ZlllllkZIISIIII NIEUWSBODE. No, 5102. Dings dag 14 Jul ij 1885. 41sle Jaarg. GEABONNEERDEN SCHUTTERIJ. BEKEND MAKING. Nieuwstijdingen. JFrtinfertjïl, Spjütsdifttwïr. TELE G R AM MEN. Stoomboot „ZEELAND?" Zierikzee en Rotterdam £Iïiv«*tenti«n. Verschijnt DINGSDAGr, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per -3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar buiten déze stad gelieven hunne ABONNE- JMENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cts. bedragen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, brengen ter kennis van de lotelingen der Schutterij in deze gemeente, dat de Tweede Zït- tïng- tot onderzoek der reclames voor de Schutterij, zal gehouden worden op Zaterdag den 18 Julij e. k. des namiddags te één ureten Raadhuize. Zierikzee, den 10 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. VEILING TIENDE-VRUCHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCH TEN, aankomende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1885 zal plaats hebben op Donder dag- den ?23 Julij e.lt., des voormiddags te 10 uur op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 13 July 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. tie. Het „D. v. N." ontving inzage van een particulier schrijven, waaraan het volgende is ontleend, betref fende den moord, door twee inlanders te Djambi gepleegd op den officier van gezondheid Van Heycop ten Ham Djambi, 28 Mei '85. Zaterdag 23 Mei, waren wij, wat zelden gebeurt, allen (nl. de zeven Europeanen alhier) in den vooravond in de sociëteit vereenigd. Gij weet, dat deze zijn, de controleur Palm, kapt. v. d. Schoor, dr. Heycop ten Ham, de havenmeester Jackson en de luitenants Beuninck, Lucker en Jacobs. Wij waren bezig te biljarten en speelden gezamen lijk een potspel in een uitermate vrolijke stemming. Om ruim 7 /3 uur kwamen plotseling twee inlanders al tandakkende, inlandsch dansend, binnenstormen, met ontbloote klewang in de hand en over hun rechter schouder houdende. Onmiddelijk begonnen zij eene slachting onder ons aan te richten. Wij hadden geen van allen wapens bij ons en poogden ons met onze queuen te verdedigen, die echter als splinters door de klewangs werden stukgeslagen. Op het eerste moment dachten wij, dat die beide kerels brieven van den Sultan brachten, omdat zij dan ook ongeveer op dezelfde wijze loopen, als zij bij den controleur moeten zijn. Hoe alles precies is toegegaan, weet ik mij niet te herinnerenalleen kan ik u mededeelen, dat wij ons allen zoo goed mogelijk verdedigden. Dr. Heycop. ten Ham bleef op de plaats dood, die arme vent kreeg eerst een houw, die zijn hoofd, van het linker voorhoofdsgedeelte af over de beide oogen tot aan het rechter oor gedeeltelijk kliefde, verder eenige kleinere wonden in het aangezicht, één in den hals, rechterpols en linkerdij. Bueninck kreeg slechts een slag, die echter zijn rechterarm bijna geheel in tweeën sneed, zoodat al de groote slagaderen waren doorgesneden. De klewang, die deze slag toebracht, schijnt vergiftigd te zijn ge- weest, daar hij reeds den 26n 's avonds om 101 (s uiu- overleed en zijn lijk reeds een paar uren na den dood zoo geweldig begon op te zwellen, dat bij een drie- dubbelen omvang bad gekregen. Ook zijn boofd deelde in dezen omvangtoeneming. De havenmeester Jackson heeft verschillende groote wonden gekregen, twee in zijn gezicht, die hem de linkerwang, onderkaak en kin in twee stukken sloeg, een over den linkerschouder, daar gemakkelijk mijn vuist in kan liggen en een over zijn linkerhand. Daar onze goede dokter overleden was, moest eeu der officieren, die de meeste geneeskundige kennis bezat, als medicus fungeeren en de ongeluikge ge wonden in het hospitaal verbinden. Bueninck heeft erge wondkoortsen gekregenl'/j dag na het gebeurde begon bij te ijlen en is tot aan zijn dood buiten kennis gebleven. Jackson leeft nog en is zelfs vrij wel, wij hopen, dat nu spoedig een medicus uit Palembaug komt om de zorgen over dezeu braven kerel op zich te nemen. Een Sinjo, schrijver van den controleur, die met een lans kwam om ons bij te staan, werd de lans met de band, waarin bij baar hield, afgeslagen en geheel in stukken gebakt. Hoe wij vieren nog ongedeerd zijn gebleven, begrijp ik nietwij moeten echter nog zeer op onze hoede zijn en loopen steeds met geladen re volvers. