Zll lll kZI I SI III NIEUWSBODE. No. 5096. Dingsdug 59 Juni] 1885. 41ste Jaarg. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Ijjbüactlixnfr, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is ge legd een verzoekschrift met bijlagen van de Weduwe STOFFEL ADMIRAAL geb. Dietz, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot op- rigting van eene bewaarplaats voor Pe troleum, op het ert achter het huis staande in de Hoofdpoortstraat, plaatselijk gemerkt wijk C. no. 620, kadastraal bekend sectie B, no. 995 dat op Maandag den 13 Julij aanstaande, te 12 '/a uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting; en dat zoowel de verzoekster als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 29 Junij 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. G. BETHE. 1. s. Ruim 30 jaren geleden wilde de woedende bevolking van Boston den heer Garrisson te lijf, om hein te ver moorden wegens zijn strijd tegen de slavernij, en hij ontkwam ter nauwernood. Thans richt diezelfde be volking hem een bronzen standbeeld opdat nog in den loop van dit jaar op een der pleinen zal worden geplaatst. Boston draagt er thans roem opdat de groote bevrijder een harer burgers was. De predikant Mahlon van Horneen negeris gekozen als lid van het Wetgevend ligchaam van Rhode-Island. De vrijmetselaars te Torento (Canada) hebben het lidmaatschap van de loge ontzegd aan een broeder die verklaarde atheïst te zijn. De Joden te New-York, ten getale van 100,000 hebben 30 synagogen. Enkele dier gebouwen dragen een schoon monumentaal karakter. Men heeft Brooklyn meermalen de „stad der kerken" genoemdomdat in geen andere plaatsin verhouding tot de bevolking, zoo vele bedehuizen zijn. Onlangs heeft evenwel een der predikanten aldaar berekenddat er niettegenstaande al die kerken te Brooklyn 250,000 menschen zijn, die nooit een voet in de kerk zetten. In een afgelegen straat der wijk Posilippi te Napels werden de bewoners verschrikt door een dikken rook die uit een der huizen opsteeg. De politie werd ge waarschuwd die oogenblikkelijk met geweld de slui ting verbrak om binnen te komen. Uit een van de vertrekken weerklonk een klagend geluid, maar de politie bemerkte al spoedig dat de deur van binnen op eene bijzondere wijze gesloten scheen. De deur werd nu stuk gehakt. Welk een vreeselijk schouwspel kregen de beambten aldaar te aanschouwen. In het vertrek vonden zij eene vermagerde jonge vrouw, bijna geheel naakt. Zij verklaarde Johanna Becker te heeten en uit Duitschland geboortig te zijn; zij werd, zoo zeide zij verderdoor haren man zekeren Marrantoniodie haar uit den weg wilde ruimen om met eene andere vrouw te kunnen trouwen, reeds achttien maanden in die donkere kamer bij water en brood gevangen ge houden. De beklagenswaardige vrouw werd naar het ziekenhuis vervoerd, de man spoedig aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. jfcflwnts. Maclrid, 27 Junij. Cholera-berigten. Madrid 4 aangetast, 1 overledenprovinciën Mureia en Castellon 360 aangetast, 147 overledenin de stad Valencia 56 aangetast, 25 overledenprovincie Toledo 24 aangetast, 10 overledente Guenca, Ciensozuellos, Aranjuez en Alicante zijn eenige gevallen. Te Füofkirchen, in Hongerije, heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij de uitvinder van een nieuw soort dynamiet gevallen is als het slachtoffer van zijn eigen uitvinding. De man, een Duitscher, met name Lisch, woonde met zijn oude moeder in een afzonderlijk huis, in hetwelk hij gewoon was zijn gevaarlijk bedrijf uit te oefenen. Hij had patenten voor zijne uitvinding in Amerika en elders gekocht. Even vóór de ontploffing was hij bezig om een doos die een monster van de stof bevatte, dicht te spijkeren, toen plotseling de massa ontplofte, het dak deed uit eenslaan en de uitvinder en zijn moeder onder het instortende huis begraven werden. Zondag 21 dezer heeft het in 't kanton Lucerngesneeuwd. Donderdag had een onweder, vergezeld van hagelslag en storm, groote schade aan den oogst toegebragt. Berlijn, 26 Junij. Al de stukken, welke op het subsidie aan de nieuwe stoombootlijnen betrekking hebben, zijn thans bij den Bondsraad ingediend. Vol gens de „Börsen-Zeitung" zou Vlissingen definitief aangewezen zijn als de haven, welke de booten zullen aandoen. Frankfort a/M., 26 Junij. Maandag a. s. zal voor het geregtshof alhier verschijnen de schoenmaker, die beschuldigd wordt den moord op den politie-com- missaris Rumpf gepleegd te hebben. Buitengewone voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Het paleis van justitie zal zorgvuldig bewaakt worden. Alle uitgangen der naburige straten zullen door troepen infanterie bezet worden. Tot heden heeft men aan 24 journalisten toegang tot de regtszaal verleend, ofschoon het getal aanvragen veel grooter is. U. Brussel, 27 Junij. Door de Belgische Regeering is een krediet van frs. 1,200,000 toegestaan voor het bouwen van twee stoomschepen tot het onderhouden van een derden dagelijkschen dienst tusschen Dover en OBtende. Een bruidschatje. Op het kasteel Walzin bij Dinant zal eerstdaags het huwelijk worden voltrokken van Prins Borghese met de dochter van den bankier Brugman van Brussel. De bruid krijgt 15 millioen fr. ten huwelijk. Groningsen, 27 Julij. Een jongen alhier bragt indertijd een meisje, na door haar geplaagd te zijn, met 'zijn klomp een slag in het aangezicht toe, waardoor deze een oog moet hebben verloren. De jongen werd wegens dit feit door de regtbank tot celstraf en boete veroordeeld en onderging deze straf, maar bovendien werd zijn vader door dien van het meisje aangesproken om een schadevergoeding van ƒ1000, welke eisch door de regtbank werdt toegewezen. De aangesprokene, een aardappelverkooper, kon deze som niet betalen, zoodat de tegenpartij hem vrijliet, wanneer hij de onkosten, pl. m. ƒ150, door haar gemaakt, vereffende. Dit weigerde onze man echter bepaald en nu werd zijn inboedel onder den hamer gebragt. De vrij nette meubels plus winkelwaren enz. werden voor een appel en ei ingekocht, zoodat alles slechts de som van 13 opbragt. Om maar iets te noemen, bragten 2 H.L. aardappelen 10 centen op. In deze week zal zijn scheepje en later zijn woning te koop worden aan geboden. 's Gravenhage, 27 Junij. In het reisplan van HH. MM. de Koning en de Koningin is weder ver andering gekomen. De vorstelijke familie zal niet den 2en Julij hier ter stede terugkeeren, maar, na een bezoek aan den Groothertog en Groothertogin van Saksen-Weimar te hebben gebragt, den lOen Julij op het Loo aankomen. Ter Neuzen, 27 Juni. Benoemd tot hoofd der school te Hoek, de heer Hubregtse, thans als zoodanig werkzaam te Burgh. Hulst27 Junij. Alhier werd heden op initiatief van den Districts-Schoolopziener eene vergadering ge houden met het doel om te trachten eene cursus op te rigten voor toekomstige hoofden van scholen. De lessen zullen worden gegeven te Axel en de jaarlijksche contributie is op 50 bepaald. Ylissingen, 26 Junij. Gisterennamiddag had in tegenwoordigheid van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente en de Commissie van Fabricage de beproe ving plaats van de nieuwgebouwde ijzeren brug, welke een deel van het werk uitmaakt voor den nieuwen toegangsweg van het Betje Wolfsplein naar het Bad huis aldaar. De belasting bedroeg 45,000 kilo, in het midden der brug aangebragt. De in het bestek aange geven doorbuiging van 5 m.M. werd niet overschreden. De lengte der brug over den watergang van den Polder Walcheren is 12 M., doch de breedte is aanzienlijk en wel 20 M. De bouw is van ijzer tot 60,000 kilo gewicht, doch de bedekking uit zand en steenen, bedraagt meer dan 300,000 kilo. De aannemer was de heer C. Maters te Vlissingen. Woensdagavond werd in Vlissingen een bulletin verspreid, dat overal een zekere vreugde verwekte. En geen wonder, want het behelsde niet meer of minder dan „dat Vlissingen nu officieel als aanlegplaats voor de Duitsche booten was aangewezen. Vorst Bismarck had de desbetreffende overeenkomst met de Noord- Duitsche Lloyds geteekendLater bleek echter dat er eene vergissing in 't spel was, en het bulletin te vroeg de wereld was ingezonden. Woensdagavond had de agent der Courant een pakket dier bulletins ontvangen en ze met het oog op het late uur dadelijk verspreid en eerst daarna een gelijk met het pakket gearriveerden brief gelezen. Ongelukkig schreef deze