ZIKRIkZKFStllF: NIEUWSBODE. No. 5110. Zaturdag 1 Augustus 1885. 4lste Jaarg*. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. N ieu wstijd i ngen. HmcriÖst. 'Sngïianïi. JFranftrtjfe. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franso per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Aan Ouders en Voogden wordt herinnerd, dat bij het hervatten der lessen op 10 Augustus nieuwe leei-liiig-on op school O worden toegelaten. Het Hoofd der School, BASTMEIJER. Gevonden voorwerpen aan het Politie-Bureau te Zierikzee voorhanden, als Een gouden Krulspeld, een Kinderarmbandje met gouden sluiting, een snoer Koralen met dito tonnetje, een gouden Oorbelletje, twee. onderstellen van gouden Oorbelletjes, een verguld Medaillon, twee Armbanden, een snoer Koralen met koperen medaillon, een Kinder schoentje, een wit Strikje, een lederen Band, twee Paternosters, een zwart Schortje, een parlemoer Oor belletje, een Parapluie, een vrouwen Werkschort, een stalen Knipbeursje waarin eenig geld, een linnen Kussensloop, een portemonnaie, een Vrouwenzak waarin naaldenkoker en zakdoek, een paar grijze Kousen, een Duimstoktwee wollen Vrouwendoekentwee halfhemden, een jongensmuts, vijf Kinder wantjes, een Halsdoek, een knipmes, een Dameslaars, een Kinder- horlogie met ketting en eenige sleutels. Rechthebbenden kunnen deze voorwerpen terugbe komen aan gemeld Bureau van Politie. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren voor de Belasting op het Personeel dezer gemeente, dienstjaar 1885/86, (Wijken A en B), die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 Julij 1885. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat zij aan PETRUS JURIANUS BUIJZE koopman, wonende in deze gemeente, en zijne regtverkrjjgenden, vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van zijne bewaarplaats voor Petrolemui, ge legen buiten de Zuidwellebrug, op grond, deel uitma kende van het perceel, kadastraal bekend Sectie D, No. 728. Zierikzee, den 29 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Een verslaggever op politiek gebied zou in deze dagen wel mogen wenschen dat hij, wat de Duitschers Divinestions gabe noemen, bezat. Want het verledene is oud en bekend en het heden biedt zoo weinig nieuws, dat zelts de belangrijkste bladen zich bezig houden met eene uitvoerige beschrijving van de ellen kant, die een vorstelijk bruidskleed versierden. Toch is er genoeg wat op ontwikkeling wacht en straks de wereld in beroering kan brengen. Konden wij nu daaromtrent eenige profetische mededeelingen geven, dan zeker zouden wij het nieuwsgierige, of zoo men wil belangstellende, publiek zeker zeer aangenaam zijn en wij zouden niet verlegen zijn, waar wij een over zicht te geven hebben, dat wij bij den besten wil niet belangrijker kunnen maken. Indien wij ons daarbij op het gebied der gissingen begeven moesten, dan zouden wij al aanstonds een breed veld ons geopend zien, door de nu bevestigende tijding, dat de Mahdi dood is. Ieder begrijpt, dat de ziel der oproerige partij daarmede uitgevaren is en dat de kracht, die door zijn persoon aan twee volge lingen medegedeeld werd, thans geheel verbroken is. Wel is het waarschijnlijk dat een ander zijne rol zal opnemen, want valsche profeten zijn er genoeg, maar eene andere vraag is, of de opvolger talent en invloed hebben zal als zijn voorganger. Misschien is het voor Engeland gelukkig, dat de dood den knoop door gehakt heeft dat zijne legermacht niet vermocht te ontwarren, maar de tijd zal moeten leeren, wat uit deze onverwachte gebeurtenis weder te voorschijn komt. De Engelschen, die aan den dood van den Mahdi ge- looven, gelooven daarom nog niet, dat daardoor een einde zal worden gemaakt aan de beweging in Soedan, maar wel houdt