ZIKRIKZEESCHE IVIEUWSBODE. No. 5090. 4lste Jaara;. Dingsclag 16 Junij 1885. VerschijntJDINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt mar plaatsruimte berekend COLLECTE voor het Fonds "ter aanmoeclig'ing' en ondersteuning van den gewapenden dienst. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat de gewone jaarlijksche col lecte ten behoeve van bet fonds ter aanmoe diging; en onderstexininji- van den «-ewapenden dienst in de Nederlan den in deze gemeente aan de buizen der ingeze tenen zal worden gehouden op W oensdag den IV Juny a. s.aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit die vaderlandBcbe instelling, die aan de algemaene hulp bij voortduring dringende behoefte heeftook thans krachtdadig te steunen, en bevelen haar daartoe in hunne belang stelling aan. Zierikzee, den 13 Junij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. VAN der LEK DE CLERCQ. Nieuwstijdingen. StwuEïift». De „Alta California" hangt het volgende tafereel op uit het huiselijk leven der Mormonen. Lozerne Snow, een lid van den hoogen raad, besloot zijn 70en verjaardag te vieren met een familiefeest en zat daar regt gezellig aan met mevrouw Snow no. 1 en haar twee dochters, mevrouw Snow no. 2 met één dochter en twee zoons, no. 3 met twee dochters en drie zoons, no. 4 met drie dochters en twee zoons, no. 5 met zes dochters en twee zoons, no. 6 met twee dochters en één zoon, no. 7 met drie dochters en drie zoons, no. 8 met twee dochters en drie zoons en no. 9 met twee dochters en één zoon, dus in het geheel 23 dochters en 19 zoons, hetgeen met den gastheer en zijn negen vrouwen een mooije tafel vol maakte. Zijn behuwd- kinderen en kleinkinderen, die te zamen 122 in getal waren, vulden op dezelfde wijze twee andere groote tafels. De oude heer Snow is nog een kras man, die het fijnste schrift zonder bril leest. De dood ontrukte hem slechts 23 familieleden, waaronder een paar vrouwen. Londen12 Junij. In het Lagerhuis deelde Gladstone mede, dat de Koningin het ontslag van het Ministerie heeft aangenomen. Salisbury was by de Koningin ontboden en bevond zicb thans by H. M. Ongeveer een jaar geleden vermiste men te Port Royal een matroosmen meende dat de man wegge- loopen was. Een paar dagen later ving een der offi cieren, die op hetzelfde schip was als de vermiste matroos, een haai en in de maag er van vond hij een tabaksdoos, die aan den matroos had toebehoord. Zij had geen waarde, maar zij was de stille sprekende getuige van 's mans lot, zooals men meende. De doos werd naar Devonshire opgezonden, en de weduwe pleegde langen tijd rouw over haar verlies. Maar wat gebeurt er? Dezer dagen stond de man in levenden lijve voor haar. Hij was werkelijk weggeloopen en bij het in de boot stappen was zijn tabaksdoos uit zijn zak gevallen. Het spoorwegongeluk te Kisiterinka. Aan de „St.Petersburger Zeit." wordt door een ooggetuige het volgende omtrent het spoorwegongeluk geschreven, waarvan wij dezer dagen in het kort melding hebben ge maakt. Zoover ik mij herinneren kanis in Rusland nim mer een poging aangewend om een trein te laten derail- leeren met het waarlijk duivelachtige doel, om de passagiers te kunnen bestelentbans is dit helaas ge schied. In het eindpunt der baan KosloffWoronesch Rostoff aan den Don, zyn alle natiën vertegenwoor digd een groot deel der menschen, die er in den zomer zamenstroomen, werken in de haven bij het verladen van granen en in de wolwasscherijen, en een ander deel dat niet in het bezit van passen is, leeft van bedrog, diefstal en roof, zoodat de veiligheid in RostofFs straten des nachts steeds veel te wenschen overliet. Van het voorlaatste station voor Rostoff, Kisiterinka, tot het laatste, Nachitschewan, (een afstand van tien wersten) heeft de baan een zeer sterke helling en voert over opgeworpen grond langs eenige afgronden. Men had hier een spoorstaaf dwars over den weg gelegd en die met steenen en halken vastgehecht, zoodat de trein, die om middernacht uit Rostoff vertrok, omstreeks kwartier voor eenen moest derailleeren. Locomotief en tender liepen nog eenigen afstand, buiten de rails voort en woelden toen in het zand vast; de bagage wagen en drie waggons derde klasse werden tot splin ters verbrijzeldde vierde wagen, evenzeer 3e klasae, werd op den tender geschoven, en de vijfde wagen (2e klasse) daar weder boven op gestapeld. De schok was zoo geweldig dat vele passagiers tot hun geluk uit de wagens op de steppe werden geslingerd. Van de 180 personen, die zich in den trein bevonden, waren twee en dertig zeer zwaar gekwetst en hiervan stierven zeven (vijf spoorweg-beambten en twee passagiers) bijna onmiddellijkde beide passagiers een man en een vrouw waren op zoo afschuwelijke wijze verminkt, dat er geen beschrijving van, kan gegeven worden. Het treurigste lot trof den stokertoen de machinist door den schok van de machine werd geslingerd, werd hij eensklaps tegen den open vuurhaard aangedrukt, zoodat de achter zijde van zijn ligchaam letterlijk geroosterd werd, terwijl de voorzijde met kokend water en stoom werd overstroomd. Langer dan anderhalf uur moest de on gelukkige helsche pijnen doorstaan en hij stierf weinige oogenblikken voor dat men na ongeloofelyke inspan ning, er in mocht slagen hem te bevrijden. Een oogen- blik nog voor zijn dood smeekte bij zijn kameraden om meer spoed te maken en vuurde hy de arbeiders aan om zicb te haasten. Hij laat eene vrouw na, die van schrik krankzinnig is geworden en vijf onmondige kinderen. Woorden zijn te arm om een beschrijving van de plek van het onheil te geven en officieren verzekerden dat de aanblik van een slagveld minder afschuwelijk mocht heeten. En toch waren het menschen, die dit onheil teweeg bragten en die, van de verwarring ge bruik makende, op roof uitgingen. Op grooten afstand werden later opengesneden en leeggestolen reiskoffers gevonden, in den waggon 2e klasse drongen dadelijk na de ontsporing verschillende armoedig gekleede kerels binnen en grepen naar de bagageer onstond een gevecht waarbij bet echter den van schrik bijna be- wusteloozen passagiers niet mocht gelukken, een der roovers vast te houden. JFraitferijfe, De zaak van Pel den uurwerkmaker van Montreuil, die beschuldigd wordt van een moord en pogingen tot moord op verscheidene vrouwen gepleegd, is nu voor het geregtshof der Seine in behandeling. Het voorbereidend onderzoek van deze ingewikkelde zaak heeft tien maanden geduurd. Pel staat teregt onder beschuldiging van twee moor den, nl. op zijn eerste vrouw, die twee maanden na het huwelijk overleed en op zijne dienstbode en min nares Elise Boehmer, die in 1884 spoorloos verdween. Maar er bestaan vermoedens, dat ook zijne moeder en zijne minnares Eugenie Mayer, die onder dezelfde ver schijnselen ten zijnen huize overleden, door hem zijn vermoord, en dat hij een poging tot vergiftiging pleegde op een dienstbode, zijn tweede vrouw en hare moeder, die echter alle drie het doodsgevaar ontkwamen door in tijds zijn huis te verlaten. De beweegreden tot die moorden zou altijd de begeerte zijn geweest om bet geld der vrouwen machtig te worden. Bijzonderheden omtrent Pel's wijze van handelen hebben wij indertijd bij zijn gevangenneming mede gedeeld. Hij leefde afgezonderd, en hield zich altijd bezig met scheikundige proeven. Een paar eeuwen ge leden zou men hem voor een toovenaar en alchimist gehouden hebben. Telkens na een der verdachte verT dwijningen bleef hij weken lang in zijn woning op gesloten, waar hij niemand binnenliet. Verleden jaar, na den dood van Elise Boehmer, werd de achterdocht der buren gewekt door een sterken reuk die uit de keuken van Pel opsteeg, en eenige nieuwsgierigen, die door een reet der gordijnen binnengluurdenzagen dingen welke tot het vermoeden leidden dat Pel het stoffelijk overschot der doode in zijn keukenfornuis verbrand heeft. In het ligchaam zijner eerste vrouw, dat men na zijne gevangenneming opgegraven heeft, werden sporen van rattenkruit gevonden. Pel blijft alle schuld ontkennen. Hij beweert, dat hij het slacht offer van buurpraatjes is. Erzijn 35 getuigen tegen, en een enkele voor den beschuldigde. Er is een begin gemaakt met de ontzegeling van den inboedel van Victor Hugo. Hiermede zijn drie uren heengegaan. Men denkt dat het opmaken van alle door den dichter nagelatene papieren omstreeks vier weken tijd zal vereischen. Het schijnt intusschen nu als zeker, dat er geen nader testament bestaat, zoodat de uiterste wilsbeschikking van Victor Hugo reeds in hoofdzaak bekend is. Van 22 Mei, den dag waarop Victor Hugo stierf, tot 8 dezer is door zijn uitgever voor 220,000 frank van zijn werken verkocht. 