ZIERIK/EESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 2 Julij 1885. 1 No. 5097. 41ste Jaarff. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1de helft der maand Mei 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. W. Brugman, Rotterdam. Verzonden geweest naat Amerika van het hulpkantoor Serooskerke. 1. B. Jonker, Rochester. Algemeen Overzicht. Indien het spreekwoord, dat nieuwe bezems Bclioon vegen, altijd en overal van toepassing was, dan zou het in sommige, om niet te zeggen in de meeste, rijken van Europa wel haast volmaakt schoon dienen te zijn, althans voor zooverre dit van de tijdelijke regeeringen afhangt. De Kabinetten wisselen zich soms zoo snel af, dat men er geen oog op kan houden en als ieder Ka binet, dan maar iets opruimt, dan blijft er weldra niets 'meer te reinigen over. Jammer dat zoo vaak het op tredende weer henen gaat omdat het geen kans ziet, wat het aftredende overliet schoon te maken, zoodat ten slotte wel de bezem vernieuwd werd maar om het alles te laten zooals het was. Wij zijn weder in die dagen, dat in meer dan een land nieuwe ministeriën optreden, natuurlijk met schoone beloften en grootsche plannen, maar met geen meerdere kracht toegerust dan zij die heengingen. Wat de krachtige arm is_ om den bezem zijn werk te laten verrichten, dat zijn de Parlementen voor de Ministers. Vinden zij geene medewerking dan kunnen zij niet veel uitrichten en het ergste is, dat lands- en volksbelangen daaraan opgeofferd worden. Zoo vragen wij nu, niet zonder reden, wat zal het nieuwe Kabinet in Engeland uitrichten? De premier daarvan, Lord Salisbury, heeft zich genoeg bekend gemaakt, om ons te doen gissen wat hij zal willen doen, zijne collega's zijn, voor een deel althans, ook bekende grootheden, maar hoe zullen zij hun doel bereiken? Men zegt wel, dat Gladstone de verzekering gaf dat hij en zijne partij geene moeielijkheden in den weg zullen leggen, maar er is niet veel noodig om hen weder tot krachtige opposanten te maken. De Iersche afgevaardigden hebben wel eeue gelijke toe zegging gedaan, maar verbonden daaraan eene voor waarde, die de regeering misschien niet zal inwilligen. En dan de zaken die aanhangig zijn? Het verschil met Kuslaixcl is nog lang niet uit den weg geruimd en de gevoelens loopen zeer uiteen omtrent den verderen loop van deze zaak. Volgens sommigen zal Rusland rekenschap vragen van eenige gezegden van den nieu wen premier, ten aanzien van de Keizerlijke regeering geuit. Anderen zien de toekomst helder in en beweren dat de onderhandelingen tusschen Lord Salisbury en den Russischen gezant eerlang zullen worden hervat. De door Lord Granville verkregen uitkomsten zouden geene wijziging ondergaan en de nog te regelen punten geene moeilijkheid bieden. In het buitenland, vooral in Duitschland, is men niet gerust en vreest men dat de invloed van Gladstone op het nieuwe Kabinet van die natuur zijn zal dat er aan geene toenadering tot het Kabinet van Berlijn kan gedacht worden. Men stelt daar in Salisbury volstrekt geen vertrouwen meer en troost zich met de gedachte dat het nieuwe Ka binet waarschijnlijk het niet langer dan tot het najaar of tot de aanstaande Parlementszitting zal kunnen houden. In Engeland zelf verwacht men bij de her opening van het Parlement al aanstonds belangrijke discussiën. Een der leden van het Lagerhuis, de heer Labouchere, heeft reeds zijn voornemen te kennen ge geven om de regeering te interpelleeren vooreerst betreffende de aansluiting aan de mogendheden in zake het te Konstantinopel geteekende protocol met be trekking tot Egypte en voorts over de scherp'e taal onlangs door Salisbury en Chenchill ten opzichte van Rusland gevoerd en over de wijze waarop dit door de re geering van den Czaar is opgenomen. Alles wijst dus naar velerlei verwikkelingen en strijd henen en wij mochten wel vragen of er van het nieuw opgetreden Kabinet wel waarlijk verbetering te wachten is en of ook nu weder slechts voor een oogenblik eene andere party het roer in handen neemt om straks, bij gebleken on- macht, dat weder in andere handen over te geven. De Fransche Kamer van Afgevaardigden schijnt de vorige week in bijzondere goeden luim te zijn geweest, zij schonk toch goedkeuring aan de begroo tingen voor binnen- en buitenlandsche zaken, aan justitie en posterijen. Zelden