ZIE1IKZEESCHE NIEUWSBODE. Mste Jaarff. No. 5108. Donderdag 25 Julij 1885. Verschijnt ï)ING-SDAGr, DONDERDAG en ZA.TURDA.Q*. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. -3 regels 30 Ots., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. ADÏ«RTENTIËN, ran 1 BEKENDMAKING. Uitslag Gei* Verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat by de verkiezing, die op den 21e dezer beeft plaats gebad voor vier leden in den Raad dezer gèmeente, ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den eersten Dingsdag in September aanstaande moeten aftreden, de volstrekte' meerderheid van stemmen bebben verkregen, en alzoo zijn verkozen de Heer en Dr. HK. GOEMANS, Mr. H. van MANEN, G. A. de LOOZE en Jbr. Mr. W. A. de JONGE. Zierikzee, den 22 Julij 1S85. De Burgemeester en Wethouders Jr P: N. ERMERÏNS; De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. BEKENDMAKING. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rïkzee maken bekend, dat bij ben een verzoek schrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van ANTHONIUS CHRISTIANUS CORNELIS RIKMANS, voor de benedenvoorkamer van bet buis in de lange Nobelstraat wijk A. no. 29. Zierikzee, den 21 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. COLLECTEUR-KEURMEESTER op de Vischmarkt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken "beleend, dat in die Gemeente tengevolge van bet overlijden van P. TUIJTEL, zijn open gekomen de betrekkingen van Collecteur en Keurmeester op de Vischmarkt. De belooning van den Collecteur bedraagt 2/8 der belasting, volgeriS bet daarvoor vastgestelde tarief door de aanvoerders of verkoopers verschuldigd; die van den Keurmeester 1/2 der belasting, door de koopers verschuldigd Zij, die voor genoemde betrekkingen in aanmerking wenscben te komen, bebooren zich met op zegel ge schreven verzoekschriften tot den Gemeenteraad te wenden. Zierikzee, den 22 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Het zijn niet altijd de oorlogen door een volk ge voerd, de politieke verwikkelingen die in een of ander land voorvallen, die onze belangstelling trekken. Het hart, dat gevoel beeft voor leed en vreugd door anderen geleden of genoten, wordt met weemoed ver vuld, als bet dan de rampen leest, die andere volken teisteren. En soms zijn die rampen van dien aard, dat bet niet enkel medegevoel is, dat daarvoor de oogen opent Er komt ook wel eens eenig eigen belang bij en bet medelijden dat zich uitspreekt in deelnemend beklag, wordt wel eens ingegeven door de vrees, dat dezelfde rampen zich in eigen kring zullen doen gevoelen, welke nauwlijks noodig zijn te zeggen, waarop wij bet oog bebben. Wij denken aan bet on gelukkige Spanje, dat in de laatste weken zoo hevig door de cholera geteisterd wordt. Men zou wel gansch ongevoelig moeten zijn, als men niet met deernis klachten las, die van daar komen en bet is vrij na tuurlijk dat de vrees voor verspreiding der vreeselijke kwaal zich openbaart, waar wij lezen dat duizenden dat land ontvluchten, die misschien zicbzelven reddende bet kwaad bij anderen overbrengen. Wat men voor eenige dagen schreef, dat de ziekte baar hoogste punt scheen bereikt te bebben, is niet bewaarheid. Volgens de laatste berichten kwamen op een dag 1472 gevallen voor, waarvan 657 met doodelijken afloop. Madrid schijnt bevoorrecht te zijn, daar aldaar de minste gevallen voorkomen. De provinciën Murcia en Valencia schijnen bet meest bezocht, maar thans is de ziekte ook in Grenada verschenen, zoodat langzamer hand bet gebeele land daardoor bezocht wordt. Te midden van de verslagenheid, die zeer natuurlijk door het ganscbe land heerscht, houden de republikeinscbe woelingen aan. Nog dezer dagen werd eene samenzwering ontdekt en enkele der schuldigen gevangen genomen. Onder deze bevonden zich ook een kolonel en anderen, die niet tot de mindere standen bebooren. Eene bende vo,n acht gewapende republikeinen, die oproer stookten