ZlllllkZIIMIII NIEUWSBODE. No. 5101. llste Jaara*. Saturday 18 Julij 1885. Verschijnt DINGSDA.G, DONPERDA.G en ZA.TlTRDA.Gr. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. AD VE RTENTIËN", ran 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Door de Liberale Kiesvereemging zijn tot Candidaten voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad gesteld de af tredende leden, zijnde de Heeren Mr. H. van MANEN, G. A. de LOOZE, Dr. HK. GOEMANS, Mr. YVA. de JONGE. Aan Ouders en Voogden wordt herinnerd, dat bij het hervatten der lessen op 10 Augustus nieuwe leerlingen op school O worden toegelaten. Het Hoofd der School, BASTMEIJER. KENNISGEVING. Opening jagt op Waterwild. De COMMISSARIS des KONINGS in Zeeland gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 9 Julij jongstleden, no. 84; gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staats blad no. 87) maakt bekend dat de opening der jagt op waterwild zijnde eendenduikerswaterhoenderswatersnippen schrieken, kemphanen, strandlooperswulpen en plevieren in deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Maandag 27 Julij aanstaande. Middelburg, 11 Julij 1885, De Commissaris des Konings voornoemd, W. M. de BRAUW. AITK O N D I G I N G. Het HOOFD van bet Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard de kohieren van het Patentregt dezer, gemeente, dienstjaar 1885/86, (wijken A, 33 en O), die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invor dering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 17 Julij 1885. J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Londen16 Julij. Naar de „Standard" meldt, heeft de Engelsche regeering te St. Petersburg ophel deringen gevraagd nopens bet voortrukken der Russen naar deAfghaanscke grenzen. Een schrikkelijke geschiedenis van lijden te midden van het ijs wordt door vier matrozen verhaald, die te Liverpool aangekomen zijn. Zij maakten deel uit der bemanning van de bark „Bayard", die zich op reis naar Québec bevond en in ontzaggelijke ijabanken ge raakte, door welke zij geheel ingesloten en verbrijzeld werd, totdat bet schip zonk. Vier dagen en nachten zwierf de bemanning, een boot met zich meeslepend op het ijs rond, totdat zij eindelijk aan boord van de „May Eouise" werd opgenomen, welk vaartuig ook vastraakte en verlaten moest worden. Op dat oogen blik werd zij door de bark „Brilliant" opgenomen en naar Québec gebragt. In het jaar 1865 had zekere Henson, te Londen, een gehuwd man, met een beeldschoon meisje, de kellnerin Emily Parson, kennis gemaakt. Ter wille van het meisje liet hij zijne familie en zaken in den steektoen hij hoorde dat zij ook met een militair relation had aangeknoopt, snelde hij naar hare woning, ging vreeselijk te keer en bragt Emily ten slotte met een keukenmes een levensgevaarlijke wonde toe. Het meisje herstelde en Herson werd tot een tucht huisstraf van twintig jaren veroordeeld. Toen de man, die geheel en al grijsaard is geworden, dezer dagen op vrije voeten kwam, hoorde hij tot zijn verbazing dat zijne vrouw en Emily boezemvriendinnen waren geworden. Geen van beiden wilden iets van hem weten en de man ging onmiddellijk naar het Geregtsgehof, knielde neder en smeekte weenende om toch maar weder in de gevangenis te worden opgenomen. ti Madrid 15 Julij. Gisteren in Spanje 1608 choleragevallen en 663 sterfgevallen aan cholera, waar van 4 te Madrid en 297 in de provincie Valencia. Uit Madrid verneemt de „Indépendance" dat Bazaine, de bekende oud-maarschalk van Frankrijk, thans brood gebrek lijden zou, zoo niet door enkele liefdadige personen in zijn eenvoudigste behoeften voorzien werd. Voor de regtbank te Weenen stonden dezer dagen twee knapen van 12 en 13 jaren teregt, wegens bet vermoorden van een 10-jarigen schoolmakker. Zij hadden nog een medepligtigemaar tegen dezen, die nog geen tien jaren oud is, kon geen aanklacht worden ingediend. De beide knapen toonden niet het minste berouw over hunne misdaad. De oudste, de voor naamste schuldige, werd tot 18 maanden zware gevan genisstraf, en de jongste