ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. \o. 5112. Donderdag 6 Augustus 1885. 4Llsle Jaarg. KERMISTE ZIERIKZEE. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1de helft der maand Jiilij 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. Mej. H. v. d. Velde Geelhoed, Amsterdam, 2. P. ïïogendorp, Rotterdam. 3. G. Brouk, Scheveningen. Van het hulpkantoor Brouwershaven. 4. Jacobus Polderman, Middelburg. Van het hulpkantoor Zonnemaire. 5. Mej. Antje Eevcrse, Amsterdam. KENNISGEVING. Gemeente-rekening 1884. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bij deze aan de Ingezetenen bekend, dat de rekening der Gemeente over het jaar 1881, inge volge art. 219 der gemeente-wet, van heden af, gedu rende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 31 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, maken beJrend dat de gewone .Taarmarkt of Kei-mis alhier zal aanvangen Maandag den T'cleii Sep tember en elf dagen duren zal en dat de aanvraag voor het plaatsen van Schouw burgen uiterlijk vóór den 31sten Augustus moet ge schieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhier, bij wien de Kramers zich op dezelfde wijze moeten aanmelden. Zierikzee, den 5 Augustus 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Op het staatkundig gebied nemen wij soms dezelfde verschijnselen waar als in een ziekte-proces plegen voor te komen. Hoeveel zorg de krankheid baart en welke onrustbarende teekenen zij toont, nuendanzjjn er oogenblikken waarin de hoop op beterschap eenigen grond krijgt en zoowel de omstanders als de lijders zelf genieten dan eenige verademing. Is er dan al geene duurzame beterschap te verwachten, men kan zich voor een korte poos verblijden en het zou on dankbaar zijn, die niet op te merken. Zoo dachten wij, toen in de vorige week de Eii- gelsche bladen ons mededeelden, dat de minister Salisbury op een feestmaal hulde had gebracht aan de wijze waarop de liberale hoofdmannen in het Lagerhuis hun stem aan de nieuwe Regeering hadden verleend. Reeds dat is bewijs, dat er bij de verschillende par tijen eene zekere welwillendheid bestaat, die onmisbaar is als het landsbelang zal bevorderd worden. Daaren boven gaf de Premier te kennen, in strijd met het beweren van zijn eigen partij, dat bij wisseling van Ministeriën eene zekere eenheid moet blijven bestaan in de algemeene politiek, waarom het nieuwe Kabinet dan ook niet geaarzeld had, voorstellen in liberalen zin, van het vorige over te nemen. Langs dien weg kan er nog eens wat goeds tot stand komen en het is te hopen, dat, waar de hoofden met zulken geest bezield zijn, de leden der partij niet zullen tegenwer ken door eene redelooze oppositie, zooals dat door gaans het geval is. De beide Engelsche huizen hebben in de laatste dagen goed doorgewerkt en de beraad slaging over een en ander onderwerp ten einde ge bracht. Zoo werd in het Lagerhuis de wet aangenomen, waarbij de prijs van een binnenlandsch telegram op zes stuivers wordt bepaald. Evenzoo nam het een wets voorstel aan tot het oprichten van een nationaal ge- denkteeken voor generaal Gordonterwijl het Heeren huis zich zonder eenige wijziging vereenigde met de wet, die de bepaling wegneemt dat de van Staatswege geneeskundig verpleegden geen stemrecht hebben. Een en ander moge nu niet van zoo ingrijpend belang zijn, men heeft wat afgedaan, en dat zegt reeds veel. Van gewicht achtten wij ook het bericht, dat de bij zondere commissie van onderzoek omtrent de onthul lingen in een der Engelsche bladen gegeven, haar ïapport bekend gemaakt en verzekerd heeft, dat de mededeelingen der pers in hoofdzaak volkomen waar zijn bevonden. Het is wel te verwachten, dat er nu nog meer aan het licht komen zal en dat menig hoog geplaatst persoon in zijn naaktheid zal tentoongesteld worden. Het is alreeds een gelukkig verschijnsel, waar schijnlijk ten gevolge van deze ontdekkingen, dat in de laatste dagen niet minder dan 62 vergaderingen in Engeland gehouden zijn, ten einde een betere wette lijke bescherming van jonge meisjes te verkrijgen. Waar de aandacht van het volk al meer op deze ge wichtige aangelegenheid gevestigd wordt, zullen de Staatsmachten wel verplicht zijn de.zaak