in de omstreken van Matau in Catalonië, is in banden der overheid gevallen. Ook te Saragosa is eene repu blikeinscbe samenzwering ontdekt. Het schijnt dus wel, dat ook dit kwaad zich meer en meer over geheel Spanje verspreidt. Onder de meest gewichtige tijdingen, die in de vorige week tot ons kwamen, neemt dat omtrent den dood van den Mahdi eene eerste plaats in. Wij zijn gewoon aan tijdingen, die even ras weersproken worden als verspreid en wij durven daarom ook op dit punt geene verzekering geven. Een bericht uit Caïro aan een der Engelscbe bladen zegt echter, dat de tijding van bet overlijden van den valscben profeet algemeen •'geloof vindt bij de Arabieren van de boogere klasse in die stad. Mocht bet waar zijn, dan zou daar door eene belangrijke wending kunnen komen in de Egyptische zaken, maar bet is voorzichtig er niet aan te hechten voor er ineerdere zekerheid is. Hetzelfde, bericht deelde ook mede, dat in Kordasan de hongers nood vreeselijk woedt en dat zich ook in Khartoem zeer groot gebrek aan levensmiddelen doet gevoelen. De aandacht is echter in Engeland in den laatsten tijd minder op Egypte gevestigd. De quaestie van Afghanistan is daar meer aan de orde, maar ook daarin gaat weinig licht op en wil men zich ver genoegen met de verzekeringen van bet Engelsche Kabinet, dat steeds meerdere ophelderingen worden gevraagd en dat men zich steeds vleit met eene vredelievende oplossing. In den loop der vorige week kwamen nog eenige ontrustende tijdingen, als zouden de Russen nieuwe posten op de Afgbaanscbe grenzen bebben bezet, die dan ook eene paniek op de Londen- sche beurs veroorzaakte. Het vermoeden is echter niet ongegrond, dat zij meer van de speculanten dan van de autoriteiten zijn uitgegaan en de Minister ver klaarde dan ook in het Lagerhuis, dat de regeering van die berichten volkomen onkundig was. Het Hooger- buis beeft bet wetsontwerp, waarbij de verkoop van pachtgoederen den pachters in Ierland gemakkelijk ge maakt wordt, bij eerste lezing aangenomen, maar het Lagerhuis verwierp, eu wel zonder stemming, een voorstel van den Ier Parnell om een onderzoek in te stellen naar het bestuur van Lord Spencer voor zoo veel de toepassing der uitzonderingswet daar te lande betreft. Er waren velen ook onder de conservatieven in bet Parlement, die de opheffing der uitzonderingswet op zeer stellige wijze afkeurden. Het Lagerhuis nam in dezelfde zitting de wet aan, waarbij de bepaling wordt opgeheven dat zij, die van Staatswege genees kundige hulp genieten, van bet stemregt worden uit gesloten. Algemeen verheugt men zich daarover omdat deze bepaling de uitsluiting van eenj zeer groot getal kiezers ten gevolge zou bebben. De ontdekkingen in de Engelscbe bladen, omtrent de zedelooze hande lingen, die door vele hooggeplaatste personen worden gepleegdzullen thans ook door de regeering onderzocht worden. De Minister van Binnenlandscbe Zaken beeft in bet Lagerhuis verklaard, dat de regee ring geene moeite ontzien zal, om de schuldigen aan die treurige feiten te ontdekken en te straffen en de commissie die tot onderzoek ingesteld is, beeft reeds zittingen gehouden, waarin de redacteur van het be doelde blad werd geboord. De Fransehe Kamer is nu reeds gereed met de begrooting voor 1886. Wij kennen veel landen, waar men niet zoo vlug daarmede is en die van de Eranscben een lesje zouden mogen nemen. Zij werd met eene belangrijke meerderheid aangenomen, ook de buitengewone begrooting en de wet op de middelen, waarna de zitting werd opgeheven. De Kamer ver- eenigde zich ook met bet voorstel der begrootings- commissie om de opheffing der papierbelasting eerst met December '86 van kracht te verklaren en aldus bet evenwicht op de begrooting van bet tegenwoordige dienstjaar tot stand te brengen. Wordt dit voorstel aangenomen dan vervalt daardoor de verbooging van de belastingen op de fijnere soorten van tabak, eene verbooging, die vrij algemeen werd