ZIEIIRZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5114. Dingsdag 11 A ugustus 1885. 4tsle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATUEDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVEETENTEGN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kostelooze Koepokinenting en heriuenting. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat in deze gemeente gelegen heid zal zijn tot kostelooze inenting en herinenting op Woensdag' den 13 Augtistus e.k., des namiddags te één uur, in het gebouw der Veree- niging .Volksbelang" in de Nieuwe Boogerdstraat, wijle D, no. 213. Zieeikzee, den 8 Augustus 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAÜ dee, LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. Êfmcrtka. New-York, 8 Aug. Heden heeft de begrafenis van Grant plaats gehad. Het was eene zeer indruk wekkende plechtigheid. De stoet, die het lijk volgde, had eene lengte van bijna zes mijlen. Onder ben die in den stoet aanwezig waren, zag men den President der Unie, Cleveland, den vice-president Henclrichs, de gewezen Presidenten Hayes en Arthur, de ministers, een aantal regters* de leden van bet corps diplomatique, van bet Congres en de gouverneurs uit de Staten. De zaken stonden dien dag geheel en al stil. Het aantal landverhuizers die in de Vereenigdè Staten aankomen blijft verminderen. In de tien maan den eindigende met April 11. bedroeg bet 275,468, tegen 371,625 in betzelfde tijdperk van 1884. Waarschijnlijk zal het aantal landverhuizers in het jaar van 1 Julij 1884 tot Junij 1885 niet meer dan 385,000 bedragen. Dat is nog niet eens de helft van het cijfer hetwelk 1882 aanwees788,992. De invloed van goede of slechte tijden voor handel en nijverheid daar te lande is altijd duidelijk merk baar in de cijfers der landverhuizing. In de goede tijden, welke in Amerika op den burger-oorlog volg den, steeg het aantal landverhuizers voortdurend, tot in 1S73, toen het 459,803 bedroeg. Daarna begon het aantal te verminderen, tot het in 1878 slechts 138,469 was. De zaken gingen toen weder heter en het aantal landverhuizers werd grooter en grooter, tot het in 1882 zijn hoogste punt bereikte. Nu vermindert bet weder; maar al is de landverhuizing in de eerstvolgende vijf jaren zeer gering, dan zal nog de toename van de bevolking der Vereenigde Staten door landverhuizing in de tien jaren van 1880 tot 1890 grooter zijn dan in de vorige tien jaren. Een treurige geschiedenis wordt van Howden een gehuchtje in Warrik County, in den Staat Indiana, medegedeeld. John Rogers, die aldaar een winkel hield, was een bedaard oppassend man met een vrouw en twee kinderen, een goede zaak en e.en gelukkig en tevreden huiselijk leven. Ongeveer drie weken geleden kwam eene nicht van Rogers vrouw, Emma Snell geheeten, een mooie schooljufvrouw uit een der dorpen in Dela ware County, de vacantie bij bare nicht en familie doorbrengen. Rogers werd verliefd op bet meisje en verloor totaal zijne zinnen. Zij moedigde zijne opmerk zaamheid aan, zoodat bet weldra in bet oog liep dat er een ongehoorde verstandhouding tusschen den ge trouwden Rogers en zijne vrouw's mooie nicht bestond. Ten slotte liep dit zoozeer in bet oog dat Mrs. Rogers bet niet langer verduren kon en Miss Snell beval om haar boeltje op te pakken en bet huis te verlaten. Rogers hoorde dit en werd er zoo toornig over dat hij zijne vrouw met een vuistslag ter aarde velde, waarop hij met het meisje het huis verliet en naar zijn winkel ging, die een halve mijl van het huis afstond. Eerst des avonds kwamen ze terug, maar vonden toen het huis gesloten en verlaten. In de schuur lagen de lijkjes zijner kinderen, ieder met eene gapende wonde in het hoofd. Bij hen lag een bloedige bijl, bet werktuig, waarmede de dubbele kindermoord verrigt was. En in eene watertrog