brief juist voor, dat de bulletins na ont vangst eener nadere telegraphische mededeeling moesten verzonden worden "Vlisslng-en28 Junij. Naar wij vernemen zijn gisteren hier twee vreemdelingen geweest, die huizen kwamen bezigtigen met geschikte kantoorlocalen. Men brengt dit in verband met de groote kans, dat Vlis singen zal worden aangewezen om door de booten der Duitsche gesubsidieerde Stoomvaartlijnen te worden aangedaan. Mogt onze haven werkelijk dit voorregt genieten, dan zullen zeker verschillende expeditie kantoren hier succursalen vestigen. Middelburg, 28 Junij. Gisteren middag gaf de bekende prestidigitateur Bamberg eene voorstelling voor onze soldaten op de binnenplaats der kazerne vervolgens eene séance in het Schuttershof en amu seerde heden avond de leden van den tuin op het Bolwerk. Hoewel weinig nieuws werd opgemerkt, verdient hij lot wegens zijne vlugheid en handigheiddie- vaak verrassend waren. Eerstdaags denkt de heer Bamberg zijn gaven in Goes te vertoonen en vervolgens zijne „kunstreis" uit te strekken tot Zierikzee. Veere, 24 Junij. Heden namiddag ontdekte G. Schippers, dat zijne welgeslotene kist openbroken was en dat zijne spaarpenningen, ten bedrage van plus minus 100 gulden, daaruit verdwenen waren. Dadelijk vermoedde hij dat zijn neef, zekere Soeters, uit Yerseke, niet vreemd aan dit bedrijf kon zijn. Deze toch, sedert een paar dagen door de ouders van den bestolene gastvrij geherbergd, was eenige uren vóór de ontdek king, zonder afscheid genomen te hebben, in de rig- ting van Middelburg vertrokken. Onmiddelijk werd nu de politie aldaar per telephoon van het gebeurde on- derrigt. De ijverige pogingen om den verdachtte op te sporen hadden evenwel voorloopig geen gunstig ge volg, totdat men ontdekte dat „neef" te Rotterdam was, waar hij werd gearresteerd. Renesse 26 Junij. Heden had alhier plaats de jaarlijksche algemeene vergadering der Onderwijzers- vereeniging in het Arrond. Zierikzee. De Voorzitter, de WelEd. Gestr. Heer Mr. Schneiders van Greiffen3- werth, opende de vergadering met eene korte rede, waarin hij de opgekomen leden, zoo gewone als hono raire, welker aantal niettegenstaande het minder gunstige weder vrij talrijk was, hartelijk welkom heette. Hij gedacht de lotgevallen der vereeniging in het afgeloopen jaar, het verlies dat deze geleden heeft door den dood van den verdienstelijken onderwijzer den heer L. Karreman en sprak den wensch uit dat deze ver gadering mocht strekken tot een nuttig en genoeglijk zamenzijn. Nadat de secretaris, de Heer Bastmeijer, de notulen der vorige vergadering had gelezendie werden goedgekeurd, werd overgegaan tot de werkzaam heden. Elke wedstrijd van onderwijzers, ook met hoofd- acte in het spreken voor de vuist over een van 12 opgegeven onderwerpen. Zes leden namen daaraan deel. De beoordeelingscommissie kende den prijs toe aan den Heer Lemson, de premie aan den Heer de Bill, terwijl door den Heer Schneiders eene tweede premie werd toegekend aan den Heer Hack. Het 3e punt van be handeling het verslag van den staat der Rijksnormaal school te Zierikzee, kon niet worden besproken, daar de inleider de Heer Oosterman, niet tegenwoordig was. De Heer Schneiders meende evenwel te moeten op merken dat den ongunstigen afloop der laatstgehouden examens, minder was toe te schrijven aan HH. leeraren dan wel aan het gehalte der kweekelingen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Zie rikzee gekozen. Het verslag van de Boekerij der Ver eeniging werd door den Heer Bastmejjer uitgebragt, daar de Heer Rensen afwezig was. De boekerij bevond zich'in goeden staat en was dit jaar vermeerderd door intee- kening en geschenken vooral van den Heer Bastmeijer met eenige nuttige werken Door het overlijden van den vorigen commissaris der Hulpspaarbank werd overgegaan tot het benoemen van een nieuwen. Bij stemming werd de Heer Hogerland als zoodanig ge kozen. Hij nam die betrekking aan. Het eerste punt van besprekingde Nationale Vlag werd ingeleid door den District s-schoolopziener de Heer van Gorkom. De spreker boeide de vergadering door eene rede waarin hij op grond van tal van bezwaarlijke en tijdroovende onderzoekingen op