/IIIMk/liMIII NIEUWSBODE. No. 5099. 7 Dingsdag 7 Juli/ 1885. Ms,e Jaarsr. Verschijnt DING-SDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regeis 30 Cts.meerdere regels 10 Cis.kunnen uiterlijk tot dos MaandagsWoensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee, maken bekend dat de verkiezing voor vier leden van den Gemeen teraad, ingevolge art. 7 der Gemeentewet, ter vervul ling van de plaatsen der leden, die met den eersten Dingsdag in September aanstaande moeten aftreden, zal plaats hebben op üiiig'Sxïag- den 21 July e.k., van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur, in de bovenzaal op het Raadhuis, bij ongeteekende stembriefjes dat de aftredende leden zijn de Heeren Mr. H. van MANEN. G. A. de LOOZE, Dr. Hk. GOEMANS en Jhr. Mr. W. A. de JONGE, en dat minstens acht dagen vóór de verkiezing bij ieder en Kiezer een gesloten brief van oproeping, een stembriefje bevattende, zal worden tehuis bezorgd. Zibbikzee, den 6 July 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen, ©ngclant Niets heeft meer bijgedragen tot handhaving van de openbare orde te Londen, verklaart menig Engelsch- man, dan de publiciteit welke de dagbladen onmid delijk geven aan de namen van hen die veroordeeld worden wegens wangedrag op straat, enz. De schuldige staat reeds onmiddelijk teregt voor de politie-regtbank, en de dagbladen deelen zonder genade zijn naam mede. Zoo is dezer dagen te Londen een man veroordeeld, die fatsoenlijke vrouwen op straat naliep, haar allerlei ongepaste woorden toefluisterde en zelfs aanraakte. Een der dus beleedigde dames heeft den kerel aange klaagd, en den volgenden dag stond hij teregt. De regter, de heer Sheil, veroordeelde hem tot veertien dagen gevangenisstraf „with hard labour" op den tredmolen. „Een vent als gij, die fatsoenlijke vrouwen op straat hindert, is een volkomen plaag en pest der maatschappij", zeide hij. IvusianÏJ, Het Engelsch-Russisch geschil komt weer aan de orde. Allerlei onrustbarende geruchten zweven in de lucht. Men spreekt van een opstand door de Russen aange stookt in Afghanistanvan intrigues die de moscovi- tische diplomatie in 't werk stelt om een verbond met Perzië tot stand te brengen van groote toebereidselen waartoe de Russische autoriteiten overgaan om den Trans-Kaspisehen spoorweg voltooid te krijgen met het oog op een aanstaanden oorlog; van contra-toebereid selen die van Herat uit op touw worden gezet. Het is moeielijk die geruchten uit zulke verre landen, waar overschatting der geringste feiten een ingewortelde gewoonte is, na te gaan. Alleen dit weet men mot zekerheid, dat sinds eenigen tijd sombere geruchten in omloop zijn ook schijnt er zeker verband te bestaan tusschen het onlangs verspreid gerucht van de ver moording van den emir Abdurrhaman en dat van den Afghaanschen opstand. Zou de rook misschien van een brand afkomstig zijn En is het een ongevaarlijke, of een ernstige brand Ziedaar wat moeielijk is te zeggen. Dit is zeker dat de partij die Engeland en Rusland spelen een zeer gewichtige is en dat de een of de ander er belang bij kan hebben op een gegeven oogenblik van nietszeggende voorvallen zwaarwichtige gebeurte nissen te maken, al ware het alleen om een voorwendsel te hebben de aandacht op het onopgeloste vraagstuk te vestigen dat ben verdeelt. Daar is bijv. de spoorweg- quaestie. Uit Indie meldt men, dat van Engelschen kant de werkzaamheden aan den spoorweg der Pishin- vallei, welke spoorweg bestemd is Engelsch-Indie met den weg van Kandahar te verbinden, met grooten ijver worden voortgezet. Dertien duizend man van het Engelsch- Indische leger waren einde Mei bezig met het bouwen van pontons, het geheele personeel dat werkzaam was, was zoo talrijk, dat het land geen voedsel genoeg had voor zijn onderhoud en een hongersnood met groote moeite te voorkomen was. Op 't oogenblik legt men gemiddeld per dag twaalf honderd meter rails en hoopt men het tot zestienhonderd te brengen, 't Is natuurlijk dat tegenover dien ijver der Engelschen de Russen hunnerzijds aan de voltooijing van den Trans-Kaspischen spoorweg met kracht werken, teneinde hun defensie maatregelen te stellen tegenover die, welke Groot- Brittanje neemt. Het zij nu de onrustbarende