250,000 francs vergeten. De heer Dreyfus, juwelier te Parijs, kocht eenigen tijd geleden eene oude eiken kast van mej. X. voor de som van 350 francs. Deze bood zich later bij den heer Dreyfus aan en eischte een schat van 250,000 francs terug, welke door haren echtgenoot, vóór zijn vertrek naar Amerika, in de geheime schuif van het meubel verborgen werd. De heer Dreyfus, een eerlijk man, stond de 250,000 fr. onmiddelijk af. Tot belooning bood mej. X. hem een borrel aan. Hij weigerde. Zijne meid, die het pak obligaties naar huis droeg, vaarde nogtans beter dan baar meester zij kreeg 30centimes. üe, Ter gelegenheid der Antwerpsche wereldtentoonstel ling zal aldaar een nationaal hakkers-congres worden gehouden. Tegelijkertijd zullen dan in een internationaal congres de grondslagen worden gelegd voor eene ver- eeniging, die de bakkers van alle landen tot één zelfde ligchaam zal vereenigen, ten einde te geraken tot eene eenvormige wetgeving en tot opheffing der hinderpalen, welke nog in verschillende landen de vrije uitoefening van het bedrijf in den weg staan. De léden van het congres zullen worden ontvangen op het stadhuis van Antwerpen. Het stedelyk bestuur toch heeft het congres onder zijne welwillende be scherming genomen. Om het nuttige met het aange name te vereenigen zal een uitstapje op de Schelde worden gemaakt, een bezoek gebragt aan de molens der „Grande Compagnie Fra^aise" te Merxem, een maaltijd gehouden worden, enz. Alle maalders, bloemhandelaren of agenten, gistfa- brikanten en handelaren, fabrikanten van werktuigen, gereedschappen of winkelbenoodigdheden voor de bak kerij en verder al degenen die uit kracht van hun beroep of bedrijf met bet bakkersvak in verband staan, kunnen evenzeer tegen betaling van 20 aan al die feesten deelnemen. Alléén de zittingen der congressen zullen enkel door brood-, koek- en banketbakkers kunnen worden bijgewoond. De congressen en feesten zullen een aanvang nemen in den namiddag van Maandag den 22n dezer maand. Zij zullen worden voortgezet Dingsdag, Woensdag en Donderdag den 23n, 24n en 25n dezer. Op laatstge noemden dag worden zij met een banket besloten. Van alle oorden uit België, Nederland, Frankrijk, Duitscbland, Oostenrijk, Zwitserland en Spanje zijn ■veelvuldige blijken van instemming en toezeggingen tot deelneming ontvangen, en reeds bij voorbaat kan de verzekering worden gegeven, dat de voornaamste mannen van het vak uit België en het buitenland zich van den 22n tot den 25n dezer maand te Antwerpen zullen vereenigen. 's Gravenhage, 16 Junij. HH.MM. de Koning en Koningin zullen, gelijk thans met zekerheid uit Brussel wordt berigt, op Donderdag 16 Juli e. k., in gezelschap van de Belgische Vorstelijke familie, een bezoek brengen aan Antwerpenter gelegenheid van de plegtige inwijding der nieuwe handelskaden aldaar. De Vorsten zullen elkander voor de kaden ontmoe ten, waar beiden aan boord van stoomjagten aankomen. Men verzekert, dat HH. MM. onze Koning en Koningin zich tot dat einde naar Vlissingen zullen begeven, om daar aan boord te gaan van het Koninklijk jagt »de Valk" geëscorteerd door verschillende oorlogsbodems. Wellicht zullen HH. MM. prinses Wilhelmina op dat uitstapje meenemen, doch dit is nog onzeker. Na de plegtigheid der opening van de kaden, zal een dejeuner plaats hebben in 't Paleis op de Meire- plaats, gevolgd door een receptie van de Antwerpsche dames en de Nederlandsche Kolonie. Vervolgens zullen de Nederlandsche en Belgische Vorsten gezamenlijk de tentoonstelling bezoeken. By die gelegenheid zou een feestcantate van Peter Benoit worden uitgevoerdgewijd aan de vrijwillige unie der beide natiën. Na dit bezoek aan de expositie zal in 't beursgebouw een groot banket plaats hebben door den Antwerp- scben groothandel aan de Koninklijke gasten en booge autoriteiten aangeboden. Voorts is er sprake van een bal ter eere van de Vorsten, hetzij in het raadhuis, hetzij in 't operagebouw. Eindelijk zal de feestdag met een algemeene illu minatie en Venetiaansche verlichting met vuurwerk aan de Schelde worden besloten. Waarschijnlijk zullen onze Koning en Koningin zich met hun gevolg, na het bezoek aan Antwerpen, naar Brussel begeven. In dat geval zullen ook daar feesten plaats hebben, evenals te Gent als de Vorsten daar heen komen, gelijk men hoopt. Het kan intusschen ook zijn, dat HH. MM. gebruik zullen maken van het aanbod van graaf Van de Werve de Schildedie zijn prachtig hotel ter beschikking van de Nederlandsche Kon. familie heeft gesteld. In dat geval zou ook de Belgische Kon. familie te Antwerpen blijven over nachten en van een bezoek aan Brussel of GeDt ver moedelijk worden afgezien. Onder commiezen, adjunct-commiezen en een klerk ran het Dep. van Koloniën werd Vrijdag namens het hoofd van dat departement 5000 vrijgevallen geld verdeeld. 