ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No, 5101. Zaturday 11 Julij 1885. Msle Jaarg. w AFKONDIGING. SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. Stmcrifia. 3taUe. JFraufitijft. Schipper A. v. d. HUCHT Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote tetter wordt naar plaatsruimte bereJcend. Verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zin- eikzee, maken bekend dat de verkiezing voor vier leden van den Gemeen teraad, ingevolge art. 7 der Gemeentewet, ter vervul ling van de plaatsen der leden, die met den eersten Dingsdag in September aanstaande moeten aftreden, zal plaats hebben op Ding-stlagr den 31Jixlij ©.lc., van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur, in de bovenzaal op bet Raadhuis, bij ongeteekende stembriefjes dat de aftredende leden zijn de Heeren: Mr. H. van MANEN. G. A. de LOOZE, Dr. Hk. GOEMANS en Jhr. Mr. "W. A. de JONGE, en dat minstens acht dagen vóór de verkiezing bij iederen Kiezer een gesloten brief van oproeping, een stembriefje bevattende, zal worden tehuis bezorgd. Zierikzee, den 6 Julij 1885, De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard het kohier van het Patentregt van deze gemeente, dienstjaar 1885/86, betrekkelijk de tappers, schippers en kramers, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 9 July 1885. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, brengen ter kennis van de lotelingen der Schutterij in deze gemeente, dat de Tweede Zit- ting; tot onderzoek de reclames voor de Schutterij, zal gehouden worden op Zaterdag den 18 Julij e. k. des namiddags te één. ure ten Raadhuize. Zierikzee, den 10 Julij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Wanneer in dezen tijd van het jaar de dagbladen van den komkommertijd gaan spreken, dan is dat zooveel als eene waarschuwing aan het publiek, dat het zich op niet veel nieuws verwachten moet. In den regel is er dan ook weinig te vermelden, tenzij bij zondere omstandigheden daartoe aanleiding geven en het is voor allen een ware uitkomst, als hier of daar personen of zaken van zich doen spreken en de nieuws bladen stof geven. Als de Parlementen vacantie hebben en hunne leden zich naar alle oorden verspreiden schijnt er niets te zijn, dat eenig belang inboezemt en men houdt zich met gissingen en voorspellingen bezig, omtrent dingen die komen zullen, of gaat nog eens in het breede na, wat de geschiedenis der laatste maanden opgeleverd heeft. Dit jaar heeft één Engelsch- man, zeker zonder er dit mede te bedoelen, aanleiding gegeven, dat geheel Europa in spanning is, want van alle zijden wordt de vraag gehoord, wat zal het nieuwe Engelsche Kabinet doen. Gelijk gemeld is heeft het aan de beide Parlementshuizen zijn programma mede gedeeld en men is een stap verder gekomen. Wij verwachtten echter geen volledig licht, want het is weder zooals altijd dat er zooveel gezegd wordt als men wil doen weten en dat er allerlei en vele woorden worden gebruikt om de ware bedoeling te bedekken. In DEng"elaTx<i zelf is men1 ook van dat gevoelen en al zegt men ook bijv. dat eene vredelie vende oplossing van de Afghaansche geschillen zeker is, men verwacht daaromtrent nog geene afdoende verklaringen. Men is nu bezig om de Ministers, die hun mandaat als Parlementsleden moesten nederleggen, te herkiezen en tot dusver zijn ze zonder bij zonderen tegenstand weder gekozen. De Iersche dwangwet zal wel zeker achter blijven, maar het is daarom niet denkelijk, dat de Iersche Parlementsleden het Ministerie in alles zullen steunen. Ook schijnen de nieuwe belastingsplannen opgegeven, teneinde meerdere populariteit te verkrijgen, maar als men leest, dat het voornemen is, het tekort op eene volgende begrooting als vlottende schuld over te brengen, dan ligt daarin duidelijk opgesloten, dat men nu geene doortastende maatregelen nemen wil, terwijl het toch wel zeker is, dat later meerdere belastingen het tekort zullen moeten dekken. Omtrent de wijze waarop men zich in