geruchten, die iu omloop zijn, ten eenenmale valsch of alleen overdreven zijn, ze zullen misschien toch dit goede uitwerken, dat de oplossing van het Engelsch-Russisch geschil bespoedigd wordt, doordien het kabinet Salis bury het gevaar zal beseften dat. er gelegen is in een voortzetting van de politiek door zijn voorgangers ge volgd, om de zaken op de lange baan te schuiven. Een opzienbarend regtsgeding is dezer dagen te St. Petersburg beslist. Een jong luitenant, Imschenezki genaamd, wiens vrouw verleden jaar bij een roei tochtje in het water viel en verdronk, werd door zijn schoonvader beschuldigd van zijn vrouw vermoord te hebben, om in het bezit van haar vermogen te komen. Er waren verscheidene verdachte omstandigheden, o.a. dat Imschenezki, die zich als echtgenoot zeer slecht gedroeg, nog een zekere betrekking onderhield met een vroegere geliefde, en dat hij die jonge dame bijna onmiddelijk na den dood zijner vrouw ten huwelijk vroeg. Maar een overtuigend bewijs van zijn schuld kon niet geleverd worden. De regtbank sprak hem vrij van de beschuldiging wegens gebrek aan bewijs, maar zij veroordeelde hem wegens manslag door on voorzichtigheid (het was n.l. door zijn schuld dat het bootje omsloeg) tot 3 maanden gevangenisstraf en een kerkelijke straf, door de geestelijke overheid te St. Petersburg te bepalen. In Rusland is een besluit in werking getreden, dat, gelijk idealisten het noemen, „de laatste sporen doet verdwijnen van de lijfeigenschap", zoodat, gelijk de enthousiasten er bijvoegen, „de boerenstand, waarop vroeger alle lasten drukten, thans vrij kan ademhalen". Welk is dat besluit De hoofdbelasting wordt opge heven Inderdaad is deze hervorming van groote be- teekenis voor den Russischen boer, vooral nu daarmede eene wijziging van het passtelsel gepaard gaat. Tot nog toe kon geen boer, voordat het geheele hoofdgeld betaald was, een pas krijgen en moest hy dus steeds in zijn eigen dorp blijven; thans zal hij ook elders mogen werken. Volgens de „Nowoje Wrenja," is men inzonderheid den Minister van Financiën dank schuldig voor de verdediging van dezen maatregel, omdat hij het deed met de wetenschap, dat de opbrengst van de hoofd gelden voor 1886 op 50 millioen roebels geraamd was en de Russische financiën juist in geen bloeijenden toestand verkeeren. De rente-belasting en de verhoo ging der invoerregten zullen, meent men, wel tegen de afschaffing der hoofdbelasting opwegen. Madrid2 Julij. De Koning, vergezeld van 2 adjudanten, vertrok onverwachts naar Aranjuez, waar de cholera hevig heerscht en Donderdag 200 gevallen en 74 sterfgevallen werden geconstateerd op 6000 in woners. Dè Koning handelt in zijn kwaliteit van opper bevelhebber van het leger. Hij kwam des namiddags hier terug en werd met geestdrift ontvangen. 4 Julij. Gisteren in het geheel 648 cholera-dooden, waarvan te Aranjuez 42, in de pro vincie Valencia 420, Murcia 83, Saragosaa 34. dUFmnft rijft. Er woont te Rozy Belval, in het Fransche dépar tement Aisne, een vrouw die zeven en twintig kinde ren gehad heeft, waarvan 25 in leven zijn. Zij kreeg eens 5 kinderen in één jaar. Den 2en January beviel zij nl. van een drieling en den 27en December van een tweeling. Van de 27 kinderen zijn er 21 van het mannelijk geslacht. Een dertigjarig, zeer elegant gekleed man, kwam dezer dagen uit het kantoor van een bankier in de Rue Lafitte te Parijs, waar hij twaalfduizend francs had ontvangen, toen twee politieagenten, die hem den geheelen dag gevolgd hadden, hem eensklaps aangrepen en de handboeien aanlegden. De man, die buitengewoon sterk bleek te zijn, ver weerde zich met kracht en riep „Ik ben prins Savine, officier van de Keizerlijk Russische garde; ge zult last van nlij hebben. Na veel moeite gelukte het den agenten om hun gevangene in tegenwoordigheid van den chef der veiligheidspolitie, den heer Kuehn, te brengen. Hij raakte geheel in de war toen men hem twee aanvragen tot uitlevering van zijn persoon liet zien, die van de Spaansche en Italiaansche regeeringen waren ingekomen, benevens verzoeken tot inhechtenis neming van de geregtshoven te Tunis en Nizza. De zoogenaamde Savine is een gauwdief en verval- scher, die in verschillende landen een ongelooflijk