ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 Junij 1885. 41sle Jaarg. Hoogere Burgerschool. Hoogere Burgerschool. No. mm. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZA.TURDA.G. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per-post f 1,60. AD"V ER TEN TIEN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte herehend. s' De COMMISSIE VAN TOEZIGT op het MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt hekend, dat het examen voor hen die wenschen toegelaten te worden op de Hoogere Burgerschool, zal plaats hebben op Diugsdag don 14 J«.lij e. k. des morgeus te 9 ure en dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aan melden bij den Heer F. F. LEUPEN, waarnemend Directeur, aan een der localen der Hoogere Burger school op Donderdag «ion O Julij o. k. des namiddags tusschen oen en two© ure. Zierikzee 22 Junij 1885. De Commissie voornoemd, SCHNEIDERS van GR., Secretaris. De COMMISSIE VAN TOEZIGT op het MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat de Overgangs-examens aan de Hoogere Burgerschool, zullen worden gehouden op Zatixx*<lagp don 11 July en Maandag,* don 13 JulTj k., telkens aanvangende des voormiddags te ure. Zierikzee 22 Junij 1885. De Commissie voornoemd, SCHNEIDERS van GR., Secretaris. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand April 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren Van Oosterland G. Hillebrander te Amsterdam. John. Zoeter te Cleveland, N. Amerika. Algemeen Overzicht. Het is eene oude waarheid, die men bijna dagelijks kan zien bevestigen, dat het heel gemakkelijk is, in een oogenblik alles in de war te sturen, maar dat het niet zoo licht is het verwarde weder in orde te brengen. Vele en langdurige oorlogen zijn soms enkel ten ge volge van een woord of eene onbeduidende handeling ondernomen, maar er moeten heel wat woorden ge wisseld worden alvorens de vrede word hersteld. Van daar dat ook staatslieden wel eens berouw gehad hebben, als ze wat haastig hunne meeningen tot werkelijkheid wilden maken en bij de uitkomst zagen, dat niet alles overeenkomstig hunne wenschen was, ja zelfs dat zij de vervulling der wenschen van anderen onmogelijk gemaakt hadden. Wij zouden dat kunnen toepassen op den Engel- schen staatsman, die door een onverwachte greep het ministerie Gladstone plotseling omver wierp. Misschien had de man er niet aan gedacht, dat zijn voorstel zou worden aangenomen, wat dan ook alleen door het onverhoopte achterblijven van liberale leden geschieden kon, maar zeker is, dat het hem wel gelukte het be staande met een slag af te breken, maar dat hij niet zoo ras iets anders daarvoor in de plaats stellen kon. Op dit oogenblik toch is er nog geen nieuw Kabinet opgetreden en zelfs heeft lord Salisbury, de nieuwe premier, tot Dinsdag jl. uitstel moeten vragen, omdat hij nog niet gereed was met zijn nieuw leger voor den dag te komen. Vreemd klinkt het, als wij vernemen, dat de reden waarom de Tory's nog niet slaagden, geene andere is, dan dat zij de Wigh's niet bewegen kunnen hunne stemmen te verleenen, die zij onmisbaar noodig hebben om te kunnen regeeren. Wel hebben Gladstone en zijne vrienden in het algemeen hun stem toegezegd, maar zij willen zich niet verbinden, zooals van hen geëischt wordtwelke die eischen zijn wordt ons niet medegedeeld. Gladstone houdt ze nog geheim, maar heeft in het Lagerhuis beloofd, die te zullen mededeelen, als men eenmaal tot een vergelijk gekomen was. Of dat bereikt worden zal, is nog gansch onzeker en men heeft dan ook al beweerd dat het optreden van het Tory-Kabinet nog niet eens zoo zeker is. Intusschen blijven de hangende zaken letterlijk hangen, want ook voor de behandeling der wetten, die in over weging zijn# heeft Salisbury uitstel gevraagd. Mocht het Salisbury gelukken op het kussen te komen, dan zal hij aanstonds weder met den bekenden Bradlaugh te doen krijgen,die alreeds heeft bekend gemaakt, dat hij voornemens is zich wederom voor het afleggen van den eed aan te melden, ofschoon hij zeer goed weet, dat hij van den nieuwen eersten Minister niets te wachten heeft. Zooveel is zeker, dat het Tory Kabinet geen Parlementsvrede zal aanbrengen, want zooals zich vooraf berekenen laat, komt de vijand slechts van een anderen kant en zullen de schermutselingen niet op houden. Hoe het met de zaken in het buitenland gaan zal, is onmogelijk