achter de schuur lag het lijk van Mrs. Rogers met het gelaat naar beneden. De misdadige ma.ri nam de vlucht, toen hij de noodlottige gevolgen zijner afdwaling bespeurde, en is sedert niet meer gezien. Miss Snell werd door hevige koortsen aangetast en verkeert in levensgevaarlijken toestand. Een Amerikaausch blad deelt mede, dat een bijensteek niets te beduiden heeft, wanneer men de daardoor ontstane wonde slechts oxxmiddelijk met eenige versche peterselieblaadjes inwrijft, dan is de pijn dadelijk verdwenen. SPigtwiwadftew, Een merkwaardig voorbeeld van schranderheid en liefde tot haar naaste in eene koe, werd dezer dagen aan de redactie van de Deensche „Nationaltidende" medegedeeld. Eenige jaren geleden, verhaalt de berigt- gever, bevond ik mij op eene groote landhoeve op het eiland Funen, alwaar eene koe na eene ziekte blind werd. Daar bet vee in een polderland liep, dat door vele kanalen doorsneden was, verkeerde de arme koe steeds in gevaar en kwam dikwijls bals over kop in eene sloot terecht. Eensklaps ontdekten wij, dat eene andere koe zich zusterlijk bij de andere aansloot en steeds in hare nabijheid bleef. Kwamen zij aan eene sloot, dan ging zij voorop en wanneer de beesten des mor gens naar en des avonds uit bet land gebragt werden, gingen zij steeds naast elkander. Op zekeren dag waren zij van elkander gescheiden, toen zij naar het land zouden gaan, maar de blinde koe bleef staan loeien en in volle galop kwam hare geleidster door de ge- heele drift heen aanloopen, likte de oogen der blinde en liefkoosde haar, als wilde zij haar om vergiffenis vragen, waarna beiden rustig de andere koeien naar de weide volgden. De bekende Noordscke schaatsenrijder Axel Poulsen heeft uit Amerika eene uitnoodiging ontvangen, om in den aanstaanden winter over te komen, ten einde er een wedstrijd te houden tegen eenige Amerikanen. Hij heeft dit afgewezen, maar zich bereid verklaard, den wedstrijd te aanvaarden wanneer de Amerikanen daartoe naar Noorwegen wilden komen. In dat geval zal bij bun de reiskosten tot een bedrag van 150 dollars vergoeden en om een prijs van 1000 dollars tegen hen rijden. Van dit een en ander heeft hij tevens bekendmaking gedaan aan den consul van Noorwegen te New-York. Verscheidene kleine landbouwers in Engeland weten hunne inkomsten niet onbeduidend te vermeer deren door op hun stalmest augurken te kweeken. Zij gaan daarbij op de volgende eenvoudige wijze te werk in de mest worden kleine groeven gemaakt en die met aarde gevuld, waarin de zaden gelegd wordende warmte en vochtigheid der mest doen dan bet andere. Op die wijze moeten een menigte groote en kleine, voor den inmaak geschikte vruchten verkregen worden, hetgeen opnieuw bewijst dat augurken, als zij maar ^oed gemest worden, uiterst welig groeien, zelfs bij ongunstige weersgesteldheid zullen zij ook op het vrije land, mits flinke bemesting, een ruim beschot opleveren. In de omstreken van Maastricht worden tegenwoordig wagonladingen naar het buitenland verzonden. In Holland is er zelfs een Augurkentéelt-Maatscbappij. Sir Moses Montefiore maakte in January 1882 zijn testament, dat 20 vellen groot folio beslaat. Het begint met een diepgevoelde uiting van dank aan God, die hem zoolaug hij was toen 98 jaren spaarde en hem het voorregt schonk menig goed werk te onder nemen of te steunenhij hoopt dat deze na zijn dood mogen worden voortgezet. Daarna beveelt hij dat zijn begrafenis zeer eenvoudig zij en wijst de uitvoerders van zijn uitersten wil aan, die daarvoor elk 1000 pd. st. zullen ontvangeu, behoudens andere gespecificeerde geschenken. Aan Joseph Sebag, zijn voornaainsten erfgenaam, vermaakt hij zijn verblijf te Ramsgate met aanboorigheden, aan Arthur Cohen zijn hotel in Park Lane Londen, behalve de schilderyen-verzameling, die aan de Judith theologische