Soedan zal doen gelden wil de regeering geene beslissing nemen, voor generaal Wolseley te Londen is gekomen en over de staat van zaken gehoord. De bladen der Ministeriëele partij keuren dat denkbeeld onbepaald goed en koesteren zeer groote verwachtingen omtrent het optreden van Salisbury. De bekende Bradlaugh zal opnieuw zijne toelating als Parlements lid vragen, maar het staat vast, dat van wege de regeering zal voorgesteld worden, dit te weigeren, zoodat daarover zeker eene scherpe maar onvruchtbare discussie te wachten is. Een en ander kan nog wel eenig leven in dezen'overigens stillen tijd geven, maar gewichtige resultaten kunnen voorhands niet worden ve;vacht. De Fransche Kamer is meer dan ooit bezield met verlangen naar rust en de onderwerpen, die anders dagen lang hen plegen bezig te houden en een stroom van hevige welsprekendheid ontlokten, worden nu eenvoudig afgehandeld, alsof ze dit jaar van minder belang waren dan vroeger. De begrootingen gaan stuk voor stuk door, zonder dat er ernstig over gesproken wordt. Bij die voor Eeredienst dreigde het Ministerie eene nederlaag te lijden. Slechts eene stem beslistte in haar voordeel en deed een voorstel verwerpen tot verhooging van het subsidie voor kerkgebouwen en pastoriën. Ook de voorstellen tot scheiding van kerk en staat en tot opheffing van deze begrooting werden ook in den geest der regeering verworpen. De radicalen en de socialisten zijn daar te lande weder aan het roeren, en hebben een verkiezingsprogramma opgesteld, waar bij geene kleine veranderingen in het staatsbestuur den gebracht worden. Men wil ook het president- baffen en de nationale vergadering het land n de kerkelijke goederen moeten verbeurd kinderen in en buiten huwelijk "die rechten volkomen gelijk staan, Tegeven, de legers afgeschaft enz. Wij kennen de eischen die van dien kant steeds op den voorgrond worden gezet, maar kunnen ons vertroosten met de gedachte, dat er nog wel wat tijd verloopen zal, alvorens de heeren eisschers hunnen zin krijgen. De oude Duïtsche Keizer schijnt wat meer te gaan sukkelen en eindeljjk de gebreken van den ouder dom te gevoelen. Z. M. wandelt miuder en rijdt meer ook schijnt hij dezer dagen weder eenigszins ongesteld te zijn geweest, maar te Ems langzamerhand wat op te knappen. De Duitsche Bondsraad nam dezer dagen gewichtige besluiten. Vooreerst heeft hij de overeen komst met de Noord-Duitsche Lloyd betreffende de nieuwe stoomvaartlijnen goedgekeurd en Vlissingen als de aanlegplaats in Nederland aangewezen. Voorts heeft hij zich vereenigd met het advies zijner rechtsge leerde commissie dat strekt om de aanspraken van den Hertog van Cumberland op den Brunswijkschen troon ongeldig te verklaren. Daarmede zal het plan van den Rijkskanselier tot uitvoering komen en men houdt het er voor, dat daardoor de binnenlandsche vrede in het rijk gewaarborgd is. Men vermoedt dat do Minister van Binnenlandsche Zaken Von Putkamer tot stedehouder van Elzas-Lot- haringen zal worden benoemd. In Spanje blijft de cholera op onrustbarende wijze voortwoeden en vallen dagelijks honderden slacht offers. In Italië is de crisis geëindigd daarmede, dat de premier met een nieuw stel amblgenooten weder is opgetreden en voor de Kamer verschenen. Hy heeft echter geene stellige antwoorden willen geven op de vele vragen die hem gedaan werden omtrent de voor nemens van het nieuwe Kabinet en het is dus nog zeer onzeker of men daaraan levensvatbaarheid kan toekennen. In andere werelddeelen, niet alleen in Afrika, maar ook in Ajmerilta duurt nog altijd de krijg voort. In Midden-Amerika vooral, waar gedurig gevechten tusschen de blanken en roodhuiden worden geleverd. Daarentegen wordt het bewind in de nieuwe wereld vrij hoog geschat, zooals nu weder daaruit blijkt, dat de Koning der Soundische eilanden een afgezant naar de Yereenigde Staten gezonden heeft, om inlijving by het gemeenebest te vragen. De nieuwe President wordt zeer geprezen vanwege zijne groote onpartijdigheid, die