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat zoo iets zich spoedig herbalen zal. De Mahdi, Mahommed Acbmed, beeft thans ook eene ridderorde ingesteld. Na de inname van Khartoem volgde, gelijk men weet eene algemeene plundering, bij welke gelegenheid in huizen van particulieren, bazaar's en winkels ver scheidene honderden gouden, zilveren en koperen hor loges werden buit gemaakt, die echter reeds den volgenden dag, op bevel van den Mahdi, door de sol daten weder aan den schatkistbewaarder moesten wor den uitgeleverd. Men was er zeer nieuwsgierig naar, wat de Mahdi wel met al die horloges zoude uitvoeren, en de oplos sing van dit vraagstuk volgde zeer spoedig, want Mahommed Achmed deelde ze als ordeteekenen aan zijn strijders uit. De nieuwe orde heeft drie klassen en wel de gouden, zilveren en koperende gedecoreerde draagt het uur werk op de borst, hetgeen ieder, die reeds een horloge rijk mogt zijn en niet gedecoreerd is ten strengste verboden is. Vermoedelijk zal de nieuwe orde slechts worden verleend, totdat de horlogesvoorraad van Mahommed Acbmed uitgeput is geraakt. De berigfiïn omtrent den gezondheidstoestand blijven nog even ireurig. Vrijdag kwamen weder 1342 gevallen van cholera voor, waarvan 611 met doodelijken afloop. Hetgeen de nood nog dringender maakt, is dat bijna overal gebrek is aan geneeskundige hulp, ver plegers en geld. De regeering heeft de burgemeesters van enkele steden, wier kassen reeds uitgeput waren, telkens geholpen, maar kan natuurlijk geen bijdrage geven aan alle twee honderd plaatseu, waar de ziekte heersebt, te meer daar de belastingen in verschillende streken niet geïnd kunnen worden. In den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week omstreeks een ure brak te Saint-Ouen een felle brand uit in een groote loods, behoorende aan den beer Bord, fabrikant van piano's aldaar. De loods, gelegen tusscben bet kerkhof van Saint- Ouen en de stallen der tramway maatschappij, bevatte een honderd stapels hout van 16 meter in het vierkant en acht meter hoog. De fabriek waarin gewoonlijk een honderdtal personen werkzaam zijn, ligt achter de loo.ds. - De nachtwaker der fabriek had te half een de ronde gedaan toen hij nauwelijks weder gezeten, werd opge schrikt door het geroep van brand door een gendarm van Saint-Ouen die het eerst den brand ontdekte. In een der stapels bout was de brand ontstaan en in weinige oogenblikken, aangewakkerd door een hevi- gen wind, tastte bet vuur ook de overige houtstapels aan, zoodat de loods in vlammen gehuld was. Op het eerste alarm kwam de brandweer van Saint- Ouen met vier handspuiten aansnellen en beproefde alles om den brand te bedwingenbelaas vruchteloos, daar zij weldra gebrek aan water had. Geruimen tijd later kwam de brandweer uit de na burige gemeenten op de plaats des onheils, maar vreemd genoeg, niettegenstaande de vele telegrammen naar Parijs gezonden vnet verzoek om hulp kwam eerst te vijf ure in den morgen, toen men den brand genoegzaam meester was, één stoomspuit opdagen. Omstreeks drie ure waren twintig bandspuiten in werking en daar de fabriek eene groote boeveelheid licht brandbare stoffen bevatte, werd alles gedaan om baar te behouden. Te vier ure, toen de laatste boutstapel verbrand was, achtte men bet gevaar voorbij, toen eensklaps aan een anderen hoek een vlam opsteeg en de kreet gehoord werd „het kerkhof staat in brand Inderdaad waren de boomen, door de langdurige droogte en hitte geheel uitgedroogd, door de vlammen aangetast en stond een gedeelte van het kerkhof in brand. Eenige handspuiten werden in de groote laan in