te berekenen, maar dit weet men wel, dat bijv. Rusland de omkeer in Engelands Mi nisterie niet met blijdschap begroet. Een dagblad ver zekert zelfs, dat de Russische regeering haren ambas sadeur bij het hof van St. James heeft gelast om, zoodra het nieuwe Engelsche Kabinet is geïnstalleerd ophelderingen te vragen over de taal onlang3 door Lord Salisbury en Lord Chinchil ten opzichte van Rusland gevoerd. Uit Egypte is bericht ontvangen dat Soedan ontruimd is en de generaal Bulier met zijne troepen Dongola heeft verlaten om zich naar Neder-Egypte te begeven. Het schijnt er overigens voor het oogenblik rustig te zijn en in dat opzicht zou het nieuwe Kabinet, onder vrij gunstige omstandig heden optreden. Om bij de ministeriëele verkiezingen te blijven, moeten wij ook vermelden, dat Italië nog altijd in een tijd van crisis verkeert. De president Depretes heeft in de Kamer medegedeeld, dat het Kabinet ontslag had aangevraagd, maar dat de Koning verzocht had, dat zij hunne portefeuilles voorloopig zouden behouden. Z. M. had daarop de Voorzitter van den Senaat en van de Kamer bij zich ontboden, maar niemand wist, welken uitslag dit onderhoud heeft gehad. Intusschen zullen daar te lande de zaken er niets onder lijden, want op verzoek van Depretis heeft de Kamer besloten de nog niet behandelde begrootingen in overweging te nemen, zoodat deze waarschijnlijk zullen worden afgedaan, ongeacht de onwentelingen, die op ministerieel gebied kunnen plaats hebben. Ook in Spanje hebben de Ministers zich de on genade der Kamers op den hals gehaald. Toen bij een vorige gelegenheid van wege de regeering niet over het uitbreken der cholera gesproken was, werd dit zeer euvel opgenomen en nu het" verschijnen der ge vreesde ziekte ambtelijk afgekondigd is, is het ook alweder niet goed. De oud-Minister Sagosta voer hevig tegen deze onvoorzichtigheid uit en hij sprak daarbij zeer^ naar den zin van een deel der bevolking, waarschijnlijk van winkeliers en dergelijken. Er hebben volksoploopen plaats gehad, waarop de politie beleedigd werd en enkele personen werden gearresteerd. In Madrid schijnt de ziekte niet zeer hevig te wezen, maar des te erger woedt zij in Murcia, Valencia en Cashmire. De Koning wil volstrekt naar Murcia gaan, waar zoovele slachtoffers vallen, maar de Ministers ontraden hem dat, en het is dus nog onzeker of hij het voorbeeld van zijn Italiaanschen collega zal volgen Misschien laat hij zich tegenhouden, omdat zijne Mi nisters, die waarschijnlijk geenen lust hebben de reis mede te maken, hun ontslag hebben ingediend, van wege 's Konings voornemen de besmette provinciën te bezoeken en ook de houding der'bevolking te Madrid zal daarop veel invloed uitoefenen. Een dagblad is in beslag genomen, omdat daarin een artikel voorkwam, dat de quarantaine-maatregelen bestreed. De grijze Keizer van Duitschland gaat weel een zomertochtje naar Ems maken en zou er reeds geweest zijn, als zijne reis niet vertraagd was door het overlijden van Prins Frederich Carl. Het lijk van dezen is Donderdag op plechtige wijze ter aarde besteld, waarbij een aantal vorstelijke personen tegenwoordig waren. Wordt de dood van dezen vorst, die zich als krijgsman een goeden naam had weten te verwerven, zeer betreurd, niet minder die van den grijzen generaal Monteuftel, die trouwens een veel hoogeren leeftijd bereikt had. De nieuwe kieswet is thans in Frankrïj lt af gekondigd en het zal te bezien staan of men door de invoering van groote kieskringen er het werk der verkiezing gemakkelijker zal hebben gemaakt en de belangen der kiezers zal worden bevorderd. Het is gelukkig dat men hier en daar proeven neemt met wijzigingen in het kiesstelsel, daardoor zal men dan misschien eindelijk tot een gewenscht en voor land en regeering goed stelsel komen. De Kamer heeft besloten eene afzonderlijke ridderorde in stellen voor hen die aan den oorlog met China hebben deelgenomen en men zal dus weder eenigen gelukkig kunnen maken, daar toch die lintversiering onder de zeer begeerden behoort en eene vermenigvuldiging van orden een uitnemend middel schijnt, om zich vrienden te maken. Nieuwstijdingen. SLwsttïitt. Te Charleston, in West-Virginia, zou dezer dagen een luchtballon worden opgelaten. Door het schom melen kwam de ballon in aanraking met het vuur der machine, waarin het gas werd gestookt, en daar door vatte zij