instelling te Ramsgate overgaat. De Synagoge aldaar ontvangt 35,000 pd. st. na den dood van den heer en mevr. Guedalla, die er het vruchtgebruik van hebben. Ruim 30,000 pd. st. wordt aan legaten geschonken aan weldadige instellingen in 't Heilige land en speciaal in Jeruzalem en Urca, 15,000 pd. st. aan stichtingen te Londen en Ramsgate. Verder ontvangen al zijn bloedverwanten en vrienden, alleen die hem van dienst waren of die hij lief had, legaten en geschenken. Tot zijn achterneven en nichten hebben elk 1000 pd. st. ontvangen en de lijst van de giften van 500 pd. st. is bladzijden groot. O. a. ook de grootrabbijn en de Londenscbe rabbijn dr. Adler ont vangen elk 500 pd. st. Aan zijn koetsier vermaakte hij zijn paarden en rijtuigen. Het geheele roerende vermogen van sir Moses was bij 't maken van zijn testament 350 a 380,000 pd. st. of ruim 4 i\ 4-1/» mil- lioen gulden, doch door de solide belegging zal het sedert 1882 wel nog belangrijk zijn vergroot. Dezer dagen heeft de heer Voigtel, dombouw- nieester te Keulen, zijn laatsten ploeg steenhouwers, werkzaam aan de hoofdkerk aldaar, teruggetrokken en ze anderen arbeid gegeven. Thans is het prachtige ge- bouw nagenoeg voltooid. Ten jare 1248 werd de eerste steen er van gelegdin 1885 waren 647 jaren sedert deze plechtigheid voorbijgegaan. Zoodra de mozaïek vloer in kerk en koor zullen zijn gelegd en de nieuwe deuren zijn ingehangen, is bet groote werk tot stand gebragt. Het eenige, 'twelk dan overblijft, is het aanbrengen van sieraden, waarbij de beeldbouwer de grootste rol zal spelen. In de Weener voorstad Meidling kwamen onlangs vier dieven, als politie-agenten vermomd, bet buis eener tachtigjarige weduwe binnen en eischten baar papieren en geld te zien. Zy moesten, zeiden zij, de waarheid onder zoeken van een tegen haar ingebragte beschuldiging, dat zij valsch papieren geld in haar bezit had. In haar angst, gaf de vrouw al baar geld aan de mannen. Dezen verklaarden het voor valsch, en wilden het medenemen maar juist op dat oogenblik kwamen een aantal buren, door de dochter des huizes gewaar schuwd, het huis binnen, en de valsche politie-agen ten namen de vlucht zonder hun buit. Met het programma voor de nationale feesten welke 16, 17 en 18 Augustus te Brussel zullen plaats kebbeu, is ook het programma verschenen van de feesten ter gelegenheid van het 50jarig jubileum der Belgische spoorwegen. Het spoorwegcongres, te dier gelegenheid te houden, zal plaats hebben onder het eere-voorzitter- schap van den minister Van den Peereboom, terwijl den buitenlandscben genoodigden een officieel feest maal aangeboden wordt. De groote geschiedkundige optocht op 16 dezer, welke een overzicht der vervoer middelen zal geven, belooft schitterend te zijn. Zijn lengte zal 1300 a 1400 meter bedragen, terwijl hij langs een in liet programma opgegeven weg door Brussel zal trekken van 1 uur tot ongev. 6 uur 's namiddags. Amsterdam, 7 Aug. De regtbank behandelde heden de zaak tegen den sociaal-democraat Van Om meren, beschuldigd van het aanplakken der bekende opruiende biljetten. Het bedoelde biljet was van den volgenden inhoud „Buitengewoon „Staatsblad" van bet Koningrijk der Nederlanden (no. 1). „Besluit van 21 Mei 1885, houdende Ons staats rechtelijk testament. „Wij Willem de laatste, bij de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz. enz. „Op voordracht van den raad van Ministers van 11 Mei 1885 „Overwegende, dat Wij, Ons einde voelende naderen, zooveel mogelijk wenschen goed te maken alle onge rechtigheden, kuiperyen en knoeierijen, door Ons of in Onzen naam bedreven, geduld of bestendigd, teneinde zoo mogelijk Onze zondige ziele hiernamaals te redden uit de klauwen des Satans „Hebben goedgevonden en verstaan „lo. Met het oog op de diepe ellende, waarin het volk is gedompeld, afstand