ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5116. Zaturdag 15 Augustus 1885. -4Iste Jaarg. Hoogere Burgerschool. Hoogere Burgerschool. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franso per post 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het Examen, voor hen, die toegelaten wenschen te worden op de Hoogere Burgerschool, zal plaats hebben op Dinsdaji" don lsten September c.lr., des morgens te O uur. Zij, die aan bovengenoemd Examen wenschen deel tc nemen, moeten zich aan melden vóór 30 Aug. e.k. bij den ondergeteekende Zierikzee, F. F. LEUPEN, 13 Aug. 1885. waarnemend Directeur. De waarnemende Directeur der Hoogere Burgerschool te Zierikzee maakt bekend, dat de her-Examens zullen plaats hebben op Dinsdag- <Ie« lsten Sep tember e.li., en de lessen voor alle klassen zullen aanvangen VV oensdag den Sden Septem ber e.lr., beide dagen des morgens te O uur. Zierikzee, F. F. LEUPEN, 13 Aug. 1885. waarnemend Directeur. Nieuwstijdingen. SUwctih». Een geduchte wraakneming heeft in de vorige week New-Orleans in opschudding gebragt. De heer Thomas Boaso, chef der crimineele politie, werd aan den openharen weg door een beeldschoon achttienjarig meisje, zekere Katharina Kuhn, door een revolverschot neergeveld. Den vorigen dag had de vader van het meisje met Boaso geduelleerd en was bij die gelegen heid zwaar gewond. Boaso had, hoewel hij gehuwd was, door bedriegelijke voorspiegelingen en valsche documenten het meisje weten te overreden om zijne vrouw te worden. Hij was sedert jaren huisvriend bij de familie Kuhn en vatte hartstochtelijke liefde voor het schoone meisje op. Allereerst stelde hij alles in het werk om den vader onschadelijk te maken, daar hij meende dat hij met zijne plannen bij de vrouwen beter kans van slagen zoude hebben. Met groote ge slepenheid wist hij de echtgenooten tegen elkander in het harnas te jagen en bragt het zoover, dat eene scheiding het gevolg was. Katharina bleef bij hare moeder en Boaso had gewonnen spel. Hij maakte het meisje diets, dat hij niet gehuwd was en zijne vrouw iemand was die tijdelijk bij hem inwoonde en die hij als getuige iu eene procedure noodig had. Zijne streken geluktenhij wist zich een vervalschte „mariage licence" te verschaffen en huwde. Spoedig na het huwelijk kwam het bedrog aan het licht; Katharina liet haren vader de trouwakte zien en deze verklaarde dat die valsch was, terwijl een bezoek, dat beiden aan Boaso's vrouw brachten, de overtuiging schonk, dat zij zijne wettige echtgenoote was. Kuhn diende eene aanklacht in, maar zijne dochter was daar niet mede tevredenzij wachtte den bedrieger op en schoot, zonder hem met een enkel woord te verwaardigen, een re volver op hem af. De kogel drong in de rechterzijde Boaso ontrukte het meisje het wapen, terwijl hij haar toevoegde„Je hebt de zaak niet goed aangelegd." Hij liet zich in een rijtuig naar huis brengen en stierf denzelfden nacht; het ongelukkige meisje heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Op het oogenblik dat Zaturdag het stoffelijk over schot in de graftombe zou nedergelaten worden in tegen woordigheid van den president Cleveland en de per sonen, die de slippen van het lijkkleed hebben gedragen, werd op de kist een krans van eikenbladeren gelegd, welke verzameld waren in het bosch van Mount M'Gregor, waar Grant de laatste adem heeft uitgeblazen. Tijdens de begrafenisplechtigheid werden in het ge- heele land lijkdiensten gehouden. In enkele steden begaven de bewoners zich in optocht naar de kerk. Jessie, het oude oorlogspaard van Grant, dat thans 23 jaar is, maakte deel uit van den stoet, die te St. Louis was georganiseerd. Zondag is het graf van Grant door duizenden per sonen uit alle deelen van het rijk bezocht. üttsliinfc, De Keizer van Rusland zou, volgens de Schems, voornemens