ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. j\o« 5105. Dintjstitty 21 Julij 1885. 41sle Jaarg. Mr. H. van MANEN, G. A. de LOOZE, Dr. HK. GOEMANS, Mr. W. A. de JONGE. AFKONDIGIN G.~ KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. Sfmcrt&tt. JFranferijit, jfeflwujie. TELEGRAMMEN. Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam Sl^rvcrtentiew. Verschijnt DINGSDA.GDONPERDA.G en ZATURD.VG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maaudags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Door de Liberale Kiesvereeniging zijn tot Candidaten voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad gesteld fde af tredende leden, zijnde de Heeren Eene trouwe opkomst zij den Kiezers aanbevolen. Het stembureau is geopend van 's mor gens 9 tot 'snam. 5 uur. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van het Patentregt van deze gemeente, dienstjaar 1885/86, (wijk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 18 Julij 1885. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 22 Julij e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 20 Julij 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B. School, enz. Te Washington brak Donderdag brand uit in een gebouw waarin vier couranten en eene maatschappij voor electriscbe verlichting hare kwartieren hadden. Daar alle lampen, door de electrische maatschappij be diend, uitgingen, bevond men zich in verschillende deelen der stad plotseling in volle duisternis. Behalve het gebouw verbrande er voor eene waarde van bijna 4 ton gouds. @ngetan). Een Londensch politie-agentDavis vermoedde dat in een huis van Kensingtonpark-gardens dat door de "bewoners tijdelijk verlaten was, omdat bet herstellingen moest ondergaan, was ingebroken. Davis ging bet huis binnen en op de eerste verdieping ont moette hij twee gemaskerde kerels, waarvan een vier schoten op hem loste. (fc'Sfl De politie-officier, die Davis vergezelde en beneden was blijven staan aan den voet van den ladder, die naar de verdieping leidde, wilde zijn kameraad ter hulp snellen, maar de dieven beletten hem dit en haal den den ladder op. Er werd versterking van macht gehaald, en de politie omsingelde het huis. Men vond Davis bewusteloos liggen, doch ontdekte geen spoor meer van de mis dadigers. Vrijdagmorgen gaf de schilder Henry Norman, van Rylston-Terrace, Londen, zichzelf als moordenaar zijner vrouw bij de politie aan. Hij had haar een mes in 't hart gestoken, omdat zij hem ontrouw was ge worden. 3Putistfel«m3si. Te Berlijn heeft een groot aantal metselaars, die sedert geruimen tijd het werk gestaakt hadden, den arbeid hervat. Het schijnt meer en meer dat de alge- meene werkstaking langzamerhand zal oplossen in eenige afzonderlijke, geheel op zich zelf staande groepen van werkstakers. Op dit oogenblik zijn reeds 2204 d. i. ongeveer drie maal zooveel als op den 7en Julij of een vierde gedeelte van bet geheele aantal, weder aan den arbeid getogen. Het loon bedraagt thans 41/» a> 5 mark per dag van 10 uren. Ongeveer veertien dagen geleden, huwde zekere heer K. te Berlijn, en ging met zijn jong vrouwtje een reisje over Brussel en Antwerpen naar Parijs maken. De jonggehuwden hadden den eersten dag van hnn aankomst in de hoofdstad van Frankrijk recht veel schik en wandelden, bezochten een schouwburg en soupeerden kostelijk in een der restauratiën. Toen zij zich echter des avonds naar hun logement wilden begeveD, hadden beiden den naam ervan en van de straat, waarin bet lag vergeteneen commissaris van politie, wiens hulp men inriep, wist geen anderen raad te geven dan in een ander logement intrek te