vlam. De lieden, die de touwen vast hielden, lieten deze van schrik los, zoodat de brandende ballon snel naar boven ging, met den luchtreiziger, Clarence Williams, in het schuitje. Toen de ballon ongeveer 1000 voet gestegen was, viel hij in elkaar. Williams stortte ter aarde en was onmiddelijk dood. Zijne ledematen waren op verschillende plaatsen ge broken zijn lijk was nog slechts eene vormelooze massa. IwgclanSï. De jongste mi jixontplofliiig- in Lancashire. Bij de hevige mijnontploffing in de Clifton Hall-mijn is, zooals wij reeds berigten, vermoedelijk het verlies van 140 menschenlevens te betreuren. Te Pendlebury, digt bij Manchester, zijn een aantal diepe en uitgebreide mijnwerken in de lcolenlagen, die langs den spoorweg naar Bolton liggen. De hoofdput is meer dan 1600 voet diep, en van den voet van den put strekken zich drie mijnen in verschillende rigtingen uit. De laagst liggende mijn heet Trencher- boneiets hooger liggen de twee anderede Doe en de Five Quarfer-mijn. Van uit een der beide laatstge noemde, loopt een onderaardschen gang naar het midden van de Agecroft-mijn. Driehonderdvijftig mannen en jongens werden 11. Donderdagmorgen vroeg in de mijn neergelaten. Of schoon deze zeer diep is, ging men steeds welgemoed en vrolijk in de bakken, want de mijn stond bekend als zeer veilig. Omstreeks de helft van de ploeg ging naar de laagst- liggende mijn, de Trencherbone, en de rest in de hoo ger liggende. Er werd nu eenigen tijd gewerkt, zonder dat iets gebeurde, totdat plotseling even na 9 uur vlammen, rook en stof van boven uit den put vlogen, gevolgd door eene luide ontploffing, welke over een mijl afstand gehoord werd, en allen in de omgeving met angst en schrik vervulde. De eerste gedachte was, redding, doch de hijschtoe- stellen werkten niet. De heer Hall, de opzichter over de mijn, ging alleen eerst in een kleinen bak naar beneden, doch hij kwam spoedig weer boven om werk tuigen te halen, ten einde de groote bakken, welke opeens op onverklaarbare wijze onbeweegelijk vast zaten, los te hakken. Dit gelukte en weldra werkten zij weder geregeld. Drie mannen gingen daarop naar beneden. Hettoo- neel, dat zich aan hen voordeed, was vreeselijk. Ruim 50 mannen en jongens lagen in verschillende rigtin gen, eenigen dood, anderen levend, maar \reeselijk verminkt, en allen geheel zwart en onkenbaar. Een man bleef beneden, terwijl de twee anderen naar boven gingen, om verdere hulp te gaan halen. Een groot aantal opofferende mannen boden zich voor de gevaar lijke taak aan. Zij was uiterst moeielijk en zeer gevaarlijk. De inrigtingen tot luchtverversching in de mijn waren vernield, en de hangende gasdampen en rookwolken waren ondragelijk, terwijl men door het puin niet verder dan hoogstens 140 Meter in de gangen kon doordringen. Niettemin, de meesten der in de Doe en Quarter mijnen gewerkt hebbenden werden gered. Te 2 uren 's middags had men 122 mannen en jongens boven, en 9 dooden. Geneeskundige hulp was intus schen van alle kanten komen opdagen, zoodat de ge redden dadelijk behandeld en verbonden konden worden. De Frencherbone laag, waarin de grootste helft ar beidde, was echter niet te bereiken. De lucht in de mijn werd al slechter en slechter, en de helpers en redders kwamen zelf uitgeput naar boven. Doch tel kens boden zich weer nieuwe aan. Te 4 uur gingen er weer 30 man ter redding naar beneden. Niet lang daarna zag men weer dikke rookwolken uit den put opstijgen, en men vreesde dat ook deze dertig personen omgekomen zouden zijnmaar later bleek, dat zij door de onderaardsche gang naar de Agecroft-mijn vluchtten. Men gaf eerst Donderdagavond laat de po gingen tot redding op, doch om die Vrijdagmorgen vroeg te hervatten, 170 man waren toen nog niet gevonden. Vrijdagmorgen vroeg, toen men weer in de mijn nederdaalde, vond men in de Frencherbone laag vier dooden, deerlijk verbrand en onkenbaar. Aan het einde van een gang vond men tot aller blijde verwondering vijf mannen levend en ongedeerd. Zij zeiden, dat zij na de ontploffing getracht hadden te ontsnappen, doch wegens de kolendampen besloten hadden zoover moge lijk terug te gaan, in de hoop dat het gas hen niet vervolgen zou, en er ten slotte hulp zou komen op dagen. Als door een wonder werden dezen dus gered. Zij hadden hun toestand zoo wijsgeerig kalm opgenomen, dat zij zich ter ruste hadden begeven In een anderen zijgang vond men 17 dooden, die door de betrekkingen niet herkend konden worden. De hoop tot verdere redding is opgegeven. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het tooneel boven aan den ingang van de mijn gedurende den geheelen nacht hartverscheurend was. De betrek kingen van de ongelukkige slagtoffere stonden er op om al dien tijd te wachten, in de hoop hunne ver wanten te zien, zoodra zij naar boven kwamen, hetzij dan levend of dood, terwijl die gelukkigen die er be trekkelijk ongedeerd afkwamen, door vrouw en kinderen om den hals gevallen werden. Een stal werd tot lijkenhuis ingerigt. Hier werden de vele dooden ingebragtop een bed van stroo gelegd en met zakken overdekt. Er was een zeer slechte ver lichting, zoodat de vrouwen met een lampje in de hand de verschillende lijken nagingen,, om te zien of haar mannen er onder te vinden waren.' De meesten waren slechts aan bepaalde teekens of aan de kleede ren te herkennen. De ramp is een der ergste welke ooit in Lancashire heeft plaats gevonden. Zooals gezegd, zullen 140 gezin nen er door in rouw gedompeld zijn. De deelneming is algemeen. Er is dadelijk eene inschrijving geopend tot ondersteuning van de weduwen en weezen. De eige naars van de mijn openden de lijst met 500 pd. st. Londen 23 Junij. De „Standard" verzekerd, dat de leiders der liberalen en die der conservatieven eene schikking hebben getroffen. Met voorbehoud van vol komen vrijheid van handelen ten aanzien van de voorstellen welke de nieuwe regeering mogt indienen, verbindt Gladstone zich in algemeenen zin, Salisbury te helpen bjj het afdoen der zaken gedurende de tegen woordige zitting. Salisbury heeft heden namiddag in het Hoogerhuis eene verklaring in bovenbedoelden zin JFttinferijft. Te Marseille heeft men dezer dagen den hoofd leider en nog drie aanvoerders van een merkwaardige dievenbende gevat. Deze bende, welker hoofdzetel te Genua gevestigd was, had overal vertakkingen, maar zij stelde zich meer bepaaldelijk het bestelen van landhuizen aan de zuidkust van Frankrijk en de daar aan grenzende Italiaansche kust ten doel. Devereeni- ging was uitmuntend ingerigt. Er was een kantoor van onderzoek te Genua. Dit zond verspieders uit, om nauwkeurige inligtingen en aanwijzingen in te winnen omtrent de huizen waar een inbraak gepleegd kon worden, en daarvan werden lijsten opgemaakt. Daarna werden handige leden der bende op de onder neming uitgezonden. De gestolen kostbaarheden, gouden en zilveren voor werpen enz. werden door bekwame handen vervormd en onherkenbaar gemaaktzoo onherkenbaar zelfs, dat men ze soms aan de vroegere eigenaars weder verkocht. De Italiaansche politie deed maanden lang tever geefs nasporingen naar deze bende. Zij loofde zelfs een premie van 1000 lire voor het gevangennemen van den hoofdman uit. Maar al hare pogingen bleven Truchteloos. De gezochte hoofdman werd echter nu door de politie te Marseille met nog drie anderen in een kroeg gevangen genomen. Het hoofd der bende is een man van 32 jaar met het voorkomen van een beschaafd heer. Hij ontkent ten stelligste schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde misdaden, en betuigt ook onschuldig te wezen aan een misdrijf, waarvoor hij eenigen tijd geleden bij verstek tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld werd. Groningen, 22 Junij. Zondagmiddag had er in den uitspanningstuin van den kastelein Boer, bij deze stad, een ongeluk plaats met den daar aanwezigen schom mel.' Toen niettegenstaande herhaalde waarschuwingen van den kastelein, niet minder dan 7 personen daarop plaats hadden genomen en aan 't schommelen waren, brak de schommel zooals te voorzien was en tui melden allen naar beneden. Een hunner, een jeugdige dienstbode, brak dien tengevolge een been en bekwam nog andere kwetsuren. Zij werd naar het academisch ziekenhuis overgebragt. Leiden, 23 Junij. Onder begunstiging van schoon weder had heden de gecostumeerde optocht alhier plaats. De stoet was zeer prachtigde costumes der hoofdpersonen, vooral van Floris Y waren schitterend. Zooals gewoonlijk was eene ontzaglijke menigte op de been. In het Militair Detentiehuis nabij Leiden heeft een gevangene een aanval gedaan op een der bewaar ders. Door diens geschreeuw om hulp kwam deze van andere bewaarders spoedig opdagen, doch de opstan deling was zóó in toorn ontstoken, dat men ham niet machtig kon worden. Inmiddels werd de hulp der wacht ingeroepen, waarvan zes man met geladen geweer en gevelde bajonet op den woesteling afgingen. Daardoor in het nauw gebragt en geen uitkomst meer ziende maakte hij in wanhoop zich van een mes meester, waarmede hij zich in de borst ernstige wonden toe- bragt. Hij wordt nu in de cel verpleegd. 