ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5105. Donderdag 16 Julij 1885. 41sle Jaars. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Stoomboot „ZIERIKZEE". Zierikzee en Rotterdam. Slftvertetttixtt. ADVfiRTENTIËN, van 1- Yerschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden'is 1,30, franco per post 1,60. -3 regels 30 Gts., meerdere regels 10 Cis.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. VEILING TIEN DE-VRUCHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de openbare Veiling der TCXEIVDE-A^iiTJCIT- TEN, aankomende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1885 zal plaats hebben op Donder dag den S3 Jxilij e.k., des voormiddags te 10 uur op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 13 July 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, maken bekend dat zy aan de Weduwe STOFFEL ADMIRAAL, geb. Dietz, wonende in deze gemeente en hare regtverkry- genden, vergunning hebben verleend tot het maken van eene Bewaarplaats voor Petroleum, op het erf achter het huis, staande in de Hoofdpoort straat, Wijk C No. 620, Kadastraal hekend Sectie B No. 995. Zierikzee, den 13 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van PETRUS JURIANUS BUIJZE, koopman, wonende in deze ge meente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot uit breiding van zijne bewaarplaats voor petroleum, gelegen buiten de Zuidwellebrug, op grond, deel uitmakende van bet perceel, kadastraal bekend sectie D no. 728 dat op Woensdag den S9 Julij a. s., te 12'/. uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de vergaderkamer van bet Bestuur, ge legenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de uitbreiding van bedoelde inrigting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 15 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. IMCaclri*! 13 Julij., Gisteren kwamen in het land 1197 cholera-gevallen voor, en 588 dooden. Van de laatsten 6 te Madrid, 109 in de provincie Murcia en 296 in de provincie Valencia. Dr. Ferran zal zich eerstdaags naar Parijs be geven, om met den beroemden geleerde Pasteur zijn cbolera-inentingen te bespreken, waarover een groot deel der Fransche geneeskundigen een ongunstig oor deel velt. De overheid te Madrid heeft nu weder Ferran's inentingen verboden. jpuitsrklüwïï. De werkstaking der metselaars te Berlijn duurt nu reeds drie weken. Van de 13,000 metselaarsgezellen te Berlijn, hebben 6000 de hoofdstad verlaten, om elders werk te zoeken, niet alleen als metselaars, maar ook als daglooners bij bet binnenhalen van den oogst. Tengevolge van die werkstaking hebben ook timmer lieden, schilders, smeden, kortom in tal van ambachten en bedrijven, duizenden gebrek aan werk, en het gevolg daarvan zal zijn, dat niet slechts in ontelbare gezinnen armoede en kommer gaan beerscben, maar ook, dat er gebrek aan woningen ontstaat. Men berekent, dat te Berlijn dagelijks drie nieuwe huizen gebouwd moeten worden, om te voorzien in de huisvesting van de 35,000 40,000 inwoners, waarmede de bevolking der hoofdstad jaarlijks toeneemt. Daarvan is een groot deel noodig voor arbeiderswoningen, en bet nadeel van deze werkstaking zal zich dus spoedig en gedurende geruimen tijd doen gevoelen. Hoorn, 14 Julij. Gedurende een half uur, van half drie tot drie, heeft zich gistermiddag een wolk breuk over Hoorn uitgestort. Uit het Noorden begon het te onweren met een enkelen zwaren slag en kort daarna scheen het, alsof Julij met het eind van No vember verwisseld bad. Een hevige wind dreef regen en hagelvlagen over onze stad, waardoor in een oog wenk het plantsoen met hagel was overdekt, de bloemen van den stengel gerukt, goten verstopt en straten overstroomd