duidelijke wijze wist aan te toonen dat onze vlag niet van Franschen oorsprong is, zooals men lang gemeend heeft, maar uit de kleuren van den Prins van Oranje bestaat. De spreker eindigde met eenige dichtregelen, waarin hij op krachtig en toon en in vurige- bewoordingen den inhoud van het be sprokene zamenvatte. Na eenige discussie daarover werd de vergadering gesloten, zoodat het 2de punt van bespreking het voortgezet Leesonderwijs, inleider de Heer Smallegange, moest worden gehouden tot eene volgende vergadering. Tusschen de verschillende werk zaamheden gaven eenige léden onder directie van den Heer Letzer, eenige zangstukjes ten beste. Het overige gedeelte van den reeds ver verstreken dag werd op aangename en gezellige wijze doorgebragt, afgewisseld door het zangcorps, vrolijke kwinkslagen en tal van toasten, zoodat wij slechts noode scheidden van deze plaats van gezellig zamenzijn. Zierikzee29 Junjj. Het schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen ter voorziening in de vacature van hoofd der school B (minvermogenden) alhier, zal aanvangen Zaturdag 4 Julij a. s. des mor gens ten 9 ure. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Vlis singen de heer A. H. J. Diemondt, te Arnhem. Vandaar wordt echter berigt dat de benoemde zeer ernstig ziek is. De benoemde is een vroegere wijnkan delaar te Zutphen, later in Indië tweemaal in handelsbetrek kingen geweest en van daar teruggekeerd met een groot vermogen. Te Arnhem is kjj zeer geacht, bekend als iemand van veel doorzicht en steunende vele nijverheids ondernemingen, zoo in het binnen- als buitenland. Tevens is hij voorzitter der Vrijmetselaars-loge. Moge het hem gegeven worden zijne benoeming te aanvaarden en hij het genoegen smaken om Vlissingen, dat thans in verschillende omstandigheden in eene overgangs-periode verkeerd, tot luister te brengen. Op de 100e algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van het Algemeen, die 11 Augustus a.s. onder voorzitterschap van mr. H. P. G. Quack te Amsterdam zal gehouden worden, zal eerst het voorstel Njjmegen worden behandeld om het plan tot stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessen in te trekken. Vervolgens zal de wetsherziening aan de orde zijn, met de daarop voorgestelde amendementen. Verder zijn nog voorstellen ingekomen van het hoofd bestuur, om een crediet van 1000 te verleenen ter vergoeding van reis- en verblijfkosten aan sprekers, van Amersfoort en Oosterbeek om 1000 beschik baar te stellen om het onderwijs in handenarbeid te bevorderen en van Arnhem om 300 subsidie te geven aan de vereeniging ter bevordering van het onderwijs in handenarbeid. Mej. Cornelia van Zanten, uit Dordrecht, werd dezer dagen- door een der voornaamste Amerikaansche opera-directeurs, die hare laatste operavoorstellingen te Hamburg bezocht had, een engagement aangeboden voor een der grootste opera's in Noord-Amerika, tegen ontzaglijke hooge gage. De zangeres heeft echter om verschillende redenen gemeend daarvan nog geen gebruik te moeten maken en blijft aan de Hamburger opera. In een riool op de Haarlemmerstraat over de Binnen Brouwerstraat te Amsterdam ontstond Donder dagavond te 11 uur een hevige ontploffing, waardoor het dekstuk der zoogenaamde vervalput werd uit den grond geslagen. Een oogenblik later gebeurde het zelfde in een riool van een nabijgelegen perceel. Alle glasruiten in het benedengedeelte van dit huis werden verbrijzeld. De slag was zoo hevig, dat hij in de na bijheid van het Centraalstation werd waargenomen. Het schijnt, dat er gas uit de gasbuizen in de riolen was gekomen. Vanwege de gasfabriek is men bezig daarnaar een onderzoek in te stellen. De ontsteltenis in de buurt was groot. Vrijdag werd de 22e jaarvergadering der wezen- inrigting te Neerbosch gehouden. In het verloopen jaar bedroegen de inkomsten aan giften en legateu ƒ102,989,40. Hieronder is ook begrepen de opbrengst van meubelmakerij, timmerwinkel en bloemkweekerij. Van genoemde som is uitgegeven voor het bouwen van Luizen ƒ19286,40, voor meublement 4365,01 en voor aankoop van land ƒ3124. Thans worden 720 weezen in de inrigting verpleegd. Aan het nieuwe weeshuis wordt met ijver