog het wetsontwerp betreffende den Luxemburgsehen spoorweg aangenomen, maar de beraadslaging over andere hangende wetsontwerpen eenvoudig verdaagd tot een volgend zittingjaar. Men houdt daar te lande voortdurend congressen, die als gewoonlijk van allerlei feesten vergezeld gaan. Het spoorwegfeest is in orde afgeloopen, al heeft het meer toasten dan vruchten voor de zaak opgeleverd. Het muziekaal-congres, dat in de vorige week had moeten plaats hebben, is uit gesteld en dit zal vermoedelijk ten gevolge hebben, dat de opkomst minder zijn zal, dan men gedacht had, daar de tijd van het congres nu buiten de vacantie valt. De berichten uit den Transvaal blijven alles behalve rooskleurig luiden. De zitting van den Volks raad leverde voor eenige dagen een hevig tooneel op tusschen de leden Faljaard en dr. Jorissen. Over en weder werden harde woorden gesproken, zoodat van beide zijden later verontschuldigingen moesten worden gegeven. Als het waar is, zou de bevolking van Zoe- loeland zich ten gunste van eene aanhechting aan Engeland hebben verklaard. Nieuwstijdingen. in Hevige stormen hebben in het laatste der vorige week op de Oostkust van Schotland gewoed, en veel schade aan de visschersvloot toegebragt. Twee smakken zijn met man en muis vergaan, en verscheidene worden nog vermist. De meeste booten verloren de geheele vleet van netten. JFïnnfertjil, Parijs, 17 Aug. Het gerucht van een verbond tusschen China en Engeland is niet zóó geheel uit de lucht gegrepen, als de officieele wereld aanvanke lijk wilde laten voorkomen. Beslist wordt verzekerd, dat in elk geval tusschen Engeland en China eene overeenkomst tot stand gekomen is, waarbij zeer be paaldelijk het oog gevestigd werd op eventueele ver wikkelingen tusschen Engeland en Rusland. 3o»t«wirtjlS. Een blinde brievenbesteller is een merkwaardig heid, waarop misschien alleen het kleine Oostenrijksche plaatsje Maria Schutz mag roemen. Deze, de „blinde Jiigerl," haalt dagelijks de brieven en pakjes van het een half uur verwijderde Schottwien, en bezorgd ze, tot algemeene tevredenheid der inwoners. .Mor. •.«'>4 aen armen man eemgzins tegemoet; somen, aoor voorat de brieven en pakjes naar volgorde te leggen in de mand, welke hij op den rug draagt. Wij gelooven niet, zegt de „Koophandel," dat er ooit meer vreemdelingen in onze stad (Antwerpen) ge weest zijn, dan Zaturdag eu Zondag. Talrijke speciale treinen, die in de Ooststade aankwamen, waren opge propt vol, evenals de gewone treinen. Vele reizigers die dachten ten 11 ure in onze stad aan te komen, arriveerden eerst ten half een. In Mechelen waren er treinen voor Antwerpen bestemd, die ongeveer een uur hebben moeten wachten, om den tijd te laten om het oost- en zuidstation van de reeds aangekomen treinen te ontlasten. De treinen van het Land van Waas zijn insgelijks met groote vertraging aangekomen Van Luik alleen zijn Zaturdag niet minder dan zeventien duizend reizigers aangebragt. Maandag was de beweging niet minder groot. Ook is het verkeer gedurende deze twee dagen hier zeer moeijelijk geweest en algemeen is het te verwonderen dat er geene ongelukken gebeurd zijn. Men kan ligt begrijpen dat het onmogelijk was al deze vreemdelingen te logeeren. In het „Volkshotel," St. Jacobsmarkt, waar nogthans plaats is voor 500 personen, heeft men er Zaturdag 7 a 800 moeten afwijzen. De vreemdelingen, die geen onderkomen vonden, vergenoegden zich met zich op de kaden onder de hangars achter de koopwaren neder te leggen. Anderen bragten den nacht op de banken in het Park door, terwijl men er in bijna al de estaminets vond liggen slapen, gene op de tafels, andere op de billards en eindelijk een weinig overal wat maar op eene schuil- of rustplaats geleek. De gelukkigen waren degenen die door particulieren werden ingenomen. In de Diergaarde zijn er op de twee dagen 24,000 entreekaarten genomen, en in de Tentoonstelling 65,000. Omtrent een mijnramp in de