men het er voor, dat het geruimen tijd duren zal, voor een andere leider in zijne plaats kan optreden. Zij oordeelen teregt, dat men van den tijd van verademing, die daardoor aan Egypte gegeven wordt, gebruik moet maken, om een vast plan voor de Engelsche staatkunde in Egypte te bepalen en tegelijk het verdienstelijke garnizoen van Kassala te ontzetten. Ten aanzien van de Afghaansche quaestie kwam niet veel nieuws aan het licht. Het voornaamste nieuws, dat de laatste dagen hebben opgeleverd, is het bericht, dat te Kaboel een opstand tegen den Emir is uitgebroken. Kon men dit als zeker beschouwen, dan zou het van groot gewicht zijn, maar er is al zooveel gelogen in deze zaak, dat het veilig is, niet aanstonds aan de berichten te gelooven, die wel groote onrust verwekken maar dikwijls spoedig blijken uit de lucht gegrepen te zijn. Over het algemeen meenen de Engel schen veel reden te hebben om de Russen te wan trouwen en dat zal dan wel de reden zjjn, dat er zoo weinig voortgang in de zaak is. De Czaar, zegt men, geeft wel hoog op van zijne vredelievende bedoelingen, maar hij toont die niet in daden, want ware dit het geval, dan zou by de Afghaansche grensregeling moeten goedkeuren zooals die door den Emir wordt gewenscht. In de laatste dagen heeft men gelukkig ook_ nog eens wat anders gehad, waarmede men zich kon bezighouden, terwijl het nieuwe kabinet zich toerust om meer handelend op te treden in alle de quaestien die de gemoederen beroeren. Vooreerst waren het de onthul lingen door de „Pali Mall. Gazette" gegeven omtrent de onzedelijke handelingen van sommige hooggeplaatste personen. Ofschoon er nog geene namen genoemd zijn, meent men al meer en meer sommigen te kunnen aanwijzen en, geljjk het met alle schandalen gaat, er wordt vrij wat meer gezegd, dan men verantwoorden kan. Het laat zich echter verwachten, dat de mannen, die met het onderzoek belast zijn, hunne taak, hoe moeilyk overigens, met onpartijdigheid en nauw gezetheid zullen volbrengen en zich niet door per soonlijke consideratiën zullen laten terug houden om de waarheid bekend te maken. Eene andere ge beurtenis, die trouwens voor het land weinig beteekenis heeft, al werd zij druk besproken, was het huwelijk van de jongste dochter der Koningin, de Prinses Bea trice met den Prins van Battenburg. Het waren niet zoozeer de plechtigheden, die daarby plaats hadden, die de aandacht bezig hielden, maar veel meer de bijzondere omstandigheid, dat de Koninginne-dochter niet huwt met een Prins van den bloede. Men gaat zelfs zoover van het eene mesalliance te noemen, maar van den anderen kant acht men het eén huwelijk, dat onder gelukkige omstandigheden gesloten wordt, om dat het geen vorstelijk huwelijk is, zooals die meestal uit koude berekening gesloten worden, maar eene ver- bi ndtenis, die op wederkeerige genegenheid rust. De pasgehuwden zullen bij de Koningin beneden inwonen, voornamelijk omdat de Prinses zoo bijzonder aan hare moeder gehecht is en deze wederkeerig het gezelschap niet missen kan van eene dochter, die zoolang en zoo onafgebroken met haar was en vooral in de laatste jaren haar in hare eenzaamheid tot opbeuring strekte. In Spauje blijft de cholera met groote hevigheid woeden, vooral in de reeds meermalen genoemde provin ciën Valencia en Murcia, waar dagelijks honderde slacht offers vallen. In Madrid is het cijfer slechts klein, maar langzamerhand neemt de ziekte ook in andere oorden des lands toe en, wat het ergste is, ook in Poi'tug-al hebben zich gevallen voorgedaan, wat echter niet te verwonderen is, als men in aanmerking neemt, dat vele honderden derwaarts gevlucht zijn uit de besmette Spaansche gewesten. Debekende dr. Ferran heeft nu weder vrijheid proeven te nemen met inenting. Het