ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5108. Dingsdag 28 Julij 1885. 41sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PATENTEN. Het HOOFD van liet Gemeentebestuur te Zierikzee, verwittigt de belanghebbenden, dat de Patentbladen voor het loopend dienstjaar 1885/86, ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van lieden af tot en met Zaturdag eten 1 Augustus e. li. De patentpligtige ingezetenen worden derhalve uit- genoodigd om in persoon hun patentblad te komen afhalen, zullende aan hen, die hierin nalatig mogten blijven, het patentblad worden te huis bezorgd dooi den deurwaarder der directe belastingen, tegen be taling van ÏO cent voor elk patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee, den 27 Julij 1885. J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. HmeriÊa. In ons vorig No. melden wij het overlijden yan generaal Grant, den gewezen President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Na eene maandenlange ziekte bezweek een der meest populaire staatslieden van de Nieuwe wereld. Ulysses Grant, in 1822 te Point Pleasant in Ohio geboren, kreeg zijne militaire op leiding te Westpoint. Hij onderscheidde zich, eenmaal officier zijnde, al aanstonds in verschillende gevechten tegen de Indianen en in 1846 tegen de Mexikanen. In 1854 verliet hij den militairen dienst en vestigde zich op een kleine boerderij in de nabijheid van St.- Louis. Zoodra echter in 1861 Abraham Lincoln zijne eerste proclamatie uitvaardigde, waarbij 75000 man onder de wapenen werden geroepen, keerde hij in actieven dienst terug en had in korten tijd het ge vraagde contingent bijeengebragt. In den oorlog tegen de Zuidelijken onderscheidde hij zich door persoonlijken moed en beleid, zoodat langzamerhand zijn veldheers- roem en daarmede gepaard gaande populariteit eene ongekende hoogte bereikte. Na den oorlog bleef hij opperbevelhebber van de Amerikaansche troepen, nam in 1867 voorloopig het Ministerie van Oorlog waar en werd in 1868 met eene meerderheid van 300,000 stemmen tot President der Vereenigde Staten gekozen. In 1872 werd hij voor vier jaren herkozenvoor een tweede herkiezing deinsde hij echter om verschillende redenen terug en werd door Hayes opgevolgd. Toen deze den 5n Maart 1877 het bewind aanvaardde, verdween hij geheel van het staatstooneel en begaf zich naar de Oude Wereld, waar hij verschillende reizen deed door Engeland, Frankrijk, Italië, Egypte enz. In 1879 reisde hij zelf naar China en Japan, doch keerde in October van dat jaar naar Amerika terug, waar hij te San-Francisco schitterend werd ontvangen. Zijne poging, om in 1880 ten derde male den Presidentszetel, machtig te worden, hoewel zeer zorgvuldig voorbereid, leed schipbreuk op de populariteit van zijn tegencandidaat Garfield. Het geheele land rouwt over den dood van zijn grooten burger. President Cleveland heeft eene proclamatie uitge vaardigd, waarin hij Grant's verdiensten herdenkt, en beveelt dat alle openbare gebouwen gedurende dertig dagen met rouwfloers behangen zullen worden, en bij gelegenheid der begrafenis gesloten moeten blijven. De familie van Grant ontvangt ontelbare bewijzen van deelneming. De beurs te Nieuw-York zal op den dag der begrafenis gesloten blijven. ©ttgelanÏJ. Bij het eiland St. Ouwen is dezer dagen een jonkman, die in het water gevallen was, door zijn Newfoundlandschen hond niet gered, maar gedood. Hij voer met den hond in een boot en wilde hem laten zwemmen maar toen hij het dier in het water gooide kantelde de boot en viel hijzelf er ook in. Telkens nu als hij boven water kwam, zette de hond hem zijn pooten op de schouders, zoodat hij weer zonk. Een man, die zich te water begaf en herhaalde malen naai den drenkeling dook, slaagde er niet in, dezen te redden. Eerst na verloop van een uur werd zijn lijk