te doen van Ons jaarlijksch tractement van 600,000, zoomede van de inkomsten der domeinen en van al wat verder uit het zweet en bloed der arbeiders afdruppele op Ons en Onze be dorven hofhouding. „2o. Vrede te sluiten met Atjeh, af te schaffen het staande leger, en in te voeren algemeene volkswapening. „3o. Alle vroegere besluiten en benoemingen in te trekken, teneinde een einde te maken aan de familie- regeeringen van onze vriendjes. „4o. Afstand te doen van de kroon van onze na komelingen. „5o. Te ontbinden de beide Kamers der Staten- Generaal, en een beroep te doen op bet geheele Neder- landsche volk, ter beslissing over den regeeringsvorm en ter verkiezing van nieuwe Kamers. „Go. Met een diep gevoel van schaamte Onzen ne- derigen dank te brengen aan het lieve Nederlandscbe volk, dat zoo geduldig en lankmoedig Ons met Onze familie en verderen nasleep heeft gevoed en onder houden. „Alle Onze Ministers zijn belast met de uitvoering van dit besluit, dat door eeu buitengewoon „Staats blad" ter kennis van bet volk zal worden gebracht. „Karlsbad, 23 Mei 1885. „Willem. „De Ministers, „Heejiskeek. ,,'s Gravenhage, ter Algemeene Landsdrukkerij". Van Ommeren grondde Vrijdag zijn verdediging op de bewering, dat zijn indentiteit met den aanplakker dér bewuste papieren niet bewezen is. „Waarom vroeg beklaagde hebben de recher cheurs den aanplakker niet gearresteerd. Waren ex- biljetten by deze gevonden, dan zou by op keeterdaad betrapt zijn geworden, „Zij, de rechercheurs, lieten echter den man, die volgens hen zieh aan een strafbare handeling schuldig maakte, rustig naar huis gaan en stelden hem in de gelegenheid de vermoedelijke bewijzen te vernietigen." Beklaagde verklaarde verder, dat de rechercheurs door den afstand, waarop ze volgens hun eigen zeggen waren, hem niet hadden kunnen herkennen en dat de rechercheur Schubart, die hem zoogenaamd herkend heeft, van zijn superieur de opdragt had hem na te gaan, als verdacht van zich met de „socialisten op te houden." Beklaagde, die volgens den heer Krabbendam een der „beste krachten" op bet kantoor van zijn vader is, en een persoon, die zelden iets zegt, eindigde zijn verdediging met het volgende „In alle landen wapenen zich de onterfden en ver drukten de voorpostgevechten zijn reeds aangevangen en reusachtig groot staat voor ons de genius der re volutie. Van zijn zwaren tred schudt de aarde en den sidderenden tyrannen klinkt het toe Ik was ik ben en zal weer zijn, Ik zal weer zijn En wederom Zal 'k aan de spits der volken gaan, Op uwen hek en op uw hoofd En op uw kronen zal ik gaan Het Openbaar Ministerie achtte, op grond der ver klaringen van de getuigen, de schuld wettig en over tuigend bewezen en eisebtte 2 jaar gevangenisstraf. Donderdag zal de regtbank uitspraak doen. Het „D. v. N." meldt, dat Vrijdagmiddag aan den muur vau het Paleis van Justitie te Amsterdam een papier aangeplakt is gevonden, van gelijkluidenden of nagenoeg gelijkluidenden inhoud, als bovengemeld stuk. Een spoortrein in zee gestort. De aannemers van het spoorwegterrein te Enkhuizen hebben thans o. a. onderbanden, bet leggen van bet Zuiderhoofd van het spoorwegbassin. De. rijsbeddings zijn aangebragt en men is bezig de specie er op aan te brengen, dat per spoor met kipkarren geschiedt. Met kruiwagens brengt men den grondslag aan, waarop vervolgens zoo spoedig men boven de waterlijn gekomen is, rails worden gelegd, waarlangs de treinen met specie komen aanrollen. Woensdagmiddag daalde weder een trein voor bet eerst op een verlengstuk af Maar de helling was blijkbaar wat groot, zoodat de rem van de locomotief niet in staat was om den trein voldoende tegen te houden. De achterste kar liep tegen de renbalken, die op bet spoor lagen, maar werd over- wigtig en wipte in zee. Nu volgde ook no. 2. en de anderen