's Gravenliage12 Junij. Gisterenavond heeft de grenadier R., opgsloten in afwachting van zijne opzending naar het algemeen depot van discipline, een staaltje gegeven van groote brutaliteit. Hij begon met het traliewerk voor het luchtgat in de arrestanten kamer te verbreken, werkte zich daarna door de opening en stond alzoo op de corridor. Toen ging hij naar de chambree entrok daar de jas en de bottines van een korporaal aan, waarna hij zich door over- klimming uit de kazerne verwijderde. Hedennacht keerde hij echter uit eigen beweging terug en zeide tot den commandant van de wacht »Stop mij nu maar weer in de doos, ik heb op mijn gemak een paar centen verteerd, die ik in de klas toch niet kan gebruiken." Men deelt bet volgende aardige staaltje mede uit 't soldatenleven in IndiëDen soldaat J. H. B., uit Oost-Indië bij bet koloniaal werfdepot teruggekeerd en thans aldaar in afwachting van de regeling zijner toekomstige positie, werd te Mandor op Borneo het regteroog uitgeschoten. „Wij waren met de kompagnie onder den kapitein van Tengbergen," verhaalt B., in een verlaten versterking van dc ChinoozGu, toon wij plotseling werden aangevallen door een vijfhonderdtal dier oproerlingen, welke echter even plotseling als musschen onder onze salvoos vielen. Maar veel meer kan ik er ook al niet van vertellen, want terwijl ik op een chinees aanlegde, die mij onder schot had, sloeg zijn kogel eerst op de bajonet, toen op het vizier van mijn geweer en daarna in mijn oog, waarop ik neerviel. De dokter heeft me toen nog eens flink gesneden, maar ik heb niet gepiept, boor„Maar waarom draaide je dan je hoofd niet om, daar je den kogel toch zaagt aankomen?" werd hem schertsend gevraagd, toen hij het korte verhaal deedwaarop B. onmiddellijk antwoordde„Dat had ik wel gedaan, als de kapitein niet achter mij had gestaan." De flinke 24jarige soldaat, die zich in Indië goed gedroeg, zal weldra met een vrij hoog pensioen ën met een kunstoog den dienst verlaten. Rotterdam 13 Junij. Gisterenavond ten om streeks 10 ure had aan het Oostplein alhier een treffend ongeluk plaats. Eenige kinderen waren aan het spelen op de aldaar ledig staande karren, een der karren sloeg voorover, met dat gevolg dat de 15jarige zoon van H. er onder kwameen pen drong in zijn hoofd, waardoor veel bloedverlies ontstond. Zeer kort daarop werd de dood door de geneesheeren Burgers en Land man geconstateerd. Een 23jarig militair, tot 5 jaren opsluiting in het detentiehuis te Leiden veroordeeld, heeft zich in eene cel aan een handdoek opgehangen. Toen men hem 's morgens vond, was op zyn borst een briefje vastge hecht, waarmede hij van zijne betrekkingen voor altijd afscheid nam. Breda,, 13 Junij. Donderdag-morgen bragt zich zekere G. E. om het leven. Hij was langen tijd mijme rend over het ongeluk, dat hem trof door de inhech tenisneming van zijn zoon, wegens diefstal. De man, die steeds een oppassend vader was, sneed zich slokdarm en luchtpijp door. Toen eenige boeren-arbeiders hem, ter plaatse het Mestplein genaamd, vonden, bleken alle pogingen tot het behoud van het leven overbodig te zijn, te tien uren overleed hij in het R-K. Gasthuis. Bij de drankverkoopers in het klein en bierhan delaren të Tilburg gaat een adres rond aan de tweede kamer der staten-generaal, houdende verzoek de drank wet weder te wijzigen en wel in dier voege, dat het vergunningsregt vervalle, en de accijns op gedistilleerd zoodanig verhoogd worde, dat het financieele even- wigt hersteld is. Klundert, 13 Juni. Naar wij vernemen, is aan de Staten dezer provincie ter vaststelling aangeboden, een ontwerp-besluit tot oprigting van een waterschap voor de stoombemaling van den Nassaupolder, den Aren- bergpolder en den Blokpolder. Waar reeds herhaaldelijk de behoefte aan stoombemaling is gebleken, wordt de oprigting van het waterschap voor de verschillende grondeigenaren van groot belang geacht. St. Pliilipsland14 Junij. In deze gemeente die met 1500 zielen bevolkt is, heeft in dit jaar nog geen enkel sterfgeval plaats gehad. Ter Neuzen, 12 Juni. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad ia benoemd tot lid der Commissie van toezigt op het lager onderwijs de heer W. de Man, ingenieur van den Provincialen Wa terstaat, met 5 stemmen tegen 2 op den heer G. W. Houtzager, apotheker. In dezelfde zitting deelde de Voorzitter mededat Gedep. Staten hadden kennis gegeven, bezwaar te moeten maken tegen het door den raad genomen be sluit tot het aangaan van eene geldleening met eene jaarlijksche afbetaling van hoofdsom en rente, gedu rende 50 jaar; doch dat genoemd collegie tevens had medegedeeld geen bezwaar tegen bedoeld besluit te hebben, wanneer de affossingstermijn tot 35 jaar werd gereduceerd. De raad bield de beslissing hierover aan tot de volgende vergadering. Al wordt door wijziging van het voorstel van den Raad in den zin van Gedep. Staten waarschijnlijk de gemeente-belasting nog hooger opgevoerdtoch is het wenschelijk dat de zaak spoedig haar beslag krijge. De leening is voorgesteld tot het doen uitvoeren van eenige noodzakelijke werken en daaronder is ook opgenomen het herstellen der havenmuren. Deze verkeeren in zulk een slechten toestand dat spoedig herstel zeer gewenscht is. Middelburg, 14 Junij. Wij genieten thans volop van muziekuitvoeringen. J.l. Vrijdagavond gaf de Schuttersmuziek onder directie van den Heer de Jong een concert en reeds mochten wij ons heden weder in den gezelligen tuin op 't bolwerk vergasten op een goed geslaagde matinée van hetzelfde verdienstelijke corps. Het weder was prachtig en het geheel bood een waar genot aan tal van bezoekers, waarbij wij ook verscheidene Vlissingscbe en zelfs Goescbe familiën mochten opmerken. Nu de Langeviele van betere rails is voorzien komt de stoomtram weder in de stad, zonder ook maar een enkelen keer uit den band te springen. Toch is het aantal passagiers zeer verminderd, wat wel hoofd zakelijk hierin grond vindt, dat bij de heropening van den dienst het tarief niet is verlaagd, gelijk algemeen verwacht werd. De nieuwe bepaling, dat in de wagons niet gerookt mag worden, werkt eveneens ongunstig. Wil de Directie dezen maatregel en hare prijzen hand haven, dan zullen verreweg de meeste passagiers de voorkeur blijven geven aan de, vooral in den zomer, zooveel aangenamer stoomharges. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Middelburg is, met het oog op de 2 Julij a. s. te houden deputaten-vergadering, be sloten „wijl dr. Kuyper, volgens eigen verklaring, in 't belang der anti-revolutionaire partij, bet voorzitter schap van het centraal comité niet wenscht te continu- eeren, dezen wensch eerbiedigende, haren afgevaardigde op te dragen te stemmen op jhr. mr. A. F. de Savornih Lohman." Voorts heeft de vereeniging nog aangenomen de volgende voorstellen: „De anti-revolutionaire partij wijke niet af van de lijn, sinds 25 jaren in betrekking tot artikel 194 gevolgd." „Onze afgevaardigden spreken of stemmen in den geest van totale schrapping van artikel 168, na af rekening." Eenige meestoven in Zuid-Beveland, die in de laatste jaren luttel tijds hebben gewerkt, ja zélfs bet werk geheel hadden gestaakt, zullen in het aanstaand seizoen de werkzaamheden weer hervatten. Ziei'ikzee13 Junij. Z. M. heeft op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als kapitein-commandant bij de dd. Schutterij alhier aan Mr. JM. Isebree Moens, en in diens plaats benoemd Mr. J. C. van der Lek de Clercq, thans lste luitenant. (Reeds Zaterdag-avond -per bulletin medegedeeld.) De prijzen van abonnementskaarten voor handels reizigers op het Zuidernet der Staatsspoorwegen worden met 1 Juli e. k.met ongeveer 25 pCt. verhoogd. Voor het Noordernet blijven ze onveranderd. Dat er in de eerstvolgende jaren wel geen gebrek aan hoofden van scholen zal zijn, bleek ook weder, toen voor eene vacature te Alfen aan den Rijn, jaar wedde 1200, niet minder dan 70 sollicitanten waren opgekomen. Circa 100 onderwijzers hadden zich aan gemeld. Onder de cadetten van het 4de studiejaar die met goeden uitslag het eind-examen aan de Koninkl. Mil. Academie te Breda hebben