zijn den titel van „Keizer der Staten van Midden-Azië" aan te nemen. Men maakt zich daarover zeer ongerust aan de hoven van Khiva en Bokhara. De Khan van laatstgenoemd land, die als bezitter van de heilige stad Samarcand een voorname plaats onder de Midden-Aziatische vorsten bekleedt, stamt, naar hij beweert, af van den grooten veroveraar Tamerlan, en heeft de krooninsigniën van den „Heer der wereld" en „Koning der Koningen" in zijn bezit. Hij vreest thans, dat de Czaar, nu hij Tamerlan's titels aanneemt, ook diens waardigheidsteekenen zal eischen. De Mohamedaan8che bevolking, zoo berigt het blad verder, is ingenomen met het plan van den Czaar en hoopt dat hij den wil en de magt zal hebben, om al de landen, welke vroeger tot het Rijk van Tamerlan bekoorden, en nu in het bezit der Chineezen zijn, aan de zonen van het „Hemelsche Rijk" te ontnemen. ©ngjcl«n&. Een diamanten-diefstal voor een waarde van 15,000 i). st. (180,000 gulden) is Maandag te Londen gepleegd. Mevrouw Graham Smithdie van een uit stapje naar buiten terugkwam, had in haar rijtuig een reistaschje neergezet, waarin zich die kleinigheid aan juweelen bevond. Even uitgestapt om naar hare ba gage te zien, nam zij geen tien minuten later weer plaats in het rijtuig en reed naar huis. Daar miste zij haar schat. ^Outtsdilërab. Dat men te Mainz met vervalschers van levensmid delen korte wetten maakt, blijkt uit een berigt van de regtbank aldaar, welke Nathan en Raphael Landauer wegens vervalscbing van peper veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf en eene boete van 600 Mark, benevens publicatie van het vonnis en verbeurd ver klaring eener groote partij peper. De firma verzond hare vervalschte peper naar Beieren, Wurtemberg en den Elzas als zuivere peper. In laatst genoemd land werd ze door den geneeskundigen amb tenaar te Straatsburg onderzocht, waarna aanklacht en veroordeeling volgde. Amsterdam, 13 Aug. De regtbank alhier veroordeelde heden bij een uitvoerig vonnis tot eene celstraf van een jaar en in de kosten van het rechts geding, met bevel dat de stukken van overtuiging zullen worden vernietigd, Bartkolomeus van Ommeren, •die de vorige week wegens majesteitschennis te regt stond. De veroordeelde werd op de Prinsengracht door een 300- a 400-tal personen opgewacht. Er werd door sommigen, toen hij verscheen, een juichkreet en, op de wijze van de Marseillaise, het socialistenlied aan- geheven. Te Amsterdam heeft een jonkman zijn vader doodgeslagen met een kattebak. De oude man heeft nog een dag in het gasthuis geleefd en hevige smarten geleden. 's Gravenliag-e, 13 Aug. De Commissionnair in effecten te Hellevoetsluis H. v. d. B. is heden door het geregtshof veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf wegeus bedriegelijke bankbreuk door als gefailleerd koopman ten eigen bate aan hem toevertrouwde gelds waarden te hebben aangewend. De benadeelden dooi den beschuldigde waren meerendeels weduwen van loodsen of kleine burgers, wie hij hunne effecten had weten afhandig te maken onder 't bedrieglijk voor geven, dat hij de stukken noodig had om er nieuwe couponbladen bij te verkrijgen. Kaainsdonk, 13 Aug. Heden morgen omstreeks balf 10 ontstond alhier, door eene vooralsnog onbe kende oorzaak, brand bij den broodbakker P. Heeren, waardoor zijne woning spoedig in lichte laaie vlam stond. Aangewakkerd door den feilen Westenwind, sloegen de vlammen over op de belendende huizen en schuren, en in minder dan een uur werden meer dan dertig gehouwen eene prooi der vlammen. Verschrik kelijk is de verwoesting door dezen brand aangerigt. De geleden schade is voorhands nog niet te schatten; maar zij zal zeer groot zijn, daar alle schuren rijkelijk gevuld waren met hooi en den pas ingehaalden ruimen oogst, welke artikelen gewoonlijk ongeassureerd worden gelaten, en er aan redden niet te denken viel. Persoonlijke ongelukken hebben er bij deze ramp niet plaats gehad, terwijl het hoornvee en de paarden deels in de weiden liepen en deels nog in der haast in veiligheid konden gebragt worden. De brand werd gestuit door de vereenigde pogingen an de bandweer, die met de brandspuiten, ook van e omliggende g e meenten, was aangerukt. Terneuzieii;. 