vooral by het begeven van ambten en bedie ningen blykt. Te Rose Hill, bij Chicagois een twee en twintig jarige ongehuwde vrouw, Marie Freres, in hechtenis genomen, beschuldigd een aantal moorden of pogingen tot moord te hebben gepleegd door middel van ver giftiging. Wie er al haar slachtoffers werden, doet minder ter zake en de lezers kennen ze toch niet. Van meer belang is hetgeen zy tot hare verdediging aan voert. Het meisje zegt dat ze tot het plegen dezer vreese- lijke misdaden werd aangedreven door een inwendigen voor haar onwederstaanbaren aandrang, die zij „het" (it) noemt. Ze zegt: „Ik had mijne moeder altyd hartelijk lief; maar ze was kwijnende en „het" bleet aan mijne zijde en fluisterde mij dag en nacht in de ooren„Laat haar in vrede rusten, laat haar in de koele aarde rusten." Daarom kocht ik vergif en ik gaf er haar van tijd tot tijd een weinig van, totdat ze dood was. Ik was zeer treurig, ik beminde haar, behalve wanneer „het" tot mij kwam. Toen Lena kwam, wees „het" gedurig met den vinger haar aan en daarom gaf ik haar ook een weinig totdat zij ook dood was. En toen het voorjaar was, werd vader niet wel en ik dacht, hij zou i beter af zijn, zoo hij bij moeder was. Toen ik bij mijn zuster kwam, kocht ik een nieuw doosje met vergif. Ik deed er van op mijne voeten (zij had een gebrek aan de voeten,) het was goed om de menschen tot rust te brengen en ik dacht, daarom zou het wel goed voor mijne voeten zijn. Het stond op eene plank in de etenskast. Ik kon mij niet weerhouden om het in de soep te doen. Ik kon het niet laten. Ik weet niet waarom ik het deed. Er is hier nu niets, dat mij kan zeggen waar om ik het deed, somtijds is er zoo iets." Op eene tot haar gerichte vraag of het was om de nalatenschap harer familie meester te worden, dat zij deze misdaden pleegde, antwoordde ze„O, neenik haatte het geld en ik gaf het uit zoo gauw ik kon." Dit laatste nu is waar, want ze verkwistte haar aandeel in de nalatenschap haars vaders, dat ongeveer 400 doll, bedroeg, aan allerlei beuzelingen, zoodat ze na een verblijf van twee maanden ten huize harer zuster, er nog slechts ongeveer 100 doll, meer van overhad. Evenals bij vrouw, van der Linden, zal het ook bij dit meisje wel steeds een zielkundig raadsel blijven wat haar tot deze gruwelijke moorden dreef. De doc toren en advocaten zeggen nu van dit meisje dat ze krankzinnig is, zoodat ze, in plaats van in de ge vangenis, wel in een krankzinnigengesticht zal aan landen, maar wie het uit het oogpunt van zielkunde beschouwt, vraagt zich af: Wat is dat „het", waar van het meisje spreekt? zonder op deze vraag een der menschelijke wetenschap bevredigend antwoord te kunnen vinden. Londen, 7 Julij. Het Lagerhuis heeft met 153 tegen 32 stemmen de bruidschat van 30,000 pond sterling voor Princes Beatrix goedgekeurd. Dr. Ferran heeft zijne inentingen tegen de cho lera te Algemesi voortgezet. Aldaar werden omstreeks 900 personen ingeënt, van welke slechts 10 door de cholera aangetast werden. Bij het volk wekken de inentingen steeds vertrouwen, vooral sedert ze door de Regeering opnieuw zijn toegelaten, maar bij de ge neeskundigen wint het ongeloof aan de beschuttende kracht veld. Het offieieele verslag der commissie van onderzoek is nog altijd niet verschenen. Pai'ijs, 8 Julij. Een dépêche van generaal Courcy uit Hué, dd. 7 dezer, te 11 uur 's avonds ver zonden, meldt„Wij zijn geheel meester van het terrein. De vijandelijke troepen zijn uiteengedreven. Hier en daar vertoont zich een brandend perceel, geheel op zichzelf staande, vooral in den omtrek van het gezant schapsgebouw en van enkele punten van den citadel. Het paleis is nog steeds ongerept, dank zij de voor beeldige discipline van het bataljon Zouaven, die het innam en bewaakt. Het bevat groote kunstschatten, van niet te begrooten waarde en vijf millioen baren zilver. Doch deze waarde moet nog belangrijk grooter zijn als 't mij gelukt de baren goud te vinden, die er ook geborgen moeten zijn. Ik