nemen. Den volgenden morgen herinnerde de jonge vrouw zich, dat zij haar moeder een brieve had geschreven op een stuk papier, dat een stempel van het eerste hotel droeg en dadelijk werd nu naar Berlijn geseind met verzoek den naam van dat hotel te willen terug- seinen, daar dit het eenige middel was om, de verloren gegane bagage terug te herlangen. De ouders der jonge vróuw hielden de dépêche aanvankelijk voor een grapje, daar de brief nog niet aangekomen was. ToeD echter een uitvoeriger telegram arriveerde, waarin het zonderling avontuur omstandig werd verteld, ging er een licht op. Geruimen tijd verstreek alvorens de brief kwam, maar toen kreeg de beer M. ook spoedig het adres van het logement op. De bagage werd teruggevonden, maar de jong ge huwden hadden zulk een afschrik van reizen gekregen, dat zij dadelijk met pak en zak naar Berlijn terug keerden, waar zij drie dagen na hun huwelijk reeds weder aankwamen. Uit Parijs wordt aan de „Daily News" melding gemaakt van de volgende mededeeling, welke aan de „Académie des Sciences" zou zijn gedaan Dr. Ferran heeft 47 nonnen, die bij de verzorging van cholera-lijders werkzaam warén, met zijn behoed middel ingeënt, en alle 47 zijn zij dientengevolge ge storven. Dit hoorende, moet Pasteur het volgende gezegd hebben „Indien bij werkelijk de nonnen gedood beeft, dan heeft hij de cholera-smetstof gevonden. Zij werkt nood lottig omdat hij nog niet weet hoe haar aan te wenden. Laat hij wat stof naar Parijs zenden, en binnen acht dagen zal ik haar in eene onschadelijke entstof hebben omgezet. M!aclri«a, 18 Julij. Den 16en kwamen in het land 1743 cholera-gevallen voor en 721 dooden, waarvan te Madrid 12 ziektegevallen en 3 dooden; den 17den was het aantal choleragevallen in Spanje 1371 en dat der dooden 681, waarvan te Madrid 9 ziektegevallen en 4 dooden. Thans is de cholera tot Badajoz doorgedrongen en wel te Don Benito, waar in 12 uren 25 gevallen voorkwamen, waarvan 7 doodelijke. Maandagnacht werd te Yelez-Malaga (Spanje) een schok van aardbeving waargenomen. In den morgen van dien dag werd ook een ligte aardbeving te Smyrna en Chesme gevoeld. iBbitiMïlanÏL In het „Flora-theater" te Zürich had onlangs een woelig tooneel plaats. Een aantal studenten had den, om wraak te nemen op den tooneelspeler S., die eens een hunner van het tooneel af tot de orde geroe pen had, een orkest op eigen hand ingerigt, en toen S., in Gasparone juist een smeltend duet begon, gingen zij met allerlei instrumenten aan het blazen en fluiten. Er werd stilte bevolen, maar bet rumoer werd boe langer hoe erger. Er vloog een vol bierglas op bet tooneel. S. beantwoordde die bom, door een stoel van het tooneel af onder de toeschouwers te slingeren, en nu was het gevecht algemeen. Bierglazen gonsden door de lucht en sprongen als bommen tegen muren en banken uiteen. Het scherm werd neergelaten. Het publiek van de achterste banken trachtte zich meester te maken van de vijftien ergste rustverstoorders, die vooraan stonden. Dezen verschans ten zich achter tafels en bombardeerden hunne aanvallers met glazen, stoelen en andere voorwerpen. De dames, van het tooneel zoowel als van het publiek, vluchtten gillend naar alle kanten. De enkele politie agenten trachtten te vergeefs de orde te herstellen. De grond was bedekt met glasschervengebroken pooten van stoelen, stukken hout, enz. De glasruiten kletterden, en het rumoer werd steeds heviger. Zoo duurde de slag omstreeks een uur. Toen werd er een eind aan gemaakt door de tusschenkomst van een sterke politie-magt. Twee der strijders werden in hechtenis genomen. Zes personen van het publiek