aantal diefstallen heeft gepleegd. Aan het Noorderstation mogt men er in slagen beslag op zijn bagage te leggenmen vond- daarin edelgesteenten en papieren van groote waarde. De avonturier was voornemens naar Luik te ver trekken, waarheen hij zijne bagage vooruit had ge stuurd, toen te regter tijd tot zijne arrestatie werd overgegaan. IMgbe. De Antwerpsche veetentoonstelling, die dezer dagen feopend werd, trekt in bijzondere de aandacht. Het 'ransche, Hongaarsche, Russische en Nederlandsche paardenras is er door 1045 hengsten en merrien ver tegenwoordigd. De paarden staan in achttien groote stallen, die om een manége van 40,000 vierk meters gebouwd zijn. Daarin vindt men ook, als in de arke Noachs, het overige ingezonden vee. De leden der internationale, jury zijn in grooten»' getale opgekomen en beginnen deze week hun werk. De Koning en de Koningin van België hebben de ten toonstelling reeds herhaaldelijk bezochtvoorts kwam er de infante Isabella, zuster van den Spaanschen Koning, de aartshertog Karei Albert van Oostenrijk enz. Ook worden de prins en de prinses van Wales er verwacht. Zondag en Maandag hebben er groote wedrennen plaats. jPuitsdilamb. Berlijn, 3 Julij. De „Kreuz Zeitung" bevat een uitvoerig verslag van /een onderhoud hetwelk haar correspondent te Londen heeft gehad met een lid van het Kabinet-Salisbury. Uit dat onderhoud, hetwelk geheel liep over de verhouding van Engeland tot Rusland, bleek, dat men ten onregte zegt dat de Tories Rusland haten maar wel is het bedenkelijk, ook voor de oplossing van het Afghaansche vraagstuk, dat Rus land nimmer woord houdt. Zelfs tegen het streven van Rusland om zich eenen weg te banen naar zee zou niets kunnen worden ingebragt, mits Rusland maar eerlijk en rondborstig voor zijn eischen wilde uitko men en aan zijne verpligtingen wilde voldoen. Salis bury, zoo heet het, wenscht zoowel in het binnenland als met het buitenland vrede, maar hij is voor den oorlog gereed, wanneer Rusland nu het geschikte oogenblik gekomen mogt achten om eenige oorlogs daad tegen Afghanistan of Engeland te ondernemen. Ten aanzien der koloniale politiek verklaarde het bedoelde Kabinetslid»wij begroeten Duitschland als naburige koloniale mogendheid; wij verlangen niet naar nieuwe bezittingen omdat ons Rijk voltooid is." In Saksenland leeft een man, wien het eindelijk en ten laatste gelukt is het „weer te maken." In het vriendelijk stadje Falkenstein had men de vorige week ook vreeselijk veel last van de hitte en de droogte en daarom werd er een deputatie gezonden naar den eigenaar van het hotel „Zum Stern", die totnogtoe zonder uitzondering, al de concerten, welke bij in zijn tuin gaf, had zien mislukken door de vreeselijkste regenbuien. Men verzocht hem nu ook weer een concert in zijn tuin te annonceeren. De hotelhouder was on middellijk bereid, en liet de volgende advertentie in de „Falkensteiner Zeitung" zetten Hotel „Zum Stern." „Door het aanhoudende drooge weder zie ik mij in het belang van den landbouw verpligt, morgen, Woensdag, 's avonds te 7 uren, een groot concert te geven, met prachtige verlichting door geheel nieuwe illuminatie-toestellen. Het orkest zal spelen onder de leiding van den orkestdirecteur Petzold uit Auerbach. Entrée 25 pfenning. Een druk bezoek wordt zeer ge- wenscht." En inderdaad, Woensdag openden zich de hemel sluizen en een verkwikkende regen viel op het uitge droogde land. Een voor ouders en kindermeisjes zeer leerzame geschiedenis is onlangs te Dusseldorf voorgevallen. Een kindermeisje bevond zich met de aan haar zorg toevertrouwde kleine in een park, waar zij zulk een belangrijk onderhoud had, dat zij haar kinderwagen geheel vergat. Toevallig kwam een oom van het kind daar voorbij en zag wat er gaande was. Zonder dat het meisje iets bemerkte, nam hij het kind uit den wagen en droeg het naar huis. Twee uren later, 't klinkt haast ongeloofelijk, doch 'tis echter een feit, kwam de zöïgvolle bewaakster met den ledigen wagen, waarin zij nog niet eens gekeken had, insgelijks thuis en antwoordde op de vraag„hoe het met bet kindje ging," heel opgewekt„Het slaapt gerust als een engelToen men haar den ledigen wagen toonde, wilde het meisje eerst zich gaan verdrinken, doch