Zll lll IvZI I SI III NIEUWSBODE. No. 5095. 4lsle Jaars:. Xaturdag 27 Junij 1885. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is 1,80, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend De kostelooze Vergunningen om te Visschen, kunnen door belanghebbenden ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. Nieuwstijdingen. JFrititiirtjlï Een ambtenaar aan het Fransohe Ministerie van Openbare werken, die de wedrennen van Lonchampa bijwoonde, dronk wegens de drukkende hitte achter een drie glazen in ijs gezet bier. Hij werd door zoo hevige krampen aangetast, dat hij in een rijtuig naar huis moest worden gebragt, waar hij overleed. Sedert een maand zijner in Frankrijk 18 ter dood veroordeelden. jSfentiMtliinfr, Dezer dagen kwam een Italiaansche boer met een vracht takkebossen te Chiasso (Zwitsersch kanton Tessin) bij het kantoor der in- en uitgaande regten. Hij moest ze allen afladen, doch de beambten vonden niets. Reeds begon hij weer op te laden, toen de com mies op het denkbeeld kwam een takkebos open te maken, en ziet er was een zak met 8 kilo koffij in verborgen. Alle takkebossen werden nu onderzocht. Zij bleken 150 kilo koffij te bevatten. Dit zal den smokkelaar op 1500 fr. boete en inkomende regten te staan komen. iPuttstWawïf. Zekere Kuhnertuit Buckau, in de nabijheid van Maagdenburg, had Zaturdag in een apotheek eene flesch medicijnen gehaald en die in den regterbroekzak gestoken. Toen hij een oogenblik later zijn rijwiel besteeg, om daarop huiswaarts te keeren, had hij het ongeluk te vallen. De flesch brak daardoor in stukken en de scherven drongen zoo diep in de dij en het onderlijf door, dat die met zeer veel moeite, stuk voor stuk, uit de won den moesten worden gehaald. Hoewel men onmiddelijk na het ongeval het bloed trachtte te stelpen, mocht het niet gelukken K. in het leven te behouden. Hij stierf reeds den volgenden dag tengevolge van ver bloeding. Het treurige lot van den man is zeker eene ernstige waarschuwing voor wielrijders. it, De civiele regtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in het proces wegens schadevergoeding, tegen de stad Brussel, ingesteld tengevolge der gebeurte nissen van 7 September des vorigen jaars. De regtbank verklaarde, dat de stad Brussel verant woordelijk is voor al hetgeen dien dag vernield en beschadigd is geworden ten nadeele van de ingezetenen. dlï'öirlan'ïï. .A-mlxem.25 Junij. Door het Openbaar Ministe rie bij de Regtbank alhier is tegen alle tappers uit Njjmegen, die gisteren voor die Regtbank teregtstonden, wegens het verkoopen van sterken drank bjj de maat aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren, ver oordeeling geëischt tot eene geldboete van 10 of drie dagen gevangenisstraf. Men weet dat, wanneer de tappers binnen twee jaar na hunne veroordeeling nog eens voor een dergelijk of een ander strafbaar feit der Drankwet, met uitzondering van die van art. 28, wor den veroordeeld, zij hunne vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein verliezen. Leiden24 Junij. De maskerade der studenten werd Dingsdag door een zeer goed weder begunstigd. Talloos was dan ook de menigte welke zich op de straten bewoog of in de huizen den optocht gadesloeg. Dien in bijzonderheden te schetsen zou toch den indruk niet weergeven, welke hij maakte. Algemeen zegt men, ook de reünisten, die reeds vele maskerades bijwoonden, dat deze de best geslaagde was van alle welke er gehouden werden. De keuze van het onder werp was zeer geschikt om verscheidenheid in de vijf groepen te brengenverschillende tijdperken uit de geschiedenis van Leiden weergevend. De eerste groep stelde personen voor uit den tijd der stichting 22 jaar vóór onze tijdrekeningeen strijdwagen door vier paarden getrokken met een Romeinsch veldheer, door lictoren, krijgslieden en Kaninefaten omstuwd. De tweede had betrekking op den stigting van den Burcht vijf ruiters, koningen der Saksers en Angelen, der Brit- tanniers en Friezen, vormden het hoofdbestanddeel. De graven Lodewijk van Loon en Willem I die hun intocht in in Leiden hielden, volgden daarop met krijgsvolk en gevangenen. Een vierde groep bestond uit beroemde mannen die met de geschiedenis van