wacht instructiën." Te Avignon heeft de politie in een der armoe digste buurten een vetmesterij aangetroffen van honden en k itten, welker vleesch aan kleine herbergiers voor lams- en konijnen vleesch verkocht werd. Men vond er 20 honden en 21 katten, die zoover gebragt waren, dat zij nauwlijks meer loopen konden. Een rijk Engelschman, zoo verhalen Weener bladen kwam onlangs te Weenen in een kapperswinkel en zag daar een jong meisje_ staan, dat haar weligen haardos wilde verkoopen. Zij vroeg er 10 voor, maar de kapper wilde niet meer dan f 8 geven. Na lang dingen stemde het arme meisje, eindelijk, met tranen in de oogen, toe. De kapper nam een groote schaar en wilde juist de gekochte lokken afknippen, toen de Engelschman hem een krachtig „halt!" toeriep. Hij vroeg het meisje, hoe zij er toe kwam, zich zulk een opoffering te getroosten. Zij verhaalde hem, dat zy het voor hare bejaarde ouders deed, die vroeger wel gestelde lieden waren, en nu gebrek leden. Daarop haalde de Engelsche heer twee bankbiljetten uit den zak, en vroeg, of zij hem haar haren wilde verkoopen. Zonder het bedrag te zien stemde het meisje toe. De nieuwe kooper knipte nu voorzichtig één klein vlokje haar af, legde dat in zijn brieven- tasch en ging heeu. Eerst toen hij weg was kwam het meisje genoeg tot bezinning om met vreugdetranen te vernemen, dat zij en hare ouders nu 2 bankbiljetten van 100 pd. st. 2400) rijk waren. IPuUötfalttwïi. Berlijn, 7 Julij. Het ministerie van buitenland- sche zaken alhier verklaart dat aanzoeken om offieieele tusschenkomst voor het in ontvangst nemen van millioenen-erfenissen, welke naar de verzoekers beweren in Nederland voor hen zijn opengevallen, in den laatsten tijd belangrijk zyn toegenomen, en het ministerie waarschuwt daarom openlijk tegen de daarmede ver bonden opligterijen. Uit Duilschland komen telkens berigten van nieuwe werkstakingen. De sigarenmakers te Liegnitz en de instrumentmakers te Dresden hebben nu ook het werk gestaakt. De meubelmakers in laatstgenoemde stad hebben echter nu voor het meerendeel den arbeid hervat, hoewel hunne eischen niet ingewilligd werden. In den omtrek van Berlijn zyn, verscheidene socia listische vergaderingen gehouden door werkstakende metselaars, slotenmakers enz,, zonder dat de politie die heeft kunnen beletten. De werklieden moeten gelde lijk ondersteuning uit Parijs en Londen ontvangen. Amsterdam9 July. Gisteren had alhier in de Zwem- en Badinrigting in deu Amstel bij Schollen- brug een allergrappigst waterfeest plaats, dat door velen met genoegen werd bijgewoond. In een door schuiten omheind bassin in de rivier naast de inrigting had n.l. een tobberoeiwedstrijd plaats door een vijf- en-twintigtal jongelui, leerlingen van den directeur. De jongens, die natuurlijk allen goed konden zwem men, namen plaats in een ronde tobbe en trachten dan twee aan twee, elkander te bereiken en door de roei spanen eikaars tobben te doen kantelen. Niet vaak gelukte dat, want meestal was de schipper al uit zijn eigenaardig vaartuig, dat telkens draaide, gekanteld vóór hij zijn tegenpartij bereikt had en dan was het moeielijk om er weer in te komen. Soms ook liep de tobbe vol water en zakte het kleine vaartuig weg. Gevaar was er niet bij, want het water is daar ter plaatse zeer ondiep. Nog grappiger was het tournooi dat daarop volgde. De jongelui in allerlei kemisebe pakjes gestoken, er waren nl. aansprekers (oud costuum), baby's, advocaten, pierots, dienstmeisjes enz. zaten op een houten paard, dat eigenlijk niets anders was dan een ton en trachten elkander dan van het paard te lichten. Dat ging niet moeielijk, want telkens sloeg het 'paard om en zijn berijder er af en dan was het, zooals een uitgangbord schrijft, een toer om er op te komen. De zotste tooneelen vielen daarbij voor, zoodat de toeschouwers telkens in een daverend gelach uitbarst ten. Pas zaten de jongens er weer eeijs op en maakten een beweging met de roeispaan, of de tournooiheld lag weer in 't