gevonden. De hond was intusschen bedaard naar land gezwommen en zijns weegs gegaan. HflJSÏUjC. Cholera. De ziekte begint hoe langer hoe heviger om zich heen te grijpenschier eiken dag komen 2500 ziekte- en 1000 sterfgevallen voor. Er zijn nu 15 provinciën, waar de ziekte epidemisch heerscht. Albacete, Alicante, Badajoz. Castellon, Cuenca, Jaen, Madrid, Murcia, Segovia, Soaia, Tarragona, Teruel, Toledo, Valencia, Saragossa. In 16 andere provinciën komen ook ziektegevallen, te zamen gemiddeld 500 per dag, voor. De loop der ziekte is in Noordelijke rigting, waar nog 18 provinciën van de ramp zijn be vrijd. De Ministerraad heeft besloten het Hof aan te raden Madrid te verlaten en naar La Granja te gaan. Nog Zaturdag is daaraan gevolg gegeven. In t begin vau Augustus gaat de Koning nu alleen naar Betela, in Guipazcoa. De premier eu de Minister van Staat vergezellen het Hof. Krachtig worden *de voorzorgsmaatregelen te Madrid voortgezethet maxi mum ziektegevallen was daar 13 in 24 uren niet tegenstaande de cholera in vier dorpen nabjj de hoofd stad hevig woedt. JFtanferijfe. Zatnrdagavond omstreeks elf uur zag men te Parijs in het noordwesten, een hellen gloed in het luchtruim. Weldra bleek het, dat er een vreeselijke brand was ontstaan in de kleine Rue Ganneron, in de nabijheid van de Avenue de Clichy, in eeue- uitgestrekte be waarplaats van meubelhout. De vlammen deelden zich spoedig mede aan de nabij gelegene gebouwen een wijnhuis, een magazijn van granen en andere levensmiddelen, eene reusachtige bergplaats van een tapijtklopper, een loods met hout en steenkolen enz. enz. Men verbeelde zich den vuurgloed, als men weet dat de vlammen in de eerste paar uren steeds meer om zich heengrepen, daar het water slechts langzaam en in onvoldoende hoeveelheid aangevoerd werd. Het huis van den wijnhandelaar werd met bijlen omver- gehakt en men zag vele vaten wjjn op straat door de vlammen aangetast. Eerst te 2 ure 's nachts werd men het vuur meester. Een vijftiental huizen zijn ten deele vernield. Zes h zeven personen, onder welke een brandweerman en een gardien de la paix, hebben brand- of andere wonden bekomen. De schade is zeer groot. Zij wordt op eenige millioenen begroot. XJerliyii, 25 Julij. De „Berliner Börsenzeitung", het hoofdorgaan van den handel alhier, maakt het volgende bekend: Aan de Duitsche Kamers van Koophandel is door de Jfamer van Koophandel te Amsterdam medegedeeld, dat aldaar een naamlooze vennootschap is gevestigd onder den naamAmsterdamsche Rijn-beurtvaart, ten doel hebbende een geregeld vervoer van goederen te water in te rigten tusschen Amsterdam en Mannheim, Ludwigshafen en andere Rijnhavens, voor zooveel het bestuur dat noodig acht. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 250,000, verdeeld in 250 aandeelen van ƒ1000. De vennootschap begint hare werkzaamheden op den dag, wharop de koninklijke goedkeuring op de statuten zal zijn verkregen. De vennootschap is aangegaan voor den tjjd van 25 jaar en eindigt dus op 31 December 1910. Tot directeuren zijn benoemd de heeren J. Ph. Korthals, Eugène Bunge en M. Yoüte. De „Börsenzeitupg" zegt naar aanleiding daarvan: „De beurtscheepvaart was langen tijd in Holland op voorbeeldige wijze ingerigt, en ook verscheiden groote handelshuizen in de Rijnprovinciën onderhielden tot in den laatsten tijd geregeld goederen-vervrachting naar en van Holland en den Boven-Rijn. Hoe de te Amsterdam nieuw opgerigte beurtvaart-maatschappij zich zal ontwikkelen, moet men afwachten. Misschien is het haar mogelijk, het Rijnverkeer met de Hollandsche handelshavens wat meer op te wekken, dan tegen- woordig feitelijk het geval is." Yolgens ingewonnen inligtingen is er tot heden geen voldoenden grond om aan te nemen, dat aan Amster dam als tusschenhaven voor de gesubsidieerde Duitsche