werden ernstig gewondeen hunner verloor een oor, door een bierglas dat hem met volle kracht naar het hoofd geslingerd werd. Daarenboven kregen een groot aantal anderen schrammen en builen. Kapitein Martino van het Italiaansche stoom schip „India", die bijna 60 jaren had gevaren, kwam op 8 dezer bij 't invaren van de Mandraccio met het Engelsche schip „Joseph Read" in aanvaring. Hij trok zich dit eerste ongeluk, dat hem ter zee overkwam, zoozeer aan, dat hij zich terstond daarna in zijn hut opsloot en door middel van morphine en chloroform een einde aan zijn leven maakte. Üc<ï«rlaw4ïr. Rotterdam, 17 Julij. Voor de regtbank alhier stond heden ter egt, onder beschuldiging van diefstal in dienstbaarheid, J. Ph J. de V., 24 jaar oud, kantoor bediende, wonende te Dirksland. Hij bekende, zooals hem was ten laste gelegd, in den vroegen morgen van den 2en Junij j.l. uit eene lade van een schrijfbureau, zich bevindende op bet kantoor van den postdirecteur te Dirksland, bij wien hij van tijd tot tijd in dienst was tegen belooning van/0,25 per uur4 rijksdaalders en 1 gulden te hebben genomen en bij zich gestoken. Toen hij het kantoor verliet werd hij aangehouden en voor den burgemeester van Dirksland gebragt, waar bet door hem ontvreemde geld op hem werd bevonden. Ook werd beklaagde daar in bet bezit gevonden van een sleutel, die bij onderzoek bleek te behooren aan den postdirecteur en met welken hij bekende nu en dan de laden te openen, om geld daaruit zich toe te eigenen. Een niet onbelangrijk bedrag werd dan ook op zijne aanwijzing in zijne woning gevonden en aan den postdirecteur teruggegeven. Het O. M. zijn requi sitoir nemende, wees op de omstandigheid, dat bekl., reeds lang verdacht zich geld toe te eigenen, in de fuik liep, nadat men aan stukken geld een merkteeken had aangebragt. Reden tot deze diefstallen bestonden niet, daar bij tot eene zeer goede familie op bet eiland be hoorde en geen gebrek aan geld bad. Het O. M. eischte zijne veroordeeling tot '/s jaar celstraf. Mr. M. W. C. Melcners, advocaat alhier, als ver dediger. optredende, wees op het zeer gunstig verleden van zijn cliënt, die zich in zijne vorige betrekkingen uitstekend bad gedragen, waarvan pleiter getuigschriften overlegde. Hij was o.a. tot op den dag zijner arrestatie reeds 6J/2 jaar werkzaam ten kantore van den ont vanger der registratie te Dirksland. Met het oog op een en ander beval hij zijn cliënt in de clementie der regtbank aan. In deze zaak over 8 dagen uitspraak. Wolfaartsdyk. Door de leden der kiesver- eeniging„Gemeentebelang", is ter elfder ure nog een strooibiljet verspreid, verleidelijk voor die kiezers, welke lichtgeloovig zijn. Goes, 18 Julij. Eeu geheel eigenaardig en geluk kig zelden voorkomende plegtigheid had Zaturdag hier plaats, de sluiting n.l. der meisjesschool voor middelbaar onderwijs, en het daarmede gepaard gaand eervol ontslag van de aan die inrigting verbonden leeraars en leeraressen. Zooals men weet is voor deze school in de plaats gekomen eene meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs, aan welke inrigting alle leeraressen als onderwijzeressen zijn benoemd, terwijl de leeraars hunne hoofdbetrekking bij bet M. O. aan de jongensschool behouden met uitzondering van één den heer P. C. F. Frowein, phil. doctorandus, deze gaf Zaturdag voor het laatst les. Het college van dagelij ksch bestuur, de commissie van toezicht en een aantal oud-leerlingen hadden zich in de school vereenigd om van den vertrekkenden leeraar afscheid te nemen. Zijne mannelijke en vrouwe lijke collega's vereerden hem met een prachtige boeken tafel van bois rustique