waren. Een aantal huizen en een enkele kerk leden waterschade. Amsterdam, 13 Julij. Het rijksmuseum is heden door den Minister Heemskerk, in tegenwoordigheid van alle Ministers en vele autoriteiten plegtig geopend. De Prins en de Princes Von Wied woonden die ope ning bij. Nadat hot eerste gedeelte eener Cantate van ten Kate, .getoonzet door Dan. de Lange, door een koor van 250 - dames en heeren, begeleid door 70 muziekinstrumenten, was gezongen, hield de Minister Heemskerk de inwij dingsrede. Daarin gaf hij een korte herinnering der wordings geschiedenis van dit museum, waarna hij hoopte, dat het den kunstzin van het Ned. volk zou aankweeken of verhoogen. Aan het slot overhandigde hij aan den heer Cuijpers de orde van ridder van den „Nederlandsche Leeuw." Hierop werd boven in de eerezaal de oorkonde onder teekend door de Princes en de Prins Von Wied, alle Ministers en vele autoriteiten. In de Rembrandtzaal huldigde de burgemeester Van Tienhoven voor de omfloerste schilderij „de Nachtwacht" den grooten Rembrand als den meester, die den hel- dersten spiegel van het Nederlandsche volk, zijn zeden en gewoonten in de 17e eeuw had gegeven en nog altijd het meest navolgenswaardig is. Koor en orkest, dat voor de rede van den Minister, de cantate had uitgevoerd, hief na de schoone rede van den burgemees ter bet lied „Rembrandt" woorden van Heije, muziek van Verhulst, aan. Hierop ving de wandeling aan door het gebouw, aan het einde waarvan ververschingen werdeu aangeboden. Door den heer A. C. Wertbeim werd bij het over handigen der medailles eene toespraak gehouden tot den heer Cuijpershetzelfde werd gedaan namens eene deputatie van werklieden. Hiermede was de plegtig- heid afgeloopen. Amsterdam13 Julij. Zaterdagmiddag gelukte het den rechercheurs van het politiebureau der 5de sectie, Panhorst, en Verbeek, een jonkman aan te houden, dien men stellig verdacht van den diefstal met braak, voor korten tijd in de „Groot Banda", aan de Weteringschans, gepleegd, alsmede van de ontvreem dingen bij den Heer Ricard en Mevr. de wed. Wille, in de Vondelstraat, en ten huize van een notaris, te Nieuwer-Amstel. Men bleek goed te hebben gezien. Alle gestolen voorwerpen, waarbijook zilverwerk, zijn in beslag ge nomen en de aangehoudene heeft reeds eene volledige bekentenis afgelegd. Hij zou weldra in het huwelijk treden en is, voor zoover men weet, nog nooit met de justitie in aanraking geweest. Men heeft hem naar de celgevangenis gebragt. Haarlem, 14 Julij. Donderdag-morgen heeft alhier de openbare teregtstelling plaats gehad in zake de ontvluchting van G. Visser. Op de bank der be schuldigen werd plaats genomen door den ontslagen gevangenbewaarder en den geschorsten directeur der gevangenis. De akte van beschuldiging kwam in hoofdzaak hierop neer, dat beklaagden door verregaande achte loosheid de ontvluchting van G. V. hadden mogelijk gemaakt. Eerst werden achtereenvolgens als getuigen gehoord 5 bewakers der gevangenis. Uit het verhoor dezer ge tuigen bleek, dat de voorm. Beverwijksche makelaar wel in de gevangenis, maar niet altijd achter het slot zat, zoodat de president der regtbank zelfs eenmaal de opmerking maakte, dat Visser daar te logeeren was geweest. Het in orde brengen der bibliotheek was dien gevangene opgedragen en volgens getuigenis van een der beambten, kwam hij in de wachtkamer om de sleutels der bibliotheek te balenook kwam hij in aanraking met andere gevangenen, die of zijne kamer in orde bragten, of de daarnaast gelegene kamer van den majoor-oppasser. In diens kamer was een luik en door een stoel op de tafel te plaatsen was het den gevangene mogelijk op zolder te komen, waar een raam was, waaraan door Visser een touw