11 Aug. Gebrek aan werk is er vooreerst hier gelukkig niet te vreezen. De nieuw te bouwen kerk en de waterkeermuur houden vele han den bezighet bouwen van een onderwijzerswoning in het vevschiet en heden werd weer den eersten steen gelegd voor een gebouw, dat, wordt het dan al niet uit een architectorisch oogpunt een der schoonste gebouwen onzer stad, dan toch zeker daarom schoon worden zal, omdat het voort komt uit medelijden met ongelukkigen. Heden toch werd de eerste steen gelegd van het nieuw te bouwen armhuis der N. H. gemeente alhier. Nadat ds. van Veen eenige woorden gesproken had over het doel van den bouw en den grond waaruit hij sproot, noodigde hij den voorzitten- den diaken, den heer E. Walraven, uit, de plegtigheid te volbrengen. Na met eenige goed gekozen woorden zijnen dank voor de bewezen sympathie te hebben uitgedrukt, werd de eenvoudige plegtigheid verrigt. I-Ioek, 11 Aug. Naar wij vernemen heeft de heer H. Wolfert Hz., gekozen lid voor den gemeenteraad alhier, voor deze benoeming bedankt en zal 18 Aug. e. k. eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Woensdagnacht is er ingebroken in het kautoor van den rijks-ontvanger te Sas van Gent. Nadat de dief doof" eene ruit binnengekomen wasbeeft hij de kast geopendwaarin slechts eenige centen te viuden waren. Zijn vangst was dus alles behalve groot. Ook is denzelfden nacht bij P. v. d. Abeele aldaar 30 K. G. paling gestolen. "Vlissinge», 12 Aug. Door Z. M. is den keer A. Smit opnieuw benoemd tot burgemeester dezer ge meente. De Gemeenteraad van Vlissingen beeft zich tot Z. M. den Koning gwend, met verzoek om vrijstelling van de oprigting eener burgerdagschool voor M. O., waartoe Vlissingen, ten gevolge van zijn zielental, verpligt zou zijn. De Raad grondt dit verzoek op de meening dat z. i. door de instandhouding eener burger avondschool naar hehooren voldaan wordt aan de be hoefte. De drie stewards, van de „Prinses Elizabeth", van wie wij de vorige week melding maakten, dat zij wegens het smokkelen van tabak en sigaren, door de Engelsche douanen te Queenboro in hechtenis waren genomen, zijn dezer dagen tegen betaling eener boete van 50 pd. st. weder op vrije voeten gesteld. De heer F. Domela Nieuwenhuijs zal, naar men ons meldt, weldra te Middelburg optreden om te spreken over algemeen stemregt. Naar men ons mededeelt is de geldleening, uit geschreven door de „Bank van Ierseke", volteekend. Door Z. M. is J. J. van Laar te Middelburg, voor het tijdvak van 1 Sept. 1885 tot en met 31 Aug. 1886, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school aldaar. Zierikzee, 14 Aug. Te Utrecht is voor het Engelsch geslaagd mej. C. R. Nardteu alhier. De opziener 3de ld. Taat is bevorderd tot op ziener 2de kl. bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Door den heer H. P. Hoffmann, geboren te Haam stede, is Donderdag j.L te Groningen met goed gevolg examen afgelegd in de Duitsche taal. Geslaagd voor de akte Fransch te Utrecht, den heer L. van Oeveren, geboren te Colijnsplaat. Het telephoonkantoov te Colijnsplaat zal van den 1 Sept. a. s. voor het publiek geopend zijn, op werkdagen, des voormiddags van S'/2 tot 12 ure, 's na middags van 17a tot 372 ure en des avonds van 4'/3 tot 7 ure, alsmede op Zondagen en erkende Christelijke feestdagen des mox-gens van 8 tot 9 ure en des namid dag van 1 tot 2 ure. Bij heb gehouden examen voor candidaat-notaris is geslaagdvoor het tweede