tot 3 maanden eenzame opsluiting veroordeeld. dPuttsdil&mfr. In geheel Noordduitscbland hebben vreeselijke on- tve'ders gewoed, die den oogst zwaar beschadigd hebben. Te Düsseldorf werd eene moeder met vier kinderen door den bliksem doodgeslagen. JJranÊ rijft Onlangs werd medegedeelddat te Parijs een „razzia" werd gehouden onder de landloopers en verder gespuis, die bij bet vallen van den nacht bet Bois de Boulogne onveilig maakten. Men begrijpt dus de ont zetting, welke Parijs heeft aangegrepen na een moord, die, met bet doel om te stelen, in den tuin der Tui- lerieën te 1 uur 's nachts is gepleegd. Een bende boeven achter bet geboomte verborgen, heeft zich op een voorbijganger geworpen en den ongelukkige, na hem twee messteken te hebben toegebragt, uitgeschud. De toestand van het slagtoffer is hopelooswat de daders betreft, dezen hebben zich uit de voeten kunnen maken. Ook in de wijk van het Champ de Mars zijn Zondag j.l. op betzelfde uur en nagenoeg op dezelfde plaats twee personen aangevallen. Een dezer bekwam acht messteken en is kort daarop gestorvende andere heeft twee messteken gekregen, alvorens men hem uitschudde, doch gelukkig bleken zijne wonden niet van ernstigen aard te zyn. SMgie. De Koning der Belgen zal den 27 dezerden dag na de inwijding van de Handelskade te Antwerpen, den inzenders der tentoonstelling aldaar een groot feestmaal aanbieden. Hij heeft voor dat doel 75,000 fr. bestemd. JLefterlanb'. Arnhem, 15 Julij. Gisteren stond voor bet Hof alhier teregt Louis te Boekhorst, beschuldigd zijn oom C. H. te Boekhorst, deurwaarder te Gendringen, in den ochtend van den 25en Mei 11. met een pistoolschot te hebben gedood. Meerdere getuigen werden in deze zaak gehoord, waaronder de huishoudster van den vermoorde de hoofd getuige was. Beschuldigde bekende ten volle zijn mis daad- en gaf als oorzaak zijn intieme verhouding tot de huishoudster op, die hem, door haar voorgenomen huwelijk met zijn oom, tot de daad bragt. De Proc.- Gen. nam die oorzaak aan,_.z. i. had de huishoudster getracht het moeielijke probleem, om twee heeren te dienen, op te lossen, wat echter beschuldigde niet verschoonde en eischte tegen hem 15 jaar tuchthuis straf wegens moord met voorbedachten rade, onder verzachtende omstandigheden. Uitspraak beden over acht dagen, In de Nieuwstad te Arnhem is Woensdag bet vijftienjarig dochtertje van B., naar men zegt, tenge volge van het overvloedig gebruik van kersen waarvan zij ook de pitten inslikte, plotseling doodgebleven. 's Gravenlia^e, 16 Julij Een boerenknecht op Kranenburg, op de grens van Loosduinen en Scheve- ningen, kreeg gisterenavond met een arbeider twist. De een, een jongman van 23 jaar, verwondde den ander, een huisvader van 7 kinderen, met een dolkmes zoo ernstig, dat deze heden morgen dood gevonden werd in een aardappelveld. De dader is gearresteerd. Niet zoo bijzonder ongunstig: zoo kan ditmaal het oordeel luiden over den staat der Rijksmiddelen. Nagenoeg alle middelen bragten meer op dan verleden jaar, zoodat het totaalcijfer 8 ton hooger is en aan het eind der zes maanden de opbrengst bijna 2 mil- lioen meer bedraagt dan het vorige jaar. Zonderen wij bet successieregt uit, dat door toevallige omstan digheden bijna 1 millioen meer afwierp, dan houden wij een vermeerdering van 1 millioen over. Deze uit komst is nog slechts betrekkelijk gunstig, als men in aanmerking neemt, dat zij verkregen is niet door het uitzettingsvermogen der bestaande belastingen, maar door belastingverhooging. Immers, de suiker, waarvan men tengevolge van de verhooging van den accijns ruim 3 millioen meer verwacht dan de opbrengst verleden jaar bedroeg, gaf in dit halfjaar reeds 12 ton meer, en het gedistilleerd, waarvan de verwachting minder hoog gespannen was, gaf toch ook, dank zij accijnsverhooging, ruim 3l/2 ton meer. Naar het „Haagsche Dbl." verneemt, liggen op de politiebureaux te Rotterdam meer dan 500 hoeden en petten, die op straat gevonden zijn, voor de regt- hebbenden gedeponeerd. Weinig animo schijnt er te bestaan om zijn hoofddeksel