ernstig ter hand te nemen. Er werden te Londen gunstige berichten uit Rus land ontvangen, wat de gezindheid van den Czaar betreft, omtrent de aangelegenheden in Afghanistan. Zijne Russische Majesteit zou nameljjk van oordeel zijn, dat de oplossing van de quaestie der grensregeling voor den Europeschen vrede van het hoogste belang is, waarom dan ook de grootst mogeljjke spoed daarmede gemaakt moet worden. Dat men ook in Engeland vredelievende gedachten koestert, kan daaruit worden opgemaakt, dat de Prins van Wales voor twee maanden het land verliet, om eene reis naar het Noorden te maken. In de Fransclie Kamers ging het in de vorige week niet zeer rustig toe. Er was, geljjk men weet, een wetsontwerp ingediend, waarbij een vrij belangrijk crediet geopend werd voor de zaken met Madagascar zooals gewoonlijk gebruikten de geavanceerden telkens deze gelegenheid om het Kabinet te bestrjjden en het geheele regeeringsbeleid te wraken. De beruchte Cle- menceau zette zich weder aan het hoofd der oppo santen. Een oogenblik dreigde er zelfs eene vechtpartij tusschen Langlois, die het voor de Regeering opnam en Clovis Hughes. Gelukkig kwamen eenige afgevaardigden tusschen beiden en werd een onwaardig conflict voor komen. Het slot van de zaak was echter, dat het crediet toegestaan werd en het Ministerie alzoo eene overwinning behaalde op zijne tegenstanders. Onder de goede deugden, die, naar men verzekert door de Fransche Ministers worden beoogd, is ook eene wet, die bepaald dat er schadevergoeding zal gegeven worden aan de slachtoffers van rechterlijke dwalingen. De toestand in Spanje blijft nog altijd hoogst treurig. Volgens de laatste berichten breidt de ziekte zich voortdurend uit over het geheele land. Er waren in de verschillende provinciën meer dan 2500 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan meer dan 1000 met doodelijken afloop De Regeering heeft er nu in toegestemd, dat met de inentingsmethode van dr. Ferran officieel proeven zullen genomen worden. De dokter zal zich daartoe met eenige collega's naar Beinto bij Badaszos begeven, waar gemachtigden der Regeering in de daartoe afgezonderde stad de te nemen proeven eu_ den uitslag daarvan zullen gadeslaan. Nog altijd blijven de geleerden zeer in meening over deze methode verschillen, maar men hoopt nu, langs dezen weg, tot een juist oordeel te zulleu geraken. De H. Vader heeft in de vorige week te Rome weder eene allocutie gehouden, waarin hij zich zeer bedroefd toonde over al de belemmeringen, die de kerk in Frankrijk en in Duitschland ondervindt. Hij beklaagde zich ook, dat te Rome een anti-clericaal congres was belegd geworden, wat zeker wel beschouwd wórden mag, zouden wij zeggen, als een bewijs voor het oude zeggen hoe nader bij Rome, hoe slechter Christenen. Men kan ook zeer goed begrijpen, dat Zijne Heiligheid daarover groot verdriet heeft. De Turksehe Sultan schijnt weder oorlogszuchtige plannen te hebben. Hij heeft tenminste eene belangrijke bestelling van Krupp-kanonnen gedaan en wil daarom eene leening sluiten van meer dan negen millioenen. Gelukkig dat de ervaring geleerd heeft, dat men zich over die Turksehe plannen niet bijzonder behoeft te ontrusten. Maar intusschen is het voor de schuldeiscliers van Turkije geen verkwikkend verschiet, dat de schuldenlast zal worden verzwaard, in plaats van er aan te denken om dien last eenigszins te verminderen. De Grieken denken ook al zeer weinig aan hunne bezwaarde crediteuren. De Kamer daar te lande is tot October uiteengegaan, na de begrootings-wetten te hebben aangenomen. Die wetten wijzen verder een belangrijk te kort aan, dat voor alle eenvoudigheid door de uitgifte van schatkistbons gedekt zal worden. Er is nu geen twijfel meer aan of de Mahdi is dood. Een Arabisch blad meldt, dat hij den 19 Juni door de pokken is aangetast en dat men bij gebrek aan dokters, een paar Christen zendelingen bij hem gebracht heeft, alsof die hem genezen konden. Reeds den volgenden dag was de valsche profeet overleden, maar niet dan nadat hij zijne betrekkingen ernstig op het hart gedrukt had, dat zij den strijd tegen de Christenen zouden voortzetten. Zijn heengaan zal dus de gewenschte rust niet