gedeeltede heer L. J. van der Moer, geboren te Colijnsplaat, wonende te Ter Neuzen. De „Zeeuwsche Oesterput," te Bergen-op-Zoom, ondergaat een belangrijke uitbreiding. Men is namelijk druk bezig met bet graven van groote putten en het metselen van nieuwe gehouwen. Het zoogenaamde „Poldex-ke," van de voormalige Watex-poort tot aan dc opgeheven Waterschans (een afstand van 1 kilometer) is geheel door oesterputten ingenomen. Voor de weduwe en kinderen van den werkman Oorthuis, die verleden week door het instorten van een welput op Terschelling om het leven kwam, is door den heer J. D. Gerritse, commissaris van het loodswezen op Vlieland, bij de ingezetenen eene som van f 84,50 bijeengebragt. Na het Rotterdamsche schuttersoproer hebben wij nu het Leidsche. Dingsdag heeft men daar nl. een kapitein der schutterij, die tegen een schutter aan- xnerkingen had gemaakt, na afloop der exercitiën achtervolgd en aangerand. De kapt. ging bij een winkelier in huis en werd daar door de politie af gehaald en naar huis gebragt. De schrijver der „Brieven uit de Hofstad" in de „Arnhemsche Ct." meldt omtrent den indruk, veroor zaakt door het aftreden van den minister Kip, het volgende Ik herinner mij geen grootere verrassing voor mjjn stadgenooten dan het laconiek berigt, dat de „Staats courant" dezer dagen behelsde, dat de minister was afgetreden, en zijn plaats terstond weder was vervuld geworden. Men was den minister van Marine, die al zooveel ambtelijke wederwaardigheden had overleefd, om altoos weer op de voeten te regt te komen, gaan aanmerken als een tweeden Brocx. Nu en dan was de schertsende opmerking al eens gemaakt, dat men om hem weg te krijgen hetzelfde middel zou moeten bezigen, dat eenmaal aan het departement van Binnenlandsche Zaken aangeweixd was om een referendaris, die nog geen regt op pensioen had, te verwijderen. Men had een reorganisatie van de betrokken afdeeling tot staxxd gebragt, waardoor het een hoofdcommies als chef ver kreeg, en toen de uitgevallen referendaris, volgens de bestaande wetten en reglementen, in het genot van wachtgeld was gekomen, werd er weder een nieuwe reorganisatie gemaakt, welke de afdeeling herstelde op den ouden voet. De hoofdcommies-chef werd tot referendaris bevorderd, en de zaak was weder geheel bij 'toude. Er was niets veranderd aan bet departementalleen één referendaris op wachtgeld. Zoo meende men dat een tijdelijke opheffing van het departement van Marine zou noodig zijn, om den minister Kip uit den ministerieelen zetel te verwijderen. En daar verlaat nu op eenmaal de vasthoudende be windsman met stille trom, vrijwillig den zetelNu is er reden om een gat in de lucht te slaan en naar de oorzaken te gaan zoeken. Dat onderzoek is reeds in vollen gang. De een heeft ontdekt dat de minister lijdt aan een ongesteldheid die men hem niet zou aan zeggen op zijn krachtig uiterlijk een tweede, dat de onverzettelijkheid van collega Bloem, om een met onzen fiuancieelen toestand volstrekt niet stroolcende ver hooging van de. begrooting van Marine voor 1886 met ettelijke millioenen toe te staan, zijn ambtgenoot van het zeewezen op eexxmaal zoo los van de portefeuille gemaakt heefteen derde weder heeft in zijn eigen wijs gemoed als philosophische aanleiding tot deze ver andering van denkwijze gevonden de overweging, dat 't voor dezen minister niet langer mogelijk zou zijn, 'tmet de Tweede Kamer te vinden. Zij die de laatste oorzaak aangeven, hebben 't, dunkt mij, het verste mis. Vooreerst is er geen de minste reden om aan te nemen, dat met de begrooting voor 1886 niet gelukken zou wat met die voor 1885 gelukt is, en 't is de vraag of, al ware dit wel het geval, de minister 'tin allen gevalle niet liever er op gewaagd zou hebben, dan zoo uit eigen beweging het mogelijk gevaar te ontloopen. Maar het oordeel