aldaar terug te eischen, daar niemand komt opdagen. Het aantal nieuwsgieri gen, dat door sabelhouwen en steenen gekwetst is, moet groot zijn. Deze heeft een wond op zijn hoofd en gelaat, geene in den hals, anderen missen een stuk van neus of oor, en weer andren loopen mank, enz. Bij velen verging daarom de lust naar het sarren en opruien der straatjongens een kijkje te nemen. Men had er meer dan genoeg van. Tevens verzekert men, dat de burgemeester Zatur- dagavond tot de volksmenigte op de Hoogstraat het woord rigtte en vroeg wat men eigenlijk wilde. Men zweeg, want niemand wist den burgervader te ant woorden. De heeren en dames konden toch moeielijk zeggen, dat zij ooggetuigen wilden zyn van het te ver wachten standje Hetzelfde blad zegt dat een der steenenwerpers in hechtenis genomen is, doch hiervan is te Rottterdam zelf niets bekend. Van goeder band deelt men aan de „N. R. Ct." de volgende cijfers mede, die opnieuw van de toege nomen bruikbaarheid van den Nieuwen Waterweg in het laatste halfjaar getuigen. Van lo. Januarij tot lo. Julij 1885 toch hebben van de 1785 ingeklaarde zeeschepen slechts 17 moeten lichten, waarbij van de 63 lichters is gebruik gemaakt, terwijl over hetzelfde tijdvak van 1884 van de 1774 ingeklaarde zeeschepen nog 30 hebben gelicht met be hulp van 150 lichters. De vader van Jacob Spruit, te Alblasserdam, wiens zoon bij bet breken van de brug aan bet Papendrecht- sche veer te Dordrecht het leven verloor, beeft bij bet gemeentebestuur van Dordrecht een aanvrage tot scha devergoeding ingediend, welke aanvrage by de eerste raadsvergadering behandeld zal worden. Andere inge zetenen uit dezelfde plaats, die bij die gelegenheid te water zijn geraakt en daardoor hunne kleederen in meerdere of mindere mate beschadigd, zagen, schijnen reeds eene schadeloosstelling ontvangen te hebben. Rotterdam, 16 Julij. Alhier is een goed ge slaagde proef genomen met eene nieuwe uitvinding, die ten doel heeft, door middel van een enkelen handgreep het paard of de paarden van een rijtuig los te maken. Dit toestel kan dus voornamelijk dienen ter voorkoming van een ongeluk, wanneer men in een rijtuig zit, waar van de paarden op hol gaan. De zamenstelling komt eenvoudig hierop nederdat er Onder het rijtuig een legger is aangebragt, die aan de voorzijde in verband staat met een kleinen hefboom. Deze hefboom is binnen het bereik van den koetsier of voerman die op den bok zit, maar kan ook binnen bet bereik worden gebragt van de personen die in het rijtuig zitten. Wanneer nu bet paard of de paarden op bol gaan, beeft men slechts even op den hefboom te drukken,d<m zyn zij dadelijk los, en bet rijtuig is geremd. Wel is waar, dan gaan de paarden aan den haal, maar het rijtuig blijft stilstaan. Terneuzen, 16 Julij. Bij de Dingsdag alhier gehouden aanbesteding voor bet bouwen van een onder wijzerswoning bleek de minste inschrijver te zijn, de beer M. D. de Putter alhier voor /'4580, zijnde ƒ1600 beneden de raming. De Duitsche schooner „Burgemeester Voorn" waarvan wij de stranding in ons vorig nummer mededeel den, is gistermorgen by hoog water van de Suikerplaat afgeraakt en heeft zijne reis vervolgd. "Vlïssïug-en, 15 Julij. Het stoomschip „Drenthe" van de Rotterdamsche Lloyd zal morgen van Rotter dam bier aankomen, om aan het etablissement der maatschappij „De Schelde" belangrijke veranderingen en herstellingen te ondergaan. Twee aan de fabriek „De Schelde" vervaardigde nieuwe stoomketels zullen in bet schip worden ge plaatst, ter vervanging van de thans daarin aanwezige vier ketels. Zy zullen evenveel stoom kunnen produ- ceeren als deze, doch aanzienlijk minder ruimte inne men, welke besparing ten goede komt aan het laadvermogen. Voorts worden de compound-machines veranderd in drievoudig expansie systeem, en verdere herstellingen en vernieuwingen van meer of minder belang aan schip, machines en tuigage verrigt. Hiertoe zal de „Drenthe" ruim een paar maanden aan de werf „De Schelde moeten blijven liggen, en zal deze gedurende dien tijd aan vele handen werk kunnen