schijnt echter dat hij er nog niet recht achter is, hoe deze op de beste wijze kan worden toe gepast. Zooveel is zeker, dat een aantal der door hem ingeënten bezweken zijn. België heeft op dit oogenblik twee speelpoppen, als wij het zoo noemen mogen. Vooreerst de tentoon stelling, die voortdurend vele vreemdelingen lokt, maar naar men zegt,fachterstaat bij die van Amsterdam. Het schijnt wel, dat die ondernemingen, al leveren zij voor nijverheid en kunst niet zulke groote vruchten, toch, om het voordeel dat zij de bevolking aanbrengen in de bevoorrechte stad, zeer begeerlijk zijn. Althans nu nauwelijks die te Antwerpen geopend werd, komt er al bericht uit Parijs, dat men daar eene dergelijke onderneming gaat voorbereiden. De Belgen zijn voorts altijd nog in de weer met nieuwe betrekking tot den Congo. Mag men Duitsche berichten gelooven, dan is de toestand daar niet zoo rooskleurig als het wel schijnt. Men bericht althans dat de Europeanen daar bij menigte sterven en dat de handelszaken, waarvan men zich zooveel voorstelde, ook nog lang niet zoo schitterend zijn. Er is een oogenblik vrees geweest dat Diiitsclx- laiid in botsing komen zou met den Sultan en men verzekerde reeds, dat Duitsche oorlogschepen op de reede van Zanzibar waren aangekomen. Het blijkt echter, dat dit laatste ten eenenzijde strijdig is met de waarheid en dat Bismarck lang zoo oorlogzuchtig niet is, als men heeft willen doen gelooven. Eene vredelievende oplossing van het geschil tusschen de heide vorsten, wordt thans zeker geacht. Uit Londen schrijft men, dat daar afgevaardigden der Boeren uit Zoeloeland zijn aangekomen, om te onderhandelen over de laatste gebeurtenissen in Zuid- Afrika. De oud-president van N.-Amerika, generaal Grant is overleden en algemeen is de rouw over zijn doodzijn lyk zal, alvorens in het graf geborgen te worden, op twee plaatsen voor de belangstellende vrienden worden tentoongesteld. Naar de laatste berigten van het Amerikaansche landbouw-departement, is de met tarwe beteelde opper vlakte met 3 millioen acres verminderd, zoodat de productie 100 millioen bushels geringer wezen zal. Deze achteruitgang van den verbouw moet toege schreven worden aan den lagen prijs der tarwemen beweert toch, dat het telen van dat gewas bij de tegen woordige prijzen van het product volstrekt niet meer rendeert. De rijke en weldadige Israëliet, Sir Moses Mon- tefiore, die zoo krachtig voor de belangen der mensch- heid in het algemeen en zijne geloofsgenooten in het bijzonder optrad, is Dingsdag te Ramsgate, ruim 100 jaren oud, gestorven. üualanfc, Men hoort weder van nihilisten en men vertelt o.a. de volgende twee feiten, welke dezer dagen voorvielen: de czaar heeft bij zijne terugkomst uit Finland een brief ontvangen op rood papier geschreven, waarin hij met den dood bedreigd wordt indien hij langer uitstelt de gevraagde hervormingen toe te staan. Hij vond den brief in zijn paleis (Anitchkoff), op de tafel in zijn kabinet. Een politieagent werd twee dagen later op honderd passen afstand van het paleis van den czaar vermoord. De ongelukkige werd met een ponjaard doorstoken. Het lijk droeg op de borst dit opschrift in roode letters „Ditmaal beginnen wij met een kleine, doch de groote zal niet ontsnappen." Zekere Fallais, een der mannen die in de dagen van Haussmann millioenen vergaarde, die de door trekking van den boulevard St Michel te Parijs uit voerde en onder de rijkste ondernemers van Parys eenmaal een eerste plaats bekleedde, is dezer dagen te Montrouge overledenop stroo. Door dolzinnige speculaties was hij tot den bedelstaf geraakt en in zijn laatste levensjaren werd hij door een bedelaarster onderhouden, die daarvoor de belofte ontving van een aandeel in een erfenis, die hij nog