aanbrengen. Nieuwstijdingen. Hnwurtfea. Op een wenk van mevrouw Grant heeft de Pre sident der Vereenigde Staten twee ex-generaals der geconfedereerden aangewezen om met de generaalsjSher- man en Sheridan de slippen van 't lijkkleed van Grant te dragen. Voor het nationaal monument voor Grant is tot Donderdag jl. 8895 dollars en voor het Chicago-monument ter zijner eere reeds 28,900 dollars 1 bijeengebragt. Londen4 Aug. De „Standard" geeft uitzicht op concessiën door Engeland aan Rusland gedaan in het belang van den vrede. Het Lagerhuis heeft bjj de behandeling van het ont werp van wet tot bescherming van jonge meisjes een amendement aangenomen, waarbij het verleiden van een meisje beneden de zestien jaren met twee jaren dwangarbeid wordt gestraft. Een amendement, dat ten doel had de zweepslagenstraf te voegen bij den dwang arbeid voor ieder, die schuldig wu> Jt verklaard aan de verleiding van een meisje beneden de dertien jaren, werd met 125 tegen 91 stemmen verworpen. De Londensche correspondent van het „Nieuws" meldt, dat in Engeland is aangekomen de boot „Croma", met 100 vette stieren aan boord, de eerste bezending West-Amerikaansch vee, die regtstreeks over de meren van de prairiën komt. Het vee is het eigendom van den heer Moreton Frewen, van Wyoming, de eerste, die zich aan zulk een stoute mededinging waagt. De ontvanger, de heer Pritchard, was over het vee tevreden en zeide dat men het volgende jaar zendingen van duizenden stuks tegemoet kon zien. In hoeverre zal dit invloed hebben op den handel in vee met Nederland vroeg de correspondent den heer Pritchard. Natuurlijk een nadeeligen, voor zoover er nog met Nederland gehaudeld wordt. Voor zoover er nog met Nederland gehandeld wordt? herhaalde de corr. met verwondering. Ja, mijnheer, er wordt zeer weinig tegenwoordig met Holland gedaanonze prjjzen zijn er niet meer naar. Naar de tegenwoordige prijzen doen uwe Hollandsche veehandelaars beter in Holland te verkoopen, de groote zendingen Amerikaansch vee hebben uw landgenooten van de markt gejaagd. Wanneer de prijzen stijgende zijn, telegrafeeren de kooplieden in Londen in den regel even naar Holland en puike beesten brengen dan den besten prijs op, die er betaald wordt, maar over het algemeen is de handel in Nederlandsch vee sterk aan het kwjjnen. Met deze weinig bemoedigende inligtingen voorzien, verliet de corr. de heer Pritchard. Madrid, 3 Aug. Het totaal der cholera-sterfge- vallen in Spanje tot 31 Julij is 34,003 en dat der aangetasten 114,714. Een verslaggever van den „New-York Herald," die zich in Spanje door Dr. Ferran tegen de cholera liet inenten, verhaalt het volgende omtrent de ge waarwordingen welke hij daarna ondervond. „Een uur na de inenting, (welke op den bovenarm geschiedt), gevoelde ik pijn in het voorste gedeelte van den arm en den palm van de hand. Langzamerhand trok die pijn naar den schouder en vervolgens naai de ruggegraat. Eenigen tijd later gevoelde ik pijn in den elleboog, de buiging van de knieën, en ik kreeg een algemeen gevoel van lusteloosheidafgewisseld door vlagen van koortsachtige opwinding en koude zweetuitbarstingen. „Na verloop van twaalf uren werd mijn hoofd onrustbarend zwaar en kreeg ik neiging tot braken, maar zonder dat het daartoe kwam. Ik ging toen naar bed en viel in een diepen slaap. Toen ik wakker werd, had ik hevige hoofdpijn en was mijn arm zoo gezwollen, dat ik hem niet bewegen kon. Het was echter slechts een voorbijgaande ongesteldheid. Inden loop van den dag begon de ontsteking van mjjn arm zichtbaar te verminderen, evenals ook mijn hoofdpijn. Ik werd hoe langer hoe beter, en na nog een nacht geslapen te hebben, was ik weder gezonder dan ooit. Er is nu geen spoor van de inenting meer zichtbaar." De »Pol. Corr." van Weenen verneemt, dat de Porte aan de firma Krupp een bestelling heeft gedaan van zwaar geschut en ammunitie voor de verdediging der Dardanellen en van den Borporus. Tot dat doel is een leening van 9,600,000 gulden uitgeschreven. De Porte schijnt dus de zaak tusschen Rusland en Enge land ten opzigte van Afghanistan nog niet te ver trouwen. jPuUsdil&Jtïn. Berlijn, 3 Aug. Volgens een bericht uit Brussel aan de „National Zeitung" wordt