vastgemaakt werd. Dit touw, dat hij verkregen had van het onderstel van zijn bed, bragt hem buiten de muren der gevan genis, en een ladder, die daar bij toeval of niet bij toeval aanwezig was, deed hem gemakkelijk op de openbare straat komen. De president der regtbank kreeg op zijne vragen van al deze getuigen ten antwoord dat de subsidiaire gevangenen bij het verlaten der gevangenis niet gevisiteerd werden, daardoor konden briefjes aan Vissers bekenden bezorgd worden. Een der getuigen die na de beambten werd onder vraagd, bekende zulk een briefje ontvangen te hebben, maar van wieu, dat wist hij niet, doch wel wist hij, dat hem opgedragen was, hetzelve te bezorgen bij B. S. te Beverwijk. De president maakte de opmerking, dat deze getuige den schijn aannam, dat hij stond te liegen, doch de man hield vol, dat hij niet wist van wien hij het had ontvangen, 't was een sigarenzak, wat er opstond, wist hij ook nietja nog wel iets, er had opgestaan „tien" maar dit briefje had deze getuige weder een ander laten bezorgen. Vele der getuigen hadden gedurende Vissers verblijf in de gevangenis, daar ook hunne straf ondergaan, één onderging daar nog de straf, en een ander zat nu weder te Rotterdam maar mogt om deze zaak nog eens weer Haarlem bezoeken, doch natuurlijk in goed Touw, sloten van het luik uit de kamer van den majoor-oppasser, en de sleutels gemaakt naar een teekening door Visser gezonden, waren in de regtzaal aanwezig en werden door de getuigen herkend. Uit de verklaringen van sommige getuigen bleek, hoe het mogelijk was, dat men in de gevangenis nog een en ander kan binnensmokkelen. De kelder beeft aan de zijde der straat een raampje, bier schijnt niet altijd het glas voor te, zijn, en zoodoende kon men door de tralies van dat raam tabak en andere artikelen in de kelder werpen, en zoo konden de gevangenen, wien opgedragen werd brandstof van daar te balen, dit gemakkelijk verkrijgen, dewijl, zij niet altijd onder opzicht hun werk verrigten. Na bet verboor der getuigen deed de president nog enkele vragen aan beide beklaagden, waardoor bleek, dat zij beiden zich aan achteloosheid hadden schuldig gemaakt. Eindelijk stond de officier van justitie op, en begon met er op te wijzen, dat de zaak, waardoor deze beide beklaagden hier teregtstonden zeldzaam was, daar de inrigting der tegenwoordige gevangenissen, een ontvluchting bijna onmogelijk was tenzij mede werking van anderen, of nalatigheid in het spel was, en dat het wetboek van strafregt zoowel de nalatigheid als de medewerking strafbaar had gesteld. En dewijl uit het getuigenverhoor duidelijk het laatste was gebleken, eiscbte ZEd. Gestr. tegen den eersten beklaagde (den bewaker) 1 maand, en tegen den tweeden beklaagde 3 maanden cellulaire gevangenis. Toen op de vraag van den president de directeur bevende en schreiende zeide: „bet is eene levenskwestie voor mij en mijn gezin", en hy er op wees, hoe hij 39 jaar als ambtenaar trouw had gediend, toen moest een ieder medelijden met dien man en zijn gezin krijgen. Want hoewel uit het getuigenverhoor de nalatigheid van den directeur uitkwam, toch kon men ook weer veel verklaren, indien men Visser heeft gekend. „Moest hij nu ook nog dien man ongelukkig maken", was de vraag van een uit het publiek, bij het verlaten der regtzaal. Vrijdag morgen werd de zaak van B. S. behandeld welke beschuldigd werd aan den gevangene G. V. trots de daartegen bestaande bepalingen de middelen verschaft te hebben waardoor diens ontvluchting moge lijk was geworden. Zes getuigen en 2 a decharge werden gehoord. Uit het getuigenverhoor bleek dat omstreeks midden Febru ari 11. door een ontslagen gevangene aan den beklaagde eene teekening van sleutels