ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 18 Junij 1885. i\o. 5091. Msle Jaarg. Yerschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERÏENTIËN, van 13 regels 30 Gts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Vaststelling der 319e Staats-Loterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat Z.Ex. de Minister van Finan ciën, ingevolge daartoe bekomen Koninklijke magtiging, de 319e ëtaats-Loterij heeft vastgesteld. De loterij zal bestaan uit een en twintig duizend loten tien duizend vijf honderd prijzen en tweepremièn, en ver deeld zijn in vijf klassen. De collecte zal worden geopend Woensdag 1 Julij 1885 en gesloten Zaterdag 11 Juli) daaraanvolgende. De trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravénhage. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben en geheel moeten afloopen op 27, 28, 29, en 80 Julij 1885; die der tweede klasse op 10, 11,12 en 18 Augustus 1885 die der derde klasse op 24, 25, 26 en 27 Augustus 1885 die der vierde klasse op 7, 8, 9 en 10 September 1885 die der vijfde klasse op 21, 22, 23, 24, 29 en 30 Sep tember, 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15 en 16 October 1S85, terwijl de laatste honderd nommers zullen getrokken worden Zaterdag 17 October 1885. De prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden, zijn dezelfde als voor vorige Loterijen. Zierikzee, den 15 Junij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. Hmcrifta. Castle Gardende ladingsplaats der aankomende landverhuizers te New-York, bood onlangs een zeld zaam verschijnsel aan. Een 24-tal flinke jonge mannen zaten blijkbaar met ongeduld en in groote spanning des gemoeds te wachten op passagiers van het stoom schip „Werre", dat weldra door middel van de brug gemeenschap zou hebben met 't vasteland. Onder de 418 tusschendekspassagiers bevonden zich 24 jonge meisjes van 17 tot 21 jaar, zoo kersversch uit Duitschland voor deze bijzondere gelegenheid geïmporteerd. Nauwe lijks waren hare papieren in orde bevonden, of zij werden door de 24 jonge mannen met gejuich begroet en welkom geheeten in 't nieuwe vaderland.-. Men stelle zich voor den geest, de vreugde die er onder 't jeugdige volkje heerschte, want 24 bruiden werden door 24 bruidegoms weggeleid. De jonge mannen behoorden te huis in Pennsylvania, allen Duitschers, in de mijnen aldaar werkzaam. In het afgelegen Mauch Chung waren geene vrouwelijke land- genooten. Aan iemand in 't oude vaderland was de taak opgedragen, 24 vlijtige, arbeidzame en tevens ge zonde, knappe jonge meisjes franco over te zenden, onder de uitdukkelijke voorwaarde, dat zij niet af- keerig waren van een huwelijk. Om alle bezwaren zooveel doenlijk uit den weg te nemen, want lang te vrijen ging niet aan, daartoe ont brak den bruigoms de noodige tijd, werd het volgende middel te baat genomen. Dewijl naar het beweren van de lui het huwelijk eene loterij is met vele slechte en weinig goede kansen, werden 24 opgerolde strookjes papier, met een cijfer dier reeks voorzien, in een hoed gelegd, en daaruit haalde ieder hét volgnummer zijner aanstaande, door het lot hem toegedacht. Men beweert, dat allen met den uitslag zeer tevreden waren. Tot diegenen, die juichen over den val van het ministerie Gladstone, behooren de Turken. Zij vleien zich (naar de correspondent der „Daily News" te Yarna seint) met de hoop dat de conservatieven een jaar of vier, vijf aan het bewind zullen blijven, en, vóór alles er op uit een bondgenootschap met Turkije te sluiten, niet alleen dadelijk Egypte geheel zullen ontruimen, maar ook de Grieken en Bulgaren overlaten aan hun lot. Dat vinden de Grieken, volgens denzelfden corres pondent een benauwend vooruitzicht. Het „verrolde" huis aan den Haarlemmer-spoor weg is sedert lang geen zeldzaamheid meer. Herhaal delijk werd reeds uit Amerika berigt van huizen, welke in hun geheel naar een andere plek overgebragt wer den. En dezer dagen heeft men den vuurtoren van Budonness, bij Dundee, op die wijze verplaatst naar een 80 meter verder gelegen gunstiger plek. De toren is 20 meter hoog en zijn gewicht bedraagt 440,000 kilogram. Men brak de grondslagen zoover weg, dat men onder den toren zeven sterke balken kon schuiven, welke weder op sterke spoorstaven rustten. Een stevige ketting werd vijfmalen om den