werking gébragt, maar bet vuur kreeg meer en meer voedsel en behield de overhand. De brandweermannen verrigtten nu met grooten moed en kalme doodsverachting bun moeielijke taak. Met de bijl in de hand waagden zij zich in bet „bosch van vuur" en hakten de boomen om over eene groote uit gestrektheid. De grafmonumenten werden door het vallen der boomen erg gehavend en verwoest, kruisen en kransen omvergeworpen en vertrapt, zoodat het kerkhof na afloop van den brand een diep treurigen aanblik opleverde. Eenige ellendelingen die van de treurige gelegenheid gebruik maakten om op de graven en in de grafkelders te stelen, werden in hechtenis genomen. Zekere F. was een jaar geleden nog een der grootste wij nb andelaren in de omstreken van Orleans. Na ongelukkige speculatiën, waarmede bij meer dan 200,000 fr. verloor, verliet bij Orleans, zonder iemand van zijn vertrek in kennis testellen. Daar zijn boeken niet in orde waren, werd bevel tot aanhouding tegen hem uitgevaardigd, en nu is hij Woensdag te Parijs, waar hij bet beroep van kuiper uitoefende, in hechtenis genomen. Een rijke weduwe in bet Engelscbe graafschap Sussex heeft vermaaktaau de Maatschappij tot bescherming van dieren te Londen ƒ75,000aan de Vereeniging voor drinkbakken ten behoeve van dieren ƒ25,000, en aan het honden-asyl ƒ12,500. In haar testament ver klaart de erflaatster„dat zij zich nooit te beklagen heeft gehad over eenig beest, maar dat zij daarentegen nooit anders als slechtheid en ondankbaarheid heeft ondervonden van de meeste menschen met wie zij om gang heeft gehad." De veelgesmade tournure heeft onlangszoo ver halen Duitsche bladen, toch een kind het leven gered. Te Apolda, in Sakser Weimar, viel een tweejarig kindje uit een venster van een bovenverdieping, en bet zou zeker op de straatsteenen verpletterd zijn, als bet niet ware gevallen op de ontzaggelijke tournure van een dame die daar voorbij wandelde. Thans bleef bet eeu oogenblik op dat uitstekend kleedingstuk liggen, en bet kon tijdig door een voorbijganger ge grepen worden vóór het op straat viel. Het kind was geheel ongedeerd. Te Leipzig stond dezer dagen een vroedvrouw teregt, die een aan bare zorgen toevertrouwd pasgeboren kind met te warm water wasebte en daardoor den dood van bet wichtje veroorzaakte. De vrouw, die reeds 20 jaren haar beroep uitoefent, werd onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 5 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een zonderlinge zaak komt voor de regtbank te Berlijn in behandeling. Eene dame in het noorden der stad heeft nl. tegen haar buurman, met wien zij voort durend twist heeft, een regtsvervolging ingesteld, om dat hij in zijn tuin een vogelverschrikker geplaatst heeft, welke in vorm en kleeding sprekend op zijn buurdame gelijkt. De regter zal nu moeten beslissen of dit al dan niet als een strafbare beleediging te beschouwen is. Bi'ussel, 10 July. De Kamer beeft het voorstel betreffende bet herstel der invoerregten op granen, landbouwgewassen en vee verworpen. De Minister Beernaert heeft een ontwerp tot wijziging der kieswet ingediend. Ainstei-dam, 1 Julij. In de anders zoo kalme Boerhavestraat alhier, had dezer dagen een zeer erger lijk tooneel plaats. Een dienstmeid, die des morgens met haar volk twist kreeg over het betalen van veertig cent voor frambozen, werd zóó opgewonden, dat zij den boel kort en klein sloeg en zichzelve daarbij zoo ver wondde met een flesch, dat zij door een toegeschoten agent van politie naar het gasthuis moest worden gebragt, om verbonden te worden. Des avonds kwam de dienstmeid terug en eisebte opnieuw de baar toe komende veertig cent. Daar men haar echter de deur niet opende, maar zich vergenoegde door uit een boven venster baar eiscb te beantwoorden, werd de zaak er niet beter op, en trachtte een politieagent daaraan een einde te maken. De meid, haar zenuwen niet genoeg meester, rukte het verband van baar arm en sloeg met beide banden, ja zelfs met baar