was gebragt. Beklaagde had dezelve laten vervaardigen. Deze sleutels waren ter teregtzitting aanwezig en werden door den be klaagde en den maker herkend. Zij waren door een der getuigen gevonden in de goot van het afdak grenzende aan de gevangenis. Een der drie sleutels, welke zou gediend hebben om de kamer van den majoor-oppasser te openen, verschilde echter nog al van de origineelen, toch was bij onder zoek gebleken dat met den nagemaakten sleutel even eens de deur kon geopend worden. De officier van justitie eiscbte eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. De advocaat Mr. de Haas trad als verdedi ger op, en achtte de beschuldiging onbewezen. Deze sprak als zijn gevoelen uit, dat indien V. uit de gevangenis is gegaan, hy daaruit op eene geheel andere wijze moet. gegaan zijn, dan de weg, die nu door het openbaar ministerie wordt aangewezen. En het touw en de sleutels zouden slechts gediend hebben om de justitie te misleiden. Pleiter oordeelde dat V. op eene andere wijze was weggekomen, en meende dat niet eenmaal bewezen was, dat de aanwezige sleutels ooit voor de ontvluchting in de gevangenis waren geweest, en zoo dit niet bewezen was, verviel ook daarmee de akte van beschuldiging. Daarna werd behandeld de zaak van A. de M., welke beschuldigd werd omstreeks half Maart de ont vluchte G. V. eenige da^en te hebben gehuisvest; de M. bekende dadelijk volledig, en de bekentenissen der 5 getuigen strookten daarmede volkomen. Gelijk de M. zich uitdrukte had hij G. V. meer dood dan levend opgenomen, nadat deze laatste had verklaard dat beklaagde daarmede geen kwaad kon, want hij was niet uitgebroken waarop de M. hem zou gevraagd hebben of hij dan weggejaagd was geworden. Ter teregtzitting waren ook aanwezig eenige kleedingstuk- ken van G. V., welke gevonden waren ten huize van beklaagde. De president wees beschuldigde op het verkeerde van zijne daadindien deze zijn pligt had gedaan door de 'politie of justitie mede te deelen, dat G. V. by hem was, dan zou de directeur gered ge weest zijn. De officier van justitie achtte de beschuldiging be wezen door de bekentenissen van beklaagde en de afgelegde getuigenissen en eischte eene straf van 45 dagen cell, gevangenis. Heden heeft de regtbank veroordeeldde directeur van het huis van arrest en provoost, tot 1 maand celstraf; de bewaarder tot 21 dagen celstraf, en de Munt te Heemskerkerduinwegens het verborgen houden van Visser gedurende 16 dagen, tot 6 dagen celstraf, terwijl B. Sluiter, uit Beverwijk, die aange klaagd was wegens het verschaffen van sleutels aan den ontvluchte, bij gebrek aan bewijs is vrijgesproken. Terneuzen, 13 Julij Heden middag strandde alhier op de Spijker plaat de Duitsche Schooner „Bur gemeester Voorn", geladen met dakpannen en bestemd naar Gend. By het heden nacht ingevallen hoog water raakte hij daarvan af; doch kwam nu op de Suikerplaat, waarvan men trachtten zal hem bij vloed af te brengen. Breskeus, 14 Julij. Nu in deze streken in den tijd van twee jaren de oogst driemaal door hagelslag gedeeltelijk vernield werd, is de heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg op de gedachte gekomen eene „Maatschappij tot verzekering tegen hagelschade" op te rigten. Een voorloopig reglement is reeds door hem zamengesteld, terwijl belanghebbenden uitgenoodigd zijn te Oostburg bijeen te komen. Hij wil die vereeni- ging trachten op te rigten zonder kapitaal, dóch in den loop van den tijd een kapitaal zamenstellen uit de jaarlijksche bijdragen. Mocht zich vóór dien tijd weer hagelslag voordoen, dan zal percentsgewijze uitbetaald worden, wat in kas is. Vlissiuffen, 12 Julij. Bij de onlangs gehouden schietwedstrijd te Vlissingen, ter eere van het vijfjarig bestaan der Vereeniging >Medioburgum", hebben eenige jeudige boosdoeners, uit een ververscbingstent op het schietterein, een half kistje cigaren benevens eenige broodjes gestolen. De politie is naar men verneemt hen reeds op het spoor. Heinkenszand. Door Z. E. den Minister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter D. van 't Hof alhier. Hoedekeuskerke. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Justitie dd. 30 Junij 11. is inge trokken de aanstelling van onbezoldigd rijksveldwach ter, verleend aan Nicolaas Rijks alhier, na 15 maanden schorsing in die betrekking te hebben ondergaan. Zieriltze©15 Julij. Heden is het 25 jaar ge leden dat alhier een telegraafkantoor werd geopend. Aan vankelijk met beperkten dienst, werd hetzelve geopend in een gebouw op de Oude Havenbehandeld werden nog dat jaar 1725 telegrammen met eene opbrengst van 567. Toen in verbinding met Bergen op Zoom, werd deze bet volgend jaar uitgebreid tot Brouwers haven en Roosendaal en later tot Rotterdam. De toe- neming_ van het verkeer eischte reeds met ingang van 15 Januarij 1865 openstelling van het kantoor gedurende den ganschen dag; bedroeg het aantal telegrammen in 1867 nog 7331, het volgend jaar steeg dit tot 13000. Invloed op deze zeer belangrijke toeneming had de met 1 Januarij '68 ingevoerde tariefwijziging, in het bin- nenlandsch verkeer, van 50 tot 30 cent per enkel voudig telegram. In den loop van het jaar 1871 werden post- en telegraafdienst vereenigd in een nieuw ge bouw, in de Meelstraat, geheel voor beide diensten ingerigt, terwijl tegelijkertijd een nieuwe stadsgeleiding werd aangelegd. In 1882 moesten de dienstlokalen reeds weder worden vergroot. In de laatste zes jaren wissel-; de het telegraphisch verkeer af tusschen de 16 en 17000 telegrammen. Uitslag der Overgangs examens aan de H. B. S. alhier Yan de eerste tot de tweede klasse bevorderd 12 leerl., herexamen 4, niet bevorderd 3. Yan de tweede tot de derde klasse bevorderd 2, her examen 4, niet bevorderd 4. Van de derde tot de vierde klasse bevorderd 6, her examen niet bevorderd 2. Yan de vierde tot de vijfde klasse bevorderd 3, niet bevorderd 1. Van de toehoorders in de verschillende klassen zijn bevorderd 7 leerl., niet bevorderd 2 leerl. De 6 leerlingen der vijfde klasse nemen allen deel aan het eindexamen. Bij het gehouden toelatings-examen zijn in de eerste klasse geplaatst 13 leerl., terwijl 4 zich aan een her examen zullen moeten onderwerpen. In het Z. O. van Groningen woedde Zaturdag- avond een hevig onweder. Op niet minder dan vijf plaatsen rondom Ter Apel is de bliksem ingeslagen, nl. te Musselkanaal, te Valtermond, te Loude en Ter Apel. Men zegt, dat te Valtermond twee woningen zijn verbrand, terwijl te Ter Apel de behuizing van den houthandelaar en gemeente-opzichter Prummel vernield is. Zaturdag zijn te Breda de lijken van twee solda ten, G. Z. en P. V., uit de rivier de Mark opgehaald. De een werd sedert den vorigen Zondag vermist en schijnt door dronkenschap te water geraakt te zijn. De ander was bij bet baden verdronken. Vrijdag vermaakten zich eenige kinderen te Breda met het wippen op een wagen. Het achtjarig zoontje van de wed. J. L. van Alphen verloor daarbij het evenwicht en viel met het hoofd op de straat. Aan de gevolgen van dien val is het Zaterdagmorgen overleden Te Huibergen (N.Br.) is het lijk van een jonge ling in een konijnenhol gevonden. Een onderzoek, door den dokter uit Esschen, bewees, dat de jongeling door verstikking was gestorven. Naar bet schijnt had hij een konijnennest willen uithalen, doch geen kracht gehad om zich daaruit te werken. Nader wordt ons medegedeeld, dat de „Watergeus" niet in 1860 