toren ge wonden en strak aangetrokken. Daarna werden de rails gesmeerd, de werktuigen tot het voortduwen van de draagbalken werden aan den gang gebragt, en weldra zag men den toren iu langzame beweginggemiddeld vorderde hij 21/3 centimeter in de minuut. Toen de toren zoover was, dat de grondslagen bloot lagen, brak men die weg en metselde ze op de plek waar hij komen moest. Daarop zette men het vervoer voort, totdat het gebouw op de grondslagen lag. Toen werden de balken weggenomen en de toren op de grondslagen vastgemetseld. Het werk duurde 28 dagen en de kosten bedroegen nog geen 4000. De bouw van een nieuwen toren had misschien twintigmalen zooveel gekost. üuslattb. Een regterlijke dwaling is weder dezer dagen in Gallicië aan het licht gekomen. Door de regtbank te Tarnow werd verleden jaar eeu man ter dood veroor deeld wegens moord op zijne stiefdochter. Zijn vonnis werd echter veranderd in levenslangen dwangarbeid. En dit was gelukkig, want men heeft thans ontdekt, dat de doodgewaande nog leeft en dat zij zich in den omtrek van Krakau schuil gehóuden heeft, om te doen gelooven dat haar stiefvader haar vermoord had. Het vonnis van den onschuldig veroordeelde wordt nu eerst daags herzien. Intueschen geeft dit voorval den voor standers van de weder-invoering van de doodstraf, wel iets te denken. ©itttstklwiA. Yolgens de «Köln. Zeitung" hebben' zich verschei dene Kamers van koophandel uit de Rijnprovincie op het initiatief van de Kamer te Mannheim, tot den Duitschen rijkskanselier gewend, met het verzoek om Rotterdam of Antwerpen, maar iu geen geval Vlissingen als aanlegplaats voor de Duitsche postbooten te kiezen. Het handels- en scheepsvaart verkeer van de Rijnlanden Westfalenen Zuidwestelijk Duitschland(Baden, Wurtemberg, Elzas-Lotharingen, Beieren, Hessen) zoude anders ten allen tijde genoodzaakt worden, om zijn weg over Engelsche havensteden te nemen, Mevrouw de weduwe S. te Berlijn wandelde dezer dagen in de Spandauerstrasse, toen een onbekende vrouw haar de woorden toevoegde„Ge zijt zwart in het gezigt, mevrouw." De dame streek eenige keeren met haar zakdoek over het gelaat en de vrouw zeide toen„nu ia de vlek weg," waarop zij zich verwijderde. Toen mevrouw S. eenige oogenblikken later een winkel binnentrad om het een en ander te koöpen, miste zij haar portemonnaie met veertien mark, die de onbekende uit de Spandauerstrasse haar had weten te ontfutselen. Jelgte. Men berekent dat tot het doen van nasporingen in de Congostreek bijna vijftien millioen, grootendeels uit particuliere fondsen van den Koning der Belgen, zijn uitgegeven. De «directie van den onaf hankelijken Con- gostaat", zoo is de officiëele titel der door Koning Leopold gevestigde Regeering, heeft het besluit geno men voortaan alleen zulke uitgaven te doen, waarvan materieel voordeel te verwachten is. De internationale Congomaatschappij zal alleen voorzien in de kosten der politieke en administrative organisatie, maar de stoffeljjke exploitatie van het gewest, het aanleggen van plantages, het ontginnen van mijnen aan particu lieren of maatschappijen overlaten. Eerstdaags zullen op daartoe geschikte plaatsen proeven met aanplan tingen genomen worden. De leden der «directie van den Congostaat" hebben reeds verscheidene vergade ringen gehouden, die door den Koning gepresideerd werden. Te Luik nam voor een paar dagen een kind van twaalf jaar een met hagel geladen geweer van den wandhet ging af en drie andere kinderen werden door het schot gekwetst. Een er van, een meisje van vijf jaren, is aan de gevolgen overleden. Amsterdam16 Junij. Omstreeks één uur heden middag barstte op den zoogenaamden Suez-steiger aan het IJ, dien de Ned. Amerik. Stoomvaart-maat schappij van den Rijnspoorweg in huur heeft, brand uit. Aangekomen aan het buitenste einde van den steiger en aangewakkerd door den wind, vernielden de vlam men in ruim een uur tijds de loodsen, het kantoor en de tusschen de rails staande beladen spoorweg-waggons. De aangerukte drijvende stoomspuiten konden slechts den steiger behouden, die echter groote schade heeft geleden. Vernield werden vier waggons met tabak, een tiental kisten met kramerijen en vier vijfhonderd vaten meel, welke in de loodsen geborgen lagen. Met moeite gelukte het uit het kantoor de boeken en den inventaris in veiligheid te brengen. Vaartuigen lagen niet aan den steiger. Omstreeks drie uur hadden de vlammen, daar alles wat haar voedsel gaf verteerd was, hare hevigheid ver loren en konden de pogingen tot redding zich tot den steiger bepalen. Omtrent de oorzaak van den brand heerscht de grootste onzekerheid, dewijl op de plaats waar hij ontstond, geen vuur aanwezig behoorde te zijn. Men beweert de vlammen onder den steiger het eerst gezien te hebben. Rotterdam, 15 Junjj. 