Paturages, in Hene gouwen, vindt men in een particuliere correspondentie der „Ind. Beige" treffende bijzonderheden aangaande de redding van een zestal personen, die men onder de omgekomenen rekende, zoodat dit cijfer tot zeven verminderd is. In den nacht van den llden en den 12den werd uit de verdieping van 245 meter, waar niet meer gewerkt wordt, gescheld. Men meende, dat de tot redding afgedaalde werklieden der verdieping van 480 meter een sein gaven en heesch den ophaal- bak omhoog. Wie schetst dus de vreugde en verbazing der aanwezigen, toen aan de opening van den put 6 mijnwerkers er uit traden, die men op 480 meter ver dronken waande een vader van 4 kinderen, twee vol wassen jongelieden, twee knapen en een meisje. Het interessante verhaal der ontsnapten, hoe zij er in geslaagd zijn, uit de verdieping van 480 meter, die van 245 meter te bereiken, luidt in hoofdzaak als volgt „Toen de overstrooming plaats had, was het 2 uren in den namiddag, en wij waren al van 4 uren 's mor gens af in den put. Het water met ongehoorde kracht stijgende, had spoedig de benedengangen blank gezet. Alle lampen gingen uit en wij bevonden ons nu in een verschrikkelijke duisternis. Aan de wanhoop ten prooi, gelukte het ons, al tastende in de kleine galerijen te geraken, die naar de hoogere verdiepingen leiden. Wij waren met ons zevenen, wij zessen en nog een ander, die krankzinnig gestorven is. Gelukkig von- deu wij de achtergelaten boterhamzakken dergenen, die tijdig waren ontkomen op het oogenblik dei- ramp waren 150 mijnwerkers in den putwij konden er ons in de 4 dagen en nachten, welke wij in den put doorbragten, mede voeden. Als wij dorst hadden, moesten wij afdalen tot waar het water stond. Wij konden zoodoende de pompen, die te onzer redding arbeidden, hooren werken. Voortdurend hielden wij elkander bij de hand, of wij schoven achter elkander op den buik in de horizontale gangen vooruit. Onze ademhaling was moeilijk wij spraken elkander dikwijls moed in en verlevendigden zoo elkanders hoop op redding, ofschoon ieder voor zich er niet aan geloofde, De kleinen, de knapen en het meisje, waren het minst ontmoedigd. „Dingsdagmorgen werd een onzer krankzinnig. Hij kleedde zich uit en stelde voor, om met ons te worstelen om te zien wie de sterksten waren, die alleen moesten gered worden. Daar wij weigerden, werd hij woedend en wilde de twee knapen, die er nog de sporen van aan den hals dragen, worgen. De twee jongelieden en de getrouwde mijnwerker kwamen hun ter hulp, waarop de ongelukkige in de galerij terugvluchtte, waar hij den dood gevonden heeft. Men vergete daarbij niet, dat het pikdonker en de galerij, waar dit drama plaats greep, ternaauwernood 60 centimeter hoog was. Het zestal bleef nog dien ge- heelen dag en nacht klimmen, totdat het eindelijk de verdieping van 245 meter bereikte, waar het sein werd gegeven, om hen op te halen. Toen zij in het daglicht kwamen, zagen zij er doodsbleek en uitgeput uit, de geneesheeren haastten zich hun krachten door een groot glas wijn te versterken. Zij waren ten zeerste verbaasdste vernemen, dat het eerst Woensdag was; naar hun meening hadden zij minstens acht dagen in den put doorgebragt. De directie deed hen per rijtuig naar Eugies overbrengen, waar zij woonden, maar een der knapen, van oordeel, dat de wagen niet snel genoeg reed, sprong er uit en vloog als een pijl uit den boog naar zijn moeder. De arme vrouw, die reeds haar kind beweende, viel bij het terugzien van den verlorene, van vreugde in zwijm. Bij den Zondag te Antwerpen op de Schelde plaats gehad hebbenden internationalen zeil- en roei- wedstrijd, in de afdeeling centerboards, heeft de heer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, den eersten prijs, groot frs. 500 gewonnen. 