hoofd al de ruiten stuk, terwijl men zich door bet geraas van glas- en aardewerk kon overtuigd houden, dat ook veel daarachter staande voorwerpen het moesten mis gelden. Eerst nadat een tweede politieagent ter hulpe was gekomen, kon men de hoogst opgewonden vrouw meester worden. De verwondingen, die zij bij haar vernielingswerk had toegebragt, waren van dien aard, dat zeer groote bloedplassen op straat lagen. Een lid van de Amsterdamsche Wielrijders-club, de beer d. G., beeft den 5en Julij van Amsterdam uaar Gorincbem been en terug, een afstand van 140 K.M gereden in één dag. Hij vertrok des ochtends half acht en kwam des avonds te 10 uren terug, na te Gorincbem ruim 3 uren gepleisterd te hebben. De weg is bijna geheel straatweg. 's Gravenliage, 11 Julij. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen aanst. Woens dag den voorzitter hunner vergadering, jbr. Yan Eysinga, een contra-diner aanbieden injbet „Oranje- hotel' te Scheveningen. Het watertochtje naar den Hoek van Holland, den afgevaardigden door Rotterdam's burgemeester bereid, zal plaats hebben Zaturdag 18 dezer. Thans meldt men ons weder, dat HH. MM. de Koning en de Koningin met 28 dezer op „Oranje- Nassau" worden verwacht. Op een verzoek van het Hoofdbestuur van het Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemregt, om gebruik te mogen maken van de Maliebaan te 's Hage tot het houden eener meeting is door den Minister van Finan ciën, Bloem, afwijzend beschikt. Daar het antwoord zich wat lang liet wachten, zijn, volgens „R. v. A.', de bestuursleden Gebing en Van Raaij ter audiëntie geweest. Op bun vraag, welke reden er bestond tot weigering, gaf de Minister ten antwoord, dat hy geen termen vond tot toestemming. Scheveuingeu, 11 July. Omstreeks het jaar I860 of 61 vertrok van Java naar Chiua het Nederl. barkschip „Watergeus", kapt. H. R. Giezen, boekhouder wijlen de heer P. Varkevisser alhier. Sedert het vertrek van dien bodem van Java heerschte in de Chineesche zee een schrikkelijke storm, en sedert werd er van de „Watergeus" niets meer vernomenzoodat bij de regt- banken aanvraag werd gedaan door sommige vrouwen, om een ander huwelijk aan te gaan, wegens vermoe delijk overlijden. Al die jaren van 1860 of 61 af zijn sedert voorbijgegaan, en nu komt een man in Delft vertellen, dat hij ook tot de equipage der „Watergeus" behoorde, doch bet schip door Chineesche zeeroovers is overvallen, geplunderd, en de opvarenden als slaven naar. bet binnenland zijn vervoerd, waar zij, aan ketenen gebonden, bun ellendig leven slijten. Aan den verbaier was bet gelukt, zich aan boord van een ander schip te verbergen, en zoodoende was bij er in geslaagd te ontsnappen en naar Nederland te komen. Hij vertelt verder, dat enkelen van de equipage zijn overleden, doch sommigen nog in leven zijn, wier namen bij opgeeft. Tengevolge daarvan zijn sommige familieleden thans bezig nadere inligtingen in te winnen, en zij zullen daarna trachten, wanneer zij zekerheid hebben, de tusschenkomst van bet Nederl. gouvernement in te roepen, ten einde de invrijheidstelling der gevangenen te verkrijgen. Schiedam12 July. Gistermorgen is aan den Singel nabij bet 2e pad van den Rotterdamscben Dijk alhier een moord gepleegd op P. Wittenberg, gras maaier van Bercbem (N.Brabant) door A. M. Vering meijer, oud 21 jaar te Schiedam. Deze persoon, een losbol, bad vroeger verkeering met een nicht van den verslagene, waaraan op raad van Wittenberg, haar oom, een eind schijnt te zijn gemaakt. Gistermorgen te half vier uur, toen Wittenberg met zijn makker en diens dochter op weg was naar zijn werk in de Keilen om te maaien, ontmoette hij op den Singel nabij de R. K. Kerk Veringmeijer, waarmede hij al pratende een eind weegs voortliep, terwijl zijn kameraad en diens dochter hun weg ver volgden. Naby de woning van H. Determann gekomen, werd Wittenberg onverhoeds door Veringmeijer aan gevallen, die hem met een mes een wonde van 3 cen timeter diep achter de