en de leerlingen een daarbij beboorende sierlijke schrijfstoel. Door den burgemeester werd namens de gemeente, door den heer Ochtman namens de commissie van toe zicht, door mej. Slothouwer namens het onderwijzend personeel en door mej. Massee namens leerlingen en oud-leerlingen de heer Frowein hartelijk toegesproken, Door deze talrijke bewijzen van belangstelling was de heer F. zichtbaar getroffen, en de woorden waarmede bij zijn dank betuigde, waren zeer zeker uit het hart gevloeid. Niettegenstaande de gemeente haar subsidie aan de ambachtsschool verhoogde van ƒ400 op ƒ600, het burgerlijk armbestuur van ƒ200 tot 300 en de provincie van 600 op 900, en er dus per jaar 600 meer aan subsidie wordt onvangen, blijft er nog eene vrij groote som ongedekt om de inrigting voor het onderwijs in de bewerking van ijzer tot stand te brengen. Het bestuur heeft eene leening uitgeschreven van 2000 a 4°/0, die terstond volteekend was. Daaruit zal de vergrooting van het bestaande gebouw en de inrigting van bet aan te bouwen deel tot smederij worden gevonden. De jaarlijksche uitgaven van onder wij zers-tractement en leermiddelen zullen 750 be dragen. Om nu in bet tekort, dat in weerwil van de verhoogde subsidies blijft bestaan, te voorzien, worden pogingen in het werk gesteld om hen die reeds lid zijn te be wegen hunne contributie te verhoogen, en zij, die nog altijd geèn lid waren daartoe de gelegenheid aan te bieden. Mogt het bestuur in zijne pogingen in het belang van den handwerksstand slagen. Tholen, 18 Julij. Gisteren werd alhier de 5e al- gemeene vergadering gehouden der onderwijzersver- eenigingen in het arrondissemènt Tholen. Tegenwoordig waren 51 leden, waaronder 6 dames, benevens de districts-schoolopz. De voorzitter, de heer Mr. L. A. Bijbau, opende met eene nette toespraak de vergadering. Na lezing en goedkeuring .der notulen der vorige algemeene vergadering werd 'overgegaan tot het kiezen eener plaats voor de volgende algemeene vergadering nadat nog vooraf door den voorzitter kennis werd ge geven, dat aan een besluit der vorige vergadering, betreffende een voorstel van den heer Crucq, ten doel hebbende een statistiek van schoolverzuim te ver zamelen, nog geene uitvoering was gegeven, aangezien van andere zijde het voornemen opgevat was een der- gelijken staat op te maken. Doch daar deze commissie wegens slechte medewerking belet werd in haar plan voort te gaan, zoo stelde de voorzitter de vergadering alsnu nog voor het ten vorige jare genomen besluit te handhaven en hieraan uitvoering te geven, waarop de voorsteller, de heer Crucq het woord vroeg en in trekking van zijn voorstel verzocht, aangezien de Minister zich thans met de betrokken zaak bezig hield. Als plaats van samenkomst voor eene volgende al gemeene vergadering wordt door den heer Vermeulen hefc eiland Tholen voorgesteld, op grond dat het nu tweemaal achtereenvolgens in N.-Beveland is geweest en nu dus ook 2 maal in Tholen dient te wezen. Nadat genoemd voorstel nog door den heer Suenne ondersteund was, werd het zonder stemming aangenomen. Betreffende welke plaats zou gekozen worden Tholen of Stavenisse, stelde de heer D_orst, burgemeester van Stavenisse, voor, deze plaats te kiezen, waarmede men door luid applaus zijn instemming betuigde. Van de nu aan de orde zijnde te behandelen onderwerpen, werd overeen komstig het programma het eerste punt: „De waarde van ligchaamsoefeningen" ingeleid door den heer M. Lindhout van Tholen. Op onderhoudenden toon schetste spreker wat ligchaamsoefeningen en ligchaamsbewegingen zijn, welke waarde gymnastische bewegingen hebben voor de ver sterking