verschaffen, waarnaar, in den tegenwoordigen slappen tijd, menigeen verlangend uitziet. Goes, 15 Julij. De uitslag van het overgangs examen aan de Hoogere Burgerschool is, dat bevorderd werdenvan de voorher. klasse naar de le klasse 16 jongens, van de le naar de 2e klasse 13 jongens, van de 2e naar de 3e klasse 10, voorwaardelijk 1, varl de 3e naar de 4e klasse 7 jongens, van de 4e naar de 5e klasse 9, voorwaardelijk 1. Dezer dagen vierde een geacht ingezeten, de heer G. Braam, onderwijzer in het teekenen en schilderen, zijn tachtigste jaardag. Van vele zijden, niet het minst van zijne vroegere en tegenwoordige leerlingen, ontving de achtenswaardige grijsaard, vele bewijzen van belang stelling. Niettegenstaande zijn gevorderden leeftijd, gaat de heer Braam nog steeds voort met het geven van onderwijs. Goes, 16 Julij. Met algemeene stemmeu is de wethouder Ochtman op nieuw candidaat gesteld, en zoo iemand, dan verdient dit aftredend lid een ver nieuwd bewijs van vertrouwen der kiezers. Vólkomen op de hoogte van dat deel der zorgen van het gemeente bestuur, waarmede hij meer in het bijzonder belast is, de openbare werken, is zijne herkiezing volstrekt on misbaar. "Wanneer men bedenkt, dat bet Sas dringend behoefte beeft aan nauwlettend en deskundig toezicht, dan kan een vernieuwd mandaat voor den beer Ocht man niet uitblijven. Gedurende het zesjarig tijdvak van het wethouderschap van den heer Ochtman zijn aan wegen en openbare gebouwen tal van verbeterin gen aangebragt, zonder dat de belastingen moesten worden verhoogd. Waar elders de niet-berkiezing van den heer Ochtman eene ramp voor de gemeente wordt genoemd, daar ligt het aan de kiezers om die ramp van de gemeente af te wenden. De heeren Jonquière en van Gorkom zijn niet alleen volkomen onafhankelijk, maar ook zeer bekwaam; zij zouden als raadslid uitstekende diensten kunnen bewijzen. Dr. Callenfels is gedurende eene reeks van jaren lid van den gemeenteraad; hij is een van de meest populaire personen in deze gemeente en daar bij door beide partijen wordt aanbevolen, is zijne herkiezing zeker. Zaturdag a.s., te 11 uren des voormiddags, zal de middelbare school voor meisjes te Goes op plegtige wijze gesloten wordenalle oud-leerlingen dier school zijn verzocht de uitvaart by te wonen. St. Maai'tensdyk, 16 Julij. Heden middag zette een alhier onbekende duif zich neder op bet dak van een woonhuis. Een oogenblik daarna tuimelde zij van daar naar beneden in den tuin van den beurt schipper A. Vermeulen en bleek doodgevallen te zijn. By onderzoek bespeurde men, dat bet een postduif was, voorzien van het merk „Excelsior" Zierikzee 248 1885. Verder was nog te onderscheiden den indruk van een merk, 't welk evenwel moeielijk leesbaar was. Zierikzee, 18 Julij. Naar wij vernemen zijn thans aan de leden van den gemeenteraad toegezonden de Gemeente-verslagen óver de jaren 1881 en '83, met de toezegging dat de Verslagen over 1882 en '84 spoedig zullen volgen. Wij willen hopen dat ook nu spoedig zal worden voldaan aan de laatste zinsnede van art 182 der Gemeentewet, waarbij bepaald wordt dat de Verslagen verkrijgbaar gesteld moeten worden, opdat wij een 4jarig Overzicht kunnen geven. Onder de geslaagden voor Cadet aan de Kon. Mil. Academie te Breda komt voor de beer J. M. Benteijn te Tbolen. Een rustig wandelaar te Leiden meende Zondag middag, dat een kind in den Rijn viel. Zonder zich een oogenblik te bedenken, begaf hij zich te water en had het geluk een dameshoed, die door een windvlaag was afgerukt, op het droogc te brengen. 