vergenoegde zich met aan den haar op de stelligste wijze gegeven raad te voldoen, om ten spoedigste haar boel te pakken en zich weg te maken. Naar uit Emden gemeld wordt, trof het opne mingsvaartuig „Drache", dat den 27sten Junij in die plaats binnenkwam, den vorigen middag in de nabij heid van Borkum een stoomschip aan, dat halfstok vlagde en voortdurend de stoomfluit liet hooren. De officier van de wacht maakte daaruit op, dat aan boord van het stoomschip een ongeval was gebeurd en men de hulp van een geneesheer inriep. De docter van de „Drache" werd met een jol naar boord gebragt en aanschouwde een ontzettend tafereel. Bij het anker lichten was het spil gebroken en de eensklaps terug slaande ankerketting had de gezagvoerder zoo hevig aan het hoofd getroffen, dat hij, ten gevolge van een schedelbreuk, onmiddelijk dood bleef. De stuurman had door het ongeval den arm op twee plaatsen ge broken. Nadat de geneesheer het noodige verband had gelegd, werd, bij gebreke aan iemand die de stuur manskunst verstond, (slechts de vrouw van den kapi tein en de machinist waren nog aan boord) de stuur mansleerling van de Drache" met de taak belast, om het stoomschip naar zijn plaats van herkomst, Delfzijl, te brengen. Bij aankomst aldaar bood de reedery den wakkeren jongen man vijftig gulden ten geschenke aan, die hij echter weigerde met de opmerking, dat men die liever aan de zoo zwaar bezochte kapiteins weduwe moest ter hand stellen. In een schrijven van den burgemeester werd, op waardeerende wijze, het goed overbrengen van het stoomschip vermeld. A.msterdam, 3 Julij, Mcu meldt ons, dat op de terugreis van het stoomschip „Madura," van Batavia herwaarts, de baas-timmerman Langkemper bij het verrigten van zijne werkzaamheden in de tunnel van het schip, door de stikstof van ontbonden of gesmolten melasse (gedeelte der lading) onmiddellijk werd gedood. De bootsmaat, die hem, toen hij te lang afwezig bleef, moest opzoeken, onderging hetzelfde lot. De personen die naar laatstgemelden gingen uitzien, werden gelukkig gespaard, doordat de voorste strui kelde over het lijk van den bootsmaat, die verder kon terugkeeren dan de timmermansbaas. De timmermansbaas Langkemper laat eene weduwe met 7 kinderen na, de bootsmaat, Duitscher van ge boorte, was ongehuwd. Eene brutale opligterij werd Vrijdag in een goudsmidswinkel in de Vijzelstraat te Amsterdam ge pleegd. Eene jeugdige juffer verzocht, voor een win kelierster vlak in de buurt wonende, om eenige gouden voorwerpen op zicht voor een oogenblik mede. Aan dit verlangen werd voldaan, en de goudsmid, die de juffer nakeek, zag, dat zij bij de winkelierster binnen ging. Hij keerde toen in zijn winkel terug, maar toen de juffer wat lang wegbleef, ging hij eens in- formeeren, en moest toen hooren dat de bedoelde juffer totaal onbekend bij de winkelierster, een kleinig heid. had gekocht en zich daarna spoedig had verwijderd. De goudsmid betreurt nu het verlies van 4 gouden kettingen, 4 medaillons, 4 paar oorknoppen, 2 gouden armbanden en 3 zilveren knipbeugels. 'sGravenhage, 4 Julij. In de laatste zitting voor het uiteengaan van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft de heer Sluiter, namens de Commissie voor de verzoekschriften rapport uitgebragt op het adres van den heer Th. Kleij, kapitein-kwartiermeester bij het Ned. Indische leger, met verlof tot herstel van gezondheid in Nederland. Adressant verzoekt, dat de Kamer die maatregelen treffe, welke kunnen voorkomen, dat hem het regt om zijne bezwaren tegen een hem opgelegde provoost- straf in te brengen, worde verkort of ontnomen. De Commissie stelde voor, dit adres te verzenden aan den Minister van Koloniën ten fine van inlig- tingen, met welke conclusie de vergadering zich heeft vereenigd. De leden der Tweede Kamer zijn uitgenoodigd, bij de feestelijke opening van het Rijksmuseum te Am sterdam tegenwoordig te zijn. IJzendyke, 3 Julij. Bij het onlangs gehouden examen voor postambtenaren en den telegraafdienst zijn o.a. geslaagd de H.H. Leroy te Sluis, van Dale te Terneuzen en Bevin alhier. Ternenzen, 4 Julij. In de heden gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Nederl. Herv. Gemeente alhier, is besloten, in afwijking van het bij