van de zeven collegaas van den heer Kip kan wel van zijn eigen hebben verschild, exx daar om geloof ik dat de aanleiding tot deze verandering in den Ministerraad niet, in de eerste plaats bij den aftredende moet gezocht worden. Met genoegen heb ik gezien dat de beer Kip, al heeft bij het voorbeeld zijns voorgangers gevolgd door tusschentijds af te treden, dat toch in zoover fatsoen lijker dan deze gedaan heeft, door behoorlijk afscheid te nemen van zijn personeel. Toen de admiraal Geer- ling zijn departement verliet, om thxiis ziek te worden en aldus wegens ongesteldheid zijn ontslag te kunnen vragen, was de eenige man aan het departement, die van zijn voornemen kennis droeg, de concierge of kamer bewaarder. Met een flinken zeemansknoop, zooals Zijne Excellentie ze leggen en duchtig aanhalen kon, voegde hij den beambte aan de voordeur van het ministerie toe, dat hij niet weerom kwam. En hij kwam niet weerom en zal ook wel nooit weerom komen, de man, die in zijn parlementaire onbedrevenheid de waarde van het geven en nemen niet verstond, en daarom, wanneer hij water in dexx wijn te doen had, het zoo onhandig deed, dat hij steeds den schijn van beginsel loosheid op zich laadde. Uit Amsterdam schrijft men ons Is het treurig, dat de dagbladen alhier dagelijks, in klimmende mate, melding moeten maken van misdrij ven, delicten en ongelukken van allerlei aard, dubbel t reurig is 't dat in verreweg de meeste gevallen mis bruik van sterken drank de oorzaak is van moord en doodslag, diefstal en allerlei andere kwade praktijken, ja zelfs van ellende en ondergang van personen en huisgezinnen, die zonder de oorzaak ongetwijfeld de vreeselijke gevolgen niet zouden moeten bejammeren. Is het dan hier zoo veel erger dan elders in ons vader land Misschien nietmaar Amsterdam is zóó groot, zijne bevolking zóó talrijk, het bezoek van vreemde lingen zóó druk, dat het niet te verwonderen is dat de schaduw dier door velen benijde voorregten zich vaak scherp op toestanden en personen afteekent. Veel is er in de laatste jaren gelukkig reeds beproefd, en voortdurend wordt in die goede rigting meer gedaan, om het kwaad, uit het drankmisbruik voort vloeiende, zooveel mogelijk te bezweren, en elke dier pogingen verdient ten volle instemming, waardeering en steun van een ieder die het goed met zichzelven en met anderen meent, onverschillig in welken rang men in de groote maatschappij zich beweegt. Over de werking der „drankwet" als middel tot verbetering is het oordeel verschillendten haren aanzien berust de uitspraak bij de toekomst. Maar karakteristiek zijn de woorden van den Mi nister van Binnenl. Zaken bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der „drankwet" in de zit ting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 10 April jl., waar hij bij de beantwoording van het verslag sprak vanbierhuizen, welke uit een welge zind volkslievend oogmerk zijn gesticht „om aan de menschen een aangenaam verblijf te versclxaffen, waar zij tevens iets kunnen verteren zonder dat zij sterke drank behoeven te gebruiken", dat zijn de bier huizen zonder vergunning. Het zij mij vergund uwe lezers er op te wijzen, dat het ideaal, waarvan de Minister Heemskerk ge waagde, in de hoofdstad, meer en beter nog dan in vele andere plaatsen van ons vaderland, reeds in ver vulling is gegaan. De pogingen, daartoe aangewend door de maatschappij tot Nut van 't algemeen en de Maatschappij voor den werkenden stand, zijn algemeen bekend en verdienen ten volle den steun en de waar deering van alle goedgezinden. Maar het meest wordt ongetwijfeld gehandeld in den geest dien de Minister op het oog had door de Maatschappij voor volkskoffij- huizen. Vijf jaren geleden werd door haar gesticht het volkskoffijhuis en Logement „de Vrede" op Rapenburg alkier en ten vorigen jare