's Menschen leven is vol raadselen. Daarvan heeft men weder een treffend bewijs in eene strafzaak, voor de regtbank alhier behandeld en waarin heden vonnis werd gewezen. Een 27-jarig jongmensch van goede familie en die eene zeer goede opvoeding had genoten, welke hem ruimschoots in staat stelde zijn brood te verdienen, stond teregt, omdat hij zijne hospita op eene gemeene manier had opgeligt voor 2.45 en bovendien eenige kopjes en schoteltjes had gestolen uit de kamer die hij gehuurd, maar zonder huur te betalen verlaten had. Hoe kwam hij tot zulke handelingen Het werd ter teregtzitting niet voldoende opgehelderd. Wel bleek dat hij herhaaldelijk betrekking op handelskantoren had bekleed, laatstelijk als boekhouder op een trac- tement van 1200, maar hoe hij uit die betrekking geraakt was, en hoe hij zoo diep kwam te vallen bleef een raadsel. De regtbank strafte hem met vier maanden ver blijf in de cel. O tide Toug-e, 14 Junij. Eenige personen, waar onder de machinist van het waterstoomgemaal, waren bij de sluis bezig om op ratten te schieten. Van één persoon weigerde het geweer, toen hij zich omdraaide ging echter het geweer plotseling af en werd de machi nist doodelijk getroffen. De ongelukkige was terstond doodzijne vrouw en moeder waren van dit noodlottig toeval getuige. De onvrijwillige dader heeft zich direct ter beschikking van de justitie gesteld. MlddelRarnis, 15 Junij. Gisteren gingen twee jongelingen zich baden in de Sommelsdijksehe haven en beiden niet kunnende zwemmen, verdwenen in de diepte. Honderden menschen waren hiervan getuigen, doch niet één verwaardigde zich te water te begeven en zich tot redding te wagen. Beiden zouden verdronken zijn, indien niet eensklaps de Israëlitische onderwijzer was gekomen en zich zonder bedenken, hoewel ook niet kunnende zwemmen, te water was gesprongen. Hij had de voldoening een der drenkelingen te redden. Hoewel reeds geheel buiten kennis, is het dokter Kerk hof gelukt de levensgeesten weder op te wekken. De andere drenkeling, een veelbelovend jongmensch van 17 jaar, moest het met den dood bekoopen. Nogmaals hulde aan hem, den eenige onder zooveel toeschouwers, die zijn eigen leven waagde om dat van anderen te redden. Diuteloord ,15 Junij. Benoemd tot wethouder de heer D. Schilperoort. Tholen. Dingsdag wapperde uit bijna alle huizen de Hollandsehe driekleur. In den loop van den morgen kwamen van alle zijden de verschillende muziekge zelschappen opdagen om deel te nemen aan'het festival. De poorten om in de gemeente te komen waren smaak vol versierd. Des namiddags één ure vereenigden zich de verschillende muziekgezelschappen, voorafgegaan en gevolgd door eene eerewacht te paard en vormden zoo een prachtig geheel. De feestelijke optocht trok door de voornaamste straten der gemeente, hield aan het Gemeentehuis stand, alwaar de besturen der ver schillende gezelschappen den Eerewijn werd aange boden, daarna begaf zij zich naar het prachtig versierde marktplein. Het festival begon en ieder gezelschap voerde om beurt eenige stukken uit. Hierna had door den burgemeester de uitreiking der prachtig bewerkte medailles plaats. Yervolgens werden de drie uitge loofde prijzen aan de muziekgezelschappen van Sint Annaland, Kruiningen en Scherpenisse ter hand gesteld. De sluiting van het festival had plaats ten 7 ure door het fanfarencorps „Concordia" met souvenir de Tholen. Des avond» werd nog eene muziekuitvoering gegeven op het marktplein dat nu schitterend verlicht was. Hiermede was de feestelijkheid voor Dingsdag afge- loopen om Woensdagmorgen weder te beginnen. Ter-Neuzen, 16 Junij. Zaturdagnacht viel een der werklieden, bezig met het lossen van het stoom schip „Ondine" van het schip en brak zijn vinger en werd inwendig gekneusd. Hij bevindt zich vrij wel. In de heden te houden raadsvergadering zal er eene beslissing genomen worden omtrent het voorstel van Ged. Staten om de voorgestelde leening in plaats van voor 50 jaar voor 35 jaar aan te gaan. Middelburg-, 16 Junij. Ter teregtzitting van de arrondissements-regtbank alhier werd heden P. L., bierhuishouder te Wemeldinge, wegens het afleggen van eene valsche verklaring, in hechtenis genomen. St.