'sMans hulpvaardigheid lokte natuurlijkerwijze veel vroolijkheid uit. Dat het zich baden in een rivier, vooral voor ongeoefenden, zeer gevaarlijk is, bewijzen de volgende treurige ongevallen, die daaraan hun ontstaan te danken hebben. Twee jongelieden, knechts van een boer, wilden in de Lek bij Beusicbem gaan baden, doch zonken spoedig weg. Den anderen morgen werden hunne lijken gevonden. Te Arnhem verdronk Zondag bij bet zwemmen in den Rijn een zekere B. W., oud 15 jaar; zijn lijk is nog niet teruggevonden. In de Sexbierumervaart nabij Harlingen verdronken Zondag twee broeders. De een kreeg kramp onder het zwemmen en zonk in de diepte; zijn broeder sprong hem onmiddellijk na, doch werd het slagtoffer zijner broederliefde. In den IJsel bij Deventer is Maandagmorgen bet lijk van een jongen van 12 a 13 jaren komen aan drijven van den kant van Zutfen. Hij was geheel naakt de jongen is alzoo hoogst waarschijnlijk met zwemmen verdronken. Zaturdag in den laten avond zijn in de rivier de Lek te Wijk bij Duurstede bij bet zwemmen twee oppassende boerenknechts verdronken. Dë lijken zijn na lang zoeken gevonden". In de Harlingervaart, nabij Leeuwarden, is Zondag namiddag een tienjarige jongen verdronken. Vier polderlieden, die met een roeiboot in de nabijheid waren, hebben na veel moeite het lijk gevonden, doch durfden bet niet geheel uit het water halen, vóórdat de politie ter plaatse kwam. Te Steenbergen had Maandag op de bouwhoeve van den heer W. van Sliedregt een treffend ongeluk plaats. Zijne blinde en hoogbejaarde, bij hem inwonende bebuwdmoeder werd door eene molenaarskar, die op de werf stond om graan te laden, en waarvan bet paard schrikte en op bol ging, zoodanig gekneusd, dat zij reeds eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Een gehuwde vrouw van even 30 jaren werd te Leek dood in baar bed gevonden. Naast haar lag de jeneverflesch. Men zegt, dat zij den dag voor baar dood niet minder dan 22 maatjes naar binnen bad KERKNIEUWS. Ds. A. de Joode, pred. te Eikerzee, heeft bedankt voor bet beroep naar Hontenisse. Bedankt voor bet beroep naar de Chr. Geref, gem. te Haamstede door ds. C. Steketee te Veere. In de geopende zitting der Algemeene Synode werd benoemd tot president dr. J. K. Kocbtot vice-pre sident J. C. Verboefftot secundus C. F. Zeemau. I' E DIKE E U K T E IN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag lO Julij 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zondag 21. Gemengde Bex-igten. In bet krankzinnigen-gesticht Meerenberg worden thans ruim 800 personen verpleegd. Een liefhebber van kegelen te Regensburg verloor op één middag daarmede 2700 Mark. De koffijhuishouder, die zulk boog spelen duldde in zyne uitspanning, zal geregter- lijk vervolgd worden. Te Chicago is het Onze Vader uitgegeven, gedrukt in 189 talen. Uit Arnhem is aan cle Veeartsenijschool te Utrecht opgezonden eene kolossale koelever, wegende 25 kilo. In de Indische Lokomotief leest men het volgende „Gevallen van een hoogte van 9 el, nl. van het dak van de Chinesche kerk in de Kampong Sebandaren, is gisteren een Koeli, die daar lag te slapen. Toen hij wakker werd, was hij dood." Iu Engeland worden voor renpaarden buiten gewoon hooge prijzen besteed. Dezer dagen werd be steed: voor een driejarige merrie ƒ105,600, eene evenoude hengst f 103,200 en voor een tweejarige dito ƒ54,000. Te Naarden zijn uit een tot de vesting werken behoorend, gebouw 4600 ledige patroonhulzeu gestolen. De volgende vriendschappelijke brandbrief werd dezer dagen te Leeuwarden ontvangen„Amice, door dezen laat ik u weten eenige letteren te schrijven. Amice Boektneijer, als gij mij niet binnen den tijd van drie dagen geen ƒ100 stuurt, dat ik niet naar Amerika kan komen, dan zal ik u vrouw en u met een dolk doorboren en steek ik u geheele boel in den brand. Zijt gegroet van uwe Amice K. Martens."Een-pik draad te Wolfsdorp moest zich niet te veel met de verkiezing inlaten; laat de man beseffen dat hij van een ieder moet leven, anders zou bet voor nog wel eens nadeel kunnen zijn. Een uitbelder te Ter Neuzen moest zich niet verbeeldendat hij eene smidsdochter kan krijgen, want die houdt hem toch maar voor 't lapje. „Wel, wel", zegt Arie te Oplaat, „wat ben ik blij dat mijn hospita ver trokken is naar O..Tonge, nu heb ik vrij toegang." Een zoon van een meelzak te Wolfsdorp moest zich niet verbeelden dat bij Maatje uit __Nazereth kan krijgen. Zij is op hem niet gesteld, of hij komt uit het brillenhuis. De kleur verschilt ook te veel. „Het is jammer" zegt Kees, „dat mijn vroegere con fraters, Lein, Bram