water te spartelen een knaapje was er, als baby gekleed, die zich zeer dapper hield en niet gemakkelijk van het paard te lichten was maar daaren tegen zijn tegenpartij, een aanspreker, telkens overwon. Die jongen was de held van het feest, dat werkelijk alleraardigst was en goed geslaagd mag genoemd worden. Een bewoner van Texel is reeds sedert 23 jaren in 't bezit van een leeuwerik, 't Beestje is nog vlug en tierig. Nu, naar men beweert, onze Regeering weder plan heeft stappen te doen om maatregelen tegen den internationalen meisjeshandel te beramen, mag ook wel eens de aandacht gevestigd worden op den gruwel der internationale kinderverpachting, waarover het weekblad „Recht voor Allen" eenige onthullingen doet. Of dit euvel grooten omvang heeft aangenomen, weten wij niet, maar het is in elk geval afschuwelijk genoeg om het niet lijdelijk aan te zien. Een inzender in bedoeld weekblad schrijft het volgende „In vele plaatsen in ons land en ook in 't buitenland ziet men dikwijls jonge Duitsche meisjes ronddwalen met kleine koopwaren, regenschermen of andere arti kelen. Deze schepselen zijn in den letterlijken zin slaven. Zoo ze 14 of 15 jaar oud zijn, komt de eene of andere ondernemer, of beter gezegd slavenhouder, bij de ouders in Duitschland en biedt hun aan het meisje voor den zomer in dienst te nemen tegen vergoeding van kost, inwoning en een salaris van 10 a 20 thalers (ƒ18 a 36). Onder „zomer" verstaan deze heeren den tijd van half Januarij tot half December en het loon wordt aan de ouders na verloop van dien tijd uitgekeerd. „De ouders zijn in hun armoede zeer blij het kind kwijt te raken en een goede behandeling wordt verzekerd. Nu neemt de pachter het meisje mede naar den vreemde, huisvest het in zyn eigen woning, meestal met nog eenige andere meisjessoms is de man getrouwd, soms ook niet, en in het laatste geval is hy natuurlijk meteen in degelegenheid een harem er op na te houden. Dadelijk na aankomst worden de meisjes met een zware maud met galanterieënzeep en reukwerk of wel een pak parapluiën de straat opgezonden, elk in verschillende buurten of wel naar andere plaatsen in de nabijheid; zoo ze in de stad blijven, gaat de pachter er ook af en toe op uit om te zien of ze ook bij elkaar komen om te praten, of ze ook rusten en of ze ook wat eten hetgeen alles streng verboden is. „Zoo loopen ze nu den geheelen dag rond van 's ochtends 7 tot 's avonds 8 uur en mogen in dien tijds niets eten-of drinken, althans geld hiervoor krijgen ze niet mee en mogen ze ook niet van het verkochte afhouden. „Als ze thuis komen, moeten ze nog hun eigen boeltje wasschen en verstellen en de zg. kleeding die toegezegd word, bestaat hierin, dat de baas tweemaal in al dien tijd hun schoenen laat makenwat ze meer noodig hebben, gaat van de pachtsom af, zoodat het te be grijpen is dat de ouders niet veel ontvangen. Het eten bestaat 's ochtends en 's avonds onveranderlijk uit een beetje aardappelen met een stukje gebakken spek. „Als nu de meisjes dagelijks minder thuis brengen dan 5 of ƒ6, worden ze naar huis gestuurd, d. w. z. de baas brengt ze op den trein met een kaartje tot het eerste grensstation, en hoe ze dan naar huis komen, moeten ze zelf maar zien. „Dit is natuurlijk een schrikbeeld voor de kinderen, dit dringt ze om toch zooveel mogelijk te verkoopen en vandaar dat ze zoo brutaal aan de menschen hun waren moeten opdringen, en meer dan eens gebeurt het dat zoo'n meisje zich moet laten prostitueeren om toch maar de verlangde som thuis te brengen, want de pachter vraagt niet hoe ze er aan komen, als hij maar geld ziet. „De slavenhouder voert zelf niets uit als de meisjes zoo'n beetje naloopen en kan dat ook best, want elke slavin brengt hem minstens 12 a 15 gulden 's weeks opdat de heeren niet met weinig tevreden zijn, blykt hieruit, dat een exploiteur mij vertelde, dat hij er een teruggestuurd had omdat ze minder dan 7 of 8 gulden '8weeks voor hem verdiende. „Als de meisjes wat ouder worden en met den