loopt dit zoo gemaklijk en spoedig af en het zal wel zijn, dat er weder een verlangen naar rust zich openbaart, wat doorgaans het afdoende middel is om de zaken snel en zonder veel discussie af te doen. Men denke echter niet, dat de heeren Afgevaardigden met alles even gedwee medegingen om daarbij te blijven, want er zijn nog zaken genoeg aanhangig, die zoodra het pas geeft de monden weder zullen openen en den strijd doen ont branden. Ook de senatoren hebben in de afgeloopen week een gewichtig besluit genomen, zij hebben de verkiezingen in het departement Finistère vernietigd, op grond dat de geestelijkheid zich daarmede had bemoeid. Wel een bewijs, dat het vuur soms smeult, maar niet geheel uitgedoofd wordt. In Italië is de Ministeriëele crisis nog niet op gelost en schoon Depretes belast is met de vorming van een nieuw Kabinet heeft hij, zoover wij op dit oogenblik weten, daarin nog niet kunnen slagen. Het is moeilijk te zeggen, of er verbetering te verwachten is, want ook daar te lande leeft een Kabinet alleen op de wispelturige genegenheid der Kamers en men is er, even vurig als elders, weinig bevreesd om ver anderingen in het leven te roepen, die altijd vertraging in 's lands zaken aanbrengen. Ook de Zweedscli—Noordselie Minister van buitenlandsche zaken heeft zijn ontslag gevraagd en zal waarschijnlijk slechts aanblijven tot de aan staande bijeenkomst van den Rijksdag. Men verdenkt hem van te groote voorliefde voor Noorwegen, waar door botsingen met Zweden kunnen ontstaan. Slechts het bijzonder verlangen van Koning Oscar heeft den Minister kunnen bewegen voorloopig nog aan te blijven. In Oostenrijk is het alweder de geestelijkheid die de gemoederen in beweging brengt. Geheel het Episcopaat heeft een mandement uitgevaardigd, waarin de steeds toenemende ongodsdienstigheid, de onver schilligheid en het materialisme van onze clagen streng veroordeeld worden. Voornamenlijk hebben de bischop- pen het gericht tegen de sabbatsschenders en de vrij metselaren, ook verbieden zij het lezen van de meeste dagbladen. Zij hebben ook een adres aan de regeering gezonden, met dringend verzoek om wetten en voor schriften te geven in overeenstemming met hunne beginselen en leerstellingen. In de laatste dagen heeft men ook weder iets van den Mahdi vernomen en wel door een Europeesch priester, die door hem gevangen genomen was, maar die middel gevonden heeft om te ontsnappen. Hij gaf gunstige berichten omtrent zijne medegevangenen en bevestigde de tijdingen, die onlangs werden medegedeeld omtrent de zware nederlagen door den Mahdi geleden. De tentoonstelling in Antwerpen is thans schier het eenige wat in België de aandacht bezig houdt. De toevloed van vreemdelingen neemt langzamerhand toe en de hoofden zijn zoo vervuld met de feesten, die aan deze tentoonstelling verbonden zijn, dat men voor het oogenblik meenen zou, dat alle veten vergeten waren. Als eene zaak van internationaal belang, maar die voor Nederland in de eerste plaats van het hoogste gewicht is, mogen wij vermelden, dat het gerucht, als zou de Duitsche regeering Vlissingen bepaaldelijk hebben aangewezen als de haven welke door de booten der nieuwe Duitsche stoomvaartlijnen zal aangedaan worden, meer en meer veld wint. Heeft men zich misschien wat te vroeg reeds daarover verblyd, wij hopen dat de uitkomst die blijdschap bestendig zal maken. (Zie het berigt onder Zierikzee). Nieuwstijdingen. Gfrifea. Een afschuwelijk geval van kannibalisme wordt van de Brass-rivier, in Guinea, vermeld. Het schijnt dat op een machtig vorst, Allagogha id, toen hij zich voor zaken in een dorp bevond, een moordaanslag werd gepleegd waardoor hij aan den schouder verwond werd. De moordenaar, die, achter een boom staande, een schot had gelost, wist naar een verder gelegen dorp te ontkomen en verdween. De vorst liet negen bewoners van het dorp als gijzelaars oppakken, en beloofde op dringend verzoek van den koning van het dorp, dat hij hen geen leed zoude doen, wanneer de aanvaller aan hem werd uitgeleverd. Weinige uren later veranderde hij echter van opinie, en liet de gijzelaars ter dood brengen, braden en opeten. De vorst staat bij de zendelingen zeer goed bekend en heette steeds een geloovig Christen te zjjn. ü-ntcrtfeii. „Dwergenhuwelijk." De weduwe van den beken den dwerg, generaal Tom Pouce, die