of 1861, maar in 1865 van Hongkong naar Java vertrok in ballast. Het boekhouderschap van dien bodem was toen opgedragen aan de heeren P. Varke- visser Zonen te Rotterdam. De man, die het bewuste verhaal deed, heeft opge geven te heeten Martinus den Duik, afkomstig van Breda. Uit de monsterrol der „Watergeusvan om streeks 1864 zal zeker wel te ontdekken ziju of bedoelde Den Duik daar is aangemonsterd. Naar men zegt, moet de stuurman A. van Wijngaarden nog in leven zijn de verhaler beschreef dien stuurman, en zijn verhaal had veel waarschynlijks. Den Duik moet aan de politie te Delft als zyn beroep hebben opgegevenzeeroover, maar natuurlijk werd dit beroep niet als geldig aan genomen en is daarvoor in plaats gesteldzonder beroep. Iemand kocbt dezer dagen op de paardenmarkt te Schagen een paard, dat zich zeer mak voordeed en zelfs door een kind kon getuigd worden. Den volgenden dag was het dier als woedend en sloeg en beet naar iedereen, die bet naderde. De kooper gaf zijn bevreem ding aan een kennis, een paardenkoopman, te kennen. „Och", sprak deze, „dat is niemendalje bent een voudig beetgenomen, toen men je den knol verkocht. Hij is dronken geweest en was daarom zoo mak ,,'k Wou dat ik er weer af was," zuchtte de bedrogen eigenaar. „Daar is wel raad op," hernam den paardenkooper, „geef hem maar een halve kan jenever in,, en ga er dan mee ter markt. De raad werd opgevolgd. Het paard kreeg den sterken drank in en was eens klaps weer zoo mak als te voren. De bedrogen kooper bedroog er op zijn beurt iemand mede en kwam nage noeg zonder geldelijk verlies van zijn koopje af. In eene weide langs den nieuwen Binnenweg onder Delfshaven, geraakte een jongen met zijn voet tusschen een touw, waaraan een os met een paal in den grond was vastgemaakt, zoodanig beklemd, dat de voet hem van het been werd afgesneden. Het been zal worden In Limburg is Zondag de bliksem op verscheidene plaatsen ingeslagen. Te Geulle werd de kerk getroffen, waarbij de toren, een gedeelte van het dak en het orgel ernstig werden beschadigd. Te Vaals sloeg 's namiddags de bliksem in het post en telegraafkantoor; de bliksemafleider werden be schadigd. Te Kerkerade trof de straal een der gebouwen van het Seminarie Rolduc, en veroorzaakte aldaar een begin van brand. Door spoedige hulp was men het vuur gelukkig weldra meester. Te Putbroek, gemeente Echt, is Zaturdagnamiddag de bliksem in de woning van den landbouwer J. van Kempen geslagen. Brand ontstond er niet, doch de stoel, waarop van Kempen gezeten was, werd aan stukken geslagen, tengevolge waarvan deze zoo ge schrikt is, dat men vermoedt dat hij krankzinnig ge worden is. Men schrijft ons dat er een eenvoudige wijze is om een veelzeggend telegram zamen te stellen, dat noch- thans slechts uit één getal bestaat, zooals dit bij de bevalling van eene Nederlandsche dame inNeêrlansch Indië 'twas één woord geschied is. Het spreekt vanzelf dat men vooraf een afspraak met de belang stellende moet maken. Men neemt aan dat als bedoeld getal begint met een 1, er een zoon geboren is, terwijl 2 eene dochter voorstelt. De toestand volgt dan. Bij bedenkelijk is het tweede cijfer een 1redelijk 2 en zeer goed 3. Nu duidt men door een cijfer aan in hoeveel uur alles afgeloopen is. Dat is zeer gemakkelijk. Wat de voeding betreft, kan dit zijn de moedermelk en wel overvloedig 1 of weinig 2. Melk uit de Jlesch 3. Is de dokter over den toestand niet tevreden, dan bestaat bet vijfde cijfer van 't getal uit een 1. Is de toestand nog al goed 2, is deze zéér goed 3. Indien het een flink kind is, duidt meu dit aan door het cijfer 1in het tegenovergestelde geval door 2. Om te vermelden op welken dag 't kindje geboren is behoeft