's Gi'aveuliage 23 Junij. Tweede Kamer. Na zeer uitvoerig debat over de klachten wegens niet voldoende bestellingen van da Rijkswerken aan de Maatschapppij „de Schelde" te Ylissingen is aange nomen met 44 tegen 13 stemmen de conclusie van de commissie aldus gewijzigd, dat de regeering wordt uitgenoodigd te overwegen in hoever het landsbelang toelaat de levering van werken op te dragen aan fa brieken buiten de linie van defensie. De heer Van Kerkwijk bestreed in den löop der discussie scherp de houding der Regeering en achtte het onbetwistbaar zeker, dat ae goede trouw meebragt aan de Ylissingsche fabriek behoor lijk werk te verschaffen. Verviel het erfpachts contract, dan zou een landsbelang geschaafd worden. De zending van een Nederlandsch geneeskundige naar Spanje ter bestudeering der uitkomsten van de inentingsmethode van Ferran maakt thans bij de re geering een punt van overweging uit. Zijn wij goed ingelicht dan wordt thans tusschen de Nederlandsche en Britsche regeeringen onderhandeld over het beramen van maatregelen tot het tegengaan van den handel in meisjes. Maasland. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare school alhier, hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. Fa-peiMix-eclxt, 22 Junij. Een dergenen die bij den laastenbrand huis en inboedel hebben verloren, en ja ren geleden zijne assurantie had opgezegd, deed kort na den brand van 4 dezer aanzoek bij eene verzekering maatschappij om opname onder hare verzekerden. Hij ontving echter hoegenaamd geen antwoord en dacht dan ook Zaturdag niet anders, dan dat zijne geheele bezitting verloren was. Hoe vreemd keek hy echter heden ochtend op, toen de agent der assurantie-maat schappij, waarbij hij vroeger verzekerd was, de schade bij hem kwam opnemen en hem uitbetaling der ge heele verzekerde som ten bedrage van 800 toezegde. Wat toch bleek het geval? Den dag nadat de man zijne assurantie had opgezegd, was zijne vrouw naar den agent gegaan en had dezen verzocht de verzekering ten haren name te doen doorloopen en de jaarlijksche premie van haar te ontvangen. Nooit had zij haar man iets daarvan doen bemerken. De voorzichtigheid der vrouw heeft thans het gezin voor groot verlies behoed. Een ander bewoner van Papendrecht, een te goeder naam en faam staand burger, verzocht heden den agent der Maatschappij, bi) welke hij sedert tal van jaren verzekerd was, zijne polis terug te nemen, omdat hp bij eventueel en brand hoegenaamd niet onder ver denking wilde staan zelf iets tot den brand te hebben bijgedragen. Alle aansporing om op dit besluit terug te komen bleef vruchteloos. "Wisseltex*lce, 22 Junij. Door ingelanden van de Rippolder werdt met algemeene stemmen tot dijk graaf benoemd, I. Markusse Mz. en door ingelanden van de Mariapolder werdt met bijna algemeene stem men benoemd tot Gezworene Adr. van der Maas, terwijl door ingelanden van den Heerjansepolder door het overlijden van J. de Kom Cz. een voordracht voor een Gezworen werdt opgemaaktbestaande uit de Heeren Adr. van Leeuwen Az., D. Verburg en D. Rempnse. Zioriltseee, 24 Junij. Men schrijft ons uit Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen Nog een maand en de verkiezingen voor raadsleden zijn afgeloopen, voor zooverre de beslissing bij volstrekte meerderheid aangewezen zal kunnen worden. Van wezenlijke belangstelling spreken die verkie zingen in dit kanton niet. Waar de raadsleden onderling op goeden voet ver- keeren, i8 de zetel der aftredenden voor dezen verze kerd. In zulke gemeenten nemen de zeven raadsleden met hunne familieleden en persoonlijke vrienden aan de stemming-deel, en de overige kiezers, plus minus de helft, blijven 'thuis. Schoondijke, Aardenburg, Kerkje, Kadzand enz. gaven hiervan menigmaal het voorbeeld. Zoo ook was het vóór weinige jaren zoowel in het Protestantsche Biervliet als in het Roomsche Hoofd plaat. IJzendjjke, de grootste gemeente dezer streek, is reeds gedurende een menschenleven een broeinest van partijschap, die zich van Januarij