Leiden in betrekking staan de eerste burggraaf Hale wijn, heer van Rijnland, Willem Floris V, Jan van BeierenJan van Wassenaer, Floris van Kijffhoeck, Willem van AlcmadeKeizer Maximiliaan, Arent van S wieten. Van der Werf, van Hout, van der Does en Boisot en andere personen uit het beleg stelden de laatste afdeeling zamen. De costumes waren zonder uitzondering historisch en voor het meerendeel zeer prachtig, vooral die van den Romeinschen veldheer Plancus (de Dompierre de Chau- fepié), Floris V (G. V. H. Wendelaar), Lodewijk van Loon (A. van Gennep), Graaf Willem II (Götte van Delden), Jan van Beieren (Graaf van Bylandt), Maxi miliaan (baron van Biebersten) en anderen. De optocht duurde ruim vijf uren, zoodat de deel nemers eerst te kwart vóór negenen zich aan den disch in het feestgebouw konden begeven. Eerst te elf uren begon de avond-optocht die maar kort duurde. De illuminatie was algemeen en voldeed uitstekend, ook wegens het fraaie weder. 's Gravenbago 25 Jung. Heden heeft het Hof den onbezoldigden rijksveldwachter N. R. uit 's Gravenpolder, die jl. Donderdag teregt stond, be schuldigd van eene onzedelijke handeling jegens een jeugdig meisje, veroordeeld tot 183 dagen eenzame opsluiting. Zijn mede-beschuldigde J. de B. werd, bij gebrek aan bewjjs, van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Hierna zou behandeld worden de zaak van C. P., arbeider te Goes, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan, doch daar die beschuldigde niet ter teregt- zitting was verschenen, beval het Hof dat hij ander maal zal worden opgeroepen voor de teregtzitting van 22 Julij a. s. en gelastte zijne inhechtenisneming. De notaris Roldanus, te Schiedam, die beschul digd was van verduistering van gelden, welke hem als notaris waren ter hand gesteld, is door het Geregtshof te 'sGravenhage ontslagen van alle regtsvervolging. Rotterdam, 24 Junij. De oestercultuurmaat schappij „Zuiderzee" alhier heeft besloten zich te ver eenigen met de maatschappij „De Schelde" te Yerseke. De zetel der nieuwe vennootschap zal gevestigd zijn te Yerseke, met een filiaal te Wieringen. Dordi'eclit, 24 Junij. Gistermiddag brak alhier brand uit in het benedengedeelte der Ned. Stoom- sigarenvormen- en kistenfabriek aan de Keizershofkade no. 2 aldaar welke, gevoed door den grooten voorraad bewerkt en onbewerkt hout, zoo spoedig in kracht toenam, dat ten 2 uur het geheele gebouw een vuur poel vertoonde en het bovengèdeelte der daarvóór ge legen blokmakerij van den heer A. Bouman Azn. aan de Prinsestraat, alsmede de aan de tegenoverzijde der Groote Kalkstraat liggende gebouwen door de vlammen waren aangetast. De oorzaak van den brand is onbekend; persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De fabriek, waar de brand ontstond, is geheel uit gebrand. Het gebouw was niet geassureerd de machi- neriën en de voorraad hout en gereedschappen voor 13,000 bij verschillende Nederlandsche maatschappijen. De aangrenzende pakhuizen „Noorwegen" en „Kopen hagen", Nos. 4 en 6 aan de Keizershofkade, waarvan het bovengedeelte geheel door het vuur werd vernield, dienden tot bergplaats van 120 a 150 lasten tarwe van den heer A. R. Yan de Weg aldaar. Door het instorten der zolders werd van deze kostbare partij graan wat niet door het vuur was vernield totaal door puin en en water beschadigd. De tarwe was aan de Amster- damsche beurs op beurspolis verzekerd. Ter Neuten, 23 Jung, 't Was al vrij warm. En toch we moesten ter raadsvergadering; gelukkig dat de voorzitter haar tegen 10 uur uitgeschreven had, want eene tropische hitte buiten en eene warme dis cussie binnen, werkelijk men behoeft dan nog geen straatkeien-kwestie te hebben, om te puffen. Nu voor ons, die maar te luisteren hadden was 't nog uit te houden, maar voor den heer v. d. Hooft was het nog al kras. Even als de vorige week, toen hij voortdurend gereed moest zijn met replieken om zijn plan in be ginsel te doen aannemen, had hij het nu weer te kwaad om zijn op uitnoodigen van den raad gemaakt plan, tegen niets beteekenende aanvallen te verdedigen. De eerste aanval kwam van den heer Tazelaar, ook een „zuinigheidsman," die voorstelde het ontworpen plan iets verder door te