vroeger ook in Nederland te zien is geweest, is dezer dagen in een der kerken van New-York voor de tweede maal in het huwelijk getreden. Ongeveer vierhonderd genoodigden, die tot de hoogste kringen der stad behoorden, waren getuigen van de plechtigheid. De> bruid droeg eene japon van witte zijde, waarvan de sleep niet veel grooter was dan een gewone zak doek, de bruidegom, die slechts anderhalve duim langer is dan zijn vrouwtje, was keurig netjes in het zwart gekleed en had een hoed in de hand, die veel op een Beiersch bierglas geleek. Het gelukkige kleine mannetje, dat thans met de 48jarige generaalsweduwe gehuwd is, noemt zich graaf Premo Magri, en bezit een heel aardig vermogen, daar hij zeer zuinig leeft en, gelijk van zelf spreekt, voor eten en drinken niet veel noodig heeft. Hij heeft een zeer prettig humeur, 'tgeen van den eersten man der weduwe niet kon gezegd worden, die heel onverdragelijk kon wezen en buitengewoon jaloersch was uitgevallen. Dit laatste klinkt vrij onwaarschijn lijk, want een vrouwtje dat eene lengte heeft van twee-en-zeventig Nederlandsche duimen, zal er wel niet licht toe gebragt worden om haren echtvriend ontrouw te worden, maar toch is het feit volkomen waar. De weduwe denkt niettemin met weemoed aan haren eersten man terug en zij besproeit de kleine urne, die zijn asch bevat, vaak met tranen. Tom Pouce was namelijk een vurig aanhanger van de lijkenverbranding en werd dan ook na zijn dood verbrandzijn asch woog niet meer dan vijftig Neder- landsche wichtjes. Na het huwelijk vond in de woning van den be kenden ondernemer van publieke vermakelijkheden Barnum, eeu gastmaal plaats, waarna de jonggehuwden hun huwelijksreis gingen aanvaarden. Waarschijnlijk zal men binnenkort ook in Europa in de gelegenheid zijn met den graaf en de gravin kennis te maken, want zij zijn van plan eene groote kunst reis te maken. Hflwnje. De Spaansche Minister van Binnenlandsche Zaken is Zaterdag uit Murcia te Madrid teruggekeerd. Hij heeft in de Kamer verklaard, dat de toestand te Murcia zeer bedroevend isde sterfte is er veel grooter dan de ambtelijke cijfers aangeven, want vele gevallen van cholera worden niet aan de overheid opgegeven. Den 26sten kwamen in het gewest Murcia 1060 cholera-gevallen voor en omstreeks 500 dooden. üMadricl, 80 Junij. Gisteren zijn er in geheel Spanje 600 personen aan cholera overleden, waarvan slechts één te Madrid. JFranftrijft. Een verschrikkelijk onweder, vergezeld van storm en geweldige regens, heeft Zondagavond boven Parijs gewoed. Omstreeks halftien stortte tengevolge van de plotselinge was van het water het gewelf in van een oud onderaardsch kanaal, waardoor de Bièvre eenige meters beneden de Pont de PArchevêché, aan deQuai de la Tournelle in de Seine uitmondt. Over eene lengte van 30 meter werd de berm vernield, terwijl ook de genoemde brug werd beschadigd. Een 20tal personen, die onder de brug een schuilplaats hadden gezocht, werden door den snelwassenden stroom in den vloed meegesleept. Gelukkig hebben eenige moedige mannen alle drenkelingen kunnen redden zoo hoopt men althans, want zeker weet men het niet. Het ver keer over de brug is gestremd. Een kolenschip werd voor de helft vernield. De Rue Pascal, de Rue Julienne en andere straten van het 5e arrondissement werden door de wateren van de Bièvre overstroomd. Eenige wrakke huizen daar moesten worden ontruimd. De bliksem sloeg in de Madeleine, maar zonder veel schade aan te rigten. Een courantenverkoopster werd in hare kiosk getroffen en half verlamd. Een koffie- huisbediende werd ter aarde geworpen, maar leed geen letsel. Een voorbijganger werd tegen een trottoir band geslingerd en moest naar zijne woning worden gebragt. Het Fransch-Nederl. handelstractaat is in de Fransche Kamer na een zeer kort debat aangenomen met 298 tegen 106 stemmen. iPuttstWentór. Eene „erfenis in Holland", het droombeeld van zoo menigen Duitscher, bragt dezer dagen voor de regtbank te Aken eene waschvrouw-naaister, die door valsche voorspiegelingen op eene groote erfenis in „Holland", een niet onbemiddeld bakker aldaar vrij wel had geruïneerd. De slimme bedriegster, die haar lichtgeloovig slachtoffer meer dan 1600 Mark had afgetroggeldwas zelfs met dezen naar Delft en 's Gravenhage gereisd, van welke reis de man wel even wijs, doch nog altijd