tot December, openbaart, zelfs in het dagelijksch leven. IJzendijke, met hare elf raadsleden laten we daarom buiten bespreking, en noemen Hoofdplaat, Biervliet, Oostburg, Sluis, enz. waar telkens eene vinnigen strijd te wachten is, en waar dan ook bijna alle kiezers opdagen, omdat er goochelarij onder den mom van godsdienst in betrokken wordt. Bijvoorbeeld. In eene gemeente met eene gemengde bevolking moeten liberale raadsleden aftreden en de orthodoxen stellen een katholieken candidaat. De roomschen, ge woon zich te «nthouden, bezwijken voor de verleidende aanbieding en de strijd ontbrand. Ergerlijk, want de onruststokers weten, dat het meerendeel hunner niet het minste aanzien bij de Roomschen geniet, als een natuurlijk gevolg van verschillende levensopvatting. Kiesvereenigingen zijn overtollig. Groote schreeuwers of magthebbenden vinden licht dienaars, die kiezers naar willekeur bij den neus kunnen leiden. Ondertee- kende advertentieu ter aanbeveling zijn uitzondering. Gelukkig, dat de gemeenteraden met den voorzitter rekening te houden hebben. Een goed burgemeester weet veel in het reine te houden. Bijna alle gemeenten hebben haren eigen burgemeester, 't zij hij uit de ingezetenen gekozen of van geene zijde der Schelde gezonden werd. Wie de voorkeur verdienen? In dit district zou eene vergelijking ten voordeele van het bekende wetsvoorstel van den Zierikzeeschen afge vaardigde pleiten, zoo men uitsluitend met de sym pathie der bevolking te rade moest gaan. Drie com bineeringen van gemeenten onder een zelfden burge meester vindt men hier n.l. in het zuiden IJzendijke en Biervliet, in het noorden Groede, Nieuwvliet en Breskens, en in het westen Cadzand en Zuidzande. Bij eene zoodanige zamenvoeging draagt de eene ge meente de lasten, de andere geniet de lusten. Denkt maar eens over de gemeentebelasting, personeel enz., en burgemeesters zijn immers genoeg te bekomen Om elke gemeente van een geneesheer te voorzien zou moeeilijker kunst zijn. De grootste helft onzer plaatsen zijn zonder dokter. Hier is eene combinatie van kleinere plaatsen eene gedwongen fraaijigheid, of ten minste natuurlijker. Op onze gunstige gezondheidstoestand kunnen wij roemen. Gevaarlijke epidemiën zijn hier zeldzame ver schijningen. Van uitgebreide praktijk in de eene of andere gemeente kan geen onzer dokters meepraten. Bovendien zijn salarissen van dokters in onze grens streek lager dan elders. Is het niet opmerkelijk, dat 10 onzer ingezetenen de grenzen overschrijden om een Belgische docter te raadplegen', en nauwelijks éón Belg voor zijn kwaal de toevlucht tot onze esculapen neemt Bevreemdend is het, dat dokterlooze plaatsen zich van geen geëxamineerde vroedvrouwen voorzienof gedienstige buurvrouwtjes wel altijd met even gunstig verloop bijstand bieden, mag met regt betwijfeld worden. Of de Tweede 'Kamer geneigd zal zijn ons de lang verbeidde stoomtram te helpen verschaffen Nog een paar weken, zoo men mij mededeeld, en de zaak zal beslist zijn in den een of anderen zin. Hierover in een volgend schrijven. Alleen dit; met de voorstanders van dit communicatie middel roep ik even hard medé, het is onmisbaar voor 't land van Kadzand en sedert '30 kregen we wel van de Regee ring, wat niet verlangd is geworden en overigens qiets, wat verlangd werd. t De rijksveldwachters 3e klasse (jagtopzieners) J. van der Meere te Heinkenszand en A;> Smallegange te Kapelle, zullen, te rekenen van 7 Julij a.s., van stand plaats verwisselen. Programma van het Tweede Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 26 Junij a.s., 's avonds 8 uur precies. 1. Marche solenelle, Canivez2. Spandjilja. Fantaisie, van den Bogaerde3. Grand air varié, Canivez4. Sur l'herbette. Polka, Martin5. En avantPasredoublé, Joh. Theewis6. 