afgekeurd. De Senaat vereenigde zich met bet tractaat met China gesloten, nadat bet door den Minister Freijcinet ver dedigd en toegelicht was. In Duitschland was de uitsluiting van den hertog van Cumberland nog steeds aan de orde. Of schoon deze vrij zeker is, is men nog lang niet eens, wie de hertogskroon van Brunswijk zal dragen. Het gerucht, dat de vorst van Renss daartoe genomen zou worden vindt nu niet alleen tegenspraak maar de hertog zelf moet verklaard bebben dat hem daarvan niets bekend was. De Grieksehe Minister van Finantiën beeft dezer dagen eene zeer rooskleurige voorstelling ge geven van den toestand der geldmiddelen. Hij beweerde dat de begrooting voor 1886 in evenwicht zoude zyn. Bevoegde beoordeelaars waarschuwen echter om zich geen te groote illusiën te maken. Jaren achtereen was er een tekort van 4 tot 11 millioen drachmen en de bezuiniging, die op de laatste begrooting aangebracht werd is van zeer weinig beteekenis. De fondsenhouders moeten zich dus maar niet aan te blijde hoop overgeven. Nieuwstijdingen. John Jöachde grootste scheepsbouwmeester in Noord-Amerika, is gefailleerd tengevolge van moeijelijk- beden met de regering der Unie3000 werklieden zijn plotseling zonder werk. Het passief is onbekend, maar bedraagt millioenen. &5U. Een zonderling heilige is in Bengalen (Britsch- Indië) opgedokendie naar men beweertde gave bezit om onherstelbare ziekten te genezen. Gedurende den guren tijd, welken wij achter den rug bebben, bragt bij 51 dagen in een water-re servoir door. Het water reikte hem tot aan de kin. Thans leëft bij in een zes voet diep graf, dat geheel toegemetseld is, met uitzondering van een klein gat van ongeveer 2 duim in doorsnede, juist groot genoeg om hem zijn voedsel toe te reiken, dat bestaat uit een sinaasappel of wat granaatappelsap en één amandel. In dat graf is hij van plan 52 dagen aan één stuk door te brengen, met de buitenwereld alleen verbonden door een bel, waarmee bij in geval van gevaar of een ongeluk een signaal kan geven. Ook bedient bij zich van bet belle-touw, om op vragen naar 'zijne gezond heid met een vrolijk klingelen te antwoorden. De „heilige" daalde in zijn graf neer met een bed, eenige heilige boeken, 2 a 3 flesschen rozenwater en eenige fleschjes rozen-olie. Daarna werd by ingemetseld. Boven bet graf werd de grond met aarde opgehoogd en bloemen er in geplant, die nu reeds flink zijn op gegroeid. Van bet rozenwater bedient de „heilige" zich tot bet wasscben van zyn gelaat, banden en voeten, vóór bij zijn gebed verrigt. Onlangs werd uit Bombay een postwissel voor hem ontvangen. Het geld werd door bet gat in 't graf geworpen. Kort daarop zond de „heilige" bet onderteekend ontvangbewijs langs denzelfden weg terug. ©ngtlant. De Engelscb-Russiscbe quaestie blijft nog steeds bet gewigtigste politieke vraagstuk, waarmede men zich thans in Europa nog bezig houdt, ofschoon de berigten met betrekking tot deze quaestie voortdurend gun stiger blijven luiden. Hoewel men nog niet volkomen van bet behoud van den vrede verzekerd kan zijn, be staan er toch voldoende redenen om zich niet buiten gewoon ongerust te maken en niet aan eene vredelievende oplossing te wanhopen. De onderhandelingen tusschen de diplomaten van Rusland en Engeland worden voort gezet en naar men verzekert in een vriendschappelijken geest. Zaturdag hadden drie ministers, lord Salisbury, graaf van Iddlesleigh en sir Hiks Beach, eene confe rentie aan bet Ministerie van buitenlandscbe zaken en na afloop daarvan hield de heer Yon Staal, Ruslands gezant, een langdurig onderhoud met lord Salisbury. Koningin Victoria zal baar dochter Beatrice zelf ten altaar geleiden. Er zuilen 202 gasten zijn aan bet luncheon, dat na de plegtigbeid in Wbippingbam Church wordt gegeven; 40 daarvan zyn van Koninklijken bloede. De aartsbisschop van Canterbury, de bisschop van Winchester en de cleken van Windsor zullen den dienst verrigten. Lord Salisbury