men slechts voor Zondag 1, Maandag 2Dings- dag 3 enz. te zetten. Wat het uur betreft kan men 's nachts één uur met 1 aanduiden, twee uur met 2 enz. tot 84 wat twaalf uur 's nachts zou beteekenen. Is dus de dame op een Vrijdagnadab te drie uur van een flink gezond jongetje bevallen, waarvoor ze volop te drinken heeft, terwijl alles in vier uur is afgeloopen en de dokter zoowel over de moeder als het kindje zeer tevreden is, luidt het telegram 13413164 Een lot uit de lotery van dit cijfer, moet gewis geluk aanbrengen Indien de heer Savornin Lohman dat eens nam KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Wilhelminadorp, door ds. P. H. Versteegb, te St.-Pancras. De heer G. L. Grol, pred. te Lutkewierum, heeft het beroep naar Groede aangenomen. Ds. De Pree, pred. bij de Christ. Ger. gemeente te Goes, is beroepen bij die gemeente te Meliskerke. Gemengde Berigten. Op 9 Junij 11. werden te Philadelphia 166 waggon- ladingen aardbeziën ter markt aangevoerd. Soortgelijke aanvoeren komen ook dikwijls te New-York voor. Op 1 Julij 11. waren 341 personen in het tuchthuis te Leeuwarden. Het aantal joden in de geheele wereld wordt geschat op bijna 6lj: millioen, waarvan 5V2 millioen in Europa. Eene kleine vergissing beging dezer dagen een ondernemer van kunstmatige oester teelt. Hij bragt de aandeelhouders in rekening, dat bij honderdduizend oesters had laten zaaien. Dooreen paar glazen bier aan de schipper te geven, was het evenwel uitgekomen, dat maar zestigduizend van die diertjes waren uitgezaaid. Ook met het in rekening brengen van arbeidsloonen wordt wel eens eene ver gissing begaan, en het vreemdste is, dat nooit te weinig in rekening gebragt wordt. Commissarissen hebben nu maatregelen genomen, om den directeur meer te con troleeren. Als ik directeur was zou ik er voor be danken om zoo op de vingers gekeken te worden. Ieder kan zich immers vergissen. Zoo'n platteland met platte zeden Dat is me eens een aardig land Zoo'n platte land met platte zeden Is daarom nog geen h land En daarom zeg ik je, burgervader, Ga jij gerust naar Amsterdam. Daar in de Spuistraat en 'tRokin Daar haalt men zulke vaders in „Van uitstel komt afstel" zegt Andries te Noord, „maar koekjes smaken ook lekker". Pietje te Ou. moest zooveel praats niet hebben van de slagterszoon en de melkster; het was beter dat zij zich zeiven onderzocht, en zoo dikwijls geen bezoeken van neef ontving Dus, Pietje met uw valsch gezigt, Houdt voortaan uw mondje aigt, Want g' hebt een tong vol venijn, Waar alle menschen bang van zijn. Truitje heeft met de kermis weer een vrolijke vrijer gehad en weêr uit den vreemdeals zij er nu maar op rekent dat zij zich niet tweemaal aan denzelfden steen zullen stooten. Geen Truitje meer van Stavenis, Daarmede is het zeker mis. Een kaal heertje uit den blikken winkel te Hoe. moest des Zondags zoo dikwijls niet 't huis gaan passen bij een uitgeschudden boer als deze van huis is, want dat zal verkeerd uitkomen. Twee meisjes uit de Nieuwstraat te Kloetendorp worden aangeraden zooveel verbeelding over zich zeiven niet te hebben en zooveel niet te lasteren, want daardoor zullen zij haar doel toch niet bereiken en vrijers krijgen ze dan in het geheel niet meer. Dus, meisjeshoudt uw mondjes digt, En laat een ieder in zijn wigt, Want anders wordt gij op het laatst Van ieder die u kent Ingezonden Stukken. „Geloof me vrij, „Ik ben niet dronken, maar wel Jij." Ie Actle Tooneel. Krelis Louwen. „Ik heb de vrouwen lief! maar meneeren, Er logisch mêe te redeneeren, Is even onmogelijk als bij nacht, Een haan te laten kraaien, die twee dagen te [voren is geslacht." Socrates. 