-]Maai*tensclylt, 16 Junij. Gisteren werd alhier aanbesteedhet vernieuwen van 485 M.2 leien dak aan het koor der Ned. Herv. kerkbenevens rondom voornoemd dak te brengen nieuwe looden goten. Ingeleverd werden 7 billetten aUe door ingezetenen dezer gemeente: door J. Beaufort, voor ƒ1895; door A. Rijnberg, voor ƒ1785; door D.Hartog, voor 1775 door J. M. Kauffman, voor ƒ1750 door A. v. Damme, voor ƒ1729; door A. v. Bezooijen, voor ƒ1729; door S. C. Muller Jr., voor ƒ1725. Laatstgenoemde is als minste inschrijver het werk gegund. De raming bedroeg ƒ1750. Benoemd tot hoofd der openbare school te Sasput (gemeente Schoondijke), de Heer K. Boelen, van Sint- W oliaartsdijk ,15 Iunij. De leden der kies- vereeniging «Gemeentebelang" hebben in de vorige week reeds eene vergadering gehouden in de herberg ran L. Korstanje op Oud Sabbinge, met het oog op de periodieke aftreding van twee gemeenteraadsleden. W issekerlte, 15 Juni. Door de Kiesvereeniging „Algemeen belang" alhier werd in hunne vergadering van heden tot candidaten voor de aanstaande verkie zing voor lid van den gemeenteraad gesteld, de heeren W. J. Vader, Dr. Q. J. M. Janssen aftr. leden en H. Meulenberg landbouwer. Zierikzee ,17 Junij. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de extra-reisdie de Stoomboot „Stad Zierikzee" op aanstaanden Vrijdag-morgen 6 ure van hier naar Antwerpen zal doenen volgens annonces aldaar zal blijven tot Zondag-nam. 4 ure. Volgens verschillende berigten is de Antwerpsche Wereld-Tentoonstelling reeds voor een zeer groot ge deelte gereed en biedt het uitgestrekte Tentoonstellings terrein (circa 3 bunders groot) eene verscheidenheid aan uit alle oorden der wereld, die niet één maar meerdere bezoeken overwaardig zjjn. Doch bovendien, de stad Antwerpen zelf met zijne kollossale dokken, havenwerken, museums, boulevards enz. geeft aan hare bezoekers een ruim genot. Daarenboven geeft het verblijf der stoomboot aldaar voor een drie-tal dagen aan de reizigers een groot ge mak. Men gaat dan in Antwerpen naar de „Zierikzee" dan is men wederom als t'huis, de hofmeester zal wel zorgen dat de hongerigen en dorstigen gespijsd en ge laafd kunnen worden en heeft men iets in de stad gekocht, men brengt het te huis, nl. op de stoomboot „Stad Zierikzee". Wij verwachten een j groot aantal mede-reizigers naar de Tentoonstelling, opdat de Directie zal worden aangespoord deze extra-reizen nog eenige keeren te herhalen. Stadgenooten die de Antwerpsche tentoonstelling bezoeken, is het niet aan te raden hun intrek te nemen in het hotel „le Grand Laboureur". Daar worden, blij kens eene opgave in de „Barm. Zeit". zeer hooge prijzen gevraagd voor spijzen, waarvan ook de qualiteit veel te wenschen overlaat. Men betaalt er voor een broodje met vleesch 2 fr., een flesch Pilsener bier 2 fr., koffie en brood 2 fr., een portie filet de boeuf 2 fr., een bord soep 75 cent, een fles St.- Emilion 3 fr. 50, een kamer met 2 bedden 12 fr. Een retour naar Brussel kost slechts 1 fr. 60 en te Brussel kan men zeer goedkoop logeeren. ZiexMltasee, 17 Junij. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland heeft tot Voorzitter gekozen Mr. J. Moolenburgh alhier, terwijl het eere-lidmaatschap is aangeboden aan den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg, als bewjjs van erkentelijkheid voor het vele, door hem in het belang van den landbouw en de Maatschappij verrigtte. De algemeene vergadering in 1886 zal worden ge houden in de afdeeling Zierikzee. In de „N. Rott. Ct." van 16 dezer komt een onjuist berigt voor omtrent het inbeslagnemen van het Deensche stoomschip Christiansborg. De toedragt dezer zaak is aldus Genoemde boot had in de Oostzee eene Duitsche stoomboot „Jessica" in den grond gevaren, waar om belanghebbenden aanvrage hadden gedaan om bij aankomst te Dordrecht beslag te leggen op de „Christiansborg". Dit verlof werd geweigerd dooi den president der regtbank te Dordrecht voor het arrondissement Dordrecht, en