gewerkt, het benedenste gedeelte zal spoedig gereed zijn, zoodat eerlang weer voor een lOOtal weezen plaatsruimte zal zijn. Ofschoon in het afgeloopen jaar de kas meermalen bijna geheel ledig was, heeft het toch dit groote gezin (800 personen) 'twelk alleen van liefde-gaven leeft, geen enkelen dag aan het noodige ontbroken. Zierikzee28 Junij. De Vereeniging „Excelsior" hield heden haar wedstrijd met oude duiven van St. Denis (Parijs). Het was prachtig weder voor de wandelaars, maar minder goed voor duiven die 320 kilometer moesten afleggen meestal met feilen Noor denwind. Door vertraging in de aankomst had de los lating te St. Denis eerst plaats om 8.30. u. Niettegen staande dit late uur van vertrek en de ongunstige gelegenheid, zijn toch nog al de prijzen op heden behaald. De uitslag is als volgt le prijs, dhr. J. Hoogerheide, aankomst 4 u. 34 m. 20 s. 2e P. O. Olivier, 4 34 30 3e J. van Os, 4 34 31 4e A. Adriaanse, 4 38 „19 5e L. Ringelberg, 5„ 17 30 6e W. J. Rensen, 6 7 23 7e Idem 7 25 45 Bij beschikking van den Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan den Rijksopziener op de spoorwegdiensten M. Buyze, te Tiel, mede opgedragen het dagelijksch toezigt op den dienst van de sectie Gorinchem—Dordrecht van den spoorweg Dordrecht-- Eist, met ingang van den dag waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. Naar aanleiding van den brief van generaal Smit over de weesjongens die naar de Transvaal zijn gegaan, en gerigt aan den directeur der weesinrigting te Neer bosch, schrijft de heer Van't Lindenhout het volgende „Toen de deputatie Neerbosch bezocht, heeft de heer Smit beide onze weesjongens Kluvers en Scholten ont moet en met hen afgesproken, dat zij zouden over komen. Indien hij niet in de gelegenheid was om werk te verschaffen, zou hij zorgen dat zij dit bekwamen. In tegenwoordigheid van drie leden van het bestuur werd. afgesproken, dat de overtocht van de beide wees jongens zou betaald worden tot Durbanlater heeft de heer Smit gezegd, dat het beter was tot Newcastle. Daar zou hij dan zorgen, dat ze per ossenwagen wer den afgehaald voor zijn rekening. Hij zou voorloopig reeds den consul, den heer De Waal, te Durban, van hunne overkomst kennis geven en hem verzoeken de jongelingen voort te helpen. Verder werd nog besproken, dat indien hij niet te huis mogt wezen door 's lands zaken, de heer Van Heuven voor alles zou 'zorgen. De tijd van overkomst werd bepaald, daar zij niet zooals eerst het plan was, met de deputatie konden medereizen. Zes weken vóór hun vertrek is de heer Van Heuven kennis gegeven van hun komst, de boot genoemd, waarmede zij de reis zouden doen, en tevens de tijd van hun vermoedelijke aankomst opgegeven. Toen onze weezen te Durban arriveerden, werden zij zeer teleurgesteld, daar de heer De Waal zeide, niets van hunne aankomst te weten, en zelfs bezwaren op perde over hunne reis naar Transvaal. Hij heeft hen echter zeer vriendelijk voortgeholpen. Te Newcastle aangekomen, hebben zij tien dagen gewacht, doch er kwam geen ossenwagen of eenig berigt van generaal Smit. Toen hebben zij, daar een wagen naar Ermeloo vertrok, met den bezitter eene overeenkomst getroffen, waarbij zij 60 per persoon moesten betalen. Gelukkig dat wij hen nog al ruim van geld voorzien hadden. Zij hebben tot Vaalrivier eene zeer ongelukkige reis gehad, door aanhoudende regens en den hoogen stand der rivier. Kluvers is echter met levensgevaar op een vlotje er over weten" te komen om generaal Smit te kunnen ontmoeten. In Ermeloo komende, hoorde hij, dat de woning van den generaal nog op 2 uren afstand van daar was gelegen. De heer Sluiter, lamddrost te Ermeloo, heeft toen Kluvers geholpen en generaal Smit kennis gegeven van zijne komst. Deze is gekomen, en wat nu verder in den brief van generaal Smit medegedeeld wordt over het gehouden gesprek komt overeen met de berigten van Kluvers. Alleen dit moeten wij er aan toevoegen, dat de vraag van generaal Smit om nog 3 andere weesjongens tot ons kwam op den dag, waarop Scholten, Kluvers en Pijnpstra uit Engeland vertrokken. Wij hadden reeds met hen de boodschap meegegeven, dat wij geen meerdere weesjongens naar Transvaal zouden