van het ligchaam. Vervolgens gaf hij eenige oefeningen aan, welke hij het meest wenschelijk achtte. Hij wees er daarna op, hoevelen een verkeerde opvatting van de gymnastiek hadden, door onbekendheid met hare wijze van werking en haren invloed. Vervolgens toonde hij aan le den heilzamen invloed der ligchaamsbewegingen op de spierwerking2e. den invloed die de ligchaamsbewegingen op de beenderen hebben, vooral bij kinderen3e. welk een invloed een krachtige en veelzijdige ligchaamsbeweging op den bloedsomloop heeft4e. hoe de ademhalingsverrigtingen door ligchaamsoefeningen versterkt worden en hoe zij de spijsvertering bevorderen. Spreker toonde vervolgens aan de uitwerking der gymnastiek op den geest. Wegens den reeds te ver verstreken tijd met bet oog op de nog te behandelen onderwerpen eindigt spreker deze voor allen zoo nuttige voordracht, met de vergadering ter overdenking te geven de groote paedagogische waarde die het besproken onderwerp bezit. De voorzitter dankt hierop de heer Lindhout- voor zijne lezing. Het tweede punt„De oude en nieuwe scholen van buiten en van binnen bekeken" werd ingeleid door den heer J. Sturm van Cats. Veel waars was er zeker in deze rede, maar veel nieuws o. i. niet. Doch te oordeelen naar de belangstelling, die de heer Sturm ondervond, geldt het misschien hier ook, dat men graag eens leest of hoort lezen,waarmede men van nabij bekend is. De voorzitter betuigt den heer Sturm den dank der vergadering. Vervolgens stelt de heer Heiboer de vergadering voor, met bet oog op het late uur, het nog door den heer Frijling te bespreken punt aan te houden en over te gaan tot bet meer genoeglijke deel der bij eenkomst, ook met het oog daarop, dat het onder- wij zersgezelschap Tholen, de leden der vergadering een rijtoertje per expres tram naar Bergen op Zoom wenschte aan te bieden en de tijd tot vertrek daarvoor aange broken is. De voorzitter stelt als nu voor het nog te behandelen onderwerp op te nemen als punt ter bespreking in de volgende algemeene vergadering, welk voorstel luide instemming vindt. De voorzitter sluit hierop de ver gadering na in de eerste plaats dank te hebben gebragt aan bet koor zangers, dat onder leiding van den beer van Rooijen, van Poortvliet, in de eerste plaats bij de opening der vergadering een welkom toegezongen bad en vervolgens nog ter afwisseling tusscben de werk zaamheden zich zoo welwillend bad betoond een enkel stuk op aangename wijze ten gehoore te brengen. De stoomtram bragt ons nu naar Bergen op Zoom, waar wij de sociëteit Thalia werden binnengeleid en gele genheid vonden een hartversterking te nemen, tevens kunnende genieten van hetgeen natuur en kunst te aanschouwen geeft. Ongeveer half zes ure verlieten we in bigde stemming Bergen om ons, na vooraf inzage genomen te hebben van eene collectie teekeningen, door leerlingen der Thoolsche normaalschool vervaardigd, te vereenigen aan een gemeenschappelijken disck, waar het regt gezellig toeging en menig hartelijk woord gesproken werd, en waarvan men reeds laat niet dan noode van elkander scheidde. Terneuzeu18 Julij. Wat een verandering op eenmaalAlles was zoo rustig en ieder scheen zóó overtuigd van de wenschelijkheid dat de gemeenteraad zamengesteld zou blijven, zooals bij was, en ziet, daar hadden we gisteravond op eens de bom en kwam de antirevolutionaire partij met twee, zegge twee candi daten voor den dag tegen één liberaal lid. Of de beer Schuurman, Ingenieur bij 's Rijks waterstaat, of de heer G. Wieland voor de eer zal bedanken is nog/nbekend. Zijn wij wel onderrigt dan zou de beer G. Wieland de prioriteit hebben gelaten aan