in het vast vertrouwen op de erfenis terugkeerde. Eerst het verdwijnen van de vrouw uit Aken opende hem de oogen en leidde later tot hare arrestatie. Yoor de regtbank verdedigde zich de be driegster op de wijze van de millioenen-jufvrouw gelijk overigens deze zaak met die van deze ■veroor deelde veel overeenkomst heeft. Het vonnis was 8 jaren gevangenisstraf en 3 jaren verlies van burgerschapsregten. In den vorigen herfst bevestigde een boekhande laar te Ronnenberg bij Hannover een waterdigt briefje onder den vleugel van eene zwaluw, die een nest aan zijn huis gebouwd had en volkomen mak geworden was. Op dit briefje schreef hij in 't Duitsch het verzoek dat hij gaarne zou willen weten, waar deze zwaluw den winter doorbragt. De vogel keerde in 't voorjaar naar zjjne vroegere woning terug met een soortgelijk briefje, waarop de volgende woorden, eveneens in 't Duitsch, geschreven waren.,Te Florence, aan het huis van Castellari, en ik breng vele groeten over."j 'u. Donderdagnamiddag heeft over een deel van de provinciën Henegouwen en Brabant een zwaar onwe der gewoed. Te Jenappes zijn eene vrouw en twee kinderen door den bliksem gedood. To Kebecq sloeg de bliksem in de kerk en trof een man welke zonder kennis op den grond bleef liggen. De spoorweg van St.-Pieters- Haine naar Binche was gebeel overstroomd door den slagregen, zoodat de wagons tot de assen door het water reden. Ook in de Ardennen, in de provincie Luik, in de Condroz heeft het onweder, doch minder hevig gewoed. Eindelijk is tegen 11 uur het onweer met nieuwe hevigheid over Bergen, Quiévrain en om streken losgebarsten. Op sommige plaatsen is er hagel gevallen. Te 's Gra venbrakel sloeg de bliksem in een boom. Te Enghein werden een groot aantal boomen omgeworpen. In eene andere gemeente van Henegouwen brandden twee huizen af. Op de lijn van Luxemburg stond het water tot in de aschbakken der locomotieven. Ook in den omtrek vanKortrijk is het weer zeer slecht geweest. Te Marsche (Luxemburg) heeft men in 15 jaren zulk onweder niet gezien. De reizigers, welke van den trein kwamen, konden niet zonder levensgevaar het station verlaten en hebben daar meer dan een uur moeten schuilen. Op den weg van Marche naar Melreux drong de bliksem door het dak van een klein huisje, doodde den vader en trof eveneens de moeder van vijf kinderen. Driemaal werd de parochiekerk getroffen en aanzienlijke schade werd hierdoor veroorzaakt. Antwerpen, 30 Junij. Op de alhier te houden veetentoonstelling zal Nederland slecht vertegenwoor digd zijn, daar de Nederlandsche Regeering de weder invoer van aldaar geëxposeerd vee verbiedt. Arnhem, 29 Junij. Zaturdag stond voor het geregtshof alhier teregt Willem Regeling, de Wage- ningsche moordenaar. Een talrijk publiek, waaronder zelfs eenige jonge dames, woonde de zitting bij. Na de voorlezing der acte van beschuldiging wor den de getuigen voorgeroepen. Alle 28 zijn aanwezig. De beschuldigde is volkomen kalm en rustig, vrij blikt hij om zich heen. Met koel overleg en gevatheid antwoord hij op wat hem gevraagd wordt, nu beves tigend dan ontkennend, in het algemeen met vrij wat brutaliteit, die straks onder de getuigen-verhooren haar hoogste toppunt zal bereiken. Hij kwam te Wageningen om werk te zoeken, wat hem gelukte en ontmoette daar twee bekenden, met wie hij in den vroegen ochtend van den dag, waarop de moord gepleegd werd, eene den vorigen avond afgesproken zamenkomst had. De namen dier beide kennissen wilde noch kon hij noemen, hoe daartoe ook door den president aangespoord; hij had zich door een eed tot zwijgen verbonden en dien eed wilde hij niet breken. Volgens zijn beweren gingen zij met hun drieën naar de woning van B. Jansen, die hun de deur opende en binnen liet. Na eenig gesprek over allerlei, vroegen de bezoekers om. eenigen onderstand, dien Jansen weigerde. Daarop grepen de twee onbekende kennissen den man aan en toen werd deze .ja, vermoord. Beschuldigde wilde het niet aanzien, had het zijn kennissen zelf ontraden en zich dan ook omgedraaid, enkel en alleen zijn aandacht wijdende aan den buit. Op slechts weinig na, kwam dan ook het bankpapier, het goud en ander geld, waaronder de bekende 2'/3 centstukken behoorlijk in zijn bezit. Na afloop van den moord ging men aan het deelen en zorgde beschuldigde er voor, dat hij het leeuwen