toegestaan door den president van de regtbank te Rotterdam voor dat arrondissement, en door den president der regtbank te Zierikzee voor het arrondissement Zierikzee. In het laatste arrondissement was de inbeslagneming verzocht door Mr. A. J. F. Fokker namens de reederij van het aangevaren Duitsche schip te Hamburg, terwijl aan den commandant der Marine te Hellevoetsluis, de Kanonneerbooten Argus en Hydra werden aangevraagd ter bewaking van de Zierikzeesche en Brouwershaven- sche zeegaten. De gezagvoerder van de „Christians borg", lontruikend en bemerkende dat genoemde zeegaten bewaakt werden, trachtte toen langs den Nieuwen Waterweg te ontvluchtten, doch werd te Maassluis in beslag genomen. De schade wordt begroot op ƒ285,000. Uit vertrouwbare bron verneemt het „Leidsche D.", dat tegen Augustus e. k. alle normaalscholen van klasse B. zullen worden opgeheven. De kapitein W. F. H. S. Petter, thans gedeta cheerd bij het 3de regiment infanterie te Vlissingen, wordt gedetacheerd bjj de normaalschietschool te 's Gra- venhage. Door Z. M. is mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven benoemd tot lid van den Raad van State, met ingang van den dag waarop hij als zoodanig zal wor den Te Brouwershaven zijn aangekomen de eerste 7500 van de 15000 pannen, welke voor rekening van particulieren zullen gelegd worden op de slikken voor den Keet- en St. Jacobspolder, om te dienen als proeve voor eene later uit te breiden onderneming ter ver krijging van oesterzaad. Vrijdag 17 Julij 1885 zal te Tholen de 5e alge meene vergadering der Onderwijzers-vereenigingen in het arrondissement Tholen gehouden worden. De volgende punten zullen op die vergadering ter bespreking worden ingeleid n.l. a. De waarde van lichaamsoefeningen. In te leiden door den heer M. Lindhout van Tholen. b. De oude en de nieuwe scholen van buiten en van binnen bekeken. In te leiden door den heer J. Sturm van Kats. c. Het onderwijs in de aardrijkskunde op de lagere school. In te leiden door den heer W. J. Frijling van Tholen. Aan J'. Pa. Kostense, is met 1 Junij a. eene rjjkstoelage verleend om de lessen te volgen aan de rijksnormaalschool te Tholen. Een zeer kras oud heertje woont te Oldekerk. De man is 103 jaar, nog steeds gezond en opgeruimd en in 't volle genot van zijn zintuigen. Een wandeling van een paar uren is voor hem nog een geheele uit spanning De op de rijkstelegraaf kantoren te Bruinisse en Yerseke tijdelijk ingevoerde doorloopende dagdienst is opgeheven. De normale beperkte diensturen zijn weder van kracht. In een Noordbrabantsche gemeente was iemand tot lid van het burg. armbestuur benoemd, maar de man achtte zich niet geschikt voor die betrekking en hij bedankte daarvoor in deze woorden «Aan de Raaderen der gemeente Den ondergeteekende, gezien hebbende zijne benoe ming tot armmeester, welke hij volstrekt niet aanneemt, en er voor bedankt, aangezien zijns inziens niet past aan een jongen mensch en er genoeg getrouwden voor handen zijn hadden ik een vrouw getrouwd, bereijt- vaardig zoude ik het aangenomen hebbende, niet twijfelende of UEd. allen zult in mijne gevoelens deelen, hoogachtend" enz. Tegen een knaap te Leeuwarden, die in een gevecht tusschen jongens van twee scholen had deel genomen, is wegens het toebrengen van eene verwon ding met een steen, een celstraf geëischt van 7 dagen. Het is te hopen, dat de straf niet verzacht wordt en er een afschrikwekkend voorbeeld worde gesteld. Zierikzee. 17 Junij. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is o.a. besloten tot het afstaan van 13.30 vierk. Meter gemeentegrond aan den heer P. J. Buijze, achter zijne petroleum-berg- plaats nabij de Zuidwelle-barrière. Aan Mej. K. J. Romeijn is remissie van Hoofdei. Omslag verleend ad 1,63'/2 en aan den heer J. G. van Santen ad 28,58 Va- Adressen der Landbouw-vereenigingen te Noordwelle, Zonnemaire, Nieuwerkerk, Noordgouwe en Dreischor, ondersteund door de Sociëteit „Landbouw en Handel" te Zierikzeetot verplaatsing der boter- en eijermarkt \an de Yarremarkt naar de Beurs, zijn gesteld in han- van Burg. en Weth. tot het geven van advies. Men schrijft uit 's-Gravemoer aan de „Amst. Omtrent den te Kapelle voorgevallen diefstal van Russische effecten en bankpapier en den in een bui tengewoon „Politieblad" gesignaleerden vermoedelijken