en Louw niet meer in de gemeente zijn, anders had ik bij de a. s. verkiezing zeker nog drie stemmen meer. Te Ba. zullen met de kermis bij een verglaasde pikdraad en een halve zool worden verlootJohanna van de stokslager en Keetje uit de herberg; loten zijn a 10 Cts. te bekomen bij Dina in den blikken winkel. Ingezonden Stukken. Haagsche Brieven. den Haag, 16 July. Eindelijk zijn zij gekomen Wie? De rapporten der Tweede Kamer over de grondwetsherziening die over het Wetboek van Strafvordering het programma der Liberale Unie? Neen, de zeventig graden Fahrenheit, die alle vensters doen ontsluiten, alle harten doen opengaan van genot, alle vruchten stoven, alle toiletten doen schitteren. Wat is de zomer lang uitgebleven maar eindelijk,eindelijk is hij gekomen en eindelijk is (alsof de zomer er op gewacht had) het nieuwe kuvhaus te Scheveningeu geopend. Dat is Zaturdagavond en nacht een feest geweest te Sche- veningenHet stroomde champagnede feestcom missie had het gansche corps diplomatique, alle regeeringen en stedelijke overheden genoodigd om de opening van het kurhuis bij te wonen. Het was een feest, eenig in de annalen der gemeente, alles natuurlijk voor rekening van de Maatschappij „Zeebad Scheve- ningen" die bet badhuis, de baden eu al wat daarmede in verband staat, tot zelfs de stoelen op hqt strand, gaat exploiteeren. Wat heeft dit bestuur van het Zeebad in bet laatste jaar al te verduren gehad. Het heeft niet alleen een geheel nieuw gebouw, een hotel voor minstens twee honderd vijftig personen, een echt Kurhuis op de puin- boopen van bet vorige badhuis opgetrokken, bet heeft nu ook prijzen en tarieven vastgesteld, die het een burgerman onmogelijk maken, om er ooit met vrouw en dochters heen te gaan. Verbeeld uvijftien gulden per lid en vijf gulden "voor ieder pesoon die een lid meebrengt. En dit voor een seizoen van hoogstens drie maanden, want men mag al heel tevreden zijn, als een Haagsche zomer drie maanden duurt Bedillen, vitten dat is nu eenmaal het kenmeak van den echten Hagenaar. Geef den Hagenaar den uit muntendsten zanger of acteur te hooren, hij heeft er altijd een beteren gehoord. Toen gedurende vele jaren het Badhuis door de gemeente zelve werd geëxploiteerd, was de kleine burgerij, die daar voor niets kon binnen komen, en er naast den adellijken jonker kon plaats nemen, uitstekend tevreden. Toen waren er geene tarieven. Maar toch was het een voortdurend klagen. Het vroegere gemeentebadhuis verslond schatten. In tal van posten der gemeentebegrooting waren uitgaven voor het badhuis verscholen. De stad deed niets dan verliezen. De gemeentelijke commissie voor het Bad huis werd op alle wijze beetgenomen. Over de gemeente lijke bediening was niemand voldaan. De waarheid was, dat eene gemeente geen hotelhouder, geen ex ploitant van openbare vermakelijkheid moet zijn. Eene bijzondere ondernemer moet door bijzondere ondernemers gedreven worden. En nu eindelijk de gemeenteraad een paar jaar geleden bet kloek besluit nam om zich van dezen lastpost te ontslaan, nu eindelijk eenige ondernemende lieden zich hebben bereid verklaard om al de risico's dezer reusachtige onderneming te dragen, nu klagen de Hagenaars, dat zij geen vrijen toegang meer hebben, dat bet voor een burgerman niet te doen is om dertig, veertig gulden, al naar gelang bet aantal dochters waarmede men gezegend is, voor dit genot uit te geven. Het strandgezicht is immers voor ieder een? En eene zekere vereeniging, die in den Haag gevestigd is en zich met de belangen van „Handel" en „Nijverheid" moet bezig houden (aldus is hare bena ming) neemt zelfs eene motie aan om deze krenking van de regten der burgerij af te keurenDat zijn dan nog wel zij, wier eigenaardige roeping het is de be langen „van de bijzondere nijverheid" voor te staan. De vertegenwoordigers der particuliere nijverheid komen er tegen op, dat eene van de meest speculatieve van alle nijverheidstakken op eigen voordeel bedacht is Maar, zegt men, deze ondernemers hebben een voor- rëgt van de stad gehad. De gemeente heeft