aldaar in de inge lichte kringen beweerd, dat België bereid is, ten opzichte van de kosten belangrijke concessiën aan Duitschland te doen, voor het geval dat Antwerpen alsnog worde gekozen als aanlegplaats in de Duitsche gesubsidieerde stoomvaartlijnen. Dienaangaande meen ik niet onop gemerkt te mogen laten, dat de Minister Stephan, hoofd van het Duitsche postwezen, indertijd heeft gezegd, dat de voorkeur behoorde te worden gegeven aan eene buitenlandsche Noordzeehaven, die eene sub sidie zou willen verleenen. Negen leerlingen van de derde klasse der La- tijnsche school te Speyer hadden het plan opgevat, om een leeraar, „waaraan zij het land hadden" te vermoordenEen met zes schoten geladen revolver en twee dolken waren aangeschaft, de rollen werden ver deeld en de avond aangewezen. Ter elfder ure kreeg een der jeugdige zamenzweerders berouw en verklapte den toeleg. Twee scholieren gingen onmiddelijk er van door, een der hoofdaanleggers werd weggezonden en de overige zes, en daaronder de kroongetuige, kwamen er met een „concilium abeundi" af. In de kerk te Kreutzwal had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. De kleederen van een der meisjes, die er haar „eerste Communie" deden, vatten vlam aan een waskaars, en in een oogwenk stonden de kleedjes van vijftien jonge meisjes in lichte laaije. Twee der arme kinderen werden zoo deerlijk verbrand, dat zij binnen eenige uren overleden. De dertien anderen werden meer of minder ernstig gewond maar geen van allen gevaarlijk. Amsterdam, 4 Aug. Door eene noodlottige vergissing heeft een jong geneeskundige, de Heer M. E. Sagemehl, le ads. aan het Anat. Laboratorium al hier, zich den dood berokkend. In plaats van een ge neesmiddel voor de maag, dat hij wilde innemen, nam hij bij ongeluk sublimaat (een zeer gevaarlijke kwik verbinding), met het treurige gevolg, dat hij weldra onder hevige pijnen overleed. Te Amsterdam is men reeds in overleg getreden omtrent de luisterrijke viering van den geboortedag der Princes op 31 Augustus. Ook elders heeft het plan reeds een begin van uitvoering gekregen. 9s Gravenbage, 3 Aug. Ten aanschouwe van een publiek, dat uit duizenden en nogmaals duizenden zoo van hier als van elders bestond, had gisterennamid dag de groote parade in het Malieveld plaats bij gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Konihgin. Een weinig voor één ure stonden de bataljons van het regiment grenadiers en jagers onder den overste Boel- laard, de escadrons huzaren onder den overste Thirion, in orde van parade opgesteld (de veldartillerie bevindt zich in het kamp van Oldebroek), terwijl een aantal hoofd- en verdere officieren van schutterij en leger, de Koninklijke Yereeniging „Het eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen" met banier, de in de residen tie aanwezige cadetten en adelborsten, alsmede een groot aantal heeren en dames zich in het opengebleven gedeelte van het veld hadden verzameld. Ten één ure verscheen de generaal-majoor jhr. Klerck met zijn staf, en ving de revue aan, na afloop, waar van voor den generaal werd gedefileerd, onder com mando van kolonel baron Mulert tot de Leemcule. Het défilé had eerst op de gewone wijze plaats, en werd daarna uitgevoerd door de infanterie met batal jons in gesloten colonne en in den versnelden pas, dooi de cavalerie in galop. De benoeming van Mr. J. Heemskerk Az. had plaats op zijn 67sten geboortedag. Behalve de heer Heemskerk, zijn er nog vier staats lieden, die den titel van Minister van Staat dragen, de H.H.Mr. A. J. Duymaer van Twist, J. D. B. A. baron van Heekeren van Beverwaard, Mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg en Mr. A. E. J. Modderman. De Haagsche correspondent van de „N. Gr. Ct'1 schrijft het volgende Met vreugde heeft men algemeen de gunstige be- rigten vernomen omtrent den gezondheidstoestand van onzen Koning, na zijn 'verblijf in Oostenrijk. Toch ver heelt zich niemand, dat Z. M. bij zijn terugkeer hier te lande verouderd en zwak scheen en men verzekert mij dan ook, dat de ziekte, waaraan hij lijdende is, geenszins is geweken. Al bestaat er gelukkig voor het oogenblik geen gevaar, de algemeene toestand des Konings is en blijft van dien