met de locomotief kantelden, zoodat het ge heele boeltje bij de krabben lag. Machinist en stoker wisten bijtijds zich te bergen, zoodat er geen menscb bij verongelukte, maar eer men de boel weder gevischt en op de rails gebragt heeft zal men er nog een karrewei aan hebben. NB. Donderdagmiddag 12 xxur stond de locomotief weder op de rails. Men heeft haar uit de diepte op- geheschen met een groote bok, die men er oprigtte. Dezer dagen werd te Aalsmeer verkocht een boerdex-ij met 32 '/2 H.A. boxxwland, gelegen in de Oosteinderpoelpolder, voor slechts ƒ17,000, d. i. ƒ520 de H. A., terwijl vóór eenige jaren de prijs ongeveer 1600 de H.A. bedroeg. Een zeldzaam voorbeeld van koelbloedigheid en geestkracht werd dezer dagen gegeven door een be jaard geneesheer te Axnsterdam, wien een arm moest worden geampxxteerd. De meer dan 70-jarige medicixs weigerde te worden gechloroformiseerd en uitte geen enkelen kreet gedurende de operatie. Nadat deze volbragt was, dronk bij een kop thee en begaf zich daarna te bed. De toestand van den patient moet zeer bevredigend zijn. 's Gi-aveiihage, 8 Axig. De oud-Minister van Justitie Mr. A. E. J. Moddermans is gisteren, ongeveer 45 jaar oud, overleden. Het lijk zal Dingsdag a.s. worden ter aarde besteld. Het „Dagblad" verneemt, dat de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage zich gedwongen heeft gezien, een 40-tal harer werklieden te ontslaan, wegens gebrek aan werk. Donderdag-avoxxd omstreeks half twaalf begaf zich een koetsier naar zijn woning op het Kortenbosch te 's Hage, maar vond de deur gesloten. Om nu binnen te komen trachtte hij door het zolderraam te klimmen en zette te dien einde een ladder, op een bank geplaatst, tegen de muur. Ongeveer op de helft der hoogte ge komen, kantelde de baixk en de man viel nu onver wacht met ladder en al door het venster op de tafel. Hij kreeg verscheiden verwondingen aan het hoofd exx de handen en, toen de vrouw thuis kwam, nog een hevig standje op den koop toe. Politie kwam intus- schexx opdagen en maakte, daar de beide echtgenooten steeds doorgingen met het maken van nacktgerixcht, proces-verbaal op. Vlïssiug-eii 8 Aug. Op bet oogenblik is bet bier een weinig drukker daxx in het laatste halfjaar, wel niet in de havens, waarin geene handelsschepen, maar alleen pleizierjachten liggen, doch aan de werf der Maatschappij „De Schelde." Zondag 11. kwam aan genoemde fabriek de verleden jaar aldaar gebouwde Belgische stoomboot „Stad Nieuwport", om er nieuwe cylinders in te zettenverder is er belangrijk werk aan het stoomschip „Drenthe", van de Rotterdamsche Lloyd, dat o. a. twee nieuwe stoomketels van ge zamenlijk 1350 Ind. Pk. verkrijgt, en welks machine tot triple compound veranderd wordt. Behalve deze reparaties, worden nog vervaardigd een compound machine van 900 Ind. Pk., voor het bij den Heer J. de Decker, te Antwerpen, in aanbouw zijnde Belgisch stoomschip „Minister Bara", en 4 machines met 6 ketels voor stoomsloepen van de Nederlandsche Marine bxxitendien worden nog reparaties uitgevoerd aan bet vuux-scbip „Noord-Hincler" en verschillende loods- schoeners. Wat de Duitsche postlijnen aangaat, zoo boort men te Vlissingexx zeer weinig daaromtrent. Men verkeert nog altijd in het onzekere en gevoelt zich xxietgerxxst door de herhaalde berigten, dat men in Duitscbland opnieuw op het aandoen van Rotterdam of Antwerpen bij de Regeriug aangedrongen heeft, en de Belgische Regering voor Antwerpen werkt enz. Te hopen is echter, dat de feestvreugde te Vlissingon niet te voor barig was, en die zoo goed gelegen havens eindelijk tot haar regt komen. Nog altijd, ofschoon reeds zoovelen zwaar gestraft zijn, laten zich schepelingen verleiden, tabak en sigaren meestal van Nederland, Duitscbland en België, in Engeland binnen te smokkelen. Dit deden ook weer