den heer Schuurman. Een waarlijk verstandig besluit. Zeer is bet voor de antirevolutionaire partij te hopen, dat genoemde heel de candidatuur zal aanvaarden; al betreuren we bet stellen van een candidaat ten hoogste. Wjj zijn hier zoo langzamerhand er aan gewoon geraakt, bij de pe riodieke aftredingen geen tegen-candidaten te zien en thans wijkt men van die traditie af. Waarom De heer Schuijlenburg zit nog lias twee jaar en heeft steeds getracht den bloei der gemeente te bevorderen en be hoorde zelfs eenigszins tot de zuinigheidsmannen. Toch schijnt het dat dit hem ook geen genade kon doen verkrijgen in de oogen der andere partij. Misschien is het haar ook te doen om, nu de verhoudingen zijn 6 liberalen tegen 5 anti-liberalen, de schaal ten hare gunste te doen overslaan, en mogt dit met de candidatuur van den heer Schuurman gelukken, dan heefb althans de liberale partij dit voordeel, dat ze een gemoedelijk tegenstander plaats ziet nemen, iemand, die zeer is gezien en wiens capaciteiten waarborgen dat hij be- oordeelen kan wat regt en billijk is, en zich niet zal laten leiden door partijbelang of vooroordeelen. Zieirïlczee, 18 Julij. Gisterenmorgen had hier een treffend voorval plaats. De binnenvader in het Burger-Weeshuis, de heer P. T., wilde door een dak venster eenige werkzaamheden in de goot nazien, waarbij bij het ongeluk had van eene hoogte van p. m. 9 Meters te vallen, tengevolge waarvan hij weinige uren later overleed. De overledene was een algemeen geacht man, terwijl de weezen waarlijk in hem een „Vader" zullen verliezen. De directeur van het Arrest- en Provoosthuis te Haarlem is in beroep gekomen van het tegen hem door de Regtbank aldaar gewezen vonnis, in zake de ontvluchting van G. Visser, De heer Arie Smit te Wissingen is een adres aangeboden, voorzien van 700 handteekeningen van hoofden van huisgezinnen. Op dit adres komen niet voor de namen van leden van den gemeenteraad, van gemeenteambtenaren en van geëmployeerden der maatschappij „De Schelde", wien het met opzet niet is aangeboden. Voor het Geregtshof te Arnhem werd Woens dag de zaak van den voormaligen commissionair in effecten te Wageningen, Van den Steen, behandeld. Op twintigjarigen leeftijd was beschuldigde een com missiehandel te Wageningen begonnen, doch bepaalde zich spoedig niefmeer tot den commissiehandel, maar begon te speculeeren eerst met eigen geld, maar toen dit niet meer toereikend was, met het geld en de effec ten, die anderen hern in deposito hadden gegeven, of tot eenig ander doel hadden ter hand gesteld. Toen beschuldigde derhalve in April 1885 door de regtbank- te Arnhem werd failliet verklaard, bleek het dat van een tal van effecten, hem door verschillende personen ter hand gesteld, geen spoor nieer over was. Dientenge volge stond beschuldigde ter zake van bedriegelijke bankbreuk voor het geregtshof teregt en werd dooi den advocaat-generaal tegen hem zeven- jaren tucht huisstraf geëischt. Beschuldigdes verdediger mr. Colson Aberson, ves tigde de aandacht van het Hof op de personen, die direct of indirect tot beschuldigdes val hadden mee gewerkt, o. a. door hem in het weder beleenen dei- hem toevertrouwde effecten onder het opgeven van een anderen naam en woonplaats, behulpzaam te zijn, verder was verdediger van oordeel, dat de jeugdige leeftijd van beschuldigde en de reeks van arresten, waarbij dit geregtshof hetzelfde misdrijf slechts met celstraf had gestraft, antecedenten waren, die mochten doen ver wachten dat hier geen tuchthuisstraf, maar celstraf zou worden uitgesproken. Na een korte re- en dupliek, waarbij bet openbaar ministerie den verdediger