moest krygen. De begrafenis van de zeven personen, die bij het ongeluk te Keulen gedood werden, heeft Zondagoch tend plaats gehad. Verscheidene overheidspersonen en een aantal belangstellenden volgden den stoet, en op het kerkhof was een groote menigte vergaderd. Bij het graf hield een katholiek geestelijke een korte toespraak. Men had Zondagmiddag voldoende zekerheid, dat er niemand meer onder het puin lag. Omtrent de eerste oogenblikken na het ongeluk worden nog eenige bijzonderheden medegedeeldEen man, Schwilgin genaamd, was vlak bij de twee kuizen toen zij instortten. Hij klom, ondanks de steenen en brokken hout die hem tegemoet rolden, op den puin hoop en zag daar een aantal vrouwen en kinderen in hun benarden toestand tusschen het puin. Een dier vrouwen reikte hem haar kind over en werkte zich toen door een opening uit het puin. Weldra waren nog een vijftal andere helpers gekomen zij bevrijdden gezamenljjk een aantal personen en bragten hen in veiligheid. Inmiddels waren ook de brandweermannen gekomen. Zij gingen onmiddellijk aan het werk. Het eerste slachtoffer dat zy bevrjjdden was een kleine knaap, die slechts met één beentje uit het puin stak. Schwiigin wees nu een kamer aan, waarin kjj wist, dat menschen waren. Er werd een gat in de zoldering gemaakteen brandweerman kroop er door, en weldra waren de menschen, die daar bekneld zaten, uit hun vreeselijken toestand bevryd. Zij overstelpten hunne redders met dankbetuigingen. Toen stortte plotseling een nog staand gedeelte van het huis van Lölgen in, en men hoorde luide jammerkreten. De wakkere bur gers moesten nu, om heb dreigend gevaar, de plaats des onheils verlaten, en de brandweer vervolgde met de inmiddels aangekomen pioniers het reddingswerk, dat thans is afgeloopen. Het gevaar van het inslikken van kersenpitten, is dezer dagen weder te Frankfort a/O in een treurig voorbeeld gebleken. Daar is een jong meisje dat, bij het eten van kersen, bijna al de pitten mee had in geslikt, onder hevige pijnen aan een darmverstopping overleden.. Assen29 Julij. Gisteren is bij de arrondisse- ments-regtbank alhier in openbare zitting behandeld de zaak van G. G., een meisje van 12 jaren, die haar vader een pannekoek heeft gebakken, waarin ratten kruit was gemengd en welke, na het gebruik, den dood van haar vader, wonende destijds te Willemsoord, gemeente Emmen, tengevolge heeft gehad. Het kind is ligchamelijk goed, doch geestelijk slecht ontwikkeldlezen en schrijven had zij niet geleerd. Zy schijnt steeds door haar vader ruw behandeld te zijn geworden. Deze was een zeer hardvochtig persoon, die zijn kinderen steeds sloeg en het met zijne vrouw ook niet heeft kunnen vinden, zoodat deze hem had verlaten. Het O. M. eischte, bij monde van den subst. off., den heer Moens, na de lastige quaestie der toereken baarheid op den voorgrond te hebben gesteld, de ver oordeeling van de beschuldigde tot plaatsing in een verbeterhuis gedurende 10 jaren. Over 8 dagen volgt de uitspraak. Amsterdam29 Julij. Een 6-jarig meisje Maandag alhier tot het verrigten eener boodschap uitge zonden, ontmoette in de Wester straat eene vrouw, die het kind opmerkzaam maakte, dat haar oorbelletje los was, de beleefdheid had met de kleine op een stoep te gaan zitten, om het sieraad in normalen toe stand te brengen, en tot overmaat van toegenegenheid het meisje zelf een oliekoek ten geschenke gaf, waar schijnlijk met het doel om zich aan den dank voor zooveel goedheid te onttrekken, verwijderde de vrouw zich ijlings, maar het kind kwam zonder oor belletjes thuis. Klundert29 Julij. Een treurige gebeurtenis waarin het geheele stadje deelt, had hier gisteren na middag plaats. Zekere L. A. de L., een boerenzoon, kwam met een met twee paarden bespannen