's Graveuliage, 17 Aug. Naar wij vernemen, zal de zaak van Jeanne Lorette den 17en September e. k. voor hot geregtshof alhier worden behandeld. Alhier is op 78-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer Andries Hoekeen zeer gun stig bekend en algemeen geacht genees-, heel- en verloskundige, die ook H. M de koningin bij de ge boorte der prinses terzij stond. Tragisch was zijn uiteinde, daar hij letterlijk op 'tveld zijner werkzaamheid bezweek. Hij stond Zatur- dagmiddag toch gereed een heelkundige operatie aan een klein kind te volbrengen. Reeds was de knaap met zijn ouders bij den overledene, toen de heer Hoek door een aanval van beroerte werd getroffen, die hem eenige oogenblikken later deed bezwijken; hij gaf nog teekenen van leven, doch hij sprak niet meer. De geneesheeren, die met hem de kunstbewerking zouden volbrengen en wier komst hij verbeide toen hem de beroerte trof, konden slechts zijn dood constateeren. De Haagsche politie heeft in den nacht van Vrijdag op Zaturdag een individu, dat als heer gekleed gaat, op heeterdaad betrapt terwijl het zich schuldig maakte aan het met zijn stok moedwillig beschadigen van de geschilderde advertentiën in de passage op het muurvlak bij de Spuistraat. Naar het politiebureau op de Nieuwehaven gebragt, trachtte de bedrijver aanvan- zyn'Hcliuld, aangezien het 'bewijs daarvoor voldin gend was. Broodnyd schijnt aanleiding tot de laffe daad te zijn. C*oeH. De heer J. H. Gooze, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs alhier, is benoemd tot hoofd der school te Hoek in Zeeuwsch Vlaanderen. Heden werd door de firma Massee eene proef genomen met de Hay wards handgranaten om brand te blusschen. Verrassend zijn de resultaten met deze brandblusscher8 verkregen. Houten toestellen, met pe troleum overgoten, in brand gestoken, werden bijna oogenblikkelijk gebluscht. Ongetwijfeld kunnen deze handgranaten groote dien sten bewijzen om een pas uitgebroken brand te blusschen. Donderdag in de kermisweek zal de handboog schutterij Jacoba van Beieren op het Ravelijn alhier, haar gewoon jaar lij ksch concours houden. De verbazende hoeveelheid ooft op Zuid-Beveland is natuurlijk niet zonder invloed gebleven op de prijzen, zoo zelfs dat eenige bezitters van boomgaarden hun fruit niet verkochten, maar 't op risico voor zich zelf hielden. Appelen en peren werden tegen /I of ƒ1.50 per H.L. aan den boom verkocht. Ook van pruimen is er zoodanige overvloed, dat mandjes met ongeveer 8 kilo voor 30 cents nog geen afnemers vinden. Ontelbaar is dan ook het aantal „leurders", dat door het aan den man brengen van appels, peren en pruimen, in het klein een stukje brood trachten te verdienen. Als nu niet te vroeg de najaarsstormen komen, die het ooft van de boomen schudden, is er kans óp dat men goedkoop zich een deel van zijne winterprovisie kan verschaffen. W emekliiige, 18 Aug. De voordracht voor hoofd der tweede school bestaat uit de heeren Bartelse te Kruininge, Gooze te Goes en Kloppers te Amsterdam. Zierikzee, 19 Aug. Naar wij vernemen zal door de Schietvereeniging Onderling Genoegen" een huishoudelijken wedstrijd worden gehouden. Dien wedstrijd zal plaats hebben op Zondag 23 en Zondag 30 Augustus, op beide dagen van 's morgens 92 en 's namiddags van 3—6 uur. Even als ten vorigen jare zal er geschoten wor den op eene personeele en op eene vrije baan. Er zal thans echter op de personeele baan alléén geschoten worden op 15 pas en niet op' 10 pas. Voor de personele baan zjjn reeds enkele prijzen toegezegd. De vijf schutters, die op die baan de meeste punten hebben behaald, zullen dingen naar eene eere- prijs, bestaande uit een zilveren medaille, uitgeloofd door de Vereeniging. De prijzen op de vrije baan zullen bestaan in geld, te regelen naar de opbrengst van de verkochte kaarten. Verder vernemen wij, dat de prijsuitreiking op Zondagavond 30 Augustus vermoedelijk zal worden opgeluisterd door een concert, te geven door het Har moniegezelschap „Kunst en Eer" toegankelijk voor de leden van de Sociëteit en van de Schietvereeniging met hunne dames. Mogten