zenden, voor en aleer zij zeiven goed gevestigd waren. De heer Smit had op het oogenblik geen werk hij wilde alleen eene wagenschuur gebouwd hebben, doch moest eerst naar Zoeloeland. Kluvers heeft in Ermeloo moeite gedaan om werk te bekomen, doch moest overal hooren, dat er niets was. Door den heer van Heuven werd hij gebragt in een logement, waar hij het zeer slecht had en 6 per dag moest betalen. Bijna wanhopig keerde hij weder naar de Vaalrivier om de treurige boodschap van zijne ervaring over ie brengen. Gelukkig dat hier De Boer, wagenmaker, hem heeft geholpen aan werk, terwijl Kluvers niet als heer maar als sjouwerman eene plaats had gekregen op een veer aan de Vaalrivier, om ossewagens met een soort van vlet of pont over te halen, een werk, warrvoor de armste sjouwerman in ons land wellicht de neus zou optrekken. Hij heeft het echter aangegrepen denkende wij moeten er door. Na de terugkomst van generaal Smit uit Zoeloeland heeft deze aanstonds Kluvers aan Vaalrivier opgezocht. Scholten had inmiddels eene andere plaats gevonden en Pijstra was bij den heer Buhrman met liefde opgenomen, waarvoor wij dezen heer en zijn gezin zeer dankbaar zijn. Wij kunnen ons voorstellen, dat Kluvers bij de tweede ontmoeting met generaal Smit niet misschien de be scheidenheid in acht genomen heeft, die hem paste; vooral toen de generaal allerlei minder gepaste aan merkingen maakte op Hollandsche gewoonten, en niet het minst, toen hij Kluvers vraagde, of deze gedacht had, dat hij hem met een stoet te paard te Newcastle zou hebben afgehaald? Toen heeft Kluvers, naar hij mij schrijft, dit geant woord „Mijnheer Smit, dit zijn wij, weesjongens, op Neerbosch niet gewoondit doen wij alleen voor heeren, wanneer die uit Transvaal tot ons komenwij wenschten van u alleen maar een ossenwagen gehad te hebben om over te komen." Toen is generaal Smit boos geworden, is weggeloopen en heeft gezegd „Hoor dien kleinen Hollander eensWat heeft hij een praats Wij zouden over al deze dingen niet geschreven hebben, indien de heer Smit zelf niet ware begonnen zoo min als wij iets medegedeeld hebben over de ellende in Transvaal, vóór „De Volksstem", te Pretroria uit gegeven, in hare kolommen verschillende stukken daar over heeft opgeuomenvooral de stukken, welke onder teekend zijn met den naam „Ring the Bell". Deze stukken uit de „Volksstem" zijn in Nederlansche bladen overgenomen geworden, en dit heeft ons ge dwongen ook de brieven der weesjongens te plaatsen, zoodat van eene onberaden wijze, waarop openbaarheid is gegeven aan de eerste indrukken van jongelingen bij hun komst in een hun vreemd land, ten minste van de zijde van de redactie van „Het Oosten" hier geen sprake is. De verpachting van het mosselgewas aan den stroomleidenden dam over de Pollen voor Harlingen in zee heeft aan de pachters 1200 baaltjes kleine of zaadmosselen aangebragt, hetwelk alles bestemd is voor de Zeeuwsche mosselenteelt. De „Standaard" schrijft, dat het berigt omtrent de schorsing van een predikant (ook door ons opge nomen), naar van wel ingelichte zijde berigt wordt, niet vrij van overdrijving was. Het gold een nood zakelijk geworden, nu reeds voltrokken huwelijk. Dadelijk na een wespensteek moet men de holte eener sleutelpijp rondom den steek zetten en drukken tot het pijn doet. Als men den sleutel wegneemt, zal men zien, dat de steek buiten het gaatje ligt, dat daardoor gemaakt werd en binnen den kring der sleutelpijp. Alle pijn houdt dadelijk op, er komt geen zwelling, en na weinige minuten is het moeijelijk de plek weer te vinden waar men gestoken is. 'tKan te pas komen. Op 23 Junij vond men buiten de kom der gemeente Zuid-Beierland, in eene sloot eene kist, en op den kant een doek, waarin een aantal oude en nieuwe heele en halve centen, bénevens eenige dubbeltjes. Weldra bleek het de kist te zijn uit de kerk der Christ. Gei-ef. gem., waarin het geld der diaconie bewaard wordt. De dieven, want één man kon moeielijk de zware, goed geslotene kist dragen, zijn door het raam der consistorie bin nengeklommen en hebben er zich mede door de kerk deur verwijderd. Ruim 60 hebben zij uit de kist, waarin zij een gat in het deksel gemaakt hebben, medegenomen. Waarschijnlijk hebben de dieven onraad bespeurd en daardoor den doek in de haast laten lig gen. De politie doet streng onderzoek. De brandnetel-cultuur, tot verkrijging van!groen voeder, neemt in Duitschland toe. Als zoodanig verbon- wend, kan men driemaal per jaar oogsten en 2800 kg. stengels eh 1150 kg. bladen van eiken bunder bekomen Ze kan ook als hooi gedroogd wordendan wordt de voederwaarde met die van roode klaver gelijkgesteld. In Denemarken bezigt men brandnetels met haver als een voordeelig paardenvoeder. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Haamstede Ds. C. Stekete Cz. predikant te Yeere. De Synode der Chr. Ger. Kerk zal dit jaar gehouden worden te Rotterdam in de kerk aan de Raampoorts laan. Zij zal aanvangen op Dingsdag 18 Augustus a.s. Den avond te voren wordt de openingsrede gehouden door den heer W. H. Gispen, te Amsterdam. Gemengde Berigten. Figaro zegt, dat een echtpaar gelijkt op een schaar. De twee helften, die niet dau met moeite gescheiden kunnen worden, bewegen zich dikwijls in verschillende rigtingen, doch straffen ieder wie er zich tusschen waagt. Alsckrift van een briefkaart. Borrecelo 17 Juni. Zuster Diene ik doo oe de tiedinge dat oew zuster miene vrouwe et hef af e legd ik wonse oe van harten 't zelfde. Kom ie nog is kieken veur da ze weg brenk of hij te drok op 't land, hold oe maar good. Oew Bruer Aorend Jan. Een Rotterdammer, voor pleizier te Scheveniugen zijnde, raakte zijne kameraden kwijt, ging aan de sukkel en stond 's avonds in den Haag slapende tegen een deurpost. Een straatjongen belde daar aan, de meid opende de deur en pardoes kwam de pleiziergast in den gang teregt. Erg gekneusd lag hij daar, de verschrikte meid riep mijnheer, zeg gende dat er een „spook" was, tot dat de politie ont boden werd, die „het lijk" in bewaring nam. Een vrachtrijderszoon te Hoe. is zoo verliefd op Leuntje, dat hij haar op staat te wachten tegen dat een ander "haar t'huis brengt. Maar dat viel hem tegen, Hij moest aan het loopen, Anders had hij gekregen Klappen met hoopen. Een baas uit een winkel te N. mogt zoo spottend lagchend niet nederzien op een dienstmeisje, omdat zij in een ongelukkig gevalletje verkeerd, want Man zie niet laag op and ren neer, Maar keer in uw eigen boezem eens weer Ochieder heeft somtijds ook zijne grillen, Door een portemonaie met acht zilv'ren pillen Aan een liefhebberijtje te verspillen. De dikke boerendochter van onder Ou. wordt ver zocht haar babbeltong wat in toom te houden en zoo veel kwaad niet te spreken van ander en,waarvan niets te zeggen valt; het was beter dat zij op zich zeiven zag, dan had zij meer dan genoeg. Dus, Jansjemet uw valsch gezigt, Houdt voortaan uw mond wat digt, Want gij zult wel moeten zwijgen Om een and're meid te krijgen. Een dikke koopman te Hoe moest zoo dikwijls niet aan het overzetveer zitten, want anders raakt die man nog dol. Een arbeidersdochter __te Biezelinge is tegenwoordig zeer bedroefd omdat zij voor de kermis nog geen vrijer heeftdoch zij moest maar eens goed uitkijkendaar is er al een voor haar op reis, die zal haar afwachten met open armen. YERSCHEIDENHEDFN. Ben nieuw wonder op Marken. Het eiland Marken was in rep en roer. Zondag 14 Junij had de stoomboot der firma Zur- muhlen een tweehonderdtal Amsterdammers op het merkwaardige eiland aangebragt, die de eigenaardig heden er van in oogenschouw namen. Het meest trok, ab gewoonlijk de kleeding der eer zame bewoners en bewoonsters de aandacht, die men „allerzotst", „belachelijk", „potsierlijk" vond. Weinig vermoedden welligt de Amsterdamsche en vreemde dames en heeren, dat de verbazing weder-' keerig was en Markers en Markerinnen dol veel schik hadden over de kleedij der „vremde lansies." Zij konden zich maar niet begrijpen dat een mensch er toe komen kan zich zóó zonderling toe te takelen, en vooral waren zij één en al verbazing over de supplementen, waarmede de dames zich tooijen, van de overtuiging uitgaande dat het menschelijk ligchaam niet kompleet genoeg is en dringend toevoegingen noodig heeft. De trekvogels verdwenen weder en kalmte en rust daalden op Marken neder om echter weldra te ont- vlugten, want