hulde bragt voor zijn uit voerige pleitrede, bepaalde het Hof de uitspraak op Ingezonden Stukken. Aangaande den moord, die Woensdag op een der boerderijen van „Zorgvliet" genaamd Cranenburgh is gepleegdschrijft men het volgendeDe dader, een jongeling van 23 jaar, Nelemans geheeten, had zich tijdens het hooien op Woensdag 11. verhit door sterken drank, en was des avonds, toen er een woor denwisseling tusscben hem en den arbeider Van Sponsen ontstond, zoo spoedig in drift ontstoken, dat hij met een dolkmes v. S. aanviel en hem drie sneden in den hals toebragt en bem de slagader doorsneed. In dien vreeselijken toestand wist de gewonde bet nog een eind ver te brengen, maar hij kon zijne woning niet bereiken en zeeg op een aardappelland neer, alwaar hij denfrvolgenden morgen half vier door zijne makkers gevonden werd. Dr. van der Manden, die inmiddels geroepen werd, kon alleen den dood bevestigen. De Heer Vernée commissaris van politie te Sche- veningen, en vier marechausées waren spoedig op Cranenburgh. De heer Vernée liet Nelemans, die geen poging tot ontvlugten had aangewend, in hechtenis nemen en stelde een voorloopig onderzoek in. De verslagene laat een vrouw met zeven kinderen na. In het „Weekblad der administratie" van 11 Julij jl. leest men de volgende advertentie „Ondertrouwd: J. Prins Jr., dijkgraaf van Waterland en rijksontvanger te Purmerend, weduwnaar van G. Groot, Purmerend, Middelburg, H. van Ginbaren, te Middelburg, weduwe van W. C. Verseput. 18 Juli 1885. Eenige kennisgeving. NB. Door dit huwelijk wil ik trachten eene ach tenswaardige vrouw, de weduwe van een verdienstelijk ambtenaar, schadeloos te stellen voor het onrecht haar aangedaan, door haar en zooveel anderen de aanspraak op weduwen-pensioen te onthouden. J. Prins Jr. De „Prov. Gr. Ct." teekent hierbij het volgende aan Deed de bruidegom als commissaris van bet hulp en waarborg-pensioenfonds en als bestuurder in de broederschap van ontvangers der directe belastingen, herbaalde malen zijne stem hooren, om bij de Regeering krachtig er op aan te dringen, dat van staatswege aan de weduwen der ambtenaren pensioen zou worden toegekend, door dezen voorgenomen stap, op70jarigen ouderdom, toont bij daadwerkelijk hoezeer het lot der weduwen en weezen van ambtenaren bem ter harte gaat. Moge bij, bezield met zooveel zelfopoffering, nog eenmaal bet door velen zoozeer gewensckt pensi oenfonds tot stand zien komen, als vrucht van zijne ijverige bemoeienissen en cordaat handelen. Bij de aankomst^ der reederij-boot „Siegfried' Donderdagmiddag te Nijmegen, had een treurig voor val plaats. De hofmeèster dier boot nam plotseling een revolver en schoot zich een kogel in den mond, die aan de linkerslaap uitkwam. Door een inmiddels geroepen geneesheer werd de dood geconstateerd. De echtgenoote van den ongeluk kige is radeloos en was bijna niet te bewegen het lijk te verlaten. Zierikzee20 Juli. Heden werd alhier op plegtige wijze ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van deu beer P. T., binnenvader in het Burger-Weesbuis. Al de weezen volgden de lijkbaar, een talrijke schare was op de begraafplaats aanwezig en eenige vrienden van den overledene voerden bet woord, wijzende op de vele goede boedanigheden van hem die in den vollen zin des woords »de regte man op de regte plaats was." Londen, 20 Julij. „Daily Telegraph" zegt, dat de Regeering zeer be zorgd is over de voortdurende versterking der Russische troepen bij Afghanistan. Zij verlangt van Rusland vollediger opheldering. KERKNIEUWS. Ds. de Joode maakte gisteren aan zijne gemeente bekend, dat hij het beroep naar Oostzaan heeft aan genomen. Hoe galant een Jan Galant Zich verdedigt in de Krant Met een vreemden woordenschat, Blijken gaf, hoe hij gevat, Van ons Dames slechts begeert, Wat hem streelt en amuzeert Maar voorts troost zoekt in een les. Van den grooten Socrates, Zelfs den God Jupijn verwijt, Dat hij schippert met den tijd; Zaken reoganiseert Waar den man bij profiteert, Zelfs op Poef en op Chignon, Een verwijtend woord verzon. 