deel bekwam, wat zyn compagnons zoo onaangenaam vonden, dat daaruit eene kloppartij ontstond, waarbij hij den knoop verloor, die later onder het lijk gevon den is. Met den buit beladen, ging elk zijns weegs, hij via Zevenaar naar Arnhem en van hier, na kort oponthoud via Doetinchem, waar hij bij eene slaapsteehoudster logeerde, naar Aal ten. Daar werd hij „de ten onregte van moord verdachte," gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem gevoerd. Het horloge van den verslagene had hij verkocht en de geldwaarden goed besteed en aan iemand gegeven, dien hij ook nimmer zou noemen. Onder de getuigen, die nu voorkomen, zijn er na tuurlijk verscheidene, die ongeveer hetzelfde verklaren omtrent de ontmoeting op den weg, het zien van be schuldigde aan de buitenzijde van de woning van Jansen, steeds alleen enz. enz. Een zeer omstandige getuigenis wordt daarentegen afgelegd door den com missaris van politie te Wageningen, den heer Hols- heimer. Hy is beslist van meening, dat de daad slechts door één persoon was bedreven. De ontdekte voetstap stappen, de toestand binnenshuis en kleinere bijzon derheden, doen die nagenoeg met zekerheid bepalen. Beschuldigde verklaart, dat hij niet helpen kan, dat de commissaris zulk een tegenstrijdige getuigenis belieft af te leggen„die verstond het liegen goed." Achtereenvolgens passeeren de getuigen de revue. Op de verklaringen van de meesten hunner heeft de beschuldigde wat aan te merkenhij verzocht den president dezen of genen dit of dat nog eens te vragen, wijst op oogenschijnlijke tegenstrijdigheid in de opgaven, handelt in één woord als een advocaat, die de verkla ringen van de getuigen zijner tegenparty critiseert en waar hy uit zijn rol valt of die moeielijk verder kan spelen, daar noemt hij alles leugen. Een achtjarig meisje deed verklaringen, welke vrij bezwarend zijn, met eene vrijmoedigheid, die opmer kelijk is. Nadat Zaturdag het Openbaar Ministerie het woord had gevoerd, die tegen beschuldigde levenslange tucht huisstraf requireerde, met last van aanplakking van het arrest te Wageningen en te Arnhem, werd het woord aan den verdediger, mr. Thomas, gegeven, die bestreed, dat hier het bewijs geleverd zou zyn, dat Regeling den doodslag zou hebben gepleegd en ontkende voorts, dat het bewijs der premeditatie in casu aanwezig was. Het geregtshof bepaalde de uitspraak dezer zaak op eene nadere teregtzitting. Te Velp bij Arnhem had Vrijdag middag een treurig geval plaats. Twee jongens van 11 Èt 12 jaar kregen op school twist. De een drukte zoo zegt men den ander tegen de schoolbank. Deze moet daarbij zoo ongelukkig tegen een scherpen kant of hoek der tafel zyn aangekomen, dat hij, na slechts een paar woorden te hebben geuit, in elkander zakte en aan de gevolgen overleed. 's Gravenhage, 29 Junij. De Hooge Raad heeft heden verworpen het beroep in cassatie der Leidsche gifmengster, tegen het arrest van het geregts hof te 's Hage, waarbij zij tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld is. Wij leven vrij, wij leven blij enz. zal zeker niet gedacht zijn door een slager op een dorp by den Haag die meer dan een schoolgaand kind heeft. Door een bekend anti-revolutionaix. die in dat dorj) eene buiten plaats heeft, werd hem aangezegd, dat hy de klandisie zou verliezen, als hij zijne kinderen niet naar de bij zondere school zond. Vanwege een aantal voorstanders van het openbaar onderwijs werd hem aanzegging gedaan, dat zij bij hem geen vleesch meer zouden halen, als hij zijne kinderen niet naar de gemeente school zond. Teneinde raad stuurt nu de slagter, die geen enkele klant missen kan, de eene helft zijner kinderen naar de openbare en de andere helft naar de bijzondere school. Waarlijk, wij leven in een vrij landAls het niet zoo dikwijls gezegd werd, zouden wij het licht ver geten. Naar men verneemt heeft Jeanne Marie Lorette den heer mr. baron Michiels van Verduynen verzocht zich wel met hare verdediging te willen belasten. Het schijnt, dat die heer zich vooraf met de daadzaken en omstandigheden van dat proces op de hoogte heeft wenschen te stellen alvorens die taak op zich te nemen. Bergen op Zoom, 29 Junij. Tramongelukken behooren hier, dank zij het uitstekend materieel en goede zorgen, gelukkig tot de zeldzaamheden. Toch moeten wij melding maken van een ongeval, dat gis