stoombooten de voorkeur zal worden gegeven boven Ylissingen, waarop de Rijkskanselier het oog heeft. Instorting van twee huizen te Keulen. Een ontzettend ongeluk is Vrijdag te Keulen voor gevallen. Tegen half één ure ure stortten aan de Houtmarkt aldaar plotseling twee huizen in, die door- verscheidene gezinnen bewoond werden. Na weinige minuten zag men slechts een puinhoop in een dichte stofwolk gehuld. Onmiddelijk snelden de buren en de voorbijgangers toe om over de nog wankelende balken en gebroken dakpannen hen, die onder de puinhoopen bedolven waren, te hulp te komen. Verscheiden vrou wen en kinderen werden onmiddelijk gered. Intusschen was ook de brandweer op de plaats des onheils aan gekomen en begon thans het reddingswerk, dat zooals het zich op dat oogenblik liet aanzien, zeer moeijelijk en gevaarlijk was. Hoe groot het aantal was, dat onder het puin begraven lag, kon nog niet gezegd worden. In de ingestorte huizen waren twee restaurants gevestigd. Om 1 uur waren drie doodelijk gekwetsten, 5 zwaar en 3 licht gewonden te voorschijn gehaald. De ongelukkigen zijn zeer verminkt. In de beide huizen woonden 16 gezinnen, te zamen ongeveer 60 personen tellende, waarvan slechts 5 6 konden vluchten. Behalve de hulp der brandweer werd ook die der pioniers nog ingeroepen. Om één uur stortte nog een gedeelte in. De verwoesting is ont zettend. Voortdurend werden personen gevonden, zoo dat te 2 uur reeds 13 gekwetsten in het hospitaal waren gebragt. in het geheel had men toen 30 per sonen gered. De geredden geraakten, toen zij van de schrik bekomen waren en zich een denkbeeld van de catastrophe konden vormen, in een groote opgewonden heid de ouders riepen om hunne kinderen, de kinde ren jammerden om hunne ouders. Het behoeft niet gezegd te worden dat ook verscheidene doktoren en chirurgijns op de plaats des onheils waren, die de eerste hulp verleenden aan de ongelukkigen voor zij naar het ziekenhuis vervoerd werden. Het reddingswerk werd steeds voortgezet en van tijd tot tijd werd van de puinhoopen der tweede verdieping het commando „halt" gehoord, waarop onmiddelijk een doodsche stilte ontstond, want iedereen wist, dat onder steenen, seherven en gebroken balken nog per sonen zich bevonden men sprak van 50 en dat op het gehoor der stemmen, die luider werden, ge tracht moest worden de ongelukkigen uit hun wan- hopigen toestand te redden. Herhaaldelijk werden dan ook kinderstemmen gehoord en het wegruimen van het puin werd dan ook met de grootste voorzichtigheid, doch met koortsachtige inspanning voortgezet. Tus schen half twee en half drie zijn nog verscheidene personen gewond gevonden en naar het ziekenhuis gezonden. Zooals een man, die in een der huizen woonde, vertelde, heeft hij zijne vrouw en een kind eigenhandig van onder de puinhoopen gehaald. Toen het ongeluk voorviel, was hij in de nabijheid van het huishij snelde toe naar de plaats, waar hij vermoedde dat de zijnen zich in de chaos zouden bevinden, en was zoo gelukkig zijne geliefden, hoewel onder balken liggende, toch nog levend en ongedeerd te redden. Van de tuinzijde werden door eenige werklieden ongeveer 22 kinderen gered. Het is begrijpelijk dat zij, die met den schrik zijn vrijgekomen en slechts eene korte verpleging behoeven, door de buren met liefde werden opgenomen. Om 3 uur ging het gerucht, dat een der eigenaars van een restaurant met een aantal bezoekers, waaronder een kegelgezelschap, zich nog onder het puin bevond, terwijl vier personen in den kelder zaten. De dochter van den restauranthouder stond kort voor de instorting plaats vond aan de deureen dokter, die een patient had bezocht, kwam uit het huis, en deed aan genoemd meisje de opmerking, dat op eigenaardige wijze de kalk van de wanden viel. Hij raadde aan een bouw kundige te halen, om het huis is