linkerkaak toebragt, waardoor 2 slagaderen werden doorgesneden en dientengevolge de dood onvermijdelijk was. Twee zangers, komende van de kermis, die het mis drijf hadden zien plegen, hebben zich bij deze gelegen heid zeer verdienstelijk gemaakt, door den moordenaar onmiddellijk te achtervolgen, hem te grypen, en aan deipöRfie over te leveren. De béér W. Van der Sman, cbirugijn alhier, wiens hulp dadelijk werd ingeroepen, was weldra op de plaats van bet misdrijf aanwezig, doch bij vond Wit tenberg reeds stervende tengevolge van bloedverlies per brancard naar bet ziekenhuis vervoerd, overleed hij dan ook spoedig daarna. Naar men verneemt was Veringmeijer eergisteravond met zijn beminde naar de kermis gegaan, waar hij zijn vroegere beminde, de dochter van H. Larman, ont moette dit schijnt hij hem harstochten te -hebben opgewekt, die tot den moord aanleiding hebben gegeven. De regter van instructie heeft reeds heden namiddag een lijkschouwing gehouden. Kotterdam, 11 Julij. Eergisteravond te 8'/s uur zijn duizenden menschen, schutters, burgers en officieren, van de Blaak door de Soetensteeg gekomen, nadat de politie op de Zeevischmarkt reeds slaags was geweest ter bescherming van een officier der schutterij, op wien het publiek, om tot dusver nog niet voldoend bekende redenen, scheen verbitterd. Aan de Korte Hoogstraat gekomen, is die straat voorloopig afgezet, ter voorkoming van mishandeling van den officierdie daar in een koffiehuis vluchtte vanwaar bij later wist te ontkomen. Inmiddels groeide bet publiek op bet Hogendorps- pleinvoor het bureau in de Pauwensteeg en in clen omtrek aantot dat de commissaris van politie zich onder bet publiek bewoog en aan zijne ondergeschikten gelastte binnen bet bureau te gaan, daardoor trachtende bet publiek te calmeerendat niet geluktedaar bet publiek zich tot voor den ingang van bet bureau plaatste en eindelijk met steenen begon te werpen, waardoor een glasruit aan bet bureau werd verbrijzeld. Ter voorkoming van andere baldadigheden kwam de politie naar buiten en dreef het publiek uit de Pau wensteeg, terwijl inmiddels een gerequireerd detache ment mariniers verscheen, dat later nog versterkt werd. Daar vooral van de zijde van de Scbiedamscben Dijk en Korte Hoogstraat meer steenen gegooid werden werd bet publiek verder verdreven en eenige straten afgezet en moest van tijd tot tijd nog een uitval wor den gedaan om erger te vermijdentotdat eindelijk omstreeks kalftwee uur des nachts de rust was hersteld. Voor zoover bekend is, werd slechts een persoon licht gewond en door de politie naar bet Ziekenhuis ge bragt. Vóór bet gebeurde had de schutterij géexerceerd aan de overzijde van de rivier. Gisteren avond was bet op straat weder zeer on rustig. Om herhaling van de oproerige tooneelen yan eergisteren avond te voorkomen werden vroegtijdig de Korte Hoogstraat, een deel van den Scbiedamscben Dijk en bet Van Hogendorpsplein door de politie en mariniers afgezet. Door eenige troepen kwaadwilligen werd opnieuw beproefd wanordelydheden uit\te lokken. De politie werd uitgejouwd en herhaaldelijk werd er weder met steenen geworpen. Nu en dan was de politie genood zaakt eehe charge te maken om de opdringende menigte uiteen te drijven, en te voorkomen da.t de aansluiting verbroken werd Een paar vechtpartijen uitgezonderd liep echter alles zonder ernstige botsingen af. Het aantal nieuwsgierigen was veel grooter dan het aantal kwaadwilligen. Eerst gisteren nacht omstreeks 1 '/.j uur was de orde geheel hersteld, zonder dat het noodig was arrestaties te doen. De burgemeester heeft het tot handhaving van orde en rust noodig geoordeeld alle samenscholingen te verbieden. Zaturdagavond hebben de oproerigheden zich op nieuw herhaaldde menigte op de Korte Hoogstraat moest met geweld uiteen gedreven worden, waarvan enkelen de gevoelige slagen ondervonden. In vele winkels zijn de spiegelruiten stukgeslagen. Zie Telegr.) Bergen-op-Zoom, 11 Julij. Bij Kon. besluit