opende zij op de De Ruij terkade een tweede zoodanige inrigting „de Hoop" genaamd. Over beiden gaat maar één roep van lof. Wat „de Hoop" betreft wil ik vertroxxwend gelooven op gezag van anderen, maar ten aanzien van „de Vrede" bevind ik mij door persoonlijke ervaring volkomen „en pays de connaissance" en ben zóó over tuigd van het nut en de doelmatigheid van dergelijke inrigtingen, dat ik niet nalaten kan er openlijk de aandacht op te vestigen in de hoop dat in andere plaatsen van ons land het goede voorbeeld meer en meer navolging moge viixden en daaruit een vrede geboren worde, die nu nog zoo vaak wordt verstoord of gemist, Een enkel woord over de inrigting van het volkskoffijhuis en logement „de Vrede" moge daartoe het zijne bijdragen. Het koffijhuis binnen welks wanden de drank duivel onherroepelijk wordt geweerd is ruim, lucht en licht, drie hoofdfactoren voor gezelligheid en ge zondheid. De zindelijkheid en dit zegt niet weinig laat niets te wenschen over, dank zij het uitstekende toezicht van den directeur, den heer H. Mulder, en diens echtgeixoote, alsmede de naaxxwgezetheid van het dienend personeel. Een fraai buffet voorziet, tegen lagen prijs, in alle behoeften van dorstende (behalve st. dr.) en ook de keixken en hare priester essen zorgen, dat honger ma gen steeds naar eisch en naar smaak bevrediging kunnen vinden. De leestafel bevat een groot aantal dag- en week bladen van allerlei rigting, kleur en tint op kerkeljjk en staatkundig gebied, zoodat er zelfs geen schijn bestaat van het door sommigen toegedichte doel om propoganda te makenaardig is het zelfs te zien hoe staag het „Alg. Handelsblad, de Standaard en de Tijd," met hunne respectieve twee-, drie- of vier lingbroeders en zusters, in dezelfde handen komenhet „hoor en wederhoor" wordt hier door velen in toe passing gebragt. Behalve die veelzijdigheid en veelvoudigheid op journalistiek terrein, biedt het koffijhuis ook nog de gelegenheid aan om te genieten van eene vrij uitge breide bibliotheek, welke ten dienste der logeergasten en bezoekers heiden is ingerigt en blijkbaar op prijs wordt gesteld. Wat het logement betreft, valt mede niets dan lof te vermelden. Dat het een volks-logement is, in den echten zin des woords, wordt onloochenbaar bewezen door het feit, dat het niet alleen gezocht wordt door fatsoenlijke werkliedeo, maar door vertegenwoordigers van alle klassen der maatschappij, waaronder leden der regterlijke magt, advocaten, geneesheeren, inge- niexxrs etc.in de laatste weken nog logeerden er geruimen tijd achtereen een Zeeuwsch predikant met twee dames, en ook zij betuigden bij hun vertrek den directeur en zijne echtgenoote hun dank en tevreden heid. En geen wonder! Voor slechts 50 cent per nacht of per week 2 krijgt men een eenvoudig doch doel matig gemeubileerde kamer, voorzien van een ijzeren ledikant met ressort-matras, heerlijk bed met toebe- hooren, waarvan de helderwitte lakens u reeds van verre toelagchen. De directrice en met haar de vrouwe lijke concierge en kamermeisjes zorgen dat zindelijkheid ook hier den boventoon voert. Goede ventilatie brengt ook het hare tot lucht exx dientengevolge tot bevorde ring der gezondheid bij. Behalve de logeerkamers bevinden zich boven nog ruime en goed verlichte groote zalen en kleinere lokalen tot het houden van Zondagsscholen, vergade ringen, voorlezingen en andere doeleinden. De werk- lieden-vereeniging „Patrimonium" 0. a. houdt hier steeds hare gewone bijeenkomsten en heeft dan ook den llen Augustus jl. hare jaarl. algemeene ver gadering in de groote zaal ontvangen. De Zeeuw sche afgevaardigden of leden hadden dixs de gelegen heid ziclx voor het eerst hij vernieuwing te overtuigen van de waarheid van mijn gezegde. Het gebruik van koffijhuis en logement beiden neemt stee ds toe, al kan helaas niet