drie stewax-ds van de mailstoomboot „Prinses Elizabeth", van Ylissingen naar Queensboxxrough varende. Zij werden door de douaxxe te Queensborougb aangehouden wegens niet aangifte van 80 Engelsche ponden tabak, welke zij aan boord van hun schip verborgen hadden, teneinde ze zonder betaling vaxx regten aan wal te brengen. De tabak werd benaderd en de beschxxldigden aangehouden. Het stoomschip kon niet eer weder ver trekken alvorens door den agent van de Maatschappij „Zeeland" 100 pd. st. gedeponeerd was. De beschxxl digden staan in dienst van den Heer Howe te Sheer- ness, restaurateur der stoombooten van geuoemde Maatschappij. Het kan voor de betrokkenen een dure geschiedenis worden. Vlïssingen, 9 Aug. Gisteren avond ten ruim half negen ure kwam ter hoogte voor het Telegraaf kantoor de Rotterdamsche stoomboot in aanvaring met de Stoombarge, die vol kermisgangers van Middelburg aankwam. Akelig was het gegil der passagiers en der verschrikte toeschoxxwersdie niet anders dachten of de barge zou zinken. Onmiddelijk werden eenige booten bemand omzoo noodigte reddendoch ge- lxxkkig liep alles goed af. De boot op Rotterdam (de Middelburger) kwam met eenige beschadigde wiel- planken, de Stoombarge met wee gaten in den boeg en lest not leastde talrijke passagiers met den schrik vrij. Na aankomst van de mailboot van Engeland, bemerkten Vrijdag twee reizigers te Wissingen dat zij bestolen waren. De een miste eene portefeuille met 80 pd. st. en een ander eene portemonnaie met 14 pond en 100 fres. De aanwezige politie-agent werd dadelijk van het gebeurde in kennis gesteld, doch hij kon ex- slechts in slagen de ledige portemonnaie te vinden. Beide beroofden hadden de voorwerpen nog in hun bezit na het verlaten der boot, de diefstal kan dus eerst op het spoorstation gebeurd zijn. Midcl elbux-g, 9 Aug. By de gehoxxden corps- informatie, ixi zake de vechtpartij gedurende de kermis tusschen eenige militairen (3 korporaals en één sol daat) en burgers, zijn 2 dier korporaals onschuldig verklaard. De anderen worden gestraft. Heden gaf bet fanfaren-muziekgezelschap vaxx IJzendijke eene matinée in den tuin op het Noord- bolwerlc, die hoewel ten 2 ure aangekondigd eerst ten 4 ure kon aanvangen, tengevolge van oponthoud op de Schelde. Hierdoor waren reeds vele familien huiswaarts ge gaan, wat te meer te betreuren is, omdat al de num mers van het rijke programma met virtuositeit werden uitgevoerd. Het zou voor velen een genot zijn het verdienstelijk gezelschap hier meermalen te mogen zien optreden. Naar we vernemen, zal de Majoor Rouveroy van Niewaal eerstdaags worden bevorderd tot luit.-kólonel en belast worden met het kommando over het 5de bataljon van het 8ste regiment infanterie, in garnizoen te Doesburg. Met leedwezen zien velen een chef ver trekken, die degelijke gestrengheid paarde aan stipte regtvaardigheid en groote zelfstandigheden. Ook onder de burgerij maakte de heer Rouveroy zich vele vrienden. Goes9 Aug. Als een hoogst welkome gast is hij eindelijk verschenen, een overvloedige regen. Velden en akkers droegen de duidelijkste sporen van de hard nekkige droogte, voor mensc-hen en vee was bepaald gebrek aan goed drinkwater. Men deelt mede, dat sommige landboxxwers op drie kwartier afstand water voor hun vee moesten aanzeulen. En 's avonds zag men maxxnen en vrouwen, die den heelen dag zwaar op het veld Ixadden moeten werken met emmers water slepen, dat zij hier en daar uit pxxtten hadden moeten schep pen. En welk water dan nogIn de tuinen zijn de gevolgen van de aanhoudende droogte duidelijk merk baar. De tijd voor planten en zaaien is ongebruikt voorbijgegaan, terwijl de meeste gewassen, inzonderheid kool, zoo deerlijk door de luis zijn aangetast, dat ze weinig xxitziekt op bevredigende opbrengst geven. Opmerkelijk is het dat de