15e Air varié pour Tuba, Christophe; 7. Friihlingslied, Mendelssohn Bartholdy8. Schalk. Grosses Potpourri, Kiesler. Op verzoek van de tentoonstellingscommissie te Tholen, was, gelijk reeds kortelijk is gemeld, door den Minister van Oorlog bevolen, dat in genoemde plaats tentoongesteld zou worden een volledige bespanning artillerie, met een bereden wachtmeester, terwijl een paardenarts mede zou gaanteneinde de noodige inligtingen te geven aan paardenfokkers, omtrent de eischen welke het Rijk stelt aan goede inlandsche artilleriepaarden. Die bespanning met den bereden wachtmeester is op het tentoonstellingsterrein tegenwoordig geweest, en heeft aldaar algemeene belangstelling gewekt. Paardenfokkers en liefhebbers hebben het stuk in verschillende gangen en wendingen zien voorttrekken, waarna de paarden werden afgetuigd en een voor een gemonsterd. Eenige inligting werd gevraagd aan den paardenarts en werd door dezen met de meeste be reidwilligheid en zaakkennis gegeven. Het geheel zag er keurig uit, en deed den goeden naam van de bat terijen uit Bergen-op-Zoom eer aan. Iets dergelijks is door den Minister vau Oorlog ook toegestaan voor de aanstaande tentoonstelling teWa- geningen, waartoe reeds eenige artilleriepaarden uit Utrecht zijn aangewezen. Een tamboer, die uit Vlissingen na volbragten straftijd (naar het schijnt met weinig goed gevolg volbragt) bij de klasse van discipline weder naar zijn garnizoen te Arnhem was teruggezonden, verkocht onderweg al zijne equipementstukken, verteerde de opbrengst, kwam te laat op de plaats zijner bestem ming aan. Hij zit nu natuurlijk voorloopig in de provoost. Het Deensche stoomschip „Christiansborg, waar van wij dezer dagen meldden hoe wegens eene vor dering tot schadevergoeding van ƒ285,000 beslag op dien bodem was gelegd, is Zaturdag onder behoorlijke borgstelling vrijgelaten. Zierikzee, 24 Junij. Het bankbillet van 25. hetwelk is vermist uit een brief, geadresseerd aan J. van Dalsen te Scherpenisse en waarnaar de justitie nog onderzoek doet, is niet gemerkt F. N. N. 9516, zooalff in ons vorig nommer is vermeld, maar C. N. 9516. Wie het in handen krijgt, geve daarvan onmiddellijk kennis aan de justitie. Door den Min. van Financiën is o. a. bevorderd tot eomm.-verific. 2de cat., de comm.-verific. 3de cat. W. C. Erfmann te Zierikzee. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Julij a. s. be noemd tot sluismeester aan de Nieuwe- of Oostersluis te Sas van Gent A. Visser, thans sluismeester aan de Oude- of Westersluis aldaartot sluismeester aan de Oude- of Westersluis te Sas van Gent P. H. Du Prée, thans hulpsluismeester bij de Westsluizen te Terneuzen. Door Z. M. is benoemd tot kantonreger te Ter- neuzen mr. H. M. G. Kloppenburg, thans griffier bij het kantongeregt aldaar. Bij het te Tilburg gehouden examen voor aspirant secretaris zijn van de 6 candidaten 2 geslaagd, waar onder de heer G. A. Sevenhuijsen van Brouwershaven. De heer Krasnapolsky zal aan de Weesperzijde te Amsterdam een zomer-café oprigten. Ook aan den Burgemeester van Lekkerkerk is, op een verzoek om inligting, door den Minister van Binnenlandsche Zaken dezelfde uitlegging gegeven als aan den Burgemeester van Ouderkerk a/d LTsel, om trent den verkoop van sigaren in localiteiten waar sterke drank in het klein wordt verkocht. De Burgemeester van Lekkerkerk had bovendien van den Minister inligtingen gevraagd omtrent het regt verstand van het woord „binnenshuis", voorkomende in art. 3 en in de 2e alinea van art 26 der drankwet. Daaromtrent deeldö de Minister als zijn gevoelen het volgende mede: „Een binnenplaatsje of gangetje in de open lucht, door het huis omsloten, is „binnens huis," maar de gemeenschap door een tuin, erf, plaats of gang die buiten de buitenmuren van het huis ge legen zijn, kan niet eene gemeenschap binnenshuis genoemd worden". Dat Roozendaal eene gezonde plaats is mag als algemeen bekend worden beschouwdanders zou als bewijs kunnen gelden, dat de Heer en Mej. de R., die dezer dagen hun 50-jarig huwelijksfeest denken te vieren, het 4de gouden bruidspaar zullen zijn binnen deze gemeente in den loop van dit jaar. Een bruidspaar te Andijk, vergezeld van familie leden, begaf zich Zaturdagmorgen per rytuig naar het raadhuis ter voltrekking van het huwelijk. Onderweg schrikte het paard en stortte met wagen en al in eene vrij breede sloot. Wel werden allen gered en kwamen met den schrik vrij, doch voor de bruid was de schrik zeer geweldig. Tusschen wagen en paard bekneld geraakt, was de toestand, waarin zij een oogenblik verkeerde, hoogst hachelijk, en toen het eindelijk ge lukte haar te bevrijden, scheen het eerst of men een levenlooze had opgehaald. De onmiddelijk ingeroepen geneeskundige hulp kwam zeer te stade, en na eenigen tijd slaagde men er in de bedwelming te doen ophou den. Het doel van den tocht werd, ofschoon na lang oponthoud, toch bereikthet huwelijk werd voltrok ken, doch het spreekt van zelf, dat de regte