worden ontkend, dat de drukkende tijdsomstandigheden zich zoowel op „de Yrede" als op „de Hoop" doen gevoelen. Maar ook hier geldt: „Het pogen zelfs is schoon". Mogen de Amsterdamsche pogingen elders navolging vinden en mijn geschrijf velen aanleiding geven om eens een kijkje te komen nemen. Bij voorbaat roep ik hun reeds toe„Pax intrantibus" KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN bij be CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag: IO Augustus 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zondag 24. Collect;© voor liet Studentenfonds. De St. Lieven Mixustex'-tox-cn. Diegene welke zich ooit op de Zeeuwsche stroomen bevond, of de zeevarende, die Roompot of Brouwers - havensche gat binnenviel, heeft ongetwijfeld den Zierikzeeschen toren wel eens ontwaard, en kapitein of loods van den toren als baken zien gebruik maken. Weinigen hunner zullen echter hij het turen naar dit plompe gevaarte met zijn platte theebus- vormige afdekking, vermoed hebben, dat deze toren een der schoonste gothische monumenten was. Dit is dan ook niemand kwalijk te nemen, want zelfs de grondigste kenner der middeleeuwsche architectuur zou, op een afstand, onder eene zoodanige bekapping met quasi klassiek attiek (treurige herinnering aan de kunstkennis in de le helft onzer eeuw) geeu gothiek bouwgewrocht zoeken. Deze toren verkeerde tot voor korten tijd in het diepste verval en was voor de voorbijgangers een voort- dux'ende bron van onrust. Het gevaar werd zoo groot, dat doortastende maatregelen dringend noodig werden. Men moest kiezen tusschen sloopen of afdoende her stelling. Daar eene afdoende restauratie voor de ge meente financieel ondoenlijk was, en eene slooping ook met groote geldelijke offers gepaard zou gaan, was het voor de stad eene ware uitkomst, dat het gebouw door het rijk in eigendom werd overgenomen. Men was nu verzekerd dat het monument zou blijven bestaan, hetgeen èn voor de scheepvaart èn voor de kunst van zeer groot belang was. De Rotterdamsche architect Margry werd door de Regering met het maken der restauratieplannen belast, en weldra zag men om het xneest vervallen gedeelte een steiger van 50 Meter hoogte verrijzen, en werd dit gedeelte met de meeste zorg degelijk hersteld. Vervolgens is men begonnen de voor de grootste helft vergane portaalbekleeding te herstellen. Deze portaalbekleeding, diep inspringend, rijk geprofileerd, met spitsboog afgesloten en geflankeerd door twee schoone pinakels, maakt voor zoover zij nu reeds vol tooid is, op den beschouwer een grootschen indruk. Keuze van materiaal, weergeven van vorm en van af meting, alles is in de beste harmonie met het geheel. Als dit portaal voltooid is, zal de steiger om een ander gedeelte geplaatst worden. Deze St. Lieven Munster-toren werd gebouwd in het begin van de 2e helft der 15e eeuw, naar het ontwerp van den beroemden bouwmeester Kelder mans. Volgens dit ontwerp had de toren 200 Meter hoog moeten worden; van daar de buitengewone omvang van het bestaande gedeelte. Dat die verbazende hoogte niet bereikt werd, het zal wel aan niet te overwinnen technische bezwaren zijn toe te schrijven. Volgens de kroniekschrijvers was het staken van den houw een gevolg van verscheidene rampen, die de toenmaals gewichtige handelsstad troffen (0. a. het vergaan van meer dan 100 barer schepen). Naar aan leiding van deze overlevering bestaat nog het volgende versje uit het jaar 1657 Hier siet ghy affgebpelt, het Ziericzeesohe wonder. Een hooftstuck van de konst, van boven end van [onder. Neptuyn heeft dit benijdt end 't heerlyck werk ge- [staeckt En in syn hollen buyk geslockt eer 't was volmaeckt. Maar evenwel niet al, daer is noch wat gebleven 'tGeen u hier wert getoont, al vry seer hooch ver beven,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1