wagen hollend aanrijden. De wagen kwam met een hoekhuis in aanraking en werd verbrijzeld; het paard werd verminkt, en N. geraakte onder het voertuig. Zwaar aan het hoofd gekwetst werd hij opgenomen, en is dezen nacht aan de gevolgen overleden. Na gedurende eenige dagen met dreggen te heb ben gevischt, werd gisteren in het Hollandsch Diep het lijk gevonden van Francina Schuilei-, huisvrouw van schipper W. van de Klippe, die 22 dezer nabij deze gemeente over boord geslagen is. Goes, 30 Julij. Een goed voorbeeld, dat ook elders navolging verdient. Eenige werkgevers hier ter stede laten hunne werklieden met hunne echtgenooten eene rjjtoer doen, waarvan de kosten geheel komen voor rekening der werkgevers, terwijl de werkman er zelfs niet om verletop Zaturdagavond wordt het volle loon uitbetaald. Een vorige week had dit plaats voor rekening van den heer v. d. Peyl, rijtuigfabrikantthans gunt de heer Sterk zijne ouderhoorigen een dergelijk genot. Mocht men ook elders zich aangespoord gevoelen om dit uitmuntende voorbeeld te volgen. Waar de mensch door eigen schuld al niet toe komen kanEen huisgezin, dat vroeger in goeden doen verkeerde, een uitmuntende affaire bezat, is door eigen schuld langzamerhand achteruit gegaan, niet enkel uit een stoffelijk, maar ook uit een zedelijk oogpunt. Thans, eenigen tijd na den dood van den man, is de vrouw met haar kinderen zonder huis en brengt ze den nacht door in een hok voor varkens bestemd, 'tls vreeselijk, maar weinigen hebben medelijden. Tlioleii. Donderdag avond had in het lokaal „Non Semper" alhier de uitreiking der verschillende prijzen en medailles, behaald op de laatst gehouden tentoonstelling, plaats. De bekroonden waren de HH. L. J. Dorst Cz., P. van der Slikke, J. Rijstenbil, J. Dingemanse, B. G. Friderichs, M. C. van Tilburg, H. Knook, J. W. Wagtho, A. J. Steendijk, L. Groene- wege, A. J. de Wit Andriessen, C. H. A Stoutjesdijk, Chr. de Wit, A. Wagenmaker, J. Streefland, W. C. van der Burght, J. J. de Lange, J. H. van Veen, W. L. Gebraad en A. de Trooije, die een prijs in geld ontvingen en Belia Bestenbroer eene zilveren medaille voor de best gekeurde boter. Vele belangstellenden waren opgekomen om zoowel de uitreiking der be krooningen te zien, als om te genieten van de muziek van het fanfarengezelschap „Concordia" alhier, dat bij deze gelegenheid ook een medaille ontving van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, afd. Tholen, als een blijk van erkentelijkheid voor de opluistering der feesten, door haar bewerkt gedurende de tentoon stelling. De medaille is verguld zilver, op de eene zijde Afd. Tholen 1885, aan het muziekgezelschap „Concordia" te Tholen; aan de andere zijde, Maatschappij tot Be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter J. C. Benteijn van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt afd. Tholen, sprak „Voor zitter van Concordia, bestuurders, werkende leden en gezelschap, het is mij een aangename zaak U een aan denken uit te reiken ter gedachtenis aan het gehouden festivalzulk een festival kan niemand zelfs niet de oudste ingezetene zich herinneren ooit bijgewoond te hebben in het eiland Tholen. Aanvaard mijnheer de voorzitter dit blijk, dat ik in uwe handen steldeze eersteling aan uw vaandel, moge weldra gevolgd worden door vele anderen, opdat bij de volgende ten toonstelling in 1893 uw gezelschap zich met zijne broedergezelschappen kunne meten". Daarop hing de spreker den voorzitter van Concordia de medaille om, waarop deze onmiddelijk het woord nam en den vorigen spreker in naam van Concordia zijnen opregten dank betuigde voor de attentie op heden bewezen. Wat heeft de afd. Tholen, dus sprak hjj, reeds voor Con cordia gedaanZij heeft het ten le. in staat gesteld