van den 3en dezer is aan bet bestuur van bet bond der officieren van de schutterij in Noord-Brabant een subsidie uit 's Rijks kas van 500 verleend, uitsluitend bestemd tot bestrijding der koBten van aankoop van prijzen, uit te loven voor den aanstaanden schietwed strijd in dit jaar, vanwege voormeld bestuur door de schutterij in Noord-Brabant te houden. Ter-Neuzen, 10 Julij. Gisterenavond bad alhier in de bizondere school eene vergadering plaats, ten einde te trachten eene afdeeling op te rigten van de te Utrecht gevestigde Vereeniging tot Christelijke ver zorging van krankzinnigen en zenuwlijders. De heeren A. van Veen en J. Westerhuis, predikanten hij de Ned. Herv. en Chr. Ger. Gemeente alhier, voerden het woord en mogten de voldoening smaken, hier eene afdeeling te kunnen constitueeren. Staande de verga dering werd gekozen tot voorzitter Ds. van Veen, tot secretaris Ds. Westerhuis en tot penningmeester de heer H. Koelmans, hoofd der christelijke school alhier. Doen we hier dus aau philantropie in ruimen kring, onze eigen beboeftigen vergeten we daarom niet. Heden toch werd door diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier aanbesteed het bouwen van een armhuis. Minste inschrijver was de heer J. Kolyn, aan wien het werk voor ƒ7000 werd gegund. Tot heden geschiedde de armverzorging zoowel door diaconie als door gemeente door uitbesteding; bet is te wenschen, dat nu ook de laatste spoedig een einde make aan deze verouderde wijze van armenverzorging. Hoek, 9 Julij. De beer P. A. Hubregtse, boofd der school te Burgb en als zoodanig hier benoemd, heeft voor deze benoeming bedankt. Middelburg'11 Julij. De Prov. Staten van Zeeland hebben aan de Vereeniging „de Ambachtschool" te Goes voor een tydvak van vijf jaren, 18861890, toegekend eene jaarlyksche subsidie van ƒ900. Het voorstel tot toekenning van eene personele toe lage van ƒ800 aan den heer J. P. van Visvliet, als archievaris der provincie, is met algemeene stemmen aangenomen. Als een bewijs dat een groot gedeelte der manne lijke bevolking ongeschikt is voor den militairen dienst blijkt uit de omstandigheid, dat van de 186 miliciens der lichting van 1885, die te Middelburg werden inge deeld, ongeveer '/s gedeelte wegens ongeschiktheid naar hunne haardsteden is teruggezonden. Goes, 12 July. Door het bedanken vau den heer de Ligny, die niet in aanmerking wenscht te komen bij de gemeenteraadsverkiezing op 22 Julij, was bet noodig geworden een vierden candidaat te stellen. De keuze is gevallen op den heer W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener, die zich bereid beeft verklaard, eene candidatuur aan te nemen. Van liberale zijde worden alzoo aanbevolen behalve de aftredende leden J. J. Ocbtman en dr. Callenfels, de heeren Jonquière, rijksontvanger en Van Gorkom. De anti-liberale party beeft drie van de vier aftre dende leden candidaat gesteld, nl. de heeren dr. Cal lenfels, M. de Jonge Jz. en B. van Asperen Vervenne. Tegenover den heer Ocbtman stelt men alzoo geen candidaat, tenzij de malcontenten ter elfder ure nog mét eene aanbeveling voor den dag komen. De strijd is alzoo begonnen, de troepen zijn in 't vuur gebragt. Wie zullen overwinnaars zijn Als geen enkel krijger op bet appèl ontbreekt, dan zal men tenminste niet bet zelfverwijt hebben van door eigen lauwheid de overwinning aan de tegenpartij gemakkelijk ge maakt te hebben. Nadat door den Gemeenteraad en het Burgerlijk Armbestuur de aangevraagde verhoogde subsidiën aan de ambachtsschool waren toegestaan, is door de pro vinciale staten een besluit iu gelijken geest genomen. De voorwaarden, waarop bet onderwijs in de bewerking van ijzer onder de vakken van onderwijs zou worden opgenomen, zijn alzoo vervuld, en men kan dus de gewenschte uitbreiding spoedig tegemoet zien. Door den Gemeenteraad zijn benoemd aan de met 1 September te openen meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs tot onderwijzeres in bet Fransch mej. van