tuinlieden, anders gezegd de hoveniers, eenstemming het begieten afkeuren, dat toch door hunne collega's in Zwijndrecht en elders met zulk xxitnemend succes wordt toegepast. Overigens is de langdurige droogte oorzaak geweest, dat reeds heel wat velden leeggeraakt zijn. Men houdt het er voor, dat met Goesche kermis, dat is nog veer tien dagen, de oogst (en daaronder verstaat men kier meer bijzonder tarweoogst) binnen zijn zal. Ook hier voor is de gevallen regen niet onvoordeeligde korrel zwelt en kan beter gedorschen worden. Het beschot boort men nog al roemen, maar de prijzen laat ons daarover zwijgen. Hier of daar wordt de vraag gedaan„Kent gij het land van be lofte niet"? Zonder een afdoend antwoord op die vraag te kunnen geven, meenen wij te mogen zeggen, dat de boeren er bepaaldelijk niet in wonen. Het gerucht deed hier de ronde, dat het fabrieks gebouw van den beer Larsen, die zich te Nieuwer- Axn9tel gaat vestigen, aangekocht zou zijn voor eene Roorasck-Katkolieke jongensschool. Dit gerucht schijnt evenwel ongegrond te zijn, althans het gebouw wordt nog te koop aangeboden. Zonder nxx oxxze Roomsch-Katholiekt medeburgers bet voorx-egt te misgimnen van eene eigen schooi te bezitten, meenen wij toch dat onze gemeente minder behoefte heeft aan scholen dan aan fabrieken, en zoxxden wij elke poging om het fabrieksgebouw als nijverheids inrichting van een of anderen aard te behouden, van harte toejuichen. Tot bestuursleden van het departement Goes der maatschappij tot Nixt van 't algemeen zijn gekozen de lxeeren P. S. Jonquière en W. J. van Gorkom. De heer Jonquière had eerst even als de lxeeren Hilder- nisse en v. d. Maden voor de benoeming bedankt. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer van Gorkom, die vrij gelaten werd in het xxitbrengen van zijne stem ten opzichte vaxx de kweekschool voor bewaarsckoolkouderessen maar de voorstellen ten aanzien van het doen optreden van sprekers in de departementen en dat omtrent de subsidie aan de huisvlijt, moet hij goedkeuren. Met de kermis zal hier gedurende een geheele week optreden het gezelschap van deu heer A. van Lier uit Amsterdam, en bovendien Zondag in de ker mis nog in de Prins van Oranje het tooneelgezelsckap van den heer Doeselaer uit Antwerpen. Ziex-ikzee, 10 Axxg. De rekening dezex; gemeente over 1884 toont aan een totaal van inkomsten ƒ120435,42 en van ixitgaven 117107,65, zoodat zij sluit met een batig saldo van/ 3327,77. De verschillende hoofdstukken der inkomsten bevat- teix de volgende totaalcijfersontvangen wegens vroe gere diensten 5813,97 72inkomsten van gemeente- eigendommen en bezittixxgen 23351,147abelastingen en heffingen ƒ49127,23'/»inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 34904,157abuitengewone ontvangsten 7238,91. De verschillende hoofdstukken der uitgaven be vatten de volgende totaalcijfers huishoudelijk bestuur 10970,76kosten betrekking hebbende op plaatselijke belastingen 2408,56kosten van onderïioud, aanleg en vernieuwing van de openb. gebouwen, wegen, brug gen, veren, vaarten, straten, plantsoexxexx, pleinen en andere plaatsen tot gemeene dienst van allen bestemd 26252,17kosten van onderhoud, aanleg en vernieu wing van de overige gemeente-eigendoxnmen en de daarvoor verschixldigde lasten 545,36kosten van politie, schutterij, braudweer en straatverlichting 14191,63 kosten van den geneesk. dienst en van het 'het armwezen 11279,23kosten ten behoeve van het onderwijs en vaxx kunsten en wetenschappen 43670,13; renten en aflossingen van aangegane geldleeningen nihil. Andere uitgaven niet tot de vorige hoofdstukken be- hoorende ƒ6570,5472onvoorziene uitgaven 1219,267s- Tot lid van den gemeenteraad van Zonnemairc is met 19 van de 29 geld. stemmen gekozen de heer E. v. d. Bout Cz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1