in aanraking te komen met andere gezelschappen en ten 2e. aan te hooren wat andere gezelschappen kunnen ten gehoore brengen. Vervolgens sloot hij zijne toe spraak met de verzekering dat Concordia in 1893 bij de dan te houden tentoonstelling der afdeeling Tholen, met al hare krachten hoopt ter zijde te staan, waarop hij uitriepLeve de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in het algemeen en de afdeeling Tholen in het bijzonder. De tuin was prachtig verlicht, af en toe bengaalsch vuur en twee luchtballons, waarvan een uitstekend gelukte. Het feest is allerprettigst afgeloopen. Nieuworkerk., 29 Julij. Is de dag van eer gisteren èn voor de gemeente Nieuwerkerk èn voor haar Burgemeester in het algemeen een overgetelijke, heden zou de schooljeugd feest vieren. In den morgen toch verzamelde ze zich op het ge wone uur in de schoollokalen om, zoo ze meende, haar gewoon werk te hervatten. Doch niets van dat alles kon geschiedenwant toen haar door het hoofd der school werd medegedeeld, dat de geachte jubelaris van eergisteren zich ook hun vriend wilde betoonen door hen in den namiddag op krentenbroodjes en chocolade te onthalen, spreekt het van zelf, dat het dwaasheid zoude geweest zijn, de kinderen langer aan de schoolbanken vast te kluisteren. In een wip werden daarom de bordjes verhangen, spoedde men zich naar buiten en toog onder geleide van het onderwijzend personeel met banier en vaandel in de hand, in geregelde orde, al zingende en jubelende door de straten. Wat een vreugd, wat een pretEn de ouders der kinderen juichten natuurlijk mede. Na dien optocht kreeg het jonge volkje vry. af. Doch wat ging die torenklok toch langzaam, som migen meenden clat ze stil stondEindelijk sloeg het 2 ure, en zat men in een wip op zijn plaats. Wat gaan de kinderen toch gaarne school! Tal van liederen werden ook nu aangeheven, en daarop gingen de monden andere diensten bewijzen. Intusschen kwamen de WelEdelAchtb. heer Burge meester en de WelEerw. heer Wierts van Coehoorn met hunne echtgenooten, benevens nog eenige daartoe genoodigde dames, het schoollokaal binnen, en werd een lied aangeheven. Hierop hield het hoofd der school eene toespraak tot de kinderen, rigtte zich daarna tot den gastheer en bedankte dezen voor het gulle onthaal en de vreugde der kinderen bereid. Hierna nam de Burgemeester het woord en bragt in hartelijke bewoordingen hun zijn warmen dank voor het van hen ontvangen geschenk en bezielde hen met lust en opgewektheid, voor het zoo nuttig en nood zakelijk onderwijs, om eenmaal als nuttige burgers in de maatschappij op te treden. En zoo bleef men nog een geruimen tijd al zingende en pret makende bijeen, natuurlijk den hoofdschotel niet vergetende. En met dit kinderfeest eindigt dan ook het zilveren feest van 27 Julij, de dag, waarop de gemeente Nieu werkerk haar waardigen Burgemeester zoo treffende blijken gaf van belangstelling en waardeering de dag, waarop ZEd.Ackb. met een dankbaar hart en bewogen gemoed zich opnieuw aan zijne geliefde gemeente verbond. Dat dan zij en haar hoofd zich nog lang in elkanders bezit mogen verheugen Zierikzee, 31 Julij. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is met 8 van de 10 stemmen benoemd tot hoold der school B (minvermo genden) alhier de heer P. v. d. Have, geb. te Zierikzee, thans te 's Gravesande. Op den heer Boteren brood waren 2 st. uitgebragt. Ingekomen was een brief van het Bestuur der Ver- eeniging »de Ambachtsschool" houdende mededeeling van de gewijzigde statuten. (Dit betreft het reeds vroeger medegedeelde omtrent de Burger-Avondschool). Aan W. R. Erfman wordt 5,60 en de Erven Wed, F. A. Broeksmit 6,16 remissie van den Hoofdelijken Omslag verleend. De Voorzitter deelde mede dat de opbrengst der