teren plaats had èn voor machinist èn stoker be treurenswaardige gevolgen had. Eerstgenoemde, bij den eersten tram naar Tholen, niet' tevreden met de werking der machine, stelde op de Groote Markt gekomen een onderzoek in, toen plotseling de afsluitingsschroef sprong en de stoom, onder hevigen knal, zich een uitweg baande. De machinist werd het offer van zijn waakzaamheid, hevige brandwonden werden hem over het geheele ligchaam toegebragt, terwijl ook de stoker, hoewel minder ern stig, gewond werd. Verbonden door den heer De Meulemeester werd eerstgenoemde met de, op het raadhuis aanwezige raderbrancard, naar zyn woning vervoerd, terwijl de stoker te voet zich naar huis begaf. Doordien de heer mr. Van de Werk te Amster dam bedankt heeft voor de candidatuur als lid der Kamer voor het hoofdkiesdistrict Breda, is thans door de liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" tot candidaat geproclameerd mr. W. M. H. Boers, léeraar aan de K. M. Academie te Breda. Door de clericale partij is te Breda tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. J. J. W. van den Biessen, advocaat te Amsterdam. Vlissing;en30 Junij. Aan een particulier schrijven, heden hier uit Valencia ontvangen, ontleenen wij het volgende „De Cholera heerscht nog op treurige wijze, maar wellicht maken vrees en wanhoop nog meer slagtoffers, dan de ziekte zelve. Velen hebben de stad verlaten en ware het niet, dat het mij om verschillende redenen onmogelijk is hun voorbeeld te volgen, gaarne ontweek ook ik al die treurigheid. De Overheid doet wat ze kan om de ziekte te weeren en hulp te verleenen, maar ook de particuliere weldadigheid beijvert zich om den nood te leenigen. Goes30 Juni. Aan onderscheidene instellingen te dezer stede wordt in het verslag over den toestand der gemeente in 1884 wel verdiende lof toegebragt. In de eerste plaats noemen wij de commissie voor de bedeeling der armen, gedurende den winter met warme spijs. Van 27 Dec. tot 28 Maart werden in het geheel 15062 portiën soep en brood aan 193 gezinnen uitge reikt, waartoe de vereeniging door inschrijvingen en extra giften werd in staat gesteld. Deze vereeniging werd in 1816 opgerigt, en niettegenstaande haren 70-ja.- rigen leeftijd is ze niet enkel nog gezond en krachtig, maar kan ze zich nog de liefde van velen verwekken. Ook van de ambachtsschool is het rapport zeer gunstig. 7 leerlingen, waaronder 3 met diploma, verlieten de school, waarvoor 6 anderen in de plaats kwamen. De twintig leerlingen verdienden f 694,12 '/o. Door het aflossen van gelden wordt de toestand voortdurend beter dit geeft ons hoop, dat het bestuur er toe zal overgaan om spoedig het bewerken van ijzer onder de leervakken op te nemen. Ook de burgerij in haar geheel krijgt een pluimpje, wegens hare medewerking in het rein- houden der gemeente en het daardoor bevorderen van den gunstigen gezondheidstoestand. Want die was over het algemeen zeer gunstigslechts twee gevallen van besmettelijke ziekten werden aangegeven, die geen van beiden een' doodelijken afloop hadden. Een der nuttigste instellingen onzer gemeente is de gemeente-apotheek, die onder directie van een uit stekend apotheker zorg draagt dat de behoeftigen ge neesmiddelen ontvangen van zuivere kwaliteit. In het afgeloopen jaar werden 4524 recepten gereed gemaakt, tegen den gemiddelden qorijs van ongeveer 30 centen. De verschillende armbesturen betalen gezamenlijk aan de gemeente de kosten der apotheek terug. Twee kerken staan, bij gebrek aan bezoekers, onge bruikt, n.l. de doopsgezinde kerk en de synagoge der Israëlieten. Waarschijnlijk door hare ligging in het midden der provincie wordt de markt te Goes meer dan die van eenige andere plaats in dit gewest door vreemde koop lieden bezocht en vooral in vee werd het geheele jaar door een levendige handel gedreven. Toch was door de lage marktprijzen de toestand der landbouwers nog niet precies rooskleurig. De behoeftige volksklasse daarentegen doorleefde een niet ongunstig jaar, hetgeen behalve aan den goeden oogst aan de vele werkzaamheden mag worden toege schreven, die de stoommeelfabriek verschafte. Op drie stoomfabrieken vonden gemiddeld 54 per sonen ruimschoots hun brood. De bijenhouders in Zuid-Bevelend zijn uiterst tevreden; de korven hebben reeds eene aanzienlijke zwaarte gekregen. Dewijl de bijen