dief, den gemeente-secretaris G., kan ik u de volgende bjjzonderheden berigten. De heer G. kwam na eene nogal veelbewogen jeugd voor eenige jaren te Kapelle in genoemde betrekking, gedroeg zich fatsoenlijk en won al spoedig eenig aan zien, vooral ook omdat de algemeen geachte en rij ka burgemeester W. hem inwoning vergunde in zijn huis, dat deze, ongehuwd zijnde, met eene huishoudster be woonde. Nadat de burgemeester voor zjjn ambt bedankt had en metterwoon naar elders was vertrokken, solliciteerde ook de secretaris om zijn opvolger te worden, voegde zich bij eene vereenigihg van kerkelijk vromen en woonde getrouw de vroeger niet door hem bezochte godsdienstoefeningen en huiselijke zamenkomten bij. Nadat een ander tot burgemeester benoemd was, genoot de secretaris dan toch deze vrucht van zijne veranderde levensbeschouwing, dat eene rijke en be jaarde jufvrouw hem inwoning in haar huis vergunde, toen 't hem bij zijn gering tractement ondanks aPe aangewende moeite niet gelukt was een kosthuis te vinden. Zoo naderde de tijd waarop de jufvrouw een uitstapje van eenige dagen naar Groningen zou maken en de heer G. haar inlichtingen vroeg, waar hij bij mogelij ken brand of andere eventualiteit haar geldswaarde zou te zoeken hebben. Ondanks de aanvankelijke verzekering der jufvrouw, dat geen brand haar geld zou kunnen schaden en geen dief het vindenwist hij eindelijk haar geheim te ontlokken, door haar een effectentrommel, die hij van zijn vader geërfd en zelf niet noodig had, ten geschenke aan te bieden. De trommel was volgens jufvrouw te groot voor berggelegenheid, doch de heer G. bood aan haar bij bjj den smid pasklaar te laten maken, met zoo vrien delijken aandrang, dat de jufvrouw eindelijk toegaf en hem de opening in den grond onder hare bedstede wees, waartoe het wegnemen van vloertegels en het verwijderen van aarde toegang gaf. De kostganger had nu tevens ongezochte aanleiding den smid een sleutel op het koffertje te laten maken, dien hij daarna de jufvrouw aanbood, daar de oor spronkelijke verloren heette. Kort daarna ging de jufvrouw op reis, terwijl de secretaris tegen Pinkster Maandag een paar dagen verlof had aangevraagd. Hij vertrok een paar dagen na de jufvrouw, doch kwam op den bepaalden tijd niet terug. Toen nu de burgemeester van Kapelle nog weer eenige dagen later op gedaan onderzoek vernam, dat ook den broeder van den secretaris niets van zijn ver blijf bekend was, ging de booze wereld aan het maken van onderstellingen, o. a. dab de 30-jarige G. met de 60-jarige jufvrouw op den loop zou zijn. De laatste kwam evenwel onmiddelijk terug, nadat haar de verdwijning van haar kostganger te Groningen was berigt. Zij vond tehuis alles in orde. Ook in het kistje waren kostbaarheden, hypotheken, schuldbeken tenissen enz. aanwezig, doch een waarde van p m. 5000 aan Russische effecten en 500 aan bankpapier was verdwenen. De jufvrouw nam de zaak tamelijk kalm op. Had. het aan haar gelegen, doch de zaak was daarvoor te ruchtbaar geworden, zoo ware de jus titie niet eens in kennis gesteld. Het meest hindert haar de schijnheiligheid van den verdwenene. Die zoo goddeloos was zou haar wel eens hebben kunnen vermoorden om aan haar geld te kunnen komen, meent zij. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Wolf aartsdijk Ds. G. Lamper van Kruiningen. Aangenomen het beroep naar den Bommel (cl. Flak.) door den heer P. C. A. Halffman, cand. te Heer- Bedankt voor het beroep naar Sluis, door ds. H. A. E. Heinecken te Amerongen. Haagsche Brieven den Haag, 15 Junij. Het zijn zeker wel de pijnlijkste verlossingen, welke het kraambed te aanschouwen geeft, wanneer wel het kind geboren wordt, maar de moeder, onder vreese- lijke pijnen bezwijkt. Ditmaal werd het kind de natuur van de constitutie is nog niet te bepalen - geboren ten koste van den vader. De Liberale Unie trad in het leven maar de vader werd uitgezet, uitgestooten en al zag men die vader nu nog wel later eenige levensteekenen geven en al is hij nog niet geheel van het politiek tooneel afgetreden, voorloopig heeft hij niet al te zeer te roemen over de bejegening, welke hij van de zijde zijner geestverwanten ondervond. Eigenlijk heeft de heer Levy alle reden van tevreden heid. Zonder zijne brochure, zonder zijne motie zou het bestuur der Liberale