fleur van de bruiloftspartij af was. Ten behoeve der oesterbanken te Yerseke worden in het Brouwershavensche zeegat met een stoommachine schelpen gebaggerd, welke öf direct naar Yerseke wor den vervoerd, öf aldaar op de havenkade worden gelost, hetgeen eene groote bedrijvigheid veroorzaakt. De schelpen zijn in groote hoeveelheid voorhanden en van goede kwaliteit. Naar aanleiding van sommige berichten omtrent de slechte ontvangst van weesjongens uit Neerbosch in Transvaal, heeft generaal Smit aan den directeur van Neerbosch o.a. geschreven Toen ik dacht, dat de jongelui van Neerbosch te Durban konden aankomen, schreef ik aan den consul aldaar om de jongelui voort te helpen tot Ermelo, om dat ik zelf naar Zululand moest. Terwijl ik op reis daarheen was, zijn de jongelui in'Afrika gearriveerd en opgekomen tot Vaalrivierdeze rivier was toen zoo vol, dat men in geen 5 6 dagen er door kon. Na eenige dagen daarvoor gelegen te hebben met hun wagen, liet de heer Kluvers zich overzetten met een kistje en kwam te voet te Ermelo zoodra hij daar aangekomen was, liet men mij boodschappen. Ermelo is nl. 2 uren te paard van mijne plaats. Ik kwam toen dadelijk informeeren en zag slechts Kluvers alleen. Ik zei hem„Wacht hier nu tot de kameraden komen, laat mij dan weten en ik zal u alle drie tegelijk af halen. Intusschen kan je hier op 't dorp blijven werken, voor den kost zoolang, opdat geen uitgaven noodig zijn." Dit alles werd afgesproken in tegenwoordigheid van den landdrost Sluiters en Van Heuven en Samuel Safrie, bestuurder van den boerenwiukel. Zoo afgesproken ging ik terug. Ik had daar veel te doenveel werk, achtergeraakt door mijne gedurige afwezigheid voor 's lands zaken. Een paar weken ver liepen en ik hoorde niets meer van de jongelui. Later hoorde ik, dat de jongelui zich bij anderen verhuurd hadden en niet meer naar mij zullen komen, en allerlei kwaad van mij begonnen te spreken. Op mijn terug reis van Zululand ontmoette ik Kluvers en Pijpstra bij Karei Roth aan Vaalrivierde heer Kluvers zette toen een zeer brutalen mond tegeu my op, alsik had hen bedrogen, had hen moeten halen door de rivier enz. enz. Kortomhij was zoo beleedigend, dat ik zei, hem niet meer te willen hebben, wel de anderen maar die komen niet. In plaats daarvan verscheen hun schrijven in de courant. Nu kan ik het toch niet helpen, dat ik het zoo druk had, dat het weêr zoo ongunstig was, altoos regen en nogmaals regen en de rivier vol. Dit nu is een waar verhaal van het ge beurde en gevoel ik mij verpligt u persoonlijk meê te deelen. Hoe het mij spijt, dat dit alles zoo geloopen is, kan ik u niet zeggen, want ik had zeer gaarne een paar nette, Holl. jongelui gehad op mijn plaats, één om te metselen, één om te timmeren, en verder lief en leed met ons te deelen. Dat omstandigheden nu oorzaak van dit alles zijn, doet mij innig leed, te meer, omdat ik nog zoo levendig gevoel, wat Oud- Holland al voor ons gedaan heeft, hoe wij overal ontvangen zijn met een hartelijkheid en gastvrijheid als ik niet in staat ben te beschrijven. Nooit zal ik mijn leven daarvoor dankbaar genoeg kunnen zijn, en gaarne had ik dit willen toonen door de jongelui, naar mij gestuurd, voort te helpen, maar die niet tot mij gekomen zijnlo. teruggehouden door tegenspoedig weder2o. door te luisteren naar kwade stemmen, waar ons jonge land vol van is3o. door mijne per soonlijke afwezigheid voor 's lands zaken en andere drukten, die mij verhinderd hebben, tijdig te kunnen helpen. Had nog de heer Kluvers mij niet brutaal bejegend in het bijzijn van getuigen en kwaad van mij f esproken en waren de beide andere jongelui meege omen, dan was alles in orde gekomen, maar nu mogt dit niet gebeuren. Nu zou ik zeer gaarne de andere jongelui ontvangenmaar Kluvers zei zoo onbeleefd mogelijk tot mij„ze komen niet." Hopende dat dit eenvoudig verhaal van het gebeurde zal vermogen de smet, door laster op mij geworpen, uit te wisschen, en dat UEd. nogmaals de tolk zult willen zijn van mijn dankbare gevoelens jegens de heele natie, heb ik de eer te fcijn, UEd. Dw. Dienaar, N. J. SMIT. KERKNIEUW S. Ds. D. Snyder te Bodegraven, heeft voor het beroep als predikant bij de Ev. Luth Gem. te Middelburg bedankt. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Goes aan adreseanten, in zake ds. Huet A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1