handel vertrouwd zijn, bedraagt de pachtsom 30 a 40 Thalers, doch nooit meer." Beverwijk. Mórgen, Donderdag 9 July, heeft te Haarlem eene openbare teregtzitting plaats in zake van den vroegeren Beverwijkschen makelaar G. Visser. De zaak van Visser zelve wordt nog niet behandeld, maar de teregtstelling betreft de personen, die men verdenkt of waarvan men zeker weet, zij bij de ont vluchting behulpzaam zyn geweest. Zijn wij goed ingeligt, dan zullen ongeveer 90 ge tuigen gehoord moeten worden. Inmiddels weet de persoon in kwestie zich steeds schuil te houden en heeft, zooals men meldt, het voorval nabij Groningen, waar drie onderwijzers iemand aanhielden, in wien zij Visser meenden te herkennen, reeds aanleiding gegeven tot het opvoeren van een blijspel getiteld „de drie paedagogische rechercheurs of de. ontvluchte Visser," blijspel in drie bedryven. Eerste bedrijf, de arrestatie tweede bedrijf, de onschuld te Groningen bewezen derde bedryf, het teleurgestelde drietal. Bergen-op-Zoom8 Julij. De slechte hoe danigheid van het drinkwater alhier, heeft aanleiding gegeven aan eene R otterdamsche combinatie om een gemotiveerd request aan ,het dagelijksch bestuur te zenden, met verzoek om een drinkwaterleiding te mogen aanleggen. De voorwaarden zyn gunstig voor de gemeente; beraadslagingen tusschen de betrokken partijen hebben reeds plaats gehad. Middelburg, 8 Julij. Zondag a. s. worden hier de leden der Nederl. Maatschappij voor geneeskunde verwacht. Zy zullen des avonds in St. Joris welkom geheeten worden en vangen Maandag hunne werkzaam heden aan. Aan afleiding zal het niet ontbreken. Zoo is de Maan dagmiddag bestemd tot het houden van een rijtoer naar Domburg, alwaar in het Badhotel een diner zal gereed staan en op het terras de muziek zich zal doen hooren. Dingsdag zal met de stoombarge een bezoek gebragt worden aan de havenwerken te Vlissingen en zal het nieuwe Badhuis en de booten der Maatschappij „Zeeland" bezichtigd worden. Dingsdag avond zullen de feesten worden besloten met een gezamenlijk diner in den hove St. Bastiaan. Middelburg9 Julij. Doordien een borstel, die met terpentijn gedrenkt was, bij het poetsen van een warme kachel vuur vatte, kreeg eene juffrouw alhier Maandag ernstige brandwonden, aan de gevolgen waarvan zij gisteren avond overleed. Middelburg, 9 Julij. Heden avond had het aangekondigde concert van de Koninklijke kapel der Grenadiers en Jagers plaats. Stoombarges, trams en extra treinen gaven de bewoners van Vlissingen en Goes gelegenheid om er van te profiteren en na afloop hunne haardsteden weder op te zoeken. Het prachtige weder deed een genotvollen avond verwachten, doch een zware mist die plotseling neer viel, gaf eene groote teleurstelling. De meeste dames die zich met het warme weder licht kleeden, zullen dan ook wel naar hunne mantels en sjaals verlangd hebben. De gekozen stukken werden meesterlijk uitgevoerd. Vlissixift-ou9 Julij. Met de boot uitBreskens, die om 9 uur heden morgen alhier aankwam, werd ook een krankzinnige, vervoerd. Deze man was onder geleide van drie mannelyke bloedverwanten en werd geboeid en met veel moeite, per rijtuig, naar het sta tionsgebouw gebragt, terwijl hij verder per trein naar Dordrecht getransporteerd moest worden. Zooals wij voor eenigen tyd mededeelden, waren eenige Duitsche heeren door het gemeentebestuur aan gezegd, dat zij zich voor de schuttersdienst moesten aanmelden. Thans is door die heeren een schrijven uit Duitschland ontvangen, tengevolge waarvan zij vrij van 8cliutterspligt zijn verklaard. Colynsplaat. Hoewel er een veertien daag geleden reeds eenige duizenden pannen waren gelegd, is men deze week eerst regt begonnen. Spoedig zullen dan ook het havenplein, de zeedijk, het kadijkje en de nollen van de Oostelijke kuip van de menigte ge kalkte pannen ontlast zyn. Een lading gekalkte pannen uit België ligt op stroom. Het zachte, schoone weder leent zich uitstekend voor het uitbrengen en leggen der pannen. Mocht, wat voor