afgelegd, kómt voor de heer C. Exel, vroeger te Zierikzee. Aan boord van een te Nieuwediep binnengekomen Russisch schip, veroorloofd men zich de weelde er een beer op na te houden, die aan een ketting op het dek verblijf houdt. Een knaap die Donderdagmiddag aan boord van het schip kwam, kon de verzoeking niet weerstaan zich aan eene hoeveelheid scheepsbeschuit, welke voor het dier bestemd was, eens te goed te doen. Dit scheen echter den beer minder te behagenalthans hij pakte den jeugdigen indringer op gevoelige wijze beet, en de jongen zou er zeker minder goed zijn af gekomen, indien niet een der opvarenden hem had ontzet. Nu kwam hij gelukkig met den schrik en een verscheurd pak vrij. Zierikzee, 15 Junij. Door J. den O., gezagvoer der van de stoomboot „Stad Zierikzee No. 1" is appèl aangeteekeud tegen bet vonnis van het Kantongeregt alhier, waarbij hij (in strijd met bet requisitoir van het O. M., dat tot vrijspraak had geconcludeerd) ver oordeeld is tot twee geldboeten ieder van 50, subs, te vervangen door 14 dagen gevangenisstraf voor iedere boete, wegens zie N.bode van 30 Mei 11. Naar wij vernemen heeft Mr. A. J. F. Fokker de verdediging van den beklaagde op zich genomen. Men sehrijftonsuitWestelijkZeeuwsch Vlaanderen: Nog eene enkele, en de Meikoopdagen zijn achter de rug. Een treurig verschijnsel is het, dat de meesten van achteruitgang op landbouwgebied getuigen. Dit jaar was bet de gemeente Groede, die het leeuwen deel bekwam in getal verkoopingen van hofsteden, landerijen, inspannen enz. Opmerkelijk is het, dat slechts enkelen onzer bewo ners van dit kanton het waagden eene hofstede in pacht te aanvaarden. Toch zijn de pachtsommen in dit district beduidend lager dan in de andere deelen van onze provincie. Onze gemeten (Gentsche of Brugsche maat) zijn aan zienlijk grooter en tienden, gelukkig, onbekend. 't Is dus geen vreemd verschijnsel, dat de nieuwe pachters van elders komen opdagen. Axels omgeving levert ons zijn contingent, en in zonderheid Tholen. De Thoolsche hoektusschen Groede en Noordzee, is bij iedereen in dit district bjj name bekend. IJzendijke en Biervliet hebben hunnen Tholenaar. Wenschelijk is het voorzeker, dat het hun wèl moge gaan de overige landbouwers zullen er niet minder wèl bij varen. Van de vreemdelingen wordt bij kapitaal en landbouwkennis nog heel wat beleid geëiscbt. De aard van den bodem, en dientengevolge de landbouwwerkzaambeden, zijn ganscb verschillend met hunne vorige omgeving. Vlaamsche d. i. Belgische boeren zijn hier natuurlijk velen. Die in de laatste jaren onze grenzen over schreden, schenen niet veel lust te gevoelen Neder landers te worden. Althans eene naturalisatie, is zeldzaam geworden. De tegenspoed op landbouwge bied werkt daartoe natuurlijk mede. Bij de landbouwbevolking, zoo veelkleurig mogelijk, bestaat hier toch eene goede buurzaamheid. Van gezelligheid houdt onze bevolking. Aan goed- koope uitspanningen neemt hij, den man, gaarne deel. Elke gemeente heeft eene rederijkerskamers en een fanfaren-muziekgezelschap. Tegenover festivals, bal lingen, schietingen met pijl en boog, enz., op Zondagen voelt de meest streng orthodoxe dominé zich totaal machteloos. In dit landje, waar zoo vele katholieken gevestigd zijn, zal de orthodoxie ook nimmer ingang vinden. De vroolijke, onbezorgde Vlaamsche geest zal steeds den boventoon vieren, tenzij de alvermogende Roomsche geestelijkheid alle vermaken, zelfs kaartspel, pintjes bier drinken enz., als zondig zou gaan be schouwen. Mogen noch durven de Roomschen de kerkelijke dienst verzuimen, ook bet Protestantscbe deel is een vriend der kerk, mits des voormiddags. Na kerktijd en 't gebruik van een kopje koffij gaan allen naar de herberg. Zelfs het orthodoxe kerkeraadslid bezoekt zijne gewone herberg om zaken te doen, vrienden te ontmoeten. Na één of hoogstens een paar borreltjes, elf uurtjes, gebruikt te hebben gaat of rijdt men huiswaarts. Onze ruime phaetons zitten, alsdan vol met kerkgangers, die alles en allerlei bepraten, be halve de gehoorde preek. De predikanten hebben aan deze zijde een genoeg lijk, 'k zou baast zeggen, gemakkelijk leventje. Zijn zij vrijzinnig, ze behoeven zicb niet altijd even stemming d. i. statig of uitgedoscht met witte das te vertoonen. De orthodoxe predikers kunnen zich met hun