aard, dat alleen een zeer rustig leven, zooveel mogelijk buiten en een streng dieet, hem voor telkens herhaalde instortingen en hevige pijnen kunnen bewaren, 't Is dan ook in verband met de voorschriften van de geneesheeren, dat de konink lijke familie dezen zomer op het Loo verblijf zal blijven houden en vermoedelijk zelfs tot na September dat lustslot niet zal verlaten. Naar het „Dagblad" verneemt, heeft de Minister van Waterstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende Christelijke ieestdagen het volgende bepaald De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen die meer dan 15,000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebben; als voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan een maal daags wordt besteld, worclt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegen heid gegeven, hun daarmede aangebragte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aan zien van de bestelling van expresbrieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon- en feestdagen van toepassing. De ligting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds, en voorts zal de duur dier openstelling zijnin plaatsen met eene bevolking van meer dan 50,000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50,000 en meer dan 15,000 zielen zes uren, in plaatsen met minder dan 15,000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van 6 September e. k. Breda4 Aug. Heden zijn geslaagd voor de hoofdakte als onderwijzer de heeren P. Leijs te Hoede- kenskerke en A. Minderhoud te 's Heer-Arendskerke. Rotterdam, 4 Aug. Naar wij vernemen, ver voegden zich heden ochtend een aantal werklieden aan het raadhuis alhier, ten einde den burgemeester te spreken over het voortdurend gebrek aan werk. De dieven hebben het tegenwoordig op de kerken gemunt. Nadat op een nacht in de afgeloopen week in de R. C. Kerk te Kralingen is ingebroken, welke diefstal den dader weinig voordeel heeft opgeleverd, heeft in den nacht van Zondag op Maandag in de St. Josephskerk aan de verlengde Kruiskade alhier, het zelfde plaats gehad. Naar men vermoedt is de dief het hek overgeklommen, dat de binnenplaats naast de kerk van den publieken weg scheidt, om van daar door den tuin van de achterzijde van de sacristy te komen, waar een in ijzer gevat raamje is opengebroken. In de sacristy is een brandkast, bevattende kostbare priesterkleederen onaangeroerd gelaten, doch in de kerk heeft men op het altaar de houten deuren der taber nakels en daarna de ijzeren binnenkast met geweld opengebroken en daarin twee zilveren ciboriën gevon den. Na het ledigen der offerblokken, waarin slechts weinig -geld 'aanwezig kan geweest zijn, daar zij des morgens geledigd waren, is de dief vertrokken. Wel licht heeft hij op het hooren van gerucht zich gehaast weg te komen, daar op den grond nog geldstukken gevonden zijn. Terneuzen, 4 Aug. De eerste steen der nieuw te bouwen kerk is heden door den president kerkvoogd J. de Smidt gelegd. Jammer dat die eenvoudige plech tigheid niet zonder onaangenaamheid kon afloopen. De eerste steenlegger wilde volgens gewoonte het werkvolk onthalen en meende daartoe brood, ham en bier uitmuntend geschikt. Het werkvolk daarentegen vond een tractatie zonder sterken drank geen tractatie en weigerde haar. Naar wij vernemen heeft de heel de Smidt thans besloten het geweigerde ten armen aan te bieden. Was er Zondag alhier weinig anders te bespeuren van den jaardag onzer Koningin dan een paar vlaggen, wapperende van de openbare gebouwen, gisterenavond vierde het volk dien dag. De harmonie had besloten om 8 ure, waarschijnlijk voor het laatst op de markt, eene uitvoering te geven. Door heerlijk weder begun stigd en afgewisseld door het afsteken van bengaalsch vuur en vuurpijlen, bragt zij een reeks goed uitge voerde stukken ten gehoore, waaronder het „Wien Neêrlandsch bloed" tot slot, natuurlijk niet ontbrak. Een talrijke menigte bleef tot laat in den avond tegen woordig en nog lang nadat het muziek was afgeloopen toonde eene ongewone drukte in de straten dat men zich dien avond goed geamuseerd had. Bruinisse, 5 Aug. Herstemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen Jan van den Berg Mz. en C. Padmos Johsz. Uitgebragt 72 stemmen. Herkozen Jan van den Berg Mz. met 41 stemmen, terwjjl C. Padmos Johsz. 