trekken. De heer v. d. Hooft nam na eenige bespreking het voorstel over, doch waar schuwde tegen eenige moeielijkheden, die bij de uit voering daarvan het gevolg zouden zjjn. De tweede aanval kwam van den kant van B. en W. Erg inge nomen is genoemd college nooit met het plan geweest, 't Is ook wel wat kras. Pas drie jaar is de tegenwoor dige markt, markt geworden, op hun voorstel bestraat, of daar staat men nu waarlijk een zuinigheidsman op, en rekent eens heel netjes voor, dat dit van het het begin af veel te duur is geweest en stelt een ander plan voor, dat nota bene, hoe ook door B. en W. bestreden, toch wordt aangenomen. I3 't nu niet om daar tureluursch onder te worden En daardoor kwam het dan zeker ook, dat zij een rjjweg van 6 M. breedte rond het mac-adamplein te smal vonden en die breedte op 7 M. werd gebragt; de heer v. d. Hooft scheen hiervan niets te begrijpen. Hij erkende dat ook hij eerst plan had gehad de rijweg breeder te maken, doch niet omdat kg meende dat die breedte noodig was, dat hij echter bij nadere berekening had bevonden, dat een rijweg van 6 M. breedte een regelmatige oppervlakte zou doen ontstaan, en dat hg waarlijk niet begreep, hoe daar eene breedte van 6 M. niet voldoende werd geacht, waar de breedste straat slechts een rijweg had van 4,90 M. Het Dage- lijksch bestuur scheen in te zien dat de breedte vol doende of de kans voor slagen verkeken was, en trok zijn voorstel in. Het plan v. d. Hooft werd met 5 tegen 3 stemmen aangenomen, en Ter Neuzen krijgt nu een mac-adam plein, maar met boompjes Dat is nog de vraag. De heer Moes stelde voor om eene rij te laten staan, in de Nieuwstraat, doch de voorzitter scheen dit plan te gewichtig te vindenom onvoorbereid te behandelen en hield het aan tot eene volgende vergadering. Thans volgde een klein intermezzo in den vorm van aanbesteding der verlichting van de gemeente, waar voor de vergadering even werd geschorst; de minste inschrijver was A. Wieland voor 7,38 cent per L. petroleum, want we leven hier nog in den petroleum- tijd, ofschoon het zooveel kleinere Hulst reeds lang van gas is voorzien. Misschien springt men hier de gasperiode over en komt men van de petroleum lampen in eens tot de gloeilampen. De aanbestéding van petroleum was afgeloopen, en de bestrating kwam aan de orde. Wat een verschil, wat een verschilWaarlgk de „zuinigheidsmannen" hebben nu werkelijk bezuinigd. De straatbegrooting van ƒ17,000 tot ƒ11,000 teruggebragt, en dat alleen door dat v. d. Hooft voorrekende, dat er zooveel keien niet noodig waren en een goedkooper soort doelmatiger was. Hierdoor houdt de gemeente dus ƒ6000 meer in kas. Nog werd in deze vergadering besloten tot het bouwen van een onderwijzers woning. Eindelijk schijnen ook hierbij alle klippen omgezeild te zijn en zal de woning, waarvan het plan enz. reeds in eene verga dering van December werd goedgekeurd, doch daarna in een volgende verworpen, eindeljjk totstandkomen. Nadat de voorzitter het stembureau voor de ver kiezing van drie leden van den gemeenteraad had benoemd, scheidde de vergadering. Middelburg, 25 Jung. In de zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland komen, behalve bet on derzoek der geloofsbrieven van het nieuw» gekozen lid Dr. J. van der Beke Callenfels en de benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. Wet, 0. m. de volgende punten aan de orde: Eenige wijzigingen in het algemeen reglement voor de polders of waterschappen verhooging van het subsidie aan de ambachtsschool te Goes van 600 op f 900, voor de eerstvolgende 5 jaren het verstrekken van een personeele toelage van ƒ800 's jaars aan den heer J. P. van Visvliet als archivarius der provincie, en voorts eenige wijzigingen der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1886, benevens een voorstel betreffende de heffing van opeenten op de grond- en personele belasting ten behoeve der provincie tot een bedrag van 32 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 24 opcenten op de personeele belasting. Goes v 25 Juni. Zooals men weet heeft een huis gezin bestaande uit man, vrouw en 8 kindereneen groot deel van het vorig jaar onder den blooten hemel of in de schuur van