Höevell, tot idem in bet Daitscb mej. van de Rivièn, tot idem iu het Engelsch mej. Kosters, tot idem in de handwerken mej. de Graaf en tot onder wijzer in de beginselen der wiskunde de heer Kiel. Ter vervanging van wijlen den heer A. A. Hagen is verleden Woensdag door de vergadering van Inge landen van den Nieuwen West-Kraaiertpolder onder Borsele met 4 van de 7 stemmen tot ontvanger-griffier benoemd de heer J. G. P. Tiinans te 's-Heerenhoek. Zierikzee, 11 Julij. Tot het 2de gedeelte van het vergelijkend examen voor Hoofd der Tusschenschool alhier, dat" op Zaturdag 18 Julij a.s. zal plaats hebben, zijn uitgenoodigd de volgeude HH.Bartelse te Krui- ningen, Boterenbrood te Aalsmeer Dormaar te Renesse, Goor te Goes, van der Have te 's Gravenzaude, van Weele te Duivendijke en de Zeeuw te Bath. Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor een Hoofd-Ingeland van bet Waterschap Schouwen zijn uitgebragt 104 st. Gekozen is de heer M. Gast Jobs. met 64 st., de beer F. v. d. Bout Az. verkreeg 39 st. De luit. ter zee le kl. J. A. Kloek, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen", wordt men den laatsten dezer op non-act. gesteld. Van goed ingeligte zijde kunnen wij mededeelen dat bet met de werken aan het Panauiakauaal, die, zooals men weet, voor een belangrijk deel door onze laudgenooten uitgevoerd worden, steeds naar wenscb gaat. Hoofduitvoerder dier werken te Culebra (Pana ma-kanaal) is de beer A. D. van Seters, die vóór eenigen tijd naai* Europa teruggekomen was, om met zijne collega's en met de hoofddirectie der Panama- maatschappij te Parijs een en ander-te behandelen betreffende de verdere uitvoering der werkzaamheden aanschaffing van verder materieel en aanneming van personeel. Opmerkelijk is het, dat van bet reeds ruim een half jaar te Culebra vertoevende Hollaudscb personeel nog niemand eenige ernstige ongesteldheid beeft gehad. Vermoedelijk is dat te danken aan de (maatrege len welke de aannemers, de heeren J. C. van Hattum en Co. te Sliedrecht, genomen hebben voor de huis vesting en voeding, welke laatste geheel geschiedt van wege de aannemers. Naar wij uit goede bron vernemen is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid beslist dat pannen, die voor de oestercultuur gelegd worden in den stroom of op vooroevers, beschouwd moeten worden als te vallen in de termen van1 de wet van 24 Febru ari] 1806 en dat alzoo voor het neerleggen daarvan de ministeriëele vergunning moet zijn verkregen. Voor hen, die pannen leggen op perceelen van rijks wege verpacht, heeft deze beslissing geen bezwaar, omdat de noodige vergunning reeds hij de pachtvoor- waarden wordt verleend. Zij echter, die pannen gelegd hebben of zullen leggen op gronden aan particulieren, polders, waterschappen of gemeenten toebehoorende, zullen wel doen zich te overtuigen of de verpachters wel gezorgd hebben voor de noodige vergunning, zonder welke de pachter ge vaar loopt zich eene strafvervolging op den hals te halen. Zierikzee, 13 Julij. Naar wij vernemen, heeft het Geregtshof te 's Gravenhage, de Regtbank te Mid delburg aangewezen om kennis- te nemen van bet hooger beroep, ingesteld door J. den O., gezagvoerder der stoomboot „Stad Zierikzee No. 1", tegen een vonnis van den Kantonregter alhier, van den 3 Julij 1.1. Zooals wij reeds vroeger vermelden, zal Mr. A. J. F. Fokker voor beklaagde als verdediger optreden. Bij de gehoudene overgangs-examens aan de Rijks- normaalschool voor teekenonderwijs te Amsterdam zijn 0. a. bevorderd van de tweede naar de 3e klasse, de Heeren J. H. Ocbtman Sz. en A. C. de Graaf Jz., beiden van Zierikzee. Bij de plaats gehad hebbende examens aan 's Rijks Veeartsenijschool, is 0. a. overgegaan tot bet 4de studiejaar de beer J. Kooyman van Zierikzee, en ge slaagd bij het toelatings-examen de heer M. v. d. Vliet van Zierikzee. De extra-reis naar Antwerpen, door de Zierikzee- sche stoombootmaatschappij aangekondigd tegen a s. Zaturdag, belooft voor velen eeu