Unie niet tot actie zijn ge prikkeld. De vraag, of den heer Levy dwang is op gelegd om de magere nota te onderteekenen, die de Unie eerst in de wereld zond, is in comité-generaal behandeld. Het valt dus zeer moeielijk over dit huis houdelijk geschil een oordeel uit te spreken. Men moet hier ook niet vergeten, dat de jeugdige Liberale Unie een votum van vertrouwen noodig had en reeds dadelijk zou bezweken zijn, indien de vergadering der gedelegeerden den heer Levy gelijk had gegeven. Over die vraag zal dus wel altijd een sluier blijven zweven. Maar de heer Levy heeft in kat voornaamste zijn doel bereikt. Hem wa» het te doen do Liberale Unie tot handelen te drijven, haar in het werkelijke leven te doen treden, haaj: te nopen in de vraagstukken van den dag partij te kiezen. Van die taak heeft zij zich thans eindelijk gekweten. Na de rede, waarmede de heer Van Hamel de vergadering van 9 Juni opende, had de motie van den heer Levy geen reden van be staan meer. De heer Levy heeft onberispelijk gehan deld door toen de motie in te trekken en tot op het laatst zijn plicht als afgevaardigde te vervullen. Werkelijk behandelt de rede van den heer Van Hamel (niet de nota van de Liberale Unie) de drie politieke vragen van actueel gewicht, die binnen korteren of langeren tijd hare oplossing verbeiden, als daar zijn de uitbreiding der kiesbevoegdheid, de belastingher vorming, de tempering van den schoolstrijd, terwijl daaraan, ofschoon in nevelen gehuld, nog een vierde vraag is toegevoegd«de verbetering der sociale wet geving." Wat hieromtrent door den heer Van Hamel is gezegd, is eene aaneenschakeling van geheimzinnig heden. Volgens den spreker zijn er bij de Nederlandsche liberalen zeer velen «die in een behoudend dogmatisme verstrikt, hier de behoefte der werkelijkheid niet inzien of niet medegevoelend Hoe kan de heer Yan Hamel weten, wat zijne geestverwanten wèl of niet gevoelen? Kan men niet een vurig voorstander zijn van de ver betering van het lot van den werkman, zonder te meenen, dat die verbetering uitsluitend of in de eerste plaats van socialistische wetten zou afhangen Op de drie eerste vragen komt het aan. Uitbreiding der kiesbevoegdheid! »Ook naar ons gevoelen (zegt de Unie) kan hierbij de oude quaestie censusverlaging of grondwetsherziening niet meer dienen, maar is, waar voorstellen tot grondwetsherziening der Verte genwoordiging aangeboden zijn, principieele, recht vaardige, d. i. grondwettige oplossing eisch, en wel eisch van het oogenblik." Dus grondwetsherziening nu zij eenmaal is voorgesteld. Maar wat zal de grondwet omtrent de uitbreiding der kiesbevoegdheid moeten bepalen? «Over de richting, waarin de grenzen dei- kiesbevoegdheid te stellen zijn, wenschen wij van de LiberaleUnie door uwen mond eene uitspraak te vragen." De Unie wil vormen «een Comité van over leg". Het resultaat van dat overleg zal worden aan geboden «aan de kiesvereenigingen, die deelen dezer Unie zijn, en wij zouden het op hoogen prijs stellen, wanneer de leden van dat comité zich bereid ver klaarden om, des verlangd, door mondelinge voordracht, de behandeling in die vereeniging in te leiden." Hier bevindt de Unie zich werkelijk op een goeden weg. Het Bestuur zelf dringt geene overtuiging op en verschilt juist hierin geheel van den heer Yan Houten. De heer Van Houten heeft in zijn der tienden brief wederom eene vaste overtuiging. Hem bezielt slechts ééne gedachteAan de groep KappeyneTak is onrecht aangedaan, dat onrecht moet worden hersteld. Hij zweept èn de fractie Gleichmanvan der Loeff èn de Liberale Unie tot werkzaamheid op. Toch is hij niet geheel consequent. Hij spreekt van een groep KappeyneTak, alsof deze juist op deze quaestie van uitbreiding der kiesbevoegdheid eene tweeeenheid uitmaakte. Men weet echter, dat de minister Kappeyne in 1878 zich in de Tweede Kamer uitdrukke lijk tegen algemeen stemrecht verklaarde, terwijl nu onlangs in de Grondwet te Amsterdam (in zijne be kende kiezersrede) de heer Tak verklaarde„Ik zou meenen, dat kiesrecht aan allen, die in hun eigen onderhoud en dat der hunnen voorzien, toekomt." De heer Yan Houten moest dus inzien, dat op dit punt de groep KappeyneTak niet zeer eenstemmig is. Ook is de heer Van Houten in een ander opzicht niet consequent. Hij komt op tegen de verdachtmaking, waarifan