de aanbesteding bepaalde, dat bij de fundeering der te bouwen kerk geen gecreosoote palen zullen worden gebezigdde fundeering ongeveer één M. dieper zal komen te leggen dan oorspronkelijk was bepaald; en de lengte der palen voor den toren te bepalen op 10 M. en voor de kerk op 8 M. lengte. Door den Architect Tol te Rotterdam was voorgesteld de lengte der palen voor de fundeering van den toren te bepalen op 16' M.; bovengemeld college achtte dit echter te kostbaar en besloot tot het medegedeelde. Als hier de zuinigheid de wijsheid maar niet bedriegt. Heden middag had alhier een droevig voorval maats. Het vierjarig zoontje van den heer v. d. D., speelde met zijn zesjarig broertje op de balken, die nabij de spoorbrug in het water liggen. Door een misstap viel het van een der balken en zonk onmid dellijk. Eerst na twintig minuten slaagde men er in den drenkeling op te visschen. Ondanks de onmiddellijk door dr. van Nes verleende geneeskundige hulp, mogt men er niet in slagen, de levensgeesten weder op te wekken. De door de benoeming van Mr. Kloppenburg tot kantonregter alhier, vacante betrekking van griffier bij het kantongeregt, wordt tijdelijk vervuld door den heer Wiskerke, griffier ter secretarie alhier. Het detachement artillerie, dat hier onder leiding van den lsten luitenant Hesta, eenigen tijd vertoefd heeft om twee stukken geschut te stellen, is heden morgen na volbragten arbeid, naar Ooltgensplaat ver trokken, ten einde aldaar eenige werken uittevoeren. De verzakking, die men onlangs bij een der stukken constateerde, schijnt te hebben opgehouden en niet van schadelijken invloed te worden beschouwd. Sas van Gent, 4 Julij. Werd tot heden het regt voor de scheepvaart op het kanaal van Gent naar Terneuzen, geïnd door den sluismeester, thans is bepaald dat met ingang van 1 September de invordering van dat regt, zal geschieden door den ontvanger der directe belastingen, invoerregten, accijnsen alhier. Waar schijnlijk zal ook met dien datum de nieuw gebouwde groote sluis voor de scheepvaart worden opengesteld, waardoor de schepen, die met de grootste diepgang hier ankeren, kunnen passeeren. Yerseke. De bevolking dezer gemeente is het vorige halfjaar met niet ïiiinder dan 485 zielen ver meerderd, dat is ruim 17 '/s pet. Er werden 92 geboren en 474 kwamen van elders in, terwjjl slechts 37 over leden en 44 vertrokken. De bevolking op 1 Julij be droeg 3237. Schoondqko, 4 Julij. Naar wij vernemen zal morgen het onderrigt van de beambten van het Tele foonkantoor aanvangenwe mogen dus verwachten dat in den loop dezer maand de dienst zal aanvangen. De proeven met Breskens, als kantoor van aansluiting, zijn goed geslaagd. VJissiïig-en 4 Julij. Nog zijn wij onder den indruk van het heugelijk besluit waarbij Vlissingen is aangewezen als tusschenhaven voor de N. Duitsche- Lloyd. En geen wonderviermalen 's maands zal een stoomschip van het grootste charter onze haven aan doen, en hier goederen overnemen, die per spoor, stoorabooten en zeilvaartuigen zullen worden aange- bragt. Noodwendig moet hierdoor levendigheid en handelsvertier worden gewekt, afgescheiden nog, dat ook anderen meer de aandacht zullen vestigen op onze haven en langzamerhand hunne schepen hier zullen laten binnenvallen. Diep doordrongen van hare voortreffelijkheid boven de andere Nederlandsche zeehavens, zijn wij overtuigd, dat zij, die haar hebben le(eren waardeeren er van zelf de voorkeur aan blijven geven. Ongetwijfeld is er thans nog behoefte aan veel, wat in een belangrijke zeehaven niet mag worden gemist; maar geen nood, Vlissingen heeft energieke mannen genoeg, die daarin zullen voor zien, terwijl ook van elders reeds voor enkele verbete ringen het initiatief is toegezegd Jammer, dat onze nieuwe burgemeester zoo ernstig ongesteld is, dat zijn optreden nauwelijks kan worden verwacht. Met zijn aanzienlijk vermogen, zijn onder nemingsgeest vooral, was veel goeds van hem te ver wachten. Moest de geringe hoop op herstel niet worden verwezenlijkt, dan zou Ylissingen zeker niets liever zien, dan-dat de Heer Arie Smit, wiena onvermoeide en krachtige medewerking zooveel heeft bijgedragen tot ons welslagen, het bewind weder wilde aanvaarden. Heel Vlissingen zou hem