en Gladstone zijn ook onder de gasten. De vrijwilligers van Wight zullen de wacht betrekken. De weg van 't paleis te Osborne naar de kerk en van daar naar Cowes zal geheel versierd zijn en met vergunning der Koningin zullen overal stoelen mogen worden gezet en verhuurd om den trouwstoet te zien passeeren. JFrunfertjii. Parijs, 19 Julij. Alle mogendheden hebben thans bare goedkeuring gehecht aan de onmiddellijke uit gifte der nieuwe Egyptische leening. Eene dame te Parijs liet onlangs een kostbare parel ter waarde van ƒ800 in bet vuur vallen. Zij bad baar meubelen, en vooral baar kostbaarbeden, tegen brandschade verzekerd en vorderde schadever goeding van de betrokken maatschappij. Deze weigerde en de dame stelde een regtsvervolging tegen haar in. Maar de regtbank oordeelde, dat bet verbranden van iets in bet haardvuur niet als brandschade beschouwd kan worden, en ontzegde der dame baar eiscb. Door de Parijsche politie zijn nu drie slecht be faamde jongelieden gevat als de vermoedelijke moor denaars van den man, dien men Zondagnacht by bet „Champ de Mars" dood gevonden beeft. Zij ontkennen alle schuld maar de werkman, op wien kort daarna in die zelfde buurt een mislukte moordaanslag werd gepleegd, beeft een hunner berkend als een van zijne aanranders. Jbysttti®. Madi'id, 20 July. De „Gaceta" meldt dat er gisteren 2005 gevallen van cholera en 851 sterfgevallen zijn geweest, van welke 8 te Madrid, 51 in de provincie Alicante, 287 te Aranjuez, 84 in Murcia, enz. Enkele gevallen zijn voorgekomen te Segovia, te Salamanca en te Valladolid. Volgens de officieele opgavevan den 20sten kwamen den vorigen dag in de prov. Alicante 141 cbolera-ge- vallen voor en 51 dooden; in de prov. Valencia 638 en 287in de provinciè Toledo 90 en 35in de prov. Ternuel 58 en 18in de prov. Castellon 218 en 69 in de prov. Cuen^a 59 en 38in de prov. Murcia 215 en 84; te Madrid 12 en 8; te Aranjuez 10 en 3; inde prov. Sorea zijn sedert den 17den waargenomen 150 ziektegevallen, waarvan 60 met doodelijken afloopin de prov. Jaeu 53, waarvan 31 met den dood eindigden; in de prov. Saragossa 347 met 185 sterfgevallen. In eenige plaatsen, waar de cholera zich nog niet vertoond bad, heeft zij zich thans ook geopenbaard onder anderen in Grenada. Eerst thans is de tentoonstelling van scboone kunsten te Antwerpen gereed, Frankrijk beeft 681, België 689, Italië 297, Duitschland 274, Nederland 244, Oostenrijk-Hongarije 195, Engeland 116, Noorwegen 100, Rusland 36, Zwitserland 29, Spanje 23 en Zweden 20 kunstwerken ingezonden.. Aanstaanden Zondag 26 Julij, des middag te 1 uur, zal de nieuwe Schel dekade te Antwerpen feestelijk worden geopend. De Koning van België zal in persoon de opening leiden, en daartoe met de Koningin en verdere familie een tocht langs de kade maken per stoomschip. Stad en Staat hebben te zamen ongeveer 100 mil lioen franken uitgegeven, om van Antwerpen te maken wat bet nu geworden is. Geen wonder dat bet een nationaal feest zal worden, waar half België bij verwacht wordt. De hoofdschotel zal bestaan uit een reusaebtigen stoet van ongeveer 80 wagens, beladen met de artikelen waarin Antwerpen hoofdzakelijk handel drijft, alles be hangen met de noodige vlaggen en wimpels en afge wisseld door korpsen burgerwacht en muziek. Inmiddels worden roei wedstrijden gehouden, geor dend door de Koninklijke Antwerpscbe Roei en Zeil- vereeuigingterwijl des avonds alle kaden zullen verlicht worden, van de scheepvaartbassins tot aan de „Steen". De „Steen" is een zeer oud kasteel, later gevangenis, naar men zegt, dateerende uit de 9de eeuw, waarin een museum van oudbeden is geborgen. Dit gedenk- teeken ia het eenige buis op 200 M. afstand van de rivier, dat niet onder de mokerslagen van de sloopers is gevallen. Uit wanhoop wegens bet niet slagen bij bet examen aan bet Lyceum te Gent, beeft de 19jarige zoon van den bewaarder der hypotheken aldaar zich in de Lys verdronken. Een dameszwem