deze gemeente zeer te wenschen is, de kunstmatige Oestercultuur dit jaar goede resultaten opleveren, dan zal 't volgende jaar de liefhebberij om te „Oesteren" heel wat algemeener worden en veel nijvere handen werk en brood verschaffen. St. Anualand. Weder zijn deze week 215 per sonen van hier vertrokken naar Mijdrecht, Naarder- meer-, Horstermeer- en Legmeer-polder, mede om aldaar koolzaad te gaan dorschen. In 't geheel zijn nu uit deze gemeente 272 personen of ruim ,/3 gedeelte der bevolking daarheen, en slechts 29 uit de naburige gemeenten. In den loop dezer week vertrekt nu nog één zeil of 21 man. De berigten der zaaddorschers zijn niet ongunstig en het vooruitzicht moet bestaan, dat er een redelijk loon verdiend kan worden. Ziex-ikzee, 9 Julij. In deze week hebben alhier twee plegtige begrafenissen plaats gehad. De eerste was die van Mevr. de Wed. Schillemans, eene stille in den lande, doch geacht om hare godsdienst- en wel dadigheidszin, waarvan ook blijk werd gegeven op den dag harer begrafenis, toen eene ruime bedeeling in levensbehoeften werd gegeven aan armen en hulpbe hoevenden van verschillende gezindten alhier en waarvan naar wij vernemen, ook hare uiterste wilsbeschikking getuigt. De tweede was die van den heer Mr. W. C. de Crane, oud-lid van den Gemeenteraad, Officier van de Eikenkroon, Ridder van het Metalen Kruis, een man die zeer veel gedaan heeft tot bevordering van handel en nijverheid in deze gemeente. De overledene was chef van het huis M. C. de Crane Zoon, vroeger de aanzienlijkste reederij voor de groote vaart, die hier bestond, consu lair agent van Groot-Brittannie, Frankrijk en Duitsch land en agent der Nederlandsche Bank. By gelegenheid van de opening van den spoor weg Gorinchem—Dordrecht zullen aanstaanden Dinsdag 14 Julij, te Gorinchem onderscheidene feestelijkheden plaats hebben, alswedloopen, boegsprietloopen, ring steken, zakloopen, het oplaten van luchtballons, groot vuurwerk, enz., opgeluisterd door de muziek van het 6e regiment. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat by den landbouwer C. M. te Heinkenszand een kalf is geboren in de gedaante van een vischotterhet otterkalf is in de geboorte gebleven. Door den heer A. Nijssen te Kapelleis concessie- aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramweg, tusschen Goes en Yerseke. Zierileasee, 10 Julij. Op 3 dezer stonden voor de arrondissements-regtbank teregt lo. P. A. Th., herbergier te Oud-Vosmeer, beklaagd dat hij op den 3 Junij 1885 op den weg tusschen Tholen en Oud-Vossemeer aan G. C. moedwillig een schop en eenige slagen met een karwats op het hoofd heeft gegeven, tengevolge waarvan genoemde C. aan het hoofd is verwond geworden. Beklaagde bekende het hem te laste gelegde. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. van Hoytema, requireerde veroordeeling tot 15 dagen cel straf en 8 boete, subs. 1 dag celstraf. De verdediger, Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeye, wees op verzachtende omstandigheden, en concludeerde tot oplegging eener ligtere straf. Bij vonnis van heden werd beklaagde, onderaanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot betaling eener geldboete van 50, bij niet betaling te vervangen door 7 dagen gevangenisstraf. 2o. H. van B., zonder beroep te St.-Maartensdyk, ter zake dat zy op den 25 Mei 11. in de voor het publiek toegankelijke gelagkamer der herberg van haren vader A. van B., welke in de gemeente St.-Maartensdyk, buiten het dorp van dien naam staat, en waar zij bediende ter vervanging van haren vader als verkoo- per van sterken drank, in de uitoefening van dat beroep aan A. van den H., oud 15 jaar tegen betaling van 5 cent, een glaasje genever heeft toegediend en verkocht. Eisch van het O. M. 5 boete, subs.3d De beklaagde ontkende, terwijl de verdediger, Jhr. Mr. J. W. D. S. Boeije, trachtte aan te toonen dat het feit niet was bewezen en concludeerde tot vrijspraak, subsidair ontslag van regtsvervolging. De regtbank achtte het feit niet wettig en overtui gend bewezen en sprak beklaagde vrij. Verder werden nog veroordeeld lo. A. van B., arbeidster te Brouwershaven, wegens het toebrengen van slagen, tot 13 dagen gevangenis straf. 