Tiende-verpachting voor dit jaar was ƒ1872,46, zijnde iets hooger dan 't voorgaande jaar. Ingekomen is een adres van bewoners der Varre- markt en nabijgelegen straten, houdende bezwaren tegen het door eenige landbouw-vereenigingen gedaan verzoek tot verplaatsing der Botermarkt. Adressanten meenen dat die markt in de zoogenaamde Beurs niet aan de verwachting zal beantwoorden en wijzen er op dat zij door eene verplaatsing der markt zeer zouden worden benadeeld. Dit adres is gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. De nieuw benoemde leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S., de heer F. P. Visser, heeft berigt, dat hij zijne benoeming aanneemt. Benoemd tot onderwijzer aan het Huis van Arrest alhier, de heer J. Letzer. Bij het examen voor de hoofdacte te Breda ge houden, is geslaagd de heer J. de Keijzer, geb. -te Cortgene. Men schrijft aan de „Maasbode" Gisteren verkochten te Amsterdam de rondventers haring tot ongekend lage prijzen, nl. de 15 stuks voor 10 cents, en toen dit nog niet wilde vlotten, 20 voor 10 cents, dus een halve cent de haring. Zoo iets zal wel zonder voorbeeld zijn. Te Vlaardingen weet men met de haring geen raad, zoomin met de nieuwe als met de duizende tonnen oude, welke nog in voorraad zijn. De haring vond ten vorigen jare koopers voor 80 de ton thans is men gelukkig als men 6,50 kan maken, want de menschen schijnen dit jaar niet flauw te zyn. Uit Rotterdam gaan haringventers naar de omliggende dorpen en maken er daar nog eenig geld vanin de stad zelf houdt men ze steeds op den ouden prijs van 6 10 cents. Men verzekert, dat de Vlaardingers zeiven tot zekere hoogte de schuld dragen van dezen toestandde aftrek naar het buitenland is niet groot meerAmerika wil geen Hollandsche haring meer, daar zij verzonden wordt in slechte fitsten, die bjj aankomst de pekel hebben verloren, zoodat de visch smakeloos is geworden. Daarom gaan de orders naar Schotland, en staat de Schotsche haring, die vroeger veel minder begeerd werd, thans, bv. te Stettin hooger genoteerd dan de Hollandsche. Maandag middag had in de Jan-Steenstraat te 's Hage een oploop plaats doordien zekere huisbaas eene weduwe, wegens het niet betalen van achterstal lige huurpenningen, uit een zijner huisjes wilde zetten. Juist toen de vroutv even een boodschap was gaan doen, kwam de huisbaas aanstappen met een timmerman, dien hij last gaf alle ramen en deuren uit de woning te nemen. Maar daar komt de weduwe terug, bemerkt wat er gaande is en krijgt een zenuwtoeval. De buren trokken onmiddelijk partij voor de vrouw en een hunner pakte kort en bondig den huisbaas beet en gaf hem een pak slaag dat klonk, zoodat de man niet wist hoe spoedig hij zou weg komen. Een agent van politie die intusschen verschenen was, ried den timmerman aan, ramen en deuren wederom op de oude plaats te herstellen. Zondagavond is te Gouda een droevig ongeval gebeurd. Een ingezetene dezer gemeente was met een drietal kinderen in een bootje aan het varen in het water naby „de Kap", toen zijn zoontje van 5 jaar, door zich over den rand van het bootje te bukken, daaruit sloeg en in het vrij diepe water wegzonk. Bij geen mogelijkheid bleek hij te redden. Eerst levenloos kon hij worden opgehaald. De wanhoop van den on- gelukkigen vader laat zich niet beschrijven. De heer J. W. de Raad, kapitein-kwartiermeester bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, heeft de vorige week het voorregt gehad, zijn 30-jarigen onaf gebroken diensttijd bij de dd. schutterij in Zeeland te herdenken. Na den kap.-kommandant van de Goesche schutterij is de heer De Raad de oudste bij de dd. schutterij in dienst zijnde officier in de provincie Zeeland,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1