voedsel in over vloed hebben gevonden, was men niet genoodzaakt ze te voeden. Ten bewijze, dat de bijenhouders waarde aan hunne diertjes hechten, moge dienen, dat een hunner aan een jongen 75 cent schonk omdat deze hem de plaats in een boom aanwees, waar zich een zwerm genesteld had. In den nacht van 3 op 4 Juli zal van Vlissingen naar Roozendaal een extra-trein rijden tot het vervoer van bijen. Jakob Lokerse, algemeen bekend onder den naam van den „Minister" werd gisteren door een door hem gehouden wordenden stier tegen den grond geworpen, waarop het woedende dier den ruim zeventigjarigen man deerlijk aan borst en aangezicht verwondde. Ook een knecht werd door het razende dier op den grond gesmeten. De dochter van J. L. was daarop zoo cor- daat en ook zoo sterk om den stier te grijpen en tot staan te brengen. Naar men ons mededeelt is de kwestie van den spiritist op gelukkige wijze opgelost. De doodenop- roeper, bespeurende, dat zyn vlieger hier niet opging, heeft zijn domicilie naar elders overgebragt. Zoo is dan ook deze »ban" weggenomen. Door den heer C. de Wilde te Kattendijke en vier andere is een gedeelte schor in de Schelde aan gekocht, van Kattendijke tot het Goessche Sas, teneinde aldaar de oesterteelt uit te oefenen, waarvoor een put zal worden gemetseld zoo groot als in Zeeland niet bestaat. Naar wij vernemen zal het hulpkantoor der pos terijen te Yerseke weldra tot postkantoor worden verheven. De heer A. van Dale, beambte ten postkantore te Ter Neuzen, heeft Vrydag met goed gevolg te 'b Gravenhage examen afgelegd voor de telegraphie. W olfaai'tsdjjk. In deze gemeente wordt zeer geklaagd over de hoog opgevoerde lasten. Dit jaar is het hoofdgeld gemiddeld 50 percent verhoogd. De laagste klassen zijn verdubbeld en de hoogste met 40 50 percent. Onder de 420 aangeslagenen treft men 200 arbeiders aan die ƒ200 inkomen hebben^ als zij werk hebben, waarvan velen in den winter en bij ziekte om onderstand komen. De ontevredenheid is algemeen. Zierikzee, 1 July. Reeds gisteren avond deelden wij per bulletin het voor Vlissingen zoo heugelijk berigt mede, dat die stad bij de behandeling in den Bondsraad van de overeenkomst met den Noord- Duitschen Lloyd te Bremen, voor - de gesubsidieerde stoombootlijnen als tusschenhaven is gekozen. Een later berigt meldt dat Baden, Wurtemberg en Hessen, zeer voor Rotterdam hebbben geijverd, doch dat op aandrang van von Bismarck en Stephon ten slotte de keus op Vlissingen is gevallen. Alzoo is die stad thans door het buitenland erkent als de beste zeehaven ter verbinding met het Westelijk deel van Europa en zullen hare voortreffelijke haven- en kanaalwerken tot hun regt komen. Moge het besluit strekken tot opbeuring van den bloei dier gemeente. De leden van de Eerste Kamer zyn, tot hervat ting der werkzaamheden, byeengeroepen tegen Dingsdag 14 Julij a. 8. des avonds ten 8 ure. Bij het gehouden examen van studenten aan de Polytechnische school te Delft is o.a. toegelaten al» bouwkundig ingenieur (C. art. 62) de heer T. J. v. d. Bent van Brouwershaven. De heer M. de Vlieger, geb. te Noordgouwe, is na gehouden examen te Leiden, toegelaten als arts. Bij eene op jl. Zaterdag in de gemeente Axel gehouden publieke verkooping van veldvruchten, werd een blok paardenpeënen en mangelwortels, ter grootte van ruim 200 oude roeden, verkocht voor 10 centDeze en meer andere veldproducten werden onlangs in beslag genomen wegens achterstallige pacht van daar dat de gewassen thans zoodanig zijn vervuild, dat het onkruid nu de overhand heeft en er niemand gading voor had. Uit Oud-Beierland meldt men, dat aldaar Dingsdag- middag een man na het drinken van koffij ernstig ongesteld is geworden en dat de vrouw van wie vermoed wordt dat zij vergif in de koffij had gedaan, is in hechtenis genomen. Een nieuwe uitvinding. Bij een winkelier te Sneek verkoopt men de sigaren bij het gewigt, per hectogr. 28 ctnaar men verneemt, werkt deze industrie gun stig en trekt vele koo^ers. Mejuffrouw Marie de Man te Middelburg, is benoemd tot Associé étranger de la Société de royale Numisma- tique Beige te Brussel en wel wegens haar verdienste lijk opstel „Le Cimetière de Mariekerke", voorkomende in de Revue Beige de Numismatique 3. aflevering 1885. Mejuffrouw de Man is de eerste Nederlandsche vrouw aan welke die titel verleend werd. Een sergeant der grenadiers, die voor drie jaren van Den Haag deserteerde en dienst nam bij het vreemde-legioen in Algiers, heeft zich Vrijdag weder vrijwillig te 's Gravenhage aangemeld. De wethouder van Bosch Kapelle werdt Zaterdag door de Arr.