wedstrijd is dezer dagen in bet Koninklijk Badhuis te Brussel gehouden, ten aanscbouwe van een talrijk publiek dat uitsluitend uit dames bestond. Verscheidene der deelneemsters muntten uit door sierlijk zwemmen, snel zwemmen, zwemmen op den rug, springen, duiken enz., en toonden dat het zwakkere geslacht ook in dit opzicht met bet sterkere kan wedijveren. Zierikzee, 22 Julij. In de op beden gehouden vergadering van deu Gemeenteraad is medegedeeld, 'dat zijn ingekomen 2 brieven van Gedep, Staten, hou dende goedkeuring van raadsbesluiten. Aan de erven L. Karreman is afschrijving verleend van diens aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1885, ad J 17,26. Een adres van Mevrouw de wed. Hesta, met verzoek om te mogen worden ontslagen uit hare betrekking van hoofd der meisjesschool, om redenen van gezond heid, met ingang van November a. s., gesteld in banden van B. en W. om daaromtrent de Plaatselijke School commissie te booren. Afschrijving van hoofdelijken omslag over 1885, wegens vertrek naar elders werd verleend aan J. Dekker voor f 7,70en aan J. Gorter voor 18,665. Tot tijdelijk leeraar in de Fransehe taal en letter kunde aan de H. Burgerschool werd benoemd de beer F. P. Visser te 's Gravenbage, met ingang van 1 Sept. a. s., op de aan die betrekking verbondene jaarwedde van ƒ1600, met bepaling dat deze benoeming in eene definitieve zal worden veranderd, zoodra de benoemde de volledige wettelijke bevoegdheid zal bebben ver kregen. De staten van oninbare posten werden vastgesteld als volgt die van den hoofdei, omslag over 1884 ad 302,32 1883 - 21,75 v 1882 - 8,40 bondenbelasting 1884 - 35, Overeenkomstig de adviezen der daartoe benoemde Commissiën werden goedgekeurd de rekening over 1884 van de Gasfabriek, den Straatweg 7ierikzeeBrouwershaven en bet Burgerlijk Armbestuur. Voorts werd door B. en W. medegedeeldhet overlijden van den Collecteur en Keurmeester der Vischmarkt den heer P. Tuijtel en den uitslag dei- verkiezing van Raadsleden, terwijl zij verder kennis gaven, dat zij thans nog niet in staat waren eene aanbeveling te doen voor hoofd van school B, doch dat zij dit binnen kort hoopten te kunnen doen. Te Leeuwarden werd Vrijdag, marktdag, een eigenaardig jubilé gevierd. Het was toen eene halve eeuw geleden, dat Baukje Hofma, vrouw van den oud- strijder van 1831/32 Gerben Pieters Koopman, grenadier te Berlikum, voor bet eerst op de Berlikumermarkt verscheen, om aardappelen en andere landbouwproducten en boomvruchten te verkoopen en sinds daarvan, jaar in jaar uit, wekelijks Leeuwardens ingezetenen kwam voorzien. De nog altoos vlugge koopvrouw, algemeen bekend onder den naam van „Baaije", zou ervaren, dat men dezen dag voor baar niet onopgemerkt wilde laten voorbijgaan. Na afloop der markt werd kaar door een groot getal belangstellenden uit de buurt eu ook uit andere plaatsen der provincie een fraaije leuningstoel, benevens eene keurige bloemtafel met bloemen als blijk van deelneming iu bet baar te beurt gevallen voorrecht aangeboden, waarbij de grenadier "Wenselaar, van Berlikum, baar op hartelijke wijze in de Friescbe taal toesprak. Toen bet oudje zóu ver trekken, kwam bet gebeele personeel marktbestellers, mannen en vrouwen, aanzetten, om baar op baar eere gestoelte te plaatsen en zoo rond te dragen. Uit ver scheidene buizen en van de in de nabijheid gelegen marktschepen was ter barer eere de nationale vlag uitgestoken. Met goed gevolg is o.a. examen in den telegraaf dienst afgelegd door de surnumerairs bij de posterijen A. van Dale te Ter Neuzen, A. Bevin te Yzendijkeen J. Ie Roy te Sluis. Bij bet te Utrecht gehouden examen voor klerk bij de staatsspoorwegen, is geslaagd de beer A. A. Walraven te Ter Neuzen. Bij bet gisteren gehouden examen voor verlos kundige is o. a. geslaagd, Mej. K. Kosten, van Sint Maartensdijk, leerlinge der Rijks-kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. In de gehouden vergadering