beerkarren doorgebragt. Later werd het gezin door tusschenlcomst van de afdeeling Zierikzee overgebragt naar de koloniën van de Maat schappij van Weldadigheid, waar het evenwel om zijn verregaande onreinheid en vuilheid door ieder werd geschuwd. Thans zijn de vrouw en 4 kinderen weer in Goes teruggekeerd, waar dezelfde ellende hun wacht van vroeger. De man schijnt zich beter te kunnen schikken in het land zijner >vreemdelingschap." Door onvoorzichtig hard te rijden met een be laden meelwagen werden drie kinderen overreden waarvan éón zoo aan de voetjes werd gekneusddat het naar huis gedragen moest worden. Elkex'asee, 24 Jung. Heden was het 25 jaren geleden, dat Z. M. de Koning tot Burgemeester dezer Gemeente benoemde de heer J. M. de Glopper. Reeds eenige dagen te voren kon men aan de ingezetenen zien, dat er iets buitengewoons op til waser werden vergaderingen gehouden, gefluisterde gesprekken gevoerd, men was in een woord opgewonden en zenuwachtig gestemd, met het oog op de dingen, die men zich had. voorgenomen, 't Gold hier toch een man te huldigen, die men bemint en hoogacht, die deze liefde en hoog achting heeft verworven door den ijver en de energie waarmede hg in die jaren de zaken der gemeente heeft geleid. En de uitslag van alles was schoon; de ge meente was in feestdosch.. Reeds iu den voormiddag had eene eerewacht, uit de jongelingschap van Eiker zee, zich in orde gesteld en maakte zich op om hun Burgemeester aan de grenzen der gemeente de eerste hulde te brengen en hem bij monde van haren Voor zitter, even als voor 25 jaren, een hartelijk welkom toe te roepen. Door de twee jongste raadsleden van zijne woning afgehaald, besteeg de jubilaris met zijne echtgenoote het daartoe bestemde rijtuig en werd geëscorteerd door de eerewacht naar het Gemeentehuis te Scharendijke geleid. Daar werd hg door allen met luid gejuich ontvangen en trad hij door de eerepoort, door ingezetenen opgerigt, de schoon versierde raadzaal binnen, alwaar hij met kindergezang begroet werd. De indruk van dat oogenblik was treffend, men zag aan alles, aan een ieder, dat hier geen idee vertoon voorzat, maar dat het hart sprak. Dat bewezen de woorden waarmede de heer J. van den Bout, wethouder dezer gemeente, den jubilaris welkom heette en geluk wenschte en hem namens Gemeentebesturen en inge zetenen een schoon souvenir aanbood, zijnde een zilveren beker met inscriptie en het wapen der gemeentedat bewees ook de taal van den jubilaris, toen hij, geroerd door zoovele blijken van aanhankelijkheid, dank zeide voor het feest hem berc-id. Na den Burgemeester gaven achtereenvolgens de Gemeente-secretarissen, het hoofd der school en den Voorzitter der hier bestaande Rederijkerskamer, waarvan de jubilaris Eere-Voorzitter is, hun gevoel in woorden lucht, de laatstgenoemde onder aanbieding van een fraaijen bureaustoel. Ook de Ambachtsvrouw van Eikerzee, Jonkvrouwe de Wite van Citters, vereerde den jubilaris een blijk van sympathie, in den vorm van een schoon zilveren inktstel met toepasselijk inschrift. De dag werd verder, begunstigd door het heerlijkste zomerweder, feestelijk doorgebragtde avond zag allen in het Gemeentehuis weêr zamen en daar vloeide nog menig woord van de lippen, getuigende van harte lijke sympathie met het werken en streven van den heer de Glopper, die deze dag zeker met gouden letteren in zijn levensboek zal aanteekenen, om uit de her innering daaraan kracht te putten, zijn werk onder ons nog lange jaren voort te zetten, hetgeen wg hem en ons zeiven van harte toewenschen Ziei'lUrzee25 Junij Ter correctioneele teregt zitting der arrondissements-regtbank stonden op 19 Junij jl. teregt lo. A. van S., zonder beroep te Tholen bekl., toen de al daar gestationeerde gemeente-veldwachter P. N. hem we gens dronkenschap van de straat trachtte te verwijderen, dien beambte moedwillig eenige slagen en eene bloe dende wonde aan den hals te hebben toegebragt en hem een gedeelte van den baard uitgetrokken. Beklaagde, die reeds meermalen voor dronkenschap was bekeurd, beweerde dien dag zóó dronken te zijn geweest, dat hg niet weet wat er gebeurd is. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. van Hoytema, wees op het ernstige der mishandeling, en requireerde veroordeeling tot 45 dagen celstraf. De verdediger, Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, bestreed de qualificatie door het O. M. aan de feiten gegeven, voerde eenige verzachtende omstandig heden aan en concludeerde ten slotte tot oplegging eener ligtere straf dan de geëischte. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden en beklaagde veroordeeld tot één maand celstraf. 2o. W. J. van S., schaapherder te Capelle, Nieuwerkerk, dat hij lo. op 23 Februarij 11. in de ge meente Nieuwerkerk aan C. H., moedwillig eenige slagen heeft toegebragt-2c. in den nacht van 2 op 3 Junij jl. te Zierikzee, toen de agent van politie H. J. P. S. hem wegens dronkenschap van de straat trachtte te verwijderen en hem te dien einde had vastgegrepen zich feitelijk en geweldadig tegen dien beambte heeft verzet door te trekken en op die wijze te trachten zich los te rukken en eenige oogenblikken later toen de nachtwachts van W. en van den B. ter assistentie waren gekomen en hem, beklaagde, mede hadden vast gegrepen, zich tegen allen feitelijk en geweldadig heeft verzet, door te trappen, te rukken en zich op den grond te laten vallen. Er werden gehoord 7 getuigen a charge en 3 décharge. Beklaagde ontkende het le feit, doch bekende in dronkenschap het 2e te hebben gepleegd. De eisch van het O. M. luidde6 dagen celstraf. Jhr. Mr. J. W. D. S. Boeije, die als verdediger optrad, concludeerde wat het le feit betreft tot vrijspraak, wees, wat het 2e feit betreft op verzachtende omstandig heden en beval zijn cliënt in de clementie van de regtbank aan. De uitspraak werd bepaald op heden' en beklaagde veroordeeld tot 6 dagen celstraf en 1,boete, subs. 1 dag celstraf, met vrijspraak van het meerder te laste gelegde. Voorts werden nog veroordeeld lo. J. W., visscher te Tholen, wegens mishandeling tot 5 boete, subs. 3 dagen celstraf; 2o. H. van den H., arbeider te Capelle gemeente Nieuwerkerk, wegens gewelddadigheid tegen een be dienend beambte, tot 21 dagen celstraf; 3o. M. L., huisvrouw van P. K., arbeidster te Loo- perskapelle, wegens het moedwillig mishandelen en kwellen van een hond, tot ƒ1. boete subs. 1 dag ge vangenisstraf. De hier bestaande Postduivenvereniging „Ex celsior" was verleden Zondag met hare oefenings-vlugten voor oude duiven gekomen tot Amiens, van waar de duiven zeer goed gevlogen hebben. In weerwil van het slechte weder zijn bijna geen verliezen geleden. Aanstaanden Zondag wordt de wedvlugt gehouden van St. Denis (Parjjs) met oude duiven. Te Tholen en te Oud Vosmeer is Woensdag het jubilé van den heer C. J. de Vulder van Noorden niet onopgemerkt voorbij gegaan. Uit vele woningen wapperde de Nederlandsche drie kleur. Des namiddags werd de jubilaris met zjjne echtgenoote door een der gemeenteraadsleden van zjjn woonhuis uit Oud-Vosmeer afgehaald. Gekomen aan de grens der gemeente, die met groen en vlaggen was versierd, verwelkomde hem eene eerewacht, bestaande uit ruim 20 ruiters. Van daar trok men, voorafgegaan en gevolgd door eene groote menigte belangstellenden, naar het huis der ambachtsheeren Oud Vosmeer bezit geen gemeentehuis dat smaakvol versierd was en waar de wethouders den jubilaris welkom heetten en eene openbare raadsvergadering werd gehouden. De jubilaris ontving van den gemeenteraad een prachtig cadeaubestaande uit een hanglamp met daarbij beboerende candelabres. Mej. Ampt bood hem een bouquet aan. De zangvereeniging van Oud Vos meer en het muziekgezelschap Accelerando" uit Sint Annaland gaven om beurt eenige stukken ten beste. In kernachtige woorden bragt de jubilaris zjjnen dank aan de verschillende commissiën voor de hem bewezen eer en geschonken bewijzen van achting. 'De avond werd verder in de meest opgewekte stemming door gebragt. Zieriltasee, 26 Jung. Voor de vacante betrekking van hoofd der school B (minvermogenden) alhier, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld.. Voor Overflakkee en Goedereede is een liberale kiesvereeniging opgerigt ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer en leden der Provinciale Staten. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: dr. T. Breesnee, mr. J. C. Roosenburg te Sommelsdijk, G. de Vries te Middelharnis, J. Zaaijer Pz., D. van Weel Cz. te Dirksland, J. van Schouwen Gz. te Oude Tongeen M. Breen te Goedereede. Z, M. heeft benoemd tot voorz. van het best. van het waterschap de Nol, tusschen den Kouden- en den Lovenpolder P. Scheels Janszoontot plaatsvervangend dijkgraaf van den Oranjepolder, A. Kodde; tot voorz. van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpenisse, A. Hartog Sz.tot id. van den calamiteusen Annapolder, P. H. van Listot dijk graaf van het waterschap Ooster Zwake, J. Zandee tot plaatsvervanger dijkgraaf van den Willem Adriaan- polde, L. van Oeverentot dijkgraaf van het water schap Kruiningen, P. Nieuwenhuyzetot idem van den Noord Kraaierpolder, J. de Jagertot plaatsvervangend dijkgraaf van den Egbert Petruspolder, H. van Strien tot gezworen van den Wilhelminapolder, P. K. van Daalen. In het „Kennemerland, Nieuws- en Advertentie blad voor Beverwijk enz.", leest men het volgende Open bxüef aan G. V ASSER. Geef u vrjjwillig gevangen; ge hebt straf verdiend en ontgaat die toch niet. Bezwaar u niet met het leed van onschuldigendat zou erger zijn, dan hetgeen waarvoor ge vervolgd wordt. Herstel zooveel mogeljjk, dat komt ook u ten goede zoo niet, bedenk wat wroeging u en de uwen wacht, en allen, die u behulpzaam waren. EEN VRIEND DER LIJDENDEN. De Brusselscbe correspondent der „N. R. C." eh ook die van de „Köln. Zeit." vernamen, dat er van het bezoek van den Koning der Nederlanden aan de Antwerpsche Tentoonstelling niets zal komen. Koning Willem IH heeft tijdens zijn bezoek aan Brussel, wel- is-waar beloofd, ter gelegenheid der Antwerpsche Ten toonstelling opnieuw naar België te zullen komen, maar hij heeft er bijgevoegdindien zijne gezondheid het hem vergunnen zou. De Koning zou thans, in antwoord op eene tot hem gerigte uitnoodiging, aan Koning Leopold hebben doen weten, dat hij van de uitvoering van zijn voornemen, om naar Antwerpen te komen, moet afzien wegens zijn gezondheidstoestand, die hem niet vergunt zich aan buitengewone vermoeijenissen bloot te stellen. Z. M. den Koning komt 2 Julij a. s. in den Haag. De heer J. H. Bakhuis, civiel-ingenieur, zal eerst daags naar Panama vertrekken, waar hij gedurende driejaren voor'de aannemers Van Hattum werkzaam zal zijn. De liberale kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht", te Breda, heeft besloten de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aan te bieden aan mr. R. van der Werk, raadsheer in het Hof te Amsterdam en oud-lid der Kamer voor het district Zevenbergen. Zierikzee, 25 Junij. Het verslag onzer Nuts- spaarbank van het vorige jaar, getuigt wederom van toenemende belangstelling. Er hadden gedurende dat jaar 1064 inlagen en 502 uitbetalingen plaats. De eersten beliepen te zamen 69,637,73 en de laatsten 40,379,105, zoodat meer werd ingebragt dan terug gehaald 29,258,625. De inlagen waren verdeeld als van beneden ƒ1, 9 van 1 tot beneden f 10, 322 van 10 tot beneden 100, 535 van 100 tot be neden 1000, 191van 1000 en hooger, 7. Samen 1064 inleggers. Aan rente werd bijgeschreven 7860,06s. De rente bedraagt van 5 tot 295 vier en van grootere sommen 37s persent. Op het einde des jaars had het kapitaal der bank een waarde van 283,687,06, terwijl aan de inleggers slechts verschuldigd was 244,764,30, zoodat er een reserve kapitaal is van 38,922,76. Het getal inleggers was toen tot 1398 gestegen, als: beneden ƒ1, 14; van 1 tot beneden ƒ10, 51 van ƒ10 tot beneden ƒ100, 580; van ƒ100 tot beneden 1000, 731van 1000 en hooger, 22. Samen 1398 inleggers. Men schrijft ons uit Brouwershaven „Uw berigt omtrent het schelpenvervoer is gedeeltelijk waar en voor het overige onwaar. Als volledig berigt kan ik U mededeelen, dat de schelpen worden gebaggerd aan het eind der plaat de Hompelvoet uitgaande Springer, door een stoomzuigpomp der H.H. Smit, Dieperveen en Leis, en dat de meeste schelpen worden aangebragt te Ouddorp. „Is dit een werk des vredes, thans hebben wij tevens in onze nabijheid een werk der vernieling, nl. dat der dynamiet. In het najaar van 1869 strandde door het aanloopen van een monitor, op onze buitenreede nabij „Dwars in den Weg" het Hollandsche barkschip „Maria