dankbaar zijn. MCi<l<ielibixx-g-4 Julij. Naar ons wordt mede gedeeld zou een conflict zijn ontstaan tusschen de Maatschappij en den aannemer van den tram-waij. De eerste beweert, dat de déraillementen een gevolg zijn van minder goede uitvoering van het werk, terwijl de aan nemer zich beroept op door de maatschappij verstrekt onvoldoend materiëel. Van béide zijden zijn arbiters werkzaam geweest en beiden hebben advocaten gesteld. Dit laatste is wel de grootste buitensporigheid waarin de tram tot heden verviel. Goes, 5 Julij. Om de Goesenaars in de gelegenheid te stellen het concert bij te wonen, dat Donderdag 9 July door de Koninklijke kapel van het regiment Grenadiers en Jagers onder directie van den heer J. H. Völlmar te Middelburg zal gegeven worden, laat de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen een extra-trein loopen, die 11 uren 10 m. 's avonds uit Middelburg vertrekt en 11 uren 38 m. te Goes aankomt. Het volgende verhaal doet hier de ronde. Eenige sjouwerlieden hadden bij een heer eenige nog al zware werkzaamheden verrigt. Toen ze gedaan hadden, ont vingen ze hun loon, waarvoor ze aangenomen hadden die te verrigten. Ze lieten niet onduidelijk blijken, dat ze bovendien nog op eenig drinkgeld voor fooi ge rekend hadden, en de werkgever gaf hun dan ook nog ƒ1,50, onder bijvoeging dat ze daarvan nu moesten drinken als beesten en niet als menschen. Ze vertrokken daarop, maar een der sjouwerlieden vond den raad om als een beest te drinken en niet als een mensch toch minder aangenaam. Hij verzocht daarop menheer te Bpreken en vroeg hem wat hij met die uitdrukking bedoeld had. Wel was het antwoord de dieren eindigen met drinken als ze genoeg hebben, en dat kan van vele menschen niet gezegd worden. Men voegt er bij, dat de vrager, die niet precies als afschaffer bekend staat, met beschaamde kaken afdroop. Te Kruiningen hadden eergisteren bij gelegenheid der kermis eenige ongeregeldheden plaats. Oesterar beiders uit Yerseke geraakten in twist met eenige personen uit die gemeente, waarbij natuurlijk weldra enkelen gewond geraakten. De gemoederen waren zoo opgewonden, dat de burgemeester persoonlijk tot laat in den nacht trachtte het vechten te voorkomen of te beteugelen. Hij vroeg versterking der politie aan, omdat de personen uit Yerseke hadden gezegd met een paar honderd man te zullen terugkomen om zich te wreken. Tot op het oogenblik dat dit berigt werd afgezonden, was echter alles nog rustig. Duiveudqke. Woensdag kwam hier een wagen van den landbouwer G. te Zonnemaire in volle vaart in een sloot teregt. Een knecht werd over denaarden heengeslingerd en brak zijn arm ook aan den schouder bekwam hij zoodanige kneuzingen, dat misschien de geheele arm verloren zal gaan. De zoon van G., die van den wagen wilde springen, kreeg een diepe wonde in het achterhoofd. Zierikzee4 Julij. Aan het heden gehouden eerste gedeelte van het vergelijkend examen ter voor ziening in de vacature van hoofd der school B (min vermogenden) alhier, hebben 10 van de 14 sollicitanten deelgenomen. De HH. Dr. Diehl en Leupen hebben daarbij den Heer Schoolopziener geassisteerd. Wederom is een der oud-strijders van Waterloo overleden, n.l. onze vroegere stadgenoot, de heer D. J. K. E. Tuiten. Onze vroegere stadgenoot de heer J. C. Broek smit is benoemd tot vice-president der Burlington Cedar Rapids en Nordthern Spoorweg-Compagnie. Door de Vereen. „Vergunning" te Rotterdam is besloten bij adres tot de ministers, niet uitsluitend voor alle kleinhandelaren in sterken drank in Nederland, maar uit naam van het Nederlandsche volk, de eerbie dige 'maar dringende bede te rigten om op grond van grondwettige bezwaren aan Z. M. den Koning de ver nietiging der drankwet voor te dragen, die is vastgesteld met het doel tot beteugeling van openbare dronken schap, maar feitelijk ingrijpt in de grondwettige regten van den vrijen Nederlandschen Staatsburger. Ziex'ïltseee, 6 Julij. Met eene groote parade waarbij zich het muzijkcorps deed hooren, werd gisteren middag geïnstalleerd als kapitein-kommandant der d.d. Schut terij alhier, Mr. J. C. v d. Lek de Clercq. Een treffend ongeluk had gisteren avond plaats. Een tentwagen, waarin 13 zoogenaamde spelerijders uit deze