1 Onbekende, hooggeachte lieve Juffer (of Mevrouw Verslagen, diep treurig, als het ware in den rouw, Neem ik, staal en zwart bloed, om daarmee der mannen [gebreken, Die U, dit in parenthéze, door een vergrootglas hebt [bekeken Te verdedigen, pardon, met tact en fatsoen Moeten zij dat zelve doeo. Waar ik U echter wensch opmerkzaam op te maken, Is, dat men verkeerdheden, ongepaste zaken, Die aangewezen worden, die men ©rlcent te bezitten, Niet weg kan cijferen door op andermans daden te vitten Om duidelijker te sprekenik smeekte, zoowel in [het belang der dames als de heeren, De daines van hunne onhebbelijke onhebbelijkheden [te bekeeren, En daar U openhartig de verklaring aflegt, Ik bewonder Uwe rondborstigheid, dat Jupijn heeft Hy, de dames zal transfermeeren, [gezegd: Zoodra de heeren, Zich bekeeren, Sluit zulks ook in, dat God Jupijn Erkent, dat de dames aan "l haar ten laste ge legde, schuldig zijn. Denk echter niet, lieve dame, dat ik Met de belofte bijzonder ben in me schik, Integendeel, 'k ben supper gedesaboliseerd Immers, zóó doende wordt de etiquette omgekeerd f Vroeger was het naar ik hoor, Altijd regel „dames voor En nu dank de Goddelijke onbeleefdheid, door [Jupijn begaan, Werdt aan de heeren toegestaan, De dames voor te gaan „O tempora O moresze!f aan het hof der Goden [gaat het verkeerd, En wordt politesse, net als vroeger, doch juist nu [omgekeerd geleerd. Om echter de Goden, de dames en heeren, Zonder stoornis in de gebruiken, van hunne dwaas heden te bekeeren, Stel ik U voor, mannen alle mannen, (Honneur au damesde „Poef" te verbannen Waarna wij onmiddellijk, wel nog in de soos zullen [praten, Doch één van de twee Schaepmannetjes zullen laten, Daarna speenen wy' ons van het tweede, maar Dan ook ontdoet ge U van veel valsch haar. Gaan we zoo voort een jaar of zes, Dan is het uit met „op de fleseh," Of naar de maan, Faliet te gaan, En is aan mijnen wensch voldaan. Ontvang mijn groet, aanvaard mijn hand, Uw trouwen Dienaar, JAN GALANT. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 2 Julij. Een zoon van A. J. Willemsen en P. Klaesen. 3 dito. Een zoon J. Fondse en H. Hoogenboom. 5 dito. Een zoon van M. Bakker en L. van der Valk. 8 dito. Een zoon van P. Roedoe en D. Gerritsz. Eene dochter van P. J. Buijze en E. Stork. g ehuwd 7 -Julij. K. A. Kok8chulte, 25 j., jm. en H. D. Straatman, 31 j., jd. overleden: 2 Julij. E. Tabbernee, 33 j., vrouw van A. Gillisse. C. J. J. de Wit, 73 j., Wed. P. Schillemans. P. G. de Looze, 79 j., Wedr. 4_dito. Mr. W. C. de Crane, 75 j., Wedr. 7 dito. C. JUemson, 77 j., Wed. P. Koman. C. M. de Bruin, 5 j., d. STOOMBOOTDIEN ST Van ZIERIKZEE: Dond. 16 'smorg. 7,30 u. Vrijdag 17 8, Zondag 19 9,— Maand. 20 7, Dingsd. 21 7,30 Woensd. 22 8, .TULI 1885. Van ROTTERDAM: Dond. 16 'smidd. 12, u Vrijd. 17 12,— Zaturd. 18 12, Maand. 20 1,30 1 Dingsd. 21 12, Woens. 22 12, 3?. O, OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. JTJLI 1S85. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mjd- naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 16 voorm. 8.30 voorm. 9.45 voorm. 9.45 Vrijdag 17 8.30 9.45 9.45 Zaturdag 18 4.— 4.30 9.45 Maandag 20 8.30 9.45 9.45 Dingsdag 21 8.30 9.45 9.45 VV oensdag 22 8.30 9.45 9.45 30-jarige Eelitvereenigiug <8- van H. J. RIN8ELBEKG eg- en -9j <8- W. KOOPMAN. -8» «- c©- Hunne dankbare kinderen. -&> Zierikzee, 18 Juli 1885. b 13 '/.-jarige Echtvereeniging - r h van G. BOUMAN b Rijks-Hulphavenmeester, i- en >- P. J. GERRITSEN. 1 Rotterdam, 15 Julij 1885. Heden overleed, na eene kortstondige onge steldheid, ons lief jongste Kindje LOUWERENS ARIE, in den aanvalligen leeftijd van bijna tien maanden. Kapelle, P. SNAAUW. 13 Juli 1885. A. SNAAUW—Plaating.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1