onderzoeken. On middelijk volgde een geweldig gekraak en de dokter trok het meisje hevig verschrikt met zich op de straat. Toen de stofwolk een weinig opgetrokken was, zagen beiden, aan welk verschrikkelijk ongeluk zij ontsnapt waren. Om half vier werd aan den kant der binnenplaats der ingestorte huizen een aanhoudend schreijen en zachte klaagtoonen gehoord. Het reddingswerk werd aan die zijde door de vrijstaande muren zeer bemoeije- lijkt. Zooals door deskundigen vermoed wordt, is de tusschen de beide huizen staande muur ingezakt, waar na de balken, die uit de ankers werden losgerukt, met alles wat zich in de kamers bevond, naar beneden is gestort. Aan de beide_ zijden waren nog ledige hoeken en naar alle waarschijnlijkheid bevonden zich daar nog de verongelukten. Om half vijf waren in het burgerziekenhuis 25 ge kwetsten opgenomen. Een vrouw moest het been afge zet worden. Een koetsier, die in een der beide huizen woonde, vermiste op dat uur nog vier kinderenzijne vrouw en twee kinderen waren gered. Te vijf uur werden drie vrouwen gevonden, terwijl men intusschen het huilen van een klein kind vernam. Men zocht naai de plaats, van waar het geluid kwam en had spoedig het geluk een ongeveer éénjarig kind onder het puin gelegen voor den dag te halen. Ook een vierjarige knaap werd nög bevrijd, die hoewel ernstig verminkt, nog teekenen van leven gaf. Ten einde het ongeluk nog gruwzamer te maken brak om 6 uur in de nog staande gebleven deelen van een der huizen brand uit. De vlam sloeg weldra vrij hoog. Men vermoedt dat door het wegruimen van puin het half uitgedoofde vuur lucht bekomen heeft. Ten einde het vuur te blusschen, werd gebruik gemaakt van de waterleiding, die eerst afgesloten was, en toen volgde het ongeluk dat thans twee waterpijpen braken en men met eene overstrooming bedreigd werd. Reeds uit een der kelders hoorde men het geroep van een der ongelukkigen„O, mijn kind verdrinkt Vrijdagavond om half acht werden nog verschillende stemmen onder het puin gehoord, zoodat men steeds voortging, pogingen aan te wenden om de nog begra- venen te redden. Van de geredden zijn verscheiden zoo ernstig verminkt, dat aan hun herstel gewanhoopt wordt. De vereeniging van Weldadigheid te Keulen heeft onmiddelijk een beroep op de liefdadigheid van land en stadgenooten gedaan, om de ongelukkigen, die bij deze ramp alles verloren hebben, zoo spoedig mogelijk te kunnen helpen. w Per telegram kortelijks in ons vorig No. medegedeeld). ©elgw. Te Spa heeft Zondagavond een ontploffing plaats gehad onder de muzijktent, terwijl het concert in gang was. Men had het vuurwerk, dat 's avonds afgestoken zou worden, onder de tent geborgen. Men kan begrijpen hoe verschrikt de muzikanten opspron gen. Gelukkig liep alles nog goed af. Breda, 26 Julij. Twee vreemdelingen, zich Ph. en S. Stokvis noemende, kwamen eenige dagen geleden alhier en gaven zich voor oudheidkoopers uit. 'tls nogthans gebleken, dat het koopen van oudheden niet hun eenig doel was; althans bij een meubelmaker kochten ze, zonder betaling, een meubelstuk voor 55, 't geen ze bij den heer L. du Bois al spoedig voor 26 verkochten. Dit door een ander meubelmaker, die voor hunne rekening een buffet naar Rotterdam had verzonden, vernomen wordende, deed deze daarvan aangifte bij de rijkspolitie, ingevolge waaran de wacht meester der maréchaussee P. de Vogel den brigadier zijner brigade naar Rotterdam zond. Deze kwam daar nog juist tijdig aan, dewijl hij bedoelde vreemdelingen juist bezig vond genoemd buffet te ontpakken. Toen zij zagen, dat de politie in deze zaak gemoeid was, boden zij geen tegenstand, zoodat het den brigadier niet moeijelijk viel het bewuste buffet naar Breda te doen vervoeren. Bei-g-en op Zoom, 24 Julij. Met vrij groote zekerheid kunnen wij mededeelen, dat reeds tegen het begin