aan de maatschappij een groot voorschot gegeven en dat groote voorschot is door alle burgers opgebragb. Het argument laat mij koud Eene waarheid is bet, dat er vele onder nemingen van openbaar nut, ook van openbaar genot, niet zonder medewerking van de gemeente fomnentot stand komen. Dit verandert evenwel niets in het ka rakter van de onderneming. Een voorschot is geen geschenk; de Maatschappij zal dit voorschot hebben terug te geven, en de belastingschuldige ingezetenen komen er bij slot van rekening niets mede te verliezen. Maar allen, die zoo klagen, zien nog eene andere voorname zaak voorbij. Gaat bet der Maatschappij „Zeebad Scbeveningen" goed, wat zal daarvan bet ge volg zijn Dat Scbeveningen ook een van die middel punten van Europa zal worden, welke de vreemdelingen zullen lokken om hier aan het frissche zeestrand hunne zomervacantie door te brengen. De nieuwe maatschappij beeft vóór alles te zorgen, dat de inrigting van bet kurhaus en van de kurzaal zoodanig zij, dat de vreem delingen elkander zullen verdringen om in dit nieuwe, naar alle eiscben van den tijd ingerigte établissement bun intrek te nemen. En wie zullen daar dan weder de voordeelen van plukken? Wie anders dan al die Industrieëlen zelve, die nu zoo klagen? Daarop zin speelde gister de Burgemeester, de heer Patiju, toen hij met eene keurige rede het nieuwe gebouw inwijdde. Aan den luister van dit feest beeft niets ontbroken, de gebeele beau monde was er bijeen, een schitterend soupé, een luisterrijk bal! De stoomtrams stoomden nog wel in den Zondag nacht tot twee uren in den vroegen morgen heen en weder van den Haag naar Scheveningen. Het was daarenboven een uitgezochte, zeldzame zomer-avond. Onder de beste auspices is dus het badsaizoen ingegaan. Waarom zou de Haagsche burgerij dau klagen? Zij heeft het zestig jaren lang in hare macht gehad om van Scbeveningen eene der beste badplaatsen in Europa te maken. Het is gebleken, dat de aantrekkingskracht van hare bekoorlijkheden niet zoo groot was oiii de vreemlelingen hierheen te lokken. Wie weet hoe menige onbeschaafde Scheveningster den vreemdeling in een boozea luim heeft gebragt door hare grenzelooze vrijmoedigheid? Laat nu eens eene ernstige maatschappij, steunende op een machtig ka pitaal, beproeven wat zij vermag. Maakt zij goede zaken, dan is aan Scbeveningen eene toekomst ver zekerd; maakt zij slechte zakeu, dan keert de oude toestand terug en kan de gemeente weer gaan bijpassen ten koste van de belastingschuldigen. Het nieuwe gebouw verheft zich fier boven de om geving zijn koepeldak en torenspitsen zijn reeds van zeer verre te zien, vooral op den nieuwen bad weg en alleen de gelukkig met galerijen bedekte oude zijvleugels die zijn blijven staan, doen afbreuk aan het gebouw. Het geheel geeft deu indruk van kracht en majesteit. Het middelpunt van het hotel is de kurzaaleene ruimte die een paar duizend personen met gemak kan oevatten. Het breede koepeldak van gekleurd glas, werpt een getemperd licht door de ruime halle die aan de zeezijde geheel openslaande vensters heeft, welke toegang geven tot eene overdekte galerij, die den overgang vormt naar het eigenlijke terras. Kostbare schilderstukken versieren de zaal, waarvan de vloer met mozaïk is ingelegd, terwijl in het front een ruim tooneel is gebouwd. Links en rechts kan men van uit deze zaal komen zoowel naar de buitengalerij aan de landzijde, die met trappen naar beneden voert, of door luchtige gangen naar de zijvleugels, die hooge' en uitgestrekte zalen bevatten voor restaurant en eetzalen. De oude kur zaal is voor het particulier gebruik van de Club de Schéoeningue bestemd. Daarentegen is de oude eetzaal in een bal en comediezaal herschapen. De eigenlijke badvertrekken voor alle soorten binnenbaden zijn in stand gehouden in de onmiddellijke nabijheid van de vertrekken voor den bad-arts dr. Metz. De eerste en tweede verdiepingen bevatten eene reeks van grootere en kleinere logeerkamers, van waar uit men zoowel van de land- als zeezijde een prachtig vergezicht ge niet, terwijl het