2o. M. den B., B. den B., schippers en A. N., arbeiders allen te St. Philipsland, wegens feitelijke en geweld dadige wederstand tegen bedienende beambten, no. 1 en 2 bij verstek, elk tot 15 dagen celstraf; terwyl 3o. C. J. N., en A. van Darbeiders te St. Philips land, van het hun ten laste gelegde feit werden vrij- Z. M. heeft o. a. benoemd tot burgemeester van Ellewoutsdijk, de heer E. A. v. d. Bent; tot griffier bij het kantongeregt te Ter Neuzen, Mr. C. Jentink, adv. en proc. te 's Gravenhagetot 2de luit. bij de Infanterie in Ned. Indië, de cadet C. Exel. Zierikzee, 10 July. Heden heeft alhier plaats de aangekondigde feestviering der Sociëteit „Tot Nut en Genoegen," waarbij zich de beroemde Kon. Militaire Kapel van liet regiment Grenadiers en Jagers doet hooren. Begunstigd door prachtig weer, was de Ma- tinée zeer goed bezochtonder de uitvoering der stukken heerschte eene gewenschte stilte, waardoor men kon genieten van de heerlijke toonen, die de directeur, de heer Völlmar, en zijne 52 onderhoorigen aan hunne instrumenten weten te ontwoekeren. Het was bepaald een genot. Het Concert dat heden avond ten 8 ure gegeven wordt, zal zeker drukker bezocht worden en velen, zoo uit deze stad als uit de eilanden, zullen, indien, naar wij hopen het weêr gunstig blijft, zich begeven naar hetprachtig gelegen terrein der Sociëteit „Parklust." In het verslag, in de vergadering van den ge neeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht uitge- bragt, leest men o. a. >Door den burgerlijken stand te Utrecht werd nage gaan, voor hoeveel kinderen, overleden beneden het jaar, meer dan één bewijs van overlijden was gevraagd. Uit de opgaaf bleek, dat voor 83 kinderen twee, voor 15 kinderen drie en voor 1 kind vier verklaringen waren afgegeven. De voordeelen, te verkrijgen uit - begrafenisfondsen, zal wel eene der hoofdaanleidingen zijn voor die duplicaat-aanvragen." Opmerkelijk is het verschil in percentsverhouding der gevallen van intermitteerende koorts bij de mili tairen van het 3de reg. inf., in Noord-Brabant en. Zeeland garnizoen houdende. Terwijl dit, blijkens het verslag van den geneeskundigen dienst over 1884, in Bergen op Zoom slechts 0,5 pet. bedroegklom dit in Vlissingen tot 5 pet. en te Middelburg tot 10,7 pet. KERKNIFUWS. De Kerkeraad der Herv. gemeente te Goes heeft op 7 Julij in zijne vergadering de bezwaren gehoord en pverwogen, die ingekomen waren tegen de gevoelens en handelingen van ds. Huet op spiritistisch gebied, en die ook iu het midden des Kerkeraads bestaan. Van zich zeiven onbevoegd, om beslissingen te nemen ten aanzien van bezwaren tegen kerkelijke ambtbeklee- ders, nochtans van oordeel zijnde, bij meerderheid van stemmen, dat die bezwaren gewichtig genoeg, en niet van grond ontbloot zijn, heeft de Kerkeraad besloten zich tot hooger kerkbestuur te wenden met keunis- geving der stukken en eigene consideration en tevens met aanvrage om advies. PREDIKBEURTEN bij be CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE xe Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag 13 Jxxlïj 1885. '8 Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zondag 20. Collect© voor eiixex*ifci pi*ed. wed. en weezen. Pryzen der Botei* en Eijei'eu. Zierikzee, 9 Juli 1885. Boter hoogste koers 0,4772 en laagste koers 0,40 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 0,90 en laagste koers 0.777- vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vï-ij dag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Zlfiffi T IJ DIN G N. Binnengekomen de Engelsche barge «Morgenstar", kapt. Chaplin, van Londen naar Antwerpen. w a a v 35-ja.ris© Eclrtvex*eeiiis;iiigr J> van -$> M. DORST en HENDRIKA KLOOTE. j*> Oosterland, 13 Julij 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1