van bet Nutsdepar- tement Tholen, is tot afgevaardigde ter algemeene vergadering gekozen de heer C. E. Crull en als plaats vervangers de H.H. M. G. van Stapele en Iz. van Gorsel. Vervolgens werd besloten geen enkel amendement te steunen en tegen bet bekende voorstel-Nijmegen te stemmen. Aan bet station Heerenveen boden wel 100 tim merlieden, onder dezen zelfs uit Delft, Haarlem enz., voor 7 8 ct. per uur aan den aannemer van de „Har monie" aldaar hunne diensten aan. Natuurlijk moesten de meesten onverrigterzake huiswaarts keeren. Een 87jarige grijsaard deed den 20en dezer by den ambtenaar van den burgerlijken stand te Ferwerd aangifte van de geboorte van zijn 20ste kind. Men zegt, dat bet plan bestaat, om door de post boden op bet platteland vélocipèdes te doen gebruiken. Zondag ochtend werd te Deventer door een per soon, die toevallig dicht bij de stad in bet kanaal naar Almelo o bezig was met visscben, opgemerkt, dat een met turf geladen schip in zinkenden toestand ver keerde. Hij riep den schipper, die met zyn zoon in bet vaartuig was, eu beiden haastten zich er uit te komen. De lading turf werd nu uit bet vaartuig gebaald en men begon met alle kracht te pompen, waardoor men er in slaagde, het schip grootendeels weder boven water te krijgen. Eene vrouw in een der achterbuurten te Har- lingen was door baren man verlaten, en wilde zich Vrijdagavond van baar kind ontdoen door bet te ver drinken. Gelukkig werd de ontaarde moeder in dit voornemen verhinderd. Door eene joelende en tierende volksmenigte werd zij huiswaarts gebragt. Dezer dagen is te Alblasserdam de volgende briefkaart verzonden, vermoedelijk afkomstig van een kiezer, die niet al te goed bekend was met de wets bepaling, volgens welke om de twee jaren een derde van den Gemeenteraad aftreedt Het gemeen te bestuur van Alblasserdam. Wel edele beren volgens u op roepings brief bin ik nied in staad om den 31 Deze voor De vier lede van de gemeen te raad te stemmen moeten er leden of treden of word bet kolegaa mit vier lede vermederd op zoo een brief boud ik mij beute stemmin. Alblasserdam, 13 Julij 85. U edele Dienaar, (naamt. met fout.) Omtrent den brievengaarder te Pijnacker, tegen wien ter zake van valscbbeid bevel tot gevangenne ming is verleend, meldt de „D. Ct." bet volgende Voor eenige dagen is door den officier van justitie en den inspecteur der posteryen een onderzoek ingesteld naar de kas en de boeken van bet bulppostkantoor te Pijnacker. Dat onderzoek heeft tot de ontdekking ge leid van verschillende onregelmatigheden, zoodat bet bureau naar bet Raadhuis aldaar is overgebragt, alwaar door een beambte van bet hoofdkantoor de postdienst voorloopig werd waargenomen. Sedert schijnen er ook zeer ernstige vermoedens tegen den brievengaarder De B. in zijn kwaliteit van gemeente-ontvanger te zyn gerezen. Hy is althans voortvluchtig. Zaturdagnamiddag beeft eene in bet zwart ge- kleede jonge vrouw in de R. K. kerk op den Singel bij de Torensluis, te Amsterdam, te vondeling gelegd een kind van bet mannelijk geslacht, schijnbaar slechts eenige weken oud. Eene vrouw vond bet kind schrei ende liggen in eene van de banken. De politie beeft den vondeling in bet stads-bestedelingbuis doen opnemen. Ten einde zich in de gevangenis te doen opne men en dit is geschied sloeg Zondagmiddag een schamelgekleede vrouw, terwijl een politieagent in de nabijheid was, in de Warmoesstraat moedwillig een winkelruit stuk. Op de Brouwersgracht bij de Willemspoort te Amsterdam bad Zaturdag een merkwaardige redding plaats. Een tienjarig meisje, in die gracht in bet water gevallen, werd gered door een zesjarigen jongen, die ijlings kwam toeschieten, in het water sprong en de drenkeling zoo lang met bet hoofd boven water hield, tot hij van den kant hulp kreeg. In den Engelscben polder onder Rilland brak Maandag brand uit, veroorzaakt door bet spelen van kinderen met lucifers. De spuit van Rilland was spoedig