er leden of belangstellenden geneigd zijn een prijsje voor dezen wedstrijd af te staan, dan zijn wij overtuigd dat deze door het Bestuur in dank zullen worden aangenomen. Wij hopen en vertrouwen dat ook aan dezen wed strijd, evenals het vorige jaar, door velen zal worden deelgenomen. De leden der Sociëteit „Ons Genoegen" en vreemde lingen mogen aan den wedstrijd op de vrije baan deelnemen, tegen betaling van 0,25 entrée. Door den Min. van Waterstaat Handel eu Nijver heid is o.a. bepaald dat de surnumerair bij de adm. der posterijen J. M. v. d. Driessen Mareeuw zijne functie zal uitoefenen ten postkantore te Assen. Geslaagd voor akte Duitsch (lager onderwijs) te Groningen de heer E. M. v. d. Maas van Wissenkerke. ns Op een dorp in een onzer eilanden woont de dokter onmiddellijk naast den notaris. Een boer nu, wiens vrouw in barensnood verkeerde, zond in den nacht zijn meid, die van een ander dorp pas in dienst was gekomen, naar den dokter. Deze schelde aan bij den notaris met het verzoek om dadelijk te komen, omdat de vrouw op het uiterste lag. De notaris, in de meening een testament te moeten maken, schelde in der haast zijn klerk op en zoo stonden spoedig beide mannen aan het bed, waar men den dokter ver wachtte. Men begrijpt, dat de meid eenige minder liefeljjke woorden naar het hoofd kreeg, en dat men spoedig den man, die stervenden bijstaat, verruilde voor hem, wiens taak het is, jonggeborenen te helpen. (Historisch). De heer C. G. A. Janssen, surn., geb. te Wissen kerke, is benoemd tot commies 4e kl. der posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. van Nieuwenhuyzen, als gezworen van het waterschap de Vrije polders onder Tholen C. van Haelst, als dijk-, graaf van den Nieuw-Westenrjjkpolder. Voorts zyn benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van Al te Kleinpolder A. Markussetot dijkgraaf van den Sluispolder A. de Graaft' Czn.tot gezworen van den Heer-Janszpolder A. van Leeuwen (Aartz.)in het bestuur van den Hollarepolder tot dijkgraaf A. Heyboer en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. de Graaff Czn. tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Noordpolder by Neuzen A. de Feyter; tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering van de vereenig- de polders der sluis tegen den Magdalenapolder J. L. I. de Bats tot gezworen van den Clarapolder F. H. J. Geeraert; in het bestuur van den Van Haaftenpol- der tot dijkgraaf G. J. de Graaff en tot plaatsvervan gend dijkgraaf J. Rjjstenbil Mrz.tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calmiteuze Mar- garetha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders J. Scheele Jz, sr.tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Grooten en Kleinen Isabellapolder J. van Haelsttot lid van bestuur van het waterschap door de sluis aan den Oos- terlandpolder J. J. de Weel en tot djjkgraaf van het waterschap Oud Wolf aartsdijk D. W. den Herder. Als verdediger in hooger beroep voor het geregts hof in de bekende zaak van den heer B. v. Ommeren zal optreden de heer mr. B, E. Asscher, advocaat en procureur te Amsterdam. De heer Van Ommeren is op het kantoor van de heeren Mulder en Jukkenekke, notarissen aldaar, waar hij als klerk werkzaam was, onmiddelijk in zijn betrekking geschorst. Zjjn patroons zullen de eindbeslissing in de zaak afwachten. Door 't overlyden van den eigenaar, kwamen dezer dagen eenige eigendommen, bestaande uit lan derijen en veenderijen in de Friesche gemeente O. onder den hamer. Vóór eenige jaren waren zjj aangegeven op eene waarde van ƒ150,000 160,000nu bedroeg het hoogste bod slechts 40,000. De schrijver der Haagsche kroniek in het „Hbl." zegt „Een schilder vertelde mij dezer dagen den levens loop van de alom bekende madame Caro, de leeuwen- temster, die al onze kermissen bezoekt. Eenige jaren geleden was deze arpazone eigenaresse van een estaminet en lambiek wist te ketenen. De zaken