van het volgende jaar aan het zuidelijk grens- plaatsje Nispen een groot station met douanenkantoor zal worden gebouwd, ter vervanging van het ondoel matig station Roozendaal. Vlissïng-en, 24- Julij. Dezer dagen is hier van Antwerpen aangekomen de Ned. bark „Lina", kapt. Bruijn, welk schip door de heeren De Groof en Co. alhier is aangekocht en door de firma na het onder gaan van eenige voorzieningen, in de vaart zal worden gebragt. Vlïssingen26 Julij. De sergeant van het depot van discipline V, die vermoedelijk uit vrees voor straf wegens bet toedienen van slagen aan een collega Donderdag jl. getracht heeft zich het leven te be nemen, is door een raad van informatie, daartoe dooi den commandant aangewezengehoord. Men vleit zich, dat geene termen aanwezig zijn om hem voor den krijgsraad te brengen. Middelburg, 26 Julij. De Zierikzeesche Hoo- gere Burgerschool behaalde bij het eindexamen groot succes. De zes candidaten, de heeren C. J. F. de Graaf, Jhr. C. P. L. van Kinschot, P. A. de Bruijne, P. J. der Weduwen, K. A. van Langeraad en L. Koopman slaagden allen. Van de H. B. school alhier slaagden de heeren W. C. van Gorcom, W. C. de Smidt en C. E. Plugge. Afgewezen werden van Middelburg 1 van Goes 2 candidaten. De camera Incida, die bestemd was voor de tentoon stelling te Antwerpen, zal niet daarheen worden ge zonden. De exhorbitante eisch voor eene nog niet eens gewenschte standplaatsschrikt den vervaardiger af. Zij is nu opgerigt op de loskade en tegen entrée te bezigtigen. Reeds het uiterlijk der „camera lucida" trekt aan. Het prachtige schilderwerk doet den gunstig bekenden decoratie-schilder, de heer Heijboer, eer aan. Het panorama is overschoon en scherp afgeteekend en wint het verre van de bekende panorama's door het leven en de beweging der omgeving. Wij bevelen een bezoek zeer aan. De heer A. Huet, civiel-ingenieur te Delft, ont wikkelt in de „Middelb. Ct." het plan om Vlissingen en Middelburg door een groot kanaal te verbinden met Breda, Tilburg en Den Bosch. Voor een nauwkeurige tereinopneming rekent de heer H., dat ongeveer f 50,000 noodig zal zijn. Yerseke. Zouden voortaan vele pannen in België worden gekalkt, als het aantal pannen dit jaar alhier in zee gebragt circa 18 millioen is, hoeveel zijn daar van dau nieuw aangevoerd en op welk aantal kan men dat gemiddeld per jaar schatten Dit is de vraag die beantwoord moet worden, alvorens men zeggen kan, er zal voortaan te Yerseke jaarlijks een bedrag van zooveel minder worden verwerkt, want van terugvoeren naar België van afgestoken pannen kan geen sprake zijn. Rekent per jaar het aantal nieuw aangevoerde pannen, wegens de uitbreiding der oestercultuur en ter vervanging van gebrokene, op 4 millioen. Het loon opallerlei wijze te Yerseke aan eene gekalkte pan verdiend, door vervoer van de kalk van Krui- ningen (station), 't blusschen van de kalk, 't lossen, kruien en kalken kan op 1 cent worden gesteld. Veer tig millioen maal 1 cent is 40,000 die te Yerseke jaarlijks minder aan arbeidsloon zouden worden uit gekeerd. Nu is het de vraagzouden alle pannenleggers ge bruik maken van eene goedkoopere gelegenheid dan de bestaande? Zouden b. v. zij die slechts 10,000 of 20,000 pannen leggen en die meest zelf kalken na afloop van het dagwerk bij anderen, hunne pannen gekalkt uit België laten komen? Ja want zij sparen uit kaailoon, grondhuur, kruiloon enz. en 't spreek woord is ook voor hen waar»als 't getij verloopt, moet men de bakens verzetten", of men dan al veel of weinig bakens heeft. De kalkerij in België zou het in ieder geval noodig maken aldaar eenige opzigters te hebben. Reken daarvoor een zestal personen tegen 2,50 per dag en per persoon gedurende 3 maanden, dan maakt dit nog een klein bedrag uit om ieders aandeel in eene lading gekalkte pannen te bepalen, zou evenmin bezwaar in hebben. De uitkomst zal leeren of deze quaestie noodeloos besproken is. 