sous-terrain voor keukens, kelders, bedienden verblijven is ingericht. Van het opgehoogde terras geniet men een heerlijk uitzicht op zee en strand. Dit is dus het genot voor de vreemdelingen, voor de Haagsche aristocatie, voor de Haagsche ambtenaren wereld, voor de groote ambtenaren en de kleine. En de Haagsche burgerij Is bet dan geheel van een strandgezicht verstoken? Overdrijving! Het strand is ruim genoeg om ook aan de Haagsche burgerij al die frischheid te verschaffen, waarop ook zij, na hare vermoeiende dagtaak te hebben afgedaan, aanspraak mag maken. Nevens het nieuwe kurhuis bevinden zich aan het strand nog een aantal inrichtingen, van waar men de zilte zeelucht met frissche teugen kan inademen en waar men den avond rustig kan door brengen. Langs den nieuwen Badhuisweg vindt men eene geheele reeks van grootere en kleinere chalets en uitspanningsplaatsen, die, onder den naam van koffie huizen, toch ook „vergunning" hebben om alles te schenken, wat men verlangen mocht. Een van die hotels heeft reeds het karhuis overvleugeld, doordien het zijne begunstigers op electrisch licht onthaalt. De zitplaatsen aan het strand zijn goedkoop genoeg, dat ieder, die zich de weelde wil veroorloven, daarvan elk uur van den dag gebruik kan maken. En wilt gij weten waar het ware genot van Sche veningen schuiltHet is niet in den avond althans, op dit hooge terras van het kurhuis, waar de schrille tonen der muziek iedere overdenking verstoren, ieder rustig gesprek verijdelen, waar de gestadige eb en vloed van honderden personen U den aanblik van de zee ontnomen en uw hoofd doen duizelen tengevolge van het gevriemel der menschen, het heen en weder vliegen der kellners, het gegons der tallooze gesprekken het is niet in die enge vertrekken, waarin de bad- logés zijn opgesloten en van waar zij niet op da kalme zee, maar op de woelige menscbenmassa bet uitzicht hebben, een tooneel, verrukkelijk voor eenige oogen- blikken, maar benauwend op den duur en verbijsterend door de aanhoudende bewegingneen, het is juist da&r, vlak aan deu oever der zee, iu het mulle zand, iu den diepen rieten stoel, beschut tegen de stralen der zon, zoowel als tegen het fluiten van den wind, dat de wijsgeer peinst, de dichter droomt, de zenuw- kranke zich verpoost, de behaagzieke haar spel speelt, dewerkman uitrust, de ware burger de kracht put voor den nieuwen dag, die hem tot arbeid roept. V. OPEN ANTWOORD aan C. FILIPSE, Landbouwer te Oüd-Sabbinge. Gaarne wil ik bekennen, dat het mij niet duidelijk is, wat door U bedoeld wordt met dë uitdrukking van „niet met mij in debet te willen komen." Wat lig- chaamssterkte betreft, behoeft ge toch waarlijk niet bang voo' mij te zijn. Maar ter zake, gij vermeent, dat de berigtgever over den hoofdelijken omslag, in den N.bode van deu 2 dezer, der waarheid meer nabij is dan ikhetgeen gij opmaakt uit mijn schrijven in bet No. van den 9en dito. Wel nu, nogmaals verklaar ik, dat, wanneer hij den moed bezit zich kenbaar te maken, ik bereid ben openlijk de valsehheid van zijn berigt aan te toonen. Dat ik, wel met hem, en niet met U", over gemeentezaken in 't strijdperk wil treden, vindt zijn grond in het bewustzijn, dat gij daar mede nog ganscb niet op de hoogte zijtal ziet ge U door eene zekere partij tot candidaat gesteld, om als gemeente-raadslid op te treden. Voor de bereidwillige opname, zij de Redactie dank betuigt door haren Correspondent, J. van der BAAN. Wolf aartsdijk, 15 Julij 1885. De Redactie verklaart, dat C. Filipse, die zich thans iu kwestie mengt, niet moet aangezien worden voor den inzender van het berigt uit Wolfaartsdijk in ons no. van den 2 dezer. STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. JULI 1885. Van MIDDELBURG Zaturd. 18 'smorg. 11,— u. Zondag 19 's nam. 6, Maand. 20 4,— Dingsd. 21 'smorg. 11,— Woens. 22 8,— Dond. 23 6,— Vrijdag 24 8,— Van ZIERIKZEE Zaturd. 18 's inorg. 7,! Zondag 19 Maand. 20 Dingsd. 21 Dingsd. 21 's nam. Woens. 22 Dond. 23 Vrijdag 24 6,— 7,30» 7,30» 3,30 3,30 3,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1