gingen niet, toen een vriend, die eenige jaren met een diorama gereisd en er zijne schaapjes mede op het drooge had, het echtpaar zocht over te halen, ook hun geluk er mee te beproeven. Men sloot den koop, liet faro en lambiek rusten en toog met het diorama op reis. Ongelukkigerwijze rezen toen die diorama's als uit den grond op, en waar het publiek vroeger heen- stroomde, dat werd nu koel voorbijgegaan. Op zekeren dag kwam de echtgenoot van madame Caro op den inval, om een paar apen en papegaaien, die in den dierentuin te Antwerpen verkocht werden, te koopen en die aan zjjn minder gezocht diorama te verbinden. Dit pakte, en bovendien bleek madame Caro bjjzonderen slag te bezitten om met die beestjes om te gaan en ze kunstjes te leeren. De 'man zag dit en dacht er het zjjne van, totdat hij eens thuis komende tot zijne vrouw zei„Raad nu eens wat ik gekocht hebMadame gaf zich de moeite nietmaar vernam dat mijnheer een paar jonge leeuwen gekocht had. Toen het koopje thuisgebragt was, begon de dame onwillekeurig de beestjes af te rigten, en zonder eenige aangeleerde methodemet haar vrouwelijk instinkt voor temmen, wist zij dit paar zeer meesterlijk te drillen. Nu volgde de eene leeuw op den anderen en zoo is madame Caro beroemd geworden. Rijk zou zij eveneens zijnindien hare pensionaires door het gebruik van slecht vleesch, niet reeds her haaldelijk het tijdelijke verwisseld hadden." In zijD jongste zitting had Breda's gemeenteraad zich bezig te houden met een verzoek om van gemeen tewege drinkwater te verschaffen in de nieuwe wijken. De voorzitter was echter van gevoelen, dat de burgers daar maar zelf voor moesten zorgenaan een der leden die de zorg voor goed drinkwater tot de verpligtingen van het stadsbestuur rekende, antwoordde hij nl. „Dat weet ik al niet. Men kan al gaauw wel gaan vragen of de gemeente voor winterbehoeften wil zor gen, zooals aardappelen en karbonade. Ik zorg voor mijn eigen water, licht dat een ander het ook doet." Nogtans werd, en op voorstel van den burgemeester, tot plaatsing van nieuwe pompen besloten. Een particulier telegram meldt aan de „Amst." dat Vlissingen definitief is gekozen als aanlegplaats voor de Duitsche, door den Staat gesubsidièerde stoom vaartlijnen. Hiermede is, zoo schrijft het blad verder, aan alle geruchten een einde gemaakt. De bijna nog ongebruikte dokken te Vlissingen zullen de Duitsche booten ont vangen, en daarmede is aan onze zuidelijkste haven een vertier verzekerd, dat eenige rechtstreeksche voor- deelen zal medebrengen, maar vooral kan tengevolge hebben, dat in tijden van sterke vorst of andere bui tengewone omstandigheden de voordeelen dezer zee haven boven het van zee verwijderde Antwerpen duidelijker uitkomen dan tot nog toe het geval kon zijn. Geeft deze keuze aanleiding tot vermeerdering van den bloei van Vlissingen, dan zullen kostbare werken van den Staat zij het dan ook na langen tijd braak liggens tot hun bestemming komen. Vlissingen zelf wachtte zich dan voor het slachten der hen met de gouden eieren. Eens waren de dokken vol, toen zware vorst Antwerpen had afgesloten. Vele kapiteins, die toen in Vlissingen binnenvielen, weten van de dure bediening hunner schepen te spreken. Hierop waren dit zij niet vergeten gunstige uitzonderingen. Een haven beschouwe het volgeladen schip als een welkomen gast, wien men het zoo aangenaam maakt, dat hij spoedig terugkeert. Eu dit doen de gasten niet, als het verblijf hun te duur wordt aangerekend. Ook de hulp der Expl.-Mij. is voor Vlissingen on ontbeerlijk. Erlangt het deze in volle maat, dan schijnt er geene reden, waarom Nederland ook aan den Schel- demond geene koopstad zou tellen. Te Dordrecht kvegen twee groenten-dames op de weekmarkt verschil van gevoelen, daar de een de andere beschuldigde van onderkruiperij door goedkooper te verkoopen dan onderling was overeengekomende 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1