's-Gravenpolder24 Julij. Eene buitenge wone drukte heerschte op het anders stille dorp. Van alle zijden kwamen rijtuigen met feestgangersde al- gemeene Zuid-Bevelandsche onder wjjzersvereeniging vierde haar vijftig-jarig bestaan. De school, waar de eigenlijke vergadering zou worden gehouden, en de zaal waar later op den dag het gastisch gedeelte van het feest zou worden gevierd, waren voor deze gele genheid zeer net versierd. Omdat 24 July meer bepaald een feestdag was, waren de werkzaamheden beperkt en was de hoofdschotel de feestrede van den heer J. de Hond van Baarland, den nestor der Zuid-Bevelandsche onderwijzers. Spreker schetste het lief en leed der vereeniging gedurende haar 50-jarig bestaan; dat natuurlijk voor een groot deel was het lief en leed der onderwijzers. Achtereen volgens werden de schoolopzieners J. Ab Utrecht Dresselhuis (tot 1858), Mr. J. H. de Laat de Kanter (tot 1880) en Mr. C. de Witt Hamer voorgesteld met vermelding wat in die kwaliteit, tevens de voorzitters der vereeniging, voor het onderwijs en de onderwij zers hadden verrigt. In 1840 was voor de leden eene begrafenisbeurs opgerigt, later een uitkeerings-contract bij overlijden, in 1845 eene oefenschool (thans normaal school) voor kweekelingen, in 1870 eene spaarbank voor de leden. In 1846 sloot de vereeniging zich aan bij het Nederl. onderwijzers genootschap en in 1863 werd de plaats van bijeenkomst verlegd van Goes naar 's Gravenpolder. Spreker riep de overleden onderwijzers, die eenmaal een sieraad waren van de vereeniging, weer voor den geeBt terug en stelde hen aan de jon gere leden ten voorbeeld. Waren er alzoo in het ver leden der vereeniging veel lichtpunten, de toekomst ligt bij de leden: hun drukt spreker op het hart al hun krachten in te spannen om de vijftig-jarige een lang leven te verzekeren. Ruim 60 leden, waaronder 5 dames waren ter ver gadering aanwezig, terwijl als gasten de districts schoolopziener, W. J. van Gorkom, de Rotterdarasche hoofdonderwijzer de Heer en de predikant van Hoede- kenskerke W. the Gempt de bijeenkomst met hunne aanwezigheid vereerden. In den namiddag werd door allen eene rijtoer ge daan naar Ellewoutsdijk, voornamelijk ten doel heb bende een bezoek aan de vorstelijke schilderijverzame ling van den heer van Hattum, die met de grootste bereidwilligheid zijne eenige verzameling voor de onderwijzers had opengesteld. Van die schilderijen-ver zameling is maar één ding jammer n.l. dat ze zich bevindt te Ellewoutsdijk; te Amsterdam zou ze beter op hare plaats zyn. Dat aan den maaltijd nog menig glas geledigd werd op het voortdurend welzjjn der 50-jarige matrone zal wel, ook zonder opzettelijke vermelding, geloofd worden. Woltaartsdigk, 25 Julij. Uit de stemming voor de periodieke aftreding van twee gemeenteraadsleden is dezer dagen gebleken, dat de drie achtereenvolgens verspreide strooibiljetten op tal van kiezers den in vloed hebben uitgeoefend, om de beide aftredende leden, zoo mogelijk, door andere personen te doen vervangen. Wanneer al wat in die biljetten, tot een grief tegen het gemeentebestuur wordt aangevoerd, opregte waar heid wasdan zou het den kiezers ganse h niet ten kwade kunnen geduid wordendat zij mannen in de plaats stelden, ten einde de kenbaar gemaakte ver keerdheden tegen te gaan. Maar onbegrijpelijk is het te achten, dat men ligtvaardig geloof slaat aan be schuldigingen, welke zonder grond worden opgedischt door leiders, die den moed missen, om openlijk hunne beweringen te staven. Het niet ridderlijk voor den dag durven komen, bewijst toch maar al te zeerdat men geheel iets anders beoogt dan gemeentebelang.' Nieuwerkerk, 27 Julij. Onze gemeente vierde feest. 