aanwezig, zoodat met betrekkelijk weinig schade alles afliep, 't Verbrande is verzekerd. Drie beeren, wonende te 's Hage, gingen giste renmorgen van Katwijk uit om in de Noordzee een zeiltochtje te maken met bet doel te Ymuiden binnen te komen. Nabij Wijk aan Zee overviel ben een wind vlaag, waardoor de schuit omsloeg. Een der drie, dè beer De J. is verdronken. De twee anderen werden met moeite door reddingslijnen naar bet strand gebaald. Te Borssele is tot rentmeester van de baronie en Ambachtsheerlijkheid van Borssele benoemd de beer C. Mol Az, wonende in genoemde gemeente. Terwijl Zondag zich te Borssele een ingezeten gereed maakte om naar de kerk te gaan werd by ongesteld en was kort daarop een lijk. De broodbakker E. v. H., uit Hoornaar, reed verleden week met nog iemand van Gorincbem naar buis. Onderweg zagen zij den rijksveldwachter van Noordeloos, die ben onverwacht een schot uit zyn revolver nazond, gelukkig echter zonder iemand te raken. Als reden voor deze daad geeft de veldwachter op, dat v. H. te bard met de bittenkar reed, betgeen bij politie-vei-ordening in die gemeente verboden is. Hij zal echter wegens dezen al te grooten dienstijver geregtelijk vervolgd worden. Op de oppervlakte van de zon vertoonen zich sinds eenige dagen weder kollossale groepen vlekken. De grootste vlek beeft, naar eene oppervlakkige meting, eene breedte van 6000 tot 7000 geograpbische mijlen, bij eene lengte van circa 20,000, eene vlakte, op welke ongeveer 50 aardbollen naast elkaar plaats zouden kunnen vinden. Het donkerste deel van deze groep, dat zich thans iets regts op de zonneschijf be vindt, kan met behulp van een zwart gemaakt glas met bet bloofe oog beschouwd worden. Het stoomschip „Willingale", groot .1998 ton, op reis van Madras naar Boston en 4 Junij van Colombo vertrokken, is den 2 In van die maand bij Kaap Guar- dafui vergaan. De kapitein kwam om 't leven. De stuurman en drie andere opvarenden zyn te Dilsburg aangekomen de overigen zijn vermoedelijk niet gered. Heeft Richard III geroepen: „Mijn koninkrijk voor een paardde erfgenaam van den koning van Gabun, Repontyombo, roept thans„Mijn koninkrijk voor achthonderd francs." Naar de „Telegraphe" mededeelt, beeft de jeugdige negerkoning, Felix Denis Repontyombo, der Fransehe regering zijn troon en rijk voor eene som van acht honderd francs ter overname aangeboden. Is er welligt iemand die wat meer biedt? Eerzuchtige lieden is thans de gelegenheid opengesteld om in Afrika voor een prikje aan een koninkrijk te komen. KERKNIEUWS. Beroeppn bij de N6d. Herv. gemeente te Wissenkerke, Ds. J. Bolkensteijn, pred te Gerkesklooster. Bedankt voor bet beroep naar Woubrugge en aangenomen dat naar Serooskerke (W.) door denbeer Pb. Peter, pred. te Ginneken en Bavel. Bedankt voor O verzande en Driewegen door den beer Y. J. Bootsma, pred. te Lonteren. Als afgevaardigden tot de synode der Christ. Geref. kerk, welke de volgende maand te Rotterdam zal ge houden worden zullen voor Zeeland optreden de predi kanten A. Littooy, te Middelburg en J. Westerhuis, te Ter Neuzen, en de ouderlingen jbr. J. L. de Jonge en B. M. den Boer. ZEET IJ DINGEN. naar zee vertrokken. 21 Julij de Engelscbe barge Adseij, kapt. G. Pitfield, van Dordrecht naar Londen. Gemengde Bei-igten. „Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast" dacht een Hollandsche boerin die doodbaar man ver zocht werd aan een zijner kennissen 12 eijeren van een bijzonder soort kippen ter uitbroeding te zenden. De man verzocht ze voorzichtig in te pakken teneirde bet breken te voorkomen, de goede vrouw vond bet echter verstandiger dezelve maar eerst te koken. De eieren werden afgezonden en na eenige weken had de arme kip die ze onder zich gekregen bad, zich dood gebroeid. Het al 'te voorzichtige vrouwtje zal wel niet licht weder door baar man met zulke commissies be last worden. Een Franseb luchtreiziger die de vorige week te Lorient opsteeg, dreef