31 stemmen verkreeg. Ziei'iIczee, 5 Augustus 1885. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN gedaan aan 's Rjjkskustverlichting te Wester-Schouwen, gedurende Julij 1885. Slechts tweemaal kon er water afgetapt worden, en in die twee aftappingen werd slechts 1.7 m.M. ver zameld. De regenhoeveelheid gedurende de afgeloopen maand bleef 71.6 m.M. beneden de gemiddelde hoe veelheid die in de laatste vijf jaren, gedurende Julij, viel. De verdamping en doorzijging bedroeg 0.205 M. Van de aspiranten, die aan het admissie-examen der kweekschool voor machinisten deelnamen, werd o. a. het examen voldoende afgelegd doorA. C. M. Asselbergs (Bergen-op-Zoom) F. C. Baarens (KruiniDgen) en J. C. de Witt Hamer (Goes). De sergeant-tamboer K. Proost van de dd. schutterij te Vlissingen herdacht Zondag den dag, waarop hij, veertig jaren geleden, als tamboer bij genoemd korps in dienst trad. Bij deze gelegenheid ontving de jubilaris, die, on danks zijn reeds gevorderden leeftijd, zijne tegenwoor dige functie nog steeds met lust en jeugdigen ijver bekleedt, van verschillende zijden blijken van belang stelling, waaronder ook van stoffelijken aard. Toen de jongens der Kweekschool te Leiden jl. Zaturdagmorgen het gemeente-zwembassin verlieten werd een marinier, die hen geleidde, door eenige vrou wen aangevallen, gescholden en geslagen, terwijl een oud man hem met een knipmes eene gelukkig niets beteekenende wond aan het hoofd toebragt. De oor zaak daarvan was, dat een der jongens, die bang voor het water was, niet wilde zwemmen en, daartoe ge noodzaakt, vreeselijk gilde, wat het publiek in de meening bragt, dat de marinier den jongen had ge slagen. Tegen een paar vrouwen en den ouden man is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Te Noordwolde werd onlangs eene koe van een landbouwer ernstig ongesteld, zoodat er een paar des kundigen werden geraadpleegd. De hoop op herstel verminderde met den dag, omdat de dikte aan de keel niet was weg te krijgen en de koe het zeer be nauwd had. Een der deskundigen stak met zijn hand tot diep iu de keel van het dier en haalde, o wonder, een groote oude muil voor den dag. De koe begon dadelijk te grazen en was spoedig weer zoo vlug als te voren. Als een bewijs hoe sterk te Venloo de handel in groenten gedreven wordt, kan men melden, dat Maandag 33 wagons groenten, hoofdzakelijk komkom mers voor de verschillende Duitsche markten per spoor van daar vervoerd werden, 21 vrachtkarren werden nog daarbij beladen en vervoerd naar Crefeld en 15 vrachtkarren naar M.-Gladbach. Als men nu nog hierbij neemt, dat er nog bonder de manden met komkommers daar in den omtrek verkocht worden, kan men zich een denkbeeld vormen van Venloo's groentenhandel. Een vermakelijk staaltje van bijgeloof wordt ons uit Muntendam (Gr.) medegedeeld. Volgens zeggen van vele „deskundigen" was het 10-jarig dochtertje van timmerman N. behekst. Bij het openen van de kussens vond men niet alleen kransen, maar compleete vogels, die over de tafel huppelden. Een buurman gaf den raad een en ander over 't vuur te koken. De etenspot werd met een kan melk en de veeren over 't vuur gehangen, na goed in de randen met leem besmeerd te zijn, terwijl vooraf de schoorsteen, het gootgat, de deur en vooral het sleutelgat digt gemaakt waren, om de heks niet te laten ontsnappen. Nu ging men aan het stoken en daar de rook niet ontsnappen kon, was het spoedig niet meer mogelijk een men- schelijk wezen te onderscheiden. Alvorens de deur op verlangen der politie te openen, werd de pot van 't vuur genomen en in een emmer met koud. water gedompeld, waarin de heks verdronken is. Aan de waarheid van dit verhaal bestaat geen twijfel. Men zal zich het berigt uit Muntendam herinneren nu een paar weken geleden, dat daar. de eerste trek schuit in dienst was gesteld. Het schijnt dan toch, dat die Muntendammers wel degelijk met hun tijd een halve eeuw ten achteren zijn. Ds. P. Huët te Goes ziet geesten van afgestorvenen en onderhoudt zich daarmede. Dr. Kuyper neemt hem

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1