schooltje of school bezighouden en daarmede uit. Hebben ze vrienden en vele goede kerkgangers in hunne gemeente, volgelingen of geestverwanten, moeten ze, als Diogenes, met een lantaarntje zoeken, onver schillig welke hunne richting ook zijn moge, ze be- hooren tot de meest gerespecteerde ingezetenen. Zelfs de Roomschen zien met eenig ontzag tegen hen op, wat weder niet vreemd is voor hen, die weten hoe hoog die leeken hunne geestelijkheid hoven zich stel len. De dominé's genieten hier ruimschoots van het slijk der aarde. "Eenvoudig is het Cadzandsche leven, de slechte communicatie doet hen weinig uitstapjes maken, en de vacatures jagen hem een daglooners- jaargeld in den zak, terwijl alle gemeenten aan deze zijde der Schelde onwillekeurig hoogere jaarwedden moeten uitloven dan in andere streken. Hoe weinig Nederlanders bezochten, zij het ook maar eenmaal, ooit het land van Cadzand; onze afgevaardigde Mr. Keuchenius niet eens uitgezonderd. Men schrijft aan het „Dagblad". Sedert ruim honderd jaren wordt het ooijevaarsnest op de boerenschuur van den heer B. Bergsma, te Kor- tezwaag, elk voorjaar door een paar ooijevaars betrokken. Zoo ook weder dit voorjaar. Man en vrouw leefden met bun drie jongen in de beste harmonie, tot Vrijdag hun woning het tooneel werd van hevige gevechten. De vrouw des huizes was alleen en de man uit om voedsel te zoeken, toen een vreemde ooijevaar kwam aanvliegen en woedend op de kleintjes aanviel, die natuurlijk door de moeder werden verdedigd. Doch de vreemdeling was krachtiger en één voor één werden de kleinen van de hooge schuur geworpen en eindelijk viel ook de moeder ter aarde. De overwinnaar plaatste zich toen op het uitgemoorde nest en begon lustig te klepperen. Dit hoorde echter de vader, die nu, de aangerigte verwoesting ziende, woedende aanvallen op den moordenaar begon te doen en dezen tot den af tocht noodzaakte. De jongen waren door den val gedoodhet wijfje beterde echter door de goede zorgen der familie B. spoedig weer en zit thans weder naast haar echtgenoot op 't nest, maar treurende over het verlies van de kinderen. Een ingezetene van Heinkenszand heeft, naar aan de „Midd. Ct." medegedeeld wordt, proces-verbaal doen opmaken tegen Jhr. Mr. Van Doorn, waarnemend amb tenaar van het O. M. ter teregtzitting van jl. Zatur- dag der arr. regtbank te Middelburg,, omdat deze hem zou hebben beschuldigd, dat bij (Vermeulen) een vonnis wegens openbare dronkenschap te zijnen laste zou heb ben gehad. De „Amst. Ct." meldt, dat tegen Van Ommeren, te Amsterdam, gewezen secretaris voor het bond voor algenieen stemregt, met het oog op het aanslaan der bekende biljetten, regtsingang is verleend. Bij loting is de beer P. van den Berge te Colyns- plaat, aannemer geworden van de onderhoudswerken aan den Leendert Abraham polder (Noord-Beveland) voor 7200. Dezer dagen liep te Heerenveeh een vijfjarig meisje tegen de dienstmeid aan, terwijl deze een schotel soep op de tafel zou plaatsen. Het heete vocht liep het kind over het ligchaam en veroorzaakte zulke hevige brandwonden, dat het is bezweken. De Amsterdamsohe bladen maken van een goed geslaagde proef melding wat het bewaren van ijs betreft. In January jl. is door de firma Tuyn <fe Co. te Edam een ijsberg gemaakt, met het doel om gedu rende den zomer ijs beschikbaar te hebben voor de stoomzuivel-boerdery der firma. Het ijs was gedekt met bladriet en zaagsel. Dinsdag werdt de klomp voor een deel ontbloot. De uitkomst was buitengewoon gunstig. Wei had men bespeurd dat de kegel korter werd, maar het is gebleken dat het zware gevaarte in den grond was gezakt. Het ijs had in omvang bijna niets verloren. Deze proef, genomen met ongeveer 80.000 kilo's ijs, is dus als volkomen geslaagd te beschouwen. Is den volgenden winter wederom ijs in de vaarten en slooten voor de firma beschikbaar, dan zal zij de proef op grooter schaal herhalen en 300,000 400,000 kilo's ijs op deze eenvoudige manier tegen den zomer bewaren. Te Leeuwarden zijn in de afgeloopen week per spoor uit Duitscbland aangekomen niet minder dan 1800 grasmaaiers. De volgende overeenkomst werd verleden week te Haarlemmermeer gesloten: De ondergeteekende N. Weber te Haarlemmermeer, contractant ten eenre, en L. Bouwmeester te Amsterdam contractant ter andere zijde, verklaren, te zijn over