-Rechtbank te Middelburg, wegens open bare dronkenschap, tot zeven dagen celstral veroordeeld. Donderdagavond is te Weerdingermand de 23jarige zoon van J. Luiken door zekeren Pijpker doodgeslagen. De dader, een huisvader met 10 kinderen, is reeds naar Assen gevoerd. De moord is tengevolge van een twist geschied. Twee jonge menschen, 19 en 24 jaren oud, hadden ruzie ge kregen en waren handgemeen geworden, waarbij de jongste de onderliggende party bleef. De vader, dit ziende, wilde zijn zoon bijstaan, en heeft den ander zoo hevig bij de keel gegrepen, dat de dood van den jon geling daarvan het gevolg is geworden. In een stal van de Amsterdamscke omnibusmaat- schappy te Amsterdam kreeg een der stalknechts zulk een hevigen trap van een paard tegen de borst, dat hij onmiddellijk een lijk was. Gemengde Berigteu. Uit de bekende fabriek van Van Kempen te Voor schoten is een massief gouden schenkblad met melkkan en suikervaas afgeleverd voor het bagatelletje van 12 duizend 5 honderd gulden aan een Chinees te Batavia. Zouden de Chinezen in Indie het niet beter hebben dan de Europeanen Of zouden velen der laatsten ook wat verdienen aan de eersten Overal in ons land worden valsche coupons uitgegeven. Julij is dd&r, dus ieder mag wel goed toezien wat hij ontvangt. Een gelijkenis. Eene vrouw was driemaal gehuwd geweest en driemaal gescheiden. Haar eerste man was een oude stijve boer goed van aard, maar die zich geheel door zijne ondergeschikten liet beheerschen, zij had geene achting voor hem. Haar tweede man was een jong- mensch zonder verstand en zonder degelijkheid. Hij verliet haar in een kwade bui. Haar derde man is een bullebak, een man met weinig verstand, veel heersch- zucht en een minimum goeden wil en toch bovendien een dronkaard en lichtmis, die haar belastert en mis handelt. Die vrouw heeft door die herhaalde scheiding een slechten naam gekregen en toch is ze niet slecht, eene flinke degelijke man kan gelukkig met haar zijn. Zij bidt intusschen„O Heer, behoedt mij voor die smarten wêerTe Yerseke ziet men van alles ge beuren. We melden er later meer van. Te Zonnc- maire zal met de kermis ten tooneele gevoerd worden het vermaarde drietal of een schildwacht in 't bosch lste bedrijf, Kloris en Roosje, 2de bedrijf, de schuilplaats in 't bosch, 3de bedrijf, de ontdekking. Een knolle- koopman te Br. moest ophouden om zijn buurmeisje te belasteren, aangaande een tuin-bezoek, daar het zeker is dat er niets van haar eerlijk gedrag te zeggen valt. „Wel wel" zegt een meisje te Stavenisse, „wat heb ik het toch Maandag in de kermis naar mijn schik gehad met mijn lieven Danker." Johanna uit den Nieuwen Hoondert moest zoo niet met nieuwtjes te koop loopen op sommige plaatsen, want dat past niet aan een meisje, dat nog al wat schijnen wil. Dus meisje met uw stil gezigt, Houdt voortaan uw mondje digt. 'tls best geheel en al te zwijgen, Anders zult gij hem niet krygen. Te Kr. heeft het exter-bloed zich weer lucht ge geven en wel in den tuin van den secretaris. „Ja zegt de polkoog al lagchende met zijne valsche blikken, „wij zullen de daders daarvan betalen, al was het met ingepakte gelden." Een jonge roeijer te B. moest niet zoo kommeren achter de booten, want nu zal er geen zuurdeeg meer aan helpen. Een rentenier te Poortdorp moest niet zoo op ongewone tijden de helft van een gezworen bezoeken, want dan gaat het wêer in het oog loopen, en dat wil men vooral niet van menschen die altijd wat van een ander zien. Ingezonden Stukken. Cocaïne. In het najaar van 1884 werden hier te lande de in elk opzicht merkwaardige, bovenal voor de oogheel kunde onwaardeerbare eigenschappen der cocaine, een alkaloïd, het eerst in 1859 door Dr. Niemann uit de bladeren der cocaplant afgezonderd, bekend. Sedert werden hier talrijke proeven genomen en werd van de goede eigenschappen der cocaïne voordeel getrokken. Zoo maakt Dr. J. H. De Haas te Rotterdam met bij zondere ingenomenheid van de aanwending der co caïne melding in het verslag der onder zijn directie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1