27 Julij 1860 werd de heer F. Bouman geïnstal leerd als burgemeester dezer gemeente en men wilde dien dag niet onopgemerkt doen voorbijgaan. Dagen te voren reeds was men bezig om alles voor dien dag in gereedheid te brengen en de gemeente een feestelijk aanzien te geven. Voor de woning van den jubilaris had men eene eerepoort opgerigt en de hoofdstraat van het dorp was schoon versierd. Uit bijna iedere woning wapperde de driekleur, 's Namiddags om 3 uur geleidde een eere- wacht de jubilaris van zijne woning naar de keurig versierde raadkamer. De eerewacht was saamgesteld uit een deel van Nieuwerkerks jongelingschap te paard gezetendaarna volgden de leden der rederijkerskamer »Helmers", de leden der zangvereeniging en zijdie geholpen hadden aan de versiering der gemeente. Iedere corporatie droeg een of meer banieren. In de raad kamer wachtten de raadsleden en commissie uit de burgerij den burgemeester op. Hier werden met ge paste toespraken, namens den gemeenteraad hem twee schenkkannen en namens de burgerij een hanglamp en kristalle vaas met zilveren voet overhandigd. De schooljeugd vereerde hem eveneens met een geschenk, terwijl ook van particuliere zijde hem blijken van waardeering ten deel vielen. Nadat dit geschied was, gaf men ieder nog de gelegenheid den burgemeester mondeling te feliciteeren. Hiervan werd o. a. gebruik gemaakt door het onderwijzend personeel, dat, bij monde van het hoofd der school, de heer J. L. van Oost, den jubilaris in hartelijke woorden geluk wenschte. Zierikzee, 27 July. Op de voordragt voor de betrekking van Hoofd der school B (minvermogenden) alhier komen voor de hh. Dormaar van Renesse, Bar- telse van Kruiningen, Boterenbrood van Aalsmeer, van Weele van Duivendijke en van der Have van 's Gravezande. De werkzaamheden aan den Culebia'van de Panama- werken hebben voor onze landgenooten, de heeren J C. Van Hattum en Co. te Sliedrecht, een belangryke uitbreiding gekregen. Hun was opgedragen den berg Culebia van af zijne hoogte tot 5ü meter boven den waterspiegel van het kanaal (bevattende 12 13 millioen kub. meter) in hoogstens 2 jaren af te graven. Deze werkzaamheden vorderen naar wensch. Thans is hun echter opgedragen den geheelen Cule bia weg te ruimen tot den bodem van het kanaal,/- bevattende behalve de bovengenoemde hoeveelheid nog 8 a 9 millioen kub. meter of te zamen 20 a 22 mi'l- lioen.) Dezer dagen is het contract geteekend en/de aannemingssom bepaald op 170 millioen franks. Ver der is hun opgedragen het nog benoodigde materieel voor die uitbreiding dadelijk voor rekening der Papama- maatschappij aan te schaffen en het toezicht; o ver te nemen over het afwerken van het reeds bestelde materieel, benevens voor het vervoer en het opstellen zorg te dragen. Daar de heer Van Hattum zooveel mogelijk het benoodigde in zijn eigen land bestelt, spreekt het vanzelf hoe deze belangrijke aanneming aan onze industrie ten goede komt. Over uitbreiding der werken zijdeling van Culebia wordt onderhandeld. De heer M. Bevelaneder Schoo van Groed?is als adelborst 3de klasse, na afgelegd examen overge gaan in het tweede jaar. Op de lyn RozendaalBergen op Zoom is thans de tweede lyn in gebruik gesteld. KERKNIEUWS. Op 1 Julij waren bij de Ned. Herv. Kerk 276 plaat sen vacant, of 11 minder dan op 1 Jan. 11. Slechts 3 candidaten zijn nog beroepbaar, en wel de heeren J. D. Deltink te Utrecht, J. C. Ruijs te Amsterdam en A. Wellesley. Ds. Ph. Peterpred. te Ginneken en Bazelheeft het beroep naar Serooskerke (W.) aangenomen. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Wolfaarts- dijk ds. H. Elffers te Hillegom. Ds. G. L. Krol, te Lutkewierum heeft het beroep naar Groede aangenomen. Gemengde Berigten. In het Rijlc van den Grooten Mogel heeft een ge meente-ambtenaar, door verraderlyke handelingen, zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1