eengekomen als volgt dat de contractant ten eenre voor dit jaar het regt van jacht op zijne te Haarlemmerm. gelegen landerijen zonder eenig voorbehoud, verleent aan den contractant ter andere zijde dat de contractant ter andere zijde aan den contrac tant ter eenre zijde op een door hem contractant ten eenre zijde nader op te geven datum, zal moeten leveren, franco aan huis, een snipperkoek ter lengte van twee en een half, ter breedte van twee en ter dikte van één Amsterdamschen voet. Partijen zyn verder overeengekomen elkander te dechargeeren van elke aansprakelijkheid in betrekking het quantum wild op dat jachtveld en qualiteit van gezegde snipperkoek. Voor eenige dagen vervoegde zich bij eene mo demaakster te Dokkum een twee-en-twintig-jarige schoone, voorgevende een boerendochter uit de gemeente Fewerderadeel te zijn. Daar een barer zusters binnen kort in het huwelijk zou treden en zij zelve by die gelegenheid een mooijen hoed noodig had, wenschte zij zich van zoo'n onmisbaar hoofdtooisel in tijds te voorzien. Na hare keuze bepaald te hebben, drong ze er op aan, dat de boed dadelijk werd opgemaakt ze zou wel zoo lang wachten om hem te kunnen meenemen. Haar zuster, die trouwen zou en baar moeder, moesten ook een nieuwen hoed hebben, doch die hestelling zou later volgen. Met bekwamen spoed werd aan 't verlangen der jonge dame voldaan. Ze vertrok, den hoed van veertien gulden meenemende, natuurlijk zou ze later wel betalen. Ze betaalde ech ter niet en~ de zaak kwam in handen der politie. Een politiedienaar uit D., geadsisteerd door een collega uit F., met een monster van het lint en van de pluim, waarmee de hoed was versierd, in den zak, stapten Zondag-ochtend de kerk te G. binnen, om hun oogen te laten weiden over al de kleurenpracht van linten, bloemen en veeren, waarmee de hoofddeksels der schoone 9ekse waren getooid. Men meende toch te weten, dat de bewuste dame de vorige week te F. in bet huwelijk was getreden en nu met baar jeugdigen echtvriend de wittebroodsweken te G. doorbragt. Weldra hadden de ijverige dienaars der wet het hoedje gevonden. Bij 't uitgaan der kerk volgden zy de jonge vrouw en bragten haar vervolgens in de echtelijke woning een morgenbezoek. Het bleek nu ook, dat zij zich niet vergist hadden. Weldra zal haar blijken, dat hoedenkoopen op zulk een manier niet in over eenstemming is met zekere artikelen van het wetboek van 8trafregt. Te Overslag is een kieken uitgebroeddat zich in bet bezit van 4 welgevormde pooten verheugd. Het beestje schijnt er zich gemakkelijk op te bewegen. De eigenaar heeft, naar men zegt, reeds een flink bod er voor ontvangen, doch wil het niet afstaan. Naar aanleiding van de verschijnselen van ver giftiging, welke voorgekomen zijn bij eenige inwonen- den in het weeshuis te Schagen, wordt inde„Schager Ct." door den geneesheer aldaar, dr. J. Ensing, ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik van oude aardappelen, welke doorsproten zijn, dewijl iu deze aardappelen solanin voorkomt, waaraan ook hier de vergiftiging moet worden toegeschreven. De navolgende geheimzinnige advertentie vindt men in de „Sneeker Ct." van Woensdag 10 dezer »Ik wensch geen enkele onaangenaamheid uit te spreken, maar wanneer ik in stilte bedenk, wat er al door tongen en pennen van mij is verteld en geschreven, om mij met geweld van de "wereld af te rukken, waarop God mij in UEds. midden geplaatst heeft, dat ik wel bereken, dat er in ons midden velen zijn om mij yan deze zaken te ontrukken', maar ik hoop en wensch van harte mijn best te doen, zooveel ik geleerd heb om te volbrengen mijn voorgangers zijn getrouw geweest en ik hoop daarbij te blijven, waarop ik mijn persoon denk door zaken des werks van vele kooplieden, daar ik dankbaar voor henzoo ik dat niet was zou ik een steen in mijn borst moeten dragen, indien ik dit niet verhaaldehierop wensch ik te leven en te sterven; ik heb het getoond en ik hoop het bij welzijn nog meer te doen. P. Bruinima. KERKNIEUW S. Het Classikaal bestuur van Zierikzee beeft den pre dikant W., te Oudvosmeer, voor 3 maanden geschorst met verlies van de helft van zyn traktement. Op bet drietal van predikanten voor eene vacature bij dc Herv. gem. te 'sGravenbage komt voor Db. J. C. Montyn te Schiedam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1