èn liberale èn anti-revolutionairen blootstaan, maar zijn geheele brief wat is hij anders dan eene verdacht making van de fractie Gleichmanvan der Loeff, alsof zij „gedurende jaren alle actieve staatkunde, on mogelijk maakte." Men heeft deze zinsnede dus op te vatten, alsof er stond „alle actieve staatkunde, niet naar den zin van den heer Van Houten." Juist de heer Van Houten heeft de actieve staatkunde, die naar censusverlaging dreef, steeds verijdeldis 't nu niet vreemd hem verwijten op verwijten te zien toevoegen aan hen, die eenige andere staatkunde wilden dan hij Mag mén hier tegenwerpen, dat zij alle actieve staat kunde onmogelijk jmaakte De heer Van Houten is een door het geluk begunstigd man. Hij bezit eene overtuiging en verheelt die ook niet. „Het hoofdpunt iswij wenschen den ontwikkelden handwerksman en ambachtsman niet achter te stellen bij den kleinen eigenaar of winkelier. Met een censu» van 20 breidt men het kiesrecht zeer ver uk onder de zoogenaamde bezittende klassen, maar blijft men ook de besten en de ontwikkeldsten uit den ambacht stand uitsluiten." Misschien heeft de heer Van Houten gelijk. Misschien moet men veel verder gaan dan de heer Lobman wil. "Wat moet nu de heer Van Houten doen Hij moet, als eerlijk man, de grondwetsherzie ning in die richting sturen, als naar zijne overtuiging de beste is. En is hij nu niet andermaal inconsequent, wanneer hij schrijft„Maar doet de liberale kamer- groep niets, dan is censusverlaging het eenige middel om deze werken te breken." Dus hij zal ten slotte liever meegaan met Lobman dan met HeemskerkIs dit nu niet zoo averechts mogelijk De heer Van Houten heeft eene gevestigde over tuiging, welke hem zou moeten drijven naar een bepaald doelgrondwetsherziening. En wat doet hij Hij kiest juist dit middel, dat bijna de geheele kamer op dit oogenblik verklaarde niet te verlangen, dat van zijn natuurlijken tegenstander afkomstig is en dat hem afbrengt van „het hoofdpunt" dat hij op den voor grond stelt. Maar nu heeft de „Liberale Unie" nog niet eene gevestigde overtuiging en juist om die reden vormt zij een „comité van overleg" om na te gaan of en zoo ja, welke grenzen aan de kiesbevoegdheid moeten worden gesteld. Daar, waar men zich van de bestaande grondwet kan losmaken, heeft men een veel vrijer terrein van beoordeeling. Men gaat te ver met den heer Cremers de census een „allerellendigst" stelsel te noemen. Aan het stelsel van den census kleven ge breken aan het stelsel der huurwaarde als maatstaf van kiesbevoegdheid zullen ook gebreken aankleven. De grootste zonde van den census was zijne „eenzij digheid," en de onrechtvaardigheid van den census ligt minder in zijne natuur dau in zijne alleenheer schappij. Men kan zich tallooze formules voorstellen die de plaats van art. 76 der grondwet zouden kunnen innemen. De heer Yan Houten neemt geene andere formule aan dan zijne eigene. Het zou kunnen zijn, dat de Liberale Unie aan andere de voorkeur gaf. Daarom juist is het verwijt van den heer Van Houten, nu weer in den dertienden brief, zoo onverdiend alsof „de noodzakelijkheid van grondige en volledige voorbereiding" eene delatoire exceptie was va.n Gleich man c. s. De rede van den heer van Hamel, de op richting van het „comité van overleg" bewijzen, dat zelfs nu de zaak van de uitbreiding der kiesbevoegd heid niet in staat van wijzen is, hoeveel minder nog in 1879! De Liberale Unie betreedt dus, wat dit punt betreft, het eenig ware terrein. Ook met „de belasting-hervorming" zal de Liberale Unie zich onledig houden. „Hier staat" zegt de Unie „historisch de richtiug door de liberale partij gekozen en door haar te ver.- volgen, vasthervorming in hoofdzaak door belasting van rijkswege van die deelen van het inkomen die nog onbelast zijn. De gemeenschappelijke overtuiging be staat, Maar noodig is hier aandrang, urgentverklariug. Wij stellen ons voor, in een memorie de geschiedenis van dit vraagstuk zaam te vatten, zijn urgentie te betoogen en van de bedoelde najaarsvergadering ge bruik te maken, om van u ook over dit onderwerp eene uitspraak te vragen, die ons wellicht het oude desideratum nader brengt." Ongetwijfeld de gemeenschappelijke overtuiging be staat.0 Maar welke? Dat de klove, welke inhetRijks- i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1