met zyn balon zeewaarts, sedert is van hem noch van de balon iets vernomen. Dan zal ik bet maar liever beneden houden, zegt bet trotscbe Jantje te Oosterland, wel zweeft mijn geest in boogere sfeeren en bouw ik allerlei lucbtkasteelen, maar mijn ligebaam loopt toch geen gevaar. De direc ties van 150 beetwortelsuikerfabrieken in België bebben besloten den arbeid niet voort te zetten. Te Kiote in Japan is onlangs een nieuwe Boedbistentempel ge bouwd. Het houtwerk en de pilaren werden op bun plaats gebescben met touwen van menscbenbaar ge maakt. „Vrome" Japaneezen bragten bun baar als offer, de priesters sneden bet af en vlochten bet tot touwen. Door den beer Gladstone is, vóór zyn af treden, voor bet eerst een Israëliet tot Pair van En geland verbeven. Hy beeft sir Nathaniel de Rotschild in den Adelstand verheven, en als Lord Rotschild zal in het Hoogerbuis dus zitting worden genomen door den oudsten zoon van den eersten Jood, die ooit in bet Huis der Gemeenten zijne stem uitbragt. Het nieuwe badhuis te Scbeveniugen is op de Amsterdamscbe beurs voor 700,000 en de inventaris voor 300,000 verzekerd. Dat beeft weinig gescheeld zegt eene juffrouw te G. of mijn man was lid van den gemeenteraad geworden en ik daardoor mevrouw, als zij hem maar Caudidaat hadden gesteld en de kiezers hadden hunne stembriefjes ingevuld met zijn naam dan was alles goed gegaan, ik zal nu maar op een volgen den keer hopen. Een ezel met veel gerammel in gedaante van president te Sint. beeft een kolossalen bok geschoten. Iemand te Br. zegt, „al draagt myn dochter een kant tot vogelen gevlochten, al sturen wij ze naar jaarfeest en andere markten, toch gevoelt niemand neiging bet schepseltje in zijn bezit te krijgen. M. te Stavenisse wordt aangeraden geen laster meer van Truitje uit te venten, want bij moest bedenken, dat een ezel zich geen tweemaal aan denzelfden steen, stoot. Aldaar zingt men Neeltje met uw fijn gezicht, Houdt voortaan uw mondje digt. Bekijk men u en uw verwanten, Dan is bet maar aan alle kanten Vroeger, 't gaat toch raar in 't werk, Zat gij deftig in de kerk, Thans is 't maar de kermispret, Waarop gij uw zinnen zet, Eu verheugt u dan bet meest, Als Job bij u is geweeBt. Uitslag der Verkiezing VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. in onderstaande gemeenten Ziexülczee. Van de 423 kiezers hadden 192bunue stembriefjes ingeleverd. Hiervan verkregen de H.H. Dr. H. Goemans 144, Mr. H. van Manen 143, G. A. de Looze 143, Jbr. Mr. W. A. de Jonge 143, P. Waij 46, F. J. van de Ven 43, Jbr. J. L. de Jonge 42, Mr. J. P. N. Ermerins 30 stemmen, terwijl de overige stemmen op verschillende per sonen waren uitgebragt, alzoo zijn herkozeu de H.H. Dr. H. Goemans, Mr. H. van Manen, G. A. de Looze, Jbr. Mr. W. A. de Jonge.' Goes. Uitgebragt 332 stemmen, van onwaarde 1. Hiervau verkregen de H.H. Dr. G. T. Callenfels 319, J. J. Ocbtman 182, J. P. S. Jonquière 130, W. J. van Gorkoin 121, B. van Asperen Vervenne 189, M. de Jonge Jz. 191 en Bosboff 93 stemmen, alzoo zijn gekozen de H.H. Callenfels, Ocbtman, van Asperen Vervenne en de Jonge. TIxolen. Van de 161 kiezers" hadden 110 hunne stem uitgebragt. Herkozen werden de HH. A. van den Burght met 99 en Iz. van Gorsel met 100 stemmen. Brouwershaven. Uitgebragt 61 stemmen. Herkozen de beer G. van Wage met 54. Gekozen de beer J. W. Gast met 45 stemmen. De beer K. v. d. Linde verkreeg 9 stemmen. 33i*xxxixisso. Uitgebragt 86 geldige stemmen. Her kozen de beer Jan Elenbaas Wz. met 61 stemmen. Herstemming tusscben de H.H. Jan van den Berg Mz. met 37 en C. Padmos met 21 stemmen. Haamstede. Ingeleverd 26 geldige biljetten. Herkozen de H.H. M. Bolle Lz. met 24 en A. Blom met 15 stemmen. St. Maartensdijk- Uitgebragt 103 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de beer J. Gakeer 91 en de beer I. Hage Icz. 95 stemmen, zoodat de beide aftredende leden herkozen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1