Adriana" kapt. J. Ruhaek. Het wrak werd verkocht zooals het daar zat aan den heer J. v. d. Berg Mz. te Bruinisse, die er aanvankelijk in mogt slagen een groot gedeelte der lading boven te brengen. Daarop viel echter een strenge winter in, die alle werk onmogelijk maakte en bij een later onderzoek bleek het, dat het schip geheel op eene diepte van 20 voet onder water en onder de slijk verloren zat. Herhaal delijke pogingen aangewend met buskruit, bleken geen invloed uit te oefenen op den onderzeeschen schat, zoodat men in de laatste dagen, onder de leiding van den heer W. Bikker van Rotterdam begonnen is, met behulp van dynamiet, in verbinding met electrische batterijen, het schip te doen springen en alzoo te komen tot de daarin nog zittende 120 blokken tin. Dit doel is aanvankelijk bereikt. Bij de ontploffingen der dynamiet steeg het water tot ver boven de masten der nabijzijnde tjalkschepen en toen de duiker beneden kwam, ontdekte hij dat zij zeer goed haar werk had verrigt. De zwaarste scheepsbalkeu waren losgerukt, het koper was van de huid van het schip gekomen, en van een en ander liggen reeds de duidelijkste bewijzen aan het Ossenhoofd. „Is de dynamiet voor velen een kwaad middel in de hand (maar wie kan liet goede niet ten kwade aan wenden) wij hopen dat zij thans moge medewerken om het aan de ondernemers te doen gelukken nog een schat aan de zee te ontwoekeren." Te Gent, in de Betuwe, waar in den laatsten tijd zooveel branden voorkwamen, is Dingsdag zekere J. Rosmulder in verzekerde bewaring gebragt. Hij heeft reeds aan de justitie bekend, behalve den brand in deu vorigen nacht, reeds achtmaal brand te heb ben gesticht, waardoor een aantal gebouwen door de vlammen zijn vernield. De man wist geen enkele reden voor zijne handelwijze op te geven. KERKNIEUWS. Zierikzee, 26 Junij. Gisteren avond arriveerde alhier per spoorboot, Z. D. H. Mgr. C. J. M. Botte- manne, bisschop van Haarlem. Heden morgen ten half negen verrigtte Z. D. H. een stille Mis, geassisteerd door vijf Eerw. H.H. Gees telijken, waarna aan 230 personen het H. Vormsel werd toegediend. Heden namiddag vertrok Z. D. H. naar Tholen, al waar morgen dezelfde plegtigheid zal plaats hebben. Beroepen te Oosterwolde (Fr.) en te Hontenisse ds. A. de Joode, pred. te Eikerzee. Woensdag 23 Juni werd te Goes de gewone jaar- lijksche classicale vergadering gehouden onder presi dium van ds. Hage te Wolfertsdijk. 45 leden waren opgekomen. Ds.Wielenga van Kruiningen werd herkozen als scriba, tot secundus ds. Vermaas van Ierseke. Tot leden, predikant en ouderling werdeh gekozen ds. Ver maas en L. Boshoff van Wilkelmiüadorpsec. ds. Beutner en de heer J. vau Damme. Questor werd ds. Wielengasecundus ds. Vermaas. Tot lid van het .provinciaal kerkbestuur werd gekozen ds. Laan te Goes, secundus ds. v. d. Berge te Cortgene. Nog werden gekozen tot secundus ds. de Later van Wissenkerke en de ouderling v. d. Weert te Goes. Behandeld werden verschillende door de Synode in de Reglementen voorgestelde veranderingen. De voorgestelde reorganisatie der kerk werd met algemeene stemmen verworpen. Ds. Huet had het volgende voorstel ingezonden »De classicale vergadering wende zich tot de Alge meene Synode met verzoek om wijziging van het reglement op het examen ter toelating tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk in dier voegedat ook candidaten die niet aan eene der Rijksuniversiteiten, maar aan eene andere inrigting van hooger onderwijs hunne opleiding hebben ontvangen, tot het proponents examen worden toegelaten, voortaan af te nemen door een of twee permanente Commissiën van examinatoren, opdat er voor alle aankomende predikanten gelijkheid van vérei8chten zij." Spreker deed uitkomen, dat hij dit voorstel deed niet uit sympathie voor de Vrije Universiteit, die hij een ramp acht voor de kerk, maar uit een gevoel van regt en billijkheid. Door ds. Giltay, Warnsinck werd dit voorstel bestreden. Niet zooals tot dusver in een koffiehuis maar in de kerk gebruikte men in dé pauze de koffie. Ds. Laan bespeelde gedurende de pauze op voortreffelijke wijze het orgel. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusslraat. Zondag1 38 Junij 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED Voorber. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 19. Gemengde Beingten. Bevestiging van een oud spreekwoordWegens vermoedelijken diefstal ten nadeele van een zijner collega's is een agent van politie te Amsterdam in zijne betrekking geschorst. De minister an justitie schijnt veel belang te stellen in de kleeding der rijks veldwachters. Nog slechts kort geleden heeft hij hen prachtige uniformpetten voorgeschreven (veel gelijkende op die der Duitsche straatmuzikanten) en thans wil hij de blauwe kraag van de korte jassen vervangen door een roode. Als hij nu een volgend jaar witte en daarna weer blauwe neemt, dan hebben zij juist de Nederlandsche vlag gehad en is alzoo op nationale wijze de werkverschaffing aan kleermakers bevordert. De lieve Meimaand was guur en ook slecht voor onze dorstende schatkist; er kwam 63'/» duizend gld. minder in dan in de vorige Meimaand. Bij het begraven van een scharenslijpersvrouw te Groningen brak de kist en het lijk viel, op straat werd de kist weer in elkaar gespijkerd. Voor eene vacature van beer-ophaalder bij den Rotterdamschen reinigingsdienst hebben zich 135 liefhebbers aangediend. Te Zie rikzee is een hond van een heer aan het Havenplein die dag en nacht steeds blaft en huilt, zeer tot last van de buren maar vooral van zieken. Mogt hier in niet spoedig verandering komen dan zal die er bepaald in gemaakt worden. Te Wolfsdorp heeft Zondag jl. een aftredend raadslid voor het eerst in de dorpskerk geweest, in de hoop daardoor de gunst van de kiezers te winnen. Aldaar heeft de meelzak en Kees veelpraats het ontzettend druk met stemmen te werven voor de aanstaande verkiezing. Eenige personen uit Br. worden aangeraden hun tong wat in toom te houden en geen zaken te vermelden die alleen met geld in verband staan, want zoodoende kunnen velen vermeld worden. Daarom zal aldaar ten tooneele gevoerd worden: pleizier en toch verdriet, of vgandschap en laster, waarbij zal gezongen worden Nu, mgnheerenlet nu wel Wil geen praatjes meer vermelden, Zonder geld vaart niemand wel, Men zal later meer nog melden. „Wat ben ik blij," zegt Lena te Kamperland „dat ik een stok en een mand aan mijn huis krijg, want nu kan mijn vrijer dadelijk komen als ik de mand ophaal, dan behoeft hij niet meer stil te komen en ik heb zooveel pret als ik maar wil." De dochter van den vorst te N.V. wordt in haar eigen belang aangeraden geen kwaad te spreken van een meisje, waarvan niets te zeggen valt, want Distelen en doornen steken zeer, Maar kwade tongen nog veel meer, „Wel, wel" zegt eene smidsdochter te Ba. „wat ben ik toch in mijn hart verblijd, dat ik een 46-jarig .boertje iu de fuik heb gekregen; mijn moeder zegt dan ookhoudt hem nu maar vast en geef hem alle eere die hem toekomt, anders raakt gij hem nog kwijt." Eeu wethouder te Hoe. wordt geraden zoo dikwijls niet te gaan kijken naar zijn vlas, want het begint in het oog te loopen dat het voor iets anders is. Te Filipveld gaat het al aardig toe. Volgens de brand weer-verordening is ieder die de bevelen zijner supe rieuren niet gehoorzaamd, beboetbaar met 13 gld. Maar nu hebben twee heeren een bijvoegseltje gemaakt en dat luidt„ieder die niet voldoet aan onze op vatting der verordening, wordt niet beboet maar ontslagen uit onze dienst." Jammer, dat zulke geleerde lui niet geplaatst zijn aan het Ministerie van Oorlog. Z E E T IJ D I N G E N. Binnengekomen: 24 Jung, Assey, Captin Pitfield van Londen naar Amsterdam. 25 Junij, Mistery, van Londen naar Preïnagen. Eliza Patiencie, van Londen naar Dordrecht. Prijzen der Boter en Ëyeren. Zierikzee, 25 Juni 1885. Boter hoogste koers ƒ0,5275 en laagste koers 0,427» per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 0,85 en laagste koers 0.65. STOOMBOOTDIENS T Middelburg en Zierikzee. JUNI 1885. Van MIDDELBURG Zaturd. 27 Zondag 28 Maand. 29 Dingsd. 30 s morg. 8,u. 6, Van ZIERIKZEE Zaturd. 27 's midd. 12,— u. Zondag 28 5,30 Maand. 29 3,30 Dingsd. 30 3,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avona vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des NOtrydagr-naiwüLcUlags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1