stad, was op de terugreis genaderd tot het gehucht Looperscapelle, toen de paarden verschrikten van eenen voorbijrijdenden boerenwagen, en alzoo met het rijtuig in de vaart teregt kwamen eene vrouw werd dood van onder den wagen gehaald, terwijl eene andere vrouw heden morgen aan de gevolgen is overleden. Nog een kind verkeert in zorgvollen toestand{de voerman benevens andere personen bekwamen min of meer ernstige verwondingen. De tentwagen is bijna geheel verbrijzeld. De landbouwer, door wien waarschijnlijk het ongeluk veroorzaakt is, reed door, zonder om te zien naar de ongelukkigen, die in de vaart lagen te worstelen. Voorwaar geen barmhartigen, Samaritaan Een onderzoek wordt ingesteld. De „Bergumer Courant," sprekende over dr.Kuyper, maakt tusschen genoemden en Mozes een zonderlinge vergelijking. Zie hier wat er van gezegd wordt Wij zien in hem altijd een Mozes II. Ziehier waarom Mozes werd geboren, in een biezen kistje gelegd en door Farao's dochter aan den oever der rivier gevonden, gekoesterd, groot gebragt aan 't koninklijk hof én in gewijd in de mysteriën der Egyptenaren. Dr. A. Kuyper werd geboren, in een biezen wiegje gelegd, door Minerva, de Godin der wijsheid, naast de bakermand gevonden, gekoesterd, grootgebragt voor de kerk en ingewijd in hare mysteriën. Mozes verklaarde door God geroepen te zijn tot leidsman van zijn verdrukt volk. Dr. Kuyper alzoo. Mozes sloeg op een steenrots en daar vloeide 't water in de woestijn. Dr. Kuyper sloeg op de volksconsciëntie en daar kwam een stroom van zilver. Ten dage van Mozes teisterden twaalf plagen het land onder Abraham Kuyper reeds elf. Mozes gaf het volk de tien geboden. Dr. Kuyper gaf het volk zijn program. Mozes wilde zijn volk geleiden naar 't land van belofte. Dr. Kuyper ook. Mozes stierf in 't gezicht van 't beloofde land. Van Dr. Kuyper verwacht men 't zelfde. In het eerste halfjaar van 1885 zijn te Amster dam 101 faillissementen uitgesproken. Opnieuw is thans de vrouw in Oud-Beierland, die aanvankelijk verdacht van vergiftiging van haar man, later weer in vrijheid werd gesteld, gearresteerd en naar de gevangenis te Dordrecht vervoerd. De regtbank te Arnhem heeft regtsingang by gevangenneming verleend tegen den Dingsdag jl. ter teregtzitting in hechtenis genomen jhr. E. C. F. J. Van N. uit 's Heerenberg, verdacht van het afleggen van een vakchen eed. Het rijkstelegraafkantoor te Tholen heeft van 1 Jan. tot 30 Junij 862 telegr. aangenomen, 1079 ont vangen en 1229 opgenomen en verder geseind te zamen 3170. Het kantoor te Oud-Vosmeer 209 aangenomen en 254 ontvangen, totaal 468. Op het kantoor te Tholen zijn er 1424 telegrammen meer behandeld dan in den zelfden tijd in 1884. De boeren in het Rhoonsche eiland hebben sedert eenige jaren de gewoonte,' bij het bergen van hooi in de schuren daar eenige manden tusschen te werken deze manden worden by het opstapelen steeds omhoog gehaald, waardoor dan van zelf luchtkokers ontstaan, waardoor de uitwasemingen dus een uitweg hebben, met., het gevolg dat hooibranden er tot de zeldzaam heden behooren. De Wageningsche moordenaar, Willem Regeling, is door het Geregtshof te Arnhem veroordeeld tot dertig jaar tuchthuisstraf. Gelijk men weet, had de Procureur-Generaal levenslange tuchthuisstraf geëischt. Men schrijft uit Southampton, dd. 2 July r Met den Heer A. D. van Seters, vertrokken heden van hier per stoomschip „Medway" naar de Panama- werken, behalve de ingenieurs Bakhuis, Van Rees en Staver, nog de navolgende NederlandersC. N. Smits, N. C. Pott, J. de Leeuw, A. van Seters, E. W. Hendriks, G. A. Noest, H. W. Hillos, M. van den Starger, J. H. Kolder, S. Heeres, J. de Smit, H. van Hoeve, G. Go- vaerts, E. Vermeuwe, W. van Wel, G. Sanders, A. Frieberg, verder nog de Engelsche ingenieur Target. KERKNI EUWS. Door het kiescollege der Herv. gem. te Zierikzee is uit het vroeger opgemaakte grostal van predikanten (vacature dr. W. C. van Manen) in zijne vergadering van Vrijdag opgemaakt het volgende zestal dr. J. Herderschee JHz. te Borkuloo, dr. P. Izn. Proost te Oost- en Westblokker, dr. H. van Veen te Wadenooijen, A. W. van Wijk te Delden, P. J. Ter Plegt teHoog- carspel en dr. P. H. Roessingh te Emmen. Het 22e christelijk Nat. Zendingsfeest te Middachten werd door ruim 12.000 personen bijgewoond. Beroepen te Prinsenlandds. J. P. Hattinkte Harderwijk. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Haamstede ds. C. Steketee, te Veere. Bedankt voor het beroep naar Sirjansland door den cand. J. Sanders. In de „Heraut" vindt men den volgenden brief van ds. Huet uit Goes Aan Dr. Kuyper. Hooggeleerde Heer! Ik heb uw stuk over mij in uw laatste nommer ge lezen en ben niet voornemens mij tegenover unoch tegenover uwe lezers ;te verantwoorden. Immers ik weet te goed, dat het mij niets zou baten, en zoo ooit dan kan ik nu zeggen„Het is mij het minst om door ulieden geoordeeld te worden." Toch zou ik u wel eens willen vragenwie roept u om „ijlings raad te willeu schaffen", om zooals gij het gelieft te noemen „deze ban weg te nemen," m. a. w. mij uit te werpen Wie zijt gijdr. Kuyper Zijt gij de Opperbisschop van de Hervormde Kerk in Nederland Ben ik een evangeliedienaar in de Kerk van Christus of in de Kerk van Dr. Kuyper Maar verder, weet gij wat met mij is voorgevallen? Weet gij in welken weg God mij heeft geleid? Weet gij wat ik heb ervaren, gezien en gehoordIk verzeker u, dat, als gij wist wat mij bekend is geworden vau den tbestand hier namaals gij u wel wachten zoudt omgelijk gij week aan week bezig zijt te doen, uw mededienstknechten te slaan, en u zoudt afvragen of gij niet zelf de ban zijtdie den voortgangik zeg niet van de Gereformeerde partij maar van het Koningrijk Gods in ons Vaderlandnu tien jaren lang op allerlei wijze hebt belemmerd Als gij aan de overtuiging van Gods Geestte Brighton tot u gekomen, gehoor hadt blijven geven en niet het leven Gods aan menschelijke leerstellingen had opge offerd, dan hadt gij misschien zoovele aanhangers niet gekregen, en zooveel eer niet ingeoogst, maar er zou wat meer van Gods liefde in uw hart geweest zijn en gij zoudt ons arm volk, in plaats van spitsvondige haarkloverijen den troost van het Evangelie hebben gebragt, en met de vele en groote talenten u toe vertrouwd, zoudt gij het waarachtig welzijn van Kerk en Staat op heerlijke wijze hebben bevorderd. En nu nog een woord over mij zei ven. Ik weet dat ik in uwe oogen en 'die uwer lezers ben als eendie van ketterij tot ketterij, eindelijk als door een recht vaardig oordeel, in de strikken des duivels is gevallen. En waarlijk ik mag mij gelukkig rekenen dat ik in de negentiende en niet in de zestiende eeuw ben ge boren en mijn woonplaats te Goes en niet te Genève is. Maar ik weet ook dat mijn Theosophie is om te zoe ken niet door menschen maar door God geleerd te worden, mijn Quietisme om een stil gemoed aan te kweeken, mijn Perfectionisme om een in- en uitwendig heilig leven te levenen dat ik juist daardoor vrij geworden ben van de noodlottigste aller ketterijen het Calvinismeen nu bereid ben liever aller smaad en tegenstand te dragen dan een haarbreed af te wijken van wat God. mij heeft geleerd. Ik heb geen dooden bezworen of dooden opgeroepenmaar ongezocht en ongewenscht en zonder mijn toedoen, zijn geesten van afgestorvenen uit eene vroegere gemeente tot mij ge komen en hebben mij eene prediking gebragt, die de haren van alle onboetvaardigen en liefdeloozenen allermeest van hen die hunne heerschzucht en liefde loosheid met den mantel van ijver voor de zuivere leer bedekken, zouden te berge doen rijzen. Met den kartelijksten wenseh dat gij beginnen moogt met den ban uit uw eigen hart weg te doen, en God u alzoovóór het te laat zij van de dwalingen uws wegs, waarin gij zoovelen medevoert, terugbrenge. Uw dv. P. HUET. Ingezonden Stukken. D REI SC HOK. In een vorig nommer van dit blad komt een iuge- zonden stukje voor, dat handelt over de oprichting van een fanfarencorps te Dreischor. Den ons onbekenden inzender wordt hierbij mede gedeeld, dat er werkkrachten genoeg aanwezig zijn, en voldoende liefhebberij bestaat. Een goede wil vermag veel, doch er moet meer dan dit wezen. Zou de inzender ook iemand bekend zijn, die ge negen is een renteloos voorschot te geven Hij zal toch ook moeten instemmen met hetgeen de ouder- ïeekenaars zeggenpoint d'argent, point d'instruments. EENIGE LIEFHEBBERS VAN MUZIEK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1