aangenaam uitstapje te zulleu zijn. Naar wy vernemen zyn verschillende gezelschappen voornemens van die reis te profiteeren, alsHet kader der dd. Schutterij, het Harmoniege zelschap Kunst en Eer, de Zangvereeniging Luctor et Emergo en de Rederijkerskamsr Ruijsch. Volgens de laatste herigten is thans de Tentoon stelling geheel op orde en zijn de feestvieringen, die gewoonlijk daarmede gepaard gaan, in vollen gang. Wij vertrouwen, dat onze stad- en landgenooten, die zeker in ruimen getale van deze gemakkelijke en goed- koope wijze van vervoer gebruik zullen maken, zich niet zullen hebben te beklagen. Rotterdam, 13 Julij. Gisteren avond is het vrij rustig gebleven. Men vreest echter voor heden avond. De waarde der ingegooide spiegelruiten wordt begroot op 3000. De winkeliers hebben zich bij den Burgemeester beklaagd over onvoldoende bescherming. DREISCHOR. Mijnheer de Redacteur v. d. „Zierikzeeschen Nieuws bode" vergun my nogmaals een plaatsje in uw blad. Daar heb ingezonden stuk iu de Nieuwsbode van 7 Julij op dat van mij van 2 Julij toepasselijk is, gevoel ik mij verplicht daar eens op terug te schrijvenaan gaande het muziekgezelschap. Het doet mij veel genoe gen, dat er veel liefhebberij en deelnemers zijn. Doch de zaak is hoe aan geld te komendat is moeielyk en misschien toch gemakkelijk. Ik voor mij denk, dat er wel deelnemers zullen zijn, die zelf hun instrument willen aanschaffen, hetwelk dan hun eigendom blijft. Maar er zullen ook wel deelnemers zijn waarvoor het lastig zal vallen en daar zal dus voor bijeen ge bragt moeten worden. Zou het niet nuttig en pleizierig zijn, wanneer het gezelschap „Nut en Genoegen" vau Dreischor, dat in de 80 leden telt, het geld, hetwelk in kas is aan het muziekgezelschap ten geschenke gaf, dat zou heel wat helpen? Men zal de leden hijeen moeten roepen; om er over te spreken. Verder zou iederen medespeler, die zelf geen instru ment kooptiets moet storten en ik hoop dat er wel menschen zijn, die er iets aan willen geven om tot het oprigten te komendaar men eerst geld moet hebben om te kunnen voortwerken. Ik twijfel er niet aan en zeer velen met mij of er kan best een muziekgezelschap bestaan. Dreiscbor! ik hoop dat men u spoedig met een mu ziekgezelschap kan vereeren. EEN INWONER. Mynheer de Redacteur Hoewel ik met den berigtgever öf uw correspondent uit Wolfaartsdyk niet in debet wil treden over de quaestie hoofdgeld in deze gemeentezoo meen ik toch ter wille van de waarheid te moeten opmerken dat het berigt in uwe courant van Donderdag zeer onjuist is en bet eerste berigt beter den toetsteen kan door staan dan het laatste. Dat het hoofdgeld met 50°/o is verhoogd is waar, immers is hetzelve met 1500 verhoogd benevens plus minus ƒ600, wegens vertrek of overlijden van aanzienlijke personen. Het hoofdgeld bedroeg net vorig jaar beneden de 4000 velen zijn verhoogd met meer dan 1000/0, zoodat vele belasting schuldigen 40 50, meer moeten betalen dan vorige jaren. Dat de ontevredenheid algemeen is, is boven allen twijfel verheven, behalve een paar landbouwers te Oud Sabbiuge en een ambachtsman en 8 op het dorp, welke n i e t zijn aaugeslagen. Bij voorbaat mijnen dank betuigende voor de plaat sing in uw veel gelezen blad, teeken ik hoogachtend, UEd. Dienaar wolfertsdijk, C. FILIPSE, 11 Julij 1885. Landbouwer te Oud Sabbinge. De anonieme briefschrijver van 10 Julij 1835 aan A bet Medium te Goes, gelieve zijn naam te lezen Matb. 26 67 en 68, en Luk. 23 8 laatste gedeelte. Geteekend MEDIUM. Goes 10 Julij 1885. jsja» jsc ja-a aai r»ie EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. JULI 1885. Van ZIERIKZEE: Dingsd. 14 'smorg. 8.u. Dond. 16 8. Zaturd. 18 8. Van ROTTERDAM: Woens. 15 'smorg. 11.— u. Vrijd. 17 11.— "J 11. Maand. 1 De Directeur, A. van GASTEL. 35>jarige Eclitvex-eenig-ïii«? 2 van J J. ROME1JN -3» en C. van NIEUWENHUIZEN. Hunne dankbare Kinderen. 2 Ouwerkerk, 13 Junij 1885. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1