'k Lachte met den bitt'ren spot, En had werklijk stil genot, Dat mijn doel niet is mislukt, Maar op wonden heeft gedrukt, Dat zelfs een Galant Mijnheer, Riep, schei uit je doet me zeer Eene vronw die voor hare zusters de handschoen opneemt. VERBETERING. In ons vorig nommer komt onder de Nieuwstijdingen voor een berigt uit Ter Neuzen betreffende de stran ding van de Duitsche schooner „Burgemeester Voorn" dit had moeten zijn „Burgemeester Oom" terwijl dit schip niet is gestrand op de „Suikerplaat" maar op de „Spijkerplaat." EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. JULI 1885. Van ZIERIKZEE: 21 'smorg. 8.n, Dond. 23 8. Zaturd. 25 8. Van ROTTERDAM: Woens. 22 'smorg. 11.— i Vrijd. 24 11.—3 Maand. 27 11. De Directeur, A. van GASTEL. Z Donderdag a. s. hopen onze geliefde Ouders <8- H. van den BOOM -8> en Z J- PARET kunne 40-jaxrig-e Echtvereeniging; <8- te herdenken. -e> <8- Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein-Kinderen. Q Zierikzee, 20 Juli 1885. Ondei-trouwd J. W. F. HILWIG Bergen-op-Zoom, A. J. BJERENS. 16 Juli 1885. Bevallen van een Zoon W. P. WISSE— Hopmans. Zierikzee, 17 Juli 1885. Geboren GEERTRUIDA JEANNETTE HERMINA, Doclxtex- van - A. CHR. van den BERG en J. B. van den BERG van der Upwich. Bruinisse, 18 Juli 1885. Bevallen vah een Zoon, H. HENNING Hoppenbrouwer. Zierikzee, 19 Juli 1885. Bevallen van een levenloos Meisje, C. D. JONGMANS—Breugelmans. Zierikzee, 20 Juli 1885. Heden overleed na een langdurig en smarte lijk, doch zeer geduldig lijden mijne innig geliefde Echtgenoote, onze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw MARIA TIMMERMANS, geb. Rietveld, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Namens haar Echtgenoot, I. TIMMERMANS, Kinderen, Behuwd- en Klein-Kinderen. Rotterdam, 16 Juli '85. Gouvernestraat 30. Heden overleed plotseling, tengevolge van een noodlottig toeval, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd-Vader de Heer PIETER TUIJTEL, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Zierikzee, Wed. R. TUIJTELVooren. 17 Julij 1885. H. M. de MOOIJ—Tuijtel. C. de MOOIJ. Heden overleed teu huize zijner Grootouders, ons Zoontje en Kleinzoontje STOFFEL, slechts 5 maan den oud. Ellemeet, Namens Familie, 18 Julij 1885. L. VERJAAL Sz. Algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heere van leven en dood, onzen geliefden Echtgenoot en Vader JOHANNES STRAAIJER, in den ouderdom van zeven-en-vijftig jaar en ruim zeven maanden na een langdurig en smartelijk lijden van ruim 13 maanden, tot zich te nemen. De Heere die niet antwoord van zijn daden, sterke ons in deze zware beproeving. Scharendijke, Wed. J. STRAAIJERJonker. 18 Jqli 1885. JAN STRAAIJER. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Zoon en Broeder CORNELIS JANSSE DEKKER, in den ouderdom van bijna 24 jaren, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden. Zierikzee, A. J. DEKKER. 19 Juli 1885. I. J. DEKKER—Hanson en Kinderen. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw WAGTHO -Verbeek, betuigen bunnen tlauk voor de bewijzen van be langstelling, ondervonden bij het huwelijk van hunnen Zoon. Tholen, 17 Juli 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1