er gebeurde iets zeer vreemds. Een jong meisje zag een voorwerp op den grond liggen dat zij nog nooit in haar leven had gezien en klaarblijkelijk door een bezoeker of eene bezoekster moest zijn achtergelaten. Terwijl zij het raadselachtige ding stond te bekijken kwam een nieuwsgierige opdagen, die wel wilde weten wat de aandacht van het deerntje trokook hjj wist het voorwerp niet thuis te brengen, 'tgeen evenmin een derden en vierden kijker gelukte. Langzamerhand ging het als bij een Amsterdamsch standjede menigte groeide aan en de nieuwsgierig heid steeg ten toppunt toen allerlei gissingen werden geuit, onderstellingen gemaakt, de mannen vroegen de vrouwen en de vrouwen de mannen om advies, maar het geheimzinnige voorwerp was en bleef voor allen een ondoorgrondelijk raadsel. Gelukkig zag iemand, toen de belangstelling het hoogst geprikkeld was, den schoolmeester van het eiland op het schooldijkje staan en met algemeene stemmen werd besloten om hem, de vraagbaak voor allen in alle levensomstandigheden, de oplossing van het gewichtig probleem te wagen. De schoolmeester die, toen hij het oploopje aan schouwde, welligt dacht dat op het vreedzame eiland eene revolutie was uitgebroken, nam het hem aan geboden voorwerp eens goed op en verklaarde toen met veel waardigheid, maar zeker ook met veel inner lijke pret, dat het eenqueue de Paris was. De brave Markers werden door dit antwoord niets wijzer en drongen op nadere explicatie aan. Het eiland waggelde op zyne grondvesten toen de bewoners ervan werden ingewijd in de toiletgeheimen van de hedendaagsche dames eu zij het fijne hoorden van 't geen eigenlijk een tournure is, want nooit was daverender gelagchen en had meer pret geheerscht dan door deze onverwachte mededeeling. „Ha, hariep Muns, „is dat nou zoo'n ding als de dames van achteren dragen en waardoor zij net rond- loopen als vette eenden!" „Jawel," zeide zijn buurman, „die juffers zyn toch krek als de pauwen, die zetten ook den staart op, als zij mooi willen zijnmaar wat een pauw mooi staat, staat een juffer toch eigenlijk heel leelijk." De wijsgeerige opmerking viel in vruchtbare aarde „weet je wat ik er van denk", sprak een derde, „ik zeg dat het een schande en God geklaagd is, om het ligchaam met allerlei dingen te behangen en te be zetten, zoodat het heelemaal misvormd wordt. Neen dan heb ik onze „maassies' liever, die ik eens goed kan aanhalen, om haar een golfslag te geven, zonder dat ik bang behoef te zijn dat ik iets zal stuk maken of scheuren." „Ik vermoed", liet een practisch mensch die, op den koop toe verliefd was, zich hooren, dat de dames zoo'n ding zeker als een kussentje gebruiken, want het is zoo „saft" als de lipjes van mijn Jannetjr". Op die wijze werd er doorgepraat en een veroor- deelend vonnis geveld over de kleederdrachten van de mannen en vrouwen, die, als zij eens een bezoek aan Marken brengen, het eigenaardig kostuum der eiland bewoners scherpe critiek doen ondergaan. Natuurlijk hebben de Markers ongelijk, maar dat komt omdat zij van schoonheidsleer evenveel afweten als de kat van algebraniemand behoeft zich dan ook het afkeurend oordeel aan te trekken en men kan volstaan met te zeggen„wat weten die eilanders van de eischen van het hedendaagsch toilet?" De queue de Paris, die aanleiding gaf tot zoo groote opschudding, wordt nog steeds als groote rariteit op Marken bewaard, want de schoone eigenares ervan is het verloren schaap nog niet komen opeischen. Aangezien HEd. welligt vermoedt dat de tournure in Amsterdam verloren ging, of in de zoute golven der Zuiderzee een ontijdig graf vond, maken wij er haar mits deze op attent waar zij het kostbaar voor werp te zoeken heeft. CORRESPONDENTIE. B. vestigt de aandacht van het Dag. Bestuur op het feit, dat een verloopputje nabij de schuur van den heer Gloude- in de Minnebroederstraat ongesloten is, zoodat het